חום גבוה אצל תינוקות

24/11/2011 • על ידי • 353 צפיות

חום גבוה אצל תינוקות

כשמגיע החורף (אבל לא רק) זו רק שאלה של זמן עד שמישהו אצלנו בבית יעלה חום. מה עושים כשיש חום גבוה? האם צריך להוריד חום? מתי צריך לפנות לקבלת טיפול? האם ההומאופתיה יעילה במצבים של חום גבוה בכלל וחום גבוה אצל תינוקות בפרט?

ראשית חשוב להבין כי חום גבוה הוא תגובה טבעית של הגוף למצב שבו הוא נתקף על ידי גורם מחלה או פתוגן (חיידק או וירוס). מכיוון שהחיידק מעדיף לפעול בטמפרטורה של 36.7 מעלות (כך הוא מצליח להדביק אותנו בקלות יתר), הגוף מנסה להעלות את חום וכך לפגוע ולחסל את הפתוגן.

בנוסף, העלאת חום הינה תגובה עתיקת יומין של גוף האדם (גם יונקים אחרים מעלים חום בזמן מחלה) ובהתאם לכך נערכת מערכת החיסון להיכנס לפעולה רק מעל טמפרטורה מסוימת. הורדה מלאכותית של החום למעשה מונעת מהגוף לגייס את הכוחות הנדרשים לפעולה, פוגעת בפעילות מערכת החיסון ולמרבה האירוניה עוזרת דווקא לפתוגן.

לאחרונה איגוד רופאי הילדים האמריקאי אף יצא בהמלצה להימנע ככל הניתן מהורדת חום אצל תינוקות וילדים.

חשוב להבין כי העלאת חום היא מאוד שכיחה אצל תינוקות וילדים. בשנים הראשונות לקיומם הם נחשפים לגורמי מחלה, הם מפתחים את מערכת החיסון שלהם ואת הזיכרון החיסוני ומצב בו הילד מעלה חום מספר פעמים בשנה הוא נורמלי ובהרבה מקרים לא מחייב התערבות רפואית.

מיהם הילדים שמעלים חום?
להפתעת רבים מסתבר כי דווקא ילדים בריאים וחזקים מעלים חום יותר מילדים חולים וחלשים. הסיבה לכך היא שדרושה אנרגיה מהגוף עצמו על מנת לעמוד בתנאים אלו. ילד בריא מסוגל לסבול את החום על מנת לסלק את הפתוגן בשעה שילד חלש לא מצליח להעלות חום.
אנו רואים כי העלאת חום חריפה הינה מחזה שכיח דווקא אצל תינוקות בריאים. הם מעלים חום לזמן קצר, בדרך כלל לפחות מ-24 שעות ולאחר מכן הם יוצאים מהמחלה כמו חדשים. הילדים החלשים יותר מעלים חום בצורה יותר מתונה, למשל זמן רב יותר ויוצאים מהמחלה די מסכנים וחלשים.

האם החום עלול להגיע ל 42-43 מעלות וכך לגרום לנזק חמור?
הגוף הוא לא טרמוסטט שהתקלקל, הוא שולט על החום באמצעות מספר מנגנונים המונעים מהחום להגיע לטמפרטורה של 42 מעלות. אפילו טמפרטורה של מעל 41 מאוד נדירה וההערכות מדברות על כך שהתופעה מתרחשת בשכיחות של 1:2,000 מתוך מספר הביקורים במיון.

יש לזכור,כי חום כשלעצמו איננו מחלה ואינו מהווה סכנה לילד שבבסיסו הוא ילד בריא ולפיכך בטיפול ההומאופתי אנו נוהגים לומר להורים להסתכל על הילד ולא על המדחום. אם הילד סובל מחום גבוה אבל מעבר מזה הוא במצב טוב, עירני ולא סובל מסימפטומים קשים כגון עירפול, שילשולים או קשיי נשימה אזי אפשר להיות רגועים. יחד עם זאת מצב של חום נמוך יחסית המלווה בעירפול או התמוטטות הינו אינדיקציה חמורה שמחייבת בדיקה של הילד או התינוק.

אגב, בניגוד למה שמקובל לחשוב אין קשר בין רמת החום והסיכוי למחלה חיידקית מסוכנת כך שבהחלט ייתכן שפעוט עם חום של 38 מעלות נמצא במצב מסוכן בהרבה מפעוט עם 40 מעלות.

הסכנה הגדולה במצבי חום גבוה היא, למעשה, לא החום אלא התייבשות. חולה אשר אינו שותה מספיק או סובל משילשולים קשים עלול לאבד נוזלים בקצב מהיר מאוד ולהגיע למצב של התייבשות. לכן יש לוודא את תקינות מאזן הנוזלים בעיקר על ידי בדיקה שהחולה שותה, שהחולה נותן שתן ועל ידי בחינת גוון השתן ובמקרה של התייבשות יש לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי.

טיפול הומאופתי במצבי חום גבוה
במקרה של מחלות חום חוזרות ונשנות או מחלות חום מהם התינוק מתקשה להתאושש כדאי להיעזר בהומאופתיה.
בטיפול ההומאופתי אנו בוחרים את התרופה המתאימה על סמך תמונת המחלה כולה ואנו לוקחים בחשבון פרמטרים רבים כגון: קצב התפתחות המחלה, מהן המערכות שנפגעות, כאבים, הקאות, שלשולים, שינוי במצב הנפשי אם ישנם, שינויים בגוון העור ועוד.

הטיפול ההומאופתי אינו מדכא את מערכת החיסון, אינו עושה את העבודה במקומו של הגוף כמו האנטיביוטיקה כי אם מכוון את הגוף כך שבכוחות עצמו יוכל לרפא המחלה.

במקרים רבים התרופה ההומיאופתיה עוזרת תוך פרק זמן מאוד קצר ומחזירה את הילד לקו הבריאות.

אודות כותב המאמר

ערן

ערן אינדיג

הומאופת קלאסי מוסמך, מטפל בתל אביב, חיפה ובזכרון יעקב

טיפול הומאופתי יכול להועיל במצבי חום גבוה, צרידותיבלות ומגוון בעיות אחרות