אוסמוזה מהי? אוסמוזה הפוכה מהי?

04/08/2008 • על ידי • 36,842 צפיות

לכל מי ששמע את המושג אוסמוזה בעבר, וגם לאלו שלא, הנה הסבר קצר על "מהי אוסמוזה?"

אוסמוזה היא תופעה של מעבר מים דרך קרום חדיר למחצה אשר חוסם מעבר של מומסים דרכו (המומסים הם החומרים שיש בחומר מסוים שהם לא החומר הראשי – כמו סוכר בשתיה חמה, למשל).
כאשר מים זורמים דרך אותו קרום הלחץ של פני השטח דוחף אותם כלפי מעלה.
גם בגוף מתרחש תהליך אוסמוזה – תפקידו הוא לשלוט על פיזור המים בגוף כאשר קרום התא מתפקד כקרום חדיר למחצה. באותה הדרך חודרים מים מהקרקע אל שורשי הצמח, עוברים מים ממערכת העיכול שלנו אל תאי דופן המעי, אל הדם וכולי.
ללא תהליך האוסמוזה בטבע, לא היו חיים – המים לא היו עוברים לצמחים כדי להזין אותם, בגוף האדם והחי לא היה איזון של המים, וגם אצל דגים לא הייתה דרך שהמים יעברו לגופם כדי שיוכלו להתקיים.
אוסמוזה היא למעשה דיפוזיה של מים דרך קרומי התאים, ובכדי שהאוסמוזה תתרחש חייב להיות מפל ריכוזים – המעבר ממקום בו ריכוז המים גבוה למקום בו ריכוז המים נמוך. התהליך אינו דורש אנרגיה.
תהליך ביולוגי זה נלקח ונהפך על ידי האדם למען טיהור מים לצרכי שתיה וחקלאות


אוסמוזה הפוכה מהי?
תהליך אוסמוזה הפוכה הוא תהליך של מעבר תמיסה דרך מסנן, הלוכד את המומס בצד אחד ומאפשר מעבר של ממס טהור לצד השני. ממס הוא למעשה החומר שכמותו היא הכי גדולה בחומר, כששאר החומרים נקראים מומסים. במים, למשל, מולקולות המים הן הממס ושאר התרכובת היא המומס.
בשביל לבצע אוסמוזה הפוכה, משתמשים בממברנה חדירה למחצה שמאפשרת מעבר ממס ולא מומס. התהליך דורש הפעלת לחץ על המים.
מתקן האוסמוזה ההפוכה הראשון הוצג לראשונה ב1959. אחד ממפתחי מתקן זה, פרופסור סידני לוב, היה גם ממקימי המתקן המסחרי הראשון להתפלת מים בקליפורניה 1969.
כיום, אוסמוזה הפוכה משמשת להתפלת מי ים שלאחר התהליך ניתן לספק את המים המותפלים כמי שתים ולחקלאות.
מתקנים המתפילים מים בעזרת אוסמוזה הפוכה חדרו גם לשוק הבייתי במספר טכנולוגיות: מסנן מכני, מסנן פחם פעיל ומסנן אוסמוזה הפוכה. מתקנים אלה הנמכרים לשימוש ביתי אין להם צורך במשאבת מים כיוון שהם משתמשים בכבידה למען יצירת לחץ חיצוני.
בארץ החל לפעול ב2005 מתקן ההתפלה באשקלון. מתקן זה הוא הגדול מסוגו בעולם (כושר הייצור שלו הוא עד 110 מיליון מ"ק מים באיכות טובה) ועלות המים שהוא מייצר היא הנמוכה בעולם.

באדיבות AQUATAL DIRECT, המקום לקבלת מידע מקצועי ואמין על
מערכות טיהור מים 

אודות כותב המאמר

מיטל חדר

חברת ECOSERVICE הוקמה בשנת 2001 על מנת לתת מענה ושירות ללקוחות ECOWATER בישראל . בשנות פעילותה צברה חברתנו ניסיון רב בהתקנה ובמתן שירות...