הגדרת הפקעות מקרקעין

פורסם: 30/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 121 | Share

אחד מתפקידיו של שמאי מקרקעין הוא סיוע מקצועי לאנשים אשר המקרקעין שלהם הופקעו. מהי הפקעת מקרקעין? מדובר בהפקעת נכסי מקרקעין בהתאם להוראות של חוקים מסוימים. ההפקעה מתבצעת לצרכים ציבוריים בלבד והיא יכולה להיות כרוכה בפיצוי לבעלי המקרקעין או לא, בהתאם להוראות החוקים הרלוונטיים.

ישנם כמה חוקים ופקודות המאפשרות הפקעת מקרקעין, כמו למשל:

* פקודת הדרכים ומסילות הברזל

* חוק התכנון והבניה

* חוק רשויות נמלים ומעיינות

* פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור)

* חוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום

* חוק העתיקות

* חוק הניקוז והגנה בפני שיטפונות

* חוק כביש ארצי לישראל ועוד.

בכל פקודה או חוק קיימות הנחיות מדויקות באשר לאופן הפקעת המקרקעין ומתן הפיצויים. הפקעות מקרקעין אינן נושא פשוט - החקיקה והפסיקה הנוגעים לנושא זה עשירים ומורכבים והם מתעדכנים ללא הרף. מומלץ לכל מי שקיבל הודעה כי המקרקעין שלו עתידים להיות מופקעים להתייעץ בהקדם עם שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הנו מומחה בהערכת שווי זכויות במקרקעין. שמאי המקרקעין יגיש מטעם הבעלים שומה לפיצויי הפקעה, בה יוכיח כי הנכס הופקע וכי על המפקיע לשלם פיצויים בסדר גודל מסוים. שמאי המקרקעין מכירים היטב את החקיקה והפסיקה הרלוונטיים לעניין הפקעת מקרקעין ובכוחם לסייע לבעלים לנצל את מלוא זכויותיהם לפיצוי. חשוב לציין שלא רק אנשים פרטיים נעזרים בשירותיו של שמאי מקרקעין להגשת שומה לפיצויי הפקעה, אלא גם מוסדות וארגונים, ציבוריים ופרטיים.

כיצד נבחר שמאי מקרקעין לצורך הגשת שומה לפיצויי הפקעה?

בעניין זה ראוי לפעול לפי המלצות של אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, כמו קבלנים, יזמים או עורכי דין בתחום המקרקעין. ניתן גם לחפש באינטרנט מידע אודות שמאי מקרקעין. כדאי לבקר בכמה אתרים, לקרוא ולהתרשם מהפרופיל המקצועי של השמאי. יש לוודא ששמאי המקרקעין שעמו אנו נפגשים מנוסה בכתיבת שומות לפיצויי הפקעה. ככל שהניסיון שיש לשמאי בתחום זה גדול יותר, גדל הסיכוי לקבל פיצוי גבוה יותר תמורת הנכס המופקע. כדאי לדעת, שגם בתחום שמאות לפיצויי הפקעה ישנם שמאים המתמחים בתחומים ספציפיים, כמו למשל הפקעה של קרקע חקלאית. ראוי אם כך להקפיד ולבחור שמאי מקרקעין המומחה ביותר בתחום הרלוונטי לצרכינו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108940/הגדרת-הפקעות-מקרקעין

  השאר תגובה למאמר זה

  הפקעות של מקרקעין מתבצעות על פי חוקים ופקודות ולצרכי ציבור בלבד. החוק מגדיר לאיזה צרכי ציבור מותר להפקיע מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא הכתובת לבדיקה האם ההפקעת מקרקעין מתבצעת על פי החוק

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 321
  נבו - המאגר המשפטי

  העורר היה בעל זכויות במקרקעין. במהלך השנים אושרו תוכניות בדבר שינוי הייעוד של חלק מהמקרקעין, ובדבר הפקעת חלק מהמקרקעין לצרכי ציבור. עם העורר נחתם הסכם, על פיו מונה שמאי שיקבע את הפיצוי שישולם לעורר. השומה הראשונה התבססה על כך שמדובר בהפקעת המקרקעין לצרכי ציבור. העורר השיג על השומה האמורה, ולאחר שנדרש להגיש מסמכים, הוצאה שומה מתוקנת שהתבססה על עסקה של מכירת המקרקעין. האם המשיב היה זכאי לתקן את השומה כאמור? האם הפיצויים ששולמו לעורר הם פיצויי הפקעה או תמורה בגין מכירת המקרקעין לעירייה?

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 07/12/2008 lצפיות: 142
  גיורא אלוני

  לא לעיתים מזומנות אנו עדים למחלוקת כה יסודית בשאלה כה בסיסית באשר לתפיסת היקף החובה של הבורר בואו לפסוק את דינו. חילוקי דעות אלה שבין שופטי בית המשפט העליון, צפו ועלו בפסה"ד העקרוני והחשוב: רע"א 7818/11 אברהם בבזדה ואח' נגד עיריית גבעת שמואל

  על ידי: גיורא אלוניl חוק ומשפט> בוררותl 14/11/2013 lצפיות: 87

  חוק התכנון והבניה התשכ"ה 1965 מקיף את התכנון בישראל מהרמה הארצית ועד הרמה המקומית ועוסק בין היתר ב: אישור תוכניות, הליכי רישוי, היטל השבחה, עונשין, וכדומה.

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 2,675

  פיקוח בית המשפט על הליכי מימוש בטוחות שנוקט נושה מובטח בעת הליכי פשיטת רגל.

  על ידי: כפיר הררי, עורך דיןl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 22/02/2009 lצפיות: 7,576
  נבו - המאגר המשפטי

  המבקשת הגישה תובענה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו המשיבה חייבת לשלם למבקשת פיצוי בגין הפקעת חלקים מחלקות ובגין נזק למקרקעין הנותרים. הואיל ומונה ע'י ביהמ'ש שמאי בהתאם להסכמת הצדדים, מצטמצמת המחלוקת בין הצדדים לשאלה האם יש לאמץ את חוות דעתו.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> מקרקעיןl 06/07/2008 lצפיות: 232

  היום אפשר לעשות הכל בעזרת עיצובים בגבס ולקבל מראה אסתטי ונקי. מאחר ומדובר על בנייה של עבודות גבס שימושיות

  על ידי: אדריאןl בית וצרכנות> שיפוציםl 15/12/2014

  זה קרה בשנות השבעים. 10 שנים לפני הסגנון הראוותני אלגנטי של שנות ה-80, חדר לכל בית הסגנון הכפרי שבא לידי ביטוי בריהוט מותאם, מטבחים כפריים, מלא עציצים, עבודות יד, קרמיקה, רקמה, שטיחי קיר וכו', וכן- גם עבודות גבס על התקרות והקירות.

  על ידי: אדריאןl בית וצרכנות> שיפוציםl 15/12/2014
  Tamir Gafni

  מאמר זה הנו פרק ראשון מתוך שבע, המתאר את התהליך המלא להקמת משרד או מעבר משרד. פרק זה מתייחס לשלב הראשון - ייזום, הגדרת תקציב ואיתור נכס. במאמר זה נסקור את הפעולות הראשונות בתהליך ונתייחס להחלטות שיש לקבל על מנת להגדיר בתהליך מושכל את שטח המשרד הדרוש לנו למשרד החדש בתהליך מובנה וסדור. כמו כן, נתייחס למשמעויות השונות הנובעות מהתאמת הנכס לצרכינו בבניית התקציב הנכון.

  על ידי: Tamir Gafnil בית וצרכנות> שיפוציםl 15/12/2014

  לא אחת פגשנו וראינו פרגולות, חלקן נראו לנו יפות יותר וחלקן יפות פחות, סביר להניח כי פרגולות מעץ בכל מצב שהן יהיו תמיד יראו יותר אוטנטיות ויפות. מיד כאשר פוגשים פרגולות מעץ עולה הקשר לבית בכפר, מנוחה ושתיית משקה חם בחורף כאשר הגשם זולג מסביב. אכן פרגולות מעץ הן הדבר האמיתי שתמיד יראו טוב ומקורי.

  על ידי: יחיl בית וצרכנות> שיפוציםl 14/12/2014

  פרגולה מגנה עלינו מהגשם בחורף ומהשמש בקיץ. ישנם לא מעט סגנונות לבניית פרגולה כאשר חומרי הגלם משתנים בין סגנון לסגנון, אולם החלוקה היא ברורה, פרגולה מאלומיניום מול פרגולה מעץ. בעבר הלא רחוק פרגולות מאלומיניום היו נפוצות בבנייני משרדים, מפעלים ומוסדות חינוך אולם התובנה שפרגולה מאלומיניום למעשה יפה ממש כמו אחת עשויה מעץ, והתחזוקה שלה זולה פי כמה הביאו את בניית הפרגולות מאלומיניום כמעט בכל בית, בין אם זה בית פרטי או מרפסת בבניין.

  על ידי: יחיl בית וצרכנות> שיפוציםl 14/12/2014

  הרבה אנשים שמחליטים לשפץ מבינים מהר מאוד שהתהליך מורכב ומלא במכשולים . הרבה מאיתנו שמחליטים להתחיל את עבודות השיפוצים אם קבלן מזדמן נתקלים בקשיים הנובעים מחוסר תכנון מקדים של שלבי הפרוייקט

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 09/12/2014

  בשנים האחרונות מסתמנת עליה בקרב המשפצים לאומת אלו הרוכשים דירות עקב עליית מחירים גדולה במחירי הדירות אנשים רבים מעדיפים לשפץ את הדירה אשר ברשותם מאשר להשקיע בדירה חדשה

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 09/12/2014

  בשנים האחרונות מסתמנת עליה בקרב המשפצים לאומת אלו הרוכשים דירות עקב עליית מחירים גדולה במחירי הדירות אנשים רבים מעדיפים לשפץ את הדירה אשר ברשותם מאשר להשקיע בדירה חדשה

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 08/12/2014

  בשנת 2005 אישרה מדינת ישראל תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תכנית זו מכונה בקיצור "תמ"א 38" והיא מעוררת כבר מספר שנים עניין רב בקרב בעלי הבתים. לפי התכנית, יוכלו מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן הרלוונטי לרעידות אדמה, לקבל היתרים לתוספת בנייה בתנאי שהבניין יעמוד בתקן הנדרש לרעידות אדמה. על כך ועוד לפניכם במאמר זה.

  על ידי: ארז אריהl בית וצרכנות> שיפוציםl 17/11/2011 lצפיות: 48

  קוני נכסים רבים מוצאים את עצמם מתלבטים, בטרם הם חותמים על הסכם רכישת הנכס, אם לשכור את שירותיה של חברה שתבצע בדק בית. אחרי הכול, הם אומרים לעצמם, שירות כזה עולה כסף, ואולי ישנה דרך לחסוך בהוצאה?

  על ידי: ארז אריהl פיננסים וכספים> נדלןl 18/09/2011 lצפיות: 58
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast