כאבים באשכים– סימפטומים וטיפול

20/05/2013 • על ידי • 1,521 צפיות

כאבים באשכים - מידע על אשכים

האשכים נמצאים בתוך הבטן אצל העובר ועם הלידה אט אט הם יורדים כלפי מטה אל תוך שק האשכים. למעשה, גם כאשר הם יורדים אל שק האשכים הם עדיין מחוברים לבטן על ידי צינור הנקרא ספרמטיק קורד. הצינור מכיל כלי לימפה, כלי דם, עצבים וגם את צינור הזרע. צינור יותרת האשך מחובר אל דופן האשך ויש לו תפקיד ברור – לאגור את תאי הזרע ולפלוט אותם.

מהם הסימפטומים לכאבים?

כאבים באשכים יש להם כמה וכמה סימפטומים אליהם יש לשים לב. לעיתים כאב חולף רק עם טיפול רפואי ולעיתים הוא אף עלול לחלוף לבד. בין הסימפטומים הנפוצים ניתן להזכיר הופעת כאב בצורה פתאומית מה שעלול לגרום לסיבוב של אשך, כאשר ישנה הופעת כאב באזור של יותרת האשך, כאב זה מופיע בצורה הדרגתית, ואז תיתכן דלקת בצינור של יותרת האשך. כמו כן עוד סימפטומים נפוצים הם בחילות והקאות, נפיחות ורגישות באשכים, שק אשכים עם אודם, חום וכאבים בזמן מתן שתן, כאבים בזמן קיום יחסי מין או בזמן שפיכה, הפרשות מהפין, דם בשתן או בנוזל הזרע. ככל שאלה מופיעים יש לפנות בהקדם האפשרי לרופא על מנת לקבוע דיאגנוזה ועל מנת לדעת איזה טיפול מתאים לכאבים באשכים. כאבים באשכים הינם עניין שאין להזניחו.

מהם הסיבות לכאבים באשכים?

הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות, האשכים הם אזור רגיש מאוד בגוף במיוחד לכאבים, וגם מכה קטנה יכולה לגרום לכאבים עזים. כאבים באשכים יכולים להתחיל ביותרת האשך או באשכים עצמם. לעיתים הכאבים יכולים גם להופיע בשל בעיות מתחת לאשך כגון אבנים בכליות. ייתכןוהרופא לא יזהה כלל מה גורם לכאבים ולעיתים נדרש ניתוח מהיר על מנת לפתור את הבעיה.

אחת הסיבות הנפוצות לכאבים באשכים היא טראומה, חבלה המביאה לכאבים עזים ביותר באשכים, לרוב הכאב יחלוף בעצמו כעבור זמן. כמו כן, עוד סיבה המביאה לכאבים באשכים היא סיבוב באשך כל זאת קורה בעת שהאשכים מסתובבים בתוך שק האשכים, זה מתרחש באופן מקרי ולרוב האשך יחזור למקומו. האשך מסתובב לרוב בשל חבלה, למה גורם הסיבוב? לחוסר פעולה של כלי הדם, וכך נותר נמק מכיוון שהאשך איננו זוכה לאספקת חמצן ודם. התופעה יכולה להופיע בכל גיל אבל במיוחד בין הגילאים 12-18 או אצל תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם. רוב האנשים אשר מתגלה אצלם סיבוב באשכים, אזי מדובר על בעיה מולדת. עוד סיבות לכאבים הם דלקת ביותרת האשך, סיבוב בטפולות יותרת האשך,בקעים, דלקת, גידול באשכים, אבנים בכליות, אשכים תמירים, וריקולציה, זיהומים או דימום בבטן.

לפרטים נוספים כנסו לאתר ביגס מדיק- כאבים באשכים