הגדרת הפקעות מקרקעין

פורסם: 30/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 114 | Share

אחד מתפקידיו של שמאי מקרקעין הוא סיוע מקצועי לאנשים אשר המקרקעין שלהם הופקעו. מהי הפקעת מקרקעין? מדובר בהפקעת נכסי מקרקעין בהתאם להוראות של חוקים מסוימים. ההפקעה מתבצעת לצרכים ציבוריים בלבד והיא יכולה להיות כרוכה בפיצוי לבעלי המקרקעין או לא, בהתאם להוראות החוקים הרלוונטיים.

ישנם כמה חוקים ופקודות המאפשרות הפקעת מקרקעין, כמו למשל:

* פקודת הדרכים ומסילות הברזל

* חוק התכנון והבניה

* חוק רשויות נמלים ומעיינות

* פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור)

* חוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום

* חוק העתיקות

* חוק הניקוז והגנה בפני שיטפונות

* חוק כביש ארצי לישראל ועוד.

בכל פקודה או חוק קיימות הנחיות מדויקות באשר לאופן הפקעת המקרקעין ומתן הפיצויים. הפקעות מקרקעין אינן נושא פשוט - החקיקה והפסיקה הנוגעים לנושא זה עשירים ומורכבים והם מתעדכנים ללא הרף. מומלץ לכל מי שקיבל הודעה כי המקרקעין שלו עתידים להיות מופקעים להתייעץ בהקדם עם שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הנו מומחה בהערכת שווי זכויות במקרקעין. שמאי המקרקעין יגיש מטעם הבעלים שומה לפיצויי הפקעה, בה יוכיח כי הנכס הופקע וכי על המפקיע לשלם פיצויים בסדר גודל מסוים. שמאי המקרקעין מכירים היטב את החקיקה והפסיקה הרלוונטיים לעניין הפקעת מקרקעין ובכוחם לסייע לבעלים לנצל את מלוא זכויותיהם לפיצוי. חשוב לציין שלא רק אנשים פרטיים נעזרים בשירותיו של שמאי מקרקעין להגשת שומה לפיצויי הפקעה, אלא גם מוסדות וארגונים, ציבוריים ופרטיים.

כיצד נבחר שמאי מקרקעין לצורך הגשת שומה לפיצויי הפקעה?

בעניין זה ראוי לפעול לפי המלצות של אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, כמו קבלנים, יזמים או עורכי דין בתחום המקרקעין. ניתן גם לחפש באינטרנט מידע אודות שמאי מקרקעין. כדאי לבקר בכמה אתרים, לקרוא ולהתרשם מהפרופיל המקצועי של השמאי. יש לוודא ששמאי המקרקעין שעמו אנו נפגשים מנוסה בכתיבת שומות לפיצויי הפקעה. ככל שהניסיון שיש לשמאי בתחום זה גדול יותר, גדל הסיכוי לקבל פיצוי גבוה יותר תמורת הנכס המופקע. כדאי לדעת, שגם בתחום שמאות לפיצויי הפקעה ישנם שמאים המתמחים בתחומים ספציפיים, כמו למשל הפקעה של קרקע חקלאית. ראוי אם כך להקפיד ולבחור שמאי מקרקעין המומחה ביותר בתחום הרלוונטי לצרכינו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108940/הגדרת-הפקעות-מקרקעין

  השאר תגובה למאמר זה

  הפקעות של מקרקעין מתבצעות על פי חוקים ופקודות ולצרכי ציבור בלבד. החוק מגדיר לאיזה צרכי ציבור מותר להפקיע מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא הכתובת לבדיקה האם ההפקעת מקרקעין מתבצעת על פי החוק

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 315
  נבו - המאגר המשפטי

  העורר היה בעל זכויות במקרקעין. במהלך השנים אושרו תוכניות בדבר שינוי הייעוד של חלק מהמקרקעין, ובדבר הפקעת חלק מהמקרקעין לצרכי ציבור. עם העורר נחתם הסכם, על פיו מונה שמאי שיקבע את הפיצוי שישולם לעורר. השומה הראשונה התבססה על כך שמדובר בהפקעת המקרקעין לצרכי ציבור. העורר השיג על השומה האמורה, ולאחר שנדרש להגיש מסמכים, הוצאה שומה מתוקנת שהתבססה על עסקה של מכירת המקרקעין. האם המשיב היה זכאי לתקן את השומה כאמור? האם הפיצויים ששולמו לעורר הם פיצויי הפקעה או תמורה בגין מכירת המקרקעין לעירייה?

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 07/12/2008 lצפיות: 137
  גיורא אלוני

  לא לעיתים מזומנות אנו עדים למחלוקת כה יסודית בשאלה כה בסיסית באשר לתפיסת היקף החובה של הבורר בואו לפסוק את דינו. חילוקי דעות אלה שבין שופטי בית המשפט העליון, צפו ועלו בפסה"ד העקרוני והחשוב: רע"א 7818/11 אברהם בבזדה ואח' נגד עיריית גבעת שמואל

  על ידי: גיורא אלוניl חוק ומשפט> בוררותl 14/11/2013 lצפיות: 71

  חוק התכנון והבניה התשכ"ה 1965 מקיף את התכנון בישראל מהרמה הארצית ועד הרמה המקומית ועוסק בין היתר ב: אישור תוכניות, הליכי רישוי, היטל השבחה, עונשין, וכדומה.

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 2,662

  פיקוח בית המשפט על הליכי מימוש בטוחות שנוקט נושה מובטח בעת הליכי פשיטת רגל.

  על ידי: כפיר הררי, עורך דיןl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 22/02/2009 lצפיות: 7,549
  נבו - המאגר המשפטי

  המבקשת הגישה תובענה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו המשיבה חייבת לשלם למבקשת פיצוי בגין הפקעת חלקים מחלקות ובגין נזק למקרקעין הנותרים. הואיל ומונה ע'י ביהמ'ש שמאי בהתאם להסכמת הצדדים, מצטמצמת המחלוקת בין הצדדים לשאלה האם יש לאמץ את חוות דעתו.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> מקרקעיןl 06/07/2008 lצפיות: 228

  אי אפשר לדעת מתי הסתימה הקטנה בכיור תהפוך להצפה שתמלא במים את כל המטבח. זו הסיבה שבכל סתימה יש לקרוא לאינסטלטור. אם זה קורה באמצע הלילה? הזמינו אינסטלטור שעובד 24/7 בירושלים.

  על ידי: רם אינסטלטורl בית וצרכנות> שיפוציםl 29/10/2014

  בכל בית ובכל דירה מדי פעם עלולה לקרות תקלה או בעיה כלשהי במערכת המים, לפעמים עלולה להיות סתימה כלשהי באסלה או בביוב, בכיור המטבח או בצינורות ראשיים ולפעמים נזילות אשר מקורן לא ברור. מה שבטוח זה שלא מומלץ לנסות לתקן דברים כאלו לבד אם אינכם מקצועיים בתחום, מאחר וקל מאוד להגדיל את הנזק כאשר מדובר בתחום של אינסטלציה.

  על ידי: רם אינסטלטורl בית וצרכנות> שיפוציםl 29/10/2014

  שיפוץ עולה כסף? טעות !!! שיפוץ חוסך כסף ובגדול!!! לאחר שיתגוררתם בדירה מספר לא קטן של שניים מתחיל לצתבר עייפות חומר לכלל המבנה (טייח,בטון,בלוקים,צנורות מים,עץ-ארונות-מטבח-דלתות,ריצוף,חוטי חשמל בלויים,ושקעי חשמל סבורים וישנים ועוד ועוד)ומדי פעם נוצרים סדקים בקירות גם בגלל עיפות חומר וגם בגלל תנודות הקרקע צינורות המים כבר סתומים מאבנית וממשקעים שונים בגלל טיב המים בארץ אין לחץ מים בצנורות ורק עניין של זמן שהמים יפרצו החוצה(פיצוץ בצינור) המשך למטה

  על ידי: מיכאלl בית וצרכנות> שיפוציםl 25/10/2014
  רפי רזניק

  עבודות בגובה הן עבודות אשר מתבצעות בגובה העולה על 2 מטרים. עלמנת לבצע עבודות בגובה יש לענות על תקנות העבודה בגובה כפי שנקבעו על ידי משרד התמ"ת ופקודות הבטיחות ותקנות אלו כוללות הכשרה ראויה של העובד אשר מבצע בפועל את העבודה וכולל שימוש במתקני עבודה אשר מאושרים ומתאימים לעבודה בטיחותית.

  על ידי: רפי רזניקl בית וצרכנות> שיפוציםl 23/10/2014

  תוספות בנייה הן דבר מבוקש כי לעתים רבות אנשים רוכשים נכס נדל"ן כלשהו, ולאחר פרק זמן מסוים מעוניינים להגדיל את שטחו. תוספות בנייה חשוב שיתבצעו על ידי קבלני שיפוצים בעליי ידע ומוניטין, על מנת לקבל טיב בנייה שהוא גבוה ואיכותי.

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 20/10/2014
  אלי טכנאי מזגנים

  מחפשים טכנאי מזגנים? זקוקים להתקנת מזגנים? תיקון מזגנים או מילוי גז? 052-2455388 אלי מיזוג אוויר יספק לכם את כל פתרונות המיזוג לבית או לעסק . אלי מיזוג אוויר עוסק במכירה, התקנה ,שירות, תיקונים, ייעוץ ואחזקה של כל סוגי המזגנים, הן למגזר הפרטי , והן למגזר העיסקי.

  על ידי: אלי טכנאי מזגניםl בית וצרכנות> שיפוציםl 19/10/2014

  יופי זה לא הכל לא בכל יום משפצים דירה. שיפוץ דירה יכול להיות למטרות יופי בלבד, ומצד שני יתכן שהשיפוץ הינו מאורע בלתי נמנע עקב שרשרת של ליקויי בניה, תקלות ומיני בעיות בבית אשר יצרו חיוב לתקן וגם ליפות את מה שתוקן. פגעים כגון סדקים רציניים ביסודות הבית, צנרת רקובה, רצפה עם בלטות עקומות, קירות מטים לפול וכדומה. שיפוצים - הצד המעשי

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 19/10/2014

  שיפוץ דירות מכול סוג וגודל, נימצא כי שיפוץ דירות קטנות הינו משימה מאתגרת ומעניינת במיוחד. בעוד שבדירות גדולות השמיים הם הגבול וכמעט הכל אפשרי בהתאם ליכולות ולרצון הלקוח, עיצוב דירות קטנות הינו בעל גבולות מוגדרים וברורים. למעשה, מגבלות השטח דורשות תכנון והקפדה על כל פרט, הבנה מעמיקה בשיפוץ ועיצוב, ויכולת מקורית וחכמה לנצל באופן מקסימאלי חלל קטן במטרה להפכו לממלכה מרווחת, פרקטית, נוחה ומרהיבה.

  על ידי: משפצים בביתl בית וצרכנות> שיפוציםl 19/10/2014

  בשנת 2005 אישרה מדינת ישראל תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תכנית זו מכונה בקיצור "תמ"א 38" והיא מעוררת כבר מספר שנים עניין רב בקרב בעלי הבתים. לפי התכנית, יוכלו מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן הרלוונטי לרעידות אדמה, לקבל היתרים לתוספת בנייה בתנאי שהבניין יעמוד בתקן הנדרש לרעידות אדמה. על כך ועוד לפניכם במאמר זה.

  על ידי: ארז אריהl בית וצרכנות> שיפוציםl 17/11/2011 lצפיות: 43

  קוני נכסים רבים מוצאים את עצמם מתלבטים, בטרם הם חותמים על הסכם רכישת הנכס, אם לשכור את שירותיה של חברה שתבצע בדק בית. אחרי הכול, הם אומרים לעצמם, שירות כזה עולה כסף, ואולי ישנה דרך לחסוך בהוצאה?

  על ידי: ארז אריהl פיננסים וכספים> נדלןl 18/09/2011 lצפיות: 54
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast