דיאטה לילדים

פורסם: 12/08/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 248 | Share

דיאטה הנה צורת אכילה מסוימת: תזונה מאוזנת, תפריט מזונות מיוחד, תזונה לשמירה על משקל, תזונה להרזיה, דיאטה לצמחונים ועוד. וכמו המבוגרים גם לילדים ישנם סוגי דיאטות רבות. אז מהי דיאטה לילדים?
המשותף לדיאטות בילדים הנו לתת את כל הרכיבים התזונתיים החיוניים והדרושים לגוף על מנת שיתפתח בצורה תקינה. בנוסף, אסור לשכוח שלדיאטה יש מלבד השפעה פיזית גם השפעה רגשית. החוסן הפיזי והרגשי ביחד יוצרים ילד חיוני , שמח ובריא.

דיאטה לילדים המורכבת ממזון הולם יכולה למנוע הרבה בעיות רפואיות לילדים בגיל הצעיר, כמתבגרים ובהמשך כמבוגרים, כגון: לפתח השמנה, לפתח עצמות חלשות ולפתח סכרת. בנוסף, דיאטה לילדים שמכילה את כל הרכיבים הדרושים לילד מבטיחה שהילד יממש את כל פוטנציאל הגדילה שלו.

שנות הילדות בחיינו הן השלב בו הרגלים ואורחות חיים נטמעים. לנו ההורים תפקיד מרכזי בעיצוב תזונת ילדנו וזה מתחיל עוד מהבטן. תזונה נכונה של האם לפני כניסתה להריון, בזמן ההיריון ובתקופת ההנקה יכולה לתת לילד יתרון בתחילת חייו. לאחר מכן, במשך חייו הראשונות תפקידנו לבסס את הערכים והרגלי האכילה של ילדינו, כל עוד זה בשליטתנו. אנחנו למעשה המודל לחיקוי ועין הילד כל הזמן בוחנת והוא לומד ומחקה.
הרגלי תזונה טובים ופעילות גופנית חשובים שיהיו חלק מחיי המשפחה, כך לילד קל יותר לעקוב ולבצע, מאשר שיעשה זאת לבדו.

כמה עצות תזונתיות כלליות, המתייחסות לדיאטה לילדים, שישמרו את ילדך בריא:

  • דיאטה לילדים תהיה מורכבת ממזון מגוון - גם אם אוהב משהו מסוים, שים על השולחן מספר אפשרויות או בשל אוכל מגוון או קנה מוצרים חדשים לניסוי וטעימה.

 

 •   דיאטה לילדים תכיל כמות חלבון מתאימה – צריכה של חלבון חייבת להיעשות על בסיס יום יומי. זוהי תקופה של התפתחות השרירים, גדילה , עלייה בגובה ובמסה יותר אצל הבנים מאשר הבנות. לכן יש להעשיר את התפריט דיאטה לנוער במזונות מקבוצת החלבון: בשר רזה, עוף, דגים, ביצים, קייטניות, מוצרי חלב ואף אגוזים המכילים גם כן אחוז יפה של חלבון.
   
 • דיאטה לילדים תהיה עשירה בדגנים, בירקות ובפירות.
 • דיאטה לילדים תהיה דלה בשומן, בשומן רווי ובכולסטרול.
 • דיאטה לילדים תהיה מבוקרת בכמות הסוכר והמלח בה.
 • דיאטה לילדים תכיל מספיק סידן וברזל להתפתחות הפיזיולוגית.
 • דיאטה לילדים תהיה משולבת עם פעילות גופנית (טיולים, אופניים, חוגי ספורט ועוד).

חשוב שהדיאטה לילד תהיה מלווה באיש מקצוע מוסמך, שייתן את ההנחיות המתאימות, שיבדוק אם התפתחות המשקל והגובה תקינים ביחס לגיל וביחס אחד לשני, ובמקרים מסוימים אף לבדוק גם את ערכי בדיקות הדם.

לרוב בגיל הקטן (תינוקות עד גיל העשרה) ניתן ואף רצוי לעשות הנחייה להורים לגבי הדיאטה לילדיהם ללא ידיעת הילד ומעורבותו. בגיל הבוגר יותר, שהשליטה של ההורים הנה פחותה, שלילד יש דעות ורצונות משלו, שהילד רוצה בעצמו לעשות שינוי ושהילד יכול לקחת אחריות , הנחיית הילד נעשית מולו לבד או בנוכחות ההורה (תלוי ברצון הילד וביחסי הקשר בין ההורה לילד).

דיאטה לילדים הנה גבולות , כמו שיש גבולות בבית בנושא מריבות, שינה ועוד, כך גם צריך להיות בעניין האכילה. הגבולות הנם לכל המשפחה, אף פעם הילד אינו יוצא הדופן. דוגמא שתבהיר את הנקודה: אם אחד הילדים צריך דיאטת הרזייה, הבית כולו (הורים ואחים) מתארגן ומתנהג בהתאם. אכילה נכונה הנה לכל בני המשפחה (גם לאח הרזה), היא אינה עונש אלא ההפך.

לסיכום: דיאטה לילדים הנה חשובה לבריאותם הכללית ולהרגשתם הנפלאה. הדיאטה צריכה להיות מותאמת לכל ילד באופן אישי ויש להיוועץ עם איש מקצוע שייתן הנחיות מתאימות וספציפיות. ויחד עם זאת, על המשפחה להירתם לעניין ולהוות לילד סביבה תומכת ומחזקת.

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/105159/דיאטה-לילדים

  השאר תגובה למאמר זה

  דלית אביטל

  כשפונים אליי בסוגיה של הרזיה ללא דיאטה לילדים, התשובה הספונטנית שלי הייתה שאני לא מטפלת בילדים עם עודף משקל, כי הבעיה היא אצל ההורים. או במילים אחרות ההורים הם אלה הזקוקים לטיפול. נכון, לא קל להיות בעודף משקל בכל גיל, אך לילדים קשה כפל כפליים. מאד קשה לרדת במשקל, אך לילדים קשה כפל כפליים.

  על ידי: דלית אביטלl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 23/07/2009 lצפיות: 160

  במאמר זה אני מנסה להדגיש את חשיבות המשפחה בתמיכה ובעזרה בשינוי התנהגותי של הילד בתהליך דיאטה, ובשינוי אורח החיים מבחינת תזונה, אוכל, ופעילות גופנית

  על ידי: אורי נויברגרl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 17/10/2009 lצפיות: 190

  איך לאכיל את בני הנוער של היום? ואיך לעשות את זה נכון אם הילד נוטה לסבול מעודף משקל? היום קשה להקפיד על תזונה מאוזנת בקרב בני נוער היות והפיתויים סביבו רבים. אבל, כהורים טובים, אתם עדיין צריכים לדאוג לתזונה נכונה שלהם.

  על ידי: Ellen Birkinl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 28/09/2010 lצפיות: 266

  כל המבוגרים שבינינו ודאי זוכרים את התקופה הנוסטלגית שהיינו בגן אוכלים כריך שוקולד ושותים מיץ פטל לארוחת עשר ובזה הייתה מסתכמת ארוחת הבוקר חסרת הערך התזונתי. למי אז הייתה מודעות מה כדאי לאכול ומה מזין יותר? שלא לדבר על מסגרת החינוך ובעיקר בגן שם הכרחי ביותר להקנות הרגלים נכונים לרכים שילוו אותם כל חייהם.

  על ידי: tiger seo israell ספורט וכושר גופני> ספורט וכושר גופני - כלליl 01/06/2012 lצפיות: 177

  מראה החיצוני בכלל ומשקל בפרט הם מהנושאים הבוערים ביותר בקרב מרבית בני הנוער. בתקופת גיל ההתבגרות חווים המתבגרים שינויים קיצוניים בגופם, המתבטאים בין היתר גם במשקל. מהי דיאטה נכונה עבור בני נוער? האם יש בכלל צורך להקפיד מאחר והגוף נמצא ממילא בתהליך שינוי מתמיד?

  על ידי: חלי ממן גרופl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/07/2009 lצפיות: 687

  כמה טיפיםלפני שמתחילים לעשות דיאטה.

  על ידי: אלי פרידמןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 30/11/2009 lצפיות: 160

  מידע בנושא דיאטה

  על ידי: diaetal בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 25/03/2009 lצפיות: 82

  הילה סיטון היא דיאטנית קלינית מוסמכת, במכון הכושר "ג'ימי קלאב", גילאי הקהל שלה נעים בין 6-18. לילדים שסולדים מירקות, המצאנו את משחק הירקות. ההורה קושר את עיני הילד ומתחילים בסדרת טעימות, שבמהלכן על הילד לנחש באיזה ירק מדובר. המשחק הומצא על ידי ועל ידי יותר, אחד המתאמנים בג'ימי קלאב, כיום יותר אוכל כל ירק אפשרי שבנמצא, למעט עגבנייה.

  על ידי: Hm studiol בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 30/11/2010 lצפיות: 125
  דלית אביטל

  כמו שאתם יודעים אני עוסקת בהרזיה ללא דיאטה. כשאני עובדת בקבוצות או עם אנשים פרטיים אני חוזרת כל הזמן על העובדה שמותר לנו לאכול הכל – אנחנו לא בדיאטה. הכל מותר. עם זאת יש לנו מספר קווים מנחים כמו: * · לאכול כשאתה רעב * · לאכול מה שהגוף שלך רוצה ולא מה שהראש רוצה וכו'

  על ידי: דלית אביטלl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/07/2010 lצפיות: 187
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נמצאה דרך להפריד תאי גזע מזנכימאליים ממוח העצם. עמוק במוח העצם מתגורר סוג של תאים הנקראים תאי גזע מזנכימאליים MSCs)). תאים לא בוגרים אלה יכולים להתמיין לתאים המייצרים עצם, סחוס, שומן, שרירים או רקמות. במחקר חדש, צוות של חוקרים מ- MIT ומסינגפור (SMART) זיהה שלושה מאפיינים פיזיים של MSCs שיכולים להבדיל ביניהם לבין תאים לא בוגרים אחרים שנמצאים במח העצם.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 06/04/2015

  קוליק נשמע כמו שם של דמות מאחת מהסדרות בערוץ הילדים אך במציאות מדובר על בעיית גזים אצל תינוקות , בעייה נפוצה אצל כמעט 100% מהתינוקות בעולם, בעיה זו גורמת אי נוחות רבה לתינוק, להוריו , לשעות שינה של ההורים ובמשך שנים רבות הורים רבים היו משתמשים רק בפתרונות של תרופות סבתא שעברו ויראלית מפה לאוזן מדור לדור- ולצערם הרב של ההורים לרוב עצות ותרופות סבתא אלו ממש לא עוזרות ולא עזרו- לא בצורה המהירה שהורים רצו לפחות.

  על ידי: מיכל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 24/02/2015 lצפיות: 11
  מיקי שחם

  מעטו של מיקי - חידושי ומחקרי תאי גזע: מחקר בתאי גזע מראה תוצאות מבטיחות עבור חולי שבץ מוחי קשים. הזרקה של תאי גזע למוח של נפגעי שבץ עשויה לעזור לשחזור ארוך הטווח שלהם, כך עולה ממחקר מבטיח, אך ראשוני מאימפריאל קולג 'בלונדון בבריטניה. שבץ מתרחש כאשר יש הפרעה או ירידה בזרימת דם למוח.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/02/2015
  מיקי שחם

  מעטו של מיקי - חידושי ומחקרי תאי גזע: עשה תאי גזע במו ידיך מטיפת דם בודדת. בפריצת דרך משמעותית, צוות של מדענים פיתח שיטה ליצירת תאי גזע פלוריפוטנטיים משרים (hiPSCs) מטיפת דם מדקירה באצבע. תאי hiPSCs דומים להפליא לתאי גזע עובריים אנושיים הם משאבים יקרי ערך למחקר מדעי. מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/01/2015 lצפיות: 17
  שרה מעוז מזרחי

  ידוע כי דיקור סיני עוזר לדברים רבים ולמבוגרים בתחומי הבריאות השונים, אך מה עם ילדנו? איך הדיקור הסיני יכול לעזור בבעיות שונות לתינוקות ולילדים? מה שיטת הטיפול? במה אפשר לטפל? איך הדיקור פועל ובאילו דרכים?

  על ידי: שרה מעוז מזרחיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/12/2014 lצפיות: 21

  תוך אבחון אוטיזם מוקדם ניתן יהיה לעכל את הבשורה המרה כבר בשלב ראשוני ולהעניק לילד את התמיכה והטיפול המקצועי להם הוא זקוק. מתן טיפול בגיל מוקדם הוא אשר יגדיל את הסיכויים של הילד למיצוי יכולות התפקוד והתקשורת שלו.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 04/12/2014 lצפיות: 34
  מיקי שחם

  מחקר בבית ספר Ostrow לרפואת השיניים, חושף פרטים חדשים איך חבילות של עצבים ועורקי האינטראקציה עם תאי גזע פועלים וגם מציג טכניקות מהפכניות איך התאים מתפקדים בבעלי חיים. החוקר הראשי, יאנג חי, מנהל המרכז לביולוגיה מולקולרית Craniofacial בבית הספר לרפואת השיניים אוסטרוב, ועמית המחקר הו זאו, חיברו את המאמר, המופיע בכתב העת STEM CELLS.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 03/12/2014 lצפיות: 11
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תאי סרטן השד מסווים עצמם לתאי עצב על מנת לגרום לגידולים במוח. טיפול וריפוי מסרטן השד אינו מבטיח שהמחלה לא התפשטה למוח. לעתים קרובות מדי, לעיתים שנים לאחר האבחון הראשוני של תאי סרטן השד, מתגלים גידולים חדשים בתוך המוח. קבוצת חוקרים מקווה שמצאה איך זה קורה.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 02/11/2014 lצפיות: 29

  גיל ההתבגרות הנו שלב בחיים של גדילה והתפתחות, לכן דיאטה בריאה מאוד חשובה בתקופה זו. זוהי תקופה בה הצרכים האנרגטיים והתזונתיים גדלים ואנו רואים את ילדנו מגדילים את צריכתם התזונתית. דיאטה לנוער בגילאי 11-18 שכיח מאוד חוסר במספר מינרלים וויטמינים, כגון: ברזל, סידן, אבץ, מגנזיום, B12. לרוב, נוער אוהב לאכול ג'אנק פוד וגרוע בבחירת מזון בריא. להורים קשה להיאבק במגמת האכילה הזו, ולגרום לילדיהם לאכול דיאטה בריאה. הנוער בוחר מזון עתיר בסוכר, מלחים ושומן. מטרת דיאטה לנוער הנה לתת את כל רכיבי התזונה הדרושים

  על ידי: תמר פור - דיאטנית קליניתl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 12/08/2011 lצפיות: 215

  דיאטנית או תזונאית הנה אשת מקצוע בעלת הסמכה המלווה לאכילה נכונה ובריאה. צורת התזונה שונה בין אדם לאדם, וזה תלוי בבריאותו, באורח חייו, בהרגלים התזונתיים שלו ובמאכלים האהובים עליו ז"א העדפותיו התזונתיות. דיאטנית צריכה לוודא שהאדם מקבל בצורת אכילתו את כל הרכיבים התזונתיים החיוניים ושהאדם מסופק ונהנה מהמזון אותו אוכל. תפקידה של הדיאטנית לדאוג לאיזון בתזונת האדם שמולה.

  על ידי: תמר פור - דיאטנית קליניתl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 12/08/2011 lצפיות: 113

  בהכנת מתכונים לילדים יש לתת דגש ומחשבה רבה על קהל היעד, ילדים, שהינם בעלי העדפות ברורות וצרכים מוגדרים. בעיקרון, מטרתנו כהורים לשלב את ילדינו בתזונה הנהוגה במשפחה, אך לעיתים די קרובות המזון שלנו הבוגרים לא טעים להם, הדברים הירוקים באוכל מגעילים אותם, צורת ההגשה לא נראית להם וכדומה. ננסה לעמוד על הדברים החשובים אותם אנו מנסים ליישם כאשר אנו באים להרכיב מתכונים לילדים

  על ידי: תמר פור - דיאטנית קליניתl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 06/08/2011 lצפיות: 1,977

  תזונת תינוקות היא נושא חשוב וקריטי לתחילת חייו של הפעוט. תזונת תינוקות נכונה תשפיע בהמשך על התפתחות תקינה של הילד.

  על ידי: תמר פור - דיאטנית קליניתl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/07/2011 lצפיות: 453
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast