חום גבוה אצל תינוקות

פורסם: 24/11/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 337 | Share

חום גבוה אצל תינוקות

כשמגיע החורף (אבל לא רק) זו רק שאלה של זמן עד שמישהו אצלנו בבית יעלה חום. מה עושים כשיש חום גבוה? האם צריך להוריד חום? מתי צריך לפנות לקבלת טיפול? האם ההומאופתיה יעילה במצבים של חום גבוה בכלל וחום גבוה אצל תינוקות בפרט?

ראשית חשוב להבין כי חום גבוה הוא תגובה טבעית של הגוף למצב שבו הוא נתקף על ידי גורם מחלה או פתוגן (חיידק או וירוס). מכיוון שהחיידק מעדיף לפעול בטמפרטורה של 36.7 מעלות (כך הוא מצליח להדביק אותנו בקלות יתר), הגוף מנסה להעלות את חום וכך לפגוע ולחסל את הפתוגן.

בנוסף, העלאת חום הינה תגובה עתיקת יומין של גוף האדם (גם יונקים אחרים מעלים חום בזמן מחלה) ובהתאם לכך נערכת מערכת החיסון להיכנס לפעולה רק מעל טמפרטורה מסוימת. הורדה מלאכותית של החום למעשה מונעת מהגוף לגייס את הכוחות הנדרשים לפעולה, פוגעת בפעילות מערכת החיסון ולמרבה האירוניה עוזרת דווקא לפתוגן.

לאחרונה איגוד רופאי הילדים האמריקאי אף יצא בהמלצה להימנע ככל הניתן מהורדת חום אצל תינוקות וילדים.

חשוב להבין כי העלאת חום היא מאוד שכיחה אצל תינוקות וילדים. בשנים הראשונות לקיומם הם נחשפים לגורמי מחלה, הם מפתחים את מערכת החיסון שלהם ואת הזיכרון החיסוני ומצב בו הילד מעלה חום מספר פעמים בשנה הוא נורמלי ובהרבה מקרים לא מחייב התערבות רפואית.

מיהם הילדים שמעלים חום?
להפתעת רבים מסתבר כי דווקא ילדים בריאים וחזקים מעלים חום יותר מילדים חולים וחלשים. הסיבה לכך היא שדרושה אנרגיה מהגוף עצמו על מנת לעמוד בתנאים אלו. ילד בריא מסוגל לסבול את החום על מנת לסלק את הפתוגן בשעה שילד חלש לא מצליח להעלות חום.
אנו רואים כי העלאת חום חריפה הינה מחזה שכיח דווקא אצל תינוקות בריאים. הם מעלים חום לזמן קצר, בדרך כלל לפחות מ-24 שעות ולאחר מכן הם יוצאים מהמחלה כמו חדשים. הילדים החלשים יותר מעלים חום בצורה יותר מתונה, למשל זמן רב יותר ויוצאים מהמחלה די מסכנים וחלשים.

האם החום עלול להגיע ל 42-43 מעלות וכך לגרום לנזק חמור?
הגוף הוא לא טרמוסטט שהתקלקל, הוא שולט על החום באמצעות מספר מנגנונים המונעים מהחום להגיע לטמפרטורה של 42 מעלות. אפילו טמפרטורה של מעל 41 מאוד נדירה וההערכות מדברות על כך שהתופעה מתרחשת בשכיחות של 1:2,000 מתוך מספר הביקורים במיון.

יש לזכור,כי חום כשלעצמו איננו מחלה ואינו מהווה סכנה לילד שבבסיסו הוא ילד בריא ולפיכך בטיפול ההומאופתי אנו נוהגים לומר להורים להסתכל על הילד ולא על המדחום. אם הילד סובל מחום גבוה אבל מעבר מזה הוא במצב טוב, עירני ולא סובל מסימפטומים קשים כגון עירפול, שילשולים או קשיי נשימה אזי אפשר להיות רגועים. יחד עם זאת מצב של חום נמוך יחסית המלווה בעירפול או התמוטטות הינו אינדיקציה חמורה שמחייבת בדיקה של הילד או התינוק.

אגב, בניגוד למה שמקובל לחשוב אין קשר בין רמת החום והסיכוי למחלה חיידקית מסוכנת כך שבהחלט ייתכן שפעוט עם חום של 38 מעלות נמצא במצב מסוכן בהרבה מפעוט עם 40 מעלות.

הסכנה הגדולה במצבי חום גבוה היא, למעשה, לא החום אלא התייבשות. חולה אשר אינו שותה מספיק או סובל משילשולים קשים עלול לאבד נוזלים בקצב מהיר מאוד ולהגיע למצב של התייבשות. לכן יש לוודא את תקינות מאזן הנוזלים בעיקר על ידי בדיקה שהחולה שותה, שהחולה נותן שתן ועל ידי בחינת גוון השתן ובמקרה של התייבשות יש לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי.

טיפול הומאופתי במצבי חום גבוה
במקרה של מחלות חום חוזרות ונשנות או מחלות חום מהם התינוק מתקשה להתאושש כדאי להיעזר בהומאופתיה.
בטיפול ההומאופתי אנו בוחרים את התרופה המתאימה על סמך תמונת המחלה כולה ואנו לוקחים בחשבון פרמטרים רבים כגון: קצב התפתחות המחלה, מהן המערכות שנפגעות, כאבים, הקאות, שלשולים, שינוי במצב הנפשי אם ישנם, שינויים בגוון העור ועוד.

הטיפול ההומאופתי אינו מדכא את מערכת החיסון, אינו עושה את העבודה במקומו של הגוף כמו האנטיביוטיקה כי אם מכוון את הגוף כך שבכוחות עצמו יוכל לרפא המחלה.

במקרים רבים התרופה ההומיאופתיה עוזרת תוך פרק זמן מאוד קצר ומחזירה את הילד לקו הבריאות.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/110272/חום-גבוה-אצל-תינוקות

  השאר תגובה למאמר זה

  שלשולים אצל תינוקות יכולים לגרום לאיבוד רב של נוזלים, ויטמינים ומינרלים מגופם. אז מה עושים? נותנים להם לשתות מים – ומנסים לטפל

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 11/06/2012 lצפיות: 334
  קרין טיומקין

  החורף כבר מראה את אותותיו, גם אם ביום עוד חם, כולנו מרגישים את שינויי הטמפרטורה בין היום ללילה, ולפעמים מרגישים שעוד קצת – ונהיה חולים..אז כדאי לעשות קצת סדר בנושא מחלות החום. במאמר זה אסקור את הסיבות האפשריות לעליית חום בילדים ובתינוקות, אציע זווית הסתכלות והתמודדות שונה מן התגובה הרגילה שלנו ההורים, ואתן דוגמאות לטיפול הומיאופתי ולטיפול תומך במצבים האלו.

  על ידי: קרין טיומקיןl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/11/2010 lצפיות: 674
  רם שרם

  כולנו שמענו על פרכוסי חום אך מעטים מאוד (לשמחתנו) חוו אותם. בכולנו נטוע הפחד והחרדה ממקרה כזה לילדנו. על כן נתחיל בהרגעה - פרכוסי חום יופיעו אצל מספר מועט מאוד של ילדים, לרוב האירוע יחלוף בתוך דקות לבלי שוב ולא!, לא יווצר כל נזק קוגנטיבי, התפתחותי או מוטורי לילד . עכשיו, כשנרגענו מעט, ננסה להבין מהו למעשה פרכוס חום, מהן סכנותיו, כיצד יטופל, ומה יש לעשות בעת הפרכוס.

  על ידי: רם שרםl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 14/08/2008 lצפיות: 3,765
  רם שרם

  כולנו שמענו על פרכוסי חום אך מעטים מאוד (לשמחתנו) חוו אותם. בכולנו נטוע הפחד והחרדה ממקרה כזה לילדנו. על כן נתחיל בהרגעה - פרכוסי חום יופיעו אצל מספר מועט מאוד של ילדים, לרוב האירוע יחלוף בתוך דקות לבלי שוב ולא!, לא יווצר כל נזק קוגנטיבי, התפתחותי או מוטורי לילד . עכשיו, כשנרגענו מעט, ננסה להבין מהו למעשה פרכוס חום, מהן סכנותיו, כיצד יטופל, ומה יש לעשות בעת הפרכוס.

  על ידי: רם שרםl בריאות ורפואהl 06/08/2008 lצפיות: 8,575 lתגובות: 1

  דלקת גרון הינה מחלה נפוצה. בארה"ב כמעט כל הילדים חווים לפחות אפיזודה אחת של דלקת גרון עד גיל ההתבגרות, כאשר בנוסף דלקת גרון או כאב גרון מלווה פעמים רבות זיהומים שונים בדרכי נשימה עליונות (2). המופע הקלאסי של דלקת גרון – כאב גרון, חום ותחושת חולשה הם אמנם מטרידים ולא נעימים, אבל ברובם אינם מסוכנים ועוברים לבד ללא צורך בטיפול תרופתי. טיפול ברפואה סינית הינו יעיל ואפקטיבי לבעיה זו. במאמר נתאר את המחלה ודרכי הטיפול האפשריות ברפואה הרגילה וברפואה הסינית.

  על ידי: יניב אברהםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 06/02/2012 lצפיות: 2,978

  מדאיג, אפילו מדאיג מאוד. חום אצל תינוקות הוא משהו שלנו כהורים, קשה להתמודד איתו בשלווה. שיטות להורדת החום, יסייעו להרגעת הרוחות

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 11/11/2010 lצפיות: 4,490

  הסיוט של ההורים - ובעיקר של הורים לתינוקות - הוא מחלות ילדים בכלל וחום בפרט. זה מבהיל עד כדי פאניקה ורבים רצים לחדר המיון עם כל גילוי של חום אצל תינוקות

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/10/2010 lצפיות: 339
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  אמינו תרפיה חומצות אמונו, חומצות אמינו (amino acid) הן תרכובות אורגניות המהוות את יחידות המבנה הבסיסיות של חלבונים. קיימות עשרים חומצות אמיניות בטבע. המבנה שלה מתחלק לשלושה חלקים: האחד חומצה קרבוכסילית (cooh), השני אמיני (nh2) והאחרון שייר פחממני שמסומן באות r.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 24/08/2008 lצפיות: 17,357
  יצחק טבעוני

  נשים רבות נוטות לתת לילד מזון שלא מתאים בגיל כה צעיר, על כן שיטת טבעוני מציגה טיפול יעיל בתזונה מאוזנת ומסייעת לילדים להתמודד

  על ידי: יצחק טבעוניl בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/01/2008 lצפיות: 559

  הומאופטיה היא שיטת ריפוי בת 260 שנה שהומצאה על ידי רופא גרמני בשם ד"ר האנמן, אשר היה מאוכזב מתוצאות הטיפול המסורתיות באותה תקופה (דיאטות הרעבה לחולי נפש כדי להוציא את ה"דיבוק", ניקוז דם למחלות חם כדי שהחום "יצא", אמבטיות כספית למחלת הסיפיליס ועוד...) ההומאופטיה היא שיטת ריפוי המעודדת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף לרפא את עצמו. אין צורך בתרופות על בסיס כימיקליים מלאכותיים בעלי תופעות לוואי. התרופות ההומיאופתיות מבוססות על חומרים טבעיים בלבד.

  על ידי: אורי ארןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 21/03/2015

  מי לא היה חולה בעבר ואולי גם בהווה. ובטוח מאמין כי בעתיד גם יהיה חולה. האם אכן? הרפואה הקונבנציונאלית יודעת לתת היום הרבה מאוד תרופות למחלות קימות. וכל הזמן אנו שומעים על תרופת חדשות שהומצאו. אך האם אנו אמורים באמת להגיע למצבים אלה. האם אנו לא יכולים להימנע ממחלות. במיוחד ממחלות כרוניות אשר להן צריך לקחת תרופות באופן קבוע. האם ניתן להימנע מתהליך זה ולעשות טיפולים משפרי חיים טיפולים למניעת המחלה או טיפולים להחמרת המצב.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015 lצפיות: 13

  לחץ הוא מצב הקיים אצלנו אשר נועד להגן עלינו מפני מצבים קיצוניים. כאשר הלחץ ברמה סבירה הוא שומר ומגן עלינו. stress ברמה סבירה משאיר אותנו דרוכים וערניים לסובב אותנו לדברים שקורים ומתרחשים סביבנו. ועוזר לנו להיזהר להישמר ולהתמודד עם החיים.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015

  האם אנו יכולים להחליט על הגורל שלנו או שגורלנו קיים ואנו צריכים לחיות את החיים "זה מה יש"!!! במאמר זה נבדוק את היכולת שלנו לבחירה והחלטה על גורלנו ועל השפעות הסביבה באיכות חיינו.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015 lצפיות: 12

  התרבות המערבית וגם הרפואה הקונבנציונאלית מושתתות על הנחת היסוד שהגוף והנפש הינם נפרדים. האם הנחה זו אכן נכונה? הרי כולנו יכולים בקלות להיזכר בחוויה בה הגוף והנפש הגיבו זה לזה. למשל, מה קורה לכם כשאתם בסטרס? הרי זהו מצב "נפשי": תערובת של רגשות חרדה, רוגז ועוד, וגם של מחשבות מטרידות: "אני חייב להספיק...". אך זהו גם מצב גופני: לחץ הדם עולה, יש עייפות וכאבי ראש, וגם מערכת החיסון מושפעת לרעה. במאמר זה אסרוק את יחסי הגומלין בין הגוף והנפש, ואת האופנים שבהם הם באים לידי ביטוי.

  על ידי: עמנואל פפר נייברגרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 04/01/2015

  כאבי ראש נחשבים לתלונה הפופולרית ביותר בתחום הכאבים. כמעט כל אחד חווה בחייו לפחות פעם אחת כאב מסוג זה. הכאב יכול להגיע בכל גיל, כולל בקרב ילדים והוא יכול להופיע כחלק ממחלה כמו למשל במחלות חום או להופיע בנפרד כסימפטום יחיד.

  על ידי: אבנר כהןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 29/12/2014 lצפיות: 30
  אלכס אדמון

  תגליות מדעיות עדכניות מלמדות על חיים בים המלח הנקרא בלועזית ים המוות. האם יש קשר בין החיים בים המלח והתכונות הרפואיות המדהימות שלו, ואיך ניתן לנצל אותם לטובת בריאותנו? התשובות במאמר!

  על ידי: אלכס אדמוןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 17/12/2014 lצפיות: 23

  אורח החיים כיום הוא הישגי ותובעני. צריך לתמרן בין משפחה וקריירה, לאזן בין החשק לביס מתוק לבין השאיפה לגוף חטוב. אנו מנסים להשיג את הכל ומהר, להספיק הכל בצורה מושלמת. למרות הרצון הטוב ,לעתים קרובות אנחנו מוצאים את עצמנו מותשים, חרדים ומוצפים, רחוק-רחוק בתחתית סדר העדיפויות שלנו, משוועים לאיזון. אתם יכולים לשנות את המצב! קיים קשר הדוק בין גוף ונפש, וניתן להשפיע על אחד מהם וכך גם על השני. אשתף בכמה טיפים פשוטים וקלים ליישום, שיעזרו לכם להרגיש מאוזנים יותר וקשובים לגופכם, לנפשכם ולקשר ביניהם.

  על ידי: עמנואל פפר נייברגרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/12/2014 lצפיות: 29

  נהוג לשייך את הגסטריטיס וכיב הקיבה לחיידק הליקובקטר פילורי אך עובדה היא שאצל רבים מאיתנו החיידק קיים בכיבה אך איננו מורגש כלל. מהי הבעייתיות שבשימוש באנטיביוטיקה? אלו דרכי טיפול נוספות קיימות?

  על ידי: ערןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 20/02/2012 lצפיות: 1,842

  חריקת שיניים כמה זה שכיח? מהם הגורמים לחריקת שיניים? כיצד מאבחנים? מהן הסכנות ומהם הטיפולים האפשריים? מהו הטיפול ההומאופתי?

  על ידי: ערןl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 20/02/2012 lצפיות: 188

  חום, שיעול, אדמומיות בגרון - האם לרוץ ולתת אנטיביוטיקה? התרופה אכן תילחם בחיידקים אולם קיימות מספר בעיות בשימוש בה: חוסר יעילות במחלות ויראליות, קטילת קבוצות של אורגניזמים לא מזיקים, התפתחות זנים עמידים, וניוון המערכת החיסונית ע"י ביצוע העבודה במקומו של הגוף.

  על ידי: ערןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/05/2011 lצפיות: 1,683
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast