הקשר בין עיניים ומוח = גוף ונשמה

21/07/2011 • על ידי • 164 צפיות

 הנשמה,רוח החיים, משכנה (מיקומה) במוח – היא המנהיגה את כוחות נפשו של האדם וגם את אברי גופו, מחלישה או מעצימה אותם.

ללא נשמה בגוף כוחות הנפש אינם פועלים, כדוגמת הנפטר: עיניים לו,אך לא יראה בהם,רגליים לו, אך לא ילך, ריאות בגופו-אינו נושם, כי הנשמה עזבה את גופו הפיזי. ניתן מכך לקבל הארה (ראייה פנימית) משמעותית לגבי הקשר שבין החושים (אלמנט גשמי,פיזי), הרגשות (אלמנט נפשי) והנשמה (אלמנט רוחני-אנרגטי).

ניתן מכך ללמוד גם על הקשר שבין העיניים, הכלי בו פועל "הכח המרגיש *, לבין המוח – הכלי שבאמצעותו פועלת הנשמה.

 ד"ר ברנרד ג'נסן (אירידיאולוג) מגדיר את הנפש כ"בעלת הכוחות העיקריים של האדם"..לטענתו, הנשמה נמצאת במוח¹.

מדענים אחרים  רואים את הנפש כ"פעילות גומלין של הפולסים האלקטרו מגנטיים" (הפעילות הביו כימית) ברקמת המוח. לטענתם, "הנפש היא תוצר לוואי של פעילות המוח"².

ברמה הגשמית (פיזית): קרני אור חודרים דרך הקרנית השקופה שבקדמת העין, אל תוך האישון שקוטרו מווסת ע"י הקשתית, בהתאם לעוצמת האור. קרני האור שחדרו לעין ממוקדות ומחודדות ע"י העדשה בעזרת שרירי גוף העטרה. הן נופלות על הרשתית ונקלטות ע"י זרמים חשמליים. פעילות חשמלית זו מועברת ע"י קצוות עצב הראייה המצוי ברשתית אל עצב הראייה ומשם נמשכת במסלולי ראייה ארוכים עד האונות העורפיות שבמוח. בחלק זה של המוח נמצא מרכז הראייה, בו מתפרשת המשמעות של קרני האור שחדרו (צורה, צבע, גוון, עוצמה וכיוצ"ב).

 

באזור זה נאגרים גם הזיכרונות החזותיים, כך שעם הזמן יש גירויים ראייתיים מוכרים שנשלפים ממאגר הזיכרון ואין צורך לעבור תהליך למידה מחדש של הממצאים החזותיים המוכרים.

גלגל העין עצמו עטוף ברקמה נוזלית בצבע לבן, העוטף שרירים חיצוניים בצבע אדום. במרכז העין נמצא האישון – פתח בצבע שחור, עגול שדרכו עובר האור. את האישון מקיפה קשתית הבנויה שרירים, שבכוחם לצמצם או להרחיב את האישון, בהתאם לתנאים שונים.

לקשתית מספר צבעים, להם משמעות ברמה הרוחנית- אנרגטית¹.

 

ברמה הנפשית  (רגשית): העיניים הן עולם ומלואו. הן משמשות כ"ראי" הנפש והגוף – עיקר עיסוקה של האירידיאולוגיה. העיניים "מדברות", מביעות, חושבות, כועסות, שמחות, רעננות, צלולות, כבויות. לרוב הן תקינות ומשמשות כקישוט לפנים ומושכות תשומת לב רבה.

 

ברמה הרוחנית –אנרגטית: קיימת הקבלה בין צבע העין לצבעי ארבע משבע הספירות התחתונות², כאשר תדר (אורך הגלים ) של הצבעים מתנקז יחד בכדי לווסת את האור ולגרום לצמצום (כיווץ) האישון החשוך (ספירת מלכות), במטרה לחדד את המיקוד ולהעביר מסרים חזותיים "אמיתיים" ולא "מעוותים" למוח.

מהבחינה הרוחנית ,נחשב "חוש הראייה" לחוש הנעלה ביותר, המחבר את האדם באופן הישיר והבלתי אמצעי ביותר למציאות הרוחנית. הוא מציין את דרגת המודעות הגבוהה ביותר, כאשר האמת נקלטת ישירות, ללא מחיצות.

עפ"י תורת הסוד, מתרחשת הראייה באמצעות "שיגור החוצה" של גל אור,הבל דק הבוקע מעיניו של אדם, יוצא כלפי חוץ ומוחזר מהאובייקט שבו פגע וכך נרשם ב"בת העין" ובמוח: " כי עיקר כח הראות מחמת שהולך ומתפשט ומכה בדבר הנראה, וחוזר כוח הראות לעיניים, ונצטייר הדבר בעיניים, אז העיניים רואות את הדבר הנראה¹.

כל החושים (למעט כח המישוש), עובדים בצורה זו, אך ההבדל הבוקע ויוצא מן העיניים הוא הדק ביותר ומכיל את האנרגיה החזקה ביותר.

עפ"י תורת הסוד – הבסיס והעיקר ל"רפואת היהדות"- קיימת מקבילה בין שלושת חלקי הנפש לשלושת חלקי המוח המוכרים ל"רפואה המערבית":

  1. 1.      המוח הגדול = צרברום = מרכז השכל =ספירת חוכמה
  2. 2.      המוח הקטן = צרבלום = מרכז הרגש = ספירת בינה
  3. 3.      גזע המוח  = המערכת העצבית כולה= ספירת דעת (כשספירה זו איננה ב"עץ" מחליפה

                                                                         אותה ספירת "כתר")

אודות כותב המאמר

body-soul

שמי ישראל בר לב, מטפל רב מקצועי ברפואה המשלימה, מתמחה בטיפולי מגע. בשלב מסוים בתחום עיסוקי הקודמים התחלתי להיות קשוב לקול הפנימי, שלחש לי את הדרך הנכונה עבורי, את הייעוד האמיתי שלי. אט אט נעשיתי קשוב יותר ויותר לקול הפנימי שהתגבר ונטע בי את האמונה והכוח לעזור, להתבונן סביב ולהגיע להחלטה שהגיע הרגע הנכון לממש את ייעודי – מתוך אמונה בעצמי ובהשגחה הפרטית עזבתי את עיסוקי הקודמים ויצאתי למסע אליו נקראתי והחילותי להשתמש בכישרון המולד ובידע המקצועי שרכשתי בהמשך דרכי, במטרה להקל על כאבי גוף והנפש של המטופל, בנטעי בהם את ההבנה שהשפעת הנפש על הגוף ובאמונה ביכולתו של המטופל "לעורר" בעצמו את כוחות הריפוי הקיימים בו, תוך קבלת עזרה והכוונה לשם כך מהמטפל שבצידו ואיתו לאורך כל הטיפול.