איך להתקבל ללימודי אדריכלות

23/09/2012 • על ידי • 128 צפיות

מדי שנה נרשמים אלפי סטודנטים בכל רחבי הארץ ללימודי אדריכלות. במוסדות מובחרים כמו שנקר ובצלאל- אדריכלות היא אחת המגמות המובילות. נדמה שחלק מהמשיכה של התחום נובעת מהשילוב הנדיר בין עשייה פיזית ופרקטית, הדורשת יכולות טכניות, הנדסיות, יכולת ארגון ותכנון, לבין ראש פתוח, יצירתיות ומקוריות וצורך בחוש אסתטי מפותח. באופן טבעי, גם תנאי הקבלה ללימודים מהסוג הזה אינם סטנדרטים.

תנאי קבלה ללימודי אדריכלות

ללימודי אדריכלות ברוב המוסדות, בודאי המובילים שבהם, הליך קבלה ממושך הכולל הרשמה על בסיס ציוני בגרות (לרוב ממוצע הבגרות המינימלי להגשת מועמדות הוא 80 או 85) ופסיכומטרי (או מבחן אמי"ר) ומספר מבחנים נוספים, הגשת תיק עבודות (פרוטפוליו) וראיון קבלה. למכללות השונות מבחנים שונים בכתב ובעל פה, שמטרתם להעריך את רמת היכולת הביצועית (בשרטוט ואיור וכדומה) ואת החשיבה היצירתית של המועמד. מי שעבר את שלב המבחנים יוזמן להגיש תיק עבודות ומי שתיק העבודות שלו הרשים את צוות ההוראה, יוזמן לראיון קבלה שמהווה את שלב הסינון הסופי.

תיק העבודות

הכנת תיק העבודות, המתאים לקבלה ללימודים בבצלאל אדריכלות, הוא בדרך כלל השלב שמלחיץ את המועמדים ללימודי אדריכלות. התיק אמור לכלול בין 7 ל-15 עבודות הקשורות לאדריכלות, עיצוב או אומנות. סך העבודות בתיק אמורות לבטא הצהרת כוונות של המועמד ללימודים לגבי היכולות, הרגישות האסתטית והפוטנציאל שלו להתפתח בלימודים. העבודות לא צריכות להיות מקצועיות או לחקות אמנים ואדריכלים ידועים, אלא לשקף את האישיות של המועמד, גם בצורה גולמית.

לימודי מכינה                                                  

חלק ניכר מהמועמדים ללימודים אדריכלות מבלים לפני כן במכינה – מסגרת לימודים בהנחיית מרצים מהתחום, שמעשירה את הידיעות, ההבנה ומפתחת את היכולות הגולמיות של אדריכלים לעתיד. בין היתר ניתן להכין את תיק העבודות במהלך המכינה, באווירה יצירתית ובתמיכת מדריכי המכינה.