הגדרת הפקעות מקרקעין

פורסם: 30/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 111 | Share

אחד מתפקידיו של שמאי מקרקעין הוא סיוע מקצועי לאנשים אשר המקרקעין שלהם הופקעו. מהי הפקעת מקרקעין? מדובר בהפקעת נכסי מקרקעין בהתאם להוראות של חוקים מסוימים. ההפקעה מתבצעת לצרכים ציבוריים בלבד והיא יכולה להיות כרוכה בפיצוי לבעלי המקרקעין או לא, בהתאם להוראות החוקים הרלוונטיים.

ישנם כמה חוקים ופקודות המאפשרות הפקעת מקרקעין, כמו למשל:

* פקודת הדרכים ומסילות הברזל

* חוק התכנון והבניה

* חוק רשויות נמלים ומעיינות

* פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור)

* חוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום

* חוק העתיקות

* חוק הניקוז והגנה בפני שיטפונות

* חוק כביש ארצי לישראל ועוד.

בכל פקודה או חוק קיימות הנחיות מדויקות באשר לאופן הפקעת המקרקעין ומתן הפיצויים. הפקעות מקרקעין אינן נושא פשוט - החקיקה והפסיקה הנוגעים לנושא זה עשירים ומורכבים והם מתעדכנים ללא הרף. מומלץ לכל מי שקיבל הודעה כי המקרקעין שלו עתידים להיות מופקעים להתייעץ בהקדם עם שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הנו מומחה בהערכת שווי זכויות במקרקעין. שמאי המקרקעין יגיש מטעם הבעלים שומה לפיצויי הפקעה, בה יוכיח כי הנכס הופקע וכי על המפקיע לשלם פיצויים בסדר גודל מסוים. שמאי המקרקעין מכירים היטב את החקיקה והפסיקה הרלוונטיים לעניין הפקעת מקרקעין ובכוחם לסייע לבעלים לנצל את מלוא זכויותיהם לפיצוי. חשוב לציין שלא רק אנשים פרטיים נעזרים בשירותיו של שמאי מקרקעין להגשת שומה לפיצויי הפקעה, אלא גם מוסדות וארגונים, ציבוריים ופרטיים.

כיצד נבחר שמאי מקרקעין לצורך הגשת שומה לפיצויי הפקעה?

בעניין זה ראוי לפעול לפי המלצות של אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, כמו קבלנים, יזמים או עורכי דין בתחום המקרקעין. ניתן גם לחפש באינטרנט מידע אודות שמאי מקרקעין. כדאי לבקר בכמה אתרים, לקרוא ולהתרשם מהפרופיל המקצועי של השמאי. יש לוודא ששמאי המקרקעין שעמו אנו נפגשים מנוסה בכתיבת שומות לפיצויי הפקעה. ככל שהניסיון שיש לשמאי בתחום זה גדול יותר, גדל הסיכוי לקבל פיצוי גבוה יותר תמורת הנכס המופקע. כדאי לדעת, שגם בתחום שמאות לפיצויי הפקעה ישנם שמאים המתמחים בתחומים ספציפיים, כמו למשל הפקעה של קרקע חקלאית. ראוי אם כך להקפיד ולבחור שמאי מקרקעין המומחה ביותר בתחום הרלוונטי לצרכינו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108940/הגדרת-הפקעות-מקרקעין

  השאר תגובה למאמר זה

  הפקעות של מקרקעין מתבצעות על פי חוקים ופקודות ולצרכי ציבור בלבד. החוק מגדיר לאיזה צרכי ציבור מותר להפקיע מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא הכתובת לבדיקה האם ההפקעת מקרקעין מתבצעת על פי החוק

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 311
  נבו - המאגר המשפטי

  העורר היה בעל זכויות במקרקעין. במהלך השנים אושרו תוכניות בדבר שינוי הייעוד של חלק מהמקרקעין, ובדבר הפקעת חלק מהמקרקעין לצרכי ציבור. עם העורר נחתם הסכם, על פיו מונה שמאי שיקבע את הפיצוי שישולם לעורר. השומה הראשונה התבססה על כך שמדובר בהפקעת המקרקעין לצרכי ציבור. העורר השיג על השומה האמורה, ולאחר שנדרש להגיש מסמכים, הוצאה שומה מתוקנת שהתבססה על עסקה של מכירת המקרקעין. האם המשיב היה זכאי לתקן את השומה כאמור? האם הפיצויים ששולמו לעורר הם פיצויי הפקעה או תמורה בגין מכירת המקרקעין לעירייה?

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 07/12/2008 lצפיות: 135
  גיורא אלוני

  לא לעיתים מזומנות אנו עדים למחלוקת כה יסודית בשאלה כה בסיסית באשר לתפיסת היקף החובה של הבורר בואו לפסוק את דינו. חילוקי דעות אלה שבין שופטי בית המשפט העליון, צפו ועלו בפסה"ד העקרוני והחשוב: רע"א 7818/11 אברהם בבזדה ואח' נגד עיריית גבעת שמואל

  על ידי: גיורא אלוניl חוק ומשפט> בוררותl 14/11/2013 lצפיות: 62

  חוק התכנון והבניה התשכ"ה 1965 מקיף את התכנון בישראל מהרמה הארצית ועד הרמה המקומית ועוסק בין היתר ב: אישור תוכניות, הליכי רישוי, היטל השבחה, עונשין, וכדומה.

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 2,656

  פיקוח בית המשפט על הליכי מימוש בטוחות שנוקט נושה מובטח בעת הליכי פשיטת רגל.

  על ידי: כפיר הררי, עורך דיןl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 22/02/2009 lצפיות: 7,529
  נבו - המאגר המשפטי

  המבקשת הגישה תובענה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו המשיבה חייבת לשלם למבקשת פיצוי בגין הפקעת חלקים מחלקות ובגין נזק למקרקעין הנותרים. הואיל ומונה ע'י ביהמ'ש שמאי בהתאם להסכמת הצדדים, מצטמצמת המחלוקת בין הצדדים לשאלה האם יש לאמץ את חוות דעתו.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> מקרקעיןl 06/07/2008 lצפיות: 225

  במות הרמה להשכרה אלו למעשה מתקנים אשר מתרוממים לגובה ונותנים לכם את האפשרות לבצע את העבודה הנדרשת כשהיא בגובה.

  על ידי: נלי גורוביץl בית וצרכנות> שיפוציםl 09/09/2014

  תחום פיקוח בניה פרטית הינו תחום רחב הכולל בתוכו מגוון תפקידים אותם ממלא מפקח בניה ומנהל הפרויקט כאשר הוא מגיע לאתר הבניה מטעם יזם הפרויקט.

  על ידי: איציק מרגליתl בית וצרכנות> שיפוציםl 25/08/2014

  מערכת איטום ובידוד תרמי טובה תבטיח לנו שכבת מגן ומעטפת מבודדת ואטומה של הבית מפני חדירת רטיבות ונזילות ותעניק לנו עמידות גבוהה בתנאים של אקלים קיצוני. מומלץ לתכנן את מערכת האיטום בגגות חדשים ובבתים משופצים, לפני תחילת העבודות. עקב כניסת מערכת איטום המבוססת על ריתוך יריעות ביטומניות תקניות לשוק האיטום בשנים האחרונות, השימוש באיטום בזפת חמה הולך ופוחת.

  על ידי: עדי שווידl בית וצרכנות> שיפוציםl 14/08/2014 lצפיות: 12

  לאחר ביצוע איטום בבית חדש או אחרי שיפוץ, מומלץ לבצע בדיקות לצורך בדיקת איכות מערכת האיטום. הבדיקות המומלצות על ידי מכון התקנים והן : בדיקת הצפה ובדיקת המטרה. מומלץ לבצע בדיקות הצפה לאחר כל ביצוע מערכת איטום , בגגות , בקירות, בחדרים רטובים ובמרפסות ובעיקר באזורים מרוצפים , וזאת לצורך שלילת התפתחות כשלים עתידיים.

  על ידי: עדי שווידl בית וצרכנות> שיפוציםl 14/08/2014

  כל מי שיש לו בית פרטי חולם על פרגולה בבית. לפני שאתם ממהרים להתקין פרגולה, חשוב מאד להקפיד על כללים מבחינה משפטית.

  על ידי: evel בית וצרכנות> שיפוציםl 13/08/2014 lצפיות: 20

  משאבה טבולה הינה משאבה שתפקידה להעביר נוזלים ממקום אחד למקום אחר. המשאבה הטבולה פועלת לרוב באמצעות חשמל ולעיתים באמצעות בנזין, ונתונה במעטפת אטומה וסגורה. פעולתה נעשית כשהיא ממוקמת בתוך נוזל. שימושה העיקרי של המשאבה הטבולה היא שאיבת מים וניקוזם. פונקציות נוספות של המשאבה הינן גריסת פסולת, מחזור של מים אפורים וחיטוי וסחרור של המים.

  על ידי: evel בית וצרכנות> שיפוציםl 12/08/2014

  איכות חיים גבוהה מספקת לנו תחושה טובה, בריאות ואריכות ימים, ובעצם כוללת בתוכה את כל האלמנטים שאנו רוצים בחיים שלנו. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, וכשאנו עוצרים לרגע בכדי לזהות ולמנות את אותם האלמנטים אשר משפיעים על איכות החיים שלנו בצורה הישירה והמיידית ביותר, רובנו נזהה את אותם האלמנטים בדיוק.

  על ידי: DSDl בית וצרכנות> שיפוציםl 10/08/2014

  כיום הטכנולוגיה כל כך התקדמה, שיש אין ספור אפשרויות ליעל את העבודות שבעבר דרשו השקעה של זמן, כוח וכסף. איתור נזילות בעזרת מצלמה תרמית בביתכם, תאפשר לכם איתור מדויק של מיקום הנזילה ועל ידי כך למנוע הרס הרצפה המיותר ותיקון מהיר של בעיה בפחות זמן.

  על ידי: נדיה אזימובl בית וצרכנות> שיפוציםl 06/08/2014

  בשנת 2005 אישרה מדינת ישראל תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תכנית זו מכונה בקיצור "תמ"א 38" והיא מעוררת כבר מספר שנים עניין רב בקרב בעלי הבתים. לפי התכנית, יוכלו מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן הרלוונטי לרעידות אדמה, לקבל היתרים לתוספת בנייה בתנאי שהבניין יעמוד בתקן הנדרש לרעידות אדמה. על כך ועוד לפניכם במאמר זה.

  על ידי: ארז אריהl בית וצרכנות> שיפוציםl 17/11/2011 lצפיות: 42

  קוני נכסים רבים מוצאים את עצמם מתלבטים, בטרם הם חותמים על הסכם רכישת הנכס, אם לשכור את שירותיה של חברה שתבצע בדק בית. אחרי הכול, הם אומרים לעצמם, שירות כזה עולה כסף, ואולי ישנה דרך לחסוך בהוצאה?

  על ידי: ארז אריהl פיננסים וכספים> נדלןl 18/09/2011 lצפיות: 51
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast