אותיות באנגלית

פורסם: 05/07/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 1,474 | Share

 

אותיות באנגלית הן השלב הבסיסי ביותר בלימוד אנגלית כשפה זרה. באופן עקרוני ישנן גישות שונות ללימוד האותיות  ישנם מורים הגורסים כי תחילת הדרך בנושא של לימוד אנגלית צריכה להיות באמצעות לימוד חוויתי של מילים חדשות באנגלית ובאמצעות פעילויות יצירתיות ורק אחר כך יש ללמד אותיות וצלילים לא דווקא לפי סדר אלפביתי  לעומתם, ישנם מורים המעדיפים ללמד אותיות באנגלית לפי סדר אלפביתי וכמובן את הצלילים שלהם בשיטה פונולוגית (הכוונה ללמד את ההקשר בין האותיות לבין הצלילים שהן מפיקות) ורק לאחר מכן מורים אלו מלמדים קריאת מילים קצרות עם או ללא משמעות ורק לאחר שהילדים השתלטו על המיומנות הטכנית של הקריאה רק אז הם מוסיפים בהדרגה אוצר מילים בסיסי לפי היכולות של הילדים ולפי נושאים למשל פרטי לבוש או חלקי גוף לדוגמא. וכך, לאט ובהדרגה אותיות באנגלית  הופכות להיות שפה עם מילים ומשמעות. בכל אופן חשוב מאוד להבין כי הקנייה טובה ונכונה בכל שיטה שלא תיבחר על ידי המורה חייבת לתת את המענה הטוב ביותר לתלמידים והחשוב מכל הוא הטמעה אופטימאלית של אותיות באנגלית.

ישנם מורים המשלבים שיטות הוראה שונות ללימוד אותיות באנגלית הכוונה היא שילוב השיטה הפונולוגית בשיטה החווייתית והכוונה היא ללמד את האותיות תחילה ואת צליליהן ואז לשלב הוראה חווייתית  באמצעות משחקים דידקטיים שונים על מנת לגרום לילדים לחבב את השפה האנגלית  השיטה החווייתית בעיקרה מתאימה מאוד לילדים שמתקשים בשליפת מילים חדשות מכיוון שהחוויה גורמת להם לאחסן את המילים באופן שונה והיא מייצרת עבורם אסוציאציות למילים  בכל אופן, ברמה הכללית ברגע שילד נהנה ללמוד אותיות באנגלית הוא כבר זוכר טוב יותר מילים חדשות  ולהיפך, ברגע שילד נאלץ לשנן וללמוד מילים בעל פה הדבר משניא עליו את השפה ואת כל מה שקשור בה מה שחשוב להבין הוא שהיסוד של השפה הינו אותיות באנגלית וברגע שילד בין אם הוא לקוי למידה ובין אם הוא ילד בעל הרגלי למידה ועקומת למידה ממוצעת או למעלה מכך מקשר את לימוד השפה למשהו נעים שקשור גם משחקים  באנגלית (משחקי קופסא או משחקי מחשב דידקטיים) הילד בעצם לא ממש מרגיש שהוא לומד כי הוא "משחק" אבל בדלת האחורית הוא מפנים אוצר מילים באנגלית חדש ואת הבסיס של לימוד אנגלית.

לעומת זאת, חשוב לשמור על איזון בלימוד אנגלית בכלל ועל לימוד אותיות באנגלית בפרט. הכוונה היא לאזן בין השיטות הפונולוגית לחווייתית. וזאת מכיוון ששיטה פונולוגית לבדה אומנם מאוד יעילה אך בעיקרה הינה שיטה שמלמדת שינון יבש מאוד של אותיות באנגלית וצלילים ויש לזכור  שבכל זאת מדובר בילדים קטנים שעוד רגילים לשחק או בעצם לחקור את העולם שלהם דרך המשחק ובעצם באמצעותם של המשחקים הם לומדים הרבה מאוד נושאים חדשים . מצד שני, לא ניתן ללמד ילדים אותיות רק בשיטה חווייתית מכיוון שלימוד צריך להתבצע לעניות דעתי,לפחות באופן שיטתי ומסודר ולא לקפוץ מנושא לנושא כפי שרואים במשחקים. יתירה מכך, ילדים בכל זאת צריכים ללמוד גם לכתוב ולתרגל את הכתיבה לא רק באמצעות צביעת אותיות ומשחקי קלפים שונים באנגלית אלא ממש צריכים להתנסות בכתיבה ואחר כך בקריאה של אותיות צלילים ומילים ראשונות. לכן, בעצם כדאי ורצוי לשמור על איזון בין שיטות הוראה שונות ללימוד אותיות באנגלית  .

לסיכום, כדאי לשמור על פתיחות בנוגע לשיטות שונות בהוראת  אותיות באנגלית  ולא להיות מקובעים על שיטה אחת שכן, יש להבין שמדובר בילדים שלומדים ולא במבוגרים קטנים ויש להיכנס או לפחות לנסות להיכנס לראש של הילדים ומצד שני גם להבין שבסופו של דבר בעתיד הילדים הללו צריכים לדעת לכתוב ולקרוא אנגלית ברמה טובה מספיקה על מנת שיוכלו לפתח גם את הבסיס להבנת הנקרא. בעיקרון, לימוד אותיות נכון והקניית קריאה הן אבן היסוד להקניית הבנת הנקרא והצלחה עתידית בלימוד האנגלית ובנושא של פתירת אנסין באנגלית בעתיד וכמובן, איך לא הצלחה עתידית בבחינות בגרות באנגלית ולכן כל כך כדאי להתעכב על לימוד אותיות באנגלית.

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/102454/אותיות-באנגלית

  השאר תגובה למאמר זה

  לימוד אנגלית חינם - כמה סיבות מדוע זה הכי משתלם כל אחד מאיתנו יודע כי לימוד אנגלית זה תהליך שדורש הרבה מאד התמדה וסבלנות, כל אלו לא מעודדים בנו הרבה מוטיבציה לרצות ללמוד אנגלית

  על ידי: פרופסור פזl חינוך ולימודים> שפותl 09/09/2014 lצפיות: 109

  שאלה שכיחה בקרב רבים מן הפונים אליי היא הבאה: מה עדיף ללמוד ערבית ספרותית או ערבית מדוברת? על השאלה הזאת אני משיבה בשאלה משלי: מה ההבדל בין ערבית ספרותית לערבית מדוברת? יודעים? על-כן, קודם שתחליטו איזו מן השפות ללמוד, ספרותית או מדוברת, ואולי בכלל תגלו ששתיהן טובות עבורכם, הנה כמה נקודות שיבהירו את ההבדלים, וכמו-כן עשויות לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בשבילכם.

  על ידי: רינת קורןl חינוך ולימודים> שפותl 20/08/2014 lצפיות: 91

  אם אתם תלמידים וסטודנטים, שנדרשים ללמוד ערבית, או שהנכם אנשים בוגרים שרוצים לרכוש שפה חדשה ושימושית, הנה שלושה טיפים שעשויים להקל את לימוד השפה הערבית בקרב דוברי עברית.

  על ידי: רינת קורןl חינוך ולימודים> שפותl 23/07/2014 lצפיות: 76

  נדמה כי אנחנו בצומת דרכים אם נרצה לשפר את האנגלית שלנו: האם לקחת קורס באחד המכונים או שקייטנת קיץ בחו"ל היא הפתרון? או בכלל לקחת שיעורים פרטיים? האם לקחת ספר או עיתון ולקרוא סתם כך, או לצפות בסרטים ובסדרות באנגלית (עם כתוביות, בלי כתוביות?)? המאמר הזה נועד בדיוק כדי לעשות לכם סדר.

  על ידי: דניאל ונהl חינוך ולימודים> שפותl 20/04/2014 lצפיות: 511
  אריק רוזני

  כשלומדים אנגלית, חייבים להתמיד וללמוד יום אחר יום - אפילו מאמץ קטן משתלם לטווח הארוך!המכנה המשותף המשותף של כל ה"נכשלים" באנגלית שאני מכיר - הם התחילו לפספס ימים.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 19/01/2014 lצפיות: 62
  אריק רוזני

  אם המטרה שלך היא "ללמוד אנגלית" - היא כוללנית מדי. בתוך "לימוד אנגלית" קיימים תת תחומים רבים - קריאה, כתיבה, דיבור, הבנת הנשמע וכו'. עליך להגדיר מה בדיוק אתה רוצה להשיג באופן הכי דחוף - ולבנות תכנית שתאפשר לך להשיג את המטרה שלך באנגלית. המאמר הזה יעזור לך לא להתבלבל בדרך.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 15/01/2014 lצפיות: 98
  אריק רוזני

  כשלומדים דקדוק של אנגלית, יש מספר חוקים שכדאי לזכור. בארץ קיימים הרבה ספרים טובים בנושא של דקדוק אנגלי.יחד עם זאת, קיימים שני סוגים של לימוד של דקדוק אנגלי.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 12/01/2014 lצפיות: 108
  אריק רוזני

  שלוש טעויות בלימוד אנגלית מדוברת במהלך העיסוק שלי כמאמן אישי שעוזר לאחרים להצליח באנגלית וכמורה פרטי לאנגלית, הבחנתי בשלוש טעיות נפוצות. חשוב לי באופן אישי שתצליח באנגלית, גם אם תהיה תלמיד שלי וגם אם לא - לכן חשוב לי לשתף אותך - זה יחסוך לך הרבה זמן וכסף בלימודי אנגלית.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 04/01/2014 lצפיות: 102

  לימוד אנגלית בקיץ כדאי ומשתלם כי תוכלו לשפר את הבגרות עוד בתיכון כי הציון הגבוה יותר ממועדי הקיץ הוא הציון הסופי והקובע בבגרות וכמו כן תוכלו ליהנות משלל פעילויות מהנות וייחודיות במסגרת לימוד אנגלית בקיץ.

  על ידי: יעלl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 05/07/2011 lצפיות: 194

  כיום רבים בילדים המתחילים ללמוד אנגלית בכיתה א' בבית הספר ולכן ישנם הרבה הורים שבמסגרת ההכנה לכיתה א' גם מלמדים את הילדים אנגלית למתחילים אצל מורה מיומן, הלימודים מהנים וכוללים לימוד האותיות הצלילים

  על ידי: יעלl חינוך ולימודים> השכלה ביתיתl 05/07/2011 lצפיות: 304
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast