הסטטיסטיקה של הגירושין בישראל

פורסם: 02/08/2011 | צפיות: 13,951 | Share

אחוז הגירושין בישראל עומד כיום על כ- 27%. כלומר, ניתן לומר שבין רבע לשליש מהזוגות שנישאים היום בישראל – יתגרשו. כמו כן, כ- 96% מהזוגות בישראל הנם זוגות נשואים כאשר 4% הנותרים הנם זוגות החיים יחד ללא נישואין.
מודגש כי הלשכה מרכזית לסטטיסטיקה מבצעת מחקר מקיף מדי שנה על אחוז הגירושין בישראל בהתפלגות על פני שנות נישואין ואת הסיבות הרווחות לפירוק התא המשפחתי. סטטיסטיקות גירושין נמדדות מזה שנים רבות, ויש עליה מתמדת במספר המתגרשים מדי שנה.
בהינתן נתונים אלה, זוגות רבים בישראל אשר נישואיהם עלו על השרטון שואלים עצמם מה היא הדרך הנכונה להתגרש?
כיצד אוכל לעמוד על זכויותיי בדרך הטובה והיעילה ביותר?
כיצד אדאג לילדי שלא יפגעו בתוצאה מהגירושין ?

המציאות המשפטית בישראל בנושא דיני המשפחה הנה מורכבת וסבוכה. בישראל, סמכויות השפיטה בעניינים של דיני משפחה נחלקות בין שתי ערכאות משפטיות: בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. לעתים לבית המשפט לענייני משפחה תהיה סמכות ייחודית בנושא מסוים (כלומר, רק לו ניתנת סמכות הדיון באותו עניין), לעתים סמכות מקבילה (ניתנת סמכות דיון בעניין לבית המשפט וגם לבית הדין הרבני) ולעתים מדובר סמכות ברירה (כלומר, אחד מבני הזוג רשאי לבחור את הערכאה המתאימה בעיניו שתדון בעניינו).

 

בעקבות המצב המשפטי שתואר לעיל, במקרים רבים הדין הדתי והדין האזרחי מתנגשים. על פי החוק, אנו מחויבים לדין דתי במקרים מסוימים ולדין אזרחי-חילוני במקרים אחרים. בעיה נוספת היא שהדיינים בבית הדין הם לרוב מומחים במשפט העברי, אין להם חובת הכשרה במשפט האזרחי ולכן התחום הזה חלש אצל רובם. לצד זאת, אצל מרבית השופטים והשופטות תחום המשפט העברי יחסית חלש.

למרוץ הסמכויות בין הערכאות השיפוטיות השונות, שבא לידי ביטוי מי מבני הזוג שמתכננים להתגרש יגיש ראשון את התביעות ולאן, וזה על מנת לתפוס סמכות ראשון יש משמעות גדולה בתכנון אסטרטגית גירושין.
אסטרטגית גירושין מיטבית מאפשר פעמים רבות לסיים את הליך הגירושין במהירות רבה תוך שימוש בהליכים של גישור גירושין, משא ומתן בין עורכי הדין של הצדדים במטרה להגיע
להסכם גירושין ואף הליך בוררות כזה או אחר.

כהמשך למאמר משרד עורכי הדין גירושין קרט ושות' יצר סט כלים למתגרשים, שיספק לכם את הכלים והידע הדרושים לכם.  להורדת המתנה:  www.Karat-Law.com/Tools

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/104487/הסטטיסטיקה-של-הגירושין-בישראל

  השאר תגובה למאמר זה

  מרטין בוקסדורף

  אחוז הגירושין באוכלוסיה היהודית בישראל עלה פי 3 כמעט מאז תחילת שנות החמישים. בין 1950 ל-1955 נרשם יחס של 1:8 בין מספר האזרחים שנישאו לבין מספר האזרחים שחוו גירושין. ב-2007 דיווחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על יחס של 1:3 בין מספר המתחתנים למספר המתגרשים (בקרב בני המיעוטים – היחס גבוה בהרבה).

  על ידי: מרטין בוקסדורףl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 25/05/2010 lצפיות: 89

  המציאות המשפטית בישראל בנושא גירושין, כאמור, מחזקת הצורך וחשיבות של עריכת הסכם ממון. עם סטטיסטיקה כה גרועה, לאדם שמתחתן ויש לו רכוש, בין אם כספים ובין אם למשל דירה מלפני הנישואין, יהיה לו אינטרס ברור לרצות ולהגן על הנ"ל למקרה של גירושין. הסכם ממון יגדיר את הרכוש שיש לכל צד טרם הנישואין וייקבע כי הוא לא יחולק אלא יהיה שייך לבן הזוג לו היה שייך ערב הנישואין.

  על ידי: עמית ורד- עו"ד, נוטריון ומגשרl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 29/09/2011 lצפיות: 1,095

  עם נסיקה באחוזי הגירושין בישראל, עולה הצורך לדון בנושא שהוא מעט טאבו בחברה הישראלית - הסכם הממון. הסכם שכזה, על אף הנופח האנטי-רומנטי שבו, יכול לפתור בעיות רבות העולות על הפרק במשפטי גירושין ולהוות גורם מפתח בחיסכון במשאבים האדירים אותם בני זוג רבים משקיעים במסע לעבר הגירושין.

  על ידי: רם עזריאליl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 15/05/2012 lצפיות: 42
  עו"ד מירית ענתבי

  ככלל, קיימים מיתוסים רבים בהקשר לאיזון משאבים וחזקת השיתוף. לכאורה, כל פול הנכסים, מכל סוג ומין, נחלק מחצה על מחצה. דע עקא, החריגים לכלל רבים הם הן מתוקף הדין – חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973 (להלן: "חוק יחסי ממון"), אולם אף ביתר שאת מכח הפסיקות היצירתיות שהונחלו על-ידי בתי המשפט, שלימים הפכו להלכות, והכל בשם אותו שוויון מגדרי שהזכרתי במאמרים קודמים. במסגרת מאמר זה אבקש להתמקד במיתוסים הנוגעים לנכסים – דירות, חברות, אופציות, נכסי קריירה ועוד – אשר נרכשו ו/או נצברו לפני הנישואין.

  על ידי: עו"ד מירית ענתביl חוק ומשפט> דיני משפחהl 05/12/2014 lצפיות: 32

  המאמר מציג יעילות טיפול וייעוץ לפני גרושים. גרושים שנעשים בהסכמה ומתוך מחשבה על טובת הילדים יכולים להזיק לילדים פחות, טיפול זוגי או ייעוץ זוגי יכולים להכין בני זוג לתהליך גירושין שיפגע בילדים פחות מאשר תהליך ללא ליווי. קשה לשלוט בתהליך זה, אנשים מעטים מגיעים להחלטה להתגרש עם רגשות חיוביים זז כלפי זה, לכן נחוצה התערבות של אדם שלישי שאינו מעורב. אדם שראה תהליכים שונים לפני ששמע את התהליך של הזוג שמתייעץ איתו. עבודה עם הילדים הן כחיזוק רגשי לפני גירושין יחד עם ההורים או לבדם יכולה להועיל לילדים.

  על ידי: סמדר נבוl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 31/01/2015 lצפיות: 13

  אחוזי הגירושין ההולכים וגדלים משנה לשנה – מחזקים את התחושה כי המסגרת המשפחתית פשטה את הרגל, וכי לזוגיות יש תאריך פקיעה, כמו למוצר שרוכשים בסופר מרקט. אנו במשרד אלינור ליבוביץ, העוסק בדיני משפחה גישור וגירושין, מאמינים כי בחלק מן המקרים לפחות – ניתן היה לשקם את התא המשפחתי ולא להתגרש. לגבי חלק אחר של הזוגות – אין מוצא אחר ועדיף להתגרש מאשר לחיות באומללות ובתחושה שהחיים חולפים על פנינו ואנו מפספסים אותם.

  על ידי: אלינור ליבוביץl חוק ומשפט> דיני משפחהl 01/09/2013 lצפיות: 108

  מדוע זה קורה? מתי זהני זוג מחליטים שהם רוצים להתגרש? על הסיבות לגירושין, הברורות והנסתרות. איך להתגרש נכון ולמה זה כל כך חשוב.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> דיני משפחהl 27/12/2010 lצפיות: 334

  גירושין הם תהליך כאוב היכול להוביל למשבר אישי. כאשר לבני הזוג יש ילדים וכך על פי רוב, התהליך קשה בהרבה. הילדים סופגים הכול והשפעות הגירושין עלולות לגרום להם לנזק נפשי.

  על ידי: עו"ד חגית לבl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 22/08/2010 lצפיות: 58
  משה אייל

  לאחרונה תוקנה תקנה חדשה הקובעת כי לאחר הגשת תביעת הגירושין ינסו הצדדים בטרם הגשת כתב הגנה ליישב את הסכסוך באמצעות יחידת הסיוע על מנת לגשר ביניהם ולהימנע מעימותים משפטיים. במאמר הבא יסקור משה אייל בעד ונגד

  על ידי: משה איילl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 26/03/2015
  עו"ד מירית ענתבי

  עניינו של המאמר בניפוץ ה-מיתוס ה-גדול מכולם – הרכוש נחלק תמיד בין בני הזוג מחצה על מחצה. היה לי הכבוד להנחות ולהרצות בכנס נוסף בנושא חשוב ועקרוני בהוויית חיינו – "חלוקת רכוש וחובות בגירושין". תחת נושא זה נדונו סוגיות כבדות משקל, לרבות האבסורדום בתחום האכיפה וקיום של הסכמי ממון בעקבות גל של תביעות לביטולם והחלטות על בטלותם; חובות המביאים לפשיטת רגל בעת גירושין; רכוש שנצבר טרום נישואין – נדל"ן, חברות, מוניטין ועוד – מעמדו בעת גירושין ועוד. המסקנה: דה -פקטו אין שיוויון בחלוקת זכויות וחובות.

  על ידי: עו"ד מירית ענתביl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 23/12/2014 lצפיות: 22
  sharon

  אם גמלה בלבכם ההחלטה לפרק את המסגרת המשפחתית ובחרתם באופציה של גירושין חשוב שתצברו ידע בכל הנוגע לעריכת הסכם גירושין, מהם הנושאים שעליכם להסדיר, אילו תחומים עיקריים מרכיבים את ההסכם כמו משמורת, הסדרי ראיה, תשלומי מזונות וחלוקת רכוש ועוד. מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין גירושין מומחה שילווה וייצג אתכם לאורך התהליך באופן מקצועי ומתוך היכרות עם התחום על מנת שתוכלו לסיים את הפרק הזה בחייכם ולהמשיך הלאה בכבוד וברווחה כלכלית.

  על ידי: sharonl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 21/12/2014 lצפיות: 14
  משה אייל

  המאמר הבא פותח צוהר להבנת המטריה של מעצר בהליכי גירושין, תלונו שווא ותקנה 2.5.

  על ידי: משה איילl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 04/11/2014 lצפיות: 150
  טוען רבני- יצחק עמרני, משפטן.

  מה זה משמורת משותפת? מתי בית המשפט יפסוק משמורת משותפת? בשאלות אלו נעסוק במאמר הבא.

  על ידי: טוען רבני- יצחק עמרני, משפטן.l חוק ומשפט> דיני גירושיןl 13/07/2014 lצפיות: 32
  עו"ד מירית ענתבי

  ניתן לי הכבוד להנחות ערב עיון שעסק בנושא "אפרטהייד מגדרי בדיני מזונות", במסגרתו נשאתי הרצאות בשני נושאים: האחד, נשוא מאמר זה, והשני בנושא "מאבקי הכח על מזונות: אבות, חד הוריות ופמיניסטיות" – הדילמות והפתרונות המצויים.משרדנו מייצג אינספור גברים בתביעות גניבת זרע, תביעות הטומנות בחובן דרך כלל 4 תביעות: תביעה לאבהות, תביעה למזונות, תביעה למשמורת ותביעת נזיקין של הגבר כנגד האשה בגין מעשה גניבת הזרע.בהחלטה תקדימית שניתנה לפני מספר חודשים הופחתו מזונות זמניים לקטין מתחת למינימום הקבוע בחוק!

  על ידי: עו"ד מירית ענתביl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 11/07/2014 lצפיות: 35
  עו"ד מירית ענתבי

  מאבקי הכוח על מזונות הקטינים של קבוצות שונות בחברה - אבות, חד הוריות ופמיניסטיות, קיימים מקדמת דנא, אולם המסר שלי הוא - שאלו מאבקים מיותרים לחלוטין, שכן כולן מעונינות בהשגת אותה מטרה – טובת הילד. בבואנו לקבל החלטות בנושא, תוך עריכת מלאכת איזונים חוקתית, המערבת שיקולים ופרמטרים שונים מהדין הכללי והדין האישי, לגבי כלל הצלעות בתא המשפחתי-נשים וגברים כאחד והקטינים.הגיעה העת להיפרד מהפרשנויות המיושנות והמאולצות של החוק, ולהתיחס לשני ההורים ללא אבחנה מגדרית. חובת המזונות היא חובה הדדית של שני ההורים.

  על ידי: עו"ד מירית ענתביl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 11/07/2014 lצפיות: 53

  הכיצד יתכן כי הורה אשר אינו רואה את ילדיו האהובים ואף דואג לתשלום מזונותיהם יאלץ להיאבק למולם בכדי שיוכל לראותם?

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 30/06/2014 lצפיות: 25

  מסתבר, שבדומה לנשים גם גברים זקוקים לאהבה בזוגיות. מי לא רוצה להרגיש אהוב ונאהב? גברים אוהבים שנשים אוהבות ומפעם לפעם מפרגנות עם מילה טובה, זה נותן ליטוף לאגו הגברי ואף מחזק את הקשר בין בני הזוג.

  על ידי: עו"ד יצחק קרטl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 26/10/2012 lצפיות: 136

  במדינת ישראל נהוג לחלק את עילות הגירושין ברבנות לשתי קבוצות והן: "עילות אובייקטיביות" "עילות התנהגותיות"

  על ידי: עו"ד יצחק קרטl חוק ומשפט> דיני משפחהl 25/07/2012 lצפיות: 115

  לפני שרצים לפתוח תיק גירושין הבינו את ההשלכות הכרוכות בכך, מאחר וברגע שפתחתם תיק למעשה הזנקתם את "המירוץ". היאזרו בסבלנות ולא פחות חשוב התייעצו עם האנשים הנכונים שיתנו לכם את כל הידע שאתם צריכים ואת המומנטום הנכון להתחלת התהליך הזה. לא פחות חשוב הוא הניסוח והמיקום שבו פותחים אותו.

  על ידי: עו"ד יצחק קרטl חוק ומשפט> דיני משפחהl 24/03/2012 lצפיות: 251

  הצורך במגשר בתהליך זה הינו מובן, כל אדם העובר גירושים מעולם לא תיאר לעצמו עד כמה התהליך הזה הוא מטלטל ורגשי, הרבה מעבר לכך זוהי תקופה מאוד סוערת ולכן רוב האנשים יכולים להגדיר אותה כתקופת משבר, גם אם בסופו של דבר ההחלטה מביאה לרוגע, שלווה או אושר, בזמן התהליך הזוג לרוב לא רואה את רצונו של האחר, דבר שגורם לסכסוכים רבים ובנוסף מרחיק את נושא הפתרון עוד יותר.

  על ידי: עו"ד יצחק קרטl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 18/03/2012 lצפיות: 53

  שביל הזהב הינו פתרון אידיאלי בעת גירושים שבא לענות על השאלה המרכזית איך להתגרש נכון ? מספק פיתרון אידאלי לגירושים מהירים עם הגנה מירבית

  על ידי: עו"ד יצחק קרטl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 17/09/2011 lצפיות: 83
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast