השמנת יתר אצל ילדים

פורסם: 06/04/2008 |תגובות: 1 | צפיות: 22,413 | Share


השמנת ילדים היא תופעה נרחבת ורבת משמעות מהצד הבריאותי וגם מהצד הנפשי-חברתי.
אף שהטיפול בהשמנת ילדים מורכב וקשה, נודעת חשיבות רבה לטיפול בבעיה בגיל צעיר ככל שאפשר.
בשלושת העשורים האחרונים נראית בעולם המערבי עלייה בשכיחות ההשמנה במבוגרים
וגם בילדים. שיעור ההשמנה במבוגרים הוא כ- 30 אחוזים ובילדים כ- 25 אחוזים.
הסיבות לכך הן, כפי הנראה, עלייה באיכות החיים ותזונה עשירה המעלה את מאגרי השומן וכן ירידה בפעילות הגופנית.
הצלחת הטיפול בהשמנת ילדים יש בה כדי למנוע מחלות רבות בהמשך החיים.
כיוון שהסיכון היחסי של ילד שמן להיהפך למבוגר שמן הוא פי 6-7 לעומת ילד רזה, הצלחת הטיפול בהשמנת ילדים עשויה לשמש למניעת השמנה במבוגרים ולמנוע את התחלואה והתמותה הקשורות בה.

השמנה עשויה לגרום לסיבוכים רבים ובהם בעיות אורתופדיות כמו כאבי ברכיים, בעיות נשימה בזמן השינה עד להפסקת נשימה, הפרעות בהורמונים (אנדוקריניות), סוכרת, יתר כולסטרול ושומנים בדם, יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם. אפשר שתגרום לשינויים הורמוניים בבנות, שעלולים לגרום לפגיעה במחזור הווסת ולחלופין להופעתה בגיל צעיר ופגיעה בצמיחה לגובה. אל נשכח את ההפרעה בדימוי העצמי ובדימוי הגוף, וכן את כל הקשיים החברתיים הכרוכים בהיות הילד שמן. השמנת ילדים מוגדרת לילד שמשקלו מעל 120% בעקומת המשקל המתאימה לגובהו, למינו ולגילו. מהגורמים להשמנה: הגורם הגנטי, הגורם התרבותי וגורמים סביבתיים כגון אורח חיים, כמות השומן במזון, פעילות גופנית והתפקוד המשפחתי.

אבל, גורם אחד לא הוזכר בכל הבהלה הזו והוא היתרון הגדול של ההנקה ומעלותיה. שומעים וקוראים הרבה על יתרונות ההנקה מההיבט התזונתי, הרפואי, הנוגדנים, הקירבה, מניעת מחלות שכיחות בילדות כמו אוטיטס מדיה (דלקות אוזניים), NEC ומחלות זיהומיות אחרות שפוקדות את הצאצאים. אבל, כמעט ואין התייחסות ומודעות ליתרונות ההנקה במניעה של השמנת יתר בילדים בשנים מאוחרות יותר.

צריכים להבין שלא מדובר רק באיכות חלב האם, אלא בהרגלי האכילה המוקנים לתינוק היונק, הם אלה שיכריעו את עתידו. קיבת התינוק הנולד היא כגודל אגרופו, ויכולה להכיל אוכל מועט בלבד בימים הראשונים של חייו, זה גורם לו לרצות לאכול לעיתים קרובות ומעט. לעומתו, תינוק הניזון מבקבוק (גם אם הוא מכיל חלב אם), מי שמכריע את גורל התינוק הניזון מבקבוק הם: ההורה, שדואג שהתינוק ישתה כל טיפה מן הבקבוק, הצוות הרפואי, היצרנים, הממליצים על כמות הארוחה על פי ההוראות שעל אריזת התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות).
האימהות המיניקות תוהות, איך יכול להיות שהתינוק רעב כל הזמן? והתשובה היא: הטבע דאג לא להכביד עליו כל עוד הקיבה שלו גדילה בצורה טבעית. התינוק יודע כמה הוא מסוגל לאכול והוא עושה זאת לפי הצורך הפיזיולוגי האמיתי והטבעי שלו. ההנקה היא פעולה של התינוק ולא של האם. לתינוק יש מנגנון מושלם המאפשר לו לאכול בצורה הכי יעילה, בריאה ובונה. כל יום יש צמיחה ואנו רואים שהצמיחה המהירה ביותר היא אצל תינוקות בחודשי חייהם הראשונים.


מתוצאות מחקרים שנעשו בשנים האחרונות נראה קשר בין אופן תזונת התינוקות (הנקה/בקבוק) להשמנת יתר בקרב הילדים (ארמסטרונג וריילי 2002, ברגמן ושות´ 2003, גילמן 2001, ועוד). הקשר לא חד משמעי רק לגבי הנקה אלא גם במודעות ובידע של ההורים אודות תזונה נכונה בהמשך.

אופן גמילת התינוק מההנקה (או מהבקבוקים והתמ"ל) גם הוא גורם מכריע המשפיע על דפוסי האכילה של הילדים בעתיד. אפשר לשמוע על המלצות לתוספות של דייסות וקורנפלור לחלב אם או לתמ"ל כבר בגיל שלושה חודשים, דבר הנוגד את הנחיות משרד הבריאות לפיהם האוכל האופטימלי לתינוקות בשנה הראשונה של החיים הוא חלב אם (מקום ראשון) או תמ"ל.
בכי של תינוקות לא בהכרח מצביע על רעב, יש דברים אחרים שכואבים ומפריעים להם, האובססייה לגבי הטבלאות והאחוזונים והמשקל היא שגורמת להמלצות לתוספות האלה, במקום לחקור ולגלות את מקור הבעיהׁ(אם אכן יש בעייה) לחוסר העלייה במשקל. לא צריך לרוץ ולפטם את התינוקות כבר בגילאים מוקדמים אלה.לטיפול בהשמנת ילדים נודעת חשיבות רבה ועדיף להתחיל בו בגיל צעיר ככל שאפשר. הטיפול בהשמנת יתר בילדים (כמו גם במבוגרים) אינו מתמקד בדיאטה. להיפך, אנו מנסים להימנע משימוש במושג ומיצירת חסכים שרק יגבירו את הנזק לטווח הארוך. כמו כן, יש לזכור כי תהליך גדילת הילד חשוב לא פחות מרזון ואין לפגוע בו בשום אופן. יש לזכור שבילדים לא תמיד המטרה היא ירידה במשקל. לעתים, אם עודף משקלו של הילד אינו גדול, אפשר להביאו לידי השינוי הרצוי באמצעות צמיחה לגובה בלבד ובשמירה על המשקל הקיים. הטיפול, אם כן, מתמקד בשינוי תזונתי, שינוי התנהגותי- חשיבתי, שינוי רגשי, הגברת הפעילות הגופנית ומעל הכל גיוס ההורים והמשפחה לעזרה ותמיכה בתהליך. מדובר במעין תהליך של הקניית כלים ו"חינוך מחדש" לאכילה בריאה ואופטימלית. יש לציין כי התהליך כולו אינו מסובך, הוא מותאם לעולמם של הילדים ובעזרת תמיכה מתאימה ומחויבות אליו ניתן להגיע לתוצאות מרשימות של ירידה במשקל אך בעיקר להחזיר לילדים את שנות ילדותן ואת החוויה המלאה והמרגשת של להיות ילד!

במסגרת השינוי התזונתי מקבלים ההורים והילדים הגדרות חדשות למושג "אוכל". כלומר, לומדים לנתק את המזון מההקשרים הרגשיים והחברתיים שניקשרו אליו במהלך השנים. הילד לומד לזהות תחושות פזיולוגיות ולקשר אותן עם אכילה בריאה. המצב כיום חמור כל-כך עד כי הרבה ילדים בדורינו אינן מכירים את התחושה הפזיולוגית של הרעב ומבלבלים אותה עם תחושות רגשיות, השולחות אותם מיד אל המקרר. תהליך הלמידה מחדש אינו מסובך אך דורש מחויבות מסויימת מצד ההורה והילד. התהליך עצמו מרגש ומעודד את תחושת בניית העצמי של הילד ותחושת האחריות שלו כלפי עצמו וגופו, זאת משום שהוא יכול להחליט, לאחר שלמד מהו מזון בריא, מה הוא מעדיף לאכול ואיזה מחיר ישלם על זלילה.השינוי הינו דידקטי באופיו, כלומר הילד לומד, מקבל הסברים ומתפתח ולא מקבל "גזירות" של מה מותר ומה אסור שבד"כ מביאות לעליה במשקל בטווח הארוך, שימור מצב השמנת היתר והגברת תחושת הכישלון.

ילדים רבים בעלי משקל עודף נוטים לבחור בעיסוקים שאינם משלבים פעילות גופנית (למשל צפייה בטלויזיה). חשיבות הפעילות הגופנית קשורה בהעלאת כמות האנרגיה שמוציא הילד בפעילות גופנית יחסית לזו הנכנסת בצורת מזון. לפעילות הגופנית יש השפעה מצטברת המסייעת לרדת במשקל. מבחינה פזיולוגית, היחס בין אחוזי השומן לשרירים משתנה, נבנים יותר שרירים ויש פחות שומן בגוף, כך שהילד שורף יותר קלוריות בזמן מנוחה. מבחינה פסיכולוגית-רגשית, פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח ומגבירה את הביטחון העצמי של הילד. זו גם פעילות כייפית ואם היא מותאמת לגיל הילד וצרכיו, הוא לומד להינות ממנה. מומלץ לאפשר לילד לבחור חוג הכולל פעילות גופנית על מנת שילמד לשלב את הפעילות בחיי היומיום ויקנה לו הרגלים קבועים לביצוע פעילות גופנית. מיותר לציין כי גם בהקשר זה ההורים מהווים מודל אותו הילד מחקה ולכן מעורבות ההורים הינה מחויבת המציאות. ההורה והמשפחה מהווים מערכת תמיכה לילד. ולכן, יש להקנות להורים ידע והדרכה בנושא תזונה אופטימלית, השמנת יתר ושינוי כמו גם מיומנויות הוריות כגון קיום ארוחות משפחתיות בריאות, ויצירת הזדמנויות לפעילות גופנית במסגרת משפחתית.

מבחינת ההתערבות הטיפולית, מחקרים רבים הוכיחו טיפול קבוצתי הינו הטיפול היעיל יותר בהשמנת יתר אצל ילדים. הקבוצה מספקת תמיכה חברתית ופתרון בעיות. הקבוצה הינה סוג של מראה, המשקפת חלקים פנימיים בהתנהגויות של החברים בה. היא מאפשרת לילד ללמוד שהוא לא בודד במערכה וכי ישנם ילדים רבים אחרים המתמודדים עם אותה הבעיה בדיוק. הקבוצה מאפשרת לילד להבין שברוב המקרים יש מקור פנימי לאכילת היתר. בנוסף, לומד הילד כי יש בידיו אפשרות בחירה והוא יכול לבחור לאכול אחרת, כלומר הילד לומר לקיחת אחריות מהי. תובנות אלה המתגלות במסגרת הקבוצתית מעודדות שינוי ומעניקות לילד את הכלים הנכונים לבצע אותו ולהתמיד ואורך זמן.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 7 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/10269/השמנת-יתר-אצל-ילדים

  השאר תגובה למאמר זה

  במאמר שלהלן נדבר על בעיית הג'אנק פוד ועל השמנת היתר שבאה בעקבותיה. על המלחמה בתופעה ועל המאמצים שנעשים בעולם להרגיל את הילדים לאכול מזון בריא. ולבסוף, על יכולתן של מכונות אוטומטיות לממכר מזון לתרום לפתרון הבעיה.

  על ידי: AdSitel בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 20/08/2011 lצפיות: 2,726

  בשנים האחרונות אנו עדים להשמנת יתר בקרב ילדים קטנים ,בגרפים של עקומות משקל ניתן להבחין שיש גידול הן במשקל המומצע והן באחוז הילדים שמוגדרים בעלי משקל עודף חריג ככל שמתקדמים בשנים .משנת 1970 ועד היום הגרף מצוי במגמה של עליה לינארית,מה הגורם לכך?

  על ידי: ג.ט קראוןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/01/2010 lצפיות: 245

  ילדים חשופים למזון מהיר,ממתקים וישבה אין סופית מול מסכים. מתי רצוי לךהתחיל לדבר איתם על תזונה בריאה , על פעילות גופנית ומה להגיד כדי לא לייצר התנגדות ותופעות לא רצויות כמו דיאטות רעב .

  על ידי: אורלי יונה דרוריl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 30/09/2009 lצפיות: 205

  מה בעצם רע בממתקים וחטיפים הכל כך טעימים לנו ולילדנו? ניסיתם פעם לקרוא את הרכיבים של אותו ממתק או חטיף? אם לא – תנסו, זה ממש משעשע, תגלו שם לא מעט דברים שנראים לא קשורים כלל למזון בני אדם, כמו חומרים מייצבים, חומרים מתחלבים, חומר מונע התגבשות, חומר מונע קצף ועוד ועוד ועוד. ואני כבר לא מדברת על צבעי מאכל, חומרי טעם וריח, חומרים מחזקי טעם, שכולם כבר רגילים שחומרים הללו מהווים חלק בלתי נפרד ממזון מתועש

  על ידי: מרינה קוזמנקוl בריאות ורפואהl 20/12/2009 lצפיות: 718

  מחקרים מראים כי תוספת של מולטי ויטמין משפרת את המצב התזונתי וכי יש לשקול בחיוב השלמה תזונתית המותאמת לילדים.

  על ידי: ישראלl בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 08/11/2010 lצפיות: 184
  מירה כהן שטרקמן

  השמנת יתר, הפרעות קשה וריכוז והיפראקטיביות הן מחלות הילדות של המאה ה 21. המאמר בוחן את השפעת הג'אנק פוד והממתקים על הילדים.

  על ידי: מירה כהן שטרקמןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/06/2008 lצפיות: 11,443 lתגובות: 2
  יורי לוקינוב

  הכתבה מדברת על השמנה אצל הילדים והנוער. דרך שלב בית הספר, התיכון והצבא. מופנית אצבע מאשימה כלפי האחרים: אחריות אישית ,של ההורים,הסביבה והרשויות.

  על ידי: יורי לוקינובl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/07/2009 lצפיות: 173
  מרכז רפואי medix : תזונה קלינית וספורט

  לאורך תקופת חיינו אנו מאמצים תבניות תנועה המשפיעות על מבנה הגוף והשלד. גופנו מתפקד כשרשרת תנועתית אחת- הן מבחינה יציבתית והן מבחינה תפקודית. מנח לקוי או תפקוד לקוי של מרכיב אחד בשרשרת ישפיע על השרשרת כולה

  על ידי: מרכז רפואי medix : תזונה קלינית וספורטl ספורט וכושר גופני> חדר כושרl 21/10/2009 lצפיות: 4,125
  איילת גול

  מחלת צליאק, הינה מחלת מעיים. כיום לא ברור עדיין באופן מוחלט מדוע היא מתפרצת בחולים ולא באחרים. המחלה נובעת מאי סבילות תמידית לגלוטן, שהוא אחד החלבונים המרכיבים את הקמח, המצוי בחיטה ובשיפון, ובמידה פחותה בשעורה ובשיבולת שועל. חלבון זה המכונה "גלוטן" או בצורה מדויקת יותר אחד מחלקיו של חלבון הגלוטן הנקרא "גליאדין", הוא זה הגורם את הנזק במחלת הכרסת. נטען כי ישנם גורמים תורשתיים הנמצאים בבסיסה של מחלה זו, אבל ישנם גורמים נוספים (כגון גורמים ויזואליים) התורמים להתרחשותה של המחלה.ניתן לזהות בכל הגילאים

  על ידי: איילת גולl בריאות ורפואהl 20/01/2010 lצפיות: 120,490
  ד"ר דקלה אורן

  צריכת שמן המפ באופן יומי משפרת את בריאות הגוף ותפקודו. שמן זה מכיל חומצות שומן חיוניות שהגוף אינו יכול ליצר בעצמו ולכן צריך לקבלן מן המזון. שימוש בשמן עוזר למנוע מחלות לב, סוכרת, לחץ דם, ועוד. מעניק לך עור יפה וזוהר, עוזר להורדת השומנים המזיקים בדם. במחיר של כריך במסעדה תוכלי לצרוך שמן המפ במשך חודש ימים. מומלץ לכולם: ילדים, נשים, גברים

  על ידי: ד"ר דקלה אורןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 07/03/2015 lצפיות: 37
  אסף דורי

  דיאטה ים תיכונית ישראל אמנם שוכנת לחופי הים התיכון, אך לא כולם יודעים מהי דיאטה ים תיכונית ומהם יתרונותיה. מדובר במידע חשוב לבריאותכם שכן מחקרים מצאו כי דיאטה ים תיכונית ניחנת בסגולות בלתי מבוטלות. מהי בעצם דיאטה ים תיכונית ?

  על ידי: אסף דוריl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 23/02/2015 lצפיות: 38
  Shay Kuby

  המודעות למזון בריא והטרנד החדש "האנטי גלוטני" מוצאים את דרכם למטבח של כולנו. אם בעבר כאשר לא הייתה מודעות כה גבוהה לכל מה שקשור אל מאכלים ללא גלוטן, אז היום, לא רק חולי צליאק נמנעים מאכילת גלוטן. ניתן למצוא היום מגוון של מוצרים ללא גלוטן, אך יש כאלה שאינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש את המאפים המיוחדים שהם יקרים מאוד, כמו מאפים ללא גלוטן, לחמים וכל מה שקשור אל מזון נטול גלוטן.

  על ידי: Shay Kubyl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/01/2015 lצפיות: 70

  אם עד היום חשבתם כי מושגים כמו דיאטה מהירה הם בלתי אפשריים, תגלו כי אפשר לרדת במשקל במהרה וגם לשמור על הבריאות.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/11/2014 lצפיות: 178

  דיאטן ספורט- לא משנה מהו סוג הספורט בו אתם עוסקים, בין אם מדובר בריצה, שחיה, כדורסל, כדורגל, הרמת משקולות, קראטה, ג'ודו או כל סוג ספורט כלשהו . הגנטיקה שלכם הינה הבסיס להצלחה אך גנטיקה מהווה רק את התשתית עליה יש לבנות על ידי אימונים ותזונה אופטימאלית, את הדרך להצלחה. כל ספורטאי ששואף להגיע ליכולות ספורטיביות טובותן, חייב להקפיד על עקרונות תזונת ספורט ועל תזונה שמתאימה לספורטאים. בהרבה מקרים אני רואה שהחוליה החסרה לקפיצת מדרגה ביכולות של ספורטאים היא הקפדה על עקרונות חשובים בתזונת ספורט

  על ידי: elipop1l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 30/10/2014 lצפיות: 46
  יואב ברנזון

  דרך נוספת להוריד במשקל היא לבחון את הכבדות הנפשית שלכן - הכיצד? מה הקשר בין הדברים?

  על ידי: יואב ברנזוןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 24/10/2014 lצפיות: 109
  מותר לי

  יתר לחץ דם מוגדר כלחץ דם השווה או מעל ל140/90 מ"מ כספית. כיום מדברים גם על מצב הנקרא "טרום יתר לחץ דם" שבו ערכי לחץ הדם הינם מעל 130/80 מ"מ כספית. ככל שערכי לחץ דם עולים כך עולה הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם מחלות אלו קרויות מחלות קרדיווסקולריות כגון : אי ספיקת לב, מחלת כלי דם היקפית, אי ספיקת כליות.

  על ידי: מותר ליl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/10/2014 lצפיות: 99
  לירון לסר

  האם אותה תזונה מתאימה לכולם, או שכל אחד צריך להרכיב לעצמו תפריט על פי נטיותיו הגנטיות ופרמטרים נוספים?

  על ידי: לירון לסרl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/10/2014 lצפיות: 29
  idan

  אימון גופני אישי היא הדרך הטובה והזולה ביותר להיגמל מעישון. אימון גופני אישי חוסכת עלויות רופאים, תרופות, ואת עלות הסיגריות עצמן. כאשר רופא והתרופות מהווים תגובה לאחר מעשה, אימון גופני אישי מהווה צעד מניעתי.

  על ידי: idanl בריאות ורפואה> הפסקת עישוןl 03/03/2008 lצפיות: 8,715 lתגובות: 1
  idan

  מיליוני אנשים ברחבי העולם מרגישים פעילות לא סדירה של הלב לפחות פעם אחת בחייהם.סיבות רבות יכולות לגרום לאי סדירות זו של פעילות הלב, כל זאת בכתבה הבאה

  על ידי: idanl ספורט וכושר גופני> ספורט וכושר גופני - כלליl 03/03/2008 lצפיות: 81,438
  idan

  למדיטציה יש השפעה חזקה על נפש האדם, ועל כל הרבדים האחרים שלו. אנשים שחוו מדיטציות לאורך זמן מרגישים את ההשפעה והכוח של המדיטציה להרגיע, להרפות, להעלות דברים מודחקים מתוך התת מודע.קראו, הפנימו ויישמו...

  על ידי: idanl ספורט וכושר גופניl 03/03/2008 lצפיות: 638

  תגובות על מאמר זה

  0
  J 27/07/2009
  תודה,
  נהנתי לקרוא
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast