אם "חד הורית" – מי באמת ראויה להיקרא כך?

פורסם: 21/05/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 10,996 | Share

ישנו נושא נוסף הצורם לי מזה זמן רב והוא ההגדרה של "אם חד הורית". אין ספק כי ארגוני הנשים הנכללים על הפמיניזם הרדיקלי הכוחני והנבער - לא יאהבו את דבריי, שכן הם אינם עומדים בקנה אחד עם עקרון "הדאגה העיוורת לנשים באשר הן, תוך ניסיון לשפר את רווחתן הכלכלית בכל צורה אפשרית". יחד עם זאת, אין לי ספק כי הפמיניסטיות האמיתיות, הדוגלות בשוויון אמיתי וצודק –יסכימו לדבריי.

עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2006 היו בישראל כ-100 אלף משפחות "חד הוריות" עם ילדים עד גיל 17, ובהן כ-170 אלף ילדים עד גיל 17. בלמעלה מ-90% מהמשפחות החד הוריות הללו –עומדת אישה, כאשר בכ-60% מהמשפחות החד הוריות –ראש המשפחה הוא הורה גרוש, ב-14%- רווק, ב-13%-אלמן וב-15%-הורים נשואים שחיים בנפרד.

משפחה חד הורית, על פי המונחון של המוסד לביטוח לאומי, היא משפחה בה הורה יחיד, שבחזקתו ילד אחד או יותר, שאינו נשוי ואין לו בן זוג. החוק מכליל בתוכו אישה בהליכי גירושים למעלה משנתיים, עגונה או עולה חדשה שבן זוגה לא עלה עמה לישראל. בהגדרה נכללות גם משפחות בהן לא היה אב מעולם, ונשים שהרו מהפריה מלאכותית או מאב לא ידוע.
יש לציין כי עפ"י החוק הקיים במדינת ישראל, ניתנות הקלות והטבות למשפחה חד-הורית, מתוך הכרה בקושי לקיים משפחה כזו יחסית לקיומה של משפחה רגילה. בין היתר, זוכות משפחות אלה להקלות במס הכנסה (נקודות זיכוי נוספות), מענקים מהמוסד לביטוח לאומי (מענק לימודים לכל ילד בתחילת כל שנת לימודים). כמו כן, מובטחים גם תשלומי הבטחת הכנסה מוגדלים למשפחות חד הוריות ואף קיימת מכסת היעדרות מוגדלת להורה בשל מחלת ילד.
אין ספק כי משפחה המתקיימת ממשכורתו של הורה אחד שהינו אלמן, רווק, נטוש וכו'- אכן זקוקה לסיוע והטבות מהמדינה.
ואולם, במדינת ישראל, לתפארת תרבות ה"ישרא-בלוף"- ההגדרה הנ"ל, הנושאת בחובה השלכות כלכליות מרחיקות לכת לתקציב המדינה- אינה מתייחסת באמת רק למקרים הראויים להיקרא כך. יתר על כן, החלק המכריע של המשפחות ה"חד הוריות" בישראל- מורכב מאמהות גרושות, שאינן מקיימות לבדן את ילדיהן, אלא ברוב המוחלט של המקרים זוכות לתשלום חודשי נאה ביותר מהאבות של ילדיהן.
כמובן שבמקרים בהם הנשים אינן זוכות לתשלום מזונות מסיבות שונות- אזי שראוי לכלול גם אותן בהגדרה זו, אך ברוב המקרים מדובר באבות שמשלמים דמי מזונות, למרות שהם עצמם נקלעים לעתים למצוקה כלכלית קשה.
למרות שלשון החוק אינה מבחינה לכאורה בין נשים לגברים, הרי שהלכה למעשה - ברוב המקרים הורים חד-הוריים הם נשים. דבר זה נובע מכך שמשמורת הילדים לאחר הגירושין נתונה לרוב בידי האישה, הזוכה בכל הקופה לאחר הגירושין, לא רק מבעלה לשעבר אלא גם מרשויות הממסד.
למרבה הצער והתדהמה, האבות הגרושים, המשלמים דמי מזונות חודשיים לגרושותיהם- לא נחשבים ל"אבות חד הוריים", ואינם זכאים לקבל את כל אותן הטבות אותן מקבלות נשותיהם הגרושות. במדינה שחקקה את עקרון השוויון בין עקרונות היסוד שלה- הדבר צורם במיוחד. הדבר אף מקומם שבעתיים במקרים בהם ישנה משמורת משותפת לשני ההורים על ילדיהם. גם אז ההגדרה של משפחה חד הורית אינה ניתנת לאב באופן זהה לזו שניתנת לאם, כפי שההגיון מחייב.
מעבר לפן הכספי, הרי שאין לכך גם כל הצדקה מוסרית: מאחר והילדים הללו לא נוצרו מ"רוח הקודש", ולרוב הילדים הללו יש שני הורים -זכותם הטבעית היא להמשיך ולזכות לשני הורים במשרה מליאה ובעלי ערך שווה.
רוב האבות הגרושים שאני מכיר-ממשיכים לעזור ולטפל בילדים גם לאחר הגירושין (גם אם הם לא במשמורתם), ממשיכים להגיע לימי הורים בבית הספר, ולוקחים חלק פעיל ואכפתי בגידול הילדים.
השימוש הבזוי הזה בהגדרה "אם חד הורית" לאמהות שהתגרשו ויש להן ילדים – למרות שהוא אולי נשמע יותר "אלגנטי" ו"הרואי" – הוא לא מוסרי, לא הוגן , ובוודאי שאינו ראוי. דבר זה פוגע בראש ובראשונה באבות הגרושים, שכורעים תחת נטל תשלומי המזונות ואינם זוכים אפילו להיקרא "הורה" עבור ילדיהם ,למרות שהם נמצאים שם בשבילם ויעשו הכל למענם.
דבר זה גם פוגע בילדים עצמם שהמדינה ,בחסות החוק המעוות הזה, מוחקת להם הורה אחד שאותו הם ממשיכים לאהוב בכל ליבם. (שכן יש להם רק הורה אחד לכאורה). במשך הזמן עלול להיווצר אצלם הרושם שאחד ההורים "שווה יותר" (תרתי משמע) , דבר שעלול לפגום בחשיבות הקשר שלהם עם ההורה המרוחק.
אין לי ספק כי הדבר פוגע גם בנשים עצמן ,שזקוקות לחופש ולשוויון הזדמנויות אמיתי. מהגדרה זו- משתמע שהאחריות על הילדים היא שלהן בלבד, לטוב לרע.

ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים ובהמטו-אונקולוגיה ילדים,
פעיל לקידום שיווין בהורות ושמירה על טובת הילד.

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 23 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/11959/אם-חד-הורית-–-מי-באמת-ראויה-להיקרא-כך

  השאר תגובה למאמר זה

  בעידן המודרני בו חלים שינויים בתחומים שונים בחיינו אנו עדים לשינויים גם בהרכב התא המשפחתי. מאמר זה יידון בשאלה האם דרושה התייחסות שונה במהלך חיפוש אחר מטפלת לילדים או אופר במשפחה חד הורית? זיוית פוסלסקי עודי מביאה דוגמאות מניסיונה המקצועי בתחום .

  על ידי: זיוית פוסלסקי עודיl משפחה וזוגיות> הורותl 17/06/2009 lצפיות: 732

  הורה במשפחה חד הורית זכאי לתוספת של נקודת זיכוי, הורה אשר לא קיבל את נקודת הזיכוי המגיעות לו שילם מס עודף ויהיה זכאי להחזרי מס.

  על ידי: אתיl חשבונאות ומס> החזרי מסl 21/12/2010 lצפיות: 180

  תקציבי מחיה של גידול ילדים מול משכורת של אם חד הורית. וממול היתרונות בגידול הילד לב.

  על ידי: אם חד הוריתl משפחה וזוגיותl 12/08/2008 lצפיות: 14,031 lתגובות: 1

  הסוגיה מהי משפחה אינה מעוגנת בחוק הישראלי. עו"ד אירית רוזנבלום טוענת כי לכל אדם הזכות להקים משפחה ללא קשר לדת גזע או מין. דבר שאינו מובן מאליו בישראל, כיוון שהמשפחה המוכרת בפני החוק בישראל הנה אך ורק משפחה הטרוסקסואלית, כששני בני הזוג הם יהודים ונישואיהם הם כאלה התקפים בפני הרבנות, או משפחה אזרחית כששני בני הזוג אינם יהודים.

  על ידי: משפחה חדשהl חוק ומשפט> דיני משפחהl 21/10/2010 lצפיות: 282

  מספר המשפחות החד הוריות בישראל הוא 110,000. 12% מן המשפחות החד הוריות הן משפחות של עולים חדשים. בקרב אוכלוסיית העולים החדשים בלבד 25% מן המשפחות הן חד הוריות.

  על ידי: משפחה חדשהl חוק ומשפט> חוק וחברהl 13/12/2010 lצפיות: 2,514

  עקרון טובת הילד, הוא שיקול ראשון במעלה (ס' 3 לאמנת הילד) הגובר על כל שיקול אחר בתחום דיני המשפחה (ביאריס), ולכן נחשב כמנחה ובעל עדיפות מהותית בפתרון סכסוכים בתחום (2266/93). חוק הכשרות המשפטית (להלן החוק), נותן ביטוי משפטי לעקרון, לדידו של שיפמן העקרון מבטא את התפיסה שילד איננו אובייקט השייך להוריו ולכן יש להכיר בו כבעל זכויות וצרכים משלו

  על ידי: דודl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 19/10/2009 lצפיות: 14,426
  ליטל יעקובוביץ-דראי

  לא לפני זמן רב נתקבלה החלטת הממשלה לפיה החל מספטמבר 2012 יונהג חינוך חינם מגיל 3 וכבר נתקבל פס"ד המהווה סנונית ראשונה להשפעה האפשרית של החלטה זו לגבי מזונות ילדים. בפסק דינו של ביהמ"ש לענייני משפחה בטבריה, נידונה תביעה למזונותיה של קטינה כבת שנתיים. פסק הדין מתייחס להחלטת הממשלה לאפשר חינוך חינם מגיל 3.

  על ידי: ליטל יעקובוביץ-דראיl חוק ומשפט> דיני משפחהl 19/02/2012 lצפיות: 163
  יעל דובר

  האם הדיכוטומיה בין התמקדות בקריירה למיקוד במשפחה הן שתי האפשרויות היחידות הקיימות ? האם רק האופציה של מיקוד בקריירה רלוונטית להצלחה מקצועית ? בשיח בן זמננו כאשר עולה סוגיית התמודדות האדם עם מעגלי חייו השונים נשמעת לרוב הפרדה בין התחומים השונים ודיבור של או או- או משפחה או קריירה.

  על ידי: יעל דוברl עבודה וקריירהl 20/02/2008 lצפיות: 9,610

  בישראל משפחה קלאסית נורמטיבית היא גבר ואישה, יהודים, הנשואים זה לזו כדת משה וישראל. זוהי כאמור הגדרה של נורמה, של קונצנזוס, ולא הגדרה משפטית כי גם התא המשפחתי הנורמטיבי הזה, המקבל, את עידודה המלא של המסורת היהודית, לא זכה להגדרה מסודרת בחוק.

  על ידי: משפחה חדשהl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 29/07/2010 lצפיות: 368
  יצחק ידידיה

  האויבים שלנו משכנעים את הקהל העולמי, שהאוכלוסייה הערבית שואפת לשחרר את פלשתינה מיהודים, ולכן תומכת במחבלים, שמבטאים את רצון האוכלוסייה הזאת. להלן דבריו הנשגבים של המנהיג הרוחני של עמנו, הרבי מליובאוויטש - "לא כל עשרות אלפי הערבים, הנמצאים שם, הם מחבלים, רובם מעוניינים לחיות בשקט והמחבלים אינם אלא אנשים ספורים". האויב הפנימי הצליח להסתיר מהקהל הישראלי מילים אלו של האיש החכם ביותר בדורנו, ברם מהפכות עממיות, שזעזעו את האומה הערבית הגדולה, הצדיקו את דבריו.

  על ידי: יצחק ידידיהl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 18/04/2015
  בבלי יריב

  לאחר פרוץ המלחמה גויס האב ליחידה GTE-881 (יחידת עובדים זרים). האם נותרה מטופלת בשלושה ילדים קטנים, ומספר חודשים לאחר עזיבת האב נולדה קלודין, בת הזקונים. הנרי נשלח עם אנדרה לקייטנה בת שבועיים במוסד "Chateau de Beaurouvre, השייך לביטוח לאומי הצרפתי. בזמן שהותם שם נלקחו האם ושתי הבנות לדרנסי (Drancy) ומשם נשלחו לאושויץ ((Auscwitz, אל מותן.

  על ידי: בבלי יריבl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 11/04/2015
  אבינועם.ש

  ב''ה. אהבת המולדת הניפי ציון נס ודגל לשלום טקס מאיר עיניים בהרמת הדגל ובשיר הלל ציון בדומיה בכל מוסדות החינוך הארצי יהווה חיבור רוחי על זבח פולחני לאומי על הבית הזה ישראל כדי לעטוף את כל העם באורחות ציון ומוסרי הדרך ואהבת לרעך כמוך ויראת מאלוקיך והייתי בשבי ציון ולמדת חוקיה ושמרת את מולדתך ועשית מצווה ליום ציון והגית יומם ולילי פיקרא מפרקי אבות קדושים וכל יום ויום למדת וחידשת לך אורח רוח לעבודת ה' ביראה נעימה ומסרת שלום לרעך ומורה שמים בך וכבוד עשית לדרך ציון היקרה

  על ידי: אבינועם.שl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 28/03/2015

  רב המועצות המקומיות בארץ נאלצות להתמודד עם טיפול שוטף של צרכי התושבים בתחום כיבוי אש, בטיחות ואבטחה בכוחות עצמם על מנת לספק פתרון מהיר יותר לכל בעיה המתעוררת באזור

  על ידי: בני סיווןl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 27/01/2015 lצפיות: 11
  אילן מויאל

  תאונות דרכים נגרמות בשל סיבות רבות: חלקן המועט נגרם בשל תקלות טכניות הקשורות למצב הרכב, אך רובן קשורות לאופן התנהגות הנהגים בזמן הנהיגה. לא די בלמוד תאורטי של חוקי התנועה, אלא יש ללמוד את ההשפעות הלא מודעות כדי להפכן לחלק מהבסיס של תורת הנהיגה.

  על ידי: אילן מויאלl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 08/12/2014 lצפיות: 59

  לא תאמין איך אפשר להנציח אותך, אתה יכול לטוס לחלל, להפוך לתכשיט ועוד לאחרונה, פיתחו כמה חברות גדולות מושקעות ורציניות, אפשרויות קבורה המשלבות את היתרונות של שריפת גופה עם המוחשיות, הקביעות וה"ארציות" של קבורה מסורתית.

  על ידי: טל בן דודl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 18/11/2014
  הרציון הרצל

  חדש תקן ישראלי 7\1001 מפוחים לשחרור עשן, התקן קובע את אופן ושיטת ביצוע הבדיקה על פיה המפוחים יבדקו בתנאי סביבה של 250 ו 400מעלות צלזיוס למשך שעתיים, בדומה לתקן האירופי. מאחר ולמכון התקנים הישראלי אין את האמצעים לבדיקות מורכבות מן הסוג הזה, ניתנה אפשרות ליצרנים מקומיים להיערך להקמת תנור בדיקה מיוחד שיהיה מסוגל לבדוק את המפוחים ע"פ התקן הבן לאומי.

  על ידי: הרציון הרצלl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 12/09/2014 lצפיות: 81
  בבלי יריב

  יש אומרים.. האמונה נותנת בינה, וזאת לדעת את כוחו של המעיין לרפא ולטהר, כפי שנאמר בחסידות על סוד "מעיינות"

  על ידי: בבלי יריבl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 15/07/2014 lצפיות: 73
  ד"ר מוטי חיימי

  במאמר מפורטים הנימוקים בעד משמורת משותפת וניתנות תשובות לטענות המעולות כנגד הפתרון הראוי של משמורת משותפת לאחר גירושין

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 29/11/2007 lצפיות: 17,765 lתגובות: 1
  ד"ר מוטי חיימי

  במאמר מפורטות הסיבות האמיתיות להתנגדות חלק מהנשים לרצון לבטל את החוק המעוות הקרוי "חזקת הגיל הרך"

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 29/11/2007 lצפיות: 1,274 lתגובות: 1
  ד"ר מוטי חיימי

  המאמר סוקר מחקרים מטובי הפסיכולוגים בעולם בסוגייה זו

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 25/09/2007 lצפיות: 37,302
  ד"ר מוטי חיימי

  בדיקות סקר גנטיות הן בדיקות המוצעות לזוגות (לפני ההריון או במהלך שלביו הראשונים) שלהם אין כל סיפור משפחתי של מחלה תורשתית, פיגור שכלי או מום מלידה.

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl בית וצרכנותl 17/09/2007 lצפיות: 51,999
  ד"ר מוטי חיימי

  במאמר מפורט המידע על החיסון החדש כנגד סרטן צוואר הרחם.

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 06/09/2007 lצפיות: 113,740
  ד"ר מוטי חיימי

  במאמר מתוארים ממצאים מחקר מעניינים לגבי חשיפתינו לנזקי הסביבה , והשפעתם על ילדים במיוחד

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl חברה וסביבה> איכות הסביבהl 06/09/2007 lצפיות: 18,603
  ד"ר מוטי חיימי

  לאור אירועי ההזנחה והאלימות כלפי ילדים לאחרונה- ראוי לקרוא את ממצאי המחקר הזה

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl משפחה וזוגיות> אלימות במשפחהl 29/08/2007 lצפיות: 26,251
  ד"ר מוטי חיימי

  המאמר סוקר את כישורי הפסיכולוגים העוסקים בבדיקת מסוגלות הורית לאור החשיבות המכרעת העלולה להיות להמלצותיהם בנוגע למשמורת ילדים לאחר גירושין

  על ידי: ד"ר מוטי חיימיl חוק ומשפטl 26/08/2007 lצפיות: 16,267
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast