הגורמים להתפתחות חרדה חברתית

פורסם: 08/08/2008 |תגובות: 1 | צפיות: 8,497 | Share


הקדמה:
הפרעת החרדה החברתית (SAD) הינה הפרעת חרדה שכיחה למדי שאובחנה רק בשנים האחרונות והיא שייכת לקבוצת הפרעות החרדה המטופלות כיום. הפרעה זו פוגעת בכעשרה אחוזים מהאוכלוסייה והיא מדווחת באוכלוסיות מטופלים הכוללת בני נוער ומבוגרים ללא הבדל תרבות ומגדר. מבחינה סטטיסטית ההפרעה פוגעת בנשים יותר מאשר בגברים, למרות שקיים אחוז גדול יותר של גברים הפונים לטיפול.

על פי ההגדרה, חרדה חברתית (פוביה חברתית) הינה חשש או פחד קיצוני ומוגזם של אנשים מפני מבוכה או השפלה בציבור והפיכתם למקור לגיחוך וללעג חברתי. זוהי חרדה המתעוררת במצבים חברתיים בה האדם נמצא בעיקר במרכז תשומת הלב, היות והמצאות במוקד העניין החברתי מגבירה את הסיכויים לכניסה לסיטואציות מביכות, ומעוררת את החשש שאנשים אחרים ישימו לב לפגמים שבהם, ישפטו אותם ויקבלו רושם שלילי לגביהם. החרדה באה לידי ביטוי בתסמינים פיזיולוגיים וקוגניטיביים. התסמינים הפיזיולוגיים כוללים בין היתר נטייה להסמקה, הזעה מוגזמת, נשימות מואצות, דפיקות לב חזקות ובלבול חושים. התסמינים הקוגניטיביים כוללים בעיקר מחשבות אוטומטיות שליליות המוטבעות עוד בילדות. גדילה בסביבה ביקורתית מהווה את הבסיס להתפתחות מחשבות שליליות וביקורתיות שכאלה, כלפי עצמנו וכלפי הסביבה. מחשבות שליליות גורמות לייחס את הסביבה שבה אנו נמצאים למאיימת ומסוכנת. לעיתים, חשש כזה משיפוט על ידי אחרים מוביל את הסובל מחרדה חברתית לפתח התנהגות נמנעת (הפרעת אישיות נמנעת). אנשים הסובלים מחרדה חברתית המודעים לבעיה ממנה הם סובלים בוחרים להימנע מלהכניס את עצמם למצבים שיכולים לגרום להם להרגשת החרדה, לכן הם נמנעים מלא מעט סיטואציות חברתיות. סיטואציות חברתיות כגון השתתפות בכיתה או בישיבות בעבודה, ריקוד במסיבות, ועוד. הפחדים הגדולים ביותר מהם חוששים הינם דיבור או הופעה בפני קהל (פחד קהל), דיבור עם אנשים זרים או אנשים בעלי סמכות, הימנעות מפגישת אנשים חדשים, ובאופן פרטני וסובייקטיבי פעולות הכוללות עשייה בפני אחרים כגון אכילה או שתייה בציבור וכתיבה בנוכחות אחרים. מצבים כאלה משמשים גם ככלי אבחון לחרדה חברתית. מבחן ליבוביץ משמש ככלי אבחון ראשוני לחרדה חברתית והוא כולל בתוכו אוסף שאלות המתארות סיטואציות מעוררות חרדה חברתית בה הנבחן אמור להשיב על רמת ההימנעות או רמת החרדה שלו מסיטואציות כאלה. ניקוד גבוה במבחן מראה כי הנבחן סובל מחרדה חברתית.

נבדיל בין הגורמים להיווצרות החרדה החברתית לבין הגורמים להחרפת ביטויי החרדה. הבסיס להופעה ולהתפתחות חרדה חברתית קיים אצל כולנו אולם אצל חלק הסיכוי לכך גדול יותר מסיבות שונות הכוללות בסיס תורשתי או גנטי שונה, סביבה חברתית ביקורתית או לא אוהדת במיוחד, הורים ביקורתיים או מגוננים יתר על המידה, רגישות יתר ובאופן כללי דפוסי חשיבה שליליים המעודדים התנהגות חרדתית. רובם המכריע של המטופלים מדווחים על גילויי חרדה חברתית עוד בגיל ההתבגרות. בגילאים אלה עוברים למצב בו הסביבה דורשת מהמתבגר לעמוד בקוד התנהגות מסוים המיישר קו עם עולם המבוגרים, על המתבגר לעמוד בציפיות של הסביבה, נופל עליו לחץ חברתי מבית, מבית הספר, מהחברה איתה הוא מתרועע ועוד. סביבה תובענית שכזו מהווה קרקע פורייה להתפתחות חרדות. ככל שהלחצים והדאגות על האדם גדלים כך הוא נוטה בקלות רבה יותר לפתח חרדות. במידה והלחצים האלה והדרישות באות מהחברה אזי יש מצב להתפתחות החרדה החברתית, ובהעדר טיפול היא מתבססת להפרעה כרונית עם פגיעה תפקודית רבה. התחומים הנפגעים הם בעיקר לימודים, עבודה, חברה וקשרים זוגיים. בחירת מקצוע הלימוד נעשית על פי רוב משיקולים לא ענייניים כגון האם מסלול הלימוד אינו דורש הצגת מצגות כחלק מחובות הקורס, וכך גם בנושא בחירת מקום עבודה, וכל זאת כדי להימנע מסיטואציות חברתיות מלחיצות.


גורמים תורשתיים / ביולוגיים / גנטיים:
אחד מהגורמים להתפתחות חרדה חברתית קשור לתהליכים כימיים במוח. קיים בסיס גנטי להתפתחות חרדה חברתית, אולם לא קיימים מחקרים אשר יוכיחו קשר חזק לגורם זה. מחקרים הראו שקרובים מדרגה ראשונה של אנשים שפיתחו חרדה חברתית נוטים גם הם לפתח חרדה חברתית בסבירות גדולה יותר בהשוואה לקרוביהם של אנשים ללא חרדה חברתית. נוטים כרגע להניח שהגורם הגנטי הינו אחד מהגורמים להתפתחות החרדה אך לא היחיד וגם לא העיקרי מביניהם. באופן כללי קיים קשר בין רקע תורשתי להופעת חרדות כלליות אצל מטופלים והסברה הרווחת כיום היא כי יש לבסיס הגנטי מרכיב בהתפתחות חרדה חברתית כמו גם להופעת חרדות אחרות. בטיפול תרופתי המטרה היא לטפל באופן מיידי בסימפטומים של החרדה החברתית על ידי איזון במערכות של אדרנלין וסרוטונין (חומרים כימיים במוח). חוסר איזון ברמות חומרים אלו מאופיין כעובר בתורשה, ומאחר והסימפטומים הנגרמים מהחרדה יוצרים היזון חוזר הגורם לתופעת החרדה להתגבר, לא ניתן לסתור את ההנחה כי להתפתחות החרדה חברתית קיים גם גורם תורשתי.

גורמים פסיכולוגיים / אישיותיים:
החרדה מושפעת גם מגורמים פסיכולוגיים כגון אישיות האדם, חוסר בחוסן נפשי, רגישות יתר, נטייה למחשבות טורדניות ועוד. אנשים הסובלים מדימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי, ובאופן כללי כאלו שלא מאמינים ביכולתם ובכישוריהם לבצע משימות הכוללות אינטראקציה חברתית, יהיו בעלי סיכויים גבוהים לפתח חרדה חברתית. אנשים בעלי חרדה חברתית אינם יוצאים מעודדים מהיכולות והכישורים שלהם, ובעיקר המחשבות שלהם אודות תכונותיהם המיוחסות להם על ידי אחרים היא נמוכה. המחשבה המקובעת היא על זלזול בהישגיהם והשלכה על הסביבה שגם היא חושבת באופן דומה לגביהם. מחשבות כאלו הם תכונות נרכשות וניתן לבטל אותן ולהחליפן במחשבות מתוקנות המתאימות יותר למציאות ריאלית יותר. תהליך זה נקרא תהליך תיקון מחשבות בו המטופל ער למחשבה האוטומטית שבאה מיד לאחר הסיטואציה החברתית מעוררת החרדה, ומחליף אותה במחשבה מתקנת. מקובל להשתמש לשם כך בדפי מחשבות בהם כותבים את המחשבות על דף.

גורמים סביבתיים / חברתיים / תרבותיים:
לאירועי חיים וסגנון חיים ישנה השפעה מכרעת על התפתחות החרדה ועל העוצמה שלה שבה היא פוגעת. אנשים שאובחנו כסובלים מהפרעת חרדה חברתית מעידים על תקופת הילדות כתקופה בה עסקו בפעילות חברתית מועטה, בהרגשת חוסר שייכות ובחוסר אמון באנשים. הסביבה הביתית בה גדלו לא תמכה בפעילויות המעודדות הקניית כישורים חברתיים ומיומנויות חברתיות היכולות לשפר את היכולות שלהם בהתמודדויות בחברה. סיבות לכך יכולות להיות מצד אחד הגנת יתר של ההורים על ילדיהם ומצד שני גם הזנחה וחוסר התעניינות של ההורים במה שקורה איתם. כך גם בבית הספר יש עדויות על מורים אשר מאופיינים בהגנת יתר או לחלופין מאופיינים בהזנחה. גם הורים שתלטניים וביקורתיים המעודדים חשיבה ביקורתית אצל הילדים כלפי עצמם, גורמים כתוצאה מכך לירידת ערך עצמי ולתחושת חוסר ביטחון גובר אצל הילד. התנהגות שתלטנית ומגוננת מאופיינת בין היתר בדחיפה של ההורים את הילד לבצע פעילויות המוגדרות על ידם כהכרחיות, ומלוות בביטויים כגון צריך, חייב, אסור, מותר, ובראיית שחור ולבן. צורת חשיבה כזו והתנהגות זו מעודדת בילד ראיה דיכוטומית ופשטנית של העולם בו הם חיים. ראיה כזו מבטלת צורת חשיבה עניינית המותאמת למציאות וגורמת עם הזמן לעיוותי חשיבה ולמחשבות אוטומטיות הנשארות טבועות גם בבגרות. מחשבות שכאלה הינם הגורם המרכזי לקשת רחבה של התקפות חרדה. בזמן טיפול קוגניטיבי בחרדה ובחרדה חברתית בפרט, יש לטפל בראש ובראשונה במחשבות אלה, לאחר שמצליחים לאתר אותן. בנוסף, ממצאים ברורים מצביעים על מקומם של אירועי חיים טראומתיים שונים ומצבים של לחץ מתמשך כגורם מרכזי בהתפתחות חרדות. כפי שנכתב בהקדמה, סביבה תובענית ומלחיצה מהווה קרקע פורייה להתפתחות חרדות. ככל שהלחצים והדאגות על האדם גדלים כך הוא נוטה בקלות רבה יותר לפתח חרדות, ומנגד, הפרעות חרדה יורדות במינון ככל שהמצב החברתי והכלכלי משתפר.

אינטראקציה בין הגורמים:
יכול להיות בהחלט מצב בו מספר אנשים עוברים אירועים דומים בחייהם וגדלים בסביבה זהה, אולם לא כולם יפתחו חרדה חברתית. הכיצד? הדבר דומה לתחומים אחרים בחיים בהם כל אחד מאיתנו מתפתח באופן שונה. אדם הנמצא בסביבה המעודדת את התפתחות החרדה, אך אינו סובל מרגישות יתר ובעל ביטחון עצמי מספיק, יוכל להתמודד עם הקשיים הניצבים בפניו ולהתגבר על הגרעין שממנו עלולה להתפתח החרדה בהצלחה רבה. בניגוד לאחר שסף הרגישות אצלו נמוך והוא צפוי לפתח התנהגויות חרדתיות בקלות יתרה. אין ספק כי נכונה העובדה שלאנשים העונים על כלל הגורמים להתפתחות חרדות יהיה קשה יותר להתמודד עם החרדות, ולהימנע מלפתח חרדות נוספות גם בגילאים מאוחרים יותר בבגרותם. לעיתים אנשים שאובחנו כבעלי תהליכים כימיים לא סדירים במוח, כגון הפרעה בהולכה בציר הסרוטונין, נאלצים ליטול תרופות נוגדות חרדה באופן רציף ולעיתים עם הפסקות (תרופות כגון משפחת SSRI וחוסמי בטא לטיפול בפחד קהל). בגורמים הסביבתיים והפסיכולוגיים ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכולוגי ממוקד. בטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) מטפלים על ידי חשיפה הדרגתית למקור החרדה (מרכיב התנהגותי), ועל ידי טיפול בעיוותי החשיבה המקובעים והמוטבעים בנו (המרכיב הקוגניטיבי). טיפול זה הוכח כיעיל לטיפול בחרדה חברתית, ולעיתים ישנו צורך לשלב טיפול תרופתי.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 38 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/15618/הגורמים-להתפתחות-חרדה-חברתית

  השאר תגובה למאמר זה

  הגורמים לחרדה חברתית מכסים תחומים רחבים החל ממדע המוח ועד סוציולוגיה. המדע עדיין לא מצא את הגורם הישיר לחרדה חברתית. מחקרים מראים שגנטיקה משחקת תפקיד כגורם לתופעה ביחד עם עוד גורמים סביבתיים.

  על ידי: sas.tagl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 18/05/2011 lצפיות: 234
  מוטי כהן, פסיכולוג

  חרדה חברתית הינה תופעה המגבילה את הפרט הן במישור החברתי והן במישור התעסוקתי. הטיפול היעיל ביותר בחרדה חברתית הינו טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). המאמר סוקר את האפיונים האישיותיים הנלווים לחרדה חברתית.

  על ידי: מוטי כהן, פסיכולוגl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 30/09/2011 lצפיות: 374

  בני נוער רבים סובלים מחרדה חברתית אך אינם מאובחנים. למרות שחרדה חברתית היא בעיה שכיחה למדי, הורים ומורים אינם מודעים לסימנים וסימפטומים המאפיינים חרדה חברתית בקרב בני נוער וילדים.

  על ידי: sas.tagl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 18/05/2011 lצפיות: 234
  עדי ברומר

  פעמים רבות הטריגר להפרעת החרדה מצוי בטראומה שהאדם עבר ולעיתים ללא כל קשר מובן מאליו - תאונה, נטישה, לחץ, התעללות או דיכאון. באבחון ההומאופתי אין הפרדה בין חוסר איזון כימי במוח לסיבה רגשית שעלולה להוות טריגר לבעיה. הכל נלקח בחשבון בצורה שווה שכן המטרה היא להגיע לשורש הבעיה, ולטפל בצורה ממוקדת ולא סימפטומטית בלבד.

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 01/03/2008 lצפיות: 1,497
  עדי ברומר

  למרות הטיפולים המוצעים כיום, פחות משליש מהסובלים מחרדה פונים לטיפול, לרוב בגלל חוסר מודעות וסטיגמות לגבי הטיפול הנפשי. בניגוד לטיפול התרופתי הקונבנציונאלי שמנסה לטפל בתסמינים של הבעיה בלבד, הטיפול ההומיאופטי מטפל בטריגר של הבעיה. פעמים רבות הטריגר להפרעת החרדה מצוי בטראומה שהאדם עבר ולעיתים ללא כל קשר מובן מאליו - תאונה, נטישה, לחץ, התעללות או דיכאון.

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 01/11/2007 lצפיות: 22,850
  אייל טקו

  למה אנו בחרדה? ולמה אנו חרדים רק מלשמוע אותה? האם היא תגובה נורמלית של הגוף? האם היא מעידה על האדם שחווה אותה?

  על ידי: אייל טקוl בריאות ורפואהl 08/09/2008 lצפיות: 3,642

  חרדה היא תגובה נורמטיבית לסטרס. חרדה מסייעת בהתמודדות עם מצבים מתוחים בסביבת העבודה, למידה למבחן או בשמירה על מיקוד בזמן נאום חשוב. בגדול, חרדה היא מנגנון טבעי שמספק פלטפורמה בריאה להתמודדות עם מצבים מלחיצים בחיי היומיום. אולם, כאשר החרדה הופכת לתופעה מוגזמת, שמשתלטת על החשיבה הרציונאלית ומקשה עלינו לתפקד היא מוגדרת בתור הפרעה.

  על ידי: תמר טוביl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 08/05/2010 lצפיות: 423
  גיא יריב

  מאמר זה עוסק בהבדלים בין סוגים של פחד וחרדה תוך התייחסות לכך שפחד הוא חשש מוחשי וניתן לפיתרון, ואילו חרדה הינה חשש לא מוחשי מפני בעיה בלתי ידועה. המאמר גם מציע כיוונים להתמודדות על ידי הבחנה בין סוגי הבעיה ופניה לפתרון המתאים.

  על ידי: גיא יריבl אימון אישי - Coaching> דמיון מודרך - NLPl 24/10/2011 lצפיות: 135
  איילת גול

  המטרה העיקרית של הטיפול בהפרעת חרדה, על כל סוגיה, היא שכאשר מזהים אותה, יש לתת למטופל את כל הכלים לריפוי, התמודדות או הקלה בתסמיני ההפרעה, בין אם זה טיפול קונבנציונלי או אלטרנטיבי, או כל טיפול אחר שאליו יפנה המטופל. הפרעות חרדה הן קבוצה של ליקויים נפשיים, אשר הסובלים מהם יחוו תחושות עזות של חרדה, המופיעות בעיתוי שאינו ידוע מראש, ומפריעות לניהול חיים תקינים. להתקף חרדה ישנם מרכיבים רגשיים, מרכיבים קוגנטיביים, מרכיבים פיזיולוגיים וכן מרכיבים התנהגותיים - תגובה, הימנעות או בריחה.

  על ידי: איילת גולl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 19/01/2010 lצפיות: 8,923

  השלב השני בתהליך הטיפול יהיה אבחון. הרפלקסולוגיה מאפשר מספר רב של כלים על מנת לאבחן את מצבו הפיזי והנפשי, חלקם אפילו אינם דורשים מגע, אלא מסתפקים אפילו במבט על כף הרגל.

  על ידי: אלעד גאוןl בריאות ורפואהl 21/12/2014

  האם עוגיות מלוחות יותר טובה לבעיות סוכר מעוגיות מתוקות? פעם חשבתי כך ולא הבנתי את האשליה

  על ידי: איריס פלגl בריאות ורפואהl 06/12/2014 lצפיות: 13

  כשהגעתי לאנ איי לא האמנתי שכל האנשים האלו היו בסמים ועכשיו נקיים שנים. שפטתי את כולם, את ההתנהגויות, את ההפרעות, התלבושות, הפגנות הבטחון, לא האמנתי באמת שאני יצליח להיות או רוצה להיות חלק מהקבוצה הזאת. למזלי הגעתי הפעם כבר די כנוע, הגעתי עם הדרכה טובה וצמודה שבזכותה לא ויתרתי כמו כל שאר הפעמים.

  על ידי: אמנוןl בריאות ורפואהl 12/10/2014 lצפיות: 16
  לירון לסר

  איך לעבור את הצום בצורה הטובה והקלה ביותר?, כניסה נכונה לצום, מה לאכול בסעודה מפסקת, מהלך הצום, מה לאכול בשבירת הצום.

  על ידי: לירון לסרl בריאות ורפואהl 01/10/2014 lצפיות: 38
  אורטל יצחק - נטורופתית N.D

  בימינו אי אפשר להימנע מרעלים גם אם נרצה להיות הכי בריאים שיש, הם פשוט בכל מקום וכל הזמן ולברוח מהם יהיה קשה. מהם הרעלים? איפה הם נמצאים? מה המעט שכן אפשר לעשות ?

  על ידי: אורטל יצחק - נטורופתית N.Dl בריאות ורפואהl 25/08/2014 lצפיות: 55
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע מהעולם: מדענים גידלו תאי עצב מעור. בפריצת דרך משמעותית, מדענים בריטיים יצרו תאי עצב פונקציונליים מתאי עור, מהלך שיכול להאיץ את הפיתוח של תרופות חדשות ברפואה רגנרטיבית מבוססת תאי גזע. תאי העצב שנוצרו הראו את אותם מאפיינים פונקציונליים של תאים בוגרים הנמצאים בגוף. נמסר עוד על ידי מיקי שחם כי חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' הצליחו לזהות דרכים להאיץ את התהליכים התאיים שבאמצעותם תאי עצב אנושיים בוגרים.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואהl 27/06/2014 lצפיות: 34

  הפרעות קשב וריכוז עלולות לפגוע בצורה משמעותית ביותר באיכות החיים של הסובלים מהן. על מנת להתמודד עם התסמינים השונים של ההפרעות ישנה חשיבות לטיפול כוללני ומקיף כשההמלצה הרווחת היום היא לשלב בתוכנית הטיפולים השגרתית גם טיפול רגשי. השילוב מוביל לאפקטיביות מוגברת, לשיפור משמעותי הן בתפקוד האקדמי והן בצד הרגשי חברתי של המטופלים.

  על ידי: צחיl בריאות ורפואהl 19/05/2014 lצפיות: 60

  מאמר העוסק בשירותי אמבולנסים בישראל ומפרט מה מספקים שירותי האמבולנס הפרטי בארץ, למקרה שמתעורר צורך בהם.

  על ידי: אריק כהןl בריאות ורפואהl 11/05/2014 lצפיות: 66

  תגובות על מאמר זה

  1
  sas.tag 19/08/2008
  קבומצ עזרה עצמית בנושא חרדה חברתית:
  http://sas.tag.googlepages.com
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast