התפתחות תינוקות - התהפכות

פורסם: 01/04/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 41,938 | Share

התפתחות תינוקות - התהפכות

ההתהפכות מתרחשת בממוצע בגיל 4-5 חודשים. לרוב, ההתהפכות מהבטן לגב מקדימה את ההתהפכות מהגב לבטן.

הנסיונות הראשונים עשויים להראות מגושמים מעט. לרוב יגיע תינוק להתהפכות ראשונה ע"י הטיית פלג הגוף העליון והראש הצידה, עד כדי העברת משקל של כל הגוף להתהפכות על הגב. בשלב זה ההתהפכות נעשית כמקשה אחת ואינה כוללת רוטציה במותן. בנוסף, התינוק בד"כ יקשית את גבו בנסיונות הראשונים להתהפך, מה שימנע ממנו שליטה בתנועה. בנסיונות ראשונים כאלה עשוי תינוק לחבוט את ראשו ברצפה עם השלמת ההיפוך. מסיבה זו יש להשמר בשלבים הראשונים של ההתהפכות בכלל, ובזמן תרגול בפרט.

היכולת לשנות את מנח הגוף משכיבה על הגב אל הבטן ולהיפך, מאפשר לתינוק תנועה במרחב ועצמאות מוטורית מסויימת. מצד אחד הוא יכול לבחור אם מתאים לו כרגע לשכב על הגב ולתקשר עם העולם מעליו, או לשכב על הבטן ולשחק בצעצועים שמונחים על הרצפה. ההתהפכות מתרגלת את המערכת הווסטיבולרית (שיווי המשקל) ולעיתים גם מאפשרת לתינוק לנוע ממקום למקום במרחב, ע"י היפוכים.

תינוק בגיל המתאים שאינו מסוגל להתהפך יחוש לעיתים תסכול וחוסר אונים, כשהוא "תקוע" במנח שאין ממנו מוצא. בהעדר יכולת להתהפך, מוצאים תינוקות רבים שיטות מקוריות יותר או פחות, כדי לנוע במרחב: חלקם דוחפים עצמם עם הידיים או הרגליים, חלקם מקדימים 'זחילה' ומדלגים על ההתהפכות ומוצאים עצמם לעיתים תקועים על הגב או על הבטן, צועקים לעזרה, גם בגיל 7, 8 חודשים. עוד שיטה ידועה להתהפך מבלי לדעת להתהפך היא... לקרוא לאמא! השיטה הזו בדוקה, ועובדת כמעט תמיד :-) .

איך נראית התהפכות נכונה ואפקטיבית?

* התהפכות מהבטן לגב וגם מהגב לבטן.

* התהפכות לצד שמאל ולצד ימין (בשכיבה על הבטן/הגב).

*רוטציה במותן – הגוף לא מתהפך כמקשה אחת, ישנה הפרדה בין פלג גוף עליון לתחתון.

*שליטה בשרירי הצוואר בעת ההתהפכות – הראש מונח לאט על הרצפה ובתזמון מתאים, כדי למנוע מכה.


*גב מעוגל.

את הפעולות הבאות אמור תינוק לבצע, טרם ילמד להתהפך:

* שכיבה נוחה על הבטן, הגב והצדדים.

* זקיפת הראש והגב בשכיבה על הבטן.

* מנח נכון של המרפקים מתחת לבית החזה / קירוב ידיים לקו אמצע הגוף.

* הרמת הרגליים למעלה, בשכיבה על הגב.

* העברות משקל מצד לצד בשכיבה על הבטן.

* רוטציות במותן ומעבר קו אמצע.

* מודעות גוף טובה.

תינוק שמתקשה באחת או יותר מהפעולות הללו, עשוי להתקשות בהתהפכות או לבצע אותה באופן לקוי (התהפכות לצד אחד בלבד, התהפכות כמיקשה אחת, חבטות בראש במהלך התהפכות וכו'). התרגילים שלפניכם מיועדים לתינוקות שהתבנית התנועתית של ההתהפכות אינה ברורה להם, אך הם מסוגלים לבצע את כל השלבים המקדימים. קושי באחת מהפעולות המצויינות למעלה ידרוש התייחסות ספציפית, מקדימה.

תרגילים להתהפכות מהבטן לגב

1. היפוך ג'ודו : בשכיבה של התינוק על הבטן, נעביר את יד שמאל שלנו מתחת לבין החזה של התינוק ונאחוז בזרוע של יד ימין שלו. ביד ימין שלנו נאחוז מאחורי ברך שמאל של התינוק. לאט לאט נקרב, בעזרת שתי הידיים שלנו, את יד ימין וברך שמאל של התינוק, אחת אל השניה. במהלך ההתקרבות, ברך שמאל תגדיל כיפוף והתינוק יעבור לאט לשכיבה על צד ימין ומשם להתהפכות אל הגב.

2. העברות משקל (1) : באחיזה של התינוק משני צידי הכתפיים, נעביר משקל שלגופו מצד לצד בניעות נעימות. לשים לב שמשקל פלג הגוף העליון עובר ממרפק אחד לשני, בהתאם לניעות.

3. העברות משקל (2) : כאשר בית החזה נשען על המרפקים בשכיבה על הבטן והראש זקוף, נכופף את ברך שמאל הצידה לכיוון הבטן, תוך כדי העברת משקל לצד ימין. נמתין עד שהראש יונח לאט על המשטח, ורק אז נשלים את ההתהפכות. כנ"ל לצד השני.

4. אביזרים : כשהתינוק על הבטן, נעודד אותו להעביר משקל לאחד הצדדים ע"י צעצוע שיוגש לו בצד הנגדי, קצת מלמעלה. הנסיון להגיע אל החפץ יגרום לתינוק להעביר משקל לצד הנגדי ולפתוח את בית החזה לקראת התקרה ועקב כך, להתהפך.

תרגילים להתהפכות מהגב לבטן

1. רוטציות : בשכיבה של התינוק על הגב, נכופף את ברך שמאל שלו ונטה אותה ימינה, אל מעבר לקו אמצע הגוף. בשלב זה נוודא שפלג הגוף העליון עדיין פונה לשמיים ואינו מצטרף כמקשה אחת לאגן הפונה ימינה. נעודד את תנועת הרוטציה (סחיטה) במותן ע"י טפיחות קלות על בית החזה, שיאפשרו שחרור של המותן וכך תתקיים הפרדה יפה בין פלג הגוף העליון לתחתון. הפרדה זו הנה הבסיס להעברות משקל של הרגליים שנדרשות להתהפכות.

2. מרוטציה להתהפכות : בשלב הבא, נבצע רוטציה במותן (ראה סעיף 1) ונמשוך את התנועה עד להשלמת התהפכות. כלומר, ברך שמאל מגיעה לרצפה בצד ימין, רוטציה במותן, בית חזה פונה בעקבות האגן, עד להשלמת ההתהפכות. אם התינוק מתקשה להשלים את ההיפוך, אפשר לעזור לו ע"י גירוי השרירים הצידיים וזוקפי עמוד השדרה.

3. שכיבה על הצד : כשהתינוק שוכב על אחד הצדדים, נעודד התהפכות ע"י הושטת צעצוע מעט רחוק מהישג ידיו של התינוק. כשינסה להתקרב ולאחוז בו – ישלים היפוך.

4. יד לרגל נגדית : כשיד אחת של התינוק "אוחזת" ברגל נגדית (למשל יד ימין ורגל שמאל), ע"י אחיזה שלנו, כמובן, נגלגל את התינוק מצד לצד, אפשר עד כדי שכיבה על הצדדים. כנ"ל אפשר לבצע כאשר שתי ידיים של התינוק אוחזות בשתי רגליים שלו, וכולו "מכונס" פנימה.

5. אביזרים : בעזרת צעצוע נגרה את התינוק לעבור עם היד את קו אמצע הגוף. הרגליים מורמות בשלב זה למעלה (אפשר לעשות זאת עבורו). לאט לאט נרחיק את הצעצוע מהישג ידו. מעקב של היד שלו אחרי הצעצוע יביא להיפוך. כנ"ל ניתן לבצע ע"י אחיזה של התינוק בצעצוע כלשהו ומעבר קו אמצע הגוף, תוך כדי אחיזת הצעצוע, עד להיפוך.

*** *** ***

טיפים נוספים, הדרכה ותרגול ניתן לקבל בסדנאות לליווי התפתחותי לתינוקות או במפגשים פרטניים.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 15 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/1909/התפתחות-תינוקות-התהפכות

  השאר תגובה למאמר זה

  רונית רוט חנניה

  וויסות הוא תחום חשוב בהתפתחות התינוק והתפתחות הילד. במאמר נסקור את התחומים בהם משתקפות בעיות בויסות (אכילה, שינה, רגשות ועוד) ונעלה למודעות את הקשר בין בעיות אלה לאיכות חיי הילד. מודעות לאופני הטיפול בבעיות הקשורות לוויסות יכולה לסייע להורים וילדיהם המתמודדים עם קשיי וויסות וקשיים נלווים בשנות החיים הראשונות.

  על ידי: רונית רוט חנניהl משפחה וזוגיות> הורותl 07/04/2009 lצפיות: 18,565
  ענבל שמיר

  המאמר דן ביכולת של התינוק לזקוף את הראש בשכיבה על הבטן. מתי התינוק אמור להרים את הראש? למה תינוקות רבים מתקשים בשלב זה? איך נוכל לעודד תינוק לזקוף את הראש? ושאלות נוספות עליהן עונה המאמר וכן תרגילים שימושיים לבית.

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 01/04/2007 lצפיות: 19,042

  כל תינוק הוא עולם ומלואו. כן, לכל אחד קצב משלו. אך רצוי וטוב לדעת על אבני דרך בהתפתחות.אם תינוק מדלג על שלבים או מאחר מאוד, תמיד רצוי ,נחמד,ומרגיע לקבל הדרכה לעודד וללוות את שלבי ההתפתחות.

  על ידי: tinokotl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 20/12/2010 lצפיות: 779
  ענבל שמיר

  התפתחות תינוקות ופעוטות - עקרונות והסברים על שלבי ההתפתחות המוטוריים של תינוקות מלידה עד הליכה

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/03/2010 lצפיות: 3,013

  התפתחות התקשורת בשנה הראשונה מהווה את התשתית להתפתחות השפה בהמשך. התפתחות השפה (גם הבנה של שפה וגם היכולת לדבר, כלומר, להפיק שפה) מושפעת מהתפתחותו של הילד בתחומים נוספים: התפתחות מוטורית, התפתחות שכלית (קוגנטיבית), נוירולוגית, רגשית וכן היא מושפעת מהשמיעה שלו. כאשר ילד מראה תמונה של עיכוב בהתפתחות השפה חשוב מאד לבצע, לפני כל התערבות אחרת, בדיקת שמיעה. ליקוי שמיעתי עלול לפגוע פגיעה משמעותית בהתפתחות השפה. ילד שאינו שומע, לא שומע את השפה שמדברים סביבו, לא לומד להבין ועל כן גם לא יכול להפיק שפה.

  על ידי: דותן שl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 31/01/2012 lצפיות: 294

  תחילת החודש השלישי לחיים מאופיינת בעיקר בתחילת יצירת קשר סוציאלי הן דרך החיוך החברתי והן דרך יצירת קשר עין רציף ומלא הבעה. בקרו באתר :www.laisrael.net

  על ידי: ציפיl אימון אישי - Coaching> אימון משפחתיl 03/08/2008 lצפיות: 131,550

  מחקרים הנערכים מדי שנה בקרב תינוקות מצביעים על קשרים סיבתיים חזקים בין צריכת שמני אומגה 3, במיוחד DHA השייך לשפחה זו, לבין תפקוד פונקציות קוגניטיביות, חדות ראייה והתפתחות מוחית. התגלה כי התפתחות האינטנסיבית והמורכבת ביותר של מוח האדם נופלת על שליש האחרון של הריון ונמשכת עד לגיל שנתיים אחרי הלידה. פירושו של הדבר הוא שבמהלך התקופה התפתחותו של הילד תלויה רבות בדיאטת התזונה שלו, כלומר בצריכה של מרכיבי מזון חיוניים, במיוחד של חומצות שומן רב בלתי רוויות ממשפחת אומגה 3.

  על ידי: דימה פרידריךl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 03/11/2009 lצפיות: 266

  הליכה תינוק "קומנדו" ילדים "פרפקציוניסטיים" על מה יש לשים לב אצל תינוקות שמתמהמהים ללכת ? איך נעודד הליכה ?

  על ידי: הדר בר יוסףl משפחה וזוגיות> הורותl 25/03/2009 lצפיות: 7,624

  התפתחות קוגניטיבית אצל תינוקות הינו תהליך מורכב ומעניין לא פחות מהתפתחות מוטורית. האם שאלתם את עצמכם מה זוכר התינוק הצעיר מהשירים, הסיפורים והפרצופים שרואה ? מהם מגבלות הזיכרון של תינוקות צעירים ? מה כן יכולים לזכור או להיזכר ?. שיעור קצר בהתפתחות הזיכרון אצל תינוקות צעירים ומאפייני הזכרון של תינוק מגיל חודש עד גיל חצי שנה.

  על ידי: toddlersl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 19/10/2012 lצפיות: 1,264

  קוליק נשמע כמו שם של דמות מאחת מהסדרות בערוץ הילדים אך במציאות מדובר על בעיית גזים אצל תינוקות , בעייה נפוצה אצל כמעט 100% מהתינוקות בעולם, בעיה זו גורמת אי נוחות רבה לתינוק, להוריו , לשעות שינה של ההורים ובמשך שנים רבות הורים רבים היו משתמשים רק בפתרונות של תרופות סבתא שעברו ויראלית מפה לאוזן מדור לדור- ולצערם הרב של ההורים לרוב עצות ותרופות סבתא אלו ממש לא עוזרות ולא עזרו- לא בצורה המהירה שהורים רצו לפחות.

  על ידי: מיכל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 24/02/2015
  מיקי שחם

  מעטו של מיקי - חידושי ומחקרי תאי גזע: מחקר בתאי גזע מראה תוצאות מבטיחות עבור חולי שבץ מוחי קשים. הזרקה של תאי גזע למוח של נפגעי שבץ עשויה לעזור לשחזור ארוך הטווח שלהם, כך עולה ממחקר מבטיח, אך ראשוני מאימפריאל קולג 'בלונדון בבריטניה. שבץ מתרחש כאשר יש הפרעה או ירידה בזרימת דם למוח.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/02/2015
  מיקי שחם

  מעטו של מיקי - חידושי ומחקרי תאי גזע: עשה תאי גזע במו ידיך מטיפת דם בודדת. בפריצת דרך משמעותית, צוות של מדענים פיתח שיטה ליצירת תאי גזע פלוריפוטנטיים משרים (hiPSCs) מטיפת דם מדקירה באצבע. תאי hiPSCs דומים להפליא לתאי גזע עובריים אנושיים הם משאבים יקרי ערך למחקר מדעי. מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/01/2015
  שרה מעוז מזרחי

  ידוע כי דיקור סיני עוזר לדברים רבים ולמבוגרים בתחומי הבריאות השונים, אך מה עם ילדנו? איך הדיקור הסיני יכול לעזור בבעיות שונות לתינוקות ולילדים? מה שיטת הטיפול? במה אפשר לטפל? איך הדיקור פועל ובאילו דרכים?

  על ידי: שרה מעוז מזרחיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/12/2014 lצפיות: 18

  תוך אבחון אוטיזם מוקדם ניתן יהיה לעכל את הבשורה המרה כבר בשלב ראשוני ולהעניק לילד את התמיכה והטיפול המקצועי להם הוא זקוק. מתן טיפול בגיל מוקדם הוא אשר יגדיל את הסיכויים של הילד למיצוי יכולות התפקוד והתקשורת שלו.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 04/12/2014 lצפיות: 31
  מיקי שחם

  מחקר בבית ספר Ostrow לרפואת השיניים, חושף פרטים חדשים איך חבילות של עצבים ועורקי האינטראקציה עם תאי גזע פועלים וגם מציג טכניקות מהפכניות איך התאים מתפקדים בבעלי חיים. החוקר הראשי, יאנג חי, מנהל המרכז לביולוגיה מולקולרית Craniofacial בבית הספר לרפואת השיניים אוסטרוב, ועמית המחקר הו זאו, חיברו את המאמר, המופיע בכתב העת STEM CELLS.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 03/12/2014
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תאי סרטן השד מסווים עצמם לתאי עצב על מנת לגרום לגידולים במוח. טיפול וריפוי מסרטן השד אינו מבטיח שהמחלה לא התפשטה למוח. לעתים קרובות מדי, לעיתים שנים לאחר האבחון הראשוני של תאי סרטן השד, מתגלים גידולים חדשים בתוך המוח. קבוצת חוקרים מקווה שמצאה איך זה קורה.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 02/11/2014 lצפיות: 21
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: הגנת תאי T מפני זיהומים לאחר השתלת תאי גזע. כאשר חולים צריכים לעבור השתלת מח עצם, ההליך מחליש את המערכת החיסונית שלהם. וירוסים שנשמרים במערכת חיסונית בריאה יכולים לגרום לזיהומים קטלניים. נמסר על ידי מיקי שחם כי מדענים באוניברסיטת מינכן ((TUM יחד עם עמיתים מפרנקפורט, פיתחו שיטה שיכולה להציע למטופלים הגנה נגד זיהומים לאחר השתלה. השיטה כבר שמשה לטיפול במספר חולים בהצלחה.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 02/10/2014 lצפיות: 39
  ענבל שמיר

  המאמר סוקר את שלבי ההתפתחות המוטוריים של תינוקות, עפ"י סדר התרחשותם, מגיל לידה עד גיל שנתיים.

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/03/2010 lצפיות: 32,993
  ענבל שמיר

  התפתחות תינוקות ופעוטות - עקרונות והסברים על שלבי ההתפתחות המוטוריים של תינוקות מלידה עד הליכה

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/03/2010 lצפיות: 3,013
  ענבל שמיר

  עמידה והליכה אצל תינוקות - הסברים ותרגילים

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 14/03/2010 lצפיות: 7,792
  ענבל שמיר

  הסברים על שלב הישיבה ולמידת ההתיישבות אצל תינוקות

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואהl 14/03/2010 lצפיות: 753
  ענבל שמיר

  הסברים ותרגילים למודעות גוף אצל תינוקות

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 14/03/2010 lצפיות: 468
  ענבל שמיר

  מהי היפוטוניה אצל תינוקות.

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 14/03/2010 lצפיות: 428
  ענבל שמיר

  חגורת הכתפיים - הסברים ותרגילים לחיזוק

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 14/03/2010 lצפיות: 516
  ענבל שמיר

  טורטיקוליס אצל תינוקות - הסברים וגישה טיפולית

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 14/03/2010 lצפיות: 752
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast