מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

11/02/2014 • על ידי • 260 צפיות

מדוע החליטה ממשלת ספרד להחזיר אליה את היהודים ?

ממשלת ספרד העבירה חוק המתיר לצאצאיהם של יהודים ספרדים שגורשו מהמדינה ב-1492 בעקבות גירוש ספרד לקבל אזרחות מטעם המדינה, החוק עדיין צריך את אישור הפרלמנט הספרדי,  וזאת מבלי לוותר על אזרחותם הנוכחית. מדובר בהחלטה היסטורית שעשויה לשנות את חייהם של מרבית היהודים החיים בישראל, שכן לפי הערכות רווחות, לפחות 3.5 מיליוני יהודים החיים בארץ הם בעלי שורשים ספרדיים

רוב רובם של המגורשים פנו לעבר ארצות שהיו תחת שלטון האימפריה העות'מאנית ובכלל זה לארץ ישראל לארצות הבלקן ולארצות צפון אפריקה.

היהודים שגורשו מספרד נקראו בהמשך "ספרדים", ושמרו על המנהגים המיוחדים שהתפתחו בקהילה בספרד גם בארצות שאליהן היגרו. רבים מהם הוסיפו להשתמש בשפת הלאדינו, היהודית הספרדית. בהמשך התערבו בקהילות המקומיות בארצות מושבם. חלק מן המזרחים הם ספרדים, וכמה מנהגים "מזרחיים" מקורם בתרבות הספרדים שהשתלבו בקהילות השונות.

לדיון בהענקת האזרחות הספרדית ליהודים יש בעיקר משמעות סמלית שקשורה להתמודדות של ספרד עם העוולות ההיסטוריות שלה ועם העמים האחרים שגרו בספרד בעבר והיו חלק בלתי נפרד מהתפתחותה וממה שהיא היום , ביניהם : יהודים, מוסלמים ולטינו־אמריקאים". כאשר הקהילה היהודית הייתה בתור הזהב שלה בספרד טרם הגירוש במאה ה 16 לספירה והשפיעה רבות על ספרד שאנו מכירים היום.

ממשלת ספרד רואה כיום את התרבות היהודית כחלק אינטגרלי מהתרבות הספרדית ולכן נולד החוק החדש, שהוא סוג של תיקון, יש בו משום הכרה של ממשלת ספרד ובית המלוכה ליהודים וישראל היום ולהשפעה של הקהילה היהודית על ספרד.

עולות שאלות רבות מדוע החליטה כעת ממשלת ספרד להחזיר אזרחויות ליהודים מגורשי ספרד וזאת ברקע של התמודדות בשנים האחרונות עם בעיות רבות: אבטלה של 26%, אבטלת צעירים של יותר מ–50% ובריחה המונית של דור צעיר ומשכיל מהמדינה. ב–2012,

ייתכו ולכאורה מדובר המניעים נוספים שיכולים להיות רצון להגירה שלילית, ייבוא ה"מוח היהודי" והגדלת המיזמים בתעשיות עתירות ידע שבהם מצטיינת ישראל, אולם לא ניתן לקבוע בוודאות עד אשר תאושר החלטה זו וייקבעו קריטריונים ברורים לגבי זכאות.

עד אז המועמדים שיגישו בקשה לקבלת אזרחות יצטרכו להוכיח הקשר שלהם למגורשי ספרד באמצעות הצגת מסמכים מטעם פדרציית יהדות ספרד שמאשר את הקשר או במידה ושם המשפחה שלהם נמצא ברשימת השמות של מגורשי ספרד.

משרדנו מטפל בבקשות אזרחות ספרדית וחשוב להבהיר שהתהליך אורך בממוצע בין שנה וחצי לשלוש, תלוי במדינה ובמורכבות הבקשה. במקרים קיצוניים הוא גם יכול להמשך חמש שנים .אחת לכמה שנים, בהתאם למדינה, נדרש חידוש של הדרכון בעלות של כמה מאות שקלים

רבים מיוצאי מרוקו שהגישו בקשות להכרה לפיצוי ע"י ועידת התביעות להכרה כנרדפים אספו מסמכים רבים המעידים על הזיקה בין הקשר המשפחתי לשורשים הספרדיים.

 

                                                                                    בברכה, 

                                                                                                עורך דין יריב ברוקמן

 

.

אודות כותב המאמר

עורך ברוקמן

בברכה, עורך דין יריב ברוקמן, http://brockman-law.com/ brockmanlaw@gmail.com 072-2504534 העצמאות 51, חיפה, ת.ד. 33204