משבר במנהיגות הבדואית

10/08/2008 • על ידי • 10,780 צפיות

רוב הציבור הבדואי בדרום הפנים שאין מנהיגות בדואית אמיתית שתוביל לפתרון המשבר שהם נמצאים בו,וגם רוב הציבור הישראלי מודע לבעיות ולמצוקות  של הבדואים בתוך המדינה
הבדואים נותרו בסיטואציה של שנות לפני קום המדינה מנהיגות של חמולות ושבטית   ורמאות ושיטת הפרד ומשול ולמען אינטרסים זולים . אם נחלק את המנהיגות הבדואית נחלק אותה לשני חלקים מנהיגי המגזר "סוקטריאלי" כגון חברי כנסת, ומנהיגים מקומיים המנהיגים המגזר  עסוקים כל הזמן בבעיות הפלסטינים וטיולים לסוריה באמתלה של שליחות הציבור הערבי וגם לחשיפה תקשורתית בעולם הערבי פרסום על חשבון הבדואים האומללים במקום שיטפלו בבעיות על סדר היום  הם מנסים להראות מנהיגים כלפי חוץ  בעיני הם מנהיגים פסולים  ואינם ראויים להנהיג שם מסגרת ציבורית . החלק השני מנהיגות פנימית שהיא בעיני שבטית וחמולות והם מנסים בכל דרך להגיע לשלטון למען ממימוש האינטרסים שלהם ושל החמולה שלהם במיוחד ראשי הראשיות המקומיות רוב התפקידים נמסרים למקורבים או לאנשים זולים  שתמכו במנהיג מקומי למען אינטרסים אישיים והסכמים כתובים אפילו מנויים למנהלי בתי ספר שאינם ראויים לנהל מסגרת חינוכית למרות זאת ראש הרשות עומד על שלו והאיש זוכה במכרז בגלל זה החינוך במגזרים שונים בנגב ירוד ואינו עונה על צפיות הציבור הבדואי וגם לפעמים העדר פיקוח קשוח מגביר, את הסיכון שבעוד שנים מועטות תדירות הנשירה מלומדים תגבר והעבריינות ברחוב והסביבה תעלה לממדים שאנוכי ואתם לא רוצים להגיע למצב הזה. בתקופת המנהיגות השבטית ז"א החיים בתוך שבט המנהיגות הייתה מופתית יותר וחזקה יותר לעומת המנהיגות הפנימית היום פוליטית יותר וזולה יותר הם עסוקים בתן וקח וגם ביצרת סכסוכים בתוך החמולות בישובי הקבע  ע"מ לצור שנאה בין הבוחרים והכול יזקוף לזכותו פשוט  להפריד ולמשול. וגם מחדיר את ארס הקנאות השבטית  ע"מ לנקום במשפחות הגדולות שבעבר חיו, תחת חסותם והיום במקום להעריך ולהוקיר. חלק ממנהיגים אלה מנסה להכפיש בתעמולת שקר סמויה חסרת תוכן ואמת נגד ציבור שלם שהטיב דווקה איתם בעבר ומזה היית אומר בוודאות שאלה חלק מהסיבות ומעיין הבעיות והמריבות שמתחוללות במערכת הבחירות לרשות בכל ישוב קבע.
מאז מות השיח' סלמאן אלהוזייל,וח"הכ וחמאד אבורביעה ושיח' מוסא אלעטאונה ושיח' עודה אבו מעמר לא קם מנהיג משכמו ומעלה כמותם שיש לו הכריזמה המנהיגותית , שינסה ללכת בדרכם של מנהיגות כריזמאטית שפעלה תמיד לאיחוד השורות ולעזור לבדואים במצוקתי הם ולייצג אותנו ע" הממסד ללא כל התנהגות חד צדדית כלפי ציבור זה או ציבור אחר . חלק ממנהגי הרשיות לאחר שמקבל את התפקיד מנסה לנקום ביריבים פולטים אבל לצערו נתקל בחזית נוקשה שמונעת ממנו להשלים את חזונו בגלל הפחד ממשפט בדואי והדמוקרטיה הישראלית אם יש . .
עקב כך מוצא את עצמו שרוי בפוביה לאל יפגעו בו בגלל מעשיו הבלתי חוקיים שהוא מנסה להפעיל לכן הוא נכנע ללחצים ומאפשר פתיחת משרדים שנקראים משרדי השבטים בתוך כותלי בניין העירייה משרדים שאין להם שם תועלת ציבורית רק שותים קפה במשרד ומגלגלים סיגריות וראש הרשות רק רוצה שקט תעשייתי ומאחרי גבם מחלק את העוגה למקורבים . למשי לא מבין הציבור הבדואי חי עד עצם היום על סגנון חמולות ושבטיות וכל צעיר בדואי יבחר בן החמולה שלו ,למרות זאת התנועה האסלאמית הצליחה ללכד את החמולות הקטנות ולבחור באיש מתוך מחמולות אלה.דבר שגם לא הצליח, חלק מהבדואיים שרויים  בתרדמה מזה עשור ועדיין לא התעוררו למען איחוד השורות וללכת אחרי מנהיג מתון  כריזמאטי שיטיב עמם וגם עם הממסד ע"מ להגיע לפשרה ופתרון סופי לבעיות הקרקע ובעיות אכלוס הבדואים  וגם להצעיד אותם לקדמה ולעתיד טוב יותר . רוב המנהיגים הבדואים היום אם במישור הארצי או הפנימי הם נכשלו ובעיני גם פסולים . לפי דעתי צריך מייד למנות לכל הרשיות הבדואיות חברים יהודים לתקופה ארוכה יותר ע"מ ללמד את כל האלה שאומרים שהם מנהיגים שהם לא שווים לשבת על דלי ראש העיר  ולאחר תקופה ארוכה יחד עם הממסד ויחד עם הרכבת ועדה מכל הציבור הבדואי ועדה פנימית ועליונה שיעבדו במשותף רחוקים מהתככים הפוליטיים וגזענות שבטית , אפשר שיבוא לעולם מנהיגים איכותיים יותר ונועזים יותר שטובים לבני עמם וגם לממסד הישראלי .
סיכום : מנהיגות בדואית איין שלטון החמולות כן הבדואים ייקח להם שנים עד שיגיעו לחבל ההצלה שיציל אותם מאמת הגזענות השבטית והחמולות אגב לא רק אצל הבדואים גם במגזר הערבי כולו נהוגה סכאלה זו מזה שנים דעתי צריך להחליף אותם בחברים יהודים רחוקים מכל הבעיות השבטיות ושיתרכזו בלבד בהחזרת האימון ברשות כי כל ערבי ובדואי יומר לך אלו כולם רמאים  ולא צריך בכלל לבחור בהם אין מנהיגות בדואית ומשי מנהיג  כל רשות
בדואית  היום הוא לא מנהיג הגיע לכסא בדרכים לא כשירות ולצערי מגובה ומחוזק ע"י הממסד הישראלי שלא מבין עדיין  שמנהגים אלה מרמים  את הממסד גם.והם לא רואיים להנהגה.

אודות כותב המאמר

אלהוזייל חסן גדוע

חסן אלהוזייל alhz@walla.com