אבחון פסיכו דידקטי

פורסם: 08/08/2011 | צפיות: 83 | Share

אבחון פסיכודידקטי זהו שילוב בין אבחון פסיכולוגי לאבחון דידקטי. כאשר אתם מגיעים אל מרכז לאבחון לקויות למידה, עומדות בפניכם אפשרויות בחירה בין כמה מבדקים שיכולים להתאים : אבחון דידקטי, אבחון פסיכולוגי וכן, אבחון פסיכודידקטי. אבחונים דידקטיים משמשים לבדיקת תחומי הלמידה. באמצעותו של אבחון דידקטי ניתן לאתר קשיים בתחומי למידה כמו קריאה, כתיבה, הבעה והבנת הנקרא. אבחונים פסיכולוגיים נועדו לאתר את הסיבות הרגשיות שיכולות לפגום בתפקודו של תלמיד.

אבחון פסיכו דידקטי זהו שילוב בין אבחון דידקטי ופסיכולוגי. אבחון פסיכודידקטי מתאים בעיקר כאשר אין להורים מושג מה יכול לגרום לבעיה, כאשר הם מכירים את הילד שלהם כאינטליגנט ולא יכולים לזהות הפרעה רגשית, טראומה, מצוקה או בעיות בבית שיכולים להיות גורם עיקרי. במצבים אלו כדאי להפנות את התמיד המאובחן להשתתף באבחון פסיכודידקטי.

אנשי המקצוע המיומנים ביותר עורכים את המבדקים, ומנתחים את התוצאות. פעמים רבות נמצאים ליקויי למידה, זאת כאשר נמצא פער בין האינטליגנציה של מאובחן לבין הרמה הקוגניטיבית תפקודית שלו בפועל. אבחון פסיכודידקטי עשוי לאתר את הגורמים לקשיי הלמידה, ממה נובעים וכיצד ניתן להתייחס אליהם מעתה ואילך.

אבחון פסיכו דידקטי מתבצע באמצעות כמה שלבים ואף במספר פגישות. פיזור פגישות נועד לבודד את המשתנים – עייפות, מתח, ביישנות, עצבנות של המאובחן, כאשר אלו יכולים להשפיע על תוצאותיו של אבחון פסיכו דידקטי.

בתומו של אבחון פסיכו דידקטי, המאבחנים המומחים נפגשים לסיכום דו"ח הנתונים עם המאובחן והוריו על מנת להסביר את תוצאות המבדק ולנתחם. כמו כן, במידה ותוצאותיו של אבחון פסיכו דידקטי העלו ליקויי למידה, נבנית למאובחן תכנית אישית לטיפול בבעיות הספציפיות שנמצאו. במרכזי אבחונים ניתן ייעוץ להמשך טיפול פסיכולוגי, האם כדאי, וכן, המרכז אחראי לעדכן את בית הספר ואת תיקו האישי של התלמיד. 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/104884/אבחון-פסיכו-דידקטי

  השאר תגובה למאמר זה

  כיום הולכת גוברת המודעות לבצע אבחון ילדים בעקבות חשד לבעיה רגשית או קוגניטיבית של הילד. קיימים סוגים שונים של אבחונים, כאשר כל אבחון ילדים מתבצע באמצעות אנשי מקצוע המוסמכים לכך.

  על ידי: אלי לויl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 20/05/2013 lצפיות: 98

  אבחון פסיכודידקטי מהווה "אבחון הרחבה" מעמיק לנושא ליקויי למידה ומתגבר את האבחון הדידקטי.

  על ידי: ליקויי למידהl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 21/11/2011 lצפיות: 77

  באם מאז ומתמיד הרגשתם כי לבנכם יש בעיות קשב וריכוז, באם המורה של בנכם היקר ייעצה לכם לבצע אבחון פסיכודידקטי וזאת על מנת להקל על חייו ולבדוק מאילו לקויות הוא סובל. מאמר זה הוא בדיוק בשבילכם.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 08/09/2011 lצפיות: 79

  החלק של האבחון הדידקטי בתחום אבחון פסיכודידקטי בוחן יכולות קוגנטיביות כגון יכולות חשיבה וזיכרון, יכולת קשב והתמדה בקשב, תפקודי שפה ותפקוד גרפו מוטורי..

  על ידי: אהרון הזז הדיגיl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 20/02/2011 lצפיות: 120

  קשיים שונים עשויים להשפיע באופן משמעותי על הישגיו של ילד. במסגרת אבחון ליקויי למידה ניתן לנסות ולאתר את מקור הקשיים וכך גם להתאים תוכנית טיפול שתוכל לסייע לילד לעקוף אותם. אבחון ליקויי למידה יכול לסייע לגילוי נקודות החוזק וקשייו של הילד. במסגרת אבחון ליקויי למידה נבחנים תפקודי הבסיס של הילד, מיומנויות זכירה ותפיסה וכן יכולות הקשב ותחומי הידע שלו. כל אלה נבדקים במסגרת אבחון ליקויי למידה תוך השוואה לבני גילו של הילד המאובחן.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 22/03/2010 lצפיות: 84

  אבחון דידקטי: אבחון דידקטי הוא אבחון ליקויי למידה מקובל במהלכו נבדקות יכולות שונות של קריאה, של כתיבה, של זיכרון, של חשבון ושל יכולת ארגון ותכנון, כמו גם של תפיסה. בתום אבחון דידקטי מתקבל דוח המפרט את התוצאות לצד הסבר, ואת ההמלצות לטיפול.

  על ידי: אורי כהןl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 12/12/2011 lצפיות: 130

  מטרתו של אבחון פסיכודידקטי לאתר קשיי למידה. אבחון פסיכודידקטי מאבחן קשיים לימודיים בשני אופנים – באמצעות אבחון דידקטי ובאמצעות אבחון פסיכולוגי...

  על ידי: אהרון הזז הדיגיl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 03/04/2011 lצפיות: 212

  בשעה שאבחון דידקטי עוסק באיתור לקויות למידה, אישור קיומן או שלילתן, ומתמקד בפן הקוגניטיבי, הרי שביצוע אבחון פסיכו דידקטי מתמקד בפן הרגשי של הנבדק. זו הסיבה כי אנשי מקצוע שרשאים לבצע אבחון דידקטי נדרשים להיות אנשי מקצוע מתחום ההוראה, בשעה שלצורך אבחון פסיכו דידקטי נדרש פסיכולוג

  על ידי: אלי לויl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 19/05/2013 lצפיות: 111

  על מנת לאבחן קשיים אצל ילד, ניתן לבצע אבחון לקויות למידה. לפני שמבוצע אבחון לקויות למידה, נאסף מידע אודות הילד והרקע שלו. אבחון ליקויי למידה כולל בדיקת תפקודי בסיס של הילד וכן בוחן את יכולות הקשב ותחומי הידע שלו. אבחון לקויות למידה בוחן גם את מיומנויות התפיסה והזכירה. בחינת כל אלה במסגרת אבחון ליקויי למידה מסייעת לקבלת תמונה ברורה על מוקדי הקושי של הילד וכן על מוקדי החוזק שלו.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 13/06/2010 lצפיות: 73

  במאמר זה נסקור את הדרכים האפקטיביות להכשיר מקצועית תלמידים לקויי למידה. מכללת נשיא טכנולוגיות מכשירה תלמידים לקויי למידה לעבודה במקצועות מבוקשים באמצעות הדרכה אישית ומעשית בקבוצות קטנות. קבוצה קטנה - הצלחה גדולה ! המכללה מסייעת לבוגרי הקורס בהשמה לעבודה.

  על ידי: מכללת נשיאl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 20/03/2015

  כל הורה רוצה לעזור לילד שלו עד כמה שניתן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בילד לקוי למידה, שמתקשה מבחינה חברתית. כל ילד עלול לחוש דחוי מבחינה חברתית בשלב כלשהו בחייו, הסיכוי לכך גדל כשהילד בעל ליקויי למידה. במצבים כאלה ילדים בעלי לקויות למידה עלולים לחוש דחויים, עקב הקושי להשתלב מבחינה חברתית. זהו השלב בו עולה השאלה: איך אני יכול לעזור לילד שלי?

  על ידי: אודי ביגl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 24/05/2014 lצפיות: 48

  הבנתנו את מנגנוני הקריאה והלמידה גדלה משמעותית בעשר השנים האחרונות. רק לאחרונה מתאפשר לבחון את ההתנהגות הפיסית של המוח בזמן פעולת הקריאה. תחום מרתק של מדעי המוח הקוגניטיביים מספק מגרש משותף לגילויים מעניינים מדיסציפלינות שונות כמו רפואה, חינוך, מדעי המחשב ותחום הדמיות מוח FMRI. חזית חדשה נתגלתה: המוח הקורא והלומד.

  על ידי: נטיl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 08/05/2014 lצפיות: 111

  במאמר זה נסקור איך להכשיר נכון לקויי למידה ובכך לפתור בעיות משמעותיות בחברה במדינה. במכללת נשיא מיישמים עקרונות אלו ובעיקר את נושא הכיתה הקטנה כדי להביא הצלחה גדולה לתלמידים לקויי הלמידה.

  על ידי: מכללת נשיאl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 05/05/2014 lצפיות: 54

  לימודי תאוריה מצריכים ריכוז וזיכרון. יש חוקים וכללים רבים שצריכים לזכור, וכמובן גם אוסף התמרורים והסמלים שצריכים לדעת. אם אתם בעלי ליקויי למידה כמו קשב וריכוז, אתם בטח שואלים את עצמכם - איך אני עושה את זה? איך אני לומד וזוכר את הכול, ובמיוחד - איך אני עובר את הבחינה? אנחנו בלילך תיאוריה רוצים לתת לכם כמה טיפים שיעזרו לכם ללמוד למבחן תיאוריה ולהצליח בו.

  על ידי: טובה שטייגl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 16/12/2013 lצפיות: 135

  קשה לכם ללמוד את כל החומר למבחן התיאוריה? לא מצליחים לזכור את כל התמרורים , החוקים והכללים? אתר לילך תיאוריה הוא האתר הנכון בשבילכם - אתר שבנוי ועובד בשיטה שתעזור לכם להצליח בתיאוריה!

  על ידי: טובה שטייגl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 12/12/2013 lצפיות: 97

  המציאות היא חסרת משמעות, ללא האדם החושב עליה ומרגיש אותה. הפירוש למציאות הנו אישי ונע על הסקלה מאופטימי לפסימי. המדד נקבע לרוב בהתאם לאוצר המילים בו משתמש האדם והאנרגיה הנפשית מפונת בכל רגע לאן שתשומת הלב והמחשבה לוקחת. מחקרים מראים שילדים יותר אופטימיים מממשים את עצמם בצורה טובה יותר והמערכת החיסונית שלהם חזקה יותר משל ילדים פסימיים. זהו מאמר מעניין פרקטי להורים המסביר את הנושא ומשלב עצות מעשיות.

  על ידי: הילה וייסl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 08/12/2013 lצפיות: 99

  כיום הולכת גוברת המודעות לבצע אבחון ילדים בעקבות חשד לבעיה רגשית או קוגניטיבית של הילד. קיימים סוגים שונים של אבחונים, כאשר כל אבחון ילדים מתבצע באמצעות אנשי מקצוע המוסמכים לכך.

  על ידי: אלי לויl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 20/05/2013 lצפיות: 98

  קיימים אנשים רבים המרגישים כי הינם בעלי יכולות ואינטליגנטים, אולם הפוטנציאל שלהם אינו בא לידי מימוש. כדאי לאותם מתוסכלים לגשת אל קליניקות המתמחות בתחום, כגון מרכז כיוונים ולעבור אבחון לקויות למידה בו, ניתן לבדוק האם הדבר נובע מסוג של בעיות קשב וריכוז או, דיסגרפיה המפריעה לכתוב, ואולי דיסלקציה וכדומה.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 06/10/2011 lצפיות: 73

  באם מאז ומתמיד הרגשתם כי לבנכם יש בעיות קשב וריכוז, באם המורה של בנכם היקר ייעצה לכם לבצע אבחון פסיכודידקטי וזאת על מנת להקל על חייו ולבדוק מאילו לקויות הוא סובל. מאמר זה הוא בדיוק בשבילכם.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 08/09/2011 lצפיות: 79

  בעיות קשב וריכוז הם נחלתם של כעשרים אחוז מכלל אוכלוסיית הילדים. במידה ולא נערך אבחון לקויות למידה במסגרת מרכז כיוונים או כל מכון אחר, הבעיות שלא מטופלות עשויות להקשות על תפקודו של הילד במערכת החינוך, בבית, ובכלל בחברה.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 10/07/2011 lצפיות: 132

  בעת ההופעה של בעיות קשב וריכוז , שעשוי להתבטאות בין היתר גם בשגיאות כתיב, אבחון לקויות למידה במרכז כיוונים מעניק לילד את ההקלות הדרושות לו כדי שיוכל להגשים את הפוטנציאל הגלום בו. אבחון לקויות למידה בודק את רמת הידע של המאובחן והכישורים שלו במקצועות בהם הוא מתקשה, ודרך הסימולציה שנערכת באבחון ניתן לזהות ולהצביע על קשיים שונים.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 12/06/2011 lצפיות: 348

  אבחונים דידקטיים הינם חיוניים לבדיקת תחומי למידה של המאובחנים. מאבחנים דידקטיים מוסמכים בלבד מותרים לבצע את אבחון ליקויי למידה בצורה המקצועית. אבחונים דידקטיים נועדו לשקף את מצבם של המאובחנים מבחינת כישורי למידה והישגים

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 13/04/2011 lצפיות: 61

  מטרתם של אבחונים דידקטיים הם לבחון את רמת כישוריו, ביצועיו והישגיו של המאובחן. מדידת האינטליגנציה של נבחן לעומק נעשית על ידי מספר בחינות מקצועיות

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 28/03/2011 lצפיות: 57

  כדי לאבחן בעיות קשב וריכוז ניתן לבצע אבחונים ממוחשבים (T.O.V.A), אבחונים דידקטיים כדוגמת אלו יוכלו לאתר קושי או בעיות קשב וריכוז וניתן לבצע אותם בקלות. המבדק הממוחשב מבקש מן המאובחן להגיב לגירויים או לא להגיב לגירוי כלשהו. דרך אבחונים דידקטיים ניתן למצוא האם יכולתו של הנבדק להקשיב ולהתמיד בכך, והאם מסוגל להישאר עקבי ומרוכז בעת ביצוע מטלה.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 13/02/2011 lצפיות: 72

  מבדקים דידקטיים בוחנים את רמת האינטליגנציה של תלמיד המגיע למבדק דידקטי לעומק, רמת הביצועים נמדדת באמצעותם של מגוון בדיקות מקצועיות. אבחון דידקטי נועד להערכת את תפקודו של הנבחן ואת כישורי הלמידה שלו. כמו כן, אומדים במהלכו של אבחון דידקטי את הזיכרון, את רמת המשכל, את הבנת הנקרא ואת הכתיבה בעיקר במקצועות הליבה - אנגלית, עברית, ומתמטיקה.

  על ידי: כיווניםl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 10/01/2011 lצפיות: 711
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast