מערכת הלב וכלי הדם - מערכת הובלה של הדם בגוף

פורסם: 09/07/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 21,196 | Share

מערכת הלב וכלי הדם

מערכת הובלה של הדם בגוף. היא מובילה CVS כלי דם פסולת גזים ברחבי הגוף.
מערכת העיקול משתמשת בזרם הדם על-מנת להוביל מזון (פחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים ומינרלים).
מערכת הלב וכלי הדם או לועזית: cardiovascular system, circulatory system
הלב ושתי מערכות כלי הדם - מחזור הדם הסיסטמי ומחזור הדם הריאתי. מערכת הלב וכלי הדם מפעילה את מחזור הדם בגוף, המספק חומרי מזון וחמצן לרקמות ומסלק את חומרי הפסולת.
מערכת הדם מובילה גזי נשימה (O2וCO2).
צינור הנושא דם אל הלב או מן הלב.
ישנם שני סוגים של כלי דם -
1. עורקים - מובילים דם עשיר בחמצן מהלב אל רקמות הגוף השונות.

2. ורידים - מובילים דם עני בחמצן מרקמות הגוף השונות בחזרה אל הלב, לצורך העשרתו מחדש בחמצן בריאות.

המערכת משמשת מעין מערכת ביוב המפנה פסולת דרך זרם הדם כגון: ח' חלב.

מערכת זאת מובילה ומורכבת ממים: מובילה ממים ממקום למקום.

ויסות חום ע"י קירור מים.

הלב וכלי הדם שונים אצל אנשים שונים.

הלב בנוי מ-4 חללים, 2 חדרים, 2 עליות. את החדרים עוטף שריר משורטט, עבודתו היא עבודת כוח. תפקיד הלב לדחוף את הדם ע"י כווץ המשאבות.

מס' חזרות X משקל נתון = תפוקה/העבודה הכוללת בסט.

קצב הלב HR – 6 Heart Pate – מספר התכווצויות שריר הלב (סיסטוליות) בדקה אחת.


לחץ דם סיסטולי – לחץ הדם על דפנות כלי הדם.

לחץ דם סיסטולי – התכווצות הלב והזרמת הדם דרך אבי העורקים אל הרקמות השונות בגוף.

לחץ דם דיאסטולי – הלב במצב רפוי (ללא התכווצות).
בבדיקה הרפואית בודקים את לחץ השם על דפנות אבי העורקים.

נפח פעימה – הנפח של הדם בכל פעימה (SV – Stroke), נפח הדם היוצא מחדר שמאל אל אבי העורקים בכל פעימה כמות הדם שווה לכמות הדם שזורם מחדר ימין אל עורק הריאה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 15 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/14124/מערכת-הלב-וכלי-הדם-מערכת-הובלה-של-הדם-בגוף

  השאר תגובה למאמר זה

  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  על תזונה, דיאטה ואיזון הסרוטונין במוח / יעקב עזרא ‏מחקרים רבים מעידים כי עליה ברמת האינסולין בפלסמה מסייעת לחדירת חומצת אמינו טריפטופאן למוח, ובכך לעליה ברמת הסרוטונין (נוירוטרנסמיטור מוחי). ‏הסרוטונין הינו אחד הגורמים המשפיעים על מצב הרוח, על הפעילות ההורמונאלית ועל תהליכים מטבוליים נוספים. ‏רמת הסרוסונין הבסיסית מושפעת מגורמים שונים, כגון: גיל ומשקל גוף. עליה ברמות האינסולין מושפעת בעיקר מהפחמימות במזון, ומכאן שפחמימות, ובעיקר פחמימות מורכבות, משפיעות על העלאת רמות הסרוטונין במוח

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 05/04/2009 lצפיות: 14,583
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  כאשר עומדים בפני תוכנית אימונים קשה יש לזכור, שמה שתאכל לאחר אימון קשה או תחרות משפיע על ההתאוששות מהמאמץ. הספורטאי הרציני צריך לבחור את מה שיאכל לאחר האירוע באותה תשומת לב כמו את הארוחה שקדמה לו. בחירה נבונה של האוכל והשתייה תחיש את ההתאוששות לקראת האימון הבא.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 15/07/2008 lצפיות: 753
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  קונטרא אינדיקציות של תרופות וחומרי תזונה שונים (ויטמינים, מינרלים, אלכוהול ועוד) מאמר זה נכתב על מנת להזהיר את ציבור צרכני הויטמינים ותוספי המזון מפני שימוש בלתי נכון בחומרי תזונה טבעיים. על כן המאמר אודות קונטרא-אינדיקציות (תגובות בין תרופתיות) של תרופות וחומרי תזונה שונים (ויטמינים, מינרלים, אלכוהול ועוד)... מערכת הלב וכלי הדם ישנם שלושה מישורים בעיתים ועיקריים שקשורים ללב: 1. אנגינה פקטוריס- הבעיה נובעת כתוצאה מחוסר באספקת חמצן בשריר הלב עצמו,כלומר: חסימה

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 28/03/2009 lצפיות: 4,800
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  תזונה - על אבות המזון ונחיצותם לגופנו ברמה התאית. מתוך: הרצאה על תזונה / קובי עזרא. ברקמות הגוף שמשתמשים בגלוקוז: מערכת העצבים והמוח. כמו כן הפחמימות מהוות את שימור השריר לצורכי אנרגיה והפעלת הלב.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 09/07/2008 lצפיות: 954

  דיאטה היא תהליך של הרזייה. צמצום ההגדרה הזו מנפק כל מיני שיטות דיאטה על מנת להבטיח לכם הרזייה. לא כל השיטות יעילות לא כל השיטות טובות לא כל השיטות בריאות ולא כל השיטות מתאימות לכם.

  על ידי: ask4 SEOl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 09/06/2010 lצפיות: 78

  הקיץ כבר כאן. זה הזמן לעשות דיאטה ולעבור תהליך של הרזייה. יחד עם זאת, אין זה אומר כי עליכם לנעול את המלתעות ולא לאכול כלל. ההיפך הוא הנכון, דיאטה טובה היא אכילה נכונה, הרזייה מבוקרת היא סגנון תזונה מתאים. הנה כמה טיפים מועילים:

  על ידי: ask4 SEOl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 09/06/2010 lצפיות: 91
  יורם רז

  ישנם מספר גילאים בהם התזונה מהווה מרכיב קריטי כיצד יראו כל חייך. אני רוצה לעסוק במאמר זה על גיל הנעורים. לנערים ונערות מגיל 12 עד גיל 18 ולהסביר בקצרה את חשיבות התזונה הנכונה.

  על ידי: יורם רזl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/04/2007 lצפיות: 25,565 lתגובות: 1

  הרבה אנשים יודעים שהסיבה להשמנת יתר ולאגירת עודף משקל היא אכילת יתר וזה שלא עושים ספורט. אבל האם זה לגמרי נכון? האם המחקרים מוכיחים זאת. מסתבר שלא כל כך.

  על ידי: dietathcgl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 22/06/2012 lצפיות: 132
  השף הבריא שגיא שורץ

  על מנת לאכול בריא לא באמת צריך לדעת הרבה יותר מדי. עם זאת, חשוב להקפיד על מספר עקרונות בסיסיים.

  על ידי: השף הבריא שגיא שורץl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 19/10/2010 lצפיות: 168

  דיאטה מהירה והרזייה , מדוע חשוב להתמקד בתזונה נכונה בכל תהליך ההרזייה והירידה במשקל, האם דיאטה המתבססת על ביצוע פעילות גופנית וכושר יכולה לבדה לסייע לנו בהפחתה במשקל זאת ועוד במאמר הבא

  על ידי: שגיא קהלניl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 30/08/2010 lצפיות: 112
  מיכל ספוז'ניק

  מידענות רפואית היא תחום העוסק באיתור מידע רפואי ברחבי רשת האינטרנט. להלן אני מצרפת טיפים לחיפוש מידע רפואי על סמך ניסיוני המקצועי כמידענית. קריאה נעימה!

  על ידי: מיכל ספוז'ניקl הודעות לעיתונות> רפואהl 18/12/2010 lצפיות: 213

  אנשים הסובלים משיתוק מוחלט או חלקי יכולים לקבל הזדמנות שנייה לחיים רגילים, הודות לפריצת דרך בתחום טיפול בתאי הגזע, אחד הטיפולים המוצעים כאן בבתי חולים.

  על ידי: יעלl הודעות לעיתונות> רפואהl 26/09/2010 lצפיות: 114

  בעבר, התמקד הרוקח בעיקר בהכנה של תרופות, בין אם ע"י מסורות משפחתיות סודיות או מרשמים מסודרים יותר. כיום, הטיפול התרופתי הפך למורכב, מקיף ומאתגר הרבה יותר, וכאן נכנס לתמונה הרוקח בתפקידיו החדשים.

  על ידי: Natan Yishail הודעות לעיתונות> רפואהl 02/06/2010 lצפיות: 1,060

  אין ספק כי העידן המודרני מאופיין בתחלואה הולכת וגדלה, בפרט כאשר מדובר במחלת הסרטן. הטכנולוגיה המתקדמת אומנם מאפשרת לרפואה לתת מענה טוב יותר מבעבר, אולם חולי הסרטן עדיין מוצאים את עצמם פעמים רבות חסרי אונים. מצבם הרפואי הירוד וההתמודדות עם הטיפולים השונים שהם מקבלים הופכים אותם לא אחת לשבר כלי, הכנסתם יורדת והם מתקשים לתפקד באופן מלא.

  על ידי: לבנת פורןl הודעות לעיתונות> רפואהl 31/01/2010 lצפיות: 12,709

  הטבות בלעדיות בתחום האופטומטריה לילדים ונוער עד גיל 18

  על ידי: yaron lotanl הודעות לעיתונות> רפואהl 14/01/2010 lצפיות: 598
  חנוך צור

  מכשיר ה"טטרקס" של פרופ' ראובן כהן רז המשמש לבדיקת יציבה (פוסטורוגרפיה) פורץ אל השוק הבינלאומי, ומיועד לשפר את האיבחון אצל חולים עם מחלות אורתופדיות, הפרעות בשווי משקל והפרעה בחילוף חומרים. האם שימוש ב"טטרקס" יכול היה למנוע את האסון בו נהרג סרן אסף רמון ז"ל? אילו שימושים עתידיים יכולים להיות לבדיקת היציבה? האם יש טיפול יעיל לסחרחורת? על שאלות אלה ואחרות יענה פרופ' ראובן כהן רז בכתבה שלפנינו.

  על ידי: חנוך צורl הודעות לעיתונות> רפואהl 11/12/2009 lצפיות: 1,259

  זה התחיל בסארס, מהר מאוד עבר לשפעת העופות והיום אנחנו מתמודדים, בתור עולם מאוחד – כנגד תופעה חדשה. מלחמה, אם תרצו. אנחנו נלחמים את המלחמה הזאת באופן יום יומי, יש לה פצועים והרוגים, אנחנו חיים בפחד. כן, רבותיי. פחד מהדבר הכי נורא שיכול להיות. וירוס מסתורי שעובר (ככה מסתבר) בכל דרך שהיא - שפעת חזירים.

  על ידי: יעקב חזוןl הודעות לעיתונות> רפואהl 27/09/2009 lצפיות: 122
  ד"ר אבי זלבה

  התעוררתם בבוקר עם מפרקים נוקשים וכואבים? יתכן שזוהי דלקת מפרקים שגרונית (RA). בקמפיין הסברה על המחלה, שהושק השבוע במסיבת עיתונאים, על ידי האיגוד הישראלי לראומטולוגיה ועמותת עינבר לנפגעי מחלות ראומטיות, בעידודו של משרד הבריאות ובאדיבות חברת רוש, מבקשים ליידע אתכם, שעם הופעת התסמינים לא כדאי להסתפק בבדיקה אצל רופא משפחה או אורתופד ויש לדרוש הפנייה לראומטולוג. התקופה הראשונה לפריצת המחלה היא קריטית. אבחון מוקדם יכול לעצור את התקדמות המחלה וטיפול מתקדם, כמו תרופות ביולוגיות חדשניות, יכול למנוע נכות.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl הודעות לעיתונות> רפואהl 16/09/2009 lצפיות: 1,343
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  פיתוח שרירים שאלת השאלה כיצד אנו יכולים לפתח שרירים גדולים (פיתוח גוף ושרירים), באופן מהיר? אנשים ומדריכי חדר כושר שואלים אותי או לאחר הרצאות שאני מעביר, מהו הגורם לגדילת השרירים? התשובה שלי לעיתים קרובות משאירה אותם מבולבלים יותר.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l ספורט וכושר גופני> פיתוח שריריםl 25/12/2013 lצפיות: 344
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  דיאטה מהירה המכילה קפה ירוק, הרעיון ב"דיאטת קפה ירוק" הוא במרכיב שנקרא "חומצה כלורג'נית". המעניין בתוסף המזון: שפולי קפה ירוק אינם מכילים רמה גבוהה של קפאין וזאת בשל היותו בלתי קלוי, בדומה לקפה הרגיל שאנו שותים.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/12/2013 lצפיות: 395
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  השפעות הטיפול של התרופה פנופיבראט (fenofibrate) לטווח ארוך על אירועי לב וכלי דם בכ- 9795 אנשים עם סוכרת מסוג 2 סוכרת: מחקר אקראי ומבוקר . חולים הסובלים מסוכרת סוג 2 נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, בשל רמות שומנים גבוהה בדם (dyslipidaemia), אשר יכולה להיות נוחה לטיפול בפירט (fibrate). בכדי להעריך את ההשפעה של פנופיברט (fenofibrate) על אירועים קרדיווסקולריים בחולים הנ"ל.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 28/09/2013 lצפיות: 235
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  מניעת סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים): ניתן להפחית את הסיכון לפיתוח סוכרת בעזרת תוכנית תזונה הכולל שינוי באורח החיים, לרבות תוכנית אימונים אישית וכו'. מומלצות הפחתה במשקל ופעילות גופנית סדירה (שלוש שעות לשבוע) בשילוב תוכנית תזונתית הכוללת הפחתה קלורית והפחתה בתצרוכת השומן.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 31/08/2013 lצפיות: 203
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 31/08/2013 lצפיות: 340
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן. מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 29/08/2013 lצפיות: 252
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 29/08/2013 lצפיות: 136
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 26/08/2013 lצפיות: 125
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast