אוניברסיטה או האוניברסיטה הפתוחה? מה ההבדלים?

26/10/2008 • על ידי • 14,627 צפיות

אוניברסיטה או האוניברסיטה הפתוחה? מה ההבדלים?

החלטתם להירשם ללימודים! בשעה טובה... עכשיו מגיעה הדילמה היכן ללמוד. לא משנה איזה מקצוע בחרתם ללמוד, תוכלו לעשות זאת במספר רחב של מקומות ומסגרות. אם ברצונכם ללמוד במסגרת אקדמאית תוכלו לבחור ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה או אוניברסיטה רגילה. כאן תוכלו לקרוא על ההבדלים בין השתיים...

האם יש הבדל בין התארים שמעניקות האוניברסיטאות?

ממש לא. אין כל חשיבות האם למדתם באוניברסיטה רגילה או האוניברסיטה הפתוחה. שתי האוניברסיטאות יעניקו לכם תארים זהים לחלוטין מבחינת תוקפם האקדמי ומשמעותם. ישנה אפשרות ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה לימודי תעודה, שהם לרוב מקיפים פחות מלימודי תואר ראשון.

קודם כל הכירו את עצמכם

לפני שתקראו על האופי השונה של כל אחד מהמוסדות, חשבו איזה סוג של תלמידים אתם: האם אתם פורחים במסגרת לחוצה או דווקא סובלים מכך. האם אתם אחראים מספיק להתקדם ולהגיע להישגים או שאתם צריכים ש"ישבו לכם על הראש"? ברגע שתדעו מהם תנאי הלמידה האופטימלים עבורכם- הדרך להחלטה תהיה ברורה וקצרה יותר...

מהי אוניברסיטה פתוחה?

אוניברסיטה פתוחה היא מסגרת אקדמאית לכל דבר. יש לה מרצים, חוגים שונים ותוכניות לימוד במגוון נרחב מאד של תחומי ידע. בניגוד למסגרת רגילה, מקנה האוניברסיטה הפתוחה גמישות רבה יותר לחוויית הלימודים. הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה יכולים להרכיב לעצמם מערכת שעות גמישה במיוחד, ולפרוש את לימודיהם על פני פרק זמן נרחב (לעומת שלוש או ארבע שנות לימוד אוניברסיטאיות רגילות בהן הגמישות נמוכה בהרבה). בנוסף, מציעה האוניברסיטה הפתוחה גם מערך לימודים "בשלט רחוק" מהבית, דרך אתר האינטרנט או הדואר. בצורה זו ניתן לקבל עבודות ולהגיש אותן ללא צורך להגיע לשיעור (לעומת שיעורים באוניברסיטה רגילה שברובם חלה חובת נוכחות).

למי מתאימים לימודי אוניברסיטה פתוחה? (ולמי ממש לא).

רבים מהסטודנטים שבוחרים להגיע אל האוניברסיטה הפתוחה עושים זאת משיקולים של זמן. לימודי אוניברסיטה פתוחה מאפשרים גם לעבוד ולהתחייב למסגרות נוספות מלבד הלימודים (שירות צבאי, עבודה, טיפול בבית ובמשפחה ועוד..) בעוד שבאוניברסיטאות הרגילות קשה יותר להחזיק עבודה בהיקף שעות משמעותי. בנוסף, לימודי אוניברסיטה פתוחה מתאימים במיוחד לאנשים שמסתדרים טוב יותר דווקא במסגרות גמישות. לחץ הלימודים באוניברסיטה והדרישות התובעניות אינם מתאימים לכל אחד, ועדיין אין הדבר אומר כי סטודנטים אלו יסיימו את לימודיהם בהצלחה פחותה.

אוניברסיטה פתוחה או אוניברסיטה- תנאי קבלה

בדרך כלל, קבלה ללימודי אוניברסיטה פתוחה אינם מוגבלים בהישגים אקדמאים מוקדמים מכל סוג שהוא (אין גם צורך בתעודת בגרות) אך היא דורשת הרבה משמעת עצמית ובגרות בשל מסגרת הלימודים הגמישה. לעומת זאת, קבלה לאוניברסיטה "רגילה" מותנית בתנאי קבלה המשתנים מחוג לחוג (ציון פסיכומטרי, תעודת בגרות, מבחנים פנימיים וכ"ו). אוניברסיטה פתוחה היא מסגרת הדוגלת בזכות ללימודים והרחבת אופקים, זכות שמגיעה לכל שכבות האוכלוסיה (וזה מסביר גם את גמישותה הרבה).

האוניברסיטה הפתוחה כגוף אקדמאי לכל דבר

הגמישות הרבה של האוניברסיטה הפתוחה עשוייה להצביע על פחיתות מבחינת רמה אקדמית, אך ההיפך הוא הנכון. העמידה בלוחות הזמנים, הגשת העבודות והלימודים מהבית מחייבים משמעת עצמית ומחויבות. הקורסים האקדמיים השונים עוסקים במגוון אדיר של נושאים וכמויות חומר לא קטנות. תלמידי תואר ראשון של לימודי אוניברסיטה פתוחה מחויבים לקחת גם קורסים שלא מתחום לימודיהם על מנת להעשיר את ידיעותיהם הרחבות במגוון נושאים כלליים. בלימודי אוניברסיטה פתוחה ישנה, כאמור, גם האפשרות עבור אלו המעוניינים או יכולים להשתתף רק במספר קורסים מצומצם ולצבור בגינם נקודות זכות למקרה שירצו להשלים לימודי תואר בעתיד.

אודות כותב המאמר

קידום אתרים - SEO Israel

חברת אס.אי.או ישראל, מספקת שירותי קידום אתרים ושיווק באינטרנט עבור אתרים בארץ ובחו"ל. החברה פעילה משנת 2004, ובין לקוחותיה חברות מובילות במשק וכן חברות קטנות ובינוניות. למידע נוסף בקרו באתר החברה בכתובת: www.seoisrael.co.il