הריון בעבודה: הרעת תנאים בגלל הריון - מה קובע החוק

פורסם: 18/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 144 | Share

המזכירה האישית קובעת ביומן האישי שלך שיחה אישית איתה. היא עובדת אצלך כבר חמש שנים ולעולם לא בקשה שיחה כזו. בזמן שנקבע היא נכנסת ומתיישבת מולך. בפיה בשורה – היא בהריון מתקדם ותיאלץ להקטין את שעות העבודה ולהיעדר לעתים קרובות לשם בדיקות ומנוחה. תגובתך הראשונה היא להשתתף בשמחתה.

ואז מתעוררות השאלות. איך יתפקד המשרד בהיעדרותה, היא כל כך חשובה לתפקוד המשרד ומי יחליפה, אולי עדיף לפטרה?

מה אומר החוק לגבי פיטורין בהריון

ישראל נחשבת כמתקדמת ביותר בקביעת זכויות האישה בהריון ומתן פיצויי פיטורין:

1.קיים חוק פיצויי פיטורין. אין ויכוחים על כך שכל עובד שפוטר זכאי לפיטורין.

2.חוק פיצויי פיטורין קובע כמה ישולם לעובד.

3. הלנת תשלום פיצויי פיטורין תיענש בכל חומרת הדין.

4. אישה בהיריון זוכה להגנה לפי החוק – אין פיטורין בהריון

שאלות שמתעוררות

אישה שנמצאת בשמירת הריון חודשים רבים נתבקשה על-ידי מעבידה להגיש לו מכתב התפטרות. היא סירבה. האם מגיע לה תשלום שכר? בתי המשפט הבהירו בפסקי דין שאין בישראל פיטורין בהריון. החוק מבהיר בצורה ברורה שיש לאישה זכויות. בתקופת הריונה היא רשאית לסיים את עבודתה שעה אחת קודם. היא רשאית לדרוש לעבור לתפקיד אחר בתקופת ההיריון.

שאלה עקרונית התעוררה בנושא פיטורין בהריון. אישה ניגשה לראיון עבודה והסתירה מהמראיין את העובדה שהיא בהריון. נתקבלה לעבודה וכעבור מספר ימים התברר שהיא איננה מתאימה לתפקיד. היא אכן פוטרה. היא סירבה לקבל את מכתב הפיטורין. היא הודיעה שהיא בהריון ולכן לא ניתן לפטר אותה בתקופת ההיריון. בחוצפתה דרשה להמשיך בתפקיד עד לסיום ההיריון וחופשת הלידה. אם יפטרו אותה היא תטען שמדובר במקרה קלאסי של פיטורין בהריון .

יחס בתי המשפט לנושא פיטורין בהריון

בתי משפט יעמדו לצד האישה בסכסוכים הקשורים לנושא פיטורין בהריון. מדינת ישראל מעודדת הריונות , מעניקה הטבות לזוגות למטרה זו ודואגת לזכויותיהם במשך ההיריון ובחודשים הראשונים לאחר הלידה. היום גבר זכאי לחופש לידה, במקרה ששני גברים הביאו ילד לעולם בעזרת אם פונדקאית. פיטורין בהריון מנגד את חוקי זכויות האישה ולכן כל ארגוני נשים {ויצ"ו, נעמת, אמונה ועוד} מחזיקות במשרדיהם יועצים ועורכי דין שיטפלו במקרים של פיטורין בהריון.

שרות משפטי זה ניתן חינם לכל אישה שטוענת שנפגעה  ושהפעילו נגדה פיטורין בהריון. בשיחה עם היועצים היא חייבת להביא מסמכים שמוכיחים שהיא אכן בהריון ושמכתב  הפיטורין נמסר לה לאחר שנכנסה להריון.

באם נמסרה לה מכתב פיטורין בתאריך הראשון לחודש וסיום העבודה הוא כמובן ביום האחרון של אותו חודש, היא לא תוכל לטעון ביום האחרון שהיא נמצאת בשבוע השני של ההיריון. זה אינו מקרה של פיטורין בהריון והיא לא תזכה להגנה מהארגונים.

למסור הודעה למעביד

אישה שמרוצה ממקום העבודה, צריכה להתחשב במעבידה ולשתף אותו בשמחתה ולאפשר לו להתארגן ולאתר עובדת שתמלא את מקומה  עד לאחר הלידה וחופשת הלידה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108367/הריון-בעבודה-הרעת-תנאים-בגלל-הריון-מה-קובע-החוק

  השאר תגובה למאמר זה

  דיני עבודה הם קובץ פסקי דין וחוקים אשר מטרתם הגנה על עובדים מפני שרירות ליבם של מעסיקים. מדובר למעשה בהנחיות של עשה ואל תעשה למעביד ולמעסיק בהן מפורטות הזכויות וההטבות של עובדים מקטגוריות שונות – מגזר, מגדר, מצב משפחתי ואישי ועוד. דיני עבודה רבים מתמקדים בנשים הרות, זאת עקב מצבן הייחודי – נשים הרות נושאות ברחמן בן אנוש חדש, ולמצב זה השלכות על מצבה הכלכלי (שכן בקרוב תצטרך האישה ההרה לכלכל אדם נוסף), הבריאותי והנפשי.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 25/10/2009 lצפיות: 252

  דיני עבודה בעולם מתייחסים למסגרת של חוקים, פסקי דין ותקדימים שייעודם להגן על זכויות העובדים וארגוניהם. דינים אלו משמשים כגורם מתווך בין העובדים ומעסיקיהם, ובין ארגונים והתאגדויות עובדים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 22/05/2012 lצפיות: 195

  במאמר זה נבדוק מהן הזכויות של נשים בהריון ובמהלך חופשת הלידה ע"פ חוקי דיני עבודה.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 21/10/2009 lצפיות: 2,359

  נשים יקרות הקשיבו: מתוקף תפקידכן בהבאת ילדים לעולם, יצר החוק דיני עבודה שנועדו להגן על זכויותיכן. עליכן לדעת את זכויותיכן על מנת לדאוג שהן יתממשו ועל מנת שרצונכם בהגשמת עצמכן כאמהות ונשות משפחה לא יפגום בחלומכן לאחוז בקריירה משגשגת או פשוט במקום עבודה יציב.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 16/02/2010 lצפיות: 774

  כהערכות לתאריך האחרון שניתן לפטר מורים לקראת שנה"ל הבאה ובמטרה לתת מענה לשאלות נפוצות ובהירות בתהליך הפיטורין, להלן פרק מיוחד לנושא פיטורי מורים. הנרשם הינו ריכוז הנחיות בהתאם להוראות החוק, יועצים משפטיים וניסיון משותף בטיפול תביעות ובוררויות בעקבות הליכי פיטורין שגויים. במקרה והמוסד לא הספיק לבצע הליך פיטורין תקין יידרש לשלם למורה שכר מלא במשך שנת לימודים מלאה כאילו היה עובד לכל דבר ועניין. אנו ממליצים לכל מנהל מוסד לקרוא בעיון רב! לתשומת לב! אין לראות בנכתב תחליף ליעוץ משפטי.

  על ידי: טובי קרויזרl חוק ומשפט> דיני עבודהl 23/05/2013 lצפיות: 104
  עו"ד מיכאל חוואי

  הנשים הינן קבוצה חלשה ומופלית לרעה בתחום התעסוקה בחברה המודרנית, וכך הדבר אף במדינות הנחשבות למתוקנות ונאורות מכל בחינה אחרת. במאמר זה ננסה לשפוך אור בנושא האפליה הסמויה שעדיין קיימת כלפי נשים בעבודה

  על ידי: עו"ד מיכאל חוואיl חוק ומשפט> אזרחיl 07/08/2013 lצפיות: 147
  גיורא אלוני

  חלק ניכר מהגישורים נערכים בנושאים של משפט העבודה ורבים מהמגשרים פועלים תחת המטריה של בתיה"ד לעבודה. רבים מהמגשרים הפועלים כאמור לא תמיד ולא בהכרח מכירים את הסביבה המשפטית בה הם פועלים וראיתי לנכון לייחד מאמר זה למערכת בתיה"ד לעבודה בישראל, במטרה להרחיב את נקודת המבט של המגשרים על המערכת המשפטית שמעבר לחדר הגישור. ע"מ שלא להכביד על הקורא, נעשה זאת בקצרה ובלשון תמציתית ולצורך הקניית מושג בסיסי הלבד.

  על ידי: גיורא אלוניl חוק ומשפט> גישורl 30/09/2009 lצפיות: 6,194

  מהן זכויותיה של עובדת בהריון? האם עזיבת מקום העבודה עקב הריונה מהווה התפטרות? האם מעבידה יכול לפטרה עקב הריונה?

  על ידי: עו"ד יצחק אופקl חוק ומשפט> דיני עבודהl 23/06/2007 lצפיות: 27,424

  לכל אישה יש ייעוד והוא להיות אימא, בשלב מוקדם או מאוחר בחיים, זה חלומה של כל אישה. כחלק מהעסקת אישה יש לקחת בחשבון את רצונה להיכנס להריון,טיפולי פוריות ובדיקות במהלך ההיריון.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 18/09/2011 lצפיות: 189
  גל אלפא

  לעיתים ישנם מקרים בהם אנו נזקקים לשירותיו של עו"ד דיני עבודה. לפניכם כמה דוגמאות למקרים כאלה.

  על ידי: גל אלפאl חוק ומשפט> דיני עבודהl 02/04/2014
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  קצבת נפגעי עבודה נועד לסייע למבוטחים שנפגעו בעבודה ולפצות אותם על אובדן הכנסתם בתקופה שלאחר הפגיעה, שבה נעשו בלתי כשירים לעבוד.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> דיני עבודהl 11/03/2014 lצפיות: 23
  גל אלפא

  עובדים רבים בישראל חווים הרעת תנאים במקום עבודתם, וכתוצאה מכך הם מתפטרים מהעבודה. האם הם זכאים לפיצויים? למרות שחוק פיצויי פיטורין קובע כי נקודת המוצא לקבלת פיצויי פיטורין הוא עובד שפוטר, ולא התפטר, ישנם כמה חריגים בחוק, המאפשרים גם לעובד שהתפטר לקבל פיצויים. כחלק מחריגים אלו נמצאת התפטרות של עובד בשל הרעת תנאים מוחשית בתנאי עבודתו. על נושא זה, ועל יכולת הסיוע של עורך דין דיני עבודה בעניין, במאמר שלפניכם.

  על ידי: גל אלפאl חוק ומשפט> דיני עבודהl 21/02/2014 lצפיות: 12
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  מאמר זה בא לענות על השאלה האם התקיימו יחסי עובד מעביד בין צדדים לפרשה.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> דיני עבודהl 16/02/2014 lצפיות: 14
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  הזכאות לדמי מחלה יכול שתקום מכח הסכם עבודה אישי, הסדר קיבוצי, הסכם קיבוצי, צו הרחבה או מכח חוק דמי מחלה.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> דיני עבודהl 16/02/2014 lצפיות: 101
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  תסמונת התעלה הקרפלית הינה דלקת כרונית שבה העצב אשר עובר בתעלה בשורש היד נלחץ עקב עליה בלחץ בתעלה. התופעה נגרמת לרוב מעבודות הדורשות ביצוע פעולות חוזרות ונשנות עם פרק כף היד.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> דיני עבודהl 11/02/2014 lצפיות: 14
  עו"ד תמיר הרצנו

  פיצויי הפיטורים נועדו למעשה לשמש כ"ריכוך" בקושי שבאובדן עבודה ומקור הפרנסה של העובד ולשמש לעובד מקור פרנסה עד למציאת עבודה חדשה בהקדם. זוהי זכות בסיסית של כל עובד שפוטר ומכאן שזוהי חובתו של כל מעביד אשר מפטר עובד הזכאי לפי חוק לקבל פיצויים אלו.

  על ידי: עו"ד תמיר הרצנוl חוק ומשפט> דיני עבודהl 31/12/2013 lצפיות: 69

  שני תהליכים שהופעלו לאחרונה, מחייבים את המעסיק, ולו הקטן ביותר, לערוך בדיקה פנימית מיידית בקשר לשאלה: האם אני עומד בכל החובות החוקיות שלי לגבי המועסקים אצלי? במאמר הראשון עמדנו על ההתפתחויות שחלו בזמן האחרון במישור זה. משרד הכלכלה פועל בשני מישורים המשלימים זה את זה: במישור החקיקתי לשם הטלת אחריות על המעסיק ללא צורך בהליך משפטי, וקבלת סמכויות אכיפה אפקטיביים והמישור השני הוא במישור הביצועי הכולל הפעלת מערך ביקורות שטח נרחב על מעסיקים קטנים כגדולים.

  על ידי: אביגיל שקוביצקיl חוק ומשפט> דיני עבודהl 24/11/2013 lצפיות: 63

  קורס הנהלת חשבונות מקנה לכם את הכלים להיות המנגנון שמפקח על הכניסה והיציאה של כסף. לפיכך כל עסק זקוק למנהלי חשבונות על מנת שיפקחו על התזרים המזומנים של העסק.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 11/02/2013 lצפיות: 41

  המאמר סוקר מגוון שיטות של העלמת קמטים בפנים ללא צורך בניתוח. במאמר ניתן לקרוא על תכשירים שונים המסייעים במלחמה בקמטים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 11/02/2013 lצפיות: 128

  חוגי בית הם מפגשים קבוצתיים שמתקיימים בבתים פרטיים במתכונת של אירוח ביתי. בכתבה תקציר על מיטב המרצים לחוגי הבית ועל היתרונות שלהם..

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 11/02/2013 lצפיות: 98

  שירותי סיעוד מספקים לקשישים את העזרה בביצוע מטלות שונות בהן הם מתקשים בחיי היומיום. לעתים מדובר גם על ניידות לשמה. מטפלים סיעודיים מסייעים לקשיש לשמור על איכות החיים למרות הקושי, תוך שמירה על כבודו.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 11/02/2013 lצפיות: 27

  כל מה שצריך לדעת על דודי שמש! מאמר מקצועי שיעשה לכם סדר בנוגע לדודי השמש, יתרונות השימוש, התקנה ועוד...

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 70

  מכשיר הטלפון הנייד הוא עולם ומלואו בפני עצמו. הזיכרון של המכשיר מכיל מידע בעל ערך רגשי וערך כספי. על אף הרגישות הרבה של מכשירי הטלפון הניידים וריבוי הגנבות, משתמשים רבים לא טורחים לבצע גיבוי למידע שבזיכרון. אפליקציות שחזור הודעות sms עומדות לרשות בעלי הסמארטפונים. בעלי טלפונים אחרים יוכלו לפנות למעבדות שחזור מידע במטרה לשחזר פרטי הודעות, נתונים מספר הטלפונים או תמונות.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell מחשבים וטכנולגיה> מחשבים וטכנולגיה - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 335

  רומא היא יעד תיירות מאוד פופולארי. תיירים מכל רחבי העולם מגיעים לרומא בכל חודשי השנה. הישראלים מבקרים בבירת איטליה במתכונת של טיולים עצמאיים או טיולים מאורגנים. הדרכה בעברית ברומא מעניקה לטיול גם ממד תרבותי היסטורי. המדריך מלווה את הסיור באתרים בהסברים מפורטים וסיפורי היסטוריה בשפה העברית. המדריכים המקומיים מציעים הדרכה רק בשפה האנגלית או האיטלקית.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell נופש ותיירות> יעדים בעולםl 07/02/2013 lצפיות: 208

  מגוון סוככים של סוככי השרון מציעים פתרונות אידיאליים עבור צל ועבור הגנה מפני הגשם. אך כדי שתוכלו לבדוק בעצמכם עד כמה מדובר על איכות מוצר באופן ודאי, קיבצנו למענכם כמה וכמה נקודות התייחסות חשובות, שיוכלו לסייע לכם לבחור את הסוכך הטוב ביותר האמין והאיכותי ביותר, שיועיל לאורך זמן.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 68
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast