מאמר הרמב"ם על כוח גברא

פורסם: 08/08/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 19,461 | Share

מאמר הרמב"ם על כוח גברא

מאמר זה הנקרא: "מאמר על חיזוק כוח גברא", נכתב לפי בקשת המלך הישמעאלי לצרכים שלו. ומדברי הרמב"ם שהיה רופא, ניתן ללמוד כמה תרופות לעניינינו. (המאמר יצא לאור בהוצאת מוסד הרב קוק ירושלים שנת תשכ"ה, וברצוני להודות להם על אדיבותם לציטוט המאמר).
"ודע, כי כל מה שיקרר הגוף או את כלי המשגל, וכן כל מה שינגב הגוף את הכלים ההם, מזיקים מאוד. ושכל מה שירטיב ויחמם בשיווי מן המזונות והרפואות ושאר ההנהגה, יהיה זה לגוף כולו או לכלי המשגל מועיל מאוד בעניין זה, כגון השמחה, והשעשוע, והצחוק, והמנוחה (והשינה) הבלתי מופלגת (מועילים) בעניין הזה, והפכי (פירוש וההיפך) אלו יזיקוהו מאוד. רוצה לומר האבל, והיגון, והאנחה, והצום, והיגיעה, והעמל, והיקיצה, כל אלו מבטלים מאוד את הקושי וממעטים הזרע".
מדבריו עולה כי קיימת חשיבות רבה לחום הגוף וללחותו. כאשר יש צורך להתרחק מדברים המקררים את הגוף בין אם ממזונות מקררים ואו מרפואות. נוסף לכל אלה הצד הנפשי באדם, הוא גורם גדול וחשוב ביותר לעניין זה. עליו להיות שמח וטוב לב בזמן זה, בו הוא מקיים את המשגל, אחרת הדבר עשוי לא להצליח לו".
עלי להוסיף כאן כי על פי תורת הגלגולים, ההורים מזמינים את הילוד (הנשמה) בעת קיום המשגל, כפי שהנשמה בוחרת את ההורים. מכאן שאם המגע יעשה במצב של כעס או דכאון, הנשמה שתוזמן ותרד, תהיה אף היא בהתאם למצבם של בני הזוג באותו מועד. ראו הרחבה לכך בספרי "המדריך לגלגול נשמות על פי הקבלה".

הרמב"ם חוזר ומדגיש את העניין הרפואי בפרק שלאחריו.
"וידוע כי הפעל הזה אינו בדרך פעל ההזנה והגידול (בלבד), אשר אין לנפש החיוניות מבוא בזה, אבל הוא פעל חיוני גם כן, והוא בנפש החיונית, ולכן יזיקו בעניין זה המקרים הנפשיים או יועילו בו מאוד, רוצה לומר היגיון והאנחה והאבל, או מיאוס האשה המכוונת בעילתה, ממה שיחליש המשגל מאוד. והפכיהם מן המקרים הנפשיים ירחיבו אליו, ויניעוהו תנועה חזקה".
פרט נוסף וחשוב מאוד שעולה מדבריו הוא: שיתחשב הגבר ברצון אשתו ולא יכפה עצמו עליה, ושתהיה כוונתו בה. ואם יש לו עליה כעס או מיאוס הדבר יפריע לו, ולא יוכל להגיע אל התכלית אליה הוא מכוון, על כן עליו לפייס את אשתו בדיבורים ובמעשי פיוס, בדברי חיבה בין האיש ואשתו, כך שדעתו תהיה עליה. ודוגמא לכך מסופר בתלמוד בבלי מסכת ברכות (סב.) רב כהנא רצה ללמוד הלכות דרך ארץ מרבו הוא רב. ושמע אותו שהיה מדבר עם אשתו לפני התשמיש דברי שיחה בטילה של ריצוי. והוא תמה על דבר זה. עיין שם.
וכשנתבונן להאמור לעיל, נוכל להבהיר במעט את התנהגותו הנבונה של רב. שהרי הגמ' במסכת יבמות (סג.) מביאה שאשתו של רב הייתה מצערת אותו תמיד, ועושה ההיפך מבקשותיו ורצונותיו. עיין שם. ולכן רב שכידוע היה שקוע בתורה הרבה ומובדל מהנאות העולם הזה, וגם אשתו הייתה מצערת אותו תמיד, היה צריך לעשות אמצעים גשמיים להכניס תאווה לעצמו, כדי לקיים את מצוות עונה. לזאת דיבר עם אשתו דברי שיחה וריצוי, כדי שדעתו תהיה עליה. ואף על פי שמצאנו בחז"ל שאמרו על רב שלא שח שיחה בטילה מימיו. מכל מקום לעניין זה לא נקרא שיחה בטילה, כיון שהוא לצורך מצווה, והכל לפי כוונת האדם.
עוד מוסיף הרמב"ם מספר עיצות הקשורות למזונות האדם לצורך כך: "והנה המזונות הטובים לזה, בשר הכבש, ובני יונה, וכל המוחות, ובסגולה מוחות התרנגולת, והיונים והעופות. וביצי התרנגול מועילים מאוד בתוספת הזרע והולדתו בכל המזגים והשנים (פירוש בכל גיל). וכן מוח העצמות, וחלמון ביצת התרנגולת וביצת יונים...והחלב (הטרי) ביציאתו (מהפטמות)". עד כאן מסביר הרמב"ם את המאכלים היעילים מבעלי חיים.

לפירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו במסלולי לימוד של מכללת ברק 

www.barakcollege.com

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/15628/מאמר-הרמבquotם-על-כוח-גברא

  השאר תגובה למאמר זה

  לקדם את הלידה באמצעים טבעיים כדי להרגיש טוב יותר, פיזית ורגשית וכמובן לעזור לתינוק להרגיש טוב יותר

  על ידי: שולמית זלצרl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 18/01/2015
  נאוה סלור

  לידה קרבה והגחתו לעולם של צאצא חדש הן ללא ספק מאורע משמח ומרגש. יחד עם זאת, לצד הציפייה לזאטוט החדש, עולים בקרב מרבית ההורים גם לא מעט חששות נוספים שקשורים לשאלה איך יקבל הילד הבכור את אחיו החדש. קיבצנו בפניכם כמה עצות, שיעזרו להכין את הילד לקראת הרחבת התא המשפחתי, כך שההתמודדות עם הצטרפותו של ילד נוסף למשפחה תהיה קלה יותר.

  על ידי: נאוה סלורl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 05/01/2015 lצפיות: 14
  דורון צינר

  נראה שכולם משתמשים במנשאים לתינוקות בימינו. זה כנראה בגלל שיש הרבה סיבות טובות מסוגים שונים להשתמש בהם. חלק מההורים מתחברים לרעיון הקרבה הפיזית המתמשכת בין התינוק הרך לגופה של אימו, לחלקם זה פשוט נוח לשאת את התינוק תוך שמירה על ידיים פנויות, אחרים מקפידים לשמור על בריאות הגב שלהם, ולפעמים, התינוקות הם אלה שמחליטים שהכי נוח במנשא... הרבה פעמים תמצאו שהסיבות מתקיימות אצלכם במקביל.

  על ידי: דורון צינרl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 01/01/2015 lצפיות: 14
  קרוסלה

  מתנות ליולדת אינן חייבות להיות מכוונות לתינוק בלבד. ניתן ואף מומלץ להעניק מתנה שתשרת את כל בני המשפחה. רעיונות למתנות כאלה תוכלו למצוא במאמר הבא

  על ידי: קרוסלהl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 15/12/2014 lצפיות: 22

  המאמר מציג תוצאות עקביות בקרב כלל הנשים שנבדקו, ללא קשר לאיזו קבוצת סיכון הן משתייכות (קב' סיכון גבוה / נמוך).

  על ידי: לילך כהןl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 21/09/2014 lצפיות: 17

  בדיקת דם במקום בדיקת מי שפיר פשוטה זו יכולה לסייע לרופאים להכיר את מצבו של עוברך, יותר מאשר בעבר והופכת את הסקירות הגנטיות לאמינות יותר.

  על ידי: לילך כהןl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 08/09/2014 lצפיות: 52

  עד גיל חצי שנה אין לתינוק ויסות עצמי של חום וקור, ואנחנו צריכים לדאוג לחימום שלו. כדי לענות על הדאגה התמידית "אולי קר לו", ההנחיה הכללית היא שתינוק קטן צריך ללבוש שכבה אחת יותר ממה שנעים לנו.

  על ידי: pavell משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 31/07/2014 lצפיות: 48
  Ilana Becher

  כדי לעבור את התקופה הזו של הימים האחרונים, כדאי לדעת כמה דברים שיעזרו לנו כהורים לתינוקות או ילדים להיות רגועים יותר וכך נוכל לתת להם כלים שיעזרו להם להתמודד עם הפחד, החרדה, האזעקות והכניסה לאזורים המוגנים.

  על ידי: Ilana Becherl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 17/07/2014 lצפיות: 27

  הטיפול ב-NLP נחשב כטיפול חדשני בעולם, המבוסס על חקר מבנה החוויה הסובייקטיבית של האדם, ללא קשר לסיבה עצמה. המטפל ב-NLP אינו שואל את המטופל בדבר הסיבות להיווצרות הקושי אותו חווה המטופל אלא עוסק בכיצד לשנות את מבנה החוויה הסובייקטיבית של האדם. לצורך כך הוא משתמש ביצירת חיבור על ידי חיקוי דפוסי התנהגות המטופל כגון: תיאור מילולי, תיאור תחושתי חוויתי של המטופל, כאשר יצירת הדפוסים בטיפול ב-NLP מתאפיינת בשלושה מרכיבים: ראשית הדפוסים נוצרים באופן דינאמי בידי כל מטופל המתאר אותם למטפל,

  על ידי: ד"ר זיו מאירl אימון אישי - Coaching> דמיון מודרך - NLPl 13/12/2014 lצפיות: 12

  שיטת הNLP NLP - ניתוב לשוני פיזיולוגי - חוקר כיצד הדברים שאנו אומרים ומשדרים משקף את העולם הפנימי של האדם, את המחשבות והתחושות של., כיצד אחרים קולטים את מה שנאמר ה-NLP מבוסס על העיקרון שבני אדם .חווים את המציאות האובייקטיבית שלהם על פי המפות הסובייקטיביות שלהם, דהיינו, לכל אדם יש את תפיסת המציאות שלו, המורכבת מניסיונו האינדיוידואלי, ממכלול האמונות והערכים שרכש בחייו, על פי מפות אלו הוא חווה ומפרש את המציאות האובייקטיבית שלו, אשר לרוב אינה אובייקטיבית ביחס לסביבה. בקורס במכללת ברק לומדים כיצד להר

  על ידי: ד"ר זיו מאירl אימון אישי - Coachingl 13/12/2014 lצפיות: 17

  הפרעת זהות דיסוציאטיבית מאת ד"ר זיו מאיר- מכללת ברק הפרעת זהות דיסוציאטיבית (Dissociative disorder), היא אבחנה של הפרעה נפשית שבה יותר מאישיות אחת מתקיימת באדם ולעתים קיים בלבול בין אבחנה זו לבין "דיבוק".. הפרעת זהות דיסוציאטיבית ידועה גם בשמות: אישיות מרובת פנים (Multiple Personality Disorder) ופיצול אישיות. לעיתים אנשים נוטים לכנות תופעה זו גם סכיזופרניה, אולם הפרעה זו ש

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 15/04/2012 lצפיות: 159

  הדיבוק כהפרעה נפשית מאת ד"ר זיו מאיר- מכללת ברק במקרים רבים בהם טיפלתי דיווחו מטופלים על כך שהם סובלים מדיבוק. דהיינו על יישות זו או אחרת שהשתלטה עליהם ולא נותנת להם מנוח. מרביתם ביקרו אצל רבנים שונים ועברו טקסים שונים אך ללא הועיל. מצבם נותר כשהיה. בספריי "מיסטיקה מאגיה ותקשור ביהדות", הקדשתי פרק שלם לנושא הדיבוק, פרק זה בספרי דן בגישה היהודית המקובלת, אולם אני לא איש דת, או רב, (חוץ מלריב לעיתים עם אשתי), אך כאשר מטופלים דיווח

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 11/04/2012 lצפיות: 94

  כל אדם חולם כ=20% ממשך זמן השינה. כלומר אדם החיי בממוצע 70 שנה חולם כ-9 שנים ברציפות. על מה אנו חולמים? האם יש משמעות לחלום? ...הרחבה בספרי "משמעות החלום ופירושו" וכן בקורס פירוש חלומות המתקיים במכללת ברק לרפואה משלימה בירושלים. אולם משמעות החלום על קצה המזלג:

  על ידי: ד"ר זיו מאירl רוחניות> חלומותl 05/04/2012 lצפיות: 607

  מאת ד"ר זיו מאיר מכללת ברק רק עד לפני שנים מועטות לא שמענו כלל על המושג תסמונת אספרגר או כפי שכונתה קודם לכן פסיכופתיה אוטיסטית, אם כן מה היא התסמונת? ברוב בתי הראשונה של ילדים כאלה פורסמה לראשונה על ידי רופא הילדים מווינה האנס אספרגר, אשר זיהה דפוס מוזר, ברוב בתי הספר ניתן למצא ילד בעל דפוס התנהגות הכולל חוסר אמפתיה, יכולת מועטה ליצירת חברויות , אשר מנהל שיחות חד צדדיות, ובעל צורך להתעמקות יתר בנושא מיוחד,בעל תנועות מסורבלות. ההגדרה קבוע של יכולות והתנהגות שהופיע בעיקר אצל בנים,

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 06/10/2010 lצפיות: 650

  מהם סוגי הפסיכותרפיה הקיימים? מאת: ד"ר זיו מאיר ניתן לומר כי פסיכותרפיה הינה מילה כללית לסוגים שונים של טיפולים פסיכולוגים הקיימים ומוצעים כיום לטיפול בבעיות ריגשיות ונפשיות. כגון : פסיכואנליזה, פסיכותרפיה דינמית, פסיכותרפיה קוגניטיבית, פסיכותרפיה התנהגותית, פסיכותרפיה תמיכתית, טיפול בין אישי, טיפול פסיכותרפיה זוגי, משפחתי, טיפול בהבעה ויצירה באמצעות ציור, פיסול, פסיכודרמה, תנועה, מחול, מוזיקה, שירה בישול, בעלי חיים ועוד

  על ידי: ד"ר זיו מאירl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 29/09/2010 lצפיות: 95

  פסיכותרפיה והתפתחות אישית מאת ד"ר זיו מאיר ממכללת ברק ירושלים אחד האלמנטים המרכזיים ב פסיכותרפיה הוא ההתפתחות האישית. בלימודי ה פסיכותרפיה ההוליסטית, מושם דגש על התפתחות אישית כללית וכן דרך מרכזי האנרגיה – הצ''''אקרות. ב פסיכותרפיה מפתחים מודעות לרפואה ההוליסטית ולדרך בה אנו מתקשרים, ה פסיכותרפיה מסייעת למערכות היחסים שלנו, ליצירתיות ולאופן בו אנו מנהלים את חיינו היומיומיים. כחלק מההתפתחות אנו לומדים לחוש מהי אנרגיה, מפתחים את הערוצים ומרכזים אנרגטיים, המערכות האנרגטיות הבסיסיות של הגוף

  על ידי: ד"ר זיו מאירl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 29/09/2010 lצפיות: 61
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast