הקשר בין עיניים ומוח = גוף ונשמה

פורסם: 21/07/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 118 | Share

 הנשמה,רוח החיים, משכנה (מיקומה) במוח – היא המנהיגה את כוחות נפשו של האדם וגם את אברי גופו, מחלישה או מעצימה אותם.

ללא נשמה בגוף כוחות הנפש אינם פועלים, כדוגמת הנפטר: עיניים לו,אך לא יראה בהם,רגליים לו, אך לא ילך, ריאות בגופו-אינו נושם, כי הנשמה עזבה את גופו הפיזי. ניתן מכך לקבל הארה (ראייה פנימית) משמעותית לגבי הקשר שבין החושים (אלמנט גשמי,פיזי), הרגשות (אלמנט נפשי) והנשמה (אלמנט רוחני-אנרגטי).

ניתן מכך ללמוד גם על הקשר שבין העיניים, הכלי בו פועל "הכח המרגיש *, לבין המוח – הכלי שבאמצעותו פועלת הנשמה.

 ד"ר ברנרד ג'נסן (אירידיאולוג) מגדיר את הנפש כ"בעלת הכוחות העיקריים של האדם"..לטענתו, הנשמה נמצאת במוח¹.

מדענים אחרים  רואים את הנפש כ"פעילות גומלין של הפולסים האלקטרו מגנטיים" (הפעילות הביו כימית) ברקמת המוח. לטענתם, "הנפש היא תוצר לוואי של פעילות המוח"².

ברמה הגשמית (פיזית): קרני אור חודרים דרך הקרנית השקופה שבקדמת העין, אל תוך האישון שקוטרו מווסת ע"י הקשתית, בהתאם לעוצמת האור. קרני האור שחדרו לעין ממוקדות ומחודדות ע"י העדשה בעזרת שרירי גוף העטרה. הן נופלות על הרשתית ונקלטות ע"י זרמים חשמליים. פעילות חשמלית זו מועברת ע"י קצוות עצב הראייה המצוי ברשתית אל עצב הראייה ומשם נמשכת במסלולי ראייה ארוכים עד האונות העורפיות שבמוח. בחלק זה של המוח נמצא מרכז הראייה, בו מתפרשת המשמעות של קרני האור שחדרו (צורה, צבע, גוון, עוצמה וכיוצ"ב).

 

באזור זה נאגרים גם הזיכרונות החזותיים, כך שעם הזמן יש גירויים ראייתיים מוכרים שנשלפים ממאגר הזיכרון ואין צורך לעבור תהליך למידה מחדש של הממצאים החזותיים המוכרים.

גלגל העין עצמו עטוף ברקמה נוזלית בצבע לבן, העוטף שרירים חיצוניים בצבע אדום. במרכז העין נמצא האישון – פתח בצבע שחור, עגול שדרכו עובר האור. את האישון מקיפה קשתית הבנויה שרירים, שבכוחם לצמצם או להרחיב את האישון, בהתאם לתנאים שונים.

לקשתית מספר צבעים, להם משמעות ברמה הרוחנית- אנרגטית¹.

 

ברמה הנפשית  (רגשית): העיניים הן עולם ומלואו. הן משמשות כ"ראי" הנפש והגוף – עיקר עיסוקה של האירידיאולוגיה. העיניים "מדברות", מביעות, חושבות, כועסות, שמחות, רעננות, צלולות, כבויות. לרוב הן תקינות ומשמשות כקישוט לפנים ומושכות תשומת לב רבה.

 

ברמה הרוחנית –אנרגטית: קיימת הקבלה בין צבע העין לצבעי ארבע משבע הספירות התחתונות², כאשר תדר (אורך הגלים ) של הצבעים מתנקז יחד בכדי לווסת את האור ולגרום לצמצום (כיווץ) האישון החשוך (ספירת מלכות), במטרה לחדד את המיקוד ולהעביר מסרים חזותיים "אמיתיים" ולא "מעוותים" למוח.

מהבחינה הרוחנית ,נחשב "חוש הראייה" לחוש הנעלה ביותר, המחבר את האדם באופן הישיר והבלתי אמצעי ביותר למציאות הרוחנית. הוא מציין את דרגת המודעות הגבוהה ביותר, כאשר האמת נקלטת ישירות, ללא מחיצות.

עפ"י תורת הסוד, מתרחשת הראייה באמצעות "שיגור החוצה" של גל אור,הבל דק הבוקע מעיניו של אדם, יוצא כלפי חוץ ומוחזר מהאובייקט שבו פגע וכך נרשם ב"בת העין" ובמוח: " כי עיקר כח הראות מחמת שהולך ומתפשט ומכה בדבר הנראה, וחוזר כוח הראות לעיניים, ונצטייר הדבר בעיניים, אז העיניים רואות את הדבר הנראה¹.

כל החושים (למעט כח המישוש), עובדים בצורה זו, אך ההבדל הבוקע ויוצא מן העיניים הוא הדק ביותר ומכיל את האנרגיה החזקה ביותר.

עפ"י תורת הסוד – הבסיס והעיקר ל"רפואת היהדות"- קיימת מקבילה בין שלושת חלקי הנפש לשלושת חלקי המוח המוכרים ל"רפואה המערבית":

 1. 1.      המוח הגדול = צרברום = מרכז השכל =ספירת חוכמה
 2. 2.      המוח הקטן = צרבלום = מרכז הרגש = ספירת בינה
 3. 3.      גזע המוח  = המערכת העצבית כולה= ספירת דעת (כשספירה זו איננה ב"עץ" מחליפה

                                                                         אותה ספירת "כתר")

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/103845/הקשר-בין-עיניים-ומוח-גוף-ונשמה

  השאר תגובה למאמר זה

  body-soul

  " דע, שנפש האדם אחת, ויש לה פעולות רבות וחלוקות...שהנפשות שלוש טבעות, חיונית ונפשית .. ופעמים שיקראו כוחות וחלקים , עד שיאמרו : "חלקי הנפש... שהיא מתחלקת כהחלק הגופות ... כחלקים לכל המחובר מהחלקים ההם...

  על ידי: body-soull רוחניות> יהדותl 16/07/2011 lצפיות: 181
  ניסים ירחי

  לימוד האמונה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר בתורה אם לא ה . יחד עם זה במשך הדורות סוגיה זו נזנחה לחלוטין מהעם ואף מן התלמידי החכמים הלומדים בישיבות. הדבר עוד יותר מפליא כאשר קוראים את ספרי האמונה של הראשונים והאחרונים, ורואים שאכן הם שמו דגש מאוד חזק על הנושא, ואף ביקרו את כל מי שלא נהג כך, ודבר זה כמעט ולא עזר. מרן הרב קוק זצ"ל מתעסק בסוגיה ונכנס לעובי הקורה, לשם כך הקים את ישיבת מרכז הרב וחיזק מאוד מאוד את הנושא. מאז, הדורות הולכים וגדלים לאט לאט, ואכן מעמיקים ולומדים בישיבותנו הרבה יותר מפעם

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 17/07/2014
  ניסים ירחי

  שכתוב של שיעור, המסביר את כוחה של תורה וגודל ערכה, ויחד עם זאת בשביל להפיץ את ד' בעולם בכל הרבדים ולהצליח להשפיע על כל אומות העולם בכלל,ולתקן עולם במלכות שדי, יש צורך במדרגה נוספת על גבי מדרגתו הרמה של המלך חזקיה וסיעתו, בסוף המאמר ישנו גם קישור לתפקיד התפילין ואיך השפעתם היא דומה לתפקידו של מלך המשיח. במהרה בימינו

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 15/07/2014 lצפיות: 16
  Meir Plevinski

  עולמינו עשיר בפתגמים, בכל השפות. אך רבים האנשים שבטוחים שפתגמים אלה מקורם זר ובשפות זרות ואינם יודעים שפתגמים אלה מקורם בחז"ל או בתנ"ך.

  על ידי: Meir Plevinskil רוחניות> יהדותl 27/06/2014 lצפיות: 27

  מעשה שהיה - המזוזות הונחו נכון והעובר שב למצבו הוו מתונים בדין סיפור על דינרי הזהב

  על ידי: אלעד כהןl רוחניות> יהדותl 18/06/2014

  מעשה שהיה -זיווג מן השמיים מעשה מהרב ראובן אלבז שליט"א סיפורי צדיקים וסיפורי מעשיות

  על ידי: אלעד כהןl רוחניות> יהדותl 18/06/2014

  מעשה שהיה - רבי יעקב ישראל קנייבסקי ("הסטייפלער") וברכת המפיל שידוך שסידר לו החפץ חיים והמשך החיים

  על ידי: אלעד כהןl רוחניות> יהדותl 18/06/2014

  כדי לברר ולנקות את הדמיון דרוש כוח רב עוצמה, רבי נחמן קורא לו 'רוח נבואה' נבואה היא השלמות העליונה של כוח הדמיון, כמו שכתוב 'ביד הנביאים אדמה' הנביא רואה מחזות אלוקיים בכוח הדמיון שלו, ולמרות זאת הוא חף מכל שיבוש ועיוות של הכוונה האלוקית. על ידי רוח נבואה מתברר הדמיון ומתאפשרת אמונה ברה ונקייה. רבי נחמן מגלה שאמונה קשורה בהחלט לדמיון, אבל לא במובן השלילי.

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 18/06/2014

  מעולם לא שמענו על עונש כ"כ חמור לאדם, ועוד לאחד כזה שכידוע מדברי חז"ל היה אדם גדול, ומוכיחה על זה העובדה שהלכו אחריו כ"כ הרבה גדולי ישראל ראשי סנהדרין, והתורה כתבה על כולם נשיאי עדה, קראי מועד, אנשי שם. סוף ועונש חמור כל כך, שחז"ל מספרים שהם לא ירדו למוות, אלא מקום נכרה להם בגיהינום תמידי, ושם הם צווחים תמיד – משה אמת ותורתו אמת, והם בדאים

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 18/06/2014
  body-soul

  רפואת צמחים" בהיבט הרפואה היהודית על פי תפיסת הרפואה היהודית, יש בגוף ארבעה יסודות:אש,רוח,מים,עפר, שהם כנגד ארבע מערכות בגוף. על פי תפיסת הרפואה הסינית יש בגוף חמישה יסודות: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. על פי תפיסה זו, מערכות הגוף משלימות זו את זו ושולטות זו בזו. המערכת הגופנית של האדם: נשימה, עיכול,כלי דם, הפרשה פנימית, חיסון- כולן פועלות במנגנון וויסות הדדי.

  על ידי: body-soull רוחניות> רוחניות - כלליl 24/07/2011 lצפיות: 39
  body-soul

  רפלקסולוגיה היא שיטה טיפולית, המפעילה את כל הכוחות הטבעיים המרפאים והמיטיבים שבגוף האדם. מחד, הרפלקסולוגיה משקפת את מצבו של הגוף בהווה, ומאידך - מרמזת על העלול להתחולל בגוף בעתיד. תורת הרפלקסולוגיה מתבססת על ההנחה, שהגוף כולו משתקף באיבר בגוף - בכפות הרגליים.

  על ידי: body-soull בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 21/07/2011 lצפיות: 50
  body-soul

  הפנים, הראש והצוואר הם ההיבטים החברתיים ביותר שלנו. והם יוצרים את המסכה שאנו מייצגים כלפי העולם. הפנים והראש אינם מכוסים כשאר חלקי הגוף, ולכן הם משמשים הכי הרבה למגע ישיר ולתקשורת, יותר מכל איבר אחר של גופנו.

  על ידי: body-soull בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 18/07/2011 lצפיות: 82
  body-soul

  ב"שמונה פרקים לרמב"ם" מביא הרמב"ם את גישתו בהקשר לרפואת הנפש, שאינו מפריד אותה מרפואת הגוף. מאחר שהספר שייך לספרות השונה מזו שהומלצה בביבליוגרפיה, הנני רואה לנכון להבהיר בתחילה כי קיים הבדל בין תפיסתו של הרמב"ם (וחכמי מוסר אחרים) מונחים בפסיכולוגיה של הנפש לבין המשמעות הניתנת למונחים שהרמב"ם דן בהם, הן ברפואה והן בתורות הנפש המודרניות.

  על ידי: body-soull רוחניותl 16/07/2011 lצפיות: 121
  body-soul

  " דע, שנפש האדם אחת, ויש לה פעולות רבות וחלוקות...שהנפשות שלוש טבעות, חיונית ונפשית .. ופעמים שיקראו כוחות וחלקים , עד שיאמרו : "חלקי הנפש... שהיא מתחלקת כהחלק הגופות ... כחלקים לכל המחובר מהחלקים ההם...

  על ידי: body-soull רוחניות> יהדותl 16/07/2011 lצפיות: 181
  body-soul

  תמציות המופקות ממיצוי של 38 צמחים ופרחים. תמציות המשמשות לטיפול בקשיים רגשיים התנהגותיים. מצבי רוח משתנים ומשברים המביאים לחולשת גוף נפש. מתאימות לכל אחד, בכל גיל ובכל מצב.

  על ידי: body-soull בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 10/07/2011 lצפיות: 1,117
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast