הריון בעבודה: הרעת תנאים בגלל הריון - מה קובע החוק

18/10/2011 • על ידי • 235 צפיות

המזכירה האישית קובעת ביומן האישי שלך שיחה אישית איתה. היא עובדת אצלך כבר חמש שנים ולעולם לא בקשה שיחה כזו. בזמן שנקבע היא נכנסת ומתיישבת מולך. בפיה בשורה – היא בהריון מתקדם ותיאלץ להקטין את שעות העבודה ולהיעדר לעתים קרובות לשם בדיקות ומנוחה. תגובתך הראשונה היא להשתתף בשמחתה.

ואז מתעוררות השאלות. איך יתפקד המשרד בהיעדרותה, היא כל כך חשובה לתפקוד המשרד ומי יחליפה, אולי עדיף לפטרה?

מה אומר החוק לגבי פיטורין בהריון

ישראל נחשבת כמתקדמת ביותר בקביעת זכויות האישה בהריון ומתן פיצויי פיטורין:

1.קיים חוק פיצויי פיטורין. אין ויכוחים על כך שכל עובד שפוטר זכאי לפיטורין.

2.חוק פיצויי פיטורין קובע כמה ישולם לעובד.

3. הלנת תשלום פיצויי פיטורין תיענש בכל חומרת הדין.

4. אישה בהיריון זוכה להגנה לפי החוק – אין פיטורין בהריון

שאלות שמתעוררות

אישה שנמצאת בשמירת הריון חודשים רבים נתבקשה על-ידי מעבידה להגיש לו מכתב התפטרות. היא סירבה. האם מגיע לה תשלום שכר? בתי המשפט הבהירו בפסקי דין שאין בישראל פיטורין בהריון. החוק מבהיר בצורה ברורה שיש לאישה זכויות. בתקופת הריונה היא רשאית לסיים את עבודתה שעה אחת קודם. היא רשאית לדרוש לעבור לתפקיד אחר בתקופת ההיריון.

שאלה עקרונית התעוררה בנושא פיטורין בהריון. אישה ניגשה לראיון עבודה והסתירה מהמראיין את העובדה שהיא בהריון. נתקבלה לעבודה וכעבור מספר ימים התברר שהיא איננה מתאימה לתפקיד. היא אכן פוטרה. היא סירבה לקבל את מכתב הפיטורין. היא הודיעה שהיא בהריון ולכן לא ניתן לפטר אותה בתקופת ההיריון. בחוצפתה דרשה להמשיך בתפקיד עד לסיום ההיריון וחופשת הלידה. אם יפטרו אותה היא תטען שמדובר במקרה קלאסי של פיטורין בהריון .

יחס בתי המשפט לנושא פיטורין בהריון

בתי משפט יעמדו לצד האישה בסכסוכים הקשורים לנושא פיטורין בהריון. מדינת ישראל מעודדת הריונות , מעניקה הטבות לזוגות למטרה זו ודואגת לזכויותיהם במשך ההיריון ובחודשים הראשונים לאחר הלידה. היום גבר זכאי לחופש לידה, במקרה ששני גברים הביאו ילד לעולם בעזרת אם פונדקאית. פיטורין בהריון מנגד את חוקי זכויות האישה ולכן כל ארגוני נשים {ויצ"ו, נעמת, אמונה ועוד} מחזיקות במשרדיהם יועצים ועורכי דין שיטפלו במקרים של פיטורין בהריון.

שרות משפטי זה ניתן חינם לכל אישה שטוענת שנפגעה  ושהפעילו נגדה פיטורין בהריון. בשיחה עם היועצים היא חייבת להביא מסמכים שמוכיחים שהיא אכן בהריון ושמכתב  הפיטורין נמסר לה לאחר שנכנסה להריון.

באם נמסרה לה מכתב פיטורין בתאריך הראשון לחודש וסיום העבודה הוא כמובן ביום האחרון של אותו חודש, היא לא תוכל לטעון ביום האחרון שהיא נמצאת בשבוע השני של ההיריון. זה אינו מקרה של פיטורין בהריון והיא לא תזכה להגנה מהארגונים.

למסור הודעה למעביד

אישה שמרוצה ממקום העבודה, צריכה להתחשב במעבידה ולשתף אותו בשמחתה ולאפשר לו להתארגן ולאתר עובדת שתמלא את מקומה  עד לאחר הלידה וחופשת הלידה.

אודות כותב המאמר

קידום אתרים - SEO Israel

סקירה זו נכתבה ע"י המומחים של lawline.co.il - אתר המשפטים של ישראל.