הפקת סרט - איך עושים את זה? טיפים לבמאי המתחיל

פורסם: 12/06/2008 |תגובות: 2 | צפיות: 41,878 | Share

טיפים ל? srcהפקת סרט – איך עושים את זה? טיפים לבמאי המתחיל

תהליך הפקת סרט הוא תהליך מרתק ומהנה הכרוך במספר שלבים עיקריים אותם נפרט בהמשך. ישנם שני ז’אנרים עיקריים של סרטים: עלילתיים ודוקומנטריים. בסרט העלילתי מלשון עלילה, יש סיפור מעשה והמשתתפים בו הם שחקנים המגלמים דמויות סיפוריות. בסרט הדוקומנטרי, תיעודי מלשון תיעוד, מתואר סיפור מהחיים, בו המשתתפים חושפים את סיפור חייהם האמיתי.

לפני שמפיקים סרט, אם באופן עצמאי או באמצעות חברת הפקות מקצועית, חשוב לברר מהי מטרת הסרט. סרט בניגוד למדיה חזותית סטטית או כתובה, ובניגוד לאודיו בלבד, מכיל בתוכו ממדים רבים המפעילים את החושים שלנו ומשפיעים על התת מודע, כך שאפשר לשתול מסרים שיגרמו לצופים לצחוק, להתאהב, להתרגש, להתרגז, לקנות מוצר מסויים או לתרום לעמותה זו או אחרת. אחרי שבררנו מה מטרת הסרט שלנו, לדוגמא, לרגש את האורחים באירוע הבר מצוה. נתקדם צעד קדימה ונברר את שלבי הפקת הסרט.

כל סרט מתחיל ברעיון. רעיון לסרט בר מצוה, יכול למשל להתבסס על פורמט מוכר כמו תכנית טלוויזיה אהובה, סגנון סרט ישן-אילם ועוד כיד הדמיון הטובה, אך חשוב שהרעיון יתאים למטרה שהגדרנו ולקהל היעד הצופה.
את הרעיון מפתחים לסיפור קצר, עם התחלה, אמצע וסוף. את הסיפור הקצר הנקרא בשפה המקצועית סינופסיס (Synopsis), נרחיב לסיפור רחב ותיאורי יותר, הנקרא טריטמנט. בשלב האחרון כותבים ע"פ הטריטמנט את התסריט. בתסריט אנו מחלקים את הסיפור לסצנות, בכל סצנה אנו מציינים את מספר הסצנה, הזמן בו היא מתרחשת, ואת מיקומה. כל שינוי של זמן או מקום מצריך סצנה חדשה. לדוגמא: 1. חוץ. בוקר. רחבת הכותל.  2. פנים. צהריים. חנות ספרים חלוקה זו תסייע לנו בהמשך לתכנון יעיל של יום הצילומים. השימוש במינוחים חוץ ופנים משפיע על הצורך בתאורה. צילומי פנים מצריכים תאורה נוספת, שימוש בפנסים שונים ומרככי אור. בצילומי חוץ, בזמן אור יום, נסתפק ב"בלנדה" המחזירה אור קיים ובבדים ומסננים על מנת לחסום את האור שאינו נחוץ לנו.

נחזור לתסריט, כעת נתאר מה רואים ומה נאמר בכל סצנה. לאחר שעמלנו על התסריט אנו "מפרקים" אותו לברייק-דאון ולתסריט צילומים (shooting ) אשר לפיו נפעל ביום הצילומים. בהפקות מקצועיות זהו תפקיד הבמאי בשיתוף עם הצלם, יחד הם עוברים על התסריט ומחליטים על זוויות הצילום, גודל הפריים ומאוחר יותר על סדר הצילומים. לקראת הצילומים, נוודא שהכל מוכן, רשימת הלוקיישנים (אתרי הצילום), שחקנים, פרופס – חפצים המצטלמים בסרט (לדוגמא: אם בסרט שלנו ילד הבר מצוה מניח תפילין, התפילין נחשבים לפרופס).


הגיע היום הגדול ואנו מוכנים לצילומים ומגיעים למקום עם אנשי הצוות וציוד הצילום. אם אתם מחליטים להפיק סרט בעצמכם אל תהססו לחלק תפקידים, במאי, צלם, סאונד-מן ושחקנים.
בדרך כלל סדר הצילומים נקבע ע"פ קריטריונים שונים (כגון צילום כל הסצנות המתרחשות במקום אחד ביחד)  ולא ע"פ הסדר הכרונולוגי של התסריט. לכן יכול להיות שנצלם תחילה את סוף הסרט ורק בסוף יום הצילום את תחילת הסרט.

משהסתיימו הצילומים נאסף חומר הגלם- קלטות הוידאו שצילמנו, והוא מועבר לחדר העריכה. אם אתם רוצים לערוך לבד ישנם מספר תוכנות וידאו ידידותיות שתוכלו למצוא ברשת. במידה והמצלמה שלכם היא דיגיטלית (mini Dv) תוכלו לחבר את המצלמה למחשב ע"י כבל firewire ולדגום (להעתיק) את החומר למחשב. עכשיו שהצילומים שמורים לנו במצבם הגולמי הגיע הזמן לעשות בהם סדר. אנו עורכים ראף-קט, כלומר עריכת הקטעים לפי סדר התסריט פחות או יותר. אחר כך עוברים לשלב עריכת פיי-קט, עריכה מדויקת יותר. משפצים ומוסיפים אפקטים, מוסיקה וכתוביות, והופכים את הצילומים הגולמיים לסרט אמיתי חי ונושם. לאחר צפיה מבוקרת נתקן ונבצע שינויים אחרונים כגון תיקוני צבעים, עיצוב פסקול והשוואת עוצמות הקול לאורך הסרט. במידה ואנו זקוקים לכתוביות תרגום, משלבים אותם בסרט בשלב זה.
הסרט המוכן מועבר לפורמט הסופי לDVD, תקליטור לצפייה במחשב או קלטת וידאו. ישנה אפשרות להמיר את הסרט לקובץ WEB המתאים להעלאה לאתר אינטרנט. 

תהליך הפקת הסרט הוא אמנם ארוך אך מהנה. רבים הבמאים שיעידו כי גם לאחר אינסוף טיוטות תסריט ואף לאחר סיום הסרט, היו שמחים לערוך עוד כמה שינויים...
לבמאי המתחיל החובב, ריבוי השלבים עלול להיות מעט מרתיע. אל יאוש, קחו מצלמה תעלו חיוך וצאו לדרך, גם אם לא לגמרי לפי הכללים.

זהו, מוכנים לצאת לדרך? אם החלטתם להפיק סרט לבד, באמצעים ביתיים קחו אתכם כמה עצות...
עשה ואל תעשה לסרט מוצלח:

1. מומלץ לכתוב את הרעיון לסרט בכמה שורות, ולצייר ב10 ציורים פשוטים או יותר, את סדר הצילומים, דבר הנקרא בשפה המקצועית storybord. בכל ציור נסו לדמיין אם רצונכם בצילום תקריב (Close up) המביע דגש על רגע דרמטי, או צילום מרחוק Long Shot)), שמטרתו לבסס עבור הצופה את מיקום ההתרחשות ולהעניק פרספקטיבה על מיקום המצולמים.
2. צלמו במצלמה נוחה, רצוי בפורמט דיגיטלי המצלם על קלטות mini dv. ודאו שאתם מצלמים על SP ולא על LP, שאיכותו ירודה יותר.
3. אם יש אפשרות השתדלו לצלם בעזרת חצובה.
4. הקפידו לצלם תמיד עם wide ולא tele כלומר לא להשתמש בזום בכלל על מנת למנוע חוסר יציבות בתמונה.
5. אם רצונכם לצור אפקט של "זום-אין", התקרבו פיזית עם המצלמה.
6. טיפ ליציבות הידיים, אחזו את המצלמה בשתי ידיים קרוב לאזור הבטן.
7. השתדלו לצלם במקומות מוארים, ככלל עדיף באור יום.
8. נסו לצלם בזויות מעניינות וצפו בתוצאות, תהנו מהתהליך.
9. אם אתם מצלמים עם צמצם אוטומטי- היזהרו מצילום מול השמש שעלול לגרום למושא הצילום להופיע כצללית.
10. עצה למצולמים/שחקנים, לא להישיר מבט למצלמה, לנסות להיות טבעיים ולדבר ברור
11. כשמצלמים רק סאונד, בשביל קריינות למשל, דברו קרוב למצלמה בחדר אטום יחסית.
12. נסו לשמור על המשכיות כאשר מצלמים את אותה סצנה מכמה זוויות
13. הקפידו על בגדים שונים במידה והתסריט דורש זאת, עוד בענין בגדים: הימנעו מלבוש המכיל פריטים קטנים כגון פסים או משבצות קטנות הגורמות לריצוד בתמונה.
14. התבלבלתם? אל תהססו לחזור שנית על הטקסט. בשלב העריכה תבחרו את הקטע הטוב ביותר.
15. מתכננים להקרין את יצירתכם באירוע? הקפידו על סרט קצר וקולע, אל תאריכו מעבר ל10 דקות אלא אם כן זה ממש מוצדק ומעניין, רחמו על האורחים שלכם...
16. הפקת סרט באופן מקצועי עלולה להסתכם בהוצאה כספית גבוהה. כדי להוזיל עלויות ובכל זאת לשמור על תוצאה מקצועית וטובה, ניתן לשלב צילום עצמאי שלכם עם עריכה מקצועית. בתוכנות העריכה המקצועיות ניתן גם לתקן ולשפר את מראה הצילום הביתי על ידי תיקון צבעים למשל.
17.עצה אחרונה לסיום, תנשמו עמוק ותעשו את זה בכיף, ניתן להתייעץ איתי תמיד.
בהצלחה.
איילת אסטרייכר
www.take-stav.co.il

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 41 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/13189/הפקת-סרט-איך-עושים-את-זה-טיפים-לבמאי-המתחיל

  השאר תגובה למאמר זה

  איך לבחור מצלמת אבטחה מתאימה לצרכים שלכם? איך לדעת, שקיבלתם את המצלמה עם מפרט טכני אמיתי שאתם צריכים? במאמר תוכלו לקבל כמה טיפים מאוד חשובים לבחירת מצלמה המתאימה לכם, מיבואן מצלמות אבטחה.

  על ידי: גנדי מליסl מחשבים וטכנולגיהl 09/04/2011 lצפיות: 514

  בניינים המאוכלסים ברופאים או ברואי חשבון הפכו בעשור האחרון לאחת התופעות החברתיות היותר מעניינות בישראל * האם זה באמת כל כך טוב?

  על ידי: אריאלl בית וצרכנות> בית - כלליl 28/03/2015

  אם אתם מתכוונים לקנות סלון חדש לבית, ואתם בוחנים גם את האפשרות של רכישת ספות פינתיות, ייתכן שיש לכם תפיסה שהפכה להיות מקובלת למדי, ולפיה ספות אלה עולות בדרך כלל יקר יותר מאשר ספות חלקים

  על ידי: שאולl בית וצרכנות> בית - כלליl 25/03/2015

  המים הם הטעם לחיים שלנו, אך מצד שני הם אוזלים לנו במהירות. מכאן נובעת חשיבות תהליך טיהור המים.

  על ידי: amitfl בית וצרכנות> בית - כלליl 25/03/2015

  מרכז הארץ בכלל ותל אביב בפרט ידועות כמי שחברות ניהול ואחזקה מנהלות בהן את מרבית הבניינים ואילו בצפון האופנה הזו היתה תקועה מעט ורק לאחרונה ניתן לחוש בעוד ועוד ועדי בניינים שמצטרפים למה שמקובל במרכז הארץ.

  על ידי: zismanmichall בית וצרכנות> בית - כלליl 24/03/2015

  הטרנד של התל אביבים עושה עליה לקריות ועוד ועוד ועדי בתים משותפים עוברים להעסיק חברת ניהול ועד בקריות שמספקת שירותי ניקיון ואחזקה לבניין ופותרת את ראשי הועד מכל כאב הראש שקשור לעניין.

  על ידי: zismanmichall בית וצרכנות> בית - כלליl 24/03/2015
  דורון כץ

  מרכז הארץ בדרום נתניה עשרים דקות מתל אביב נמצאת שכונה קטנה ומדהימה בין שתי שמורות טבע שמורת אירוס הארגמן ושמורת נחל פולג ובינהם חוף ים מדהים חוף פולג. ממש מעבר לכביש השכונה היוקרתית והחדשה עיר ימים.

  על ידי: דורון כץl בית וצרכנות> בית - כלליl 18/03/2015

  בר המים תמי 4 מטעם חברת "שטראוס" הנו בר המים המוביל באיכות מי השתייה. היותו חלק מתקינת 1505 של מכון התקנים "מערכות לטיפול במי השתייה לשימוש ביתי – סינון וטיהור" מעידה על כך.

  על ידי: שאולl בית וצרכנות> בית - כלליl 15/03/2015 lצפיות: 19
  אלי גולדמן

  ועדי בתים רבים מגיעים לעימותים או חילוקי דיעות שקשה ליישב והבניין הופך מוזנח ואינו מטופח כנידרש. שכירת שירותי חברת ניהול ואחזקת מבנים יולה להיות ההבדל הגדול בין בניין שכזה ובניין מתפקד ובעל מראה רענן ומושך. איך שוכרים חברה שכזאת וכיצד מתנהלים מולה במאמר הבא.

  על ידי: אלי גולדמןl בית וצרכנות> בית - כלליl 11/03/2015
  איילת אסטרייכר

  בעולם העסקי יש אמרה ידועה - אם אתה לא שם אתה לא קיים. הויכוח היחיד הוא על איפה זה שם? שיווק חכם לא אומר בהכרח תקציב של אלפי שקלים בשנה. איך לשווק חכם ויעיל בלי אשליות ועם תוצאות מדידות.

  על ידי: איילת אסטרייכרl עסקים> עסקים - כלליl 10/03/2010 lצפיות: 54
  איילת אסטרייכר

  מה הקשר בין הכנת מרק להפקת סרט תדמית? האם קריינות בסרט תדמית היא בבחינת אבקת מרק או תבלין ייחודי? מה חשוב לדעת לפני שמתחילים והאם כדאי להתאמן מול המראה עם משפטי מפתח מנצחים? כל התשובות במקום אחד ונשתדל לא להרגיז אף אחד בדרך שבירת המיתוסים הנפוצים על הפקת סרטי תדמית מנצחים...

  על ידי: איילת אסטרייכרl פרסום ושיווקl 10/03/2010 lצפיות: 591
  איילת אסטרייכר

  איך מקבלים מקסימום תוצאות במינימום השקעה? האם מומלץ לשלב קריינות? מה אורך הסרט הרצוי? ומה לגבי מוסיקה? איזה פורמט סופי אני צריך? וכמה זמן כל זה לוקח??? ארגונים ללא כוונות רווח, עמותות ומוסדות שונים נשענים על גיוס משאבים ומתנדבים כצורך קיומי. תורמים ותיקים שבעו משיטות הפעולה הישנות וכיום יש צורך ביצירתיות וברגישות גבוהה יותר על מנת להצליח לגעת בלב התורמים. סרט תדמית הוא כלי חשוב המתמצת באופן מרגש ומקצועי את מהות הארגון, העמותה או הפרויקט. כל עקרונות הזהב במאמר הבא.

  על ידי: איילת אסטרייכרl פרסום ושיווקl 10/06/2008 lצפיות: 1,226
  איילת אסטרייכר

  איך סרט תדמית יכול לעזור לעסק שלך לצמוח? איך למכור בלי ליפול לתבנית של פרסומת? איך לשבור את הקרח עם הלקוח כבר באתר האינטרנט? איך לקבל מקסימום אפקטיביות במינימום זמן ואמצעים? בדור שבו לכל אחד יש אפשרויות שידור בלתי מוגבלות וללא כל עלות, נשאר לנו רק לחשוב על התוכן... טיפים חשובים לפני הפקת סרטון לעסק שלך! הצעד הבא בצמיחתך מתחיל כאן...

  על ידי: איילת אסטרייכרl פרסום ושיווקl 10/06/2008 lצפיות: 250

  תגובות על מאמר זה

  0
  ז'ניה 31/05/2011
  הבנתי את הכל אבל איך נכנסים לעריכה במצלמת וידיאו?
  הראו לי בסרטים ובתמונות.
  0
  אכיכיאכעיא 13/07/2009
  יאעי
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast