דורה החוקרת - על הסדרה

08/12/2008 • על ידי • 3,776 צפיות

דורה התחילה בתור רעיון ליצור סדרה מצוירת שגם תשעשע ילדים וגם תאתגר ותלמד אותם. מאז הצליחה התכנית ברחבי העולם וגם בישראל. במהלך הרפתקאותיה, נתקלת דורה בחידות ובמצבים בהם צריך לחשוב ולהשתמש בכישורים של קואורדינציה, היגיון וכישורים חברתיים כמו בקשת עזרה מאחרים. הסדרה מראה איך אפשר לפתור בעיות בשיתוף פעולה, וכך דורה פוגשת דמויות אחרות. אחת הדמויות העיקריות היא בוטס, קופיף חביב במגפיים. בוטס ודורה הם החברים הכי טובים, ועוזרים אחד לשני. בוטס עוזר לדורה לטפס למקומות גבוהים כמו עצים כאשר היא לא יכולה לעשות זאת לבד. במקור בוטס תוכנן להיות עכברון קטן שדורה תיקח איתה למסעותיה, אבל נראה היה יותר נכון שבוטס יהיה כמו כל ילד רגיל לפני בית ספר או שרק מתחיל את בית הספר. הוא אינו יודע לקרוא טוב, וצריך עזרה מאחרים בהרבה דברים, כמו הילדים הצופים בתכנית. כך יש לדורה תמיד חבר שהולך איתה, מה שהופך את המסעות והחקירות שלה למעניינים, משעשעים וכיפיים יותר. הדמות הרעה בתכנית היא סוויפר. סוויפר הוא שועל ערמומי במסכה שמנסה להכשיל את דורה ובוטס, והוא גונב חפצים לא שלו. דורה מנסה לעצור אותו ומצליחה בדרך כלל.

דורה החוקרת הפכה לדמות אהודה מאוד במשך השנים. נדיר שסדרה שהחלה ב1999 ומשודרת כבר 10 שנים, ממשיכה להיות פופולארית ורלוונטית. הסיבה להצלחה הגדולה היא כנראה בתפקיד של דורה – ללמד ולעזור לילדים, בכיף, ובעזרה על ידי שימוש בדמיון ובמחשבה. רוב התכניות לילדות למשל, עוסקות בנסיכות ואגדות. ויש עוד יותר תכניות וצעצועים לבנים כמו בובות של דמויות, לוחמים, מכוניות קטנות ועוד. עם מי יזדהו הילדות הסקרניות שמעניין אותן לחקור את העולם המופלא מסביבן? דורה היא אחת התכניות היחידות שעוסקות בנושא. גם מבוגרים רואים בתכנית דבר חיובי. המסעות של דורה מזכירים להם את הילדות שלהם, כשלא היו מחשבים וכל יום היה הרפתקה עם החברים, בפארקים ובחיק הטבע. דורה מעודדת את הילדים להסתקרן ולחקור את העולם סביבם. למרות שהסדרה מיועדת במקור לבנות, הרבה בנים אוהבים את התכנית. סדרה נוספת של היוצרים, "גו דייגו גו", מספרת על ההרפתקאות של בן דודה של דורה, דייגו, ומאפשרת גם לבנים ליהנות מהסגנון של התכנית המקורית.

חוץ מהסדרה, יצאו גם מספר סרטי דורה. הסרט האחרון של דורה מספר על איך דורה הצילה את נסיכת השלג. דורה החוקרת מגלה שקייטלין הנסיכה נכלאה במגדל על מכשפה רעה, והיא ממהרת לעזור לה. הסרט המצויר מספר לילדים סיפור מרתק ומהנה, בעל עלילה טובה ואתגרים רבים. דורה מעודדת את הילדים להסתקרן וללמוד דברים בסיסיים כמו סוגי צבעים, הבדלים של גודל בין חפצים ופתירה של בעיות וחידות שונות. כמו כן הסרט מלמד את הילדים על מגוון התרבויות ועל סובלנות לתרבויות האחרות. כך נעשה גם בפרקים החדשים של הסדרה דורה - כל פרק דורה פוגשת בחבר ממקום אחר ותרבות אחרת, יחד הם מגלים דברים חדשים ומרתקים.