מאמר הרמב"ם על כוח גברא

פורסם: 08/08/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 19,364 | Share

מאמר הרמב"ם על כוח גברא

מאמר זה הנקרא: "מאמר על חיזוק כוח גברא", נכתב לפי בקשת המלך הישמעאלי לצרכים שלו. ומדברי הרמב"ם שהיה רופא, ניתן ללמוד כמה תרופות לעניינינו. (המאמר יצא לאור בהוצאת מוסד הרב קוק ירושלים שנת תשכ"ה, וברצוני להודות להם על אדיבותם לציטוט המאמר).
"ודע, כי כל מה שיקרר הגוף או את כלי המשגל, וכן כל מה שינגב הגוף את הכלים ההם, מזיקים מאוד. ושכל מה שירטיב ויחמם בשיווי מן המזונות והרפואות ושאר ההנהגה, יהיה זה לגוף כולו או לכלי המשגל מועיל מאוד בעניין זה, כגון השמחה, והשעשוע, והצחוק, והמנוחה (והשינה) הבלתי מופלגת (מועילים) בעניין הזה, והפכי (פירוש וההיפך) אלו יזיקוהו מאוד. רוצה לומר האבל, והיגון, והאנחה, והצום, והיגיעה, והעמל, והיקיצה, כל אלו מבטלים מאוד את הקושי וממעטים הזרע".
מדבריו עולה כי קיימת חשיבות רבה לחום הגוף וללחותו. כאשר יש צורך להתרחק מדברים המקררים את הגוף בין אם ממזונות מקררים ואו מרפואות. נוסף לכל אלה הצד הנפשי באדם, הוא גורם גדול וחשוב ביותר לעניין זה. עליו להיות שמח וטוב לב בזמן זה, בו הוא מקיים את המשגל, אחרת הדבר עשוי לא להצליח לו".
עלי להוסיף כאן כי על פי תורת הגלגולים, ההורים מזמינים את הילוד (הנשמה) בעת קיום המשגל, כפי שהנשמה בוחרת את ההורים. מכאן שאם המגע יעשה במצב של כעס או דכאון, הנשמה שתוזמן ותרד, תהיה אף היא בהתאם למצבם של בני הזוג באותו מועד. ראו הרחבה לכך בספרי "המדריך לגלגול נשמות על פי הקבלה".

הרמב"ם חוזר ומדגיש את העניין הרפואי בפרק שלאחריו.
"וידוע כי הפעל הזה אינו בדרך פעל ההזנה והגידול (בלבד), אשר אין לנפש החיוניות מבוא בזה, אבל הוא פעל חיוני גם כן, והוא בנפש החיונית, ולכן יזיקו בעניין זה המקרים הנפשיים או יועילו בו מאוד, רוצה לומר היגיון והאנחה והאבל, או מיאוס האשה המכוונת בעילתה, ממה שיחליש המשגל מאוד. והפכיהם מן המקרים הנפשיים ירחיבו אליו, ויניעוהו תנועה חזקה".
פרט נוסף וחשוב מאוד שעולה מדבריו הוא: שיתחשב הגבר ברצון אשתו ולא יכפה עצמו עליה, ושתהיה כוונתו בה. ואם יש לו עליה כעס או מיאוס הדבר יפריע לו, ולא יוכל להגיע אל התכלית אליה הוא מכוון, על כן עליו לפייס את אשתו בדיבורים ובמעשי פיוס, בדברי חיבה בין האיש ואשתו, כך שדעתו תהיה עליה. ודוגמא לכך מסופר בתלמוד בבלי מסכת ברכות (סב.) רב כהנא רצה ללמוד הלכות דרך ארץ מרבו הוא רב. ושמע אותו שהיה מדבר עם אשתו לפני התשמיש דברי שיחה בטילה של ריצוי. והוא תמה על דבר זה. עיין שם.
וכשנתבונן להאמור לעיל, נוכל להבהיר במעט את התנהגותו הנבונה של רב. שהרי הגמ' במסכת יבמות (סג.) מביאה שאשתו של רב הייתה מצערת אותו תמיד, ועושה ההיפך מבקשותיו ורצונותיו. עיין שם. ולכן רב שכידוע היה שקוע בתורה הרבה ומובדל מהנאות העולם הזה, וגם אשתו הייתה מצערת אותו תמיד, היה צריך לעשות אמצעים גשמיים להכניס תאווה לעצמו, כדי לקיים את מצוות עונה. לזאת דיבר עם אשתו דברי שיחה וריצוי, כדי שדעתו תהיה עליה. ואף על פי שמצאנו בחז"ל שאמרו על רב שלא שח שיחה בטילה מימיו. מכל מקום לעניין זה לא נקרא שיחה בטילה, כיון שהוא לצורך מצווה, והכל לפי כוונת האדם.
עוד מוסיף הרמב"ם מספר עיצות הקשורות למזונות האדם לצורך כך: "והנה המזונות הטובים לזה, בשר הכבש, ובני יונה, וכל המוחות, ובסגולה מוחות התרנגולת, והיונים והעופות. וביצי התרנגול מועילים מאוד בתוספת הזרע והולדתו בכל המזגים והשנים (פירוש בכל גיל). וכן מוח העצמות, וחלמון ביצת התרנגולת וביצת יונים...והחלב (הטרי) ביציאתו (מהפטמות)". עד כאן מסביר הרמב"ם את המאכלים היעילים מבעלי חיים.

לפירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו במסלולי לימוד של מכללת ברק 

www.barakcollege.com

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/15628/מאמר-הרמבquotם-על-כוח-גברא

  השאר תגובה למאמר זה

  המאמר מציג תוצאות עקביות בקרב כלל הנשים שנבדקו, ללא קשר לאיזו קבוצת סיכון הן משתייכות (קב' סיכון גבוה / נמוך).

  על ידי: לילך כהןl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 21/09/2014

  בדיקת דם במקום בדיקת מי שפיר פשוטה זו יכולה לסייע לרופאים להכיר את מצבו של עוברך, יותר מאשר בעבר והופכת את הסקירות הגנטיות לאמינות יותר.

  על ידי: לילך כהןl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 08/09/2014 lצפיות: 23

  עד גיל חצי שנה אין לתינוק ויסות עצמי של חום וקור, ואנחנו צריכים לדאוג לחימום שלו. כדי לענות על הדאגה התמידית "אולי קר לו", ההנחיה הכללית היא שתינוק קטן צריך ללבוש שכבה אחת יותר ממה שנעים לנו.

  על ידי: pavell משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 31/07/2014 lצפיות: 30
  Ilana Becher

  כדי לעבור את התקופה הזו של הימים האחרונים, כדאי לדעת כמה דברים שיעזרו לנו כהורים לתינוקות או ילדים להיות רגועים יותר וכך נוכל לתת להם כלים שיעזרו להם להתמודד עם הפחד, החרדה, האזעקות והכניסה לאזורים המוגנים.

  על ידי: Ilana Becherl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 17/07/2014 lצפיות: 16

  צילום הריון זה משהו שלא היה בעבר והוא פופולרי בשנים האחרונות. הריון הוא חלק מהחיים ותיעוד שלו הוא חוויה. במאמר מוסבר למה כדאי להזמין צלמת הריון ולא לצלם לבד.

  על ידי: רונן וl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 23/05/2014 lצפיות: 38

  ילד חדש במשפחה או כל התרחבות משפחתית שהיא מזמינה הרבה שמחה הבייתה אך יחד עם זאת גם הצורך במקומות אחסון. כל התשובות איך עושים זאת בקלות ממש כאן.

  על ידי: יניב שולדנפריl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 07/05/2014 lצפיות: 28

  באמצעות בדיקה זו, בטכנולוגיה חדישה שפותחה בשנים האחרונות, ניתן לעקוב אחר שינויים מזעריים בכרומוזומי העובר, ולבדוק בבת אחת אזורים רבים בדנ"א (מאות אלפי ולעיתים מיליוני אתרים).

  על ידי: לילך כהןl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 07/05/2014 lצפיות: 32

  טריפואידיות הינה בעיית כרומוזומים נדירה: העוברים הנושאים אותה ירשו סט נוסף של כרומוזומים מאחד מהוריהם, ועל כן נושאים שלושה עותקים מכל כרומוזום ובסה"כ 69 כרומוזומים בכל תא.

  על ידי: לילך כהןl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 07/05/2014 lצפיות: 44

  הפרעת זהות דיסוציאטיבית מאת ד"ר זיו מאיר- מכללת ברק הפרעת זהות דיסוציאטיבית (Dissociative disorder), היא אבחנה של הפרעה נפשית שבה יותר מאישיות אחת מתקיימת באדם ולעתים קיים בלבול בין אבחנה זו לבין "דיבוק".. הפרעת זהות דיסוציאטיבית ידועה גם בשמות: אישיות מרובת פנים (Multiple Personality Disorder) ופיצול אישיות. לעיתים אנשים נוטים לכנות תופעה זו גם סכיזופרניה, אולם הפרעה זו ש

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 15/04/2012 lצפיות: 138

  הדיבוק כהפרעה נפשית מאת ד"ר זיו מאיר- מכללת ברק במקרים רבים בהם טיפלתי דיווחו מטופלים על כך שהם סובלים מדיבוק. דהיינו על יישות זו או אחרת שהשתלטה עליהם ולא נותנת להם מנוח. מרביתם ביקרו אצל רבנים שונים ועברו טקסים שונים אך ללא הועיל. מצבם נותר כשהיה. בספריי "מיסטיקה מאגיה ותקשור ביהדות", הקדשתי פרק שלם לנושא הדיבוק, פרק זה בספרי דן בגישה היהודית המקובלת, אולם אני לא איש דת, או רב, (חוץ מלריב לעיתים עם אשתי), אך כאשר מטופלים דיווח

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 11/04/2012 lצפיות: 81

  כל אדם חולם כ=20% ממשך זמן השינה. כלומר אדם החיי בממוצע 70 שנה חולם כ-9 שנים ברציפות. על מה אנו חולמים? האם יש משמעות לחלום? ...הרחבה בספרי "משמעות החלום ופירושו" וכן בקורס פירוש חלומות המתקיים במכללת ברק לרפואה משלימה בירושלים. אולם משמעות החלום על קצה המזלג:

  על ידי: ד"ר זיו מאירl רוחניות> חלומותl 05/04/2012 lצפיות: 583

  מאת ד"ר זיו מאיר מכללת ברק רק עד לפני שנים מועטות לא שמענו כלל על המושג תסמונת אספרגר או כפי שכונתה קודם לכן פסיכופתיה אוטיסטית, אם כן מה היא התסמונת? ברוב בתי הראשונה של ילדים כאלה פורסמה לראשונה על ידי רופא הילדים מווינה האנס אספרגר, אשר זיהה דפוס מוזר, ברוב בתי הספר ניתן למצא ילד בעל דפוס התנהגות הכולל חוסר אמפתיה, יכולת מועטה ליצירת חברויות , אשר מנהל שיחות חד צדדיות, ובעל צורך להתעמקות יתר בנושא מיוחד,בעל תנועות מסורבלות. ההגדרה קבוע של יכולות והתנהגות שהופיע בעיקר אצל בנים,

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 06/10/2010 lצפיות: 625

  מהם סוגי הפסיכותרפיה הקיימים? מאת: ד"ר זיו מאיר ניתן לומר כי פסיכותרפיה הינה מילה כללית לסוגים שונים של טיפולים פסיכולוגים הקיימים ומוצעים כיום לטיפול בבעיות ריגשיות ונפשיות. כגון : פסיכואנליזה, פסיכותרפיה דינמית, פסיכותרפיה קוגניטיבית, פסיכותרפיה התנהגותית, פסיכותרפיה תמיכתית, טיפול בין אישי, טיפול פסיכותרפיה זוגי, משפחתי, טיפול בהבעה ויצירה באמצעות ציור, פיסול, פסיכודרמה, תנועה, מחול, מוזיקה, שירה בישול, בעלי חיים ועוד

  על ידי: ד"ר זיו מאירl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 29/09/2010 lצפיות: 86

  פסיכותרפיה והתפתחות אישית מאת ד"ר זיו מאיר ממכללת ברק ירושלים אחד האלמנטים המרכזיים ב פסיכותרפיה הוא ההתפתחות האישית. בלימודי ה פסיכותרפיה ההוליסטית, מושם דגש על התפתחות אישית כללית וכן דרך מרכזי האנרגיה – הצ''''אקרות. ב פסיכותרפיה מפתחים מודעות לרפואה ההוליסטית ולדרך בה אנו מתקשרים, ה פסיכותרפיה מסייעת למערכות היחסים שלנו, ליצירתיות ולאופן בו אנו מנהלים את חיינו היומיומיים. כחלק מההתפתחות אנו לומדים לחוש מהי אנרגיה, מפתחים את הערוצים ומרכזים אנרגטיים, המערכות האנרגטיות הבסיסיות של הגוף

  על ידי: ד"ר זיו מאירl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 29/09/2010 lצפיות: 52

  עקרונות הנטורופתיה, מאת ד"ר זיו מאיר מכללת ברק את המונח נטורופתיה טבע בשנת 1985 ד"ר ג''''ון שיל מניו יורק. הנטורופתיה גדלה מתוך זרמי רפואה משלימה במאה ה-18 וה-19, אבל עקבות לשורשי הפילוסופיה של הרפואה הטבעית נמצאות עוד בבית הספר לרפואה של היפוקרטס שנחשב ל"אבי הרפואה המערבית". היפוקרטס ניתץ בתקופתו את כל האמונות הטפלות שרווחו עד אז - שמחלות נגרמות על ידי כוחות על טבעיים, מעשי כשפים והטלת קללות. היפוקרטס האמין כי בטבע עצמו קיים הריפוי וכי שם יש לחפש את המזור. המושג "Vis Medicatrix Naturae" - "הכוח

  על ידי: ד"ר זיו מאירl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 29/09/2010 lצפיות: 53

  סיוטי לילה הם ראשית סוג של חלומות, חלומות לא נעימים, חלומות מפחידים, אולם הם בעלי תפקיד משמעותי בעיני החולם. הסיוטים הם בעלי תפקיד חיובי, משום שהם מלמדים אותנו כי קיימת בעיה מסוימת, הסיוטים מהוים חלק ממנגנון ההתרעה הקדום שלנו. תפקידם ללמד ולהתריע בפני סכנה האורבת לנו במצבים שנראים לנו תמימים לכאורה, סיוטי הלילה הם למעשה סימני מצוקה הקוראים לנו לנקוט צעדים ולעשות משהו.

  על ידי: ד"ר זיו מאירl רוחניות> חלומותl 29/09/2010 lצפיות: 213
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast