הגדרת הפקעות מקרקעין

פורסם: 30/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 112 | Share

אחד מתפקידיו של שמאי מקרקעין הוא סיוע מקצועי לאנשים אשר המקרקעין שלהם הופקעו. מהי הפקעת מקרקעין? מדובר בהפקעת נכסי מקרקעין בהתאם להוראות של חוקים מסוימים. ההפקעה מתבצעת לצרכים ציבוריים בלבד והיא יכולה להיות כרוכה בפיצוי לבעלי המקרקעין או לא, בהתאם להוראות החוקים הרלוונטיים.

ישנם כמה חוקים ופקודות המאפשרות הפקעת מקרקעין, כמו למשל:

* פקודת הדרכים ומסילות הברזל

* חוק התכנון והבניה

* חוק רשויות נמלים ומעיינות

* פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור)

* חוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום

* חוק העתיקות

* חוק הניקוז והגנה בפני שיטפונות

* חוק כביש ארצי לישראל ועוד.

בכל פקודה או חוק קיימות הנחיות מדויקות באשר לאופן הפקעת המקרקעין ומתן הפיצויים. הפקעות מקרקעין אינן נושא פשוט - החקיקה והפסיקה הנוגעים לנושא זה עשירים ומורכבים והם מתעדכנים ללא הרף. מומלץ לכל מי שקיבל הודעה כי המקרקעין שלו עתידים להיות מופקעים להתייעץ בהקדם עם שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הנו מומחה בהערכת שווי זכויות במקרקעין. שמאי המקרקעין יגיש מטעם הבעלים שומה לפיצויי הפקעה, בה יוכיח כי הנכס הופקע וכי על המפקיע לשלם פיצויים בסדר גודל מסוים. שמאי המקרקעין מכירים היטב את החקיקה והפסיקה הרלוונטיים לעניין הפקעת מקרקעין ובכוחם לסייע לבעלים לנצל את מלוא זכויותיהם לפיצוי. חשוב לציין שלא רק אנשים פרטיים נעזרים בשירותיו של שמאי מקרקעין להגשת שומה לפיצויי הפקעה, אלא גם מוסדות וארגונים, ציבוריים ופרטיים.

כיצד נבחר שמאי מקרקעין לצורך הגשת שומה לפיצויי הפקעה?

בעניין זה ראוי לפעול לפי המלצות של אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, כמו קבלנים, יזמים או עורכי דין בתחום המקרקעין. ניתן גם לחפש באינטרנט מידע אודות שמאי מקרקעין. כדאי לבקר בכמה אתרים, לקרוא ולהתרשם מהפרופיל המקצועי של השמאי. יש לוודא ששמאי המקרקעין שעמו אנו נפגשים מנוסה בכתיבת שומות לפיצויי הפקעה. ככל שהניסיון שיש לשמאי בתחום זה גדול יותר, גדל הסיכוי לקבל פיצוי גבוה יותר תמורת הנכס המופקע. כדאי לדעת, שגם בתחום שמאות לפיצויי הפקעה ישנם שמאים המתמחים בתחומים ספציפיים, כמו למשל הפקעה של קרקע חקלאית. ראוי אם כך להקפיד ולבחור שמאי מקרקעין המומחה ביותר בתחום הרלוונטי לצרכינו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108940/הגדרת-הפקעות-מקרקעין

  השאר תגובה למאמר זה

  הפקעות של מקרקעין מתבצעות על פי חוקים ופקודות ולצרכי ציבור בלבד. החוק מגדיר לאיזה צרכי ציבור מותר להפקיע מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא הכתובת לבדיקה האם ההפקעת מקרקעין מתבצעת על פי החוק

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 314
  נבו - המאגר המשפטי

  העורר היה בעל זכויות במקרקעין. במהלך השנים אושרו תוכניות בדבר שינוי הייעוד של חלק מהמקרקעין, ובדבר הפקעת חלק מהמקרקעין לצרכי ציבור. עם העורר נחתם הסכם, על פיו מונה שמאי שיקבע את הפיצוי שישולם לעורר. השומה הראשונה התבססה על כך שמדובר בהפקעת המקרקעין לצרכי ציבור. העורר השיג על השומה האמורה, ולאחר שנדרש להגיש מסמכים, הוצאה שומה מתוקנת שהתבססה על עסקה של מכירת המקרקעין. האם המשיב היה זכאי לתקן את השומה כאמור? האם הפיצויים ששולמו לעורר הם פיצויי הפקעה או תמורה בגין מכירת המקרקעין לעירייה?

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 07/12/2008 lצפיות: 136
  גיורא אלוני

  לא לעיתים מזומנות אנו עדים למחלוקת כה יסודית בשאלה כה בסיסית באשר לתפיסת היקף החובה של הבורר בואו לפסוק את דינו. חילוקי דעות אלה שבין שופטי בית המשפט העליון, צפו ועלו בפסה"ד העקרוני והחשוב: רע"א 7818/11 אברהם בבזדה ואח' נגד עיריית גבעת שמואל

  על ידי: גיורא אלוניl חוק ומשפט> בוררותl 14/11/2013 lצפיות: 68

  חוק התכנון והבניה התשכ"ה 1965 מקיף את התכנון בישראל מהרמה הארצית ועד הרמה המקומית ועוסק בין היתר ב: אישור תוכניות, הליכי רישוי, היטל השבחה, עונשין, וכדומה.

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 2,660

  פיקוח בית המשפט על הליכי מימוש בטוחות שנוקט נושה מובטח בעת הליכי פשיטת רגל.

  על ידי: כפיר הררי, עורך דיןl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 22/02/2009 lצפיות: 7,546
  נבו - המאגר המשפטי

  המבקשת הגישה תובענה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו המשיבה חייבת לשלם למבקשת פיצוי בגין הפקעת חלקים מחלקות ובגין נזק למקרקעין הנותרים. הואיל ומונה ע'י ביהמ'ש שמאי בהתאם להסכמת הצדדים, מצטמצמת המחלוקת בין הצדדים לשאלה האם יש לאמץ את חוות דעתו.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> מקרקעיןl 06/07/2008 lצפיות: 227

  מתקני הצללות לבית יהיו מוצלחים כאשר הם מתבססים על תכנון נכון, התקנה מקצועית והתייחסות לתנאי הסביבה ולצרכים של כל בני הבית.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בית וצרכנות> שיפוציםl 12/10/2014

  כיצד לבחור לוח גבס מתאים אילו סוגים של לוחות גבס קיימים? מבולבלים ממגוון לוחות הגבס הרחב הקיים בשוק? אורבונד עושים לנו סדר במאמר הבא ומציגים את כל האופציות העומדות בפנינו

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014

  הכנת הדירה לפני שיפוץ על ידי מעצבים קראו איך חבירה למעצב פנים יכולים לשפר את תהליך השיפוץ באמצעות הכנה מקדימה.

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014

  אריחי גרניט פורצלן הם בעלי איכות גבוהה וכושר עמידות המאפשר ריצוף של משטחים חיצוניים ומשטחים פנימיים. אריחי גרניט פורצלן שייכים למשפחת אריחי הקרמיקה, אבל בגלל טכניקת היצור המיוחדת שלהם הם איכותיים ובעלי מקדם שחיקה גבוה יותר מאריחי קרמיקה, מה שהופך אותם לבחירה המועדפת על כל המשפצים. אפילו בקרית הוותיקן, מקום מושבו של האפיפיור, הוחלט לשפץ את הבניינים העתיקים בריצוף גרניט פורצלן.

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014

  עבודות צבע ? מתי הזמן המתאים צביעת דירה: למה דווקה באביב החגים מתקרבים וכולם עוסקים בצביעת הדירה. האם אתם מתכוונים להצטרף לבאלגן או שאולי אתם מעדיפים סידור יותר אישי?

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014

  לאחר בדיקת השוק ההישראלי נמצא כי נתונים אלה הם ממוצע העלויות על פי רוב בעלי המקצוע "(קבלני שיפוצים) בישראל

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014 lצפיות: 17

  בריאות ובנייה ירוקה עושים כושר ושומרים על תזונה נכונה? עכשיו אתם יכולים גם לגור בריא. מאמר על האופן שבו בנייה ירוקה תתרום לבריאותכם

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014

  קבלני שיפוצים: האם יש הבדל בין קבלני שיפוצים לשיפוצניקים??? ואם כן מה המשמעות??

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/10/2014

  בשנת 2005 אישרה מדינת ישראל תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תכנית זו מכונה בקיצור "תמ"א 38" והיא מעוררת כבר מספר שנים עניין רב בקרב בעלי הבתים. לפי התכנית, יוכלו מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן הרלוונטי לרעידות אדמה, לקבל היתרים לתוספת בנייה בתנאי שהבניין יעמוד בתקן הנדרש לרעידות אדמה. על כך ועוד לפניכם במאמר זה.

  על ידי: ארז אריהl בית וצרכנות> שיפוציםl 17/11/2011 lצפיות: 43

  קוני נכסים רבים מוצאים את עצמם מתלבטים, בטרם הם חותמים על הסכם רכישת הנכס, אם לשכור את שירותיה של חברה שתבצע בדק בית. אחרי הכול, הם אומרים לעצמם, שירות כזה עולה כסף, ואולי ישנה דרך לחסוך בהוצאה?

  על ידי: ארז אריהl פיננסים וכספים> נדלןl 18/09/2011 lצפיות: 53
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast