בדק בית- אחריות מלאה

20/07/2014 • על ידי • 24 צפיות

זה נכון שבשונה מהשקעות אחרות, כמו מניות או אופציות שאלה נכסים שהם ווירטואליים במידה מסויימת, כאשר מדובר על נכס בנוי יש לנו מידת וודאות גבוהה יותר, לכאורה. אחרי הכל, מדובר על תוצר פיזי מה שמפיח תחושת בטחון גבוהה יותר, ועם זאת יש לא מעט סיכונים- גם במה שאנחנו יכולים לראות ולאחוז בו.

כשקונים מנייה פונים לדוחות שמבצעים רואי חשבון ואנליסטים על מצב החברה, ומבססים את שיקולי הסיכון מול תועלת על בסיס בדיקות אלה. כשרוכשים בית, מזמינים שירותי בדק בית שיבדקו את נתוני הנכס.

החשיבות בהזמנת בדיקה חיצונית אינה מביעה חוסר אמון במוכר, אלא היא עניין של אחריות אישית כלפי הכסף הרב שאותו אנחנו משקיעים וכלפי הנכס שאמור לשמש בית לנו ולמשפחה שלנו.

מה כוללת הבדיקה?

בדק בית היא בדיקה מקיפה ומאד יסודית, היא מנוהלת ומבוצעת על ידי אנשי מקצוע מנוסים הנעזרים במכשור מתקדם שמאפשר להם לרדת לפרטי פרטים.

מעקות נירוסטה, משקופי חלונות מעץ, אריחי קרמיקה, מפלסי הרצפה, מעקות לבריכה אם יש, צנרת ותשתיות ולמעשה כל אלמנט שרק אפשר לחשוב עליו ביחס לבית. מעבר לבית עצמו, בדק בית היא בדיקה שבוחנת גם את סביבת הבית, הבניין ושכונת המגורים כולה, כך שבסיכומו של דבר מתקבל מסמך מאד מפורט שמציג תמונה אובייקטיבית ומהימנה של הנכס וכל מה שרלוונטי אליו.

ממש כמו ברכישת רכב, חשוב לבצע בדיקה גם של הנכס שאותו אנחנו רוכשים.

הבדיקה עצמה נעשית בכפוף למסמך מאד מפורט של כל האלמנטים הנדרשים לבדיקה, כך שבעל הנכס מקבל שקיפות מוחלטת כמו גם הסבר אודות היבטי הבדיקה השונים.

בכדי להשלים את הבדיקה ביסודיות הנדרשת ישנו צוות שלם החולש על הבית, המבנה וסביבתו.

תוקף הבדיקה

הבדיקה היסודית שיורדת לפרטי פרטים, החל מבדיקה של מפלסי הבית, דרך מעקות, לרבות מעקות נירוסטה במידה ויש ועד לפרטים כמו דוד החשמל, מדרגות, צנרת, יסודות הבית ואלמנטים נוספים, גדולים כקטנים. לבדיקה יש תוקף משפטי והיא בהחלט יכולה לשמש אתכם בבית המשפט. בעת מכירה של נכס, בעל הנכס מחוייב לשקיפות מלאה ובמידה והבדיקה מעלה פער בין המידע שנמסר לכם אודות הנכס לבין מצב הנכס בפועל, זוהי אחריותו של המוכר לפצות ולספוג את הוצאות התיקון. במידה והמוכר יתנגד לשאת בעלויות בהחלט תוכלו להגיע לבית המשפט, מגובים במסמך שהתקבל בסיכום בדיקת בדק הבית.

כמובן שבמידה ומדובר על בית שנרכש הישר מהקבלן אתם זכאים לאחריות על הנכס, כך שבמקרה זה סביר שאף לא יהיה שום צורך להגיע אל בית המשפט.

אודות כותב המאמר

אסף

www.s-os.co.il