צו הרחקה

פורסם: 08/12/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 1,371 | Share

במסגרת חובתו של הבעל לתשלום מזונות בעקבות הגירושין, הוא מחויב גם לדאוג לחירותה של בת זוגו לשעבר ולחופש שלה. זכותה של האישה לחירות כוללת ניהול שגרה שקטה, שאינה מופרת על-ידי התגרויות והטרדות הבעל ולא על-ידי אלימות פיזית או מילולית מכיוונו. במידה וזכויות בסיסיות אלו מופרות על-ידי הבעל, רשאית האישה להוציא כנגדו צו הרחקה. האישה יכולה לבחור להוציא נגד בעלה צו הרחקה זמני במסגרת תביעת המזונות, או לחילופין להגיש תביעה נפרדת שתכפה עליו צו הרחקה קבוע. הפסיקה בנושא קובעת במפורש כי לא חייבת להתבצע התעללות פיזית כדי להצדיק הוצאת צו הרחקה ומספיקים מקרים של התעללויות נפשיות, פסיכולוגיות והשפלות.

תוקפו של צו ההרחקה הינו שנה אחת מיום הוצאתו ומידת חומרתו רשאית להיקבע על ידי בית הדין, בהתאם לפרטי התיק הספציפי.

בכדי להבטיח את החיים השלווים והבטוחים של האישה והילדים, רשאי בית המשפט להוציא צו הרחקה שאוסר על הבעל להיכנס לדירת המגורים. במקרים בהם הוגשה בקשה לצו הרחקה, אך בני הזוג חיים באותה דירה, העיקרון הבסיסי על פיו פועלים בתי המשפט הוא כיבוד זכות הקניין של הבעל. אלא שגם במקרים אלו, אם הוכח שהבעל נוהג באופן שיטתי בצורה אלימה וברוטאלית, השוללת מאשתו ומילדיו את הזכות לחיים שקטים וחופשיים ולא נראה פתרון הגיוני להמשך מגוריו של הבעל בדירה בצורה שלא תפגע במשפחתו  -  יוצא כנגדו צו הרחקה מן הקניין המשותף של בני הזוג.

על פי לשון החוק, אם קיימת אפשרות טכנית והגיונית לחלק את הקניין המשותף של הזוג ל-2 ובכך ליצור הפרדה שתמנע חיכוכים ואלימות מצד בני הזוג, הרי שפתרון זה יהיה עדיף על הרחקתו הטוטאלית של הבעל מהדירה.

מטרתו של הוצאת צו הרחקה היא אך ורק להגן על אחד מבני הזוג במקרים של אלימות (על כל גווניה) ולא כדי ליצור הפרדה בין בני הזוג שתאפשר להם לשקול את המשך יחסיהם. לפיכך, במקרים בהם נקלעים בני הזוג לסכסוך זוגי והם מתגרים זה בזה בצורה הדדית, לא קיימת עילה, מצד שום צד, להוצאת צו הרחקה כנגד בן זוגו.

חשוב לציין שאין בהוצאת צו הרחקה כדי להשפיע על חזקתו החוקית של צד זה או אחר בקניין המשותף של בני הזוג. כלומר, במידה ואישה מוציאה צו הרחקה נגד בעלה, אין פירוש הדבר שהוא מאבד את קניינו על הדירה, אלא שהוא מורחק ממנה באופן זמני, עד שבית המשפט יחליט אחרת.

בתי הדין בישראלים נוטים לאשר ביתר קלות הוצאת צו הרחקה במקרים בהם הבעל כבר עזב את הבית (במידה ובני הזוג התגרשו או נפרדו והבעל מצא קורת גג אחרת). הסיבה לכך היא שבמקרים הללו הוצאת הצו לא תותיר את המורחק חסר קורת גג. לעומת זאת, בקשה להוצאת צו הרחקה כנגד אדם שחי עם אשתו תחת קורת גג אחת תיבחן בצורה מחמירה יותר ובית הדין יחתור ככל שיוכל להביא לפשרה בין בני הזוג, שתוכל לאפשר להם להמשיך לחיות תחת קורת גג אחת בהפרדה שלא תגביל ע את החירות ותחושת הביטחון של האישה וילדיה.

רצוי להיוועץ עם משרד עורכי הדין המטפל בתיק,  בכל תהליך צו ההרחקה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/21268/צו-הרחקה

  השאר תגובה למאמר זה

  אחת מהנורמות המושרשות והבעייתיות ביותר בדיני המשפחה, הינה הנורמה אשר קובעת את חיוב האב בגובה מזונות ילדים. מדובר בנוסחה אשר יוצרת לעיתים די קרובות תוצאה בלתי מאוזנת, בלתי צודקת ובלתי אפשרית כלפי האב.

  על ידי: אידאה - זכויות הגבר במשפחהl חוק ומשפט> דיני משפחהl 07/06/2011 lצפיות: 197
  עו"ד מירית ענתבי

  במסגרת מאמר זה נעמוד על תביעות נזיקין ולשון הרע ככלי למיגור מגפת תלונות השווא במסגרת הליכי גירושין; כלי עוצמתי - תביעות נזיקין "בתוך המשפחה" – שכיום, לא נעשה בו שימוש מספיק במסגרת הליכי גירושין, הן בבית משפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני;כלי, שיש בו מניסיוני להביא לצמצום הסכסוכים במסגרת הלוחמה המתאפיינת בתביעות ו/או בתלונות שווא המוגשות בין הצדדים. נושא תביעות הנזיקין "בתוך המשפחה", מכיל עולם ומלואו, ובשנים האחרונות תפס תאוצה רבה והוכיח יעילותו בצמצום תופעות רבות, בהן תביעה בגין תלונות שווא.

  על ידי: עו"ד מירית ענתביl חוק ומשפט> דיני משפחהl 11/07/2014 lצפיות: 28

  חוק הירושה קובע מה יקרה במותו של אדם באם לא השאיר אחריו צוואה. למשל, באם הותיר נפטר במותו אישה וילדים, האישה תקבל מחצית מנכסיו ו/או זכויותיו של הנפטר וילדיו יקבלו את המחצית השנייה.

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפטl 30/06/2014 lצפיות: 11
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  תביעה למשרד הביטחון להכרת זכות כנכה מורכבת משני שלבים עיקריים: האחד הגשת התביעה ובירורה ע"י קצין התגמולים, והאחר, ככל שקצין התגמולים מאשר קשר סיבתי בין הליקוי / נכות לבין השירות הצבאי.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפטl 11/03/2014 lצפיות: 52

  לאחרונה, התקבלה תביעה שהוגשה ע"י חברת Puma, בעלת סימן מסחר רשום (דמות חתול מקפץ), נגד חברת סיטי ווש, המייבאת פריטי לבוש בהם מוטבע חתול מקפץ בשם טיגריס. חברת Puma טענה כי השימוש בחתול מקפץ על מוצרי סיטי ווש, מהווה הפרת סימן מסחר של Puma. בית המשפט קיבל את טענת פומה ונתן צו מניעה קבוע לפיו סיטי ווש תחדל ותימנע, כעת ובעתיד מכל עיסוק מסחרי במוצרים המפרים, ובכל מוצר הנושא את דמות החתול המקפץ בו עשתה שימוש. כמו כן, נתן צו להשמדת המוצרים המפרים שנתפסו על ידי רשות המכס.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 46

  לאחרונה, דחה בית המשפט השלום בקשה של חברות ביטוח וברוקר לבטל את צירופם כנתבעים לתביעה נזיקית שהוגשה בישראל בגין נזק למטען. חברת הביטוח והברוקר, שהיו חלק מן הנתבעים, טענו כי קיימת תניית שיפוט ייחודית לבית המשפט באנגליה ויש לכבדה. בית המשפט בחן כל כלל נסיבות המקרה וקבע כי אין לכבד את התנייה וכי גם התביעה נגד נתבעות אלה, תידון בישראל ולא באנגליה, על אף תניית השיפוט הייחודית.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 96

  בהחלטה שניתנה לאחרונה, דחה בית משפט השלום בתל אביב טענה של חברה זרה וקבע כי הדיון בתביעה בגין נזק למטען אשר הובל מארצות הברית ליוון, יתקיים בישראל. החברה הזרה טענה, בין היתר, כי כתב התביעה נמסר לגורם בישראל שלא מהווה מורשה שלה, אך בית המשפט דחה את הטענות.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 37

  לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בחיפה בקשה של חברת הובלות איטלקית לעיכוב ההליכים נגדה בתביעה שהגיש נגדה יבואן בישראל בגין נזק למטען. ההליכים עוכבו בשל תניית שיפוט זר הקבועה בשטר המטען. חברת ההובלות האיטלקית טענה כי שטר המטען קובע כי בכל מחלוקת בין הצדדים הסמכות לדון תהיה לבית המשפט בורונה באיטליה, ולפיכך אין לבית המשפט בארץ סמכות לדון בתובענה בדבר הנזקים שנגרמו למטען בדרכו לארץ. בית המשפט קיבל את הטענה ועיכב את ההליכים המשפטיים נגדה.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 49

  לאחרונה, התקבל ערעורו של יצואן אשר תבע פיצויים מהמשלח הבינלאומי בשל איחורים בהגעת סחורה חקלאית ליעדה וריקבונה בשל כך. בית משפט השלום, אשר הכריע בתביעה בחודש מרץ 2013, דחה את תביעת היצואן משום שלטעמו הוא נכשל בהוכחת הקשר שבין התרשלות המשלח לבין הנזק שנגרם לסחורה. בית משפט השלום קבע כי היצואן לא הצליח להוכיח שהסחורה נשלחה ליצוא כשהיא במצב טוב וכי הנזק נגרם דווקא בשל ההובלה.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, אור כהן ששוןl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 102

  לאחרונה, נדחתה בקשת חברה להורות על ביטול פסק בוררות שניתן במחלוקת בינה לבין חברת שילוח בינלאומי ועמילות מכס. החברה טענה כי הבורר התעלם מראיות מסוימות שהוצגו בפניו ופסק בניגוד לדין, אך בית המשפט דחה את הטענות ואישר את פסק הבורר. בית המשפט קבע כי הבורר פעל כהלכה במסגרת המתווה שהוסדר לו על ידי הצדדים ולא סטה ממנו.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 49

  קורס הנהלת חשבונות מקנה לכם את הכלים להיות המנגנון שמפקח על הכניסה והיציאה של כסף. לפיכך כל עסק זקוק למנהלי חשבונות על מנת שיפקחו על התזרים המזומנים של העסק.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 11/02/2013 lצפיות: 64

  המאמר סוקר מגוון שיטות של העלמת קמטים בפנים ללא צורך בניתוח. במאמר ניתן לקרוא על תכשירים שונים המסייעים במלחמה בקמטים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 11/02/2013 lצפיות: 219

  חוגי בית הם מפגשים קבוצתיים שמתקיימים בבתים פרטיים במתכונת של אירוח ביתי. בכתבה תקציר על מיטב המרצים לחוגי הבית ועל היתרונות שלהם..

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 11/02/2013 lצפיות: 158

  שירותי סיעוד מספקים לקשישים את העזרה בביצוע מטלות שונות בהן הם מתקשים בחיי היומיום. לעתים מדובר גם על ניידות לשמה. מטפלים סיעודיים מסייעים לקשיש לשמור על איכות החיים למרות הקושי, תוך שמירה על כבודו.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 11/02/2013 lצפיות: 43

  כל מה שצריך לדעת על דודי שמש! מאמר מקצועי שיעשה לכם סדר בנוגע לדודי השמש, יתרונות השימוש, התקנה ועוד...

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 119

  מכשיר הטלפון הנייד הוא עולם ומלואו בפני עצמו. הזיכרון של המכשיר מכיל מידע בעל ערך רגשי וערך כספי. על אף הרגישות הרבה של מכשירי הטלפון הניידים וריבוי הגנבות, משתמשים רבים לא טורחים לבצע גיבוי למידע שבזיכרון. אפליקציות שחזור הודעות sms עומדות לרשות בעלי הסמארטפונים. בעלי טלפונים אחרים יוכלו לפנות למעבדות שחזור מידע במטרה לשחזר פרטי הודעות, נתונים מספר הטלפונים או תמונות.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell מחשבים וטכנולגיה> מחשבים וטכנולגיה - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 654

  רומא היא יעד תיירות מאוד פופולארי. תיירים מכל רחבי העולם מגיעים לרומא בכל חודשי השנה. הישראלים מבקרים בבירת איטליה במתכונת של טיולים עצמאיים או טיולים מאורגנים. הדרכה בעברית ברומא מעניקה לטיול גם ממד תרבותי היסטורי. המדריך מלווה את הסיור באתרים בהסברים מפורטים וסיפורי היסטוריה בשפה העברית. המדריכים המקומיים מציעים הדרכה רק בשפה האנגלית או האיטלקית.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell נופש ותיירות> יעדים בעולםl 07/02/2013 lצפיות: 392

  מגוון סוככים של סוככי השרון מציעים פתרונות אידיאליים עבור צל ועבור הגנה מפני הגשם. אך כדי שתוכלו לבדוק בעצמכם עד כמה מדובר על איכות מוצר באופן ודאי, קיבצנו למענכם כמה וכמה נקודות התייחסות חשובות, שיוכלו לסייע לכם לבחור את הסוכך הטוב ביותר האמין והאיכותי ביותר, שיועיל לאורך זמן.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 07/02/2013 lצפיות: 103
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast