מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

פורסם: 11/02/2014 |תגובות: 0 | צפיות: 240 | Share

מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

ממשלת ספרד העבירה חוק המתיר לצאצאיהם של יהודים ספרדים שגורשו מהמדינה ב-1492 בעקבות גירוש ספרד לקבל אזרחות מטעם המדינה, החוק עדיין צריך את אישור הפרלמנט הספרדי,  וזאת מבלי לוותר על אזרחותם הנוכחית. מדובר בהחלטה היסטורית שעשויה לשנות את חייהם של מרבית היהודים החיים בישראל, שכן לפי הערכות רווחות, לפחות 3.5 מיליוני יהודים החיים בארץ הם בעלי שורשים ספרדיים

רוב רובם של המגורשים פנו לעבר ארצות שהיו תחת שלטון האימפריה העות'מאנית ובכלל זה לארץ ישראל לארצות הבלקן ולארצות צפון אפריקה.

היהודים שגורשו מספרד נקראו בהמשך "ספרדים", ושמרו על המנהגים המיוחדים שהתפתחו בקהילה בספרד גם בארצות שאליהן היגרו. רבים מהם הוסיפו להשתמש בשפת הלאדינו, היהודית הספרדית. בהמשך התערבו בקהילות המקומיות בארצות מושבם. חלק מן המזרחים הם ספרדים, וכמה מנהגים "מזרחיים" מקורם בתרבות הספרדים שהשתלבו בקהילות השונות.

לדיון בהענקת האזרחות הספרדית ליהודים יש בעיקר משמעות סמלית שקשורה להתמודדות של ספרד עם העוולות ההיסטוריות שלה ועם העמים האחרים שגרו בספרד בעבר והיו חלק בלתי נפרד מהתפתחותה וממה שהיא היום , ביניהם : יהודים, מוסלמים ולטינו־אמריקאים". כאשר הקהילה היהודית הייתה בתור הזהב שלה בספרד טרם הגירוש במאה ה 16 לספירה והשפיעה רבות על ספרד שאנו מכירים היום.

ממשלת ספרד רואה כיום את התרבות היהודית כחלק אינטגרלי מהתרבות הספרדית ולכן נולד החוק החדש, שהוא סוג של תיקון, יש בו משום הכרה של ממשלת ספרד ובית המלוכה ליהודים וישראל היום ולהשפעה של הקהילה היהודית על ספרד.

עולות שאלות רבות מדוע החליטה כעת ממשלת ספרד להחזיר אזרחויות ליהודים מגורשי ספרד וזאת ברקע של התמודדות בשנים האחרונות עם בעיות רבות: אבטלה של 26%, אבטלת צעירים של יותר מ–50% ובריחה המונית של דור צעיר ומשכיל מהמדינה. ב–2012,

ייתכו ולכאורה מדובר המניעים נוספים שיכולים להיות רצון להגירה שלילית, ייבוא ה"מוח היהודי" והגדלת המיזמים בתעשיות עתירות ידע שבהם מצטיינת ישראל, אולם לא ניתן לקבוע בוודאות עד אשר תאושר החלטה זו וייקבעו קריטריונים ברורים לגבי זכאות.

עד אז המועמדים שיגישו בקשה לקבלת אזרחות יצטרכו להוכיח הקשר שלהם למגורשי ספרד באמצעות הצגת מסמכים מטעם פדרציית יהדות ספרד שמאשר את הקשר או במידה ושם המשפחה שלהם נמצא ברשימת השמות של מגורשי ספרד.

משרדנו מטפל בבקשות אזרחות ספרדית וחשוב להבהיר שהתהליך אורך בממוצע בין שנה וחצי לשלוש, תלוי במדינה ובמורכבות הבקשה. במקרים קיצוניים הוא גם יכול להמשך חמש שנים .אחת לכמה שנים, בהתאם למדינה, נדרש חידוש של הדרכון בעלות של כמה מאות שקלים

רבים מיוצאי מרוקו שהגישו בקשות להכרה לפיצוי ע"י ועידת התביעות להכרה כנרדפים אספו מסמכים רבים המעידים על הזיקה בין הקשר המשפחתי לשורשים הספרדיים.

 

                                                                                    בברכה, 

                                                                                                עורך דין יריב ברוקמן

 

.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/135827/מדוע-החליטה-ממשלת-ספרד-להחזיר-אליה-את-היהודים-

  השאר תגובה למאמר זה

  עו"ד צבאי דנה נוף

  עורך דין צבאי מעניק שירותי ייעוץ, ייצוג וליווי משפטי לחיילים בסדיר, לאנשי קבע, לאזרחים עובדי צה"ל ולחיילים במילואים אשר חשודים או נאשמים בעבירות פליליות במסגרת שירותם הצבאי.

  על ידי: עו"ד צבאי דנה נוףl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 11
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 8-7 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה (עסק כלכלי). ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה (העסק), מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 6-5 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה. ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה, מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  קצבת זקנה הינו ענף בביטוח הלאומי הנמצא במערכת הביטוח הסוציאלי והמשולם על ידי המוסד לביטוח הלאומי. מקצבת הזקנה נהנים מרבית תושבי ישראל אשר הגיעו לגיל זקנה.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 19
  אליחי רובין

  ישראל ידועה בכמות הגדולה של עורכי דין הפעילים בה, וכאשר מדובר על אזור המרכז, יחס עורכי הדין על האוכלוסייה עולה אף יותר. עורכי דין אלה מתמחים במגוון רחב של תחומים, כמגוון תחומי החיים המקיפים אותנו. עולם המשפט מכסה למעשה את כל תחומי החיים, ולכן כל עורך דין צריך למצוא לעצמו תחום בו הוא רוצה להתמחות וסביבו לספק שירותי ייעוץ וייצוג משפטי. בחירת עורך דין במרכז הארץ הוא תהליך שיכול להיות מאוד פשוט או מאוד מסובך.

  על ידי: אליחי רוביןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/02/2015

  האם תמיד כדאי לבעל דין לחקור בחקירות נגדיות את עדי הצד שכנגד? מהם השיקולים המנחים בסוגיה הזו?

  על ידי: טלי גלעד-מזורl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 15/02/2015

  אם הפסדתם במשפטכם, בהליכים הפליליים או האזרחיים או שזכיתם בתוצאה מאכזבת, תרצו בוודאי למהר ולהגיש ערעור על פסק הדין. אך האם תמיד משתלם לערער? המאמר מפרט את השיקולים המרכזיים, שצריכים להנחות אתכם בהחלטתכם.

  על ידי: טלי גלעד-מזורl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 27/01/2015 lצפיות: 16
  ד"ר איתמר כוכבי

  קדם משפט - הליכים, סמכויות, פלוגתאות, מינויים ופשרות/ קדם משפט הינו הליך מקדמי הבא לברר את העניינים הטכניים שבסדר הדין, טרם הגשת ושמיעת הראיות.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/01/2015
  עורך ברוקמן

  ממשלת ספרד אישרה ביום שישי האחרון (7/2/14) תיקון חקיקה שיקל את ההתאזרחות במדינה על צאצאיהם של יהודים שגורשו ממנה לפני כחמש מאות שנה. התיקון, שטעון עדיין את אישורו של הפרלמנט הספרדי, יאפשר לצאצאי המגורשים לזכות באזרחות ספרדית או דרכון ספרדי בלי לוותר על אזרחותם הקודמת. משרד משרד עורכי דין ברוקמן שמטפל בין השאר בניצולי שואה יוצאי מרוקו הספרדית, שואף להוציא אזרחות ספרדית לכלל לקוחותיו אשר יעמדו בקריטריונים החדשים.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/02/2014 lצפיות: 287
  עורך ברוקמן

  חוק הפיצוי לנפגעי פוליו שחוקק ב 2007, עבר מספר שינויים על מנת להכיר גם במי שחלו בחו"ל כחלק מהזכאים לקבלת מענקים וקצבאות, כעת לאחר שאושר בקריאה טרומית בפברואר 2010 ועבר בקריאה ראשונה בינואר 2012 צפויים להיות שינויים אשר יאפשרו קבלת פיצויים גם למי שנולד בחו"ל.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 06/01/2012 lצפיות: 442
  עורך ברוקמן

  במאמר זה קיימת סקירה של האפשרות הקיימת להגשת תביעה בגין החמרת מצב לנפגעי גזזת

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/11/2011 lצפיות: 278
  עורך ברוקמן

  במאמר מוצג הקשר בין התפתחותם של גידולים סרטניים בעור מסוג BCC ו SCC בעקבות חשיפה מוגברת לשמש או חשיפה להקרנות נגד מחלת הגזזת שבשנות ה 50.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 25/08/2011 lצפיות: 601
  עורך ברוקמן

  בעקבות החלטת האוצר בשיתוף קרן התביעות לאפשר קבלת פיצויים מממשלת גרמניה גם ליוצאי מרוקו אשר שהו תחת הגבלים בזמן מלחמת העולם השנייה.

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/05/2011 lצפיות: 4,930 lתגובות: 1
  עורך ברוקמן

  רישומי הנפגעים אשר עברו הקרנות כנגד מחלת הגזזת ע"י הסוכנות היהודית, מה עלה בגורלם? והאם ניתן יהיה לאתר אותם?

  על ידי: עורך ברוקמןl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 23/03/2011 lצפיות: 266
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast