מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

פורסם: 11/02/2014 |תגובות: 0 | צפיות: 246 | Share

מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

ממשלת ספרד העבירה חוק המתיר לצאצאיהם של יהודים ספרדים שגורשו מהמדינה ב-1492 בעקבות גירוש ספרד לקבל אזרחות מטעם המדינה, החוק עדיין צריך את אישור הפרלמנט הספרדי,  וזאת מבלי לוותר על אזרחותם הנוכחית. מדובר בהחלטה היסטורית שעשויה לשנות את חייהם של מרבית היהודים החיים בישראל, שכן לפי הערכות רווחות, לפחות 3.5 מיליוני יהודים החיים בארץ הם בעלי שורשים ספרדיים

רוב רובם של המגורשים פנו לעבר ארצות שהיו תחת שלטון האימפריה העות'מאנית ובכלל זה לארץ ישראל לארצות הבלקן ולארצות צפון אפריקה.

היהודים שגורשו מספרד נקראו בהמשך "ספרדים", ושמרו על המנהגים המיוחדים שהתפתחו בקהילה בספרד גם בארצות שאליהן היגרו. רבים מהם הוסיפו להשתמש בשפת הלאדינו, היהודית הספרדית. בהמשך התערבו בקהילות המקומיות בארצות מושבם. חלק מן המזרחים הם ספרדים, וכמה מנהגים "מזרחיים" מקורם בתרבות הספרדים שהשתלבו בקהילות השונות.

לדיון בהענקת האזרחות הספרדית ליהודים יש בעיקר משמעות סמלית שקשורה להתמודדות של ספרד עם העוולות ההיסטוריות שלה ועם העמים האחרים שגרו בספרד בעבר והיו חלק בלתי נפרד מהתפתחותה וממה שהיא היום , ביניהם : יהודים, מוסלמים ולטינו־אמריקאים". כאשר הקהילה היהודית הייתה בתור הזהב שלה בספרד טרם הגירוש במאה ה 16 לספירה והשפיעה רבות על ספרד שאנו מכירים היום.

ממשלת ספרד רואה כיום את התרבות היהודית כחלק אינטגרלי מהתרבות הספרדית ולכן נולד החוק החדש, שהוא סוג של תיקון, יש בו משום הכרה של ממשלת ספרד ובית המלוכה ליהודים וישראל היום ולהשפעה של הקהילה היהודית על ספרד.

עולות שאלות רבות מדוע החליטה כעת ממשלת ספרד להחזיר אזרחויות ליהודים מגורשי ספרד וזאת ברקע של התמודדות בשנים האחרונות עם בעיות רבות: אבטלה של 26%, אבטלת צעירים של יותר מ–50% ובריחה המונית של דור צעיר ומשכיל מהמדינה. ב–2012,

ייתכו ולכאורה מדובר המניעים נוספים שיכולים להיות רצון להגירה שלילית, ייבוא ה"מוח היהודי" והגדלת המיזמים בתעשיות עתירות ידע שבהם מצטיינת ישראל, אולם לא ניתן לקבוע בוודאות עד אשר תאושר החלטה זו וייקבעו קריטריונים ברורים לגבי זכאות.

עד אז המועמדים שיגישו בקשה לקבלת אזרחות יצטרכו להוכיח הקשר שלהם למגורשי ספרד באמצעות הצגת מסמכים מטעם פדרציית יהדות ספרד שמאשר את הקשר או במידה ושם המשפחה שלהם נמצא ברשימת השמות של מגורשי ספרד.

משרדנו מטפל בבקשות אזרחות ספרדית וחשוב להבהיר שהתהליך אורך בממוצע בין שנה וחצי לשלוש, תלוי במדינה ובמורכבות הבקשה. במקרים קיצוניים הוא גם יכול להמשך חמש שנים .אחת לכמה שנים, בהתאם למדינה, נדרש חידוש של הדרכון בעלות של כמה מאות שקלים

רבים מיוצאי מרוקו שהגישו בקשות להכרה לפיצוי ע"י ועידת התביעות להכרה כנרדפים אספו מסמכים רבים המעידים על הזיקה בין הקשר המשפחתי לשורשים הספרדיים.

 

                                                                                    בברכה, 

                                                                                                עורך דין יריב ברוקמן

 

.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/135827/מדוע-החליטה-ממשלת-ספרד-להחזיר-אליה-את-היהודים-

  השאר תגובה למאמר זה

  בהמלצת בית המשפט העליון, התקבל ערעורה של סוכנות צילומי העיתונות זום 77 בבעלות אלי הרשקוביץ', וסכום הפיצוי שהוטל על הטלוויזיה החינוכית בגין הפרת זכות יוצרים בצילום כף היד של מרדכי וענונו , עלה מ-27,000 ₪ ל- 50000 ₪.

  על ידי: אולמדיה פי. ארl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 13/04/2015

  כיצד נזהה ריגושים שעלולים להשפיע על המערכת הסימפתית ומכן קצרה הדרך להשפעה שלילית על בדיקת הפוליגף. המאיצים המפעילים את המערכת הסימפתתית הנן השאלות המוצגות בפני נבדק אשר מכניהות אותו ללחץ נפשי גדול שעל הבודק לאבחן את השאלות הריגשיות

  על ידי: אביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 12/04/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  מדינת סעד היא מדינה שעליה מוטלת החובה לספק לחבריה הנזקקים את המינימום ההכרחי.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 12/04/2015

  האם בדיקת פוליגרף עלולה לפגוע בכבודו של נבדק במסגרת בדיקת המיימנות לעבודה או במסגרת אחרת אשר על אף שהביע את הסכמתו לבצע את הבדיקה,

  על ידי: אביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 10/04/2015

  כידוע תרופות מכילות חומרים שמטרתם לרפא מחלה או לשנות את המהלך הטבעי שלה , כמו כן להקל על סימפטומים של כאבים חלק מן התרופות גורמים לתופעות לוואי ואף ניתן לפתח תלות לחומרים .

  על ידי: אביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 06/04/2015
  עו"ד צבאי דנה נוף

  עורך דין צבאי מעניק שירותי ייעוץ, ייצוג וליווי משפטי לחיילים בסדיר, לאנשי קבע, לאזרחים עובדי צה"ל ולחיילים במילואים אשר חשודים או נאשמים בעבירות פליליות במסגרת שירותם הצבאי.

  על ידי: עו"ד צבאי דנה נוףl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 14
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 8-7 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה (עסק כלכלי). ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה (העסק), מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 6-5 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה. ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה, מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  עורך ברוקמן

  ממשלת ספרד אישרה ביום שישי האחרון (7/2/14) תיקון חקיקה שיקל את ההתאזרחות במדינה על צאצאיהם של יהודים שגורשו ממנה לפני כחמש מאות שנה. התיקון, שטעון עדיין את אישורו של הפרלמנט הספרדי, יאפשר לצאצאי המגורשים לזכות באזרחות ספרדית או דרכון ספרדי בלי לוותר על אזרחותם הקודמת. משרד משרד עורכי דין ברוקמן שמטפל בין השאר בניצולי שואה יוצאי מרוקו הספרדית, שואף להוציא אזרחות ספרדית לכלל לקוחותיו אשר יעמדו בקריטריונים החדשים.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/02/2014 lצפיות: 295
  עורך ברוקמן

  חוק הפיצוי לנפגעי פוליו שחוקק ב 2007, עבר מספר שינויים על מנת להכיר גם במי שחלו בחו"ל כחלק מהזכאים לקבלת מענקים וקצבאות, כעת לאחר שאושר בקריאה טרומית בפברואר 2010 ועבר בקריאה ראשונה בינואר 2012 צפויים להיות שינויים אשר יאפשרו קבלת פיצויים גם למי שנולד בחו"ל.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 06/01/2012 lצפיות: 444
  עורך ברוקמן

  במאמר זה קיימת סקירה של האפשרות הקיימת להגשת תביעה בגין החמרת מצב לנפגעי גזזת

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/11/2011 lצפיות: 281
  עורך ברוקמן

  במאמר מוצג הקשר בין התפתחותם של גידולים סרטניים בעור מסוג BCC ו SCC בעקבות חשיפה מוגברת לשמש או חשיפה להקרנות נגד מחלת הגזזת שבשנות ה 50.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 25/08/2011 lצפיות: 604
  עורך ברוקמן

  בעקבות החלטת האוצר בשיתוף קרן התביעות לאפשר קבלת פיצויים מממשלת גרמניה גם ליוצאי מרוקו אשר שהו תחת הגבלים בזמן מלחמת העולם השנייה.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/05/2011 lצפיות: 4,948 lתגובות: 1
  עורך ברוקמן

  רישומי הנפגעים אשר עברו הקרנות כנגד מחלת הגזזת ע"י הסוכנות היהודית, מה עלה בגורלם? והאם ניתן יהיה לאתר אותם?

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 23/03/2011 lצפיות: 269
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast