אוניברסיטה או האוניברסיטה הפתוחה? מה ההבדלים?

פורסם: 26/10/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 14,592 | Share

אוניברסיטה או האוניברסיטה הפתוחה? מה ההבדלים?

החלטתם להירשם ללימודים! בשעה טובה... עכשיו מגיעה הדילמה היכן ללמוד. לא משנה איזה מקצוע בחרתם ללמוד, תוכלו לעשות זאת במספר רחב של מקומות ומסגרות. אם ברצונכם ללמוד במסגרת אקדמאית תוכלו לבחור ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה או אוניברסיטה רגילה. כאן תוכלו לקרוא על ההבדלים בין השתיים...

האם יש הבדל בין התארים שמעניקות האוניברסיטאות?

ממש לא. אין כל חשיבות האם למדתם באוניברסיטה רגילה או האוניברסיטה הפתוחה. שתי האוניברסיטאות יעניקו לכם תארים זהים לחלוטין מבחינת תוקפם האקדמי ומשמעותם. ישנה אפשרות ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה לימודי תעודה, שהם לרוב מקיפים פחות מלימודי תואר ראשון.

קודם כל הכירו את עצמכם

לפני שתקראו על האופי השונה של כל אחד מהמוסדות, חשבו איזה סוג של תלמידים אתם: האם אתם פורחים במסגרת לחוצה או דווקא סובלים מכך. האם אתם אחראים מספיק להתקדם ולהגיע להישגים או שאתם צריכים ש"ישבו לכם על הראש"? ברגע שתדעו מהם תנאי הלמידה האופטימלים עבורכם- הדרך להחלטה תהיה ברורה וקצרה יותר...

מהי אוניברסיטה פתוחה?

אוניברסיטה פתוחה היא מסגרת אקדמאית לכל דבר. יש לה מרצים, חוגים שונים ותוכניות לימוד במגוון נרחב מאד של תחומי ידע. בניגוד למסגרת רגילה, מקנה האוניברסיטה הפתוחה גמישות רבה יותר לחוויית הלימודים. הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה יכולים להרכיב לעצמם מערכת שעות גמישה במיוחד, ולפרוש את לימודיהם על פני פרק זמן נרחב (לעומת שלוש או ארבע שנות לימוד אוניברסיטאיות רגילות בהן הגמישות נמוכה בהרבה). בנוסף, מציעה האוניברסיטה הפתוחה גם מערך לימודים "בשלט רחוק" מהבית, דרך אתר האינטרנט או הדואר. בצורה זו ניתן לקבל עבודות ולהגיש אותן ללא צורך להגיע לשיעור (לעומת שיעורים באוניברסיטה רגילה שברובם חלה חובת נוכחות).

למי מתאימים לימודי אוניברסיטה פתוחה? (ולמי ממש לא).

רבים מהסטודנטים שבוחרים להגיע אל האוניברסיטה הפתוחה עושים זאת משיקולים של זמן. לימודי אוניברסיטה פתוחה מאפשרים גם לעבוד ולהתחייב למסגרות נוספות מלבד הלימודים (שירות צבאי, עבודה, טיפול בבית ובמשפחה ועוד..) בעוד שבאוניברסיטאות הרגילות קשה יותר להחזיק עבודה בהיקף שעות משמעותי. בנוסף, לימודי אוניברסיטה פתוחה מתאימים במיוחד לאנשים שמסתדרים טוב יותר דווקא במסגרות גמישות. לחץ הלימודים באוניברסיטה והדרישות התובעניות אינם מתאימים לכל אחד, ועדיין אין הדבר אומר כי סטודנטים אלו יסיימו את לימודיהם בהצלחה פחותה.

אוניברסיטה פתוחה או אוניברסיטה- תנאי קבלה

בדרך כלל, קבלה ללימודי אוניברסיטה פתוחה אינם מוגבלים בהישגים אקדמאים מוקדמים מכל סוג שהוא (אין גם צורך בתעודת בגרות) אך היא דורשת הרבה משמעת עצמית ובגרות בשל מסגרת הלימודים הגמישה. לעומת זאת, קבלה לאוניברסיטה "רגילה" מותנית בתנאי קבלה המשתנים מחוג לחוג (ציון פסיכומטרי, תעודת בגרות, מבחנים פנימיים וכ"ו). אוניברסיטה פתוחה היא מסגרת הדוגלת בזכות ללימודים והרחבת אופקים, זכות שמגיעה לכל שכבות האוכלוסיה (וזה מסביר גם את גמישותה הרבה).

האוניברסיטה הפתוחה כגוף אקדמאי לכל דבר

הגמישות הרבה של האוניברסיטה הפתוחה עשוייה להצביע על פחיתות מבחינת רמה אקדמית, אך ההיפך הוא הנכון. העמידה בלוחות הזמנים, הגשת העבודות והלימודים מהבית מחייבים משמעת עצמית ומחויבות. הקורסים האקדמיים השונים עוסקים במגוון אדיר של נושאים וכמויות חומר לא קטנות. תלמידי תואר ראשון של לימודי אוניברסיטה פתוחה מחויבים לקחת גם קורסים שלא מתחום לימודיהם על מנת להעשיר את ידיעותיהם הרחבות במגוון נושאים כלליים. בלימודי אוניברסיטה פתוחה ישנה, כאמור, גם האפשרות עבור אלו המעוניינים או יכולים להשתתף רק במספר קורסים מצומצם ולצבור בגינם נקודות זכות למקרה שירצו להשלים לימודי תואר בעתיד.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 17 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/18916/אוניברסיטה-או-האוניברסיטה-הפתוחה-מה-ההבדלים

  השאר תגובה למאמר זה

  האוניברסיטה הפתוחה - יתרונות מול חסרונות

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 31/08/2009 lצפיות: 6,555

  האוניברסיטה הפתוחה בישראל נוסדה בשנת 1974. באוניברסיטה תוכניות לימוד לקראת תואר ראשון ושני וכן בתי ספר ללימודי תעודה.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 21/01/2009 lצפיות: 1,415

  האוניברסיטה הפתוחה פתחה שעריה בשנת 1976 ונתנה הזדמנות לכל אדם להצליח. שמיניסט, חייל,עצמאי, עובד, גם לכם נתנת ההזדמנות להוציא תואר ראשון גם אם חשבתם שאין לכם זמן.

  על ידי: לי הרשקוl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 27/01/2010 lצפיות: 1,214

  מה עדיף? ללמוד בלחץ ולהגיע לתוצאות טובות או ללמוד בשעות גמישות ולהגיע למצויינות?

  על ידי: לי הרשקוl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 26/01/2010 lצפיות: 974

  בחירת מוסד לימודים זו משימה לא פשוטה. כל מוסד חזק בתחום אקדמי כזה או אחר ובעצם בידינו נתונה הבחירה לאיזה מהם להירשם. איך בוחרים את המוסד המתאים לכם? קצת מידע על כמה מהאוניברסיטאות בארץ.

  על ידי: אסיl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 22/06/2010 lצפיות: 79
  אייל ברוך

  שנה חדשה מתחילה בסימן שאלה, האם אני מקדם את עצמי במחשבותי ובמעשיי? זמן לחשבון נפש סליחות בקשות והתחלות חדשות. כך תתחיל לחשוב אחרת, פשוט מגיע לך יותר בחייך.

  על ידי: אייל ברוךl אימון אישי - Coachingl 23/09/2009 lצפיות: 61
  ד"ר איתמר כוכבי

  שיעורים 2-1: רקע פנסיה: האתגרים והבעיות הצפויות עם הפגיעה בקצבת הפנסיה בעתיד ד"ר איתמר כוכבי עורך דין, רואה חשבון וכלכלן

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 29/12/2014 lצפיות: 32
  ארז דוידוביץ

  עבודת הסמינריון חייבת להיכתב בצורה פורמלית של דיווח העובדות. לכן, שימוש בגוף ראשון ( אני, אנחנו , שלי, שלנו, הבאתי, הבאנו, מצאתי וכדומה) רצוי מאוד שיעשה בצורה מצומצמת ובמקומות הנכונים.

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 28/12/2014 lצפיות: 16

  הנדסה אזרחית, ניתן ללמוד בארץ במקומות הבאים: אוניברסיטת אריאל, הטכניון, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון, אוניברסיטת בן גוריון (אוניברסיטת באר שבע).

  על ידי: שלמה פריl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 23/12/2014 lצפיות: 21
  ארז דוידוביץ

  תהליך המחקר מתאר לקורא את הדרך שעשינו ואת השלבים שעברנו בדרך אל הנתונים הסופיים, המזוקקים ששמשו אותנו בניתוח הסופי של הנתונים.

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 20
  ארז דוידוביץ

  אוכל לתת לכם 6 כללים שמניסיוני, יצמצמו לכם את הטעות שבבחירת מאמרים לא רלוונטיים או הטעות של התעלמות ממאמרים רלוונטיים מאוד.

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 24
  ארז דוידוביץ

  לאחר שבחרנו נושא, נדרש למצוא לו בסיס מחקרי רחב ככל הניתן. נדרש אם כן לפנות למאגרי מידע מסוימים המכילים רק מחקרים

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 23
  ארז דוידוביץ

  את השערות המחקר לעבודת הסמינריון תוכלו לבנות באמצעות קריאה של מחקרים הרלוונטיים למשתני המחקר בעבודה . אם אתם משערים כי ימצא קשר חיובי בין X ל Y, אתם חייבים לאתר מאמרים שמדברים על X ו -Y ומן הסתם דנים בתוצאות שבין שני המשתנים הללו

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 17
  ארז דוידוביץ

  השערת מחקר טובה צריכה להתבסס על משתנים טובים ועל כיוון השפעה או קשר שמתאימים לאלו שמצאו במחקרים אחרים .

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 38

  קורס הנהלת חשבונות מקנה לכם את הכלים להיות המנגנון שמפקח על הכניסה והיציאה של כסף. לפיכך כל עסק זקוק למנהלי חשבונות על מנת שיפקחו על התזרים המזומנים של העסק.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 11/02/2013 lצפיות: 64

  המאמר סוקר מגוון שיטות של העלמת קמטים בפנים ללא צורך בניתוח. במאמר ניתן לקרוא על תכשירים שונים המסייעים במלחמה בקמטים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 11/02/2013 lצפיות: 219

  חוגי בית הם מפגשים קבוצתיים שמתקיימים בבתים פרטיים במתכונת של אירוח ביתי. בכתבה תקציר על מיטב המרצים לחוגי הבית ועל היתרונות שלהם..

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 11/02/2013 lצפיות: 158

  שירותי סיעוד מספקים לקשישים את העזרה בביצוע מטלות שונות בהן הם מתקשים בחיי היומיום. לעתים מדובר גם על ניידות לשמה. מטפלים סיעודיים מסייעים לקשיש לשמור על איכות החיים למרות הקושי, תוך שמירה על כבודו.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 11/02/2013 lצפיות: 43

  כל מה שצריך לדעת על דודי שמש! מאמר מקצועי שיעשה לכם סדר בנוגע לדודי השמש, יתרונות השימוש, התקנה ועוד...

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 119

  מכשיר הטלפון הנייד הוא עולם ומלואו בפני עצמו. הזיכרון של המכשיר מכיל מידע בעל ערך רגשי וערך כספי. על אף הרגישות הרבה של מכשירי הטלפון הניידים וריבוי הגנבות, משתמשים רבים לא טורחים לבצע גיבוי למידע שבזיכרון. אפליקציות שחזור הודעות sms עומדות לרשות בעלי הסמארטפונים. בעלי טלפונים אחרים יוכלו לפנות למעבדות שחזור מידע במטרה לשחזר פרטי הודעות, נתונים מספר הטלפונים או תמונות.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell מחשבים וטכנולגיה> מחשבים וטכנולגיה - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 653

  רומא היא יעד תיירות מאוד פופולארי. תיירים מכל רחבי העולם מגיעים לרומא בכל חודשי השנה. הישראלים מבקרים בבירת איטליה במתכונת של טיולים עצמאיים או טיולים מאורגנים. הדרכה בעברית ברומא מעניקה לטיול גם ממד תרבותי היסטורי. המדריך מלווה את הסיור באתרים בהסברים מפורטים וסיפורי היסטוריה בשפה העברית. המדריכים המקומיים מציעים הדרכה רק בשפה האנגלית או האיטלקית.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell נופש ותיירות> יעדים בעולםl 07/02/2013 lצפיות: 392

  מגוון סוככים של סוככי השרון מציעים פתרונות אידיאליים עבור צל ועבור הגנה מפני הגשם. אך כדי שתוכלו לבדוק בעצמכם עד כמה מדובר על איכות מוצר באופן ודאי, קיבצנו למענכם כמה וכמה נקודות התייחסות חשובות, שיוכלו לסייע לכם לבחור את הסוכך הטוב ביותר האמין והאיכותי ביותר, שיועיל לאורך זמן.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 103
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast