דורבן העקב בכף הרגל

פורסם: 15/05/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 34,144 | Share

התחיל לכאוב לכם עקב כף הרגל (קרסול) ?
קושי לדרוך על הרגל ? סביר להניח שהופיע דורבן עקב כף הרגל.
דורבן מאופיין בכאבים עזים בעקב כף הרגל בזמן דריכה או הליכה, שזוכים להקלה במנוחה.
רב הסובלים כאבי דורבן מנסים לפצות וללכת על צידי כף הרגל או על כרית האצבעות על מנת להימנע מהכאב העז.

דורבן ? 
 

דורבן היא בליטה של מבנה סידני קטן בעצם עקב כף הרגל, או דלקת בחיבור של המיתר האורכי (חיתולית הכפית-
 Plantar fascia) שמשתרע מעצם עקב כף הרגל עד לבסיס אצבעות כף הרגל, שתפקידו לשמור על מבנה הקשת של כף הרגל.

סיבות להיווצרות דורבן

כאבי דורבן שכיחים יותר אצל קבוצות האנשים הבאות:
§         ספורטאים כגון אצנים ואתלטים שדורכים הרבה על כף הרגל


 • הנעלה לא נכונה – נעליים עם סוליה דקה מדי, נעליים ללא בולמי זעזועים באיזור עקב כף הרגל. נעלי עקב או נעליים גבוהות הגורמות לקיצור של גיד אכילס ועל ידי כך להתכווצות שלו וליצירת גירוי בעקב.

 • כף רגל שטוחה מדי – ספיגה נמוכה של זעזועים בזמן הליכה וריצה או, כף רגל עם קשת גדולה מדי – שגורמת לרקמות מתוחות מדי בכף הרגל .

 • חולי סכרת (הסיבה לא ידועה)

 • לחץ קבוע על כפות הרגליים – אנשים שעיסוקם מצריך עמידה רב שעות היום. עמידה קבועה על הרגליים, גורמת להתקצרות של גיד אכילס ומגבלה בדורסיפלקציה של כף הרגל .

 • אנשים אחרי גיל 45 ובגיל העמידה. מדוע ? מבנה עקב כף הרגל מותאם לבלימת זעזועים ומניעת שחיקה. (לכן העור בסוליית כף הרגל הוא עבה יותר מהעור במקומות אחרים בגוף). עם הגיל, עקב תהליכי שחיקה טבעיים של הגוף, עובי שכבות השומן התת עורי יורדת בגוף בכלל ובעקב בפרט.

 • אנשים בעלי משקל עודף, הגורם לעומס רב על הברכיים ועל הגפיים, כולל עקב כף הרגל.

  חיתולית הכפית (Plantar fascia)

  חיתולית הכפית היא רקמת חיבור שמשתרעת בין עצם העקב (קלקנאוס) לבין בסיס האצבעות. יש לה תפקיד חשוב בשמירת תפקוד הקשת האורכית הפנימית בכף הרגל. כאשר מתבצעת דריכה על כף הרגל, המשקל הרב שמופעל גורם למתיחה של חיתולית הכפית. מתיחה חוזרת ונשנית שלה עשויות לגרום לקרעים זעירים בחיתולית.

  מהי מחלת חיתולית הכפית ומהו דורבן העקב ?

  הכאב שאותו מרגישים בבעיית דורבן מקורו, כנראה, בהתמעטות של קולגן (Collagen) באיזור שבו מתחילה חיתולית הכפית (Plantar fascia), המתחילה בעקב.
  קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם (כ- 30% ממשקלו של גוף האדם להוציא מים), המהווה מרכיב עיקרי בסיבים אשר מצויים ברקמות החיבור – כגון גידים, רצועות, עור, עצמות וסחוסים. עקב קרעים מיקרוסקופיים כרוניים המתרחשים באיזור חיתולית הכפית, מתמעטת כמות הקולגן. במצבים רגילים הגוף מצליח לתקן קרעים מיקרוסקופיים אלו. אך במקרים רבים יכולת הריפוי העצמי של הגוף לא מספיקה להדביק את קצב הפירוק של הקולגן ולתקן את הקרעים המיקרוסקופיים. הניסיונות של הגוף "להצמיד" את חיתולית הכפית לעצם יוצרים במקרים רבים זיז גרמי הנראה בצילומי רנטגן של העקב – אשר מכונה דורבן העקב (spur). הזיז הגרמי נראה בכ – 50% מהסובלים ממחלת חיתולית הכפית.

  ממה נובעים כאבי דורבן ?

 • לא תמיד הזיז הגרמי הנקרא דורבן גורם לכאבים העזים. לפעמים כאשר קיימת מחלת חיתולית הכפית יחד עם התעבות  משמעותית שלה, החיכוך המתמיד שלה עם הזיז הגרמי גורמת לכאב ולמצב דלקתי.

 • לפעמים קיצור של גיד האכילס, המתחבר לעצם העקב (קלקנאוס), יגרום לעומס יתר על חיתולית הכפית ויגרום לכאב.

 • גם תנועה של דורסיפלקציה (Dorsiflexion) של כף הרגל (הקטנה של הזווית בין כף הרגל לרגל עצמה) תמתח את חיתולית הכפית ותגרום לכאב.

  אבחון דורבן עקב כף הרגל

  החולה מדווח על כאב מחמיר עם הצעדים הראשונים בבוקר או אחרי מנוחה ממושכת
  ·        בדיקה גופנית מגלה רגישות בחיתולית הכפית
  ·        לעיתים מבחינים בקיצור של גיד האכילס שמחובר לעקב
  ·        יש לשלול כמובן מחלות או בעיות אחרות בכף הרגל. כאבים בלילה, למשל, אינם אופייניים לבעיית דורבן עקב כף הרגל. יתכן בכלל שהכאב הוא ממקור עצבי (הקרנה מלחץ על עצב שדרתי היוצא מעמוד השדרה הלומברי), מזיהום או מגידול סרטני.
  ·        צילום רנטגן על מנת לשלול בעיות אחרות כגון שברי מאמץ

  טיפול שמרני לבעיית דורבן עקב כף הרגל
  ·        אפליקציה של קרח
  ·        מנוחה
  ·        עיסוי בעקב
  ·        הימנעות מהליכה יחפה על משטחים קשים
  ·        מתיחה של חיתולית הכפית ו/או מתיחה של גיד האכילס (שהתקצרות שלו מהווה גורם סיכון משמעותי להיווצרות הבעיה)
  ·        קיבוע בסד של העקב בלילה
  ·        מדרס אורטופדי – מתחת לעקב מומלץ לשלב בולם זעזועים יחד עם תמיכה רכה לקשת הפלנטרית האורכית. המדרסים עוזרים בהפחתת לחץ על כף הרגל בזמן ההליכה.

  טיפול תרופתי לבעיית דורבן עקב כף הרגל

  ·        תרופות נוגדות כאב (NSAID) לא סטרואידליות.
  ·        הזרקת קורטיזון (סטרואידים) לעקב עצמו

  טיפול ניתוחי לדורבן העקב

  במקרים מעטים וחריגים בהם כשלו כל הטיפולים האחרים ובמצב של כאבים חמורים יש צורך בניתוח שיפריד את הקשת (חיתולית הכפית) מהעקב..

  טיפול משולב  לבעיית דורבן עקב כף הרגל

  ·        טיפול פיזיוטרפי - תרגילי המותחים את גיד אכילס עשויים להקל במקרים מסוימים של דורבן העקב, כיון שאצל רבים מהמקרים יש גם קיצור של הגיד. אם הגיד יוארך – חיתולית הכפית פחות תתכווץ במנוחה
  ·        טיפול בגלי הלם – גלי קול בליסטיים – המטפל בהסתיידויות (זיז גרמי) ובגיד אכילס.
  ·        עיסוי המשולב בחימום פראפין
  ·        שילוב גלי קול במידה וקיים מצב דלקתי
  ·        התאמת נעליים פיזיולוגיות נעלי אליפסול או נעלי MBT להורדת לחץ מהמפרקים ומהקשת האורכית של כף הרגל.

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 40 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/11679/דורבן-העקב-בכף-הרגל

  השאר תגובה למאמר זה

  אלי נחום

  דורבן -פתרון חדשני ולא פולשני לתופעת דורבן העקב

  על ידי: אלי נחוםl בריאות ורפואהl 15/02/2009 lצפיות: 24,387 lתגובות: 1
  מנהיים מיכאל

  כאבים בכרית כף הרגל הם אולי התופעה הנפוצה ביותר בתחום. ברוב המקרים ממוקם הכאב במרכז הכרית, מתחת למפרקי האצבעות השניה והשלישית. לעיתים מלווה הכאב ביבלת או בעור קשה וקרני במקום הכאב. מדובר בכאב המגביל מאד את ההליכה ואת מגוון הנעליים שיכול הסובל ממנו לנעול.

  על ידי: מנהיים מיכאלl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/02/2012 lצפיות: 6,240
  מנהיים מיכאל

  ישנן מספר תיאוריות לסיבת הכאב, למשל תיאוריה הגורסת כי מדובר בניוון (Degeneration ) אליו מתייחסים לעיתים בטעות כדלקת כרונית,

  על ידי: מנהיים מיכאלl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/02/2012 lצפיות: 114
  מנהיים מיכאל

  כף רגל שטוחה הוא מצב מולד בדרך כלל (מקרים חריגים יפורטו להלן), לרוב גנטי, המאופיין "בקריסה" של הקשת האורכית בזמן עמידה. במקרים מסוימים הקשת אינה קיימת גם כאשר כף הרגל אינה נושאת משקל, וישנה הגבלה בתנועות הקרסול.

  על ידי: מנהיים מיכאלl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/02/2012 lצפיות: 103

  "הייתכן שמבנה לא תקין של כף רגלנו יגרום לכאבי גב, ברכיים וקרסול שאנו סוחבים במשך שנים?שי סיגלר, פיזיותרפיסט מוסמך מאוניברסיטת ת"א, המתמחה בטיפולים אורטופדיים, פציעות ספורט, סחרחורות ובשיקום וטיפול בבעיות של כף הרגל מסביר על הבעיות הנפוצות בכף הרגל ונותן פתרון פשוט ויעיל שישנה את איכות חייכם."

  על ידי: שי סיגלר- שרותי פיזיותרפיהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/10/2009 lצפיות: 2,022
  מוטי בן דוד

  דורבן העקב הינו בליטה גרמית קטנה בעצם העקב אשר נוצרת בעקבות עומס וחיכוך יתר באזור כף הרגל ותנוחה לא נכונה שלה בזמן הליכה.

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 19/07/2009 lצפיות: 203

  דורבן בכף הרגל הינו אחת הבעיות השכיחות בכף הרגל, למעשה מוערך שכ 2 מיליון אמרקאים ניגשים כל שנה לטיפול בעיקבות דורבן בכף הרגל. מאמר זה מציעה אלגוריתם טיפולי כפי שמשתקף בספרות הרפואית.

  על ידי: שטיין נתיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 18/07/2011 lצפיות: 590
  חגי דריילינגר

  הצורה השכיחה ביותר של כאב בעקב, היא כאב בתחתית העקב. בדרך כלל הוא מופיע ללא סיבה ניראת לעין ולעיתים הוא גרוע יותר כאשר מתחילים להעמיס משקל על הרגל. פציינטים מתלוננים לעתים קרובות שהכאב מופיע לראשונה כשנעמדים לאחר שנת לילה או אחרי ישיבה ארוכה. הכאב יכול להיות חד ושורף או תחושת מתיחה בתחתית העקב. כשהמצב מתקדם, יכול להופיע כאב פועם אחרי שנעמדים על הרגליים או שיכול להופיע כאב שמקרין כלפי מעלה באחורי הרגל. הכאב יכול גם להקרין לקשת הרגל.

  על ידי: חגי דריילינגרl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 05/08/2009 lצפיות: 2,048
  אלטרנטיבה

  נעלי בריאות ונוחות תופסות מזה זמן מה מקום של כבוד על המדפים בחנויות הנעליים, וחלקן אף הפכו לפריטים אופנתיים מבוקשים. נעלי בריאות הינן נעליים שמספקות לגוף ולרגל תמיכה מלאה, בולמי זעזועים, תמיכה בעקב והקלה על תופעות של עייפות וכאבים. לרשימת נעלי בריאות ונוחות נוספו לאחרונה נעלי MBT שסגולותיהן מעמידות אותן בשורה הראשונה של נעליים פיזיולוגיות.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 28/04/2008 lצפיות: 24,967 lתגובות: 4

  שיטה מדעית המבוססת על בדיקה מטבולית חדשנית שעל פיה ניתן לכל אדם פרוטוקול תזונתי אישי מדוייק המתאים למצבו ולטיפולים שהוא מקבל (Individual Optimized Nutrition)

  על ידי: דורית ארדl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 02/09/2014 lצפיות: 12

  המסע שעברתי לגלוי הסיבות האמיתיות לעליית רמות הסוכר בדמי ועד שמצאתי את הדרך להתגבר עלהמחלה. אני מצווה לתת לכול אחד את האפשרות לדעת ולשנות.

  על ידי: יהודהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 28/08/2014 lצפיות: 16

  מי ים המלח, הבוץ והמינרלים הרבים בו ידועים בשל סגולותיהם הרפואיות. כבר שנים רבות ים המלח ידוע בתור מקום עלייה לרגל לחולים החולים במגוון של מחלות כגון מחלות פרקים, מחלות עור, מחלות נשימה ועוד.

  על ידי: centrifogol בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 20/08/2014 lצפיות: 11

  כיום רק כ20% מביקורי הרופא מחייבים מגע של הרופא עם המטופל, עובדה זו מקדמת (במיוחד בארה"ב) אפשרויות מפגש עם רופאה בצורה וירטואלית, מערכות מתוחכמות (כמו של Cisco) המשלבות צ'אט ומכשור המאפשר בדיקות בזמן אמת- בצד המטופל של המסך! כלומר, לא רק הטכנולוגיה של המכשירים הבודקים אותנו ואפשרויות המעקב של הרופא משתנים, אלא עצם חווית הטיפול משתנה

  על ידי: אלעד גאוןl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 18/08/2014
  טיפולי טווינה משה

  בואו להכיר שיטת טיפול יפנית מדהימה ששמה SOTAI לאיזון הגוף לבעיות כאב , לשיפור טווחי תנועה , שיפור הגמישות מידית תוך כדי הטיפול , השיטה פותחה ע"י רופא ומטפל סיני בשם השימוטו לפני כ 100 שנה שחקר רבות על בעיות כאב . המאמר סוקר את רעיון מאחורי השיטה ובמה היא מטפלת , שיטת הסוטאי מניעה את הגוף בכיוון ההפוך לכאב בצורה עדינה וללא מכאובים ונותנת תוצאות מהירות תוך כדי הטיפול .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 10/08/2014

  הוא בעצם ניווניות ואובדן של 0.5-1% במסת שריר השלד בנוסף לירידה באיכותו והחוזקה שלו. ניוון שרירים היא תסמונת גריאטרית נפוצה שמהווה סיכון גבוה המתבטא בירידות קטסטרופלי בבריאות ובתפקוד אצל אנשים.

  על ידי: Tamer Ghanayiml בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 08/08/2014 lצפיות: 13

  טרנד הבריאות שכבר מזמן כבש את העולם בסערה, מזמן אפשרויות חדשות לסדנאות ולימי כיף לעובדים ולארגונים.

  על ידי: artmasterl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 30/07/2014 lצפיות: 11
  ד"ר יוליה עינב

  סל הבדיקות הגנטיות לפני הריון מורכב מבדיקת מחלות שאיגוד הגנטיקאיים הרפואיים בישראל ממליץ לבצע אותן. אך קיימת רשימה נוספת של מחלות גנטיות שניתן לבדוק לפני ההריון, אך הן לא ממומנות ע"י משרד הבריאות. כאן תקבלו רשימה של בדיקות נוספות שכדאי לשקול לבצע בהתאם לנתונים של שני בני הזוג.

  על ידי: ד"ר יוליה עינבl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/07/2014 lצפיות: 18
  אלטרנטיבה

  כאבי גב - המכה של המאה ה -21. האם נגזר על מאות מליונים לסבול ? ניסיתם טיפולים אך אין שום הקלה. מדוע ? הידעתם: שרירי בטן חזקים חשובים מאוד למניעה של כאבי גב... קצת אור על הבעייה המציקה עם מספר טיפים למניעה של כאבי גב.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 03/10/2009 lצפיות: 343
  אלטרנטיבה

  דיקור סיני או דיקור לפוריות הוא כלי שאליו פונות כיום נשים רבות, המתקשות להיכנס להריון. כיצד דיקור משפיע על פוריות האישה ? האם ניתן לשלב את הטיפול המערבי ההורמונלי יחד עם דיקור ? על כך במאמר הבא

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 03/08/2009 lצפיות: 4,288 lתגובות: 1
  אלטרנטיבה

  מדוע דיקור בנקודה מסוימת עובד ? מה נוצר בגוף ברגע שלוחצים על נקודות דיקור ? מדוע יש בעייה בראש ובכלל דוקרים ברגליים ? מדוע אנשים רבים בוחרים להוריד לחץ דם באמצעות דיקור ? לאיזה בעיות זה טוב במיוחד ? דיקור סיני - נפלאות הדיקור.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 13/06/2009 lצפיות: 2,034
  אלטרנטיבה

  כאבי כתפיים הם הסיבה השנייה בשכיחותה, לאחר כאבי גב, לפניית אנשים לאורטופד. הביטוי כתף קפואה בא לתאר מצב בו יש קושי לבצע תנועות פשוטות של מפרק הכתף. כתף קפואה אינה מצב אורטופדי פתאומי- בדרך כלל מעורב תהליך הידרדרות שיכול להימשך מספר חודשים ויותר עד לקבלת האבחנה על כתף קפואה.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 31/12/2008 lצפיות: 3,592
  אלטרנטיבה

  רפואה סינית מציעה סוגי טיפולים שונים לשיכוך כאבי גב תחתון. • דיקור סיני . • טווינה (פיזיותרפיה סינית). • צמחי מרפא. • כוסות רוח. בספר הרפואה הפנימי של הקיסר הצהוב, אחד מהטקסטים העתיקים והחשובים ביותר של הרפואה הסינית, נאמר: " גב תחתון ומותניים הם הבית של הכליות. אם המטופל לא יכול להסתובב או לזוז הבעיה היא בכליות". ואכן כאב גב תחתון מזוהה במקרים רבים עם חולשת כליות.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 15/10/2008 lצפיות: 660
  אלטרנטיבה

  בין כל 2 חוליות בעמוד השידרה קיים מבנה טבעתי הנקרא דיסק. פריצת דיסק היא מצב בו נוצר קרע בטבעת החיצונית של הדיסק והג'ל שבתוכו פורץ החוצה.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 17/08/2008 lצפיות: 81,994
  אלטרנטיבה

  סובלים כאבים? ניסיתם טיפולים שונים אך הכאב לא עבר? טיפולים חדשניים בטכנולוגיה חדשנית, טיפולים באמצעות גלי הלם – גלי קול בליסטיים ייסעו להעלמת הכאבים.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 02/07/2008 lצפיות: 3,644
  אלטרנטיבה

  מיגרנה ובשמה העברי 'צדעת', היא אחת המחלות השכיחות שגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים של הסובלים ממנה. הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפול תרופתי לבעיית המיגרנה, אשר מקל על סימפטומי הכאב ויעיל רק עבור חלק מהמטופלים. התרופות אינן מרפאות את המיגרנות, הן מצליחות להפחית את תדירות הכאבים ועוצמתם ומסייעות לסובלים להמשיך בתפקוד יומיומי רגיל. הודות לשילוב טיפולים ייחודיים ניתן כיום לטפל במקרים רבים של מיגרנות ביעילות ולהגיע לתוצאות אופטימליות.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 03/06/2008 lצפיות: 1,884
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast