דורבן העקב בכף הרגל

פורסם: 15/05/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 34,271 | Share

התחיל לכאוב לכם עקב כף הרגל (קרסול) ?
קושי לדרוך על הרגל ? סביר להניח שהופיע דורבן עקב כף הרגל.
דורבן מאופיין בכאבים עזים בעקב כף הרגל בזמן דריכה או הליכה, שזוכים להקלה במנוחה.
רב הסובלים כאבי דורבן מנסים לפצות וללכת על צידי כף הרגל או על כרית האצבעות על מנת להימנע מהכאב העז.

דורבן ? 
 

דורבן היא בליטה של מבנה סידני קטן בעצם עקב כף הרגל, או דלקת בחיבור של המיתר האורכי (חיתולית הכפית-
 Plantar fascia) שמשתרע מעצם עקב כף הרגל עד לבסיס אצבעות כף הרגל, שתפקידו לשמור על מבנה הקשת של כף הרגל.

סיבות להיווצרות דורבן

כאבי דורבן שכיחים יותר אצל קבוצות האנשים הבאות:
§         ספורטאים כגון אצנים ואתלטים שדורכים הרבה על כף הרגל


 • הנעלה לא נכונה – נעליים עם סוליה דקה מדי, נעליים ללא בולמי זעזועים באיזור עקב כף הרגל. נעלי עקב או נעליים גבוהות הגורמות לקיצור של גיד אכילס ועל ידי כך להתכווצות שלו וליצירת גירוי בעקב.

 • כף רגל שטוחה מדי – ספיגה נמוכה של זעזועים בזמן הליכה וריצה או, כף רגל עם קשת גדולה מדי – שגורמת לרקמות מתוחות מדי בכף הרגל .

 • חולי סכרת (הסיבה לא ידועה)

 • לחץ קבוע על כפות הרגליים – אנשים שעיסוקם מצריך עמידה רב שעות היום. עמידה קבועה על הרגליים, גורמת להתקצרות של גיד אכילס ומגבלה בדורסיפלקציה של כף הרגל .

 • אנשים אחרי גיל 45 ובגיל העמידה. מדוע ? מבנה עקב כף הרגל מותאם לבלימת זעזועים ומניעת שחיקה. (לכן העור בסוליית כף הרגל הוא עבה יותר מהעור במקומות אחרים בגוף). עם הגיל, עקב תהליכי שחיקה טבעיים של הגוף, עובי שכבות השומן התת עורי יורדת בגוף בכלל ובעקב בפרט.

 • אנשים בעלי משקל עודף, הגורם לעומס רב על הברכיים ועל הגפיים, כולל עקב כף הרגל.

  חיתולית הכפית (Plantar fascia)

  חיתולית הכפית היא רקמת חיבור שמשתרעת בין עצם העקב (קלקנאוס) לבין בסיס האצבעות. יש לה תפקיד חשוב בשמירת תפקוד הקשת האורכית הפנימית בכף הרגל. כאשר מתבצעת דריכה על כף הרגל, המשקל הרב שמופעל גורם למתיחה של חיתולית הכפית. מתיחה חוזרת ונשנית שלה עשויות לגרום לקרעים זעירים בחיתולית.

  מהי מחלת חיתולית הכפית ומהו דורבן העקב ?

  הכאב שאותו מרגישים בבעיית דורבן מקורו, כנראה, בהתמעטות של קולגן (Collagen) באיזור שבו מתחילה חיתולית הכפית (Plantar fascia), המתחילה בעקב.
  קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם (כ- 30% ממשקלו של גוף האדם להוציא מים), המהווה מרכיב עיקרי בסיבים אשר מצויים ברקמות החיבור – כגון גידים, רצועות, עור, עצמות וסחוסים. עקב קרעים מיקרוסקופיים כרוניים המתרחשים באיזור חיתולית הכפית, מתמעטת כמות הקולגן. במצבים רגילים הגוף מצליח לתקן קרעים מיקרוסקופיים אלו. אך במקרים רבים יכולת הריפוי העצמי של הגוף לא מספיקה להדביק את קצב הפירוק של הקולגן ולתקן את הקרעים המיקרוסקופיים. הניסיונות של הגוף "להצמיד" את חיתולית הכפית לעצם יוצרים במקרים רבים זיז גרמי הנראה בצילומי רנטגן של העקב – אשר מכונה דורבן העקב (spur). הזיז הגרמי נראה בכ – 50% מהסובלים ממחלת חיתולית הכפית.

  ממה נובעים כאבי דורבן ?

 • לא תמיד הזיז הגרמי הנקרא דורבן גורם לכאבים העזים. לפעמים כאשר קיימת מחלת חיתולית הכפית יחד עם התעבות  משמעותית שלה, החיכוך המתמיד שלה עם הזיז הגרמי גורמת לכאב ולמצב דלקתי.

 • לפעמים קיצור של גיד האכילס, המתחבר לעצם העקב (קלקנאוס), יגרום לעומס יתר על חיתולית הכפית ויגרום לכאב.

 • גם תנועה של דורסיפלקציה (Dorsiflexion) של כף הרגל (הקטנה של הזווית בין כף הרגל לרגל עצמה) תמתח את חיתולית הכפית ותגרום לכאב.

  אבחון דורבן עקב כף הרגל

  החולה מדווח על כאב מחמיר עם הצעדים הראשונים בבוקר או אחרי מנוחה ממושכת
  ·        בדיקה גופנית מגלה רגישות בחיתולית הכפית
  ·        לעיתים מבחינים בקיצור של גיד האכילס שמחובר לעקב
  ·        יש לשלול כמובן מחלות או בעיות אחרות בכף הרגל. כאבים בלילה, למשל, אינם אופייניים לבעיית דורבן עקב כף הרגל. יתכן בכלל שהכאב הוא ממקור עצבי (הקרנה מלחץ על עצב שדרתי היוצא מעמוד השדרה הלומברי), מזיהום או מגידול סרטני.
  ·        צילום רנטגן על מנת לשלול בעיות אחרות כגון שברי מאמץ

  טיפול שמרני לבעיית דורבן עקב כף הרגל
  ·        אפליקציה של קרח
  ·        מנוחה
  ·        עיסוי בעקב
  ·        הימנעות מהליכה יחפה על משטחים קשים
  ·        מתיחה של חיתולית הכפית ו/או מתיחה של גיד האכילס (שהתקצרות שלו מהווה גורם סיכון משמעותי להיווצרות הבעיה)
  ·        קיבוע בסד של העקב בלילה
  ·        מדרס אורטופדי – מתחת לעקב מומלץ לשלב בולם זעזועים יחד עם תמיכה רכה לקשת הפלנטרית האורכית. המדרסים עוזרים בהפחתת לחץ על כף הרגל בזמן ההליכה.

  טיפול תרופתי לבעיית דורבן עקב כף הרגל

  ·        תרופות נוגדות כאב (NSAID) לא סטרואידליות.
  ·        הזרקת קורטיזון (סטרואידים) לעקב עצמו

  טיפול ניתוחי לדורבן העקב

  במקרים מעטים וחריגים בהם כשלו כל הטיפולים האחרים ובמצב של כאבים חמורים יש צורך בניתוח שיפריד את הקשת (חיתולית הכפית) מהעקב..

  טיפול משולב  לבעיית דורבן עקב כף הרגל

  ·        טיפול פיזיוטרפי - תרגילי המותחים את גיד אכילס עשויים להקל במקרים מסוימים של דורבן העקב, כיון שאצל רבים מהמקרים יש גם קיצור של הגיד. אם הגיד יוארך – חיתולית הכפית פחות תתכווץ במנוחה
  ·        טיפול בגלי הלם – גלי קול בליסטיים – המטפל בהסתיידויות (זיז גרמי) ובגיד אכילס.
  ·        עיסוי המשולב בחימום פראפין
  ·        שילוב גלי קול במידה וקיים מצב דלקתי
  ·        התאמת נעליים פיזיולוגיות נעלי אליפסול או נעלי MBT להורדת לחץ מהמפרקים ומהקשת האורכית של כף הרגל.

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 40 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/11679/דורבן-העקב-בכף-הרגל

  השאר תגובה למאמר זה

  אלי נחום

  דורבן -פתרון חדשני ולא פולשני לתופעת דורבן העקב

  על ידי: אלי נחוםl בריאות ורפואהl 15/02/2009 lצפיות: 24,467 lתגובות: 1
  ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה

  הדרבן הנו גרם (עצם) הנראה כמו מסמר הבולט מתוך עצם העקב. גרם זה הוא ממש כמו "קוץ בכף הרגל", כאב הדרבן נוצר עקב עומסי המתיחה הפועלים על הרצועה הפלנטרית שאט אט מושכים את העצם החוצה, אך אל דאגה ישנו טיפול מניעתי נכון אם יש לך דרבן זה לא סוף העולם! כאשר הדרבן נוצר, לרוב הוא גם אינו נסוג ונשאר אתנו לעד. הדרבן, הבליטה הגרמית אינה הגורם לכאב, אלה הלחץ של גרם זה על הרקמות הרכות. אך אל דאגה ישנו טיפול מניעתי נכון, גם אם יש לך דרבן זה לא סוף הקריירה וניתן להמשיך לרוץ. כאבי הדרבן

  על ידי: ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחהl בריאות ורפואה> כירופרקטיקהl 03/10/2014 lצפיות: 41
  מנהיים מיכאל

  כאבים בכרית כף הרגל הם אולי התופעה הנפוצה ביותר בתחום. ברוב המקרים ממוקם הכאב במרכז הכרית, מתחת למפרקי האצבעות השניה והשלישית. לעיתים מלווה הכאב ביבלת או בעור קשה וקרני במקום הכאב. מדובר בכאב המגביל מאד את ההליכה ואת מגוון הנעליים שיכול הסובל ממנו לנעול.

  על ידי: מנהיים מיכאלl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/02/2012 lצפיות: 6,282
  מנהיים מיכאל

  ישנן מספר תיאוריות לסיבת הכאב, למשל תיאוריה הגורסת כי מדובר בניוון (Degeneration ) אליו מתייחסים לעיתים בטעות כדלקת כרונית,

  על ידי: מנהיים מיכאלl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/02/2012 lצפיות: 131
  מנהיים מיכאל

  כף רגל שטוחה הוא מצב מולד בדרך כלל (מקרים חריגים יפורטו להלן), לרוב גנטי, המאופיין "בקריסה" של הקשת האורכית בזמן עמידה. במקרים מסוימים הקשת אינה קיימת גם כאשר כף הרגל אינה נושאת משקל, וישנה הגבלה בתנועות הקרסול.

  על ידי: מנהיים מיכאלl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/02/2012 lצפיות: 124

  "הייתכן שמבנה לא תקין של כף רגלנו יגרום לכאבי גב, ברכיים וקרסול שאנו סוחבים במשך שנים?שי סיגלר, פיזיותרפיסט מוסמך מאוניברסיטת ת"א, המתמחה בטיפולים אורטופדיים, פציעות ספורט, סחרחורות ובשיקום וטיפול בבעיות של כף הרגל מסביר על הבעיות הנפוצות בכף הרגל ונותן פתרון פשוט ויעיל שישנה את איכות חייכם."

  על ידי: שי סיגלר- שרותי פיזיותרפיהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/10/2009 lצפיות: 2,061
  מוטי בן דוד

  דורבן העקב הינו בליטה גרמית קטנה בעצם העקב אשר נוצרת בעקבות עומס וחיכוך יתר באזור כף הרגל ותנוחה לא נכונה שלה בזמן הליכה.

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 19/07/2009 lצפיות: 225

  דורבן בכף הרגל הינו אחת הבעיות השכיחות בכף הרגל, למעשה מוערך שכ 2 מיליון אמרקאים ניגשים כל שנה לטיפול בעיקבות דורבן בכף הרגל. מאמר זה מציעה אלגוריתם טיפולי כפי שמשתקף בספרות הרפואית.

  על ידי: שטיין נתיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 18/07/2011 lצפיות: 651
  חגי דריילינגר

  הצורה השכיחה ביותר של כאב בעקב, היא כאב בתחתית העקב. בדרך כלל הוא מופיע ללא סיבה ניראת לעין ולעיתים הוא גרוע יותר כאשר מתחילים להעמיס משקל על הרגל. פציינטים מתלוננים לעתים קרובות שהכאב מופיע לראשונה כשנעמדים לאחר שנת לילה או אחרי ישיבה ארוכה. הכאב יכול להיות חד ושורף או תחושת מתיחה בתחתית העקב. כשהמצב מתקדם, יכול להופיע כאב פועם אחרי שנעמדים על הרגליים או שיכול להופיע כאב שמקרין כלפי מעלה באחורי הרגל. הכאב יכול גם להקרין לקשת הרגל.

  על ידי: חגי דריילינגרl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 05/08/2009 lצפיות: 2,099

  יש פתרון למקרים של תגובה אלרגית לקרדית אבק הבית - בריאוטק רדית אבק הבית נחשבת לדיירת קבע בהרבה בתים וגורמת לדיירים להתגרד ולהתעטש ללא הפסקה. קרדית אבק הבית אמנם בלתי נראית לעין, אך אפשר להפטר ממנה בכמה צעדים יעילים של ניקיון. הדבר נשמע כמו סרט אימים אך מסתבר שהוא חלק מחיי היום יום שלנו. ידוע שקרדית אבק הבית רגישה לשינויי טמפרטורה קיצוניים

  על ידי: טל פולl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/03/2015
  רפי רזניק

  נוירוכירורג הוא רופא אשר המומחיות שלו היא בהתערבות כירורגית שמטרתן היא טיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית או מערכת העצבים ההיקפית

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 18/02/2015
  רפי רזניק

  האורולוגיה הינו ענף רפואה המתמחה בילדים, נשים וגברים בכל הקשור לכליות ומערכת השתן.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 18/01/2015

  ארצנו הקטנה מרובה במקומות מעניינים שניתן לטייל בהם. במיוחד בתקופה זו בין העונות כאשר הנופים מרהיבים ומזמינים לטייל בהם. בין אם אלו יהיו טיולים רגליים או טיולי שטח עלינו או אם אתם מטיילים מזדמנים או כאלו שחורשים את הארץ לאורכה ורוחבה

  על ידי: יחיl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 16/01/2015
  אסף דורי

  כאשר אנו מגיעים לבחור מטפלת סיעודית לקרובים שלנו אנו צריכים לדעת מספר דברים, מטפלת סיעודית יכולה להיות מטפלת זרה או ישראלית, השכר של מטפלת סיעודית זרה בדרך כלל נמוך יותר, יש השתתפות של ביטוח לאומי בהתאם לדרגות שונות ואת זה תוכלו תלברר דרך ביטוח לאומי, עד שמסדרים מטפלת סיעודת לבית דרך חברת סיעוד, יש חלון קצר או ארוך ואותו אפשר למלא דרך מטפלת סיעודית ישראלית...

  על ידי: אסף דוריl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 23/12/2014 lצפיות: 11

  לים המלח השפעות מרפאות על העור שאינן מוטלות בספק. מאמר זה מתאר מספר מוצרים מים המלח המיועדים לטיפול בבעיות שונות ובהן פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה, כאבי שרירים ומפרקים.

  על ידי: ישי אברמסl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 23/12/2014 lצפיות: 17

  תרופות סבתא לשיעול - אם אתם נמצאים בבעיית שיעול , ואתם מחפשים תרופות סבתא שיכולות לעזור לכם , הגעתם למקום הנכון! המאמר הבא מסביר בפירוט על הדרכים להלחם בשיעול הטורדני והמציק, ע"י שימוש בתרופות סבתא בלבד.

  על ידי: shmolikl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/12/2014 lצפיות: 733

  סובלים מאקנה ? תרצו להפתר מהתופעה המעצבנת שנקראת אקנה ? הגעתם למקום הנכון! המאמר הבא מפרט על טיפול באקנה , בדרכים הטבעיות והיעילות ביותר. אתם מוכנים? אז קדימה למהפך שיילחם באקנה וישנה את חייכם לטובה.

  על ידי: shmolikl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 18/12/2014 lצפיות: 14
  אלטרנטיבה

  כאבי גב - המכה של המאה ה -21. האם נגזר על מאות מליונים לסבול ? ניסיתם טיפולים אך אין שום הקלה. מדוע ? הידעתם: שרירי בטן חזקים חשובים מאוד למניעה של כאבי גב... קצת אור על הבעייה המציקה עם מספר טיפים למניעה של כאבי גב.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 03/10/2009 lצפיות: 378
  אלטרנטיבה

  דיקור סיני או דיקור לפוריות הוא כלי שאליו פונות כיום נשים רבות, המתקשות להיכנס להריון. כיצד דיקור משפיע על פוריות האישה ? האם ניתן לשלב את הטיפול המערבי ההורמונלי יחד עם דיקור ? על כך במאמר הבא

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 03/08/2009 lצפיות: 4,310 lתגובות: 1
  אלטרנטיבה

  מדוע דיקור בנקודה מסוימת עובד ? מה נוצר בגוף ברגע שלוחצים על נקודות דיקור ? מדוע יש בעייה בראש ובכלל דוקרים ברגליים ? מדוע אנשים רבים בוחרים להוריד לחץ דם באמצעות דיקור ? לאיזה בעיות זה טוב במיוחד ? דיקור סיני - נפלאות הדיקור.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 13/06/2009 lצפיות: 2,060
  אלטרנטיבה

  כאבי כתפיים הם הסיבה השנייה בשכיחותה, לאחר כאבי גב, לפניית אנשים לאורטופד. הביטוי כתף קפואה בא לתאר מצב בו יש קושי לבצע תנועות פשוטות של מפרק הכתף. כתף קפואה אינה מצב אורטופדי פתאומי- בדרך כלל מעורב תהליך הידרדרות שיכול להימשך מספר חודשים ויותר עד לקבלת האבחנה על כתף קפואה.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 31/12/2008 lצפיות: 3,737
  אלטרנטיבה

  רפואה סינית מציעה סוגי טיפולים שונים לשיכוך כאבי גב תחתון. • דיקור סיני . • טווינה (פיזיותרפיה סינית). • צמחי מרפא. • כוסות רוח. בספר הרפואה הפנימי של הקיסר הצהוב, אחד מהטקסטים העתיקים והחשובים ביותר של הרפואה הסינית, נאמר: " גב תחתון ומותניים הם הבית של הכליות. אם המטופל לא יכול להסתובב או לזוז הבעיה היא בכליות". ואכן כאב גב תחתון מזוהה במקרים רבים עם חולשת כליות.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 15/10/2008 lצפיות: 683
  אלטרנטיבה

  בין כל 2 חוליות בעמוד השידרה קיים מבנה טבעתי הנקרא דיסק. פריצת דיסק היא מצב בו נוצר קרע בטבעת החיצונית של הדיסק והג'ל שבתוכו פורץ החוצה.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 17/08/2008 lצפיות: 82,120
  אלטרנטיבה

  סובלים כאבים? ניסיתם טיפולים שונים אך הכאב לא עבר? טיפולים חדשניים בטכנולוגיה חדשנית, טיפולים באמצעות גלי הלם – גלי קול בליסטיים ייסעו להעלמת הכאבים.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 02/07/2008 lצפיות: 3,684
  אלטרנטיבה

  מיגרנה ובשמה העברי 'צדעת', היא אחת המחלות השכיחות שגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים של הסובלים ממנה. הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפול תרופתי לבעיית המיגרנה, אשר מקל על סימפטומי הכאב ויעיל רק עבור חלק מהמטופלים. התרופות אינן מרפאות את המיגרנות, הן מצליחות להפחית את תדירות הכאבים ועוצמתם ומסייעות לסובלים להמשיך בתפקוד יומיומי רגיל. הודות לשילוב טיפולים ייחודיים ניתן כיום לטפל במקרים רבים של מיגרנות ביעילות ולהגיע לתוצאות אופטימליות.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 03/06/2008 lצפיות: 1,910
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast