דפי עבודה לגיל הרך, עולם של העשרה

18/12/2012 • על ידי • 689 צפיות

ילדים בגיל הרך נמצאים בשלב כל כך אקוטי בהתפתחותם וזהו גם השלב בו ההורים שוברים את הראש לפעמים מה הדרך הכי טובה ללמד את ילדיהם ולהרחיב את אופקיהם וכישוריהם. כל כך רכים ופתוחים, כל כך נוחים להתרשם, סופגים כל פיסת ידע, שלב למידה משגע. כל זאת, בכל מיני תחומים כמובן כי הילדים מתפתחים במהירות ב..הכל! כישוריהם הטכניים-מוטוריים, חשיבה ודמיון, איסוף ידע, עיבוד ידע ועוד ועוד. ולפני שההורים מספיקים למצמץ ולומר "ג'ק רובינזון", הם מנפנפים לכם לשלום עם ילקוט ענק וצבעוני על הגב וליד השלט המחייך שאומר "שלום כיתה א". אז איך מכינים אותם לעולם, איך מכינים אותם לכיתה א'?

פיתוח פרטני בתחומים השונים

כמובן שכמות השיטות וכמות הידע הם אינסופיים. אבל אם מתמקדים רגע בכלים שיש ביד ההורים להכנה המושלמת לכיתה א, אחד הדברים הכי אפקטיביים הוא חומרי ההפעלה הממוקדים – דפי עבודה לגיל הרך. מה הכוונה? חוברות הפעלה שונות מלאות בדפי עבודה שממוקדים בהכנה לכתה א'. למשל - חוברות המלמדות את הילדים אותיות לקראת למידת קריאה וכתיבה, חוברות מבוא המכינות את הילדים ללמידת חשבון וכדומה.
בחוברות אלו הילדים מתוודעים לראשונה לחומרי הלימוד החשובים הללו וזאת באמצעות משחקים, שירים והפעלות נעימות שמנטרלות,ניתן לומר, את הפחד והעכבות שעלולות להופיע בהמשך במסגרת לימודים שונה. וזהו אולי אחד היתרונות הגדולים ביותר בדפי ההפעלות. העובדה שהילד לומד תוך כדי משחק ורגש חיובי מלווה את כל תהליך הלמידה. הכרת המספרים באמצעות שיר וריקוד לדוגמה פותחת את המחשבה והאופקים ל'ספיגת' חומרים חדשים לעיתים הרבה יותר מישיבה על כסא מול לוח בכיתה. וכך, גם כשמגיע הילד למעמד הכיתה הוא כבר מצויד בידע ובחוויות חיוביות שיסייעו לו בהמשך להתמודד. 

זמן איכות, הורים וילדים

כאשר הילדים יוצאים מהבית למסגרות השונות, ובעיקר ללימודים בכיתה א, בעצם מסתיים שלב בחיים. מספר השעות ביום בו מבלים הילדים עם ההורים קטן וכך גם זמן הפעילות המשותף. ולכן שווה לנצל את הזמן ככל הניתן לפני שיוצאים הילדים לדרכם החדשה. דפי הפעילות ובעיקר דפי הכנה לכיתה א' הם אמצעי נהדר להורים לבלות זמן עם ילדיהם ולהעניק להם מהידע שלהם. בגיל הרך הילד עוד זקוק מאוד ליד המכוונת ולהשתתפות ההורה בלימוד ובחוויות כולן ועל כן כל הזדמנות כזו היא חשובה גם לילד וגם להורה.

אודות כותב המאמר

דפי צביעה

הכנה לכיתה א' - דפי צביעה.