חוויה מעצימה אישית

10/11/2008 • על ידי • 166 צפיות

אנשים רבים מגיעים בחייהם לצומת דרכים, שבה הם מרגישים מתוסכלים, ממורמרים, תחושת פיספוס, חוסר סיפוק בכל תחומי החיים. נשאלת השאלה מדוע? האם יש לנו את היכולת לשנות תחושות אלה? האם זה תלוי רק בנו? האם יש השפעה לסביבה הקרובה והרחוקה?

בטרם נענה תשובות לשאלות אלו , עלינו  לבדוק עם  מדוע תחושות אלה עולות ומתי? האם אנו מספיק אמיצים להתבונן בצורה אמיתית וכנה פנימה ולראות מה הנחת היסוד שלנו (פרדיגמה), שהובילה לפרשנויות שממנה קיבלנו החלטות ויצאנו לפעולות ולתוצאות השונות בחיינו, עלינו לעשות תחקיר אמיתי כמו שעתונאי סוקר כתבה ומפרסם אותה בצורה הכי אמיתית

אחת הדרכים היא שאילת שאלות אמיתיות והכי אובייקטיביות שניתן, כגון:

1. מדוע אנו מרגישים כך?

2. מה היתה תרומתנו לתחושה זו?

3. האם לקחנו אחריות על מעשינו?

4. האם אנו עסוקים בלהאשים את הסובבים אותנו?

5. האם אנו עסוקים בלתת הסברים ותרוצים לתחושות אלו?

6. האם אנו רוצים ומסוגלים לשנות הרגלים?

7. האם אנו רוצים וחשוב לנו להכניס משב רוח חדש לחיינו?

ועוד שאלות נוספות, כדי  לבדוק מה הדבר האמיתי שקיים בנו שרוצים לשנות עלינו להבין  מה אנו ומי אנו רוצים להיות בהווה שישנה את העתיד שיבוא. לעבוד מתוך חזון אמיתי איך היינו רוצים להיות ולהתנהל בחיינו לאחר השינוי, לכל אדם יש ברמה כזו או אחרת מודעות עצמית וביקורת פנימית שמנחה אותו להתנהל מול הסביבה הקרובה והרחוקה, ישנם פעמים שמצליחים יותר או מצליחים פחות, חשוב להבין שאין בסדר או לא בסדר הרעיון הוא להבין מה מעקב וגורם לך הרגשה של תסכול ומרירות ומה יכול לקדם את מערכת היחסים שלך בכל תחומי החיים ולהגיע לתוצאות רצויות.

לדוגמה: שינוי מקום העבודה - עלינו לפרוט את השאלות ברמה כזו שהתשובה תהיה ברורה לנו ותעזור לנו לפעול מהמקום החדש שבו אנו רוצים להיות, שאילת השאלות שעלינו לשאול את עצמנו הם:

1. מדוע אני רוצה לעזוב את מקום עבודתי?

2. מה הייתה תרומתי לתחושה זו?

3. האם פעלתי מתוך 100% שלי להשגת התוצאות?

4. מה הם יחסי האנוש שלי בעבודה?

5. האם דפוס ההתנהגות שלי בעבודה הנוכחית דומה למקומות העבודה בעבר?

6. האם קיימת אפשרות שאוכל לראות במקום עבודתי הנוכחי כמאתגר ולהתקדם?

7. האם עלי להשקיע בלמידה במסגרת תחום העבודה?

8. האם אני מספק מקצועי?

9. האם עלי לשנות את תחום העיסוק?

10. האם הוא גורם לי להנאה וסיפוק?

11. האם התסכול נגרם כתוצאה משכר עבודתי?

12. מה תהייה השפעת הסביבה על החלטתי?

13. תוך כמה זמן אני אמצא את עצמי במקום עבודה חדש?

14. האם עלי להתפשר בשכר כדי לעסוק בתחום החדש?

יכולות לצוץ שאלות נוספות ומגוונות, החשוב הוא לענות על כל שאלה ושאלה בצורה הכי כנה ואמיתית לערוך סוג של טבלה לבדוק מה מקדם? מה מעקב? מה האפשרויות שלי? האם אני יכול להיות מחוסר עבודה ולמשך כמה זמן? בתום מתן התשובות השימוש בדמיון יכול ליצור את התחושה שאנו נמצאים במקום החדש, על ידי תחושה של איך אני אהיה שם, מה אני מרגיש, האם זה מעלה לי חיוך על הפנים, האם אני מאושר, האם תחושה זו מעלה בי הרגשה של סיפוק. איך אני מתנהל במקום החדש מה הם יחסי האנוש שלי, ברגע שאנו חשים את התחושות האלה  אנחנו שם נמצאים בהוויה של המקום החדש, היכולת שלנו להתחיל לפעול לשינוי הינה מוחשית וניתנת  לביצוע כל שעלינו לעשות הוא לצאת למסע החדש ממקום שבו אנו יודעים וברורים לעצמנו איפה אנו רוצים להיות.

פעולה זו נכונה לכל מערכות היחסים שסובבת אותנו, יחסי הורות, זוגיות, חברים, ועוד.  ברגע שאנו לוקחים אחריות על מה שקורה מקרינה על הסיבה הקרובה והרחוקה, יכולת הקבלה העצמית והשינוי בחיינו יש בה השפעה רבה על הסובבים אותנו  יוצרת מערכת יחסים שבה אנו מפקידים הפקדה נכבדה בבנק הרגשות שלהם, ההקשבה ממקום נקי בלי דעות קדומות, קבלת האחר, נתינה ללא תמורה, אהבה, הכלה, עוזרת לנו להעצים את מי שאנו.

חשוב לזכור שעלינו לפעול בכל תחומי החיים מתוך ערכים שקיימים בנו וביושר פנימי. אין בסדר ולא בסדר אין כישלון לעומת הצלחה, היכולת שלנו לבדוק עם עצמנו בכל פעם שהשגנו תוצאה שונה מה היה הגורם שהביא אותנו לזה ולשנות את דפוס הפעולות ממקום חדש עם תובנות להצלחה!!

מזל כהן - מאמנת אישית

אודות כותב המאמר

mazal cohen

בת 47, נשואה + 3 בנות, בוגרת בית ספר אדלר להורים, בוגרת קורס השבת הסמכות ההורית של פרופסור חיים עומר, בוגרת קורס התמודדות ההורים לילדים מתבגרים שנוהל על ידי הרצל כחלון, בוגרת קורס מאמנים בבית ספר comeet בנהלתו של יגאל רווה, ובימים אלו מאמנת אישית.  

 Elmaz03@gmail.com

לפניות ניתן ליצור קשר לנייד 052-3256604