יפוי כח נוטריוני מול יפוי כח רגיל

פורסם: 01/06/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 2,616 | Share

יפוי כח הוא כלי המוענק לאדם אשר מוסמך לבצע פעולות או החלטות בשמו של אדם אחר או ארגון. יפוי כח נוטריוני נערך בפני עורך דין נוטריון, ותפקידו לזהות את מייפה הכוח ולאשר כי חתימתו אותנטית. ישנם מקרים המחייבים יפוי כח נוטריוני, בעוד שבמקרים אחרים ניתן להסתפק ביפוי כח רגיל.

יפוי כח נוטריוני מול יפוי כח רגיל

לפני שנרד לשורשו של המושג, חשוב שנבין מהו יפוי כח רגיל. כולנו נתקלים ביפוי כוח בחיי היום יום שלנו, בין אם מדובר בלקיחת משכנתא מהבנק או בהענקת יפוי כוח לנציגות ועד הבית. יפוי כח הוא כלי בעל תפקיד משפטי משמעותי, ולכן חשוב להשתמש בו בצורה חכמה.

בשני המקרים, יש לערוך יפוי כח רק בהסכמת שני הצדדים, המודעים להשלכות הנובעות מהענקת היפוי. יפוי כח של הבנק בעת לקיחת המשכנתא, היא למשל דוגמא של יפוי כח של תאגיד, אך ניתן לבצע גם יפוי כח של חברות או של אנשים פרטיים, בהתאם למקרה ולצורך. יפוי כוח נוטריוני אינו מוגבל לעסקה או לגורמים ספציפיים בלבד.

מהו יפוי כח נוטריוני?

עד כה הבנו מהו יפוי כח רגיל, וכעת נותרה השאלה מהו ההבדל בינו לבין אחיו הנוטריוני. עריכת יפוי כח בנוכחותו של נוטריון, מעניקה לו תוקף משפטי חשוב ולכן במקרים מסוימים, כמו בעת לקיחת המשכנתא מהבנק, אין אפשרות לבצע יפוי כח ללא נוטריון. פעולה זו נועדה למנוע מגורמים שאינם קשורים בעסקה לטעון לבעלות על הנכס, רמאויות וזיופים.

על מנת לוודא את תקינות התהליך, חשוב לבחור בעורך דין אשר קיבל הסמכה נוטריונית בלבד. חשוב לשים לב כי יפוי כח נוטריוני אינו הכרחי במקרים של מכירה או רכישה של מוצרים, אז ניתן להסתפק ביפוי כח סטנדרטי. לעומת זאת, במקרים שבהם מבקשים לרכוש או למכור נכס גדול יותר, כמו למשל דירה או רכב, אז יהיה צורך בעריכת יפוי כח נוטריוני.

האם אני זקוק ליפוי כח?

יפוי כח שכיח לא גם במקרה של לקיחת משכנתא מהבנק במהלך נסיעה ממושכת לחו"ל. משמעות החתימה על יפוי הכוח בעת לקיחת משכנתא היא שאתם מסכימים לשעבד את הנכס שלכם לטובת הבנק, במטרה להבטיח את החזר חובכם. יפוי כח בשל חופשה ממושכת, מאפשר לחבר או קרוב משפחה לטפל בנושאים הפיננסיים השוטפים בהיעדרכם.

כדי לבדוק האם תצטרכו לבצע יפוי כח נוטריוני או יפוי רגיל, עליכם לבחון את סוג העסקה ואת משמעותה. מטבע הדברים, הבנק מחייב את לקוחותיו לבצע יפוי כח נוטריוני מאחר וסוגיית שעבוד הנכס משמעותית מאוד, ולכן לא מדובר בסוגיה שניתן להקל עליה ראש. לעומת זאת, בעסקת מכר של טובין, אין צורך לבצע יפוי כח מיוחד, ולכן חשוב להפעיל שיקול דעת במצבים אלה (בהנחה שהבחירה נתונה לבחירתכם כמובן).

סוגים של יפוי כח

במידה והחלטתם לבצע יפוי כח של צד ג', עליכם להיות מודעים לעובדה כי ישנם סוגים שונים של יפויי כח, לרבות הסוג הרגיל והיפוי הנוטריוני: ישנם יפוי כח המוגבלים לפעולות מסוימות, אשר אינם מעניקים לצד ג' הרשאות לבצע החלטות נוספות, בעוד שישנם יפויי כח גורפים המעניקים לצד השלישי את סמכות לבצע החלטות כלליות. כמו כן, ישנם יפויי כוח הניתנים לשינוי ולביטול, להבדיל מיפוי כח בלתי חוזרים, כמו יפוי נוטריוני עבור לקיחת משכנתא, אשר אותם לא ניתן לבטל.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/100294/יפוי-כח-נוטריוני-מול-יפוי-כח-רגיל

  השאר תגובה למאמר זה

  אף אדם לא רוצה להיות בסיטואציה הזאת, ולמרות זאת לא מעט פעמים אנו חייבים להיעזר בעורך דין מוצלח. זה עשוי להתרחש בשל תביעה משפטית ועשוי לקרות אפילו בגלל גבית חובות. כך או אחרת מן הראוי שיהיה בסביבה עורך דין מקצועי!

  על ידי: נטלי28l חוק ומשפט> נוטריוןl 18/01/2011 lצפיות: 46

  חיפוש שירותי נוטריון בתוך רמת גן עלול להיות בלתי נסבל עבור מי שאינו מכיר את האיזור. במאמר זה נרכז מספר עצות לבחירת נוטריון ברמת גן.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נוטריוןl 14/05/2014 lצפיות: 60

  תרגום נוטריוני הוא תהליך ארוך מכמה סיבות, רק לאחר שנבין את התהליך שעל הנוטריון לבצע במתן תרגום נוטריוני נבין מדוע תרגום נוטריוני לוקח זמן.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נוטריוןl 30/04/2014 lצפיות: 54
  יריב קדם

  אפוסטיל הוא אישור הניתן עבור מסמכים ציבוריים (מרשות ממשלתית או נוטריון) במדינה אחת הנמסרים למדינה אחרת. כך למשל, במצב בו נישאים בני זוג ישראלים נישואין אזרחיים במדינה זרה כמו קפריסין, יש צורך בחותמת אפוסטיל על האישור הנוטריוני של הנוטריון הקפריסאי אשר אישר את המסמך המעיד כי בני הזוג נישאו כחוק הוא אכן נוטריון בהכשרתו.

  על ידי: יריב קדםl חוק ומשפט> נוטריוןl 10/04/2014 lצפיות: 61

  אישור נוטריוני – כיצד הוא נראה? מהו בעצם? מהי משמעותו? איזה סוגים של אישורים נוטריונים קיימים וכיצד מקבל נוטריון את הרישיון לתת שירותים נוטריונים?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נוטריוןl 02/03/2014 lצפיות: 130

  קיימות חובות רבות לעורך דין המקבל רישיון נוטריון מטעם ועדת הרשיונות. מהן חובות אלו והאם האגרה השנתית של הנוטריונים ושל עורכי דין הינה זהה?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נוטריוןl 04/12/2013 lצפיות: 500

  מקרה בו נוטריון צריך לעמוד מול ועדת משמעת הוא מקרה לא נעים. מהי עבירת משמעת ומהם הגורמים שיכולים לגרום לנוטריון להיות מואשם בעבירת משמעת?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נוטריוןl 21/10/2013 lצפיות: 103

  אחד התפקידים העיקריים של הנוטריון הוא חתימה על מסמכים. יש לציין כי חתימת הנוטריון היא הרבה יותר מעוד חתימה רגילה של בעל סמכות או עורך דין. חתימת הנוטריון משמשת אימות חתימה ואישור לתקינות המסמך. נוטריונים חותמים על תרגומים של תעודות ומסמכים, ייפויי כוח ושאר אישורים, אשר כוללים מספר צדדים או סיטואציות מורכבות. כאשר יש צורך באימות חתימה או כוונות, מעורבות של נוטריון מתבקשת.

  על ידי: עו"ד ונוטריון יהודהl חוק ומשפט> נוטריוןl 11/09/2013 lצפיות: 116

  תרגום נוטריוני נחוץ כאשר יש צורך בהמרת מסמך משפה לשפה. בין הפניות הנפוצות אל נוטריונים אפשר למצוא בקשות לאימותי תרגום של מסמכים כגון תעודות לידה, תרגום תעודות אקדמיות, תרגום נוטריון לצורך תעודות נישואים ועוד. עבודת התרגום מתבצעת על ידי הנוטריון תוך צירוף חתימה רשמית לאימות המסמך. חותמת הנוטריון שעל המסמך מעידה על זהות למקור ותוקף המסמך. במטרה לסייע לכם להבין לעומק את משמעות ההליך, אספנו מידע חשוב ושימושי אודות מלאכת תרגום נוטריון.

  על ידי: עו"ד ונוטריון יהודהl חוק ומשפט> נוטריוןl 11/09/2013 lצפיות: 141

  קורס הנהלת חשבונות מקנה לכם את הכלים להיות המנגנון שמפקח על הכניסה והיציאה של כסף. לפיכך כל עסק זקוק למנהלי חשבונות על מנת שיפקחו על התזרים המזומנים של העסק.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 11/02/2013 lצפיות: 64

  המאמר סוקר מגוון שיטות של העלמת קמטים בפנים ללא צורך בניתוח. במאמר ניתן לקרוא על תכשירים שונים המסייעים במלחמה בקמטים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 11/02/2013 lצפיות: 221

  חוגי בית הם מפגשים קבוצתיים שמתקיימים בבתים פרטיים במתכונת של אירוח ביתי. בכתבה תקציר על מיטב המרצים לחוגי הבית ועל היתרונות שלהם..

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 11/02/2013 lצפיות: 160

  שירותי סיעוד מספקים לקשישים את העזרה בביצוע מטלות שונות בהן הם מתקשים בחיי היומיום. לעתים מדובר גם על ניידות לשמה. מטפלים סיעודיים מסייעים לקשיש לשמור על איכות החיים למרות הקושי, תוך שמירה על כבודו.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 11/02/2013 lצפיות: 43

  כל מה שצריך לדעת על דודי שמש! מאמר מקצועי שיעשה לכם סדר בנוגע לדודי השמש, יתרונות השימוש, התקנה ועוד...

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 122

  מכשיר הטלפון הנייד הוא עולם ומלואו בפני עצמו. הזיכרון של המכשיר מכיל מידע בעל ערך רגשי וערך כספי. על אף הרגישות הרבה של מכשירי הטלפון הניידים וריבוי הגנבות, משתמשים רבים לא טורחים לבצע גיבוי למידע שבזיכרון. אפליקציות שחזור הודעות sms עומדות לרשות בעלי הסמארטפונים. בעלי טלפונים אחרים יוכלו לפנות למעבדות שחזור מידע במטרה לשחזר פרטי הודעות, נתונים מספר הטלפונים או תמונות.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell מחשבים וטכנולגיה> מחשבים וטכנולגיה - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 663

  רומא היא יעד תיירות מאוד פופולארי. תיירים מכל רחבי העולם מגיעים לרומא בכל חודשי השנה. הישראלים מבקרים בבירת איטליה במתכונת של טיולים עצמאיים או טיולים מאורגנים. הדרכה בעברית ברומא מעניקה לטיול גם ממד תרבותי היסטורי. המדריך מלווה את הסיור באתרים בהסברים מפורטים וסיפורי היסטוריה בשפה העברית. המדריכים המקומיים מציעים הדרכה רק בשפה האנגלית או האיטלקית.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell נופש ותיירות> יעדים בעולםl 07/02/2013 lצפיות: 398

  מגוון סוככים של סוככי השרון מציעים פתרונות אידיאליים עבור צל ועבור הגנה מפני הגשם. אך כדי שתוכלו לבדוק בעצמכם עד כמה מדובר על איכות מוצר באופן ודאי, קיבצנו למענכם כמה וכמה נקודות התייחסות חשובות, שיוכלו לסייע לכם לבחור את הסוכך הטוב ביותר האמין והאיכותי ביותר, שיועיל לאורך זמן.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 105
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast