דלקת אוזניים בכלב - גורמים, אבחון וטיפול

פורסם: 01/06/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 428 | Share

דלקת אוזניים בכלבים

מרבית המקרים של דלקת אוזניים בכלבים קשורים למחלות עור (כגון אלרגיות). במקרים פחות נפוצים, הגורם הראשוני לדלקת אוזניים בכלבים הוא זיהומי (מצב הנגרם על ידי חיידקים, פטריות או טפילים).

רוב דלקות האוזניים מקורן באוזן החיצונית ורק מיעוטן מערב את האוזן הפנימית או האוזן התיכונה.

מחלקים את הגורמים לדלקות אוזניים לגורמים ישירים (ראשוניים), גורמים מקדימים (המקלים על התפתחות דלקת האוזן) ולגורמים המקשים על ריפוי דלקת האוזניים.

על הוטרינר לאתר ולטפל בכלל הגורמים בכדי לאפשר ריפוי ולמנוע חזרתיות של הדלקת.

1. גורמים ראשוניים לדלקת אוזניים בכלבים

 • טפילים -פרעושים וקרציות, דמודקס, אקריות אוזניים (יותר נפוץ בחתולים)
 • גוף זר שחדר לאוזן – גורם לדלקת באוזן אחת ולא בשתי האוזניים
 • פוליפ או גידול באוזן – גם במקרה זה נגרמת דלקת אוזניים חד צדדית
 • אלרגיות (אלרגיה למזון, אלרגיה לחומרים נשאפים וכו') - אלרגיות הן הסיבה השכיחה ביותר לדלקות אוזניים בכלב. בערך ב- 30% מן המקרים של אלרגיה למזון, הסימן היחיד יכול להיות דלקות אוזניים אשר חוזרות לאחר טיפול!

גורמים שניוניים

גורמים זיהומיים אשר מתרבים באוזן הכלב בעקבות הגורמים הראשוניים.

 • חיידקים – בעיקר חיידקים מסוג סטפילוקוקוס אינטרמדיוס ופסאודומונס. חיידקים נוספים אשר לעיתים מעורבים בדלקות אוזניים הם פרוטאוס ואי קולי.
 • שמרים – שמרים הם סוג של פטריה אשר חיה באוזן הכלב (לעיתים ללא סימנים אם כמותה לא רבה). הסוג הנפוץ נקרא מלסציה פכידרמיס.

2. גורמים מקדימים אשר מאפשרים התפתחות של דלקות אוזניים בכלב

 • טראומה – הנגרמת בשל פציעה או ניקוי לא נכון של האוזן
 • גירוד האוזן על ידי הכלב, על כל רקע שהוא (בשל אלרגיה / טפילים וכדומה)
 • מחלות הורמונאליות שונות כגון תת פעילות של בלוטת התריס, יתר פעילות בלוטת המגן ועוד
 • מחלות אוטו-אימוניות (זאבת, פמפיגוס)  - מחלות אלו יכולות לגרום לפגיעה ראשונית באפרכסת האוזן ופגיעה משנית בתעלת האוזן.
 • בעיות במבנה תעלת האוזן (בדרך כלל בכלבים גזעיים):
 • שיער רב מידי בתעלת האוזן המפריע לפינוי הפרשות האוזן (נפוץ בפודלים)
 • תעלת אוזן צרה (נפוץ בכלבי שרפיי)
 • יתר כמות ופעילות של בלוטות באוזן אשר מפרישות חֶלֶב ושעווה (קיים בכלבי קוקר ספנייל, רועה גרמני).

3. גורמים אשר מונעים את ההחלמה ומסבכים את דלקת האוזניים בכלבים

 • הפרשות מרובות מן האוזן – יכולות לגרום לניטרול של תרופות הניתנות לאוזן
 • דלקת אוזן תיכונה ופנימית (במקרים אלו טיפול מקומי לא מאשר ריפוי של הדלקת הפנימית)
 • גדילת יתר (פרוליפרציה) של תעלת האוזן והיצרות שלה – מצב זה נגרם בדרך כלל בשל דלקת אוזניים כרונית ומונע פינוי של הפרשות האוזן, כך שמתאפשרת גדילת פתוגנים (חיידקים / שמרים) בתוך האוזן. מצב זה נפוץ בבולדוגים.
 • אפרכסת שמוטה – עשויה להפריע להחלמה (אך אינה גורמת דלקת אוזניים בעצמה!)

כיצד מאבחנים דלקת אוזניים בכלבים

הבעלים יבחינו בריח רע הנובע מאוזן הכלב, ניעור או גירוד האוזניים ולעיתים הפרשות מן האוזן.

בשלב הראשון, בחינת אזור הדלקת באוזן וסוג ההפרשות (ריח או צבע) יאפשרו לווטרינר לנסות לשער מהו גורם הדלקת (לדוגמא חיידקים מסוג פסאודומונס גורמים להפרשה ירקרקה – צהובה לעומת הפרשה חומה עם ריח אופייני בדלקת אוזניים הנגרמת על ידי שמרים).בשלב השני, יבצע הוטרינר משטח אוזניים לזיהוי הגורמים הנמצאים באוזן (חיידקים, שמרים, טפילים) ורמת חומרה של הדלקת.

במקביל  ינסה הוטרינר להעריך ולטפל בגורמים נוספים כגון אלרגיות, מחלות הורמונאליות או בעיות מבניות של תעלת האוזן (לדוגמא בפודלים, מומלץ לבצע מריטה של השיער העודף בתעלת האוזן).

ללא טיפול בכלל הגורמים יהיה קשה מאוד לטפל בדלקות אוזניים בכלב או למנוע חזרתיות שלהן.

בדיקה מלאה של האוזניים דורשת הסתכלות לתוך האוזן באמצעות אוטוסקופ (מכשיר עם מקור אור המאפשר הסתכלות לתוך תעלת האוזן עד עור התוף). בחלק מהמקרים דרושה הרדמה או טשטוש עמוק לשם לביצוע הבדיקה. כמו כן, בחלק מדלקות האוזניים (בייחוד אם יש הפרשות רבות) קיים צורך בשטיפת אוזניים בהרדמה. השטיפה מאפשרת סילוק של ההפרשות ובדיקה מלאה של תעלת האוזן.

במקרים כרוניים חוזרים או במקרים קשים במיוחד מומלץ לקחת תרבית בכדי לאבחן בדיוק מהם הגורמים לדלקת האוזן ומהו הטיפול המיטבי כנגדם (בייחוד במקרים בהם יש חשד לחיידקים אשר עמידים לטיפול אנטיביוטי אשר ניתן).

טיפול בדלקות אוזניים בכלבים

 • ניקוי האוזן - במקרים בהם קיימות הפרשות רבות חובה לבצע שטיפת אוזניים מלאה (כאמור, לעיתים בהרדמה). הפרשות אוזן רבות עלולות להפריע להחלמה ויכולת לנטרל את החומרים המטפלים בדלקת האוזניים ולגרום לטיפול המקומי להיות בלתי יעיל.
 • לעיתים דרוש ניקוי יומי בתכשיר רפואי לפני מתן הטיפול המקומי.
 • טיפות אוזניים – במקרים בהם אין הפרשות רבות מן האוזן, ההמלצה היא על טיפול מקומי בלבד בטיפות אוזניים, לעיתים בשילוב עם תכשיר לניקוי ההפרשות. רוב טיפות האוזניים מכילות אנטיביוטיקה כנגד החיידקים הגורמים לדלקת אוזניים, חומר אנטי-פטרייתי כנגד השמרים וסטרואידים בכדי להקל על הגירוי הנגרם מהדלקת. חלק מטיפות האוזניים מכילות גם חומרים היעילים נגד טפילי אוזניים.
 • טיפול סיסטמי באנטיביוטיקה – במקרים בהם יש הפרשות רבות או קושי לתת טיפול מקומי יש לתת גם טיפול באנטיביוטיקה לפה או בהזרקה.
 • טיפול בסטרואידים – במקרים של גדילת יתר (פרוליפרציה) של תעלת האוזן והיצרות שלה לעיתים יש צורך בסטרואידים להפיכת התהליך. כיום גם ניתן לנסות לטפל בחומר בשם ציקלוספורין A למקרים אלו.
 • ניתוח להסרת תעלת האוזן - במקרים קשים במיוחד בהם הפרוליפרציה אינה הפיכה או שנגרמה חסימה מלאה של תעלת האוזן ההמלצה היא על ניתוח להסרת תעלת האוזן. הניתוח מונע דלקות אוזניים חוזרות ומשפר משמעותית את חיי הכלב במקרים הקשים (אין יותר את הכאב או חוסר הנוחות בשל הדלקת). בשל העובדה שמדובר בניתוח לא פשוט ובעל פוטנציאל לסיבוכים, מומלץ לבצעו ע"י וטרינר מומחה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/100284/דלקת-אוזניים-בכלב-גורמים-אבחון-וטיפול

  השאר תגובה למאמר זה

  כולם אוהבים בעלי חיים, וכמעט בכל בית ניתן למצוא חיית מחמד. היונים שבעליית הגג שלך אינן חיות מחמד ויש לעשות הכל על מנת להרחיק אותן לצמיתות.

  על ידי: eyall בית וצרכנות> חיות מחמדl 27/01/2015
  זוארץ Zoo

  תזונת כלבים היפו-אלרגנית לכל כלב וכלבה, בלי תירס, חיטה או סויה. פרופק אולטימייטס מציעה תזונת כלבים בת זמננו: היפו-אלרגנית לכל כלב וכלבה, בלי תירס, בלי חיטה ובלי סויה. קו המוצרים החדש המיוצר רק במפעלי החברה בארה"ב מציע עשר פורמולות מופלאות של מזון כלבים לכמה קבוצות גיל וגודל גזע. הפורמולות עתירות חלבון, הדגן בהן הוא אורז חום מלא, ויש בהן גם ירקות ותוספי תזונה. בפורמולות שהן ללא דגנים יש כבש או עוף או דגים בתוספת ירקות, שורשים, פקעות ועוד ויטמינים ומינרלים למניעת הזדקנות ובהתאמה לגיל ולגזע.

  על ידי: זוארץ Zool בית וצרכנות> חיות מחמדl 20/11/2014 lצפיות: 52
  ליאורה-שרות לקוחות חיש חי

  אבולה וחיית המחמד-האם חיית המחמד שלי יכולה להדבק ולהדביק אותי באבולה? השמועות וההיסטריה בעולם גרמו להמתת כלב של אחות שנדבקה באבולה בספרד, וכלב אחר בארה"ב מושם בהסגר. האם יש סכנה לבריאותה של חיית המחמד שלנו ושלנו? על כך במאמר

  על ידי: ליאורה-שרות לקוחות חיש חיl בית וצרכנות> חיות מחמדl 20/10/2014 lצפיות: 21

  אחת הנחות היסוד באילוף כלבים מדברת על אילוף כמקדם ביטחון עצמי. כאשר אנו מכניסים גור כלבים קטן אלינו הביתה חשוב להבין את המשמעות של ההחתמה על הפחד. שלב זה מתקיים אצל הגור בגיל 8-10 שבועות ובעצם בתקופה הזו הכלב מתחיל לפתח התניות מאוד ברורות בכל הנוגע לפחדים ממקומות, מחפצים, קולות, רעשים, אנשים ועוד. יש לזכור את השלב הזה וההחתמה המלווה אותו, כי זו תהיה התנהגות הכלב לאורך כל חייו הבוגרים. לכן, כאשר מתחלים באילוף הכלב יש להתמודד נכון עם שלב ההחתמה. ניתן את השלב הזה להבין גם עם דוגמאות של ילדים.

  על ידי: אביעד בונהl בית וצרכנות> חיות מחמדl 11/08/2014 lצפיות: 28
  ד"ר אסף

  מאמר המכיל טיפים ועצות כיצד למנוע מן החתול להרוס את הספות ושאר רהיטי הבית בזמן שיוף הציפורניים.

  על ידי: ד"ר אסףl בית וצרכנות> חיות מחמדl 25/07/2014 lצפיות: 53

  גם כלבים סובלים מכאבי שיניים ומחלות זיהומיות בפה, לכן חשוב מדי פעם לקחת את כלביכם לבדיקה תקופתית אצל הוטרינר המטפל בכלביכם.

  על ידי: אלעד שניידרl בית וצרכנות> חיות מחמדl 16/07/2014 lצפיות: 18
  מולי פרלמן

  הכלב חיית המחמד שלי חייבת הגנה ,איך נשמור על בריאות הכלב,שמירה על הכלבים שלנו ועל בטיחות חייהם חשובה לנו מאוד ,ממה צריך להגן על הכלב,מהם הסכנות בבית לגור שלנו,האם צמחים בבית מסוכנים לכלב,איך נשמור על הכלב מהילדים,טיפים ומענה תמצאו במאמר הבא מולי חיות מחמד דואג לידע אותנו איך נגן על חיית המחמד בבית ?

  על ידי: מולי פרלמןl בית וצרכנות> חיות מחמדl 23/06/2014 lצפיות: 29
  זוארץ Zoo

  פרעושים וקרציות הם טפילים הניזונים מדם של יונקים. הם מזיקים משום שהם מעבירים מחלות. אמנם יש הבדל בין השניים, אך שני הסוגים האלה כמו גם עוקצים אחרים אינם רצויים בבית, לא לחיות המחמד ולא לאדם. עם זה יש דרכים להשתמש בחומרי הדברה וגם כמה אזהרות.

  על ידי: זוארץ Zool בית וצרכנות> חיות מחמדl 19/06/2014 lצפיות: 88
  תומר ויינגרם

  שבב זיהוי לכלבים וחתולים הינו צ'יפ אלקטרוני המוחדר באמצעות הזרקה תת עורית ע"י וטרינר. חשיבותו של השבב בזיהוי בעל החיים בייחוד במקרים בהם אבד או נגנב.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 02/08/2013 lצפיות: 113
  תומר ויינגרם

  הידרותרפיה הינה תחום חדש יחסית בפיסיותרפיה והיום קיים גם ברפואה וטרינרית. הידרותרפיה לכלבים משמשת לשיקום וטיפול בכלבים לאחר פריצת דיסק, פגיעות עמוד שדרה, תאונות דרכים ועוד. בחלק מן המקרים טיפול בהידרותרפיה מזרז את השיקום של הכלב לאחר ניתוח ובמקרים אחרים יכול אף לשמש כחלק מהטיפול השמרני במקום ניתוח.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 11/06/2013 lצפיות: 75
  תומר ויינגרם

  סירוס חתולים הינו ניתוח פשוט יחסית אך בעל יתרונות חשובים ביותר עבור החתול ועבור הבעלים. הסירוס מונע סימון בעזרת שתן, מריבות ופציעות של החתול. למידע על הניתוח עצמו וקבלת מידע נוסף לגבי סירוס חתולים קראו את המאמר המלא.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 06/04/2013 lצפיות: 61
  תומר ויינגרם

  בעלי חיות מחמד לא תמיד יודעים כי המזון הביתי אותו הם אוכלים יכול להוות סכנה בריאותית משמעותית לחיות המחמד שלהם. לצורך כך כתבנו את המאמר אשר מסביר מהם המזונות הביתיים אשר מסוכנים לכלבים.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 27/12/2012 lצפיות: 165
  תומר ויינגרם

  רשימת טיפים לבעלי חתולים כיצד לתת תרופות לחתול בלי להינשך או להישרט ובלי סטרס מיותר עבור החתול.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 30/11/2012 lצפיות: 1,220
  תומר ויינגרם

  המתת חסד לכלב או לחתול האהוב הינה אחת ההחלטות הקשות אותן בעלים יכולים לעשות בימי חייהם. במאמר זה נדבר על החלטה קשה זו וננסה לעזור כיצד ומתי לקבלה.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 18/09/2012 lצפיות: 186
  תומר ויינגרם

  כלבת הינה מחלה קטלנית המועברת ע"י נגיף הפוגע כמעט בכל היונקים. בישראל מדווחים עשרות מקרים של מחלת הכלבת בחיות מחמד, חיות משק וחיות בר בכל שנה. חיסון הכלבת הינו חובה לכל כלב במדינה. למידע נוסף על מחלת הכלבת וסימניה היכנסו למאמר!

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 15/08/2012 lצפיות: 1,050
  תומר ויינגרם

  דלקת לבלב הינה מחלה חמורה בבעלי חיים בה מתרחש עיכול עצמי של הלבלב וסביבתו. המחלה לא קלה לאבחון ונחשבת למחלה קשה הדורשת טיפול אינטנסיבי בכדי להוביל להחלמה. על אבחון המחלה ודרכי הטיפול בה במאמר המלא.

  על ידי: תומר ויינגרםl בית וצרכנות> חיות מחמדl 11/04/2012 lצפיות: 116
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast