נשירת שיער, הקרחה, תזונה נכונה, בריאות, השתלת שיער,

פורסם: 28/06/2008 |תגובות: 1 | צפיות: 40,488 | Share

מאת: יעקב עזרא, מומחה לרפואה נטורופטית, תזונאי ומדריך כושר מוסמך. מומחה לתזונה טיפולית, עיצוב וחיטוב הגוף. פרטים: 052-8567140.

כיום, הודות למחקרים רפואיים שנעשו בנושא ונוסיף לכך גם את צירוף המקרים, תרופות שנתגלו במקרה (תרופה ששר במקורה נועדה לטפל בהפרעות יתר לחץ דם, נמצאה ודווחה כמועילות כנגד נשירת השיער על ידי המטופלים שנטלו אותה.
קיימת תיאוריה נוספת לסיבת ההתקרחות הגברית וקיימות מספר תרופות שהוכיחו את יעילותן על פי בדיקות מחמירות של הסמכות המאשרת בארצות הברית למזון ולתרופות ה- FDA.

שיער הוא רקמת תאים מתה בעלת מספר תפקידים שהעיקרי בהם הוא שמירת חום הגוף.
השיער עשוי ממספר מינרלים ובעיקר אבץ, צורן, ברזל וכלור, וכמה חלבונים ובעיקר קרטין. ליצירת שיער בריא יש צורך גם בוויטמינים רבים כמו למשל ויטמין A וכמה ויטמינים מקבוצת B. במבנהו דומה השיער גם לציפורניים אצל טורפים, לקרניים ולפרסות אצל בהמות ולמקור ונוצות אצל עופות.
על ראשו של אדם בריא יש כמאה אלף שערות. נשירה של בין שישים לשלוש מאות שערות ביום היא תהליך טבעי הנוצר כחלק משלב יצירה, התפתחות ונשירת השיער. נשירת שערות רבה יותר היא תהליך שאינו נורמלי ויש לו כמה סיבות:
גורמים גנטיים (תורשה)
אנורקסיה
תת תזונה
תרופות
מחלות מסוימות
תת פעילות של בלוטת התריס
הקרנות
הפרעות הורמונאליות

ישנם סוגים רבים של שיער, וכל סוג שיער מזוהה לרוב עם קבוצה אתנית, עם, או אזור על כדור הארץ.
צבעי שיער ישנם צבעי שיער רבים ומגוונים, אך לרוב מחלקים אותם בחלוקה שרירותית לארבעה צבעים מרכזיים:
השיער החום מתאפיין ברמות גבוהות מאוד של הפיגמנט השחור מלנין ורמות נמוכות של הפיגמנט הלבן פאומלנין. הסיבים שלו עבים משיער בהיר אבל לא באותה מידה כמו של שיער אדום. שחור, כתום (אנשים בעלי שיער כתום-אדום זה, מכונים לרוב "ג'ינג'ים") צהוב (אשר בדרך כלל מכונה "בלונד", ובהתאמה, האנשים בעלי שיער זה, מכונים "בלונדיניים")
הסבר על הבעיה?
התקרחות גברית טיפוסית (Androgenetic Alopecia) היא סיבת ההתקרחות השכיחה ביותר בקרב גברים. זוהי תופעה של איבוד השיער והידללותו בחלקה העליון של הקרקפת. תופעה זאת גורמת ל - 95% מכלל מקרי ההתקרחות.
התקרחות מסוג זה מתבטאת בנשירת שיער ובאיבוד מנפחו. הביטוי מתגלה באזורים שבהן ההתקרחות לרוב האזור האחורי העליון של הקרקפת וליד "מפרצים".
קצב איבוד השיער הנורמלי הוא בין 100 - 150 שערות ליום, נשירה מעבר לתחום זה או לחילופין אי צמיחה גורמות למראה דליל של השיער או אפילו התקרחות.
כדי לסווג את מידת ההתקרחות של אנשים רופאים המציאו סולמות מיוחדים. סולמות אלו מועילים ביותר כדי לאבחן את מידת ההתקרחות שלך או כדי לתאר את מידת ההתקרחות בפני מישהו ללא שיראה אותך. סולמות אלו הם שימושיים מפני שקצב ההתקרחות הוא צפוי למדי במקרים של התקרחות גברית טיפוסית או התקרחות נשית.
הסולם הנפוץ ביותר לאבחון התקרחות גברית הוא סולם נורוודהמילטון.

מחזור השיערות הנורמלי:
90% משיערות הראש צומחות ברציפות (במשך שנתיים עד שש שנים), בממוצע של 1 ס"מ בחודש, ו-10% משיערות הראש נמצאות בשלב של "מנוחה" (חודשיים עד שלושה חודשים) בסוף הצמיחה. לאחר תקופת "המנוחה" נושרות אותן שיערות שהיו בשלב זה ובמקומן מתחילות לצמוח שיערות חדשות ובריאות. אדם ממוצע מאבד בין 50 ל- 100 שיערות ביום.

לבעלי שיער בלונדיני יש יותר שיער (140,000) לעומת בעלי שיער "אדום" (90,000( עם הגיל, נושר השיער יותר וצומח פחות, (זאת משום שהשיער מורכב מחלבונים בדומה לציפורנים שבידיים וברגליים.

כיצד יודעים שקיימת בעיית נשירה?
אובדן שיער יכול להיחשב כבעיה רק כאשר הוא מתחיל ליצור אזורים דלילים בראש.
בדרך-כלל, אדם שם לב לנשירת שיערותיו בזמן המקלחת או בזמן הסתרקות, שכן פעולות אלו גורמות "לחץ" על השיער וגורמות לו לנשור, אולם אין זו אינדיקציה לנשירה פתולוגית.
אחת הבדיקות שניתן לבצע בכדי לבדוק נשירה משמעותית של שיער הינה "בדיקת משיכת השיער": מושכים באמצעות שלוש אצבעות קבוצה של שיערות, במידה ובין האצבעות ימצאו מעל 4 - 5 שיערות, מדובר בנשירה רצינית.
בדיקה נוספת ניתן לבצע על-ידי צפייה על כרית המיטה בבוקר עם ההשכמה, במידה וקיימות מעל 8 שיערות על הכרית לאחר השינה, מדובר גם כן בנשירה רצינית.

למה נוצרת הקרחה?
על מנת להבין מדוע נוצרת הקרחה? יש לבדוק תאוריות שונות, אחת התאוריות. אך תחילה, יש להבין את מבנה השערה ומחזור החיים שלה. השערה למעשה הינה עשויה מקרטין, השערה עצמה איננה מכילה תאים חיים, את השערה וצבעה מייצרים תאים בעומק הקרקפת.

לכל שערה יש את מכלול התאים אשר דואגים לייצר את חומר השערה וצבעה.
ניתן לאפיין מספר שלבים במחזור חיי כל שערה :
• שלב הצמיחה - זהו השלב ההתחלתי, בו השערה נמצאת כ - 90% מהזמן, במהלך שלב זה הנמשך 3-5 שנים השערה ממשיכה לגדול.
• שלב מעבר - שלב זמני בן שבועיים בערך שבו בסיס הייצור של השערה מצטמצם.
• שלב התרדמה - שלב בו אין המשך ייצור של השערה, נמשך 3-5 חודשים ובסופו השערה נופלת. תהליך זה נמשך וחוזר שוב ושוב במהלך חייו של אדם, אך חשוב לציין שלא נוצרות שיערות חדשות, אלו הן אותן שיערות בשלבי חייהן השונים.

• התיאוריה הנפוצה כיום טוענת כי אצל אנשים הסובלים מ - התקרחות גברית קיים ייצור רב יותר של אנזים הנקרא " five alpha reductase"אנזים אשר גורם להורמון הגברי העובר במחזור הדם להפוך להורמון הנקרא Dihydrotestosteron או בקיצור DHT, - כלומר טסטוסטרון המסיס בפרקציה המימית. הורמון זה גורם נזק לשורשי השערות, הנזק מתבטא בשני אופנים:
• שורשי השערה מצטמצמים והשערות המיוצרות נעשות יותר דקיקות.
• השערה הפגועה נמצאת יותר זמן בשלב המנוחה ופחות זמן בשלב הצמיחה. כתוצאה מכך השיער מקבל מראה דליל או אפילו קרחת מלאה.

מתי או באיזה גיל מתחילה ההתקרחות?
התקרחות מתחילה אצל גברים הם בטווח הגיליים 18 - 40.
נשים הסובלות מתופעה זאת מבחינות בה בשנות הארבעים לחייהן משום שאז חלים שינויים הורמונליים בגופן הכוללים ירידה בייצור ההורמונים הנשיים - אסטרוגנים ועליה ברמות ההורמונים הגברים – טסטוסטרון ודיהידרו-טסטוסטרון.

הטיפול בנשירת שיער
ביוטין:
הביוטין הינו ויטמין המשתייך למשפחת ויטמיני B המסיסים במים.
בעת מחסור בויטמין זה עשוי להיווצר נשירת שיער מוגברת. אם כי חשוב לציין שמצב זה איננו שכיח כל כך.
במקרה ונשירת השיער אכן נגרמת עקב מחסור בביוטין, ניתן לפתור זאת בקלות על ידי אספקת הביוטין לגוף דרך מאכלים מסוימים או בצורה מלאכותית.
מזונות המכילים ביוטין, הם: ביצים, כבד ואיברים פנימיים, שמרים המצויים בלחמים ודיברי מאפה שונים, דגנים ועוד.
הביוטין הקים בגוף מסייע בתהליך חילוף החומרים הנוגע לחומצות שומניות בעור הקרקפת ולכן חיוני מאוד לשיער בריא.
גופנו מקבל הספקה של ביוטין, באופן טבעי דרך המזון, וכמו גם ע"י ייצור עצמי של בקטריות מסוימות במעיים. במצבים נדירים, עקב דיאטה או בעיות עיכול קשות (כגון: במחלות הצליאק, חמלת קרון וקוליטיס אולצרוזה) ייתכן וייוצר מחסור בביוטין בגוף אשר יגרום, בין השאר לנשירת שיער.
קשר נוסף הקיים בין מחסור בביוטין לנשירת שיער הוא שמחסור בביוטין עלול לגרום לסבוראה, מחלת עור הגורמת להופעת קשקשים, שומנים בקרקפת ונשירת שיער.
מינרלים:
• אבץ:
אבץ הוא חשוב בגוף לחידוש תאים ולצמיחה של רקמות. מחסור באבץ עלול להתבטא בנשירת שיער. צריכה נורמלית של אבץ לאדם בוגר היא 15 מ"ג ליום.
הרעלה: יכולה לגרום לדיכוי פעילות מערכת החיסון, איבוד מינרלים אחרים (כמו סידן, ברזל ועוד).
• ברזל:
תפקידו העיקרי של הברזל בגוף הוא להעביר חמצן במחזור הדם לכל התאים בגוף. מחסור בברזל עלול לגרום לנשירת שיער. מינון נורמלי לאדם בוגר הוא 18 מיליגרם ביום. ניתן לצריכה ללא מרשם רופא.
תופעות לוואי ממינון יתר הם: פגיעה בכבד ובלב, במצב אקוטי לרוב מופיע השילשול המלווה בכאבי בטן קשים.

תרופות שונות:
ישנם המון מוצרים לטיפול בתופעת ההתקרחות, בין המוצרים ישנם תרופות לבליעה, תכשירי שמפו ותמיסות לשימוש חיצוני (ספריים משחות), אך עד היום רק שני מוצרים זכו לקבל אישור רפואי מוכר לפעולתם ואלו הם:המינוקסידיל והפרופציה. הסמכות שאישרה אותם היא ה - Food & Drug Administration) FDA), הארגון המכובד ביותר לאישור תרופות ומזון בארצות הברית. התרופות נבדקו לאורך מספר שנים על ידי מאות ואף אלפי מטופלים, במהלך הבדיקות נבדקו גם יעילותם וגם תופעות הלוואי הנגרמות על ידם.
ממצאי הבדיקות הביאו לאישור השימוש בהם בידי הציבור הרחב. מוצרים נוספים עשויים להועיל אך לא זכו לאישור ה - FDA .
התרופה מינוקסידיל (המסייעת להורדת יתר לחץ דם):
תמיסה לשימוש חיצוני, מכילה 2% עד 5% חומר פעיל מינוקסידיל (Minoxidil) החומר מיועד להצמחת שיער באזורים מקריחים בראש וגורם להאצה בצמיחת השיער.
אופן השימוש המומלץ הינו: לשימוש חיצוני על הקרקפת כפעמיים ביום. התכשיר מיועד לגברים ולנשים כאשר ריכוז של 5% מינוקסידיל מיועד רק לגברים ואילו ריכוז של 2% מינוקסידיל טוב גם לנשים.
צפי השפעת התרופה: כשלושה עד ארבעה מכל עשרה מהמשתמשים צפויים להגדיל את כמות השיער על ראשם ולחלק נוסף מן המשתמשים צפויה האטה בקצב ההתקרחות. התוצאות אינן מיידיות וניתן להעריך אותן חלקית רק לאחר כארבעה חודשי שימוש, את מלוא התוצאות ניתן להעריך רק לאחר שנה של שימוש בחומר. תופעות הלוואי של התרופה הן: אדמומיות הקרקפת וגירוי העור, אך הן יחולו לעיתים רחוקות כאשר נעשה שימוש נכון בתכשיר והן יפסיקו מיד עם ההפסקה בשימוש בתכשיר.
ראוי לציין ששימוש בתכשיר זה מהווה כעין התמכרות, כי ברגע שיופסק השימוש בו ייאבדו התוצאות שהושגו על ידי השימוש בו.

פרופסיה (Propecia)
תרופה זו הנמכרת במרשם רופא בבית המרקחת, עיקר פעולתם היא הפסקת והאטת תהליך הנשירה. החומר הפעיל בתרופה נקרא פינסטרייד (Finasteride) .
התרופה נמכרת בצורת כדורים של 1 מיליגרם - כמות אשר הוכחה כאידיאלית מפני שהחל מכמות של 0.3 מיליגרם ומעלה התוצאות הן זהות אך ככל שעול מינון התרופה הסיכוי לתופעות לוואי גדל. החומר מיועד לגברים בלבד, היות והו פועל על המנגנון ההורמונלי - הגברי.
התרופה נועדה במקור לסובלים מבלות ערמונית מוגדלת (היפרטרופיה של בלוטת פרוסטטה) אך לאחר שהמטופלים בה דיווחו על שיפור ניכר במראה שיערם, החליטה החברה המייצרת אותם לנצל את מלוא הפוטנציאל הרווחי הטמון בתרופה וכיום אותה תרופה נמכרת לטיפול בהתקרחות רק במינון שונה (1 מיליגרם לכדור לעומת 5 מיליגרם לכדור המיועד לטפל בחולי פרוסטטה.
ה"פרופסיה" פועלת על ידי מניעת פעילותו של ההורמון האשם דיהיקרוטסטוסטרון שהוא תוצר של ההורמון הגברי טסטוסטרון, וגורם עיקרי להתקרחות הגברית הנפוצה. בבדיקות מעבדה דיווחו כ- 83% מהמטופלים על שימור השיער הקיים ומתוכם כ- 64% דיווחו על עליה בכמות השיער.
תופעת הלוואי העיקרית של התרופה היא: ירידה בחשק המיני ואין אונות, אך תופעה זאת דווחה רק אצל כ 2% מהמטופלים, ניתן תמיד להפסיק להשתמש בתרופה כדי להפסיק תופעת לוואי זאת.

תרופות נוספות:
התרופות הבאות משמשות לטיפול בנשירת שיער וחלקן מומלצות על ידי רופאי עור אך אין להן אישור FDA לטיפול בנשירת שיער:
טרטינואין (Ratin A)
טרטינוין היא תרופה הניתנת במרשם רופא בלבד. החומר הפעיל בתרופה, טרטינואין, הוא נגזרת של ויטמין A סינטטי. הריכוז מומלץ הוא 0.025% . גורם לחידוש של תאי העור ומשמש בדרך כלל לבעיות אקנה ולטיפול בקמטים (קיבל אישור FDA לפעילותו בפתרון בעיות קמטים) השימוש בחומר הוא במריחה על העור. החומר נמכר בבתי המרקחת בישראל לטיפול באקנה בלבד. (
יעילות החומר היא כאשר השימוש בו נעשה ביחד עם מינוקסידיל על מנת להגביר את חדירתו של החומר הפעיל - מינוקסידיל (minoxidil), לשורשי השיער.
תופעות הלוואי של החומר הם גירוי מוגבר של הקרקפת, בעת השימוש בחומר יש להימנע מחשיפה לשמש, ולכן הטיפול המומלץ הוא להשתמש בו בלילה בלבד בתחום זה, כמו ברבים אחרים קיימות המון שמועות על צמחים וחומרים טבעיים שביכולתם לעזור להפסיק את נשירת השיער וחלקם אף מתיימרים להצמיח שיער. אבל, כיום נמצאות הוכחות לגבי מספר די מצומצם של צמחים וחומרים שכאלה.

צמחים:
• סו פלמטו - Saw Palmetto
סוג של דקל ננסי אשר גדל לחופי אמריקה. הוכחה יעילותו בטיפול בפרוסטטה - בדיוק כמו במקרה של תרופת הפרופסיה. הוא מכיל חומרים פעילים אשר מונעים את המרתו של ההורמון הגברי ל - DHT, אותו חומר אשר גורם לשורשי השערה, הרגישים לנשירה, להצטמצם ואף ליפול. ישנם כמה מחקרים שנעשו כדי להוכיח את יעילותה של תמצית הצמח בטיפול בנשירת שיער גברית ואפילו נמצאו מספר תוצאות מעודדות, אך עדיין שום סמכות מהימנה לא נתנה את אישורה ליעילותו של הצמח במניעת נשירה.

שיכפול גנטי של השיער:
אחת השיטות בנושא הטיפול בהתקרחות שמהווה תקווה גדולה היא שכפול גנטי של שיער. מדע הגנטיקה ביצע מספר פריצות דרך לאחרונה , כמו בפרויקט ה"גנום האנושי" ויצר פתח להרבה הזדמנויות לפתרונות די מעשיים לבעיית ההתקרחות, ישנן מספר קבוצות מחקר בעולם שעושות מאמצים רבים בתחום זה.
הרעיון מאחורי "שכפול גנטי של שיער" הוא לקחת שערות בריאות של אדם אשר אינן נוטות לנשירה, כמו השערות שבעורף הראש, לשכפל אותן ולגדל אותן בתנאי מעבדה וכך אולי לשכפל מספר פעמים עד אשר תיווצר כמות מספקת לכיסוי מלא של הראש בשיער, כמובן שיש לשתול את השיער המשוכפל בקרקפת וזאת ניתן לבצע בשיטות המקובלות היום. מבחינה תאורטית שערה יחידה מספיקה כדי לייצר אינסוף שערות.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 21 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/13694/נשירת-שיער-הקרחה-תזונה-נכונה-בריאות-השתלת-שיער

  השאר תגובה למאמר זה

  הצמחת שיער הופכת לאפשרית עבור כל אחד ואחת, כן כן גם לך זה מתאים ! במאמר זה תקבלו את כל מה שאתם צריכים לדעת על הצמחת שיער, כיום ניתן לגרום לתהליך של הצמחת שיער בקלות רבה, התהליך דורש זמן אך שווה כל רגע בהתחשב בתוצאות שניתן להשיג.

  על ידי: רון טוגרl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 03/03/2015 lצפיות: 13

  בשנים האחרונות תחום שיקום השיער והצמיחה המחודשת נכנס לחיי אנשים רבים. בעזרת טיפולים מסוימים ניתן לשקם את צמיחת השיער ולגרום לצמיחה מחודשת ! אז איך עושים את זה ? ישנם תכשירים רבים ניתן לבצע את הטיפולים בשיטת ''עשה זאת בעצמך'' אך ניתן לגרום לנזק לשכב הקרקפת או לזקיקי השיער במידה ומבצעים את הטיפולים הכימיים ובצורה לא נכונה וכך כל תהליך שיקום השיער נהרס וגורם לצורך בטיפול בבעיה נוספת שנגרמה והיא הנזק בקרקפת.

  על ידי: רון טוגרl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 03/03/2015

  נשירת שיער היא נושא שאין כמעט אדם שמתגאה בו. חלק מבעלי הקרחת לוקחים את נשירת השיער כנזק שנגרם להם ולתדמית החיצונית שלהם, אך ישנם גם אנשים שנשירת השיער לא מעוררת בהם כלל עניין, או לפחות כך הם חושבים ומראים כלפי חוץ. במאמר זה נעסוק בתהליך נשירת שיער והתקרחות אצל גברים.

  על ידי: רון טוגרl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 03/03/2015

  בערכת איי רולר יש מספר מוצרים שיחד נותנים את הפתרון היעיל ביותר להחייאת והצמחת שיער מחדש.

  על ידי: ורדl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 21/01/2015 lצפיות: 14

  התקרחות היא תכונה גנטית נרכשת מסב לאב ולבן וכו', ונגרמת בשל קיומו של הורמון בשם דהידרו-טסטוסטרון DHT, שהוא הורמון "הבן" של הורמון הטסטסטורון הגברי.

  על ידי: ורדl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 21/01/2015

  במקרים אחרים, כאשר שיער דליל הופך מן הסתם לאורח חיים שאיתו צריך לחיות, כדאי להתחיל לפעול על פי שיטות אלטרנטיביות. דרכים אלה מתייחסות בדרך כלל לקרקפת כאל אמצעי חיצוני לגוף כולו. אם על הראש יש שיער דליל כנראה הדבר נובע מחולשה באזורים אחרים בגוף ויש לטפל בהם כמקשה אחת.

  על ידי: ורדl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 24/12/2014 lצפיות: 16

  על החשיבות של השיער בקרב בנות המין הנשי אין מקום להרחיב. המחלפות סביב ראשיהן עקרוניות ומרכזיות גם אם הן מהסוג שממש לא עסוקות בטיפוח המראה החיצוני שלהן, ובוודאי כאשר הן לא מפסיקות לעצב את הופעתן בכל דרך אפשרית. גילוי נשירת שיער אצל נשים או חס וחלילה מופיעים חורים במערך המלא שלו ממש עלולים לגרום להיסטריה.

  על ידי: ורדl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 24/12/2014 lצפיות: 12

  למרות שהאופנה בשנים האחרונות הפכה את הקרחת הגברית ללהיט, ושכל קירח ישר דומה לזמר ידוע או לפוליטיקאי מצליח, עדיין גברים היו מעדיפים שיער מלא. קרחות בכלל הן תופעה שכיחה יותר בקרב גברים, ויותר מ-90% מהגברים הקירחים נושאים את הגן הנפוץ שמדלדל את השיער מגיל מסוים.

  על ידי: ורדl בריאות ורפואה> נשירת שיערl 24/12/2014 lצפיות: 13
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  פיתוח שרירים שאלת השאלה כיצד אנו יכולים לפתח שרירים גדולים (פיתוח גוף ושרירים), באופן מהיר? אנשים ומדריכי חדר כושר שואלים אותי או לאחר הרצאות שאני מעביר, מהו הגורם לגדילת השרירים? התשובה שלי לעיתים קרובות משאירה אותם מבולבלים יותר.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l ספורט וכושר גופני> פיתוח שריריםl 25/12/2013 lצפיות: 344
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  דיאטה מהירה המכילה קפה ירוק, הרעיון ב"דיאטת קפה ירוק" הוא במרכיב שנקרא "חומצה כלורג'נית". המעניין בתוסף המזון: שפולי קפה ירוק אינם מכילים רמה גבוהה של קפאין וזאת בשל היותו בלתי קלוי, בדומה לקפה הרגיל שאנו שותים.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/12/2013 lצפיות: 394
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  השפעות הטיפול של התרופה פנופיבראט (fenofibrate) לטווח ארוך על אירועי לב וכלי דם בכ- 9795 אנשים עם סוכרת מסוג 2 סוכרת: מחקר אקראי ומבוקר . חולים הסובלים מסוכרת סוג 2 נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, בשל רמות שומנים גבוהה בדם (dyslipidaemia), אשר יכולה להיות נוחה לטיפול בפירט (fibrate). בכדי להעריך את ההשפעה של פנופיברט (fenofibrate) על אירועים קרדיווסקולריים בחולים הנ"ל.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 28/09/2013 lצפיות: 235
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  מניעת סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים): ניתן להפחית את הסיכון לפיתוח סוכרת בעזרת תוכנית תזונה הכולל שינוי באורח החיים, לרבות תוכנית אימונים אישית וכו'. מומלצות הפחתה במשקל ופעילות גופנית סדירה (שלוש שעות לשבוע) בשילוב תוכנית תזונתית הכוללת הפחתה קלורית והפחתה בתצרוכת השומן.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 31/08/2013 lצפיות: 203
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 31/08/2013 lצפיות: 334
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן. מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 29/08/2013 lצפיות: 249
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 29/08/2013 lצפיות: 135
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 26/08/2013 lצפיות: 125

  תגובות על מאמר זה

  2
  guy ventura 18/05/2009
  המלצה חמה על קובי עזרא
  אני ניפגש עם קובי בעיקר לשם ירידה במישקל
  קובי תמיד הקדיש לי את מלוא תשומת הלב הדרושה תמיד היה נכון לענות על כל שאלה בכל זמן. תמיד היה אפשר להיתקשר אליו.
  קובי הוא מאוד מיקצועי ומבין. הוא תמיד קולע בול לטעמי האישי ועוזר לי להתאים את התפריט לצרכי.
  יש לו לרוב רעיונות ניפלאים איך לשפר את התפריט ולהקל על הדבקות במשימה שאיתו היא ניראת לא קשה ביכלל
  הוא תמיד מיתחשב בכל הפרטים הקטנים ולכן הוא כ"כ טוב במה שהוא עושה!
  בכבוד רב guy ventura
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast