הגדרת הפקעות מקרקעין

פורסם: 30/10/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 117 | Share

אחד מתפקידיו של שמאי מקרקעין הוא סיוע מקצועי לאנשים אשר המקרקעין שלהם הופקעו. מהי הפקעת מקרקעין? מדובר בהפקעת נכסי מקרקעין בהתאם להוראות של חוקים מסוימים. ההפקעה מתבצעת לצרכים ציבוריים בלבד והיא יכולה להיות כרוכה בפיצוי לבעלי המקרקעין או לא, בהתאם להוראות החוקים הרלוונטיים.

ישנם כמה חוקים ופקודות המאפשרות הפקעת מקרקעין, כמו למשל:

* פקודת הדרכים ומסילות הברזל

* חוק התכנון והבניה

* חוק רשויות נמלים ומעיינות

* פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור)

* חוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום

* חוק העתיקות

* חוק הניקוז והגנה בפני שיטפונות

* חוק כביש ארצי לישראל ועוד.

בכל פקודה או חוק קיימות הנחיות מדויקות באשר לאופן הפקעת המקרקעין ומתן הפיצויים. הפקעות מקרקעין אינן נושא פשוט - החקיקה והפסיקה הנוגעים לנושא זה עשירים ומורכבים והם מתעדכנים ללא הרף. מומלץ לכל מי שקיבל הודעה כי המקרקעין שלו עתידים להיות מופקעים להתייעץ בהקדם עם שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הנו מומחה בהערכת שווי זכויות במקרקעין. שמאי המקרקעין יגיש מטעם הבעלים שומה לפיצויי הפקעה, בה יוכיח כי הנכס הופקע וכי על המפקיע לשלם פיצויים בסדר גודל מסוים. שמאי המקרקעין מכירים היטב את החקיקה והפסיקה הרלוונטיים לעניין הפקעת מקרקעין ובכוחם לסייע לבעלים לנצל את מלוא זכויותיהם לפיצוי. חשוב לציין שלא רק אנשים פרטיים נעזרים בשירותיו של שמאי מקרקעין להגשת שומה לפיצויי הפקעה, אלא גם מוסדות וארגונים, ציבוריים ופרטיים.

כיצד נבחר שמאי מקרקעין לצורך הגשת שומה לפיצויי הפקעה?

בעניין זה ראוי לפעול לפי המלצות של אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, כמו קבלנים, יזמים או עורכי דין בתחום המקרקעין. ניתן גם לחפש באינטרנט מידע אודות שמאי מקרקעין. כדאי לבקר בכמה אתרים, לקרוא ולהתרשם מהפרופיל המקצועי של השמאי. יש לוודא ששמאי המקרקעין שעמו אנו נפגשים מנוסה בכתיבת שומות לפיצויי הפקעה. ככל שהניסיון שיש לשמאי בתחום זה גדול יותר, גדל הסיכוי לקבל פיצוי גבוה יותר תמורת הנכס המופקע. כדאי לדעת, שגם בתחום שמאות לפיצויי הפקעה ישנם שמאים המתמחים בתחומים ספציפיים, כמו למשל הפקעה של קרקע חקלאית. ראוי אם כך להקפיד ולבחור שמאי מקרקעין המומחה ביותר בתחום הרלוונטי לצרכינו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/108940/הגדרת-הפקעות-מקרקעין

  השאר תגובה למאמר זה

  הפקעות של מקרקעין מתבצעות על פי חוקים ופקודות ולצרכי ציבור בלבד. החוק מגדיר לאיזה צרכי ציבור מותר להפקיע מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא הכתובת לבדיקה האם ההפקעת מקרקעין מתבצעת על פי החוק

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 318
  נבו - המאגר המשפטי

  העורר היה בעל זכויות במקרקעין. במהלך השנים אושרו תוכניות בדבר שינוי הייעוד של חלק מהמקרקעין, ובדבר הפקעת חלק מהמקרקעין לצרכי ציבור. עם העורר נחתם הסכם, על פיו מונה שמאי שיקבע את הפיצוי שישולם לעורר. השומה הראשונה התבססה על כך שמדובר בהפקעת המקרקעין לצרכי ציבור. העורר השיג על השומה האמורה, ולאחר שנדרש להגיש מסמכים, הוצאה שומה מתוקנת שהתבססה על עסקה של מכירת המקרקעין. האם המשיב היה זכאי לתקן את השומה כאמור? האם הפיצויים ששולמו לעורר הם פיצויי הפקעה או תמורה בגין מכירת המקרקעין לעירייה?

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 07/12/2008 lצפיות: 139
  גיורא אלוני

  לא לעיתים מזומנות אנו עדים למחלוקת כה יסודית בשאלה כה בסיסית באשר לתפיסת היקף החובה של הבורר בואו לפסוק את דינו. חילוקי דעות אלה שבין שופטי בית המשפט העליון, צפו ועלו בפסה"ד העקרוני והחשוב: רע"א 7818/11 אברהם בבזדה ואח' נגד עיריית גבעת שמואל

  על ידי: גיורא אלוניl חוק ומשפט> בוררותl 14/11/2013 lצפיות: 79

  חוק התכנון והבניה התשכ"ה 1965 מקיף את התכנון בישראל מהרמה הארצית ועד הרמה המקומית ועוסק בין היתר ב: אישור תוכניות, הליכי רישוי, היטל השבחה, עונשין, וכדומה.

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 02/05/2010 lצפיות: 2,670

  פיקוח בית המשפט על הליכי מימוש בטוחות שנוקט נושה מובטח בעת הליכי פשיטת רגל.

  על ידי: כפיר הררי, עורך דיןl חוק ומשפט> תקצירי פסדl 22/02/2009 lצפיות: 7,566
  נבו - המאגר המשפטי

  המבקשת הגישה תובענה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו המשיבה חייבת לשלם למבקשת פיצוי בגין הפקעת חלקים מחלקות ובגין נזק למקרקעין הנותרים. הואיל ומונה ע'י ביהמ'ש שמאי בהתאם להסכמת הצדדים, מצטמצמת המחלוקת בין הצדדים לשאלה האם יש לאמץ את חוות דעתו.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> מקרקעיןl 06/07/2008 lצפיות: 230

  באיטום גגות מרוצפים ומרפסות מערכת האיטום נמצאת מתחת לרצפות והיא נסתרת מהעין. ברוב המקרים של איטום מרפסות וגגות מרוצפים משתמשים בשיטת איטום ביריעות ביטומניות.

  על ידי: argamanitumiml בית וצרכנות> שיפוציםl 24/11/2014

  בעלי דירות רבים נתקלים בשאלה כיצד למצוא מומחי איטום ואיזה איטום יתאים לגג של הדירות שלהם. חברות איטום רבות מעניקות לפני הזמנת השירותים שירותי יעוץ לאיטום בהם הן מייעצות לבעלי הדירות על האיטום המתאים להם ביותר.

  על ידי: argamanitumiml בית וצרכנות> שיפוציםl 24/11/2014

  גגות רבים בישראל סובלים מתופעות של הצטברות מים אשר בסופו של דבר גורמים לנזילות ולחלחול של מים לתוך המבנים. אחד הפתרונות הטובים לביצוע ניקוז של פתחים הוא יציקה של שיפועים מחומר בטקל אשר מסייע לניקוז של מי הגשמים מהגג החוצה.

  על ידי: argamanitumiml בית וצרכנות> שיפוציםl 24/11/2014

  שיטת איטום בהתזה נקראת גם איטום שלילי או פנימי מכיוון שבשיטה זאת לחץ המים מגיע לפני האיטום.

  על ידי: argamanitumiml בית וצרכנות> שיפוציםl 24/11/2014

  לכל מבנה יש גג כלשהו. חלקו העליון של הגג הוא החלק במבנה שהכי חשוף לפגעי מזג האוויר, ובעיקר, כמובן, לגשמים של עונת החורף. מטרתו של הגג, בין אם מדובר בגג רעפים, בגג בנוי או בכל גג אחר, הוא להגן על המבנה כולו מפני פגעי מזג האוויר, ולכן עליו להיות בנוי מלכתחילה בצורה חזקה, יציבה וטובה. כמובן, הגג גם צריך להיות מתוחזק היטב, על מנת שימשיך להגן על המבנה לאורך שנים. איטום גגות הוא אחד החלקים החשובים ביותר של תחזוקת הגג.

  על ידי: aaaituml בית וצרכנות> שיפוציםl 23/11/2014

  זה הזמן לבצע בדיקה מקיפה של הגג, ולדאוג לאיטום מחדש אם יש צורך בכך, לפני שיתחילו לבקר הגשמים הנוטים להציף את הסדקים הקטנים, אשר לא מפריעים לנו כלל בעונת הקיץ. יורם טל המנהל את חברת א.א.א אוטמים המבצעת עבודות איטום גגות, אומר כי בעונת הגשמים מתבצעים רק תיקונים נקודתיים של חורים וסדקים שהתגלו באיטום. כך מגיעים מוכנים לעונת הגשמים הבאה.

  על ידי: aaaituml בית וצרכנות> שיפוציםl 23/11/2014

  קיימת חשיבות רבה בביצוע עבודות אינסטלציה, על פי תקן, כנקבע על פי חוק, ימנע כשלים עתידיים, ויחסוך טרחה והוצאות מיותרות, כדי להבטיח לבונים את ביתם, למשפצים, ולרוכשים דירה חדשה, תפעול ותפקוד מצוין של מערכות האינסטלציה לאורך שנים רבות.

  על ידי: טל בן דודl בית וצרכנות> שיפוציםl 18/11/2014

  הבטון, שנחשב לחומר חזק בעל חסינות ועמידות גבוהה, משמש בתעשיית הבניה חומר ליציקת יסודות חזקים, בניית קירות, תקרה ועוד. בתהליך הבניה משלבים בבטון מוטות ורשתות ברזל על מנת לחזק אותו יותר. החוזק הרב של הבטון מאפשר לו לעמוד בתנאי מזג האוויר שונים, בפגעי טבע ובעומס שהמבנה מפעיל עליו, אבל הוא מקשה בתהליך הקדיחה ומהווה מכשול כאשר רוצים לבצע שינויים במבנה. מקדחת היהלום היא המקדחה היחידה המאפשרת לבצע שינויים במבנה הבטון מבלי לפגוע בו, בצורה מהירה, יעילה ונקייה.

  על ידי: שי פנקl בית וצרכנות> שיפוציםl 13/11/2014

  בשנת 2005 אישרה מדינת ישראל תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תכנית זו מכונה בקיצור "תמ"א 38" והיא מעוררת כבר מספר שנים עניין רב בקרב בעלי הבתים. לפי התכנית, יוכלו מבנים שהוקמו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן הרלוונטי לרעידות אדמה, לקבל היתרים לתוספת בנייה בתנאי שהבניין יעמוד בתקן הנדרש לרעידות אדמה. על כך ועוד לפניכם במאמר זה.

  על ידי: ארז אריהl בית וצרכנות> שיפוציםl 17/11/2011 lצפיות: 46

  קוני נכסים רבים מוצאים את עצמם מתלבטים, בטרם הם חותמים על הסכם רכישת הנכס, אם לשכור את שירותיה של חברה שתבצע בדק בית. אחרי הכול, הם אומרים לעצמם, שירות כזה עולה כסף, ואולי ישנה דרך לחסוך בהוצאה?

  על ידי: ארז אריהl פיננסים וכספים> נדלןl 18/09/2011 lצפיות: 55
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast