אני תמיד נשאר אני

פורסם: 22/01/2013 |תגובות: 0 | צפיות: 175 | Share

‏יום שלישי 07 פברואר 2012

התפתחות אישית

אני תמיד נשאר אני

כשאנחנו באים מתוך האי-ידיעה, מתוך מקום של חקירה ופליאה, אנחנו הופכים אחד עם החיים ומאפשרים להם לחיות אותנו. אחד הדברים הנפלאים שקורים בתהליך הזה, הוא שאנחנו מקבלים גישה ל"תוכנית הלימוד" העשירה ביותר של החיים. במילים אחרות, אנחנו לומדים וצומחים בטירוף. במצב הזה, השראה מציפה אותנו מכל מקום וכמעט בכל רגע...לפעמים זה מגיע מהמקומות הכי לא צפויים שיש. זה מה שקרה לי לפני כשבוע בערך כשהאחיינית המקסימה של ארוסתי ביקשה מסבתא שלה להשמיע עוד פעם ועוד פעם...ועוד פעם את השיר "אני תמיד נשאר אני" של עוזי חיטמן ז"ל מפרפר נחמד. לראשונה, המילים של השיר הזה חלחלו אל מקום עמוק יותר בי. 

פתאום שמתי לב שהטקסט הפשוט של השיר הזה יכול לקבל מימד רוחני גבוה מאוד. פתאום זה היה נשמע כמו דברים שמוכרים לי מהזן וממקורות חוכמה נוספים. למי שלא זוכר, זה מתחיל ככה: "לפעמים אני עצוב ולפעמים שמח, לפעמים אני זוכר ולפעמים שוכח, לפעמים אני שבע ולפעמים רעב, לפעמים אני כועס ולפעמים אוהב...אבל אני תמיד נשאר אני, תמיד נשאר אני, תמיד נשאר אני..." כמה נכון וכמה חכם. השיר בעצם אומר שגם העצב, גם השמחה, גם הזיכרון, גם השכחה, גם השובע וגם הרעב, גם הכעס וגם האהבה- כל אלה ועוד תיאורים רבים נוספים שיש בשיר, הם לא אני! 

השיר מסיר מעלינו את כל הדברים שאנחנו נוטים להזדהות איתם. מה שנשאר קבוע זה "האני" וגם זה שנוי במחלוקת. זה תלוי למה אנחנו מתכוונים במילה אני, כי היא יכולה לתפוס כל מיני משמעויות. אם אנחנו מתכוונים לתמצית שלנו, למהות, לאמת המזוקקת ולא לעצמי המזויף שהוא תוצר של המוח, אז כן, אפשר בהחלט להבין את העובדה שהדבר היחיד שנשאר קבוע זה "האני" הזה- החיים שאנחנו. המודעות החופשייה חסרת הזמן והמשוחררת מצורה שהיא נצחית. כל דבר אחר חוץ מזה נתון לחוק השינוי שאומר שהכל ארעי. גם לאמת החכמה ש"הכל משתנה" (אניצ'ה - Anicca), השיר מכוון כשהוא מתאר כל מיני צורות שאנחנו (מודעות) חווים, כל מיני דברים שמשתנים. פעם אנחנו שמחים, פעם כועסים, פעם אוהבים, פעם עצובים, זה כל הזמן משתנה.

כלומר, אני זה לא המחשבות שלי, אני זה לא הרגשות שלי, אני זה לא התחושות שלי, אני זה לא החווית שלי. אז מה אני? זו לגמרי שאלה רוחנית בסיסית שאני ממליץ לכל אחד להישאר איתה בדממה. האמת היא שבאותו יום שהאזנתי לשיר הזה, הייתי במצב רוח מעט ירוד. החיים מיהרו להזכיר לי שמצב הרוח הזה הוא לא אני, שהוא עוד דבר שמיד הולך להשתנות, כמו כל דבר בעולם הזה. 

כדי לעשות זאת, הם השתמשו באמצעי הזמין והיעיל ביותר שעמד לרשותם באותו רגע- במקרה זה בקטע יוטיוב של פרפר נחמד. אני תמיד נשאר אני! לא הגוף, לא העצמי, לא הפנים, לא הגובה או המשקל, לא התפקיד, לא מצב החשבון בעובר ושב, לא השם, לא הצורה, לא האגו, אלא החיים שאנחנו, הדבר הזה שחי דרכנו ונושם אותנו 24 שעות ביממה, ההכרה חסרת הצורה הזו היא האני שתמיד נשאר אני. אני אוהב את המטאפורה של האגם שעל פני המים יכול להיות לעתים סוער, לעתים שקט, לעתים מלוכלך, לעתים נקי, אבל בקרקעית יש שלווה, יש עומק, יש שלום פנימי שלא משתנה. ככה אנחנו, אם האני מתבונן על מה שחולף על פני המים שלו: כעס, שמחה, עצב, רעב, כאב וכו'. 

אם האני מתבונן בדברים האלה ומודע להם, זה אומר שהוא לא מזדהה איתם ולכן לא סובל. הצעד הבא זה להיות מודע למודעות שמודעת לכל הדברים שבאים וחולפים. בינתיים...כיף לדעת שאני תמיד נשאר אני, אז תודה רבה לכרמל בת השנה וחצי על ההשראה ותודה שהיא ביקשה שישמיעו לה את השיר עוד פעם ועוד פעם, עד שאני אקלוט שיש כאן מסר בשבילי... מקווה שגם לכם זה נותן השראה...אשמח לקבל תגובות.

באהבה והערכה, יואב זילכה

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/127174/אני-תמיד-נשאר-אני

  השאר תגובה למאמר זה

  מדף ליוגה - הוצאת ספרים

  תנוחות הפיתול ביוגה כראי להעמקה אל העצמי . פיתול הכולל מודעות לתנועה ולנשימה עשוי להפגיש אותנו עם מתחמי נינוחות ויציבות לצד מתחמי קושי ומועקה.

  על ידי: מדף ליוגה - הוצאת ספריםl רוחניות> העצמה אישיתl 28/03/2015
  גיל - קרקס בגיל

  ג'אגלינג כאימון שמתמידים בו יכול להיות דרך נהדרת ומהנה להתפתחות אישית והעצמה אישית. איך בוחרים סוג ג'אגלינג, מה היתרונות האישיים? הכל במאמר

  על ידי: גיל - קרקס בגילl רוחניות> העצמה אישיתl 13/02/2015
  ספריית ההצלחה

  אנשים רבים חושבים שמזל הוא מה שגרם למצליחנים להגיע לאן שהם הגיעו. הם חושבים שלהיוולד להורים עשירים משפיע על מידת ההצלחה בחיים, כמו שהם חושבים שמיקום גיאוגרפי משפיע עליו. הם חושבים שמזל הוא מה שמביא אנשים להצלחה והאמת היא שהם טועים ובגדול!

  על ידי: ספריית ההצלחהl רוחניות> העצמה אישיתl 09/02/2015 lצפיות: 15
  חגית סימן-טוב

  דאגות מחלישות אותנו, אנחנו יודעים הן לא טובות לנו, ומצד שני אנחנו כמעט לא יכולים בלעדיהן. כי ההרגל הפך אותן לחלק מחיינו. אפשר להמעיט אותן בחיינו, דבר שיוסיף לאיכות החיים שלנו, וישפר את הבריאות שלנו. מי שמוכן לדמיין את חייו בלעדיהן, מוזמן לקרוא את המאמר הזה, המאמר מציע גם דרך להתמודד איתן ולהפחית את את מספרן בחיינו.

  על ידי: חגית סימן-טובl רוחניות> העצמה אישיתl 27/01/2015 lצפיות: 24
  יואב ברנזון

  הבעיה הגדולה עם אושר היא שהוא דבר אישי מאוד ולכן נקבע על ידי כל אדם באשר הוא ולא כדבר מוחלט או כללי

  על ידי: יואב ברנזוןl רוחניות> העצמה אישיתl 24/10/2014 lצפיות: 15
  מיכל גזית

  אנחנו רוצים להצליח, ופוחדים להיכשל. אז איך זה שאנחנו יכולים לזכור הרבה מקרים בהם נכשלנו, וקשה לנו להיזכר מתי הרגשנו הצלחה

  על ידי: מיכל גזיתl רוחניות> העצמה אישיתl 09/09/2014 lצפיות: 24
  מיכל גזית

  כדי שמישהו ישלם לי את המשכורות ויאפשר לי ודאות ובטחון, היה עליי להקריב את הבחירה היומיומית בהתרגשות ויצירה, וזה היה מחיר כבד מדי. בחרתי בחיי אי ודאות, שמשמעותם היא הסכמה שלא לדעת את המשך הדרך ולאפשר לה להתגלות, מפתיעה ומרגשת בכל פעם מחדש

  על ידי: מיכל גזיתl רוחניות> העצמה אישיתl 09/09/2014 lצפיות: 23
  אריאלה פרינץ

  השכל רוצה שיניחו את דעתו כאן ועכשיו, לכן מחפש משהו להיאחז בו ומוכן לקבל גם דבר שקרי. האם יכולה להיות תשובה שכלית שאי פעם באמת תספק אותך?.... האם אתה חייב שתהיה לכל דבר תכלית סופית, או שהעשיה לשם עשיה היא מושלמת בפני עצמה.

  על ידי: אריאלה פרינץl רוחניות> העצמה אישיתl 08/08/2014 lצפיות: 26
  יואב זילכה

  בסוף המאמר הקודם ("מתי בפעם האחרונה בכית מהתרגשות חיובית?") הבטחתי לתת לכם תהליך פשוט שיסייע לכם לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם. אז הנה אני עומד בהבטחה שלי...אני רוצה לחשוף בפניכם 3 שלבים פשוטים שיאפשרו לכם לצלול פנימה אל תוך הלב ולהבין מה אתם באמת רוצים מהחיים.

  על ידי: יואב זילכהl אימון אישי - Coaching> אימון להרגלי חיים בריאיםl 23/01/2013 lצפיות: 106
  יואב זילכה

  צפייה בטלוויזיה נחשבת לפעילות די נדירה בחיי, אלא אם כן מדובר בסרטים מעוררי השראה או בתוכניות ערכיות שניתן ללמוד מהן דבר או שניים. לאחרונה, מצאתי את עצמי עומד ומזיל דמעות בעודי צופה בילדים קטנים שמוציאים מעצמם קולות גדולים בבית הספר למוסיקה. איך אפשר שלא? אני לא יודע מה איתכם, אבל הלב שלי לא יכול לעמוד בפני כישרון טהור ותמימות של ילד שמבחינתו "הכל אפשרי" זה לא רק סיסמא או קלישאה.

  על ידי: יואב זילכהl אימון אישי - Coaching> אימון להרגלי חיים בריאיםl 23/01/2013 lצפיות: 36
  יואב זילכה

  כשהייתי בן 16 גיליתי תופעה מדהימה בעת שביליתי שעות רבות בעבודתי כאורז בסופרמרקט. כן כן, זו הייתה אחת העבודות הראשונות שלי. 3 פעמים בשבוע, לאחר שהלימודים הסתיימו, הייתי נוסע לסופרמרקט (שעד היום נמצא ברחוב ארלוזורוב בתל אביב), עומד ליד הקופאית ואורז לאנשים את המצרכים שלהם בשקיות. בהתחלה שנאתי את העבודה הזו, הגעתי מהר מאוד למסקנה שלאנשים יש הרבה הערות וזה כלל לא משנה על מה. אבל זו לא הייתה התופעה המדהימה שגיליתי...

  על ידי: יואב זילכהl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/01/2013 lצפיות: 58
  יואב זילכה

  אתגרי החיים לא פוסחים על אף אחד. זאת למרות שאנחנו מאוד אוהבים להפוך אותם לבעיות אישיות ומיוחדות שיש רק לנו (זה עושה טוב לאגו שלנו). אבל המציאות היא שבמוקדם או במאוחר, כל אחד מאיתנו נאלץ להתמודד עם אתגרים מסוימים: אתגרים פיננסיים, אתגרים בריאותיים, אתגרים במערכות יחסים ועוד. אחת השאלות הפופולאריות ביותר של כל אותם אנשים יקרים שעולים על המסלול של צמיחה רוחנית, היא: "איך אפשר למצוא שלווה פנימית ולהישאר עם שלווה, תוך כדי התמודדות עם אתגרי החיים?"

  על ידי: יואב זילכהl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/01/2013 lצפיות: 56
  יואב זילכה

  לפני מספר חודשים צפיתי בסרטון קצרצר של אחד המורים הרוחניים שהשפעתם עליי הייתה הגדולה והמשמעותית ביותר – אקהרט טול. בסרטון הזה רואים את אקהרט מקבל שאלה בכתב ממישהו שנחשף לתכנים שלו. השאלה הייתה: "איך זה מרגיש להיות אקהרט טול?" (במילים אחרות: כאדם מואר, כיצד אתה חווה את עצמך?). תשובתו החלה בכך שזה מאוד קשה לתאר מכיוון שאין יותר מדי מה לתאר. "יש פשוט תחושה של הכרה חובקת כל, איזשהו מרחב של מודעות, חלל...ישנה זהות חיצונית (צורה), אבל היא בפריפריה". ואז הוא סיים עם משפט שלדעתי ממחיש יותר מהכל את הת...

  על ידי: יואב זילכהl אימון אישי - Coaching> אימון להרגלי חיים בריאיםl 23/01/2013 lצפיות: 47
  יואב זילכה

  טיפות הגשם זולגות על החלון כמו דמעות, רוחות נושבות, רעמים וברקים, העצים זזים, העלים נושרים ואני מתבונן בכל זה ופתאום נזכר שגם לנו יש מזג אויר- מזג אויר פנימי. מחשבות, רגשות, תחושות, מצבי רוח – כל אלה הם ביטויים של אותו מזג אויר פנימי. ובדיוק כמו טבעו של מזג האוויר שבחוץ, כך טבעו של מזג האוויר שבפנים: ארעי, חולף, משתנה כל הזמן.

  על ידי: יואב זילכהl רוחניות> בודהיזםl 23/01/2013 lצפיות: 62
  יואב זילכה

  כמו שאדם אשר עומד לטבוע זקוק לאוויר, ככה אנחנו זקוקים להתעוררות. היום, עכשיו, בתקופה הזו, התודעה האנושית בשלה לכך יותר מתמיד. נדרשת מידה בסיסית של מודעות בשביל להבחין בסבל האנושי בכל מקום. כל עוד האגו מנהל את חיינו, ישנן שתי אפשרויות לסבול: האחת, כשאנחנו לא משיגים את מה שאנחנו רוצים. והשנייה, כשאנחנו משיגים את מה שאנחנו רוצים.

  על ידי: יואב זילכהl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/01/2013 lצפיות: 32
  יואב זילכה

  אני בוהה בקיר הלבן שמעל למסך המחשב שלי ושואל את עצמי: "איך להתחיל את המאמר הזה?". מיד לאחר מכן אני נופל לתוך תהום... תודעה דוממת, ריקה, ללא צבעים, פתוחה, ללא כל ציפיות, ללא מחשבות, ללא עצמי. כמו אדם שלכמה רגעים שכח את "עצמו" וכל מה שהוא ידע וזכר, לפתע נשתכח ממנו. ואז מתוך הדממה עולה הפתעה בלתי צפויה. השיר של ניסים סרוסי: "אשליות" כאילו מתנגן בתוכי. "מעולה!" אני אומר לעצמי ומחייך, "כנראה שככה עלי להתחיל את המאמר הזה".

  על ידי: יואב זילכהl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/01/2013 lצפיות: 101
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast