אוסמוזה מהי? אוסמוזה הפוכה מהי?

פורסם: 04/08/2008 |תגובות: 1 | צפיות: 36,813 | Share

לכל מי ששמע את המושג אוסמוזה בעבר, וגם לאלו שלא, הנה הסבר קצר על "מהי אוסמוזה?"

אוסמוזה היא תופעה של מעבר מים דרך קרום חדיר למחצה אשר חוסם מעבר של מומסים דרכו (המומסים הם החומרים שיש בחומר מסוים שהם לא החומר הראשי – כמו סוכר בשתיה חמה, למשל).
כאשר מים זורמים דרך אותו קרום הלחץ של פני השטח דוחף אותם כלפי מעלה.
גם בגוף מתרחש תהליך אוסמוזה – תפקידו הוא לשלוט על פיזור המים בגוף כאשר קרום התא מתפקד כקרום חדיר למחצה. באותה הדרך חודרים מים מהקרקע אל שורשי הצמח, עוברים מים ממערכת העיכול שלנו אל תאי דופן המעי, אל הדם וכולי.
ללא תהליך האוסמוזה בטבע, לא היו חיים – המים לא היו עוברים לצמחים כדי להזין אותם, בגוף האדם והחי לא היה איזון של המים, וגם אצל דגים לא הייתה דרך שהמים יעברו לגופם כדי שיוכלו להתקיים.
אוסמוזה היא למעשה דיפוזיה של מים דרך קרומי התאים, ובכדי שהאוסמוזה תתרחש חייב להיות מפל ריכוזים – המעבר ממקום בו ריכוז המים גבוה למקום בו ריכוז המים נמוך. התהליך אינו דורש אנרגיה.

תהליך ביולוגי זה נלקח ונהפך על ידי האדם למען טיהור מים לצרכי שתיה וחקלאות


אוסמוזה הפוכה מהי?
תהליך אוסמוזה הפוכה הוא תהליך של מעבר תמיסה דרך מסנן, הלוכד את המומס בצד אחד ומאפשר מעבר של ממס טהור לצד השני. ממס הוא למעשה החומר שכמותו היא הכי גדולה בחומר, כששאר החומרים נקראים מומסים. במים, למשל, מולקולות המים הן הממס ושאר התרכובת היא המומס.
בשביל לבצע אוסמוזה הפוכה, משתמשים בממברנה חדירה למחצה שמאפשרת מעבר ממס ולא מומס. התהליך דורש הפעלת לחץ על המים.
מתקן האוסמוזה ההפוכה הראשון הוצג לראשונה ב1959. אחד ממפתחי מתקן זה, פרופסור סידני לוב, היה גם ממקימי המתקן המסחרי הראשון להתפלת מים בקליפורניה 1969.
כיום, אוסמוזה הפוכה משמשת להתפלת מי ים שלאחר התהליך ניתן לספק את המים המותפלים כמי שתים ולחקלאות.
מתקנים המתפילים מים בעזרת אוסמוזה הפוכה חדרו גם לשוק הבייתי במספר טכנולוגיות: מסנן מכני, מסנן פחם פעיל ומסנן אוסמוזה הפוכה. מתקנים אלה הנמכרים לשימוש ביתי אין להם צורך במשאבת מים כיוון שהם משתמשים בכבידה למען יצירת לחץ חיצוני.
בארץ החל לפעול ב2005 מתקן ההתפלה באשקלון. מתקן זה הוא הגדול מסוגו בעולם (כושר הייצור שלו הוא עד 110 מיליון מ"ק מים באיכות טובה) ועלות המים שהוא מייצר היא הנמוכה בעולם.

באדיבות AQUATAL DIRECT, המקום לקבלת מידע מקצועי ואמין על
מערכות טיהור מים 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 9 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/15344/אוסמוזה-מהי-אוסמוזה-הפוכה-מהי

  השאר תגובה למאמר זה

  פילטרשופ

  אוסמוזה הפוכה, הידועה גם בשם 'היפרפילטרציה', היא השיטה המומלצת ביותר כיום לסינון מי שתייה, הודות ליכולתה לסנן מהמים חלקיקים בגודל של יונים בודדים. מערכות אלו הן היחידות המפיקות מים ראויים ובטוחים לשתייה באופן מוחלט, מדוד ומורגש.

  על ידי: פילטרשופl בית וצרכנות> בית - כלליl 11/02/2010 lצפיות: 602
  פילטרשופ

  כשמדובר על סינון מים, המערכת שעושה את העבודה המעמיקה והיסודית ביותר היא מערכת אוסמוזה הפוכה. "אוסמוזה הפוכה" היא אמנם השלב החשוב ביותר במערכת זו, אך למעשה, במערכות אלו מתבצעים שלושה סוגי סינון.

  על ידי: פילטרשופl בית וצרכנות> בית - כלליl 29/05/2011 lצפיות: 153
  פילטרשופ

  מהי השיטה הטובה ביותר לסינון מים? מערכות סינון רבות עושות עבודה חשובה. אבל התשובה הפשוטה היא אוסמוזה הפוכה.

  על ידי: פילטרשופl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 30/06/2011 lצפיות: 176

  מהי מערכת טיהור בשיטת אוסמוזה הפוכה? מה שונה בה ממערכות טיהור אחרות? איך היא עובדת? אלו רק חלק מהשאלות שמאמר זה ינסה לענות עליהן.

  על ידי: דורון לביאl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 12/06/2012 lצפיות: 196

  מערכת אוסמוזה הפוכה הינה מערכת אשר מוציאה מים בדרגת ניקיון גבוהה מאד. בשביל להבין מהי אוסמוזה הפוכה יש להבין לראשונה מהי אוסמוזה. אוסמוזה הוא תהליך ביולוגי של מים העוברים דרך קרום חדיר למחצה (בטבע הקרום הוא אדמה, בחי הוא קרום בתאים) ומאזנים בין המומס לממס. אוסמוזה הפוכה היא תהליך שהאדם יוצר בו הקרום מוחלף בממברנה והמים העוברים דרכה משאירים את המומס לאחור. מערכת אוסמוזה הפוכה הודגמה לראשונה לפני כ-50 שנה.

  על ידי: מיטל חדרl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 20/11/2008 lצפיות: 419
  פילטרשופ

  מטהרי מים ביתיים נעשים יותר ויותר פופולריים כיום. זהו הפתרון המשתלם והאקולוגי ביותר. אבל כדי שזה יהיה גם הפתרון הבריאותי ביותר, הצרכן נדרש להבין את ההבדלים בין מערכות טיהור המים הנפוצות בשוק.

  על ידי: פילטרשופl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 03/08/2010 lצפיות: 387

  מדריך הקניה מציג בפינכם את ההבדלים בין מגוון סוגי מערכות הטיהור העובדות בשיטת האוסמוזה ההפוכה, מסביר על ההבדלים בין 5,6,7 שלבים ואת מכלול האביזרים הנלווים למערכת. מטרת המדריך לעשות סדר בכל המערכות קיימות ולעזור בבחירת המוצר המתאים ביותר.

  על ידי: מריטלl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 12/02/2011 lצפיות: 290

  מערכות טיהור המים נכנסו לאחרונה לתודעת הציבור, ואנשים רבים מוצאים את הפתרון של מטהרי מים כפיתרון משתלם וזול בהרבה מאשר קניית מים מינרלים. 
בשוק קיימות מערכות רבות לטיהור המים, אשר עובדות בשיטות סינון שונות

  על ידי: אלוןl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 26/07/2010 lצפיות: 566

  דבר ראשון שצריך לדעת הוא, שיש בתחום המים הרבה חברות, הרבה מוצרים שונים במחירים שונים בשביל לקבל החלטה נכונה אתם צריכים לדעת מה אתם קונים איך תדעו אילו שאלות לשאול?

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 26/12/2013 lצפיות: 118

  בישראל קיימים סוגים רבים של מעבדות הפועלות במגזרים שונים, החל במעבדות בתחומי הפרמצבטיקה, דרך מפעלי מזון ומפעלים כימיים, ועד לבתי חולים, מכוני מחקר ומוסדות אקדמיים.

  על ידי: משהl מדעים> ביולוגיהl 22/07/2014 lצפיות: 52

  עטלפים (שמם המדעי Chiroptera) הם סדרה של מעופפים במחלקת היונקים, בסדרה ישנם כ-115 סוגים, ולמעלה מ-1,200 מינים, והיא הסדרה השנייה בגודלה במחלקת היונקים, לאחר סדרת המכרסמים. ישנם מאובנים של עטלפים שמלמדים אותנו שעטלפים מעופפים (שהם בעלי יכולת ניווט בעזרת איכון הד), קיימים לפחות 52 מיליון שנים.

  על ידי: שלמה פריl מדעים> ביולוגיהl 09/03/2014 lצפיות: 126

  כיום מעבדות רבות ברחבי הארץ מתעסקות בחקר ופיתוח של מוצרים, תרופות, אביזרים ועוד. מן הסתם, לא כל המעבדות הללו יכולות לספק את כל השירותים שעובדי המעבדה זקוקים להם. לשם כך, נוצרה האפשרות של העסקת חברה חיצונית שבעצם משמשת כחברה המספקת קבלנות משנה מעבדה בביולוגיה. קבלנות משנה מסוג זה יכולה לאפשר למעבדות רבות להרחיב את תחומי העבודה שלהן מעבר לגבולות הפיזיים של המעבדה ובכך להצליח יותר. אין כל ספק כי כיום האפשרות של פיתוח ומחקר מתעצם רבות בזכות האפשרות הזאת.

  על ידי: נירl מדעים> ביולוגיהl 22/12/2013 lצפיות: 100
  אסתי פישר-היים

  ידעתם שארבה יכול להקפיא את עצמו ולהתעורר אחרי כמה חודשים? שרק לתימנים מותר לאכול אותו? שהילדים של הארה שהגיע לארץ לא יכולו לעוף חזרה ותקועים אתנו ...?

  על ידי: אסתי פישר-הייםl מדעים> ביולוגיהl 12/03/2013 lצפיות: 219

  סגולותיו הרפואיים של התה בשילוב עם הטעם והריח המשובחים שלו, הופכים משקה עתיק יומין זה לנורמה חברתית של ממש ולטרנד אופנתי מתמשך. תה הוא משקה אותו מפיקים משיח הקרוי קמיליה סינסיס והדרך היחידה של התה להעניק לנו את כל הטוב שבו (טעם, ריח והגנה בריאותית) היא במידה ומגדלים אותו כראוי מכל הבחינות. האם המילה "ראוי" מתקשרת לכם עם צואת פנדה? אולי עבורכם לא, אך עבור חוואי ממחוז סצ'ואן שבסין הקשר מתבטא בהפקת עלי התה היקרים בעולם – 3500 דולר לאריזה של 50 גרם!

  על ידי: אנידור עמיאלl מדעים> ביולוגיהl 06/05/2012 lצפיות: 116
  רוני ארז

  הפלסטיות של המוח הנה התגלית החשובה ביותר של העשורים האחרונים בחקר המוח. משמעות המושג הנה שהמוח מצליח בגבולות מסוימים להתארגן מחדש בהתאם לשינויים בסביבה, ובעיקר בגוף. הפלסטיות מאפשרת לאדם התגברות על פגיעות מוחיות, על אירועים מוחיים ופיצוי על תהליכי הבליה המתרחשים במוח עכב העלייה בגיל.

  על ידי: רוני ארזl מדעים> ביולוגיהl 05/06/2011 lצפיות: 311

  הנחש שהוא חיה פרה היסטורית, קצת דומה לתנין. שני נחשים מתכרבלים אחד עם השנייה, לנחש הזכר יש איבר מין כפול...

  על ידי: אור כהןl מדעים> ביולוגיהl 19/01/2011 lצפיות: 1,022

  קומפוסט הוא למעשה אוסף של שאריות אשר עשוי להיות מורכב, בין היתר, מצמחים, ירקות, פירות או כל חומר אחר אשר מצוי בטבע. מדובר בתהליך שמתרחש באופן טבעי, אשר ממלא תפקיד חשוב ביותר במעגל החיים ובשמירה על איכות הסביבה שבה אנחנו – וצורות חיים אחרות – מתגוררים. המושג קומפוסט נגזר מן המילה Decomposition, אשר פירושה הוא תהליך של פירוק בו חומר חי נרקב והופך לאדמה עשירה בחומרים מזינים איכותיים.

  על ידי: מצגתוןl מדעים> ביולוגיהl 16/01/2011 lצפיות: 1,714

  דבר ראשון שצריך לדעת הוא, שיש בתחום המים הרבה חברות, הרבה מוצרים שונים במחירים שונים בשביל לקבל החלטה נכונה אתם צריכים לדעת מה אתם קונים איך תדעו אילו שאלות לשאול?

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 26/12/2013 lצפיות: 118

  ניקיון המערכות הסולאריות מהווה חלק מרכזי באחזקתן. לצד ההבנה כי יש לשטוף את הפאנלים באופן קבוע, חשוב להבין כי יש לבחור שטיפה שלא תפגע בפאנלים לאורך השנים. ציוד , צורת עבודה , לחץ מים , סוג המברשות, איכות המים הינם גורמים משפיעים ביותר על יעילות הפאנלים ויכולים לגרום לנזק בלתי הפיך למערכות הסולאריות. על מנת להבטיח את תפוקת המערכות לאורך שנים יש לשים לב לחשיבות ניקיון הפאנלים. מאמר זה בא להסביר מה חשוב שיהיה במערכת בה אנחנו משתמשים

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> שיפוציםl 26/12/2013 lצפיות: 270

  לפני כשלוש שנים לערך, ישבתי על כוס קפה בחיפה עם אדם מסוים, מה שקרוי קולגה למקצוע. הוא שיווק פילטרים למניעת אבנית ולטענתו, והוא גם התגאה בכך, המוצר שלו עושה את העבודה ללא SILIPHOS. אלא שמאוד הפריע לו שיש המצליחים לא רע בכלל עם שיווק המוצרים שלהם, שבהם דווקא יש SILIPHOS והוא החליט לצאת למלחמה נגדם ואני בתוכם... .

  על ידי: מיטל חדרl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 15/02/2010 lצפיות: 834

  מערכת אוסמוזה הפוכה הינה מערכת אשר מוציאה מים בדרגת ניקיון גבוהה מאד. בשביל להבין מהי אוסמוזה הפוכה יש להבין לראשונה מהי אוסמוזה. אוסמוזה הוא תהליך ביולוגי של מים העוברים דרך קרום חדיר למחצה (בטבע הקרום הוא אדמה, בחי הוא קרום בתאים) ומאזנים בין המומס לממס. אוסמוזה הפוכה היא תהליך שהאדם יוצר בו הקרום מוחלף בממברנה והמים העוברים דרכה משאירים את המומס לאחור. מערכת אוסמוזה הפוכה הודגמה לראשונה לפני כ-50 שנה.

  על ידי: מיטל חדרl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 20/11/2008 lצפיות: 419

  המצאות אבנית, כלור וחומרים כימיים שונים במי השתיה שלנו גורמים למחלות קשות בכבד, בכליות ועוד. מזה שנים רבות משווקים מטהרי מים ביתיים למיניהם הפועלים על טכנולוגיות שונות. אחת מהן היא שיטת הסיליפוס.

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> שיפוציםl 16/11/2008 lצפיות: 5,811 lתגובות: 1

  משאבות מים להגברת לחץ המים נצטרך להתקין לרוב בבניינים בעלי קומות, בהן המים בקומות הגבוהות יותר הם בעלי לחץ נמוך.

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> שיפוציםl 16/11/2008 lצפיות: 8,512

  מסנן אבנית הוא כבר מזמן לא קנקן פשוט שמעביר מים לאט ומנקה אותם מאבנית בלבד.

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> שיפוציםl 16/11/2008 lצפיות: 3,808

  איך פותרים את הבעיות הגורמות ללחץ מים? בעיות לחץ מים נוצרות בגלל: *סתימה בצנרת המים בגלל אבנית *סתימה במד המים *ברז סגור (ברז ראשי לבית) *לחץ מים נמוך בצנרת *מסנן שלא טופל היטב.

  על ידי: מיטל חדרl בית וצרכנות> שיפוציםl 16/11/2008 lצפיות: 13,679

  תגובות על מאמר זה

  0
  אנונימי 15/09/2010
  תודה עזרתם לי בשיעורי בית...
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast