מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

פורסם: 11/02/2014 |תגובות: 0 | צפיות: 215 | Share

מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

ממשלת ספרד העבירה חוק המתיר לצאצאיהם של יהודים ספרדים שגורשו מהמדינה ב-1492 בעקבות גירוש ספרד לקבל אזרחות מטעם המדינה, החוק עדיין צריך את אישור הפרלמנט הספרדי,  וזאת מבלי לוותר על אזרחותם הנוכחית. מדובר בהחלטה היסטורית שעשויה לשנות את חייהם של מרבית היהודים החיים בישראל, שכן לפי הערכות רווחות, לפחות 3.5 מיליוני יהודים החיים בארץ הם בעלי שורשים ספרדיים

רוב רובם של המגורשים פנו לעבר ארצות שהיו תחת שלטון האימפריה העות'מאנית ובכלל זה לארץ ישראל לארצות הבלקן ולארצות צפון אפריקה.

היהודים שגורשו מספרד נקראו בהמשך "ספרדים", ושמרו על המנהגים המיוחדים שהתפתחו בקהילה בספרד גם בארצות שאליהן היגרו. רבים מהם הוסיפו להשתמש בשפת הלאדינו, היהודית הספרדית. בהמשך התערבו בקהילות המקומיות בארצות מושבם. חלק מן המזרחים הם ספרדים, וכמה מנהגים "מזרחיים" מקורם בתרבות הספרדים שהשתלבו בקהילות השונות.

לדיון בהענקת האזרחות הספרדית ליהודים יש בעיקר משמעות סמלית שקשורה להתמודדות של ספרד עם העוולות ההיסטוריות שלה ועם העמים האחרים שגרו בספרד בעבר והיו חלק בלתי נפרד מהתפתחותה וממה שהיא היום , ביניהם : יהודים, מוסלמים ולטינו־אמריקאים". כאשר הקהילה היהודית הייתה בתור הזהב שלה בספרד טרם הגירוש במאה ה 16 לספירה והשפיעה רבות על ספרד שאנו מכירים היום.

ממשלת ספרד רואה כיום את התרבות היהודית כחלק אינטגרלי מהתרבות הספרדית ולכן נולד החוק החדש, שהוא סוג של תיקון, יש בו משום הכרה של ממשלת ספרד ובית המלוכה ליהודים וישראל היום ולהשפעה של הקהילה היהודית על ספרד.

עולות שאלות רבות מדוע החליטה כעת ממשלת ספרד להחזיר אזרחויות ליהודים מגורשי ספרד וזאת ברקע של התמודדות בשנים האחרונות עם בעיות רבות: אבטלה של 26%, אבטלת צעירים של יותר מ–50% ובריחה המונית של דור צעיר ומשכיל מהמדינה. ב–2012,

ייתכו ולכאורה מדובר המניעים נוספים שיכולים להיות רצון להגירה שלילית, ייבוא ה"מוח היהודי" והגדלת המיזמים בתעשיות עתירות ידע שבהם מצטיינת ישראל, אולם לא ניתן לקבוע בוודאות עד אשר תאושר החלטה זו וייקבעו קריטריונים ברורים לגבי זכאות.

עד אז המועמדים שיגישו בקשה לקבלת אזרחות יצטרכו להוכיח הקשר שלהם למגורשי ספרד באמצעות הצגת מסמכים מטעם פדרציית יהדות ספרד שמאשר את הקשר או במידה ושם המשפחה שלהם נמצא ברשימת השמות של מגורשי ספרד.

משרדנו מטפל בבקשות אזרחות ספרדית וחשוב להבהיר שהתהליך אורך בממוצע בין שנה וחצי לשלוש, תלוי במדינה ובמורכבות הבקשה. במקרים קיצוניים הוא גם יכול להמשך חמש שנים .אחת לכמה שנים, בהתאם למדינה, נדרש חידוש של הדרכון בעלות של כמה מאות שקלים

רבים מיוצאי מרוקו שהגישו בקשות להכרה לפיצוי ע"י ועידת התביעות להכרה כנרדפים אספו מסמכים רבים המעידים על הזיקה בין הקשר המשפחתי לשורשים הספרדיים.

 

                                                                                    בברכה, 

                                                                                                עורך דין יריב ברוקמן

 

.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/135827/מדוע-החליטה-ממשלת-ספרד-להחזיר-אליה-את-היהודים-

  השאר תגובה למאמר זה

  Shahar Brot Adv

  הגישה בארץ כמו גם בעולם המערבי היא שהחיות הן קניין ואמצעי בידי האדם. הסחר הלא חוקי בחיות בעולם הוא השלישי בגודלו כשלפניו רק סחר בסמים וכלי נשק, והסחר כולל את כל סוגי החיות, בעיקר חיות שמספקות בסיס למוצרים המפיקים מהם, כגון מזון, עורות ועורות לבגדים, מוצרי קוסמטיקה, תרופות וכך הלאה. זהו אחד הגורמים העקרים לזנים נכחדים.

  על ידי: Shahar Brot Advl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/11/2014
  Shahar Brot Adv

  היסטוריה, עקרונות, סוגי אמנות, הדין הישראלי המשפט הבינלאומי החל את דרכן באמצע המאה ה-18 כאשר נחתמה האמנה הראשונה ב-1864, היא אמנת ז'נבה שבשוויץ, בעקבות התנהלות המדינות בזמן מלחמה. האמנה היא בעצם הסכם, סדרת חוקים בעלת צדדים רבים (מדינות) הבוחרים להתחייב לה ולהתנהג בהתאם לחוקים הקבועים בה כמו מסגרת לפתרון סכסוכים בן מדינות.

  על ידי: Shahar Brot Advl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/11/2014

  מאמר זה נועד לעזור לבעלי עסקים ששילמו להם בצ'קים אך הצ'קים חזרו והם צריכים להתמודד לבדם מול הבנקים, מספר טיפים שנותנים פתרונות מלאים למצבים שונים שבהם העסק יכול לקרוס.

  על ידי: יאירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/10/2014 lצפיות: 11

  חייב הנמצא בהליך משפטי מול נושיו אינו יודע מנוח ויש לפני שתי אפשרויות פשיטת רגל או איחוד תיקים וסביר להניח שלא יצליח לשלם חובות אלה עד סוף חייו, יהיה מעוניין לפשוט רגל גם אם זה לא פשוט וסביר להניח שאף יהיה חייב לערב משרד עורך דין פשיטת רגל

  על ידי: גיל יהלוםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 23/10/2014

  בשנות ה-20 של המאה הקודמת הומצא מכשיר הפוליגרף (וכפי שהוא מוכר שמכשיר זה מוכר גם בשמו הנוסף – מכונת האמת) בארצות הברית על מנת להצליח להבהיר מצבים בהם לא ברור האם אדם דובר שקר או דובר אמת.

  על ידי: חי סl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 23/09/2014 lצפיות: 18
  אברהם פכטר

  בית המשפט העליון – החזיר את התיק להשלמת שמיעת עדויות חדשות בעניין רצח הילדה תאיר ראדה ז"ל, להרכב המחוזי בנצרת שהרשיעו ברצח פה אחד. ההרכב הרשיעו פעם נוספת והתיק חזר לעליון. מדובר בהרכב שבו כיהן השופט כהן – הנמצא עתה בחקירה פלילית וספק אם יוחזר להרכב. ואי לכך העליון נקט בהליך חריג ויכריע בתיק בעצמו.

  על ידי: אברהם פכטרl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/09/2014 lצפיות: 16

  תובעים את משרד הביטחון? את הביטוח הלאומי או את חברת הביטוח שלכם? גם במקרים בהם האמת אינה משתמעת לשתי פנים וגם באלו הלוטים באפילה, עדיין תצטרכו לעמוד בפני ועדה רפואית על מנת להוכיח את מצבכם הרפואי והיא זו שתקבע כמה אחוזי נכות מגיעים לכם, אם בכלל.

  על ידי: אביעד בונהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 25/08/2014 lצפיות: 17

  פשיטת רגל לא קשורה רק לחברות או לבתי עסק, כפי שאנשים נוטים לחשוב. פשיטת רגל לאדם פרטי שנקלע לחובות, רלוונטית בהחלט ויכולה להיות בשבילו פתרון מצוין.

  על ידי: עו"ד אייל אשכנזיl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/08/2014 lצפיות: 17
  עורך ברוקמן

  ממשלת ספרד אישרה ביום שישי האחרון (7/2/14) תיקון חקיקה שיקל את ההתאזרחות במדינה על צאצאיהם של יהודים שגורשו ממנה לפני כחמש מאות שנה. התיקון, שטעון עדיין את אישורו של הפרלמנט הספרדי, יאפשר לצאצאי המגורשים לזכות באזרחות ספרדית או דרכון ספרדי בלי לוותר על אזרחותם הקודמת. משרד משרד עורכי דין ברוקמן שמטפל בין השאר בניצולי שואה יוצאי מרוקו הספרדית, שואף להוציא אזרחות ספרדית לכלל לקוחותיו אשר יעמדו בקריטריונים החדשים.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/02/2014 lצפיות: 252
  עורך ברוקמן

  חוק הפיצוי לנפגעי פוליו שחוקק ב 2007, עבר מספר שינויים על מנת להכיר גם במי שחלו בחו"ל כחלק מהזכאים לקבלת מענקים וקצבאות, כעת לאחר שאושר בקריאה טרומית בפברואר 2010 ועבר בקריאה ראשונה בינואר 2012 צפויים להיות שינויים אשר יאפשרו קבלת פיצויים גם למי שנולד בחו"ל.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 06/01/2012 lצפיות: 434
  עורך ברוקמן

  במאמר זה קיימת סקירה של האפשרות הקיימת להגשת תביעה בגין החמרת מצב לנפגעי גזזת

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/11/2011 lצפיות: 250
  עורך ברוקמן

  במאמר מוצג הקשר בין התפתחותם של גידולים סרטניים בעור מסוג BCC ו SCC בעקבות חשיפה מוגברת לשמש או חשיפה להקרנות נגד מחלת הגזזת שבשנות ה 50.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 25/08/2011 lצפיות: 573
  עורך ברוקמן

  בעקבות החלטת האוצר בשיתוף קרן התביעות לאפשר קבלת פיצויים מממשלת גרמניה גם ליוצאי מרוקו אשר שהו תחת הגבלים בזמן מלחמת העולם השנייה.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/05/2011 lצפיות: 4,892 lתגובות: 1
  עורך ברוקמן

  רישומי הנפגעים אשר עברו הקרנות כנגד מחלת הגזזת ע"י הסוכנות היהודית, מה עלה בגורלם? והאם ניתן יהיה לאתר אותם?

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 23/03/2011 lצפיות: 243
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast