הריון בעבודה: הרעת תנאים בגלל הריון - מה קובע החוק

פורסם: 18/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 219 | Share

המזכירה האישית קובעת ביומן האישי שלך שיחה אישית איתה. היא עובדת אצלך כבר חמש שנים ולעולם לא בקשה שיחה כזו. בזמן שנקבע היא נכנסת ומתיישבת מולך. בפיה בשורה – היא בהריון מתקדם ותיאלץ להקטין את שעות העבודה ולהיעדר לעתים קרובות לשם בדיקות ומנוחה. תגובתך הראשונה היא להשתתף בשמחתה.

ואז מתעוררות השאלות. איך יתפקד המשרד בהיעדרותה, היא כל כך חשובה לתפקוד המשרד ומי יחליפה, אולי עדיף לפטרה?

מה אומר החוק לגבי פיטורין בהריון

ישראל נחשבת כמתקדמת ביותר בקביעת זכויות האישה בהריון ומתן פיצויי פיטורין:

1.קיים חוק פיצויי פיטורין. אין ויכוחים על כך שכל עובד שפוטר זכאי לפיטורין.

2.חוק פיצויי פיטורין קובע כמה ישולם לעובד.

3. הלנת תשלום פיצויי פיטורין תיענש בכל חומרת הדין.

4. אישה בהיריון זוכה להגנה לפי החוק – אין פיטורין בהריון

שאלות שמתעוררות

אישה שנמצאת בשמירת הריון חודשים רבים נתבקשה על-ידי מעבידה להגיש לו מכתב התפטרות. היא סירבה. האם מגיע לה תשלום שכר? בתי המשפט הבהירו בפסקי דין שאין בישראל פיטורין בהריון. החוק מבהיר בצורה ברורה שיש לאישה זכויות. בתקופת הריונה היא רשאית לסיים את עבודתה שעה אחת קודם. היא רשאית לדרוש לעבור לתפקיד אחר בתקופת ההיריון.

שאלה עקרונית התעוררה בנושא פיטורין בהריון. אישה ניגשה לראיון עבודה והסתירה מהמראיין את העובדה שהיא בהריון. נתקבלה לעבודה וכעבור מספר ימים התברר שהיא איננה מתאימה לתפקיד. היא אכן פוטרה. היא סירבה לקבל את מכתב הפיטורין. היא הודיעה שהיא בהריון ולכן לא ניתן לפטר אותה בתקופת ההיריון. בחוצפתה דרשה להמשיך בתפקיד עד לסיום ההיריון וחופשת הלידה. אם יפטרו אותה היא תטען שמדובר במקרה קלאסי של פיטורין בהריון .

יחס בתי המשפט לנושא פיטורין בהריון

בתי משפט יעמדו לצד האישה בסכסוכים הקשורים לנושא פיטורין בהריון. מדינת ישראל מעודדת הריונות , מעניקה הטבות לזוגות למטרה זו ודואגת לזכויותיהם במשך ההיריון ובחודשים הראשונים לאחר הלידה. היום גבר זכאי לחופש לידה, במקרה ששני גברים הביאו ילד לעולם בעזרת אם פונדקאית. פיטורין בהריון מנגד את חוקי זכויות האישה ולכן כל ארגוני נשים {ויצ"ו, נעמת, אמונה ועוד} מחזיקות במשרדיהם יועצים ועורכי דין שיטפלו במקרים של פיטורין בהריון.

שרות משפטי זה ניתן חינם לכל אישה שטוענת שנפגעה  ושהפעילו נגדה פיטורין בהריון. בשיחה עם היועצים היא חייבת להביא מסמכים שמוכיחים שהיא אכן בהריון ושמכתב  הפיטורין נמסר לה לאחר שנכנסה להריון.

באם נמסרה לה מכתב פיטורין בתאריך הראשון לחודש וסיום העבודה הוא כמובן ביום האחרון של אותו חודש, היא לא תוכל לטעון ביום האחרון שהיא נמצאת בשבוע השני של ההיריון. זה אינו מקרה של פיטורין בהריון והיא לא תזכה להגנה מהארגונים.

למסור הודעה למעביד

אישה שמרוצה ממקום העבודה, צריכה להתחשב במעבידה ולשתף אותו בשמחתה ולאפשר לו להתארגן ולאתר עובדת שתמלא את מקומה  עד לאחר הלידה וחופשת הלידה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108367/הריון-בעבודה-הרעת-תנאים-בגלל-הריון-מה-קובע-החוק

  השאר תגובה למאמר זה

  דיני עבודה הם קובץ פסקי דין וחוקים אשר מטרתם הגנה על עובדים מפני שרירות ליבם של מעסיקים. מדובר למעשה בהנחיות של עשה ואל תעשה למעביד ולמעסיק בהן מפורטות הזכויות וההטבות של עובדים מקטגוריות שונות – מגזר, מגדר, מצב משפחתי ואישי ועוד. דיני עבודה רבים מתמקדים בנשים הרות, זאת עקב מצבן הייחודי – נשים הרות נושאות ברחמן בן אנוש חדש, ולמצב זה השלכות על מצבה הכלכלי (שכן בקרוב תצטרך האישה ההרה לכלכל אדם נוסף), הבריאותי והנפשי.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 25/10/2009 lצפיות: 285
  גל אלפא

  ללא ספק, היום קשה מאוד למצוא עבודה חדשה לאחר שפוטרת, במיוחד אם אתה מעל גיל 40. על כן, רבים מאלו שמקבלים מכתבי פיטורין פונים אל עו"ד דיני עבודה כדי שיעזור להם. במה בדיוק יכול עורך דין כזה לעזור? המאמר שלפניכם יסביר זאת.

  על ידי: גל אלפאl חוק ומשפט> דיני עבודהl 03/05/2014 lצפיות: 66

  דיני עבודה בעולם מתייחסים למסגרת של חוקים, פסקי דין ותקדימים שייעודם להגן על זכויות העובדים וארגוניהם. דינים אלו משמשים כגורם מתווך בין העובדים ומעסיקיהם, ובין ארגונים והתאגדויות עובדים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 22/05/2012 lצפיות: 256

  במאמר זה נבדוק מהן הזכויות של נשים בהריון ובמהלך חופשת הלידה ע"פ חוקי דיני עבודה.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 21/10/2009 lצפיות: 2,537

  נשים יקרות הקשיבו: מתוקף תפקידכן בהבאת ילדים לעולם, יצר החוק דיני עבודה שנועדו להגן על זכויותיכן. עליכן לדעת את זכויותיכן על מנת לדאוג שהן יתממשו ועל מנת שרצונכם בהגשמת עצמכן כאמהות ונשות משפחה לא יפגום בחלומכן לאחוז בקריירה משגשגת או פשוט במקום עבודה יציב.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 16/02/2010 lצפיות: 868
  עו"ד עמיחי ויינברגר

  חובת השימוע לעובד לפני פיטורים, התרחבה בעשור האחרון מהמגזר הציבורי למגזר הפרטי. מעסיק, בכל סקטור, מחויב להעניק לעובד את "זכות הטיעון", בטרם תתקבל ההחלטה לפטרו. עריכת שימוע לא תקין לעובד, עשויה להוות עילה לתביעת המעסיק בבית הדין לעבודה ולתשלום פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. מה חשוב שייכלל בשימוע? עו"ד ויינברגר ממשרד ויינברגר ברטנטל ושות', מסביר את כללי הזהב בעריכת שימוע.

  על ידי: עו"ד עמיחי ויינברגרl חוק ומשפט> דיני עבודהl 11/06/2014 lצפיות: 107

  כהערכות לתאריך האחרון שניתן לפטר מורים לקראת שנה"ל הבאה ובמטרה לתת מענה לשאלות נפוצות ובהירות בתהליך הפיטורין, להלן פרק מיוחד לנושא פיטורי מורים. הנרשם הינו ריכוז הנחיות בהתאם להוראות החוק, יועצים משפטיים וניסיון משותף בטיפול תביעות ובוררויות בעקבות הליכי פיטורין שגויים. במקרה והמוסד לא הספיק לבצע הליך פיטורין תקין יידרש לשלם למורה שכר מלא במשך שנת לימודים מלאה כאילו היה עובד לכל דבר ועניין. אנו ממליצים לכל מנהל מוסד לקרוא בעיון רב! לתשומת לב! אין לראות בנכתב תחליף ליעוץ משפטי.

  על ידי: טובי קרויזרl חוק ומשפט> דיני עבודהl 23/05/2013 lצפיות: 206
  ד"ר איתמר כוכבי

  תפקידו של המוסד לביטוח לאומי, להבטיח ולהגן על מצבם הכלכלי של תושבי המדינה על ידי תשלומים כגון אבטלה, מילואים, אמהות, הבטחת הכנסה, קצבת זקנה וכד'.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 02/06/2014 lצפיות: 493
  עו"ד מיכאל חוואי

  הנשים הינן קבוצה חלשה ומופלית לרעה בתחום התעסוקה בחברה המודרנית, וכך הדבר אף במדינות הנחשבות למתוקנות ונאורות מכל בחינה אחרת. במאמר זה ננסה לשפוך אור בנושא האפליה הסמויה שעדיין קיימת כלפי נשים בעבודה

  על ידי: עו"ד מיכאל חוואיl חוק ומשפט> אזרחיl 07/08/2013 lצפיות: 268
  ד"ר איתמר כוכבי

  החוק קובע כי מעביד המבקש לפטר עובד, חייב להודיע על כך בהודעה מוקדמת של מספר ימים, בהתאם לוותק העובד במקום העבודה.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> דיני עבודהl 03/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  מבוא: פרילנסר הינו עובד עצמאי הנותן שירותים מקצועיים למשימות מוגדרות מראש. בין הפרילנסר לבין מזמין השירות לא קיימים יחסי עובד מעביד. לפרילנסר קיים חוזה היוצר מחויבות אישית של הפרילנסר מול מזמין השירות. הפרילנסר אינו מקבל תלוש משכורת. שכרו של הפרילנסר משולם כנגד חשבוניות.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> דיני עבודהl 26/02/2015

  אתם מעסיקים עוזרת בית או מתכננים להעסיק אחת כזו? אתן עובדות בתחום הניקיון ומקדישות לכך לא מעט שעות במהלך השבוע? אם כן, חשוב לדעת שגם לרשותן של עוזרות בית עומדות לא מעט זכויות, שאותן הן יכולות לממש ברגע האמת, זכויות המעוגנות בחוק. בין אם אתם מעסיקים, ובין אם אתן עצמכן עוזרות בית, חשוב שתכירו אותן ותדעו עליהן.

  על ידי: jonysalamal חוק ומשפט> דיני עבודהl 26/02/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  הגנה לעובד שהתפטר - סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים בעקבות פסק דין הפניקס שיעור מס' 2

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> דיני עבודהl 19/01/2015 lצפיות: 42

  פיטורין הן אף פעם לא עניין נעים ולרוב מלווים בתחושה של חוסר אונים. המחוקק קבע מספר תקנות לטובת העובד על מנת לעזור לו בהתמודדות הלא-שקולה מול המעסיק. מאמר קצר זה נוצר על מנת לעשות סדר ולהסביר מהן זכויות העובד במהלך פיטורין (שימוע, הודעה מוקדמת, פיצויי פיטורין), ומה לעשות במקרה של הפרת זכויות אלו על ידי המעסיק.

  על ידי: עו"ד רועי גילl חוק ומשפט> דיני עבודהl 05/01/2015 lצפיות: 16

  התייעצות עם עורך דין דיני עבודה מומלצת בכל סיטואציה בה ישנו חשש להרעת תנאי ההעסקה במקום העבודה, הרעת התנאים מזכה את העובד בפיטורין תוך קבלת פיצויים.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl חוק ומשפט> דיני עבודהl 22/12/2014 lצפיות: 12

  אחד הדברים שמשותפים לכל האנשים הבוגרים בארץ ובעולם הוא שהם קמים בבוקר והולכים לעבודה. בשביל שנוכל לחיות, לאכול, ליהנות ולכלכל את העתיד ואת בני המשפחה שלנו אנחנו חייבים ללכת לעבודה

  על ידי: Eyall חוק ומשפט> דיני עבודהl 10/11/2014 lצפיות: 24
  ד"ר איתמר כוכבי

  שימוע הינו זכות העומדת לעובד להשמיע (להציג ולטעון) את נימוקיו וטיעוניו בפני המעביד (המעוניין בהפסקת עבודת העובד)

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> דיני עבודהl 02/11/2014 lצפיות: 84

  קורס הנהלת חשבונות מקנה לכם את הכלים להיות המנגנון שמפקח על הכניסה והיציאה של כסף. לפיכך כל עסק זקוק למנהלי חשבונות על מנת שיפקחו על התזרים המזומנים של העסק.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 11/02/2013 lצפיות: 64

  המאמר סוקר מגוון שיטות של העלמת קמטים בפנים ללא צורך בניתוח. במאמר ניתן לקרוא על תכשירים שונים המסייעים במלחמה בקמטים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 11/02/2013 lצפיות: 212

  חוגי בית הם מפגשים קבוצתיים שמתקיימים בבתים פרטיים במתכונת של אירוח ביתי. בכתבה תקציר על מיטב המרצים לחוגי הבית ועל היתרונות שלהם..

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 11/02/2013 lצפיות: 154

  שירותי סיעוד מספקים לקשישים את העזרה בביצוע מטלות שונות בהן הם מתקשים בחיי היומיום. לעתים מדובר גם על ניידות לשמה. מטפלים סיעודיים מסייעים לקשיש לשמור על איכות החיים למרות הקושי, תוך שמירה על כבודו.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 11/02/2013 lצפיות: 43

  כל מה שצריך לדעת על דודי שמש! מאמר מקצועי שיעשה לכם סדר בנוגע לדודי השמש, יתרונות השימוש, התקנה ועוד...

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 115

  מכשיר הטלפון הנייד הוא עולם ומלואו בפני עצמו. הזיכרון של המכשיר מכיל מידע בעל ערך רגשי וערך כספי. על אף הרגישות הרבה של מכשירי הטלפון הניידים וריבוי הגנבות, משתמשים רבים לא טורחים לבצע גיבוי למידע שבזיכרון. אפליקציות שחזור הודעות sms עומדות לרשות בעלי הסמארטפונים. בעלי טלפונים אחרים יוכלו לפנות למעבדות שחזור מידע במטרה לשחזר פרטי הודעות, נתונים מספר הטלפונים או תמונות.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell מחשבים וטכנולגיה> מחשבים וטכנולגיה - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 644

  רומא היא יעד תיירות מאוד פופולארי. תיירים מכל רחבי העולם מגיעים לרומא בכל חודשי השנה. הישראלים מבקרים בבירת איטליה במתכונת של טיולים עצמאיים או טיולים מאורגנים. הדרכה בעברית ברומא מעניקה לטיול גם ממד תרבותי היסטורי. המדריך מלווה את הסיור באתרים בהסברים מפורטים וסיפורי היסטוריה בשפה העברית. המדריכים המקומיים מציעים הדרכה רק בשפה האנגלית או האיטלקית.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell נופש ותיירות> יעדים בעולםl 07/02/2013 lצפיות: 383

  מגוון סוככים של סוככי השרון מציעים פתרונות אידיאליים עבור צל ועבור הגנה מפני הגשם. אך כדי שתוכלו לבדוק בעצמכם עד כמה מדובר על איכות מוצר באופן ודאי, קיבצנו למענכם כמה וכמה נקודות התייחסות חשובות, שיוכלו לסייע לכם לבחור את הסוכך הטוב ביותר האמין והאיכותי ביותר, שיועיל לאורך זמן.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 99
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast