בריאות הנפש

בריאות הנפש

כל המידע על בריאות הנפש: מהי טראומה וכיצד יוצאים ממנה? מהו טיפול פסיכולוגי? האם דיכאון נחשב למחלה? מהי חרדה, ומתי ואיך צריך לטפל בה? כיצד מטפלים בהפרעות התנהגות אצל ילדים ונוער, ומה בין הפרעת קשב ועבריינות? ולסיכום: מהו בעצם אושר?

לחץ כאן
בנושא בכדי לפרסם מאמר אינטרנטי משלך בריאות הנפש
נאוה סלור

רבים טועים לחשוב, כי טראומות שנחוו במהלך החיים יכולות סתם כך להישכח. אבל בפועל, גם אם הזיכרון מחק את החוויה לחלוטין בהליך פסיכולוגי של הדחקה, הגוף שלנו זוכר את הכל. כמה מילים על האופן שבו טראומות נחקקות בגוף הפיזי שלנו, ועל ההשלכות שיכולות להיות לכך במאמר שלפניכם.

על ידי: נאוה סלורl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 26/01/2015 lצפיות: 12
אורלי שעיה

נשיMנדלה - יוגה היא שפת-עבודה פנימית, המעמיקה את הנוכחות בתהליכי הנשימה, כאמצעי להשתרשות וצמיחה, יחד עם הבנת מהותן של הצורות המגולמות בתנוחות-גוף-תודעה.

על ידי: אורלי שעיהl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 26/12/2014 lצפיות: 16
נאוה סלור

המודעות לקשר הקיים בין גוף ונפש היא עתיקת יומין. כבר הרמב"ם דיבר על הקשר שבין השניים, וטען כי: "... כל חולה ליבו צר, וכל בריא רחב הנפש". למעשה, הרמב"ם היה מחלוצי גישת הגוף-נפש, שהתעוררה לחיים בשנים האחרונות, ושקונה לה עוד ועוד תומכים. מהי גישת הגוף-נפש? כיצד מצבנו הנפשי יכול להשפיע על בריאותינו הפיזית, ואיך טיפולי גוף-נפש יכולים לאפשר לנו ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר? תשובות לכל השאלות החשובות במאמר שלפניכם.

על ידי: נאוה סלורl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 08/12/2014 lצפיות: 13

מאמר זה מסביר במילים פשוטות את המהות של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT ובנוסף לכך נתן מספר טכניקות לטיפול כזה. המאמר מתייחס לכל ההפרעות שמטופלות על ידי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

על ידי: נטלי עינבl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 08/12/2014 lצפיות: 16
נאוה סלור

חרדה היא תופעה שהמימדים שלה הולכים ומתעצמים בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט. מדו"ח שפורסם על-ידי משרד הבריאות במרץ 2012 עולה, כי אחד מכל 6 בוגרים סבל במהלך חייו מהפרעת חרדה או דיכאון. כלומר קרוב ל-17 אחוזים מכלל הבוגרים שהשתתפו במחקר. נתונים אחרים מראים, כי בעולם המערבי אחד מכל 4 אנשים סובל מחרדה. על אף שמדובר בהפרעה נפוצה, נדמה כי היא עדיין אינה מספיק מדוברת, ועל כן רבים החווים את התסמינים הפיזיים והנפשיים הנלווים אל החרדה לא רק שלא יודעים לתת להם שם, אלא גם לא מגיעים לטיפול.

על ידי: נאוה סלורl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 30/11/2014 lצפיות: 17
אסתי פישר-היים

מצוקה היא הרגשה מעיקה של לחץ שלילי יחד עם מעט כוחות, והיא מתאפיינת במתח ואי שקט, לחצים שליליים, הרגשה לא טובה או תחושה של חוסר אונים, ויכולה להיות מלווה בעצב או מצב רוח ירוד. שיטת ©פסיכותרפיה מעשית המשלבת שיחות עם משימות יכולה לחולל שינוי חיובי נפלא בזמן ממש קצר.

על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 30/11/2014 lצפיות: 84
יואב ברנזון

כיצד מזהים חרדה סמויה ומה עושים כדי להתמודד איתה? האם יש דרך לפתור אותה ומהי בעצם אותה דרך?

על ידי: יואב ברנזוןl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 26/10/2014 lצפיות: 35
ד"ר ירון זפרן

מהו טיפול פסיכולוגי? למי הוא מתאים? מה ההבדל בין ללכת לפסיכולוג ועיצה מחבר טוב? האם סדנאות מודעות יכולות להחליף עזרה פסיכולוגית? האם הטיפול יהפוך אותי לאדם אחר? דר' ירון זפרן נותן תשובות לשאלות נפוצות מתוך נסיונו האישי כמטפל.

על ידי: ד"ר ירון זפרןl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 10/09/2014 lצפיות: 22

נשים שחוו תקיפה מינית מתמודדות עם מציאות קשה של פחד, הסתרה בושה ושתיקה רועמת מרביתן מדחיקות את האירוע ורק לאחר שנים רבות מתחילות לעכל את מה שקרה. חשוב מאוד לטפל בעצמך במידה וחווית טראומה מינית במידה ולא מטפלים בבעיה...המצב יכול רק להחמיר חשוב שתקבלי עזרה....אל תשארי עם זה לבד! מותר וחשוב לדבר עם איש מקצוע ולהתחיל בריפוי לעבר ההחלמה שלך וחיים איכותיים וטובים!

על ידי: חגית לביאl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 28/08/2014 lצפיות: 30

התקשורת היא חלק חשוב בחיי היומיום של האדם. קשיים והפרעות בתקשורת מפריעים לאדם בכל תחומי החיים, ולכן אם מתפתחות הפרעות כאלה, חשוב לטפל בהן בהקדם

על ידי: מאיהl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 18/08/2014 lצפיות: 37
יואב ברנזון

15 טכניקות יעילות כיצד לשלוט על הכעסים שלכם ולהיות אנשים רגועים

על ידי: יואב ברנזוןl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 02/01/2009 lצפיות: 94,957 lתגובות: 3

כמה פעמים המוח שלנו אמור לחשוב על דברים שבשגרה, על אהבה על התקדמות אך הוא מלא באיומים, בפחדים, במחשבות מיותרות? אז איך מסירים אותם? זה אפשרי בכלל? לא חייבים לקחת סמים כדי להפסיק לחשוב ובטח לא להתאבד! אגב- באותו כלי מטריד של המחשבה אפשר "להטריד" את המוח בדברים טובים יותר!

על ידי: סתוונית גפןl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 12/08/2009 lצפיות: 85,958

הגיוס לצבא הוא כהדק המשחרר בבת אחת צרור של חרדות מוקצנות המחייב גיוס כוחות אגו משמעותיים להתמודדות. המאמר סוקר סיפורי טרום גיוס המעלים ומנבים קשיים אפשריים הניצבים בפני המתבגר כאשר יפגוש במערכת הצבאית. משימות התפתחותיות כמו זהות, נפרדות, עצמאות מול תלות- כל אלה יועמדו במבחן ההתמודדות בעת הגיוס ובמהלך 2-3 שנות שירות.

על ידי: גולן ג'ורנוl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 08/11/2007 lצפיות: 80,419 lתגובות: 2
Dr. Gliksman Ph.D

במאמר מוצג מודל לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בשליוב שיטת הביופידבק בהפרעה המורכבת למדי של תלישת שיער טריכוטילומניה.

על ידי: Dr. Gliksman Ph.Dl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 12/08/2007 lצפיות: 79,558
דרור גרין

במאמר, שפורסם בכתב-העת 'שיחות', מתאר ד"ר דרור גרין את יצירתו של מרחב טיפולי מוגן ברשת האינטרנט. דרור גרין, מנהל 'קוגיטו, בית-ספר לפסיכותרפיה', פיתח את 'הפורום החדש' לטיפול נפשי באינטרנט, וחוקר את כללי-היסוד של הטיפול הנפשי באינטרנט.

על ידי: דרור גריןl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 06/05/2007 lצפיות: 69,560

הפסיכולוגיה האקזיסטנציאליסטית, מאמינה בהשפעת הפילוסופיה הקיומית, שהתופעות המתרחשות בחיי האדם צריכות להיות מנותחות לפי הערך הייחודי של עצמן שמתוך ניסיון החושים של בני האדם. מבחינת האכזיסטנציאליזם מתן הסברים על קיום האדם מתבטלים. במאמר זה, בוחן המחבר את התופעות באדם מראייה אובייקטיבית כפי שהן מתגלות באותו הרגע שבהווה. המחבר ינסה להסביר בכך את התרומה העצומה של הפילוסופיה הקיומית לפסיכולוגיה הקיומית, באמצעות ולפי מושג הפנומנולוגיה של אדמונד הוסרל, פילוסוף יהודי גרמני ופילוסופים דומים.

על ידי: zadok krouzl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 15/10/2007 lצפיות: 52,804

המאמר בא לתאר דפוסים התנהגותיים שונים, את דרך היווצרותם, ואת הדרך להשתחרר מהם. כשאני מדברת על 'דפוסים' כוונתי להתנהגויות כדוגמת שליטה, מסוייגות, הצורך להיות 'ילדה טובה', נטיה לכעס, וכד'. בקיצור הנמרץ, התהליך הוא כזה – אנחנו נולדים עם צרכים ראשוניים. כאשר צרכים אלה אינם מסופקים נוצר כאב, שבתורו יוצר פחד מפני כאב נוסף, והפחד הוא שיוצר את דפוסי ההתנהגות, שהולכים ומתקבעים עם השנים, כדי להמנע מן הכאב הראשוני. כדי להשתחרר מאותם הדפוסים עלינו להתחבר חזרה לרגשות ולכאב שחווינו ושאנחנו עדיין חווים כשהצרכים הראשוניים שלנו אינם מסופקים, בתהליך שעיקרו הרגשה ושחרור של אותם כאב, פחד, ושאר הרגשות שיצרו מלכתחילה את הדפוסים.

על ידי: מיכל רוןl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 19/08/2007 lצפיות: 50,678

העבודה עם נפגעי תקיפה מינית מפגישה את המטפל עם מחוזות שמצויים בהם רגשות מעורבים של כאב וזעם, בדידות מהולה בייאוש, גועל, אשמה, ובושה. רב בהם הבלבול הכאוטי, ההצפה הרגשית ואי-ההבנה. יש קושי בעיכול ובָּיכולת להכיל. הפחד וחוסר האונים-משתקים. השנאה העצמית חוסמת כל אפשרות של הנאה. תחושת הפרת הפרטיות והחודרנות היא בלתי נסבלת.

על ידי: נעמה בר-שדהl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 05/11/2007 lצפיות: 49,268
רוני פרישוף

מהי חרדת נטישה אצל תינוקות? מתי ולמה היא מתפתחת? מה זה אומר? האם יש בה משהו טוב? מתי זה מתחיל להיות בעייה? ומה לעזאזל עושים?? על כך ועוד בסקירה הבאה

על ידי: רוני פרישוףl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 11/06/2009 lצפיות: 38,702
ד"ר מוטי חיימי

המאמר סוקר מחקרים מטובי הפסיכולוגים בעולם בסוגייה זו

על ידי: ד"ר מוטי חיימיl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 25/09/2007 lצפיות: 37,298

ברצוני להדגיש כי כקב"ן במערכת הצבאית, אנו עדים בכל שנה למעשי התאבדות. ברוב מקרים אלו, מעשה ההתאבדות מבוצע באופן מפתיע, וכי הסביבה לא זיהתה גורמים מקדימים לכך.

על ידי: אמיר שפרl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 23/08/2009 lצפיות: 1,049
אסתי פישר-היים

מתי אימון מסוכן לציבור? סיפור מקרה של אימון "גבר בן 48 שהופנה על ידי פסיכיאטר" להדגמת ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לאימון אישי. על תרפיה באימון וגבולות הידע, ואיך לא להזיק ...

על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 30/08/2011 lצפיות: 830
חרדה טיפול בחרדות

מהי היפוכונדריה? מי סובל ממנה? כיצד ניתן לטפל בהיפוכנדריה

על ידי: חרדה טיפול בחרדותl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 23/06/2009 lצפיות: 1,312
אסתי פישר-היים

שיניים נופלות בחלום? מרבית החלומות, למעט חלומות על מין, הם בלתי-נעימים. רוצים לדעת מדוע? לפעמים יש בחלום הדרכה מה כדאי לעשות או ממה כדאי להימנע. חשוב לנהל יומן חלומות ולרשום כל חלום בפירוט רב ומלא. ואפשר גם ללמוד פתרון חלומות.

על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 01/11/2010 lצפיות: 4,781

הטיפול הפסיכולוגי הנו תחום רחב, המרכז בתוכו שיטות טיפול רבות. בשורות הבאות אתרכז בשתי שיטות טיפול פופולאריות הטיפול הדינאמי והטיפול הקוגניטיבי. בחלקו השני של המאמר אציג את חשיבות הטיפול הקוגניטיבי בילדים, אשר סובלים מחרדה, דיכאון, כפייתיות (OCD), אבל, טראומה והפרעות קשב והתנהגות.

על ידי: אמיר שפרl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 13/02/2010 lצפיות: 399
אסתי פישר-היים

כישלון הוא לא עובדה אובייקטיבית אלא תווית לחוויה סובייקטיבית. מה שאדם מובס מגדיר ככישלון אפשר להגדיר כניסיון. שלושת הצעדים להשתחרר וליצור לעצמך חיים טובים יותר ...

על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 24/03/2013 lצפיות: 139
קרן אלמוג

הספר "העוצמה הרגשית" מבוסס על מודל נרחב ובין תחומי המהווה פריצת דרך בהבנת מאפייני המערכת הרגשית. הספר מבסס תובנות רבות חשיבות לגבי הבנת מניעינו, מטרותינו הלא מודעות, מקור המיומנויות והיכולות שלנו, ומאפייני התפיסה האנושית. בנוסף, הספר מבסס מדד מהימן ומדיד הקושר בין תופעות נפשיות וגופניות שכיחות ומציג תובנות חדשניות בעלות השלכות טיפוליות המעוררות תקווה של ממש לגבי תופעות שכיחות, כולל: אוטיזם, פיגור, קשיי קשב וריכוז, דיכאון, ריקנות רגשית, אלרגיות ואסטמה.

על ידי: קרן אלמוגl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 06/05/2009 lצפיות: 200
אסתי פישר-היים

לא תמיד קל לעזור למי שפוחד מהחיים ... אבל חייבים לנסות. כי החיים יכולים להיות המתנה ארוכה ומייגעת על הרציף או מסע מופלא ...

על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 24/03/2013 lצפיות: 114

טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הם הטיפולים הנחשבים כיום כמועילים ביותר להפרעות חרדה. עם זאת, ישנן טענות לפיהן המקרים הנבדקים במסגרת מחקרים שונים באופן מהותי מטיפול "בעולם האמיתי". מחקר חדש בחן יעילות של טיפולים קוגניטיבים התנהגותים שנערכו בקליניקות ולא במסגרת מחקרית

על ידי: ד"ר דני דרבי וצוות מרכז קוגנטיקהl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 11/08/2009 lצפיות: 2,548
אסתי פישר-היים

ד כמה אתה שיפוטי כלפי עצמך או אחרים. או, במילים אחרות, עד כמה אתה מוכן לקבל ש"אני שונה" ממה שאתה מניח?מקצועיות מתבטאת, בין השאר, ביכולת להיות מודעים לדעותינו ולהשפעתן על גישתנו בבואנו לסייע לאנשים אחרים.

על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפש l 17/06/2013 lצפיות: 216

שאל שאלה

שאל שאלה 200 תווים שנותרו
קטגוריות מאמרים
מקורות מאמרים
Quantcast