איחוד תיקים בהוצאה לפועל

פורסם: 23/09/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 24,950 | Share

 מה זה איחוד תיקים בהוצאה לפועל ולמה לאחד אותם?

למי מיועד הליך איחוד תיקים

ההליך מיועד לחייבים אשר פתוחים כנגדם מספר תיקי הוצאה לפועל.

לשם מה נזקקים להליך:

חייב אשר פתוחים כנגדו מספר (לעיתים, מספר רב) של תיקי הוצאה לפועל, בסכומים גבוהים, עלול להיקלע למצב בו במספר תיקי הוצאה לפועל, יינקטו כנגדו הליכים מבצעיים ("הליך מבצעי" = הליך בו נוקט הזוכה בתיק, לשם גביית הכספים, למשל : צווי מאסר, עיקולי רכוש, עיקולי חשבון בנק וכיו"ב). מנגנון איחוד התיקים מאפשר לחייב להגיש בקשה לאחד את כל תיקי ההוצל"פ. אם מתקבל הבקשה לאיחוד תיקים, ראש ההוצאה לפועל קובע תשלום חודשי, שאותו יש לשלם בתיק האיחוד (במקום לכל תיק בנפרד). יש לציין כי חייב במצב כזה יכול לנקוט גם בהליך מסוג אחר, הליך פשיטת רגל. בחינת ההליך המתאים לכל חייב וחייב, חייבת להעשות ע"י עורך דין מומחה לעניין חובות וחדלות הפירעון.

סוגי ההליך:

קיימים 2 סוגים של "איחוד תיקים": הראשון הינו איחוד תיקים "רצוני". לפי חוק ההוצאה לפועל, חייב רשאי להגיש בקשה לאיחוד כזה, בתנאי שיעמוד בתשלום 3% מסך כל חובותיו בכל התיקים, מדי חודש. חישוב פשוט מראה שמנגנון זה מתאים לחייבים שסכום התיקים הכולל שלהם לא גבוה. הסוג השני הינו איחוד תיקים "כפוי" : במסגרת זו, החייב מבקש תחילה להכריז עליו כעל "חייב מוגבל באמצעים" (הרחבה על "חייב מוגבל באמצעים", במאמר נפרד). ראש ההוצאה לפועל אינו מחויב לקבל בקשה כזו. אם הוכרז החייב כ"חייב מוגבל באמצעים", יאוחדו כל תיקי ההוצאה לפועל הפתוחים כנגדו וייקבע תשלום חודשי אחד בתיק האיחוד, במקום תשלום בכל תיק בנפרד.

השלכות האיחוד:

בצו האיחוד שניתן ע"י ראש ההוצאה לפועל נקבע, בד"כ, כי כל עוד יעמוד החייב בתשלום החודשי שנקבע, מעוכבים כנגדו הליכי ההוצאה לפועל, לרבות צווי מאסר, עיקול משכורת ועיקול חשבון עו"ש. עם זאת, צו האיחוד לא מונע פעולה כנגד נכסים או סכומים פנויים של החייב (כמו תכניות חסכון, פיקדונות וכיו"ב) - הנושים של החייב רשאים לבקש מראש ההוצל"פ לממש נכסים אלו. לפי החוק, בעת הגשת בקשת איחוד, רשאי ראש ההוצל"פ להורות על עיקול נכסי החייב.

תוקף האיחוד:

איחוד תיקים תקף רק כלפי הנושים שפתחו תיקי הוצל"פ כנגד החייב. איחוד תיקים אינו כולל תיק מזונות, תיק לחיוב בעניינים שאינם כספיים ותיק למימוש נכס ("משכנתא"-מימוש דירה). כמו כן, מובן מאליו כי אינו תקף כלפי נושים שלא פתחו תיקי הוצאה לפועל ופועלים מחוץ למסגרת ההוצל"פ, למשל : עיריות או רשויות מס, שרשאיות לפעול כנגד אדם אף ללא פתיחת תיק הוצל"פ.

הגשת הבקשה:  

הבקשה לאיחוד ("רצוני" או "כפוי") תוגש ללשכה בה קיימים רוב תיקי ההוצל"פ של החייב. בבקשה חובה לציין פרטים מלאים בדבר מצבו הכלכלי של החייב, לרבות עיסוק, הכנסות, הוצאות ומקורות ההשתכרות שלו. אם נוכח ראש ההוצל"פ שהחייב לא יוכל לעמוד בתשלום החובות בתקופות המנויות בחוק ההוצל"פ (סע' 74), הוא רשאי להכריז על החייב כעל "חייב מוגבל באמצעים" ולאחד את תיקיו. ראש ההוצל"פ אינו חייב לקבל את הבקשה- מוקנה לו שיקול דעת.

מגבלות המוטלות על החייב:

במסגרת צו איחוד "רצוני" מעוכבת יציאת החייב מהארץ. במסגרת איחוד תיקים "כפוי", מוטלות על החייב מגבלות  נוספות, כגון: איסור על שימוש בכרטיס אשראי, איסור הקמת חברה ועוד (רשימה זו אינה ממצה). מעבר לכך, כאמור, מחויב החייב בתשלום חודשי לתיק האיחוד- אי עמידה בתשלומים עלולה להביא לפיזור תיק האיחוד. אסור לחייב במסגרת תיק איחוד, לשלם לזוכה בתיק הוצל"פ שלא במסגרת התשלום החודשי המועבר ללשכת ההוצל"פ, כלומר: אסור לו להעדיף נושה על פני רעהו. חייב העומד בפני חובות רבים /תיקים רבים בהוצאה לפועל צריך לבחון את כל האפשרויות, כולל הגשת בקשה לפשיטת רגל, שהוא הליך חלופי לאיחוד תיקים. בחינת כל האפשרויות, לרבות הסיכויים/סיכונים בכל הליך, יכולה להתבצע רק באמצעות עו"ד מומחה לענין.
למאמרים בענין איחוד תיקים לחץ כאן

הבהרה : תוכן המאמר מובא כשירות למשתמשי האתר להתרשמות והעשרת הידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי של עורך דין או חוות דעת של עורך דין. אין להסתמך על תוכן המאמר לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי. בכל סוגיה משפטית, מומלץ ראשית להתייעץ עם עורך דין מומחה לתחום הרלוונטי. תוכן המאמר נכון למועד כתיבתו ונכונותו עלולה להשתנות מעת לעת. כל הזכויות שמורות לעו"ד שי דנה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 5 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/17690/איחוד-תיקים-בהוצאה-לפועל

  השאר תגובה למאמר זה

  מהי המשמעות בפועל של שיקול דעת משפטי? עד כמה חשוב ניסיון משפטי? האם החוק לא ברור מספיק כך שלמעשה אין זה בכלל משנה מי עורך הדין אשר מייצג אותי? או מי רשם ההוצל"פ שלפניו מתבררת בקשתי? על כך – ולאו דווקא בסדר הזה- בפסקאות הבאות.

  על ידי: עו"ד קובי רוםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 17/02/2011 lצפיות: 121

  הוצאה לפועל או בקיצור הוצל"פ, הוא גוף שאחראי לבצע פסקי דין ולהביא לגביית כספים מחייבים. לשם דיון במקרים הללו הוקמה במדינת ישראל גוף הוצאה לפועל שעוסק במימוש פסקי דין שונים. הוצאה לפועל, היא גוף שהוקם בשנת 1967 אז נקבע חוק הוצאה לפועל ונקבעו תקנות. הליך הוצאה לפועל הוא הליך לא נעים לשני הצדדים המעורבים.

  על ידי: אקסטרה קידום אתריםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 09/08/2011 lצפיות: 67
  עורך דין מיכאל גנון

  קיבלתם אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל? הוציאו לכם צו מאסר? מגיעים אליכם מכתבי התראה מעורכי דין, הטענים כי אתם חייבים הרבה כסף ללקוחותיהם? מה עושים? המדריך לחייב בהוצאה לפועל עושה לכם סדר במקום הכי מסובך ו"בלאגניסטי" במדינת ישראל - לשכות ההוצאה לפועל.

  על ידי: עורך דין מיכאל גנוןl חוק ומשפט> אזרחיl 04/09/2008 lצפיות: 21,321

  קשה אתם אבל לא אחת אי אפשר בלעדיהם - עורך דין הוצאה לפועל. כאשר הדברים הולכים וסוגרים ונראה כי כלים כל הקצים, אין ברירה אלא לפנות אל עורך דין להוצאה לפועל. הוצאה לפועל היא גוף שעלול א רק למרר את חייהם של בעלי חושב אלא להפוך אותם לבלתי נסבלים. ככל שתקדימו להתקשר עם עורך דין שינהל עבורכם את התיקים, כך ייטב לכם.

  על ידי: טופ אינטראקטיבl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 09/10/2011 lצפיות: 406

  זה טיבו (הרע...) וזה טבעו של חוב שאינו משולם: הוא תופח. הוא הולך ומאמיר. הוא מצטבר כמו אבק. הוא אינו צופה טובות... מי שאינו משלם חוב באופן קבוע וסדרתי עלול למצוא את עצמו בפני הוצאה לפועל. במצב זה עליו לחפש מבין עורכי דין את מי שהוא יוכל לשלם לו, חרף חובותיו, את שכר הטרחה על ייצוגו.

  על ידי: טופ אינטראקטיבl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 22/07/2011 lצפיות: 68

  הליכים של הוצאה לפועל הם מסודרים ובנויים כך שהתובע בסופו של דבר יקבל את שמגיע לו. לפני כל פתיחה של תיק הוצל"פ נשלחת אזהרה אל החייב על מנת שתינתן לו אפשרות לסדר את החוב שלו מבלי להתקדם בתהליך ולערב בתי משפט, עיקולים, צו איסור יציאה מהארץ ועוד הגבלות נוספות.

  על ידי: אקסטרה קידום אתריםl חוק ומשפט> אזרחיl 01/06/2011 lצפיות: 200

  הוצאה לפועל מהלכת אימים על בעלי חוב. היא מהווה עבורם תמרור של דרך ללא מוצא, אבל יש מי שעל אף התמרור לא רק נקלעים אליה אלא לא חושבים שהליכה בכיוון מובילה אותה אליה בהכרח. איש אינו מאחל לעצמו שייפתח נגדו בלשכת הוצאה לפועל תיק. אבל גם כאשר לשכת הוצאה לפועל פותחת לכם תיק – עדיין יש מה לעשות. זה לא מאוחר מכדי להסדיר את אופן תשלום החוב. יש מה לעשות.

  על ידי: טופ אינטראקטיבl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 20/05/2011 lצפיות: 55

  צירוף המלים הוצאה לפועל היא אימתם של כל בעלי חוב באשר הם. החשש שיילקחו מהם דברים מהותיים וחיוניים לחייהם מעוררת, אכן, אימה. תיקי הוצאה לפועל הנערמים בתוך לשכת הוצאה לפועל הן עדות לקושי של רבים לפרוע את חובם, אשר הולך ותופח ככל שעובר הזמן שבו הוא אל נפרע.

  על ידי: טופ אינטראקטיבl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 22/03/2011 lצפיות: 64

  לשכת הוצאה לפועל תפקידה לממש את פסקי הדין הניתנים לנושים ולסייע להם לגבות את הכספים המגיעים להם מהחייבים. ללשכות הוצאה לפועל סמכויות רבות ועשויות לנקוט בהליכים מהליכים שונים כנגד החייבים. לשם ביצוע הליכים אלו ומימוש פסקי הדין, על הנושה לפתוח תיק הוצאה לפועל, שאותו ניתן לפתוח בלשכת הוצאה לפועל לפי בחירת הנושה.

  על ידי: עו"ד ליאור שפיראl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 16/05/2012 lצפיות: 91

  רובנו מתכווצים בכיסאנו בשומענו על הוצאה לפועל. הוצאה לפעל מרגישה לרבים מאיתנו כמו גירסא אזרחית לכלא, שהוא מין גהנום עלי-אדמות בתפיסתנו, ומעבירים בנו חלחלה. לרבים בציבור חשש כי עצם צימוד שמנו בציבור למלים הוצאה לפעל עשויה למוטט את עולמנו:

  על ידי: עו"ד ליאור שפיראl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 19/04/2012 lצפיות: 67
  עו"ד צבאי דנה נוף

  עורך דין צבאי מעניק שירותי ייעוץ, ייצוג וליווי משפטי לחיילים בסדיר, לאנשי קבע, לאזרחים עובדי צה"ל ולחיילים במילואים אשר חשודים או נאשמים בעבירות פליליות במסגרת שירותם הצבאי.

  על ידי: עו"ד צבאי דנה נוףl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 11
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 8-7 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה (עסק כלכלי). ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה (העסק), מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 6-5 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה. ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה, מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  קצבת זקנה הינו ענף בביטוח הלאומי הנמצא במערכת הביטוח הסוציאלי והמשולם על ידי המוסד לביטוח הלאומי. מקצבת הזקנה נהנים מרבית תושבי ישראל אשר הגיעו לגיל זקנה.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 19
  אליחי רובין

  ישראל ידועה בכמות הגדולה של עורכי דין הפעילים בה, וכאשר מדובר על אזור המרכז, יחס עורכי הדין על האוכלוסייה עולה אף יותר. עורכי דין אלה מתמחים במגוון רחב של תחומים, כמגוון תחומי החיים המקיפים אותנו. עולם המשפט מכסה למעשה את כל תחומי החיים, ולכן כל עורך דין צריך למצוא לעצמו תחום בו הוא רוצה להתמחות וסביבו לספק שירותי ייעוץ וייצוג משפטי. בחירת עורך דין במרכז הארץ הוא תהליך שיכול להיות מאוד פשוט או מאוד מסובך.

  על ידי: אליחי רוביןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/02/2015

  האם תמיד כדאי לבעל דין לחקור בחקירות נגדיות את עדי הצד שכנגד? מהם השיקולים המנחים בסוגיה הזו?

  על ידי: טלי גלעד-מזורl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 15/02/2015

  אם הפסדתם במשפטכם, בהליכים הפליליים או האזרחיים או שזכיתם בתוצאה מאכזבת, תרצו בוודאי למהר ולהגיש ערעור על פסק הדין. אך האם תמיד משתלם לערער? המאמר מפרט את השיקולים המרכזיים, שצריכים להנחות אתכם בהחלטתכם.

  על ידי: טלי גלעד-מזורl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 27/01/2015 lצפיות: 16
  ד"ר איתמר כוכבי

  קדם משפט - הליכים, סמכויות, פלוגתאות, מינויים ופשרות/ קדם משפט הינו הליך מקדמי הבא לברר את העניינים הטכניים שבסדר הדין, טרם הגשת ושמיעת הראיות.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/01/2015

  חוזה הערבות נוגע לשלושה צדדים : הנושה (=האדם או הגוף שלו חייבים את הכסף. ייקרא כאן :"הנושה"), החייב העיקרי (=האדם שהתחייב כלפי הנושה- למשל: קיבל מהנושה הלוואה. ייקרא כאן:"החייב") והערב (=האדם שהתחייב לשלם במקום החייב העיקרי, אם החייב העיקרי לא יוכל לעשות זאת. ייקרא כאן:"הערב"). המאמר דן בשאלות אלו: מהם תנאי הערבות? איך נוצרת ערבות, מהם גבולותיה, מהן המגבלות בנוגע לערבות, מה הפרטים שחובה לגלות לערב לפני החתימה, מהו ערב מוגן ומהו ערב יחיד.

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> דיני בנקאותl 30/10/2013 lצפיות: 53

  במסגרת הליך משפטי ניתן לבקש מבית המשפט להורות על עיכובו של נתבע בארץ, עד למתן פסק הדין. מהם התנאים לקבלת צו שכזה?

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> אזרחיl 16/11/2009 lצפיות: 2,987

  מהם החובות הכלולים בהליך פשיטת הרגל ? במאמר נסביר מספר עקרונות מנחים בנוגע לחובות שיצויינו בעת הגשת בקשת פשיטת הרגל.

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 02/11/2009 lצפיות: 861

  מהו כינוס נכסים, מהם הסוגים השונים של כינוס נכסים, למה נועד כינוס נכסים, מתי ימונה כונס נכסים.

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> אזרחיl 15/12/2008 lצפיות: 3,902 lתגובות: 1

  כאשר קונים או מוכרים דירה נזקקים לפעמים למתווך מקרקעין - מה מותר למתווך ומה אסור לו, מה ההגבלות בענין שכר טרחתו, מהן המגבלות המוטלות עליו, מהם התנאים לבלעדיות.

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 19/11/2008 lצפיות: 12,894

  הצו הראשוני שניתן בהליך פשיטת רגל הוא צו כינוס. כשניתן צו כינוס מעוכבים ההליכים כנגד החייב והנושים של החייב צריכים להגיש את תביעותיהם הכספיות מחדש. המאמר מסביר מה מעוכב, אילו חובות נכללים בהליך, למי מגישים את תביעות החוב, מי בודק אותן, מהו פרק הזמן להגשת התביעות ומה במקרה ומאחרים בהגשת תביעת חוב

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/09/2008 lצפיות: 12,978

  המאמר מסביר לשם מה לבקש הכרזה על הגבלת אמצעים, למי מיועדת הכרזה על הגבלת אמצעים, מה ההשלכות של הכרזה על הגבלת אמצעים ומה המגבלות המוטלות על החייב שהוכרז כחייב מוגבל באמצעים.

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 23/09/2008 lצפיות: 5,062

  בפני אדם שנקלע לחובות, עומדות שתי אפשרויות: האחת-לבקש כי יוכרז פושט רגל והשניה- לבקש איחוד תיקים. המאמר מסביר מהם ההבדלים ביניהם ומהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

  על ידי: עורך דין שי דנהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 14/09/2008 lצפיות: 16,248
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast