שתיקת הדגים

פורסם: 20/02/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 8,034 | Shareרעש של ויכוח רם קולות העיר אותי באמצע הלילה. טוב, לא בדיוק באמצע. השעון הראה משהו כמו ארבע לפנות בוקר. שעת התעוררות שנואה עלי במיוחד.

ניסיתי להקשיב. הקולות לא היו מוכרים לי, אבל היו רמים וצורמים. קמתי ממיטתי, מגשש דרכי לעבר מקור הרעש.

הקולות הלכו וקרבו. נדהמתי. שני דגי הנוי שבאקווריום, העשוי כצלוחית עגולה, היו נתונים בעיצומו של ריב קולני. דג הזהב הקטן יותר האשים את הדג השחור הגדול ממנו בהתנכלות מחפירה. לדבריו, לא חדל הדג השחור מלרדוף אחריו ומלהתאנות לו, תוך שהוא מנסה לנגוס נתח מזנבו העדין או מסנפיריו הדקיקים והשקופים.

הדג השחור מילא את פיו מים ולא אמר דבר. אולי הופעתי הפתאומית הרתיעה אותו. במקום זאת צלל למעמקי הצלוחית וכאילו נשכב על קרקעיתה.

דג הזהב המשיך להסתובב במעגלים, שולח עיניים גדולות לעבר שכנו ונושם לרווחה מלוא פיו מן המים הדלוחים, המלאים שיירי אוכל ושרידי הפרשות דגים.

קרן אור שבאה מפנס הרחוב נפלה לפתע על השכבה העליונה של מי האקווריום ועטפה את גופו של דג הזהב באורות פז מבהיקים. הדג השחור נחבא בצללים העמוקים של מי הקרקעית.

דקות ארוכות עמדתי, רוכן מעל האקווריום, משתאה נוכח המראה שנגלה לעיני. לרגע חשבתי על שלמה המלך, החכם באדם, ועל האגדה המייחסת לו יכולת הבנת שפתם של כל בעלי החיים עלי אדמות.


כנראה שעמידתי השפופה שידרה היסוס מה, כיוון שדווקא הדג השחור, פצה לפתע את פיו ופתח בהתקפת מצח: "מי הסמיך אותך להתערב בריב דגים? אנחנו משתדלים לנהל את ויכוחינו בקול דממה דקה, גם אם אלה לעיתים ויכוחים חריפים ומרים עד למאוד. כיצד זה קרה שהתעוררת לפתע ופלשת לתחום לא לך?".

שפשפתי את עיני כדי לוודא את עובדת היותי ער, ובאותה עת תמהתי על יכולתי להבין את שפת הדגים. אז עוד לא ידעתי שיש שפות רבות לדגים, וכי כל מין וסוג, כל זן ומחלקה, כל גוון וגודל, מדברים בשפה משלהם.

"אני בכלל לא מתערב" שמעתי את עצמי משיב, בנימה של התנצלות שאינה במקומה. "פשוט התעוררתי לשמע הקולות הרמים של הויכוח ביניכם. אבל אם כבר פנית אלי, האם מותר לי לשאול מדוע באמת אתה מתנכל לשכנך? מה טעם אתה רואה במרדף מתמיד אחריו ובלהיטות לפגוע בשכיות החמדה שלו, כמו זנבו העדין וסנפיריו השקופים?".

הדג השחור התבונן בי מקרוב בשתי עיניו היוקדות. לשניה חשתי משהו שבין אי נעימות לבין פחד. שתיקתו המתמשכת העיקה עלי עוד יותר. דג הזהב, שלהגנתו נחלצתי, לא נראה בסביבה. כנראה צלל לקרקעית כדי להימנע ממעורבות בסיטואציה הלא נעימה.

"אתה בטוח שאתה רוצה תשובה לשאלתך?" השיב לבסוף. "אנחנו מתבוננים ללא הרף בהליכותיהם של בני מינך. רואים את הויכוחים המרים, את שנאת החינם, את הקנאה המפעפעת, את הליכת הרכיל, והאמן לי שחיי הפרא במצולות האוקיינוסים נראים יותר הוגנים.
גזרנו על עצמנו שתיקת נצח לגביכם, כי אם נפתח את פינו תיגרם לכם אי נעימות קשה ואולי אפילו בזיון שלא יכופר", סיים בתוקף.

"אז איך זה שמעתי אתכם מתווכחים באישון לילה?! שאלתי בתמיהה.

"אופייני לכם", השיב."לא היה זה ויכוח במובן המקובל אצלכם. כל אחד מאתנו אמר לעצמו מה היה משיב לשני, אילו יכול היה להבין את דבריו. אבל הדבר בלתי אפשרי. אנו מדברים בשפות שונות".

'הלוואי עלינו' אמרתי לעצמי. לפתע התעוררתי. מבט חטוף בשעון גילה לי שהשעה ארבע ועשר דקות.

'עשר דקות? רק עשר דקות?' הרהרתי ביני לביני.

ואז חשבתי: 'לצלול לקרקעית הים, לנהל דו שיח עם דגים, להבין את שפתם, ללמוד לקח מדבריהם, להפנים את משמעות אמירתם, לכל אלה דרוש כנראה פרק זמן של חיים שלמים, או לחילופין - עשר דקות חלום...'

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 4 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/1512/שתיקת-הדגים

  השאר תגובה למאמר זה

  המאמר מציע לכותבי סיפורי חיים ולמספרים דרכי שיתוף פעולה. המאמר כולל תאום ציפיות בדרכים הקשורות לכתיבת סיפור חיים, תאום ציפיות בתחומי היקף העבודה של הכותב, הבנת מערכת היחסים הצפויה למספר, (בהנחה שהכותב מקצועי דיו ומבין את מערכת היחסים הצפויה). כמו כן עוסק המאמר בהתאמה שמוטב למספר לברר בתחילת הבחירה בכותב הסיפור . המידע שנאסף בסדרת ראיונות עם האדם שסיפור חייו נכתב הוא הבסיס לעיבוד סיפור החיים ולכתיבתו. הבנה זו צריכה להשפיע הן על המראיין שכותב את סיפור החיים והן על המרואיין שסיפורו נכתב.

  על ידי: סמדר נבוl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 20/04/2014 lצפיות: 83

  המכבסה של האביר דה לה מהבולה ושל "דון פרננדו דה בלנקו". המכונה "בלנקו" לאו דווקא רק בשל שיערו המלבין .יוצאת לאור מסיבת הבריכה מסתיימת במפח נפש . יאנו הספר מסתבך עם עודף בלונד ומגלה כי בלונד זה לא רק צבע אלא דרך חיים .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 22/09/2012 lצפיות: 128

  היא קמה לה בבוקר בתשע או אחרי. קוראת ספרות יפה :קצת "ברנדס" קצת "קאמי" .חמושה במשקפיים יוצאת לספרייה . נראית אינטליגנטית אפילו יבשה .מעבר לדלפק: מקטורן על שמלה. מילים גבוהות חולקת עם גבר ואישה . קנסות היא שוב שולחת לכל המאחרים , שלא קוראים מהר ומחזירים את הספרים.קטע מעבר : אבל עם רדת חשיכה, נופלת מסיכה. ואל גופה נצמדת שמלה שחורה קצרה.עפות המשקפיים . עטות העפעפיים. חזה זקור קורא לכל אביר סורר. בלילה היא יוצאת לשטח כמו יונה אך זית אין בפיה ואין גם ספרייה .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 22/09/2012 lצפיות: 74

  פרק מותח במיוחד . מפגש מפתיע בין "נערת הכריך והאביר " לרשויות מוביל את "נערת הכריך" למעצר וגורם לאביר התקף אסתמה חמור . "נערות כריך" נפגשות ובמסגרת ההכנות לארוחת החג מתחרות ביניהן על הכיבושים הכוללים אנשי צבא וביטחון . האגדה מתקרבת לסיומה המפתיע ובקרוב הקהל יוכל לבחור בין שלושה סופים אפשריים של האגדה .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 22/09/2012 lצפיות: 143

  פעם נוכל תמיד נוכל ! מי שהנוכלות טבועה באופיו לא יכול להיפרד ממנה גם לא על סף מוות . סיפור אמיתי מהחיים

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 18/05/2012 lצפיות: 231

  המאמרים שלי פותחים בסיפור מעניין שלרוב אינו מוכר דיו לציבור מידי פעם אני מוסיף סיפור עלילה משלי משם עוברים אל המסר [על החיים ויחסי החברה] שבאופן עצמאי אני מקשר אותו אל פתיח הפרשה שבכל שבוע [בנקודה הזו: אין לכך תקדים] ולסיום מובאים ציטוטים מאנשים מפורסמים אני לא מטיף לרוחניות או חזרה בתשובה. המאמרים הם ליבראליים ובראש טוב אין להם מטרה רוחנית אלא רעיונית בלבד כדי לרתק את הקורא ולאתגר אותו.

  על ידי: יונתן דדוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 28/07/2011 lצפיות: 295

  "ברבי" החוקר המדופלם חובב הצצות והאזנות סתר מתייצב בביתה של "נערת הכריך" המתכננת נקמה ב"נערת הכריך המקפיצה" המאיימת על מעמדה הבלתי מעורער .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 09/06/2011 lצפיות: 30

  "נערת הכריך" יוצאת למפגש תרבותי ...על רקע מוסיקה לטינית מגיעה אל שולחן הקפה מתחרה לא צפויה "נערת הכריך המקפיצה". אחת שהתאמנה רבות על מכונות כביסה לפני שיצאה מהארון . האיגוד המקצועי של נערות הכריך לדורותיהן יוצא לדרך . כי כל נערת כריך ראויה לאגדה .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 09/06/2011 lצפיות: 49
  אברהם אלון

  האם אנו עדים למיני מהפיכה בכל הקשור בבני הגיל המבוגר שבינינו? מדוע משתנה כל כך הנוף האנושי שלהם? מה מלמדים אותנו המחקרים החדשים על הרגלי החיים שלהם?כיצד משפיע הדבר על איכות חייהם?

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 01/03/2008 lצפיות: 1,156 lתגובות: 2
  אברהם אלון

  כחלק המדינות העולם המערבי, אנו עדים להתפתחותו של מרוץ אכזרי. מצד אחד - עומדת "הרפואה היודעת" המסוגלת לתת חיים ומן הצד השני – האמצעים הכספיים הכבירים הנדרשים כדי לקבל מה שהרפואה יודעת לתת, וכך נדחקות שכבות אוכלוסיה גדולות לאותו מילכוד גורלי של אי יכולת לממן את בריאותם, את ריפויים ואפילו את חייהם.

  על ידי: אברהם אלוןl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 26/02/2008 lצפיות: 2,746
  אברהם אלון

  בעוד עשר שנים יהיה אופי שונה לחלוטין לאנשי גיל הזהב. הם יהיו בריאים יותר, פעילים יותר, בעלי אמצעים רבים יותר, יביאו אתם ציפיות ודרישות מחמירות יותר ומודעות גבוהה יותר. האם אנו נערכים לקראתם כראוי? האם אנו משקיעים מספיק מחשבה בשאלה איך באמת ייראה "הדור הבא" של הדיור המוגן? ומה בכל זאת עושים כבר היום?

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 09/02/2008 lצפיות: 139
  אברהם אלון

  מנקודת מבט מרוחקת מעט משקיף המספר על המתרחש בבית קפה תל אביבי קטן. סיפורים קטנים נשזרים זה בזה כדי ליצור פנוראמה אנושית מרגשת.

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 06/01/2008 lצפיות: 371
  אברהם אלון

  ציפורו הדרור מסמלות את החופש, הקשור בשמן. עד כמה עושות הן שימוש בחופש הנתון להן? האם גם בני האדם הם חופשיים, גם במשטרים הנאורים והדמוקרטיים? האם גם ציפורי הדרור חושבות כך?

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 06/01/2008 lצפיות: 240
  אברהם אלון

  מהו יום הולדתו של אדם? האם זה יום מיוחד? יום מקרי? האם שמחת החגיגה משתנה או מתמעטת בחלוף השנים? כיצד מתבונן יום ההולדת עצמו על מי שחוגג אותו?

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 06/01/2008 lצפיות: 127
  אברהם אלון

  מבט מפוכח על האכזבות בחיינו, גורמיהן והשפעתן. שיר נוגה עם שביב אופטימיות.

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> שירהl 26/12/2007 lצפיות: 683
  אברהם אלון

  פנטסיה על יחסי הגומלין המורכבים שבין אדם לזכרונו. היחסים הם דו ערכיים מצד אחד, ומשתנים עם חלוף השנים מצד שני. מה משתמע מכך? הרהורים ומסקנות - במאמר.

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 26/12/2007 lצפיות: 313
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast