ציפורן חודרנית - טיפול בלייזר

28/12/2006 • על ידי • 71,123 צפיות

ציפורן חודרנית היא מצב שבו הציפורן גדלה לתוך הבשר של האצבע וגורמת לפצע שהוא למעשה פצע לחץ . הבעיה שכיחה במיוחד באוכלוסיה הצעירה .הסיבות השכיחות הינן גזירה לא נכונה של הציפורן ונעלים לא מתאימות . לציין שישנן עוד סיבות רבות כגון מבנה האצבע והציפורן, תורשה והשמנת יתר.לרוב הזיהום נוצר בבוהן ולעיתים יותר נדירות בשאר האצבעות של הרגליים. ישנן שלוש דרגות של הציפורן החודרנית.

דרגה 1 תסמינים: אודם ונפיחות קלה כאב בזמן לחיצה בקצה הציפורן ובהליכה
דרגה 2 תסמינים: כאב בנגיעה קלה וקושי בהליכה עקב הכאב
דרגה 3 תסמינים: רקמה דלקתית ונפיחות של העור הסמוך לציפורן של מחלה כרונית החולה אינו חש כאב.

מהלך המחלה:

בתחילת המחלה כאשר ישנם סימני דלקת כגון כאבים, אודם והפרשה מוגלתית ניתן לפעמים על ידי מה שמכונה טיפול שמרני לרפא את האזור. בדרגה השלישי יש צורך בניתוח. הטיפול השמרני מורכב מהיגיינה קפדנית, אמבטיות חמות לכף הרגל ומשחה אנטיביוטית מקומית. לחולים בסיכון כגון סוכרתיים וחולים עם מחלות כלי דם בגפיים לעיתים יש צורך במתן אנטיביוטיקה דרך הפה.

טיפולים כירורגיים ישנם מספר ניתוחים מקובלים לכריתת הציפורן . ניתן לכרות חלק מהציפורן את כולה ולפעמים כריתה רדיקלית אשר כוללת את המטריקס "השורש" בשלמותו . אחוז החזרה משתנה אך בשיטות של כריתה חלקית או מלאה ללא השורש יכול להגיע ל 40-50% על פי מחקרים שונים. טיפולים בעלי שיעור הצלחה גבוהים יותר הם כריתות עם השמדת המטריקס על ידי חומרים כימיים או לייזר.

הטיפול בלייזר רפואי
Amplification by Stimulated Emission of Radiation Light או Laser
יוצר אלומת אור מרוכז, באורך גל אחד ובתדירות אחת, המכונה קרן הלייזר. ברפואה ישנם סוגי לייזר רבים, לשימושים מגוונים. לצורך הטיפול נהוג להשתמש בלייזר מסוג: CO2 – בעל אורך גל 0.106 מיקרון, בתחום האינפרא-אדום. קרן הלייזר מדויקת ביותר, אינה שורפת, אלא מאדה את המים שבתוך התאים ועל ידי כך הורסת אותם, ללא פגיעה ברקמות שכנות. זאת להבדיל מהטיפולים הכירורגים המקובלים הפוגעים ברקמה ויוצרים טראומה ברקמות הבריאות הטיפול מבוצע לאחר הרדמה מקומית . בהמשך רבע עד שליש ציפורן ניכרת לאורך והשורש-המטריקס של הציפורן מושמד על ידי קרן הלייזר . משך הפעולה כ20 -30 דקות וניתן לבצע בכל גיל.הטיפול יעיל במיוחד לציפורן חודרנית חוזרת. הטיפול בלייזר בעל יתרונות רבים והראשון אחוז חזרה נמוך ביותר 2-4%, בהשוואה לטיפולים הכירורגים . לאור הדיוק של הקרן נפגעת רק הרקמה החולה דבר שמקל על הכאבים לאחר הניתוח וגם משפיע ישירות על הריפויואכן זמן ההחלמה קצר יותר מטיפולים אחרים. ישנם ספורטאים אשר חוזרים להתאמן למחרת הטיפול בלייזר.

אודות כותב המאמר

ד"ר מוני פרידמן

כירורג מומחה בית חולים אסף הרופא ומכבי שרותי בריאות