אלימות תלמידים בבית הספר

פורסם: 04/11/2013 |תגובות: 0 | צפיות: 285 | Share

אלימות   תלמידים   בבית   הספר

לרגל פתיחת שנת הלימודים בבתי-הספר


עורכי  הדין  ורד  כהן  ורענן  בר – און,   אשר   משרדם   מטפל   גם  בתביעות   
נזקי  גוף,   מסבירים :


למרבה הצער, קטטות בין תלמידים בבית הספר הינן מחזה נפוץ מאוד.
המקרים הינם רבים, מגוונים וקשים. באחד המקרים ילד שבר אצבעות לאחת מבנות כיתתו, באמצעות טריקת הדלת על אצבעותיה. במקרה אחר, בעט ילד ב"נעלי פקקים" בראש חברתו לכיתה. תלמיד אחר נהג לסובב ידיים לתלמידות בכיתה, וגרם נכות 50% לאחת מבנות הכיתה.

בנוסף, למרבה הצער, נפוצה גם אלימות של תלמידים כלפי מורים / מנהלי בית ספר.

האם תלמיד שנפצע מאלימות של תלמיד אחר יכול לתבוע פיצוי ממורי בית הספר / הנהלת בית הספר / משרד החינוך ?

אומנם, ניתן לבחון אפשרות תביעה נגד התלמיד התוקף במידה וגילו מעל 12 שנה. ואולם, התביעה הינה מוגבלת יחסית.

אפשרות שניה, הינה הגשת תביעה נגד חברות הביטוח. תלמידי ישראל מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות כל עוד הם רשומים במוסד חינוכי ולומדים בו הלכה למעשה. פוליסת הביטוח הנ"ל חלה על התלמידים גם מחוץ לשעות הלימודים, 24 שעות ביממה. הפוליסה מכסה נזקי גוף שנגרמו לתלמידים מכל מקור שהוא. ואולם, מדובר בפוליסה כללית, שכיסויה נמוך, ופעמים רבות הוא אינו מספיק לפצות את התלמיד בגין נזקיו.

לאור האמור, יתכן ויהיה צורך להגיש תביעה נזיקית גם נגד מי מהגורמים האחראים לתלמיד במועד האירוע.

על פי הדין בישראל, מוטלת חובה על צוות בית הספר אחריות לדאוג לביטחונם של התלמידים.

כאשר ילד נפצע כתוצאה מאלימות של תלמיד אחר (בנבדל מתאונת תלמידים, כדוגמת נפילה במדרגות בית הספר), יתכן שתקום אחריות למוסד הלימודים לפצות את הנפגע. זאת, כאשר מוכח שהאחראים במקום לא השכילו למנוע את התרחשות האירוע, ולא עשו מספיק מאמצים כדי למנוע את הפגיעה.
בהתאם לפסיקת בתי המשפט, על צוות המורים לגלות בעצמו מקרי אלימות אשר מתרחשים בבית הספר עקב חובת הזהירות המוטלת עליו. צוות בית הספר אמור לנקוט את כל האמצעים הדרושים על מנת להילחם בתופעת האלימות בבית ספרו, ואם יתרשל – ייתן את הדין. בכלל כך, חובה על סגל בית הספר להתייחס גם לאירועים נקודתיים של אלימות כקצה הקרחון להתנהגות משפילה, אלימה וחמורה יותר.

על סגל בית-הספר מוטלת חובה לצפות פגיעה של תלמידים בתלמידים אחרים; להקדים טיפול חינוכי ומשמעתי בתלמידים המועדים לפגוע, ולגלות ערנות ורגישות לתלמידים המועדים להיפגע.

על צוות בית הספר מוטלת גם חובה לפקח ולהשגיח על תלמידים בבית הספר על מנת להבטיח את שלומם וביטחונם ולמנוע כל פגיעה בהם. אחריות זו מבוססת על דיני הנזיקין והחובה שלא להתרשל. בנוסף, חובת הפיקוח וההשגחה המוטלת על המורים נובעת גם מהקשר החוזי הנוצר, בין במפורש ובין במשתמע, בין התלמיד והוריו - מצד אחד, לבין הנהלת בית הספר - מצד שני, והפרתה של התחייבות זו מהווה הפרת חוזה כלפי הורי התלמיד.

נקודת המוצא היא, כי חובת הפיקוח וההשגחה, המוטלת על מורה כלפי תלמידו, זהה לחובתו של הורה כלפי בנו.
 

מטבע הדברים, מידת הפיקוח לה נדרשים המורים, טיבה ומהותה, משתנה בהתאם לנסיבותיו המיוחדות של כל מקרה ומקרה, בהתאם לגיל התלמידים, מקום הימצאם, סוג הפעילות בה הם עוסקים וחשיבותה, טיב וגודל הסיכון הכרוך באותה פעילות.

נכון שיש מקרים שלא ניתן למונעם. כפי שקבע בית המשפט העליון : "ראוי שהמורה יהיה בקרבת מקום, כדי שיוכל להתערב במידת הצורך בקטטה או בפעולה מסוכנת אחרת, או כדי שניתן יהיה להזעיקו על אתר; אך מובן, מאידך גיסא, כי המורה אינו יכול למנוע פעולת פתע ספונטאנית, שאינה צפויה מראש". ואולם, כאשר מוכח שצוות בית הספר לא עשה מאמצים מספיקים כדי למנוע את האלימות, למרות שיכול היה לצפותה – יישא באחריות לנזקים שנגרמו.

באחד המקרים הגישו הוריו של צעיר, אשר לוקה כיום במחלת נפש קשה, תביעה, בה נטען כי צוות המורים בבית הספר כשל בטיפול בילדם, ואיפשר לבני כיתתו להשפיל אותו ולהתעלל בו משך שנים ארוכות. התעללויות אשר הובילו לכך, שאצל הצעיר אובחנה מחלת הסכיזופרניה. בית המשפט קבע, כי בית הספר התרשל בכך שלא חשף את ההתעללות בזמן, ובכך שלא ערך שיחות אישיות עם התלמיד כדי לאבחן את מצבו בהיותו ילד מופנם וביישן, וכן התרשלו השירותים הסוציאליים בכך שלא העבירו לבית הספר את המידע שברשותם. השופט חייב את המדינה לפצות את הצעיר  במיליון  ₪.

במקרה אחר, פסק בית המשפט, שתלמיד שהותקף בבית הספר בזמן הפסקה זכאי לפיצוי הואיל והוכח, כי בית הספר התרשל בהקפדה על נוכחות מורה באזור התקיפה בזמן ההפסקה, ונפסקו לטובתו 52,000 ₪.

ומה  בדבר  מורה  שנפל  קורבן  להתנהגות  אלימה  של  תלמיד ?

בתי המשפט קבעו, כי מורה שנפגע מאלימות תלמידים כלפיו יכול לקבל פיצוי ממנהל בית הספר וממשרד החינוך, אם יצליח להוכיח כי הללו כשלו בנקיטת אמצעים לריסון והרתעה נגד תופעת האלימות בבית הספר.

באחד המקרים תבעה מורה פיצוי בגין הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מנפץ שהונח על ידי תלמיד בפתח כתתה. בית המשפט קיבל את התביעה וקבע, כי המורה הוכיחה אווירת אלימות נמשכת בשטח בית הספר, התנכלות למורים ותלמידים ותשתית ראייתית לפיה מורים נוספים חווים תחושת חרדה בהגיעם ללמד בבית הספר. בית המשפט פסק לטובת המורה 400,000 ₪, והטיל אחריות על משרד החינוך ומנהלי בית ספר לדאוג לביטחונם של המורים.

www.Bar-Oncohen.co.il

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/133971/אלימות-תלמידים-בבית-הספר

  השאר תגובה למאמר זה

  יוסי קורציק

  קראטיסטית תקבל למעלה מחצי מיליון ש"ח פיצוי : עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און ייצגו צעירה שעבדה בבית המלון "דן" באילת, והצליחו לקבל היום מבימ"ש השלום בתל-אביב פסק דין , הקובע לה פיצוי בסך של למעלה מחצי מיליון ש"ח .

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 05/03/2012 lצפיות: 68
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, מסבירים על החלטה תקדימית של בית המשפט בעניין תשלום שכרו של מנהל העיזבון. במאמרם מסבירים עורכי הדין מה תפקידו של מנהל עיזבון , כיצד מתמנה , מי משלם את שכרו וכו'.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 24/06/2013 lצפיות: 101
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און מסבירים על זכויותיהם של מלצרים , והאם תשר ("טיפ") הוא חלק מהשכר.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 19/08/2013 lצפיות: 145
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און מסבירים מהו רכוש משותף בבניין ? האם כמה מהדיירים בבית משותף יכולים לתבוע בגין ליקויים ברכוש המשותף כאשר לא כל הדיירים מסכימים לכך , ומה קורה אם יזכו בתביעתם ?

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 22/08/2012 lצפיות: 1,192
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און מסבירים , במקרה של פציעות ילדים מחוץ לתחומי בית הספר, האם ביטוח החובה של בית הספר חל על פציעה שלא במסגרת גבולות המוסד החינוכי.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 08/08/2013 lצפיות: 73
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און , מסבירים מי אחראי כלפי המטופל , כאשר הוא הופנה לבדיקות מעבדה ותוצאות המעבדה שהתקבלו - שגויות. האם קופת החולים אחראית , או הרופא המטפל , או המעבדה , או הרופא המפענח ?

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 12/06/2013 lצפיות: 33
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און , אשר ייצגו את התובע בתיק , הצליחו להביא לפסק דין תקדימי. לראשונה בישראל נפסק , שאישה תיאלץ לפצות כספית את הגבר בגלל גניבת הזרע שלו !!

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 01/01/2014 lצפיות: 78
  יוסי קורציק

  במענה למכתבם של עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און ליועץ המשפטי לממשלה , הודיע היום היועמ"ש לעורכי הדין בר-און וכהן , כי אימץ את מסקנות הוועדה הבינמישרדית בדבר האמצעים להגברת האכיפה והחמרת הענישה בעבירות התעללות בבעלי חיים.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 04/11/2012 lצפיות: 70
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און פנו לסגן שר הבריאות , על מנת שיפעל לקדם את חוק התיירות הרפואית בישראל. בתשובתו מימים אלה לעורכי הדין בר-און וכהן , השיב סגן שר הבריאות , כי העניין מטופל במשרדו מול אנשי המקצוע.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 18/07/2012 lצפיות: 140
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר - און שיכנעו את בית המשפט המחוזי – לתקן סכום תביעה, ולהעמידו על סכום של 12 מיליון ש"ח במקום 7 מיליון ש"ח המקוריים. כל זאת ללא צורך בהגשת כתב תביעה מתוקן , בלי הגשת כתב הגנה מתוקן ומבלי שהתיק יוחזר לשלב המוקדם , אלא ימשיך בדיוק מהשלב אליו הגיע , שלב ההוכחות. עוד שיכנעו עורכי הדין בר-און וכהן את ביהמ"ש המחוזי , שלא להשית על החברות התובעות הוצאות כלשהן בגין התיקון .

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 05/06/2011 lצפיות: 451

  חוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, תשמ"ג - 1983, מגדיר מהם מקומות ציבוריים בהם העישון אסור. בשנים האחרונות קיימת עליה בתביעות ייצוגיות העוסקות בסוגיית העישון. בתי המשפט מעודדים אכיפה אזרחית בתחום זה לאור ההשלכות הבריאותיות והציבוריות שיש לעישון. באחד המקרים נפסק פיצוי כספי לקבוצה העולה על מיליון שקלים.

  על ידי: עורך דין אדי בליטשטייןl חוק ומשפט> אזרחיl 21/02/2015 lצפיות: 11

  פרסום והפצת דברי לשון הרע - הוצאת דיבה עשויה לזכות את הנפגע בפיצוי כספי גבוה אשר עשוי להגיע ללעשרות אלפי שקלים (ולעיתים אף יותר מכך). קראו כאן פרטים נוספים.

  על ידי: עורך דין אדי בליטשטייןl חוק ומשפט> אזרחיl 19/02/2015 lצפיות: 12

  תביעה ייצוגית זהו הליך מורכב מאוד העומד בפני מכשולים רבים. קראו מאמר זה על מנת להבין כיצד יש לפעול טרם הגשת תביעה ייצוגית.

  על ידי: עורך דין אדי בליטשטייןl חוק ומשפט> אזרחיl 16/02/2015 lצפיות: 15

  במאמר נציין את הסיבות העיקריות שמובילות אנשים להגיש תביעת לשון הרע. מתוך כך נוכל להבין את תפקידי התביעה הזו ומי יכול לעשות בה שימוש.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> אזרחיl 16/01/2015 lצפיות: 12

  לפני שמגישים תביעה כנגד עורך דין, כמו לפני כל מהלך משפטי משמעותי, כדאי לעצור ולחשוב האם זו פעולה נכונה – ניתן לדבר על שישה שלבים שמרכיבים את תהליך קבלת ההחלטות שלנו.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> אזרחיl 16/01/2015
  עורך דין מיכאל גנון

  האם אדם החייב סכומי כסף שאין באפשרותו להחזיר, חייב לפנות להליך של פשיטת רגל? באילו מקרים ניתן יהיה להסדיר חובות אלו עוד במסגרת ההוצאה לפועל?

  על ידי: עורך דין מיכאל גנוןl חוק ומשפט> אזרחיl 12/11/2014 lצפיות: 34

  התנאים לאכיפת פסק דין חוץ ופרשנותם בהתאם לגלובליזציה - מהם התנאים לאכיפת פסק דין שניתן במדינה זרה בהתאם לחוק ופרשנותם בפסיקה על פי הרוח הכללית של הסדרת מדיניות אכיפה זהה במדינות.

  על ידי: עו"ד רינת בובליל - קדשl חוק ומשפט> אזרחיl 14/09/2014 lצפיות: 41

  יש לא מעט אנשים בישראל שבמהלך חייהם עוברים תאונות, שגורמות להם לנכויות שונות, או שהם סובלים ממומים רפואיים שונים או מבעיות רפואיות שונות , אנשים אלו זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות המגיעות להם מהרשויות השונות , לעתים זה יהיה הביטוח הלאומי, ולעתים זה יהיה משרד הביטחון, ולעתים זה יהיה מס הכנסה.

  על ידי: אביעד בונהl חוק ומשפט> אזרחיl 24/08/2014 lצפיות: 24
  יוסי קורציק

  בית המשפט קיבל את עמדתם של עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, וביטל צו עיקול על סך 8 מיליון ₪ , שהטילה אמא על כספי בנה וכלתה. עורכי הדין בר-און וכהן טענו , שמאחורי התביעה עומדים למעשה שני האחים הצעירים , אשר מקנאים באחיהם - הבן הבכור. לאמם.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 02/01/2014 lצפיות: 78
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און , אשר ייצגו את התובע בתיק , הצליחו להביא לפסק דין תקדימי. לראשונה בישראל נפסק , שאישה תיאלץ לפצות כספית את הגבר בגלל גניבת הזרע שלו !!

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 01/01/2014 lצפיות: 78
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און , מסבירים במאמרם על חשיבות הכתובה כמסמך משפטי מחייב ! לכתובה משמעות חוזית - הסכמית לכל דבר וענין.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 17/09/2013 lצפיות: 99
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און מסבירים על זכויותיהם של מלצרים , והאם תשר ("טיפ") הוא חלק מהשכר.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 19/08/2013 lצפיות: 145
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און מסבירים , במקרה של פציעות ילדים מחוץ לתחומי בית הספר, האם ביטוח החובה של בית הספר חל על פציעה שלא במסגרת גבולות המוסד החינוכי.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 08/08/2013 lצפיות: 73
  יוסי קורציק

  בעקבות התפשטות מחלת הפוליו במספר אזורים בארץ , עורכי הדין ורד כהן ורענן בר - און קוראים לנקיטת צעדים נגד הורים שאינם מחסנים את ילדיהם בהתאם לקביעות משרד הבריאות .

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 28/07/2013 lצפיות: 433
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און מסבירים על המצבים השונים שבהם ניתנת האפשרות לשנות את דמי המזונות , ואף להקטינם. במאמרם מסבירים עורכי הדין בר-און וכהן גם על המלצות ועדת שיפמן בעניין קביעת סכום המזונות.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 27/06/2013 lצפיות: 91
  יוסי קורציק

  עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, מסבירים על החלטה תקדימית של בית המשפט בעניין תשלום שכרו של מנהל העיזבון. במאמרם מסבירים עורכי הדין מה תפקידו של מנהל עיזבון , כיצד מתמנה , מי משלם את שכרו וכו'.

  על ידי: יוסי קורציקl חוק ומשפט> אזרחיl 24/06/2013 lצפיות: 101
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast