אם "חד הורית" – מי באמת ראויה להיקרא כך?

21/05/2008 • על ידי • 11,012 צפיות

ישנו נושא נוסף הצורם לי מזה זמן רב והוא ההגדרה של "אם חד הורית". אין ספק כי ארגוני הנשים הנכללים על הפמיניזם הרדיקלי הכוחני והנבער - לא יאהבו את דבריי, שכן הם אינם עומדים בקנה אחד עם עקרון "הדאגה העיוורת לנשים באשר הן, תוך ניסיון לשפר את רווחתן הכלכלית בכל צורה אפשרית". יחד עם זאת, אין לי ספק כי הפמיניסטיות האמיתיות, הדוגלות בשוויון אמיתי וצודק –יסכימו לדבריי.

עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2006 היו בישראל כ-100 אלף משפחות "חד הוריות" עם ילדים עד גיל 17, ובהן כ-170 אלף ילדים עד גיל 17. בלמעלה מ-90% מהמשפחות החד הוריות הללו –עומדת אישה, כאשר בכ-60% מהמשפחות החד הוריות –ראש המשפחה הוא הורה גרוש, ב-14%- רווק, ב-13%-אלמן וב-15%-הורים נשואים שחיים בנפרד.

משפחה חד הורית, על פי המונחון של המוסד לביטוח לאומי, היא משפחה בה הורה יחיד, שבחזקתו ילד אחד או יותר, שאינו נשוי ואין לו בן זוג. החוק מכליל בתוכו אישה בהליכי גירושים למעלה משנתיים, עגונה או עולה חדשה שבן זוגה לא עלה עמה לישראל. בהגדרה נכללות גם משפחות בהן לא היה אב מעולם, ונשים שהרו מהפריה מלאכותית או מאב לא ידוע.
יש לציין כי עפ"י החוק הקיים במדינת ישראל, ניתנות הקלות והטבות למשפחה חד-הורית, מתוך הכרה בקושי לקיים משפחה כזו יחסית לקיומה של משפחה רגילה. בין היתר, זוכות משפחות אלה להקלות במס הכנסה (נקודות זיכוי נוספות), מענקים מהמוסד לביטוח לאומי (מענק לימודים לכל ילד בתחילת כל שנת לימודים). כמו כן, מובטחים גם תשלומי הבטחת הכנסה מוגדלים למשפחות חד הוריות ואף קיימת מכסת היעדרות מוגדלת להורה בשל מחלת ילד.
אין ספק כי משפחה המתקיימת ממשכורתו של הורה אחד שהינו אלמן, רווק, נטוש וכו'- אכן זקוקה לסיוע והטבות מהמדינה.
ואולם, במדינת ישראל, לתפארת תרבות ה"ישרא-בלוף"- ההגדרה הנ"ל, הנושאת בחובה השלכות כלכליות מרחיקות לכת לתקציב המדינה- אינה מתייחסת באמת רק למקרים הראויים להיקרא כך. יתר על כן, החלק המכריע של המשפחות ה"חד הוריות" בישראל- מורכב מאמהות גרושות, שאינן מקיימות לבדן את ילדיהן, אלא ברוב המוחלט של המקרים זוכות לתשלום חודשי נאה ביותר מהאבות של ילדיהן.
כמובן שבמקרים בהם הנשים אינן זוכות לתשלום מזונות מסיבות שונות- אזי שראוי לכלול גם אותן בהגדרה זו, אך ברוב המקרים מדובר באבות שמשלמים דמי מזונות, למרות שהם עצמם נקלעים לעתים למצוקה כלכלית קשה.
למרות שלשון החוק אינה מבחינה לכאורה בין נשים לגברים, הרי שהלכה למעשה - ברוב המקרים הורים חד-הוריים הם נשים. דבר זה נובע מכך שמשמורת הילדים לאחר הגירושין נתונה לרוב בידי האישה, הזוכה בכל הקופה לאחר הגירושין, לא רק מבעלה לשעבר אלא גם מרשויות הממסד.
למרבה הצער והתדהמה, האבות הגרושים, המשלמים דמי מזונות חודשיים לגרושותיהם- לא נחשבים ל"אבות חד הוריים", ואינם זכאים לקבל את כל אותן הטבות אותן מקבלות נשותיהם הגרושות. במדינה שחקקה את עקרון השוויון בין עקרונות היסוד שלה- הדבר צורם במיוחד. הדבר אף מקומם שבעתיים במקרים בהם ישנה משמורת משותפת לשני ההורים על ילדיהם. גם אז ההגדרה של משפחה חד הורית אינה ניתנת לאב באופן זהה לזו שניתנת לאם, כפי שההגיון מחייב.
מעבר לפן הכספי, הרי שאין לכך גם כל הצדקה מוסרית: מאחר והילדים הללו לא נוצרו מ"רוח הקודש", ולרוב הילדים הללו יש שני הורים -זכותם הטבעית היא להמשיך ולזכות לשני הורים במשרה מליאה ובעלי ערך שווה.
רוב האבות הגרושים שאני מכיר-ממשיכים לעזור ולטפל בילדים גם לאחר הגירושין (גם אם הם לא במשמורתם), ממשיכים להגיע לימי הורים בבית הספר, ולוקחים חלק פעיל ואכפתי בגידול הילדים.
השימוש הבזוי הזה בהגדרה "אם חד הורית" לאמהות שהתגרשו ויש להן ילדים – למרות שהוא אולי נשמע יותר "אלגנטי" ו"הרואי" – הוא לא מוסרי, לא הוגן , ובוודאי שאינו ראוי. דבר זה פוגע בראש ובראשונה באבות הגרושים, שכורעים תחת נטל תשלומי המזונות ואינם זוכים אפילו להיקרא "הורה" עבור ילדיהם ,למרות שהם נמצאים שם בשבילם ויעשו הכל למענם.
דבר זה גם פוגע בילדים עצמם שהמדינה ,בחסות החוק המעוות הזה, מוחקת להם הורה אחד שאותו הם ממשיכים לאהוב בכל ליבם. (שכן יש להם רק הורה אחד לכאורה). במשך הזמן עלול להיווצר אצלם הרושם שאחד ההורים "שווה יותר" (תרתי משמע) , דבר שעלול לפגום בחשיבות הקשר שלהם עם ההורה המרוחק.
אין לי ספק כי הדבר פוגע גם בנשים עצמן ,שזקוקות לחופש ולשוויון הזדמנויות אמיתי. מהגדרה זו- משתמע שהאחריות על הילדים היא שלהן בלבד, לטוב לרע.

ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים ובהמטו-אונקולוגיה ילדים,
פעיל לקידום שיווין בהורות ושמירה על טובת הילד.

אודות כותב המאמר

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי
 

מומחה ברפואת ילדים , ובהמטו-אונקולוגיה ילדים.

פעיל חברתי לקידום שיוויון בהורות ושמירה על טובת הילד.