הפקת סרט - איך עושים את זה? טיפים לבמאי המתחיל

פורסם: 12/06/2008 |תגובות: 2 | צפיות: 41,757 | Share

טיפים ל? srcהפקת סרט – איך עושים את זה? טיפים לבמאי המתחיל

תהליך הפקת סרט הוא תהליך מרתק ומהנה הכרוך במספר שלבים עיקריים אותם נפרט בהמשך. ישנם שני ז’אנרים עיקריים של סרטים: עלילתיים ודוקומנטריים. בסרט העלילתי מלשון עלילה, יש סיפור מעשה והמשתתפים בו הם שחקנים המגלמים דמויות סיפוריות. בסרט הדוקומנטרי, תיעודי מלשון תיעוד, מתואר סיפור מהחיים, בו המשתתפים חושפים את סיפור חייהם האמיתי.

לפני שמפיקים סרט, אם באופן עצמאי או באמצעות חברת הפקות מקצועית, חשוב לברר מהי מטרת הסרט. סרט בניגוד למדיה חזותית סטטית או כתובה, ובניגוד לאודיו בלבד, מכיל בתוכו ממדים רבים המפעילים את החושים שלנו ומשפיעים על התת מודע, כך שאפשר לשתול מסרים שיגרמו לצופים לצחוק, להתאהב, להתרגש, להתרגז, לקנות מוצר מסויים או לתרום לעמותה זו או אחרת. אחרי שבררנו מה מטרת הסרט שלנו, לדוגמא, לרגש את האורחים באירוע הבר מצוה. נתקדם צעד קדימה ונברר את שלבי הפקת הסרט.

כל סרט מתחיל ברעיון. רעיון לסרט בר מצוה, יכול למשל להתבסס על פורמט מוכר כמו תכנית טלוויזיה אהובה, סגנון סרט ישן-אילם ועוד כיד הדמיון הטובה, אך חשוב שהרעיון יתאים למטרה שהגדרנו ולקהל היעד הצופה.
את הרעיון מפתחים לסיפור קצר, עם התחלה, אמצע וסוף. את הסיפור הקצר הנקרא בשפה המקצועית סינופסיס (Synopsis), נרחיב לסיפור רחב ותיאורי יותר, הנקרא טריטמנט. בשלב האחרון כותבים ע"פ הטריטמנט את התסריט. בתסריט אנו מחלקים את הסיפור לסצנות, בכל סצנה אנו מציינים את מספר הסצנה, הזמן בו היא מתרחשת, ואת מיקומה. כל שינוי של זמן או מקום מצריך סצנה חדשה. לדוגמא: 1. חוץ. בוקר. רחבת הכותל.  2. פנים. צהריים. חנות ספרים חלוקה זו תסייע לנו בהמשך לתכנון יעיל של יום הצילומים. השימוש במינוחים חוץ ופנים משפיע על הצורך בתאורה. צילומי פנים מצריכים תאורה נוספת, שימוש בפנסים שונים ומרככי אור. בצילומי חוץ, בזמן אור יום, נסתפק ב"בלנדה" המחזירה אור קיים ובבדים ומסננים על מנת לחסום את האור שאינו נחוץ לנו.

נחזור לתסריט, כעת נתאר מה רואים ומה נאמר בכל סצנה. לאחר שעמלנו על התסריט אנו "מפרקים" אותו לברייק-דאון ולתסריט צילומים (shooting ) אשר לפיו נפעל ביום הצילומים. בהפקות מקצועיות זהו תפקיד הבמאי בשיתוף עם הצלם, יחד הם עוברים על התסריט ומחליטים על זוויות הצילום, גודל הפריים ומאוחר יותר על סדר הצילומים. לקראת הצילומים, נוודא שהכל מוכן, רשימת הלוקיישנים (אתרי הצילום), שחקנים, פרופס – חפצים המצטלמים בסרט (לדוגמא: אם בסרט שלנו ילד הבר מצוה מניח תפילין, התפילין נחשבים לפרופס).


הגיע היום הגדול ואנו מוכנים לצילומים ומגיעים למקום עם אנשי הצוות וציוד הצילום. אם אתם מחליטים להפיק סרט בעצמכם אל תהססו לחלק תפקידים, במאי, צלם, סאונד-מן ושחקנים.
בדרך כלל סדר הצילומים נקבע ע"פ קריטריונים שונים (כגון צילום כל הסצנות המתרחשות במקום אחד ביחד)  ולא ע"פ הסדר הכרונולוגי של התסריט. לכן יכול להיות שנצלם תחילה את סוף הסרט ורק בסוף יום הצילום את תחילת הסרט.

משהסתיימו הצילומים נאסף חומר הגלם- קלטות הוידאו שצילמנו, והוא מועבר לחדר העריכה. אם אתם רוצים לערוך לבד ישנם מספר תוכנות וידאו ידידותיות שתוכלו למצוא ברשת. במידה והמצלמה שלכם היא דיגיטלית (mini Dv) תוכלו לחבר את המצלמה למחשב ע"י כבל firewire ולדגום (להעתיק) את החומר למחשב. עכשיו שהצילומים שמורים לנו במצבם הגולמי הגיע הזמן לעשות בהם סדר. אנו עורכים ראף-קט, כלומר עריכת הקטעים לפי סדר התסריט פחות או יותר. אחר כך עוברים לשלב עריכת פיי-קט, עריכה מדויקת יותר. משפצים ומוסיפים אפקטים, מוסיקה וכתוביות, והופכים את הצילומים הגולמיים לסרט אמיתי חי ונושם. לאחר צפיה מבוקרת נתקן ונבצע שינויים אחרונים כגון תיקוני צבעים, עיצוב פסקול והשוואת עוצמות הקול לאורך הסרט. במידה ואנו זקוקים לכתוביות תרגום, משלבים אותם בסרט בשלב זה.
הסרט המוכן מועבר לפורמט הסופי לDVD, תקליטור לצפייה במחשב או קלטת וידאו. ישנה אפשרות להמיר את הסרט לקובץ WEB המתאים להעלאה לאתר אינטרנט. 

תהליך הפקת הסרט הוא אמנם ארוך אך מהנה. רבים הבמאים שיעידו כי גם לאחר אינסוף טיוטות תסריט ואף לאחר סיום הסרט, היו שמחים לערוך עוד כמה שינויים...
לבמאי המתחיל החובב, ריבוי השלבים עלול להיות מעט מרתיע. אל יאוש, קחו מצלמה תעלו חיוך וצאו לדרך, גם אם לא לגמרי לפי הכללים.

זהו, מוכנים לצאת לדרך? אם החלטתם להפיק סרט לבד, באמצעים ביתיים קחו אתכם כמה עצות...
עשה ואל תעשה לסרט מוצלח:

1. מומלץ לכתוב את הרעיון לסרט בכמה שורות, ולצייר ב10 ציורים פשוטים או יותר, את סדר הצילומים, דבר הנקרא בשפה המקצועית storybord. בכל ציור נסו לדמיין אם רצונכם בצילום תקריב (Close up) המביע דגש על רגע דרמטי, או צילום מרחוק Long Shot)), שמטרתו לבסס עבור הצופה את מיקום ההתרחשות ולהעניק פרספקטיבה על מיקום המצולמים.
2. צלמו במצלמה נוחה, רצוי בפורמט דיגיטלי המצלם על קלטות mini dv. ודאו שאתם מצלמים על SP ולא על LP, שאיכותו ירודה יותר.
3. אם יש אפשרות השתדלו לצלם בעזרת חצובה.
4. הקפידו לצלם תמיד עם wide ולא tele כלומר לא להשתמש בזום בכלל על מנת למנוע חוסר יציבות בתמונה.
5. אם רצונכם לצור אפקט של "זום-אין", התקרבו פיזית עם המצלמה.
6. טיפ ליציבות הידיים, אחזו את המצלמה בשתי ידיים קרוב לאזור הבטן.
7. השתדלו לצלם במקומות מוארים, ככלל עדיף באור יום.
8. נסו לצלם בזויות מעניינות וצפו בתוצאות, תהנו מהתהליך.
9. אם אתם מצלמים עם צמצם אוטומטי- היזהרו מצילום מול השמש שעלול לגרום למושא הצילום להופיע כצללית.
10. עצה למצולמים/שחקנים, לא להישיר מבט למצלמה, לנסות להיות טבעיים ולדבר ברור
11. כשמצלמים רק סאונד, בשביל קריינות למשל, דברו קרוב למצלמה בחדר אטום יחסית.
12. נסו לשמור על המשכיות כאשר מצלמים את אותה סצנה מכמה זוויות
13. הקפידו על בגדים שונים במידה והתסריט דורש זאת, עוד בענין בגדים: הימנעו מלבוש המכיל פריטים קטנים כגון פסים או משבצות קטנות הגורמות לריצוד בתמונה.
14. התבלבלתם? אל תהססו לחזור שנית על הטקסט. בשלב העריכה תבחרו את הקטע הטוב ביותר.
15. מתכננים להקרין את יצירתכם באירוע? הקפידו על סרט קצר וקולע, אל תאריכו מעבר ל10 דקות אלא אם כן זה ממש מוצדק ומעניין, רחמו על האורחים שלכם...
16. הפקת סרט באופן מקצועי עלולה להסתכם בהוצאה כספית גבוהה. כדי להוזיל עלויות ובכל זאת לשמור על תוצאה מקצועית וטובה, ניתן לשלב צילום עצמאי שלכם עם עריכה מקצועית. בתוכנות העריכה המקצועיות ניתן גם לתקן ולשפר את מראה הצילום הביתי על ידי תיקון צבעים למשל.
17.עצה אחרונה לסיום, תנשמו עמוק ותעשו את זה בכיף, ניתן להתייעץ איתי תמיד.
בהצלחה.
איילת אסטרייכר
www.take-stav.co.il

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 41 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/13189/הפקת-סרט-איך-עושים-את-זה-טיפים-לבמאי-המתחיל

  השאר תגובה למאמר זה

  איך לבחור מצלמת אבטחה מתאימה לצרכים שלכם? איך לדעת, שקיבלתם את המצלמה עם מפרט טכני אמיתי שאתם צריכים? במאמר תוכלו לקבל כמה טיפים מאוד חשובים לבחירת מצלמה המתאימה לכם, מיבואן מצלמות אבטחה.

  על ידי: גנדי מליסl מחשבים וטכנולגיהl 09/04/2011 lצפיות: 493

  צוות מומחה פינוי דירה הוקם על ידי שי גולד, בעל ניסיון עשיר בתחום הפינוי בארץ. צוות מומחה פינוי דירה הוקם במטרה לספק מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר ללקוחות מהמגזר הפרטי והעסקי אשר זקוקים לשירותי פינוי מגוונים.

  על ידי: שי טופיגןl בית וצרכנות> בית - כלליl 20/10/2014

  הארגון הישראלי לפינוי דירה מציע קשת רחבה של שירותי פינוי מדירות, ממשרדים, מבתים פרטיים וממחסנים ומקלטים. החברה מובילה בתחומה ומציעה ניסיון רב בכל עבודות הפינוי.

  על ידי: שי טופיגןl בית וצרכנות> בית - כלליl 20/10/2014
  אלי טכנאי מזגנים

  תיקון מזגנים כרוך ברוב המקרים בהזמנת שירותים מטכנאי מזגנים, אולם ניתן לבצע בצורה עצמאית את האבחון הראשוני טרם בואו של הטכנאי. בשורות הבאות נציג מספר עקרונות מרכזיים במסגרת אבחון של תקלות מזגנים. באופן כללי, עקרון הפעולה המאפיין את מרבית המזגנים המודרניים הוא די פשוט, המזגן מזרים גז דחוס בטמפרטורה גבוהה ובלחץ גבוה, דרך הצנרת של הקירור, שם הגז עובר שינוי במצב הצבירה ונהייה נוזל. לאחר מכן הוא מתפשט וחוזר שוב למצב צבירה של גז.

  על ידי: אלי טכנאי מזגניםl בית וצרכנות> בית - כלליl 19/10/2014
  אדיב כהן

  ישראל מתייבשת, אין לנו מים, חבל על כל טיפה, את המשפטים האלו שמענו לא מעט פעמים מן הראוי שנחשוב כי המדינה עושה כל שביכולת על מנת לאגור מים בצורה חכמה ולנצל בצורה מקסימלית את מי הגשמים היקרים לנו כל כך, אך לא כך פני הדברים!

  על ידי: אדיב כהןl בית וצרכנות> בית - כלליl 19/10/2014 lצפיות: 13

  החגים כבר כאן ומשימת הברקת הבית הגיעה איתם יחד. ניקיון החלונות בכל בית ודירה הוא משימה לא קלה לביצוע. הנגישות לחלונות היא בעייתית ומוגבלת ולכן עדיף שירות מקצועי המיועד לניקוי זגוגיותץ כל הפרטים על ניקוי חלונות נמצאים במאמר זה

  על ידי: יובלl בית וצרכנות> בית - כלליl 30/09/2014

  מנקי חלונות בגובה הינם אנשי מקצוע מוסמכים, בעלי ציוד טיפוס איכותי ובטיחותי, חיבה מסתורית לגבהים, תרסיס לניקוי חלונות ומטלית יבשה.

  על ידי: amirdadon90l בית וצרכנות> בית - כלליl 29/09/2014

  לא כולם מעדיפים את אמבטיית הטבילה בביתם. לאנשים רבים מדובר בדבר חסר טעם, שכן אם אין בכוונתך לקיים אמבטיות קצף ארוכות לאחר יום עבודה ארוך, מוטב להשקיע במקלחון, אשר יהיה גם נוח וגם יתרום להרחבת חלל החדר.

  על ידי: אלי אמסלםl בית וצרכנות> בית - כלליl 08/09/2014

  אם אתם מעוניינים להתקין מערכת ספא בביתכם, לא תיתקלו בבעיה לעשות זאת. להבדיל מבעבר, בה רק לאנשים מעטים התאפשר להתקין ג'קוזי בבית, כיום חברות רבות מתמחות בכך במקצועיות ומעתה לא נצטרך לחכות שנלך לספא או לחופשה הבאה.

  על ידי: אלי אמסלםl בית וצרכנות> בית - כלליl 08/09/2014
  איילת אסטרייכר

  בעולם העסקי יש אמרה ידועה - אם אתה לא שם אתה לא קיים. הויכוח היחיד הוא על איפה זה שם? שיווק חכם לא אומר בהכרח תקציב של אלפי שקלים בשנה. איך לשווק חכם ויעיל בלי אשליות ועם תוצאות מדידות.

  על ידי: איילת אסטרייכרl עסקים> עסקים - כלליl 10/03/2010 lצפיות: 48
  איילת אסטרייכר

  מה הקשר בין הכנת מרק להפקת סרט תדמית? האם קריינות בסרט תדמית היא בבחינת אבקת מרק או תבלין ייחודי? מה חשוב לדעת לפני שמתחילים והאם כדאי להתאמן מול המראה עם משפטי מפתח מנצחים? כל התשובות במקום אחד ונשתדל לא להרגיז אף אחד בדרך שבירת המיתוסים הנפוצים על הפקת סרטי תדמית מנצחים...

  על ידי: איילת אסטרייכרl פרסום ושיווקl 10/03/2010 lצפיות: 573
  איילת אסטרייכר

  איך מקבלים מקסימום תוצאות במינימום השקעה? האם מומלץ לשלב קריינות? מה אורך הסרט הרצוי? ומה לגבי מוסיקה? איזה פורמט סופי אני צריך? וכמה זמן כל זה לוקח??? ארגונים ללא כוונות רווח, עמותות ומוסדות שונים נשענים על גיוס משאבים ומתנדבים כצורך קיומי. תורמים ותיקים שבעו משיטות הפעולה הישנות וכיום יש צורך ביצירתיות וברגישות גבוהה יותר על מנת להצליח לגעת בלב התורמים. סרט תדמית הוא כלי חשוב המתמצת באופן מרגש ומקצועי את מהות הארגון, העמותה או הפרויקט. כל עקרונות הזהב במאמר הבא.

  על ידי: איילת אסטרייכרl פרסום ושיווקl 10/06/2008 lצפיות: 1,217
  איילת אסטרייכר

  איך סרט תדמית יכול לעזור לעסק שלך לצמוח? איך למכור בלי ליפול לתבנית של פרסומת? איך לשבור את הקרח עם הלקוח כבר באתר האינטרנט? איך לקבל מקסימום אפקטיביות במינימום זמן ואמצעים? בדור שבו לכל אחד יש אפשרויות שידור בלתי מוגבלות וללא כל עלות, נשאר לנו רק לחשוב על התוכן... טיפים חשובים לפני הפקת סרטון לעסק שלך! הצעד הבא בצמיחתך מתחיל כאן...

  על ידי: איילת אסטרייכרl פרסום ושיווקl 10/06/2008 lצפיות: 238

  תגובות על מאמר זה

  0
  ז'ניה 31/05/2011
  הבנתי את הכל אבל איך נכנסים לעריכה במצלמת וידיאו?
  הראו לי בסרטים ובתמונות.
  0
  אכיכיאכעיא 13/07/2009
  יאעי
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast