מיץ חמוציות ומניעת מחלות

פורסם: 11/12/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 10,896 | Share

מחקר חדש, שנערך במכון לתזונה וטכנולוגיית מזון באוניברסיטת צ'ילה, שבדרום אמריקה, ופורסם לאחרונה בגיליון של כתב העת המדעי האמריקאי לתזונה, Nutrition, קבע כי שתיית מיץ חמוציות בקרב ילדים, מסייעת במניעת דלקת בקיבה, הודות לרכיבים הייחודים, המצויים בו, אשר מנטרלים את פעילותם המזיקה של חיידקים בקיבה. במסגרת המחקר, נבדקה לראשונה, ההשפעה של צריכה קבועה בילדים של מיץ חמוציות ופרוביוטיקה, שהם חיידקי מעיים ידידותיים, כנגד חיידק מזיק המצוי בקיבה.

מדובר בחיידק הנקרא הליקובקטר פילורי, Helicobacter Pylori, אשר מצוי בקיבתם של רוב בני האדם, אולם, בדרך כלל, אינו גורם לבעיה בריאותית כלשהיא. יחד עם זאת, בקרב חלק מהאוכלוסייה, נוכחותו של החיידק עלולה לגרום למצב דלקתי, לכיב קיבה, אולקוס ולכיב בתריסריון. הפגיעה מתרחשת, כאשר החיידק פוגע בציפוי המגן הפנימי של הקיבה, דבר המאפשר לחומצה לפגוע בדופן. על פי הערכה, כ- 10% מהילדים בעולם המערבי נדבקים עד גיל 10 בחיידק, כ- 15% מהילדים המודבקים יפתחו כיב קיבה, השאר עלולים לסבול מכאבי בטן, אך מצב כרוני בילדים עלול להגביר עבורם את הסיכון לחלות בסרטן הקיבה בבגרותם.  

במחקר השתתפו 295 ילדים, בגילאי 6 עד 16, אשר אובחנו, באמצעות מבחן נשיפה, כנשאים של החיידק, אך עדיין לא סבלו מתסמינים. המשתתפים חולקו לארבע קבוצות, באופן אקראי, וצרכו משקאות שונים, בכמות של 200 מ"ל, מדי יום, במשך שלושה שבועות. הקבוצה הראשונה צרכה משקה, המכיל מיץ חמוציות בשילוב פרוביוטיקה, הקבוצה השנייה צרכה משקה, המכיל פרוביוטיקה ללא חמוציות, הקבוצה השלישית, צרכה משקה, המכיל מיץ חמוציות בלבד ללא פרוביוטיקה והקבוצה הרביעית, ששימשה כבקרה, צרכה משקה פלצבו, שאינו מכיל מיץ חמוציות. לאחר שלושה שבועות בוצעה בדיקת נשיפה שנייה לאבחון הימצאות החיידק בקרב המשתתפים.

מניתוח תוצאות המחקר עלתה תמונת מצב מעודדת, אשר הצביעה על כך, שבקרב הילדים הנבדקים, שצרכו מיץ חמוציות, נמצאה ירידה משמעותית בכמות החיידקים בקיבה, בהשוואה לכמותם לפני צריכת המיץ. נמצא כי, בקרב 16.9% מהילדים שצרכו מיץ חמוציות הייתה הכחדה של  החיידקים. מעבר לכך, בקרב 22.9% מהילדים שצרכו מיץ חמוציות בשילוב פרוביוטיקה הייתה הכחדה של החיידקים, לעומת קבוצת הביקורת בה נראתה הכחדה  רק ב- 1.5% מהילדים  בלבד .

כאשר נבדקו שוב, לאחר שלושה שבועות,  נמצאה חזרה של החיידק בשיעור של כ- 80%, בקרב הילדים בם נמצאה הכחדה מלאה של החיידק .

מסקנת החוקרים, אשר התבססה על פעילותו של מיץ החמוציות, המכיל רכיבים ייחודים, הנקראים פרואנטוציאנידינים, היא כי שתייה יומית קבועה של כוס מיץ חמוציות (200 מ"ל), משפיעה באופן משמעותי על ילדים, הנושאים את החיידק הליקובקטר פילורי ושאינם סובלים מסימפטומים וכתוצאה מכך מסייעת במניעת דלקת ומחלות קיבה.

גם מחקר ישראלי, שפורסם בשנה שעברה, בכתב העת המדעי לתזונה מולקולרית, היוצא בגרמניה, Molecular Nutrition & Food Research, קבע כי מיץ חמוציות מסייע בריפוי אולקוס, על ידי הגברת הסיכוי להצלחת טיפול אנטיביוטי נגד החיידק הליקובקטר בקיבה, הגורם לאולקוס. החוקרים השתמשו במיץ חמוציות מסוג אוושן ספריי. מתוצאות המחקר עלה כי פעילותו של מיץ החמוציות, הודות לרכיבים הקיימים בו, הנקראים פרואנטוציאנידינים, יצרו מנגנון המונע היצמדות חיידקית לדופן הרקמה וכך סייעו לנטרול הפעילות המזיקה של החיידקים. מסקנת החוקרים היא, כי שתייה יומית של שתי כוסות (500 מ"ל ) של מיץ חמוציות, לצד טיפול אנטיביוטי כנגד חיידק הליקובקטר, משפרת את הצלחת הטיפול אצל נשים. המחקר הישראלי נערך על ידי קבוצת חוקרים, מבית הספר לבריאות הציבור, מאוניברסיטת תל אביב ומהמרכז הרפואי רבין קמפוס בלינסון, במסגרתו נבדקה, לראשונה, השפעתו של מיץ חמוציות, כשילוב עם הטיפול המקובל, כנגד החיידק, המורכב משילוב של מספר סוגי  אנטיביוטיקה ותרופה  להפחתה של הפרשת חומצת הקיבה.

מחקרים  אלו  שופכים אור חדש על מיץ החמוציות, שעד כה נקשרו תכונותיו הבריאותיות לדלקות בדרכי השתן ולתרופה עממית לנשים הסובלות מכך. מסתבר, כי מחקר זה ומספר מחקרים נוספים, שפורסמו לאחרונה, מצביעים על האופן בו המרכיבים הייחודיים, המצויים במיץ החמוציות, משפיעים לטובה על הבריאות ותורמים לריפוי של מערכות נוספות בגוף האדם.

מחקר חדש נוסף, שנערך באוניברסיטת אוהיו, בשיתוף אוניברסיטת רוטגרס, שבארצות הברית, קבע, כי שתייה של מיץ חמוציות מונעת את גדילתם והתפשטותם של תאים סרטנים בחלל הוושט ואף מביאה להריסתם. המחקר מקשר זאת לרכיבים האנטי אוקסידנטים, שהם נוגדי חמצון טבעיים, המצויים במיץ החמוציות, הנקראים פרואנטוציאנידים ונחשבים כיעילים במיוחד. במסגרת המחקר החדש, בחן צוות החוקרים את השפעתו של מיצוי מיץ חמוציות על תאי סרטן, שגודלו בתרבית תאים במעבדה ושנחשפו לריכוזים שונים של המיצוי , לעומת דגימות תאים בתרבית, ששימשו כקבוצת ביקורת.

מניתוח ממצאי מהלך הניסוי נראתה השפעה ניכרת של מיצוי החמוציות על הרס התאים הסרטניים, בשיעור של כ – 44%, לעומת התאים הסרטניים, שלא נחשפו למיצוי מיץ החמוציות. בין היתר, מצאו החוקרים, כי ככל שהתאים הסרטניים נחשפו לריכוזים גבוהים יותר של מיצוי חמוציות ולמשך זמן ממושך יותר, כך גדלה  ההשפעה על הרס התאים הסרטניים ועצירת התפשטותם.

מסקנת החוקרים היא, כי למיצוי של מיץ  חמוציות, אשר עשיר ברכיבים פרואנטוציאנידים, שהינם, כאמור, אנטי אוקסידנטים טבעיים, יש השפעה מדכאת על תאי סרטן הוושט, המאטה את קצב גדילתם, מעכבת את התפשטותם ואף מביאה להריסתם. המחקר פורסם לאחורנה בכתב העת המדעי האמריקאי לכימיה חקלאית ותזונתית, Journal of Agricultural and Food Chemistry.

מחקר קודם, שנערך באוניברסיטת לבל בקוויבק קנדה, קבע, כי שתיית מיץ חמוציות על בסיס יומי, מורידה את רמת חמצון הכולסטרול הרע בדם, המכונה LDL (Low Density Lipoproteins), שהינו גורם סיכון מרכזי בהתפתחות מחלות לב וכלי דם. הכולסטרול הרע (LDL), הינו רכיב המוביל שומן וכולסטרול מהכבד אל התאים, דרך כלי הדם ובהיותו עשיר בחומצות שומן יש לו נטייה להתחמצן, על ידי רכיבים המצויים במערכת הדם. בעקבות תהליך זה, כולסטרול מחומצן שוקע ביתר קלות בכלי הדם ובכך מחמיר את תהליך סתימת העורקים ויצירת טרשת עורקים. המחקר בדק את ההשפעה של שתיית מיץ חמוציות, המהווה מקור עשיר וטבעי ברכיבים אנטי אוקיסדנטים, אשר  מספקים הגנה לכלי הדם והלב, על ידי הורדת חמצון הכולסטרול הרע בדם. המחקר נערך במשך 12 שבועות ובוצע בקרב 30 גברים, בשנות החמישים לחייהם, אשר צרכו על בסיס יומי שלושה מינונים עולים של מיץ חמוציות דל קלוריות (125 מ"ל, 250 מ"ל ו- 500 מ"ל), כל מינון נצרך במשך ארבעה שבועות. עם תחילתה וסיומה של כל אחת משלוש התקופות, בהן נצרך מינון מסוים של מיץ חמוציות, בוצע מעקב אחר המשתתפים ונלקחו מהם דגימות דם, אשר בדקו את רמת חמצון הכולסטרול בדם. מניתוח תוצאות המחקר, עולה תמונה מעודדת המראה, כי אצל הנבדקים נמצאה ירידה משמעותית ברמת חמצון הכולסטרול הרע בדם לאורך המחקר ובהשוואה לרמתו לפני צריכת מיץ החמוציות, על פי בדיקות הדם,  שנערכו במהלכו ובסופו של המחקר.

מסקנת החוקרים הייתה כי שתייה יומית של מיץ חמוציות מביאה להפחתה משמעותית בחמצון הכולסטרול הרע בדם ובכך תורמת להפחתת הסיכון לטרשת עורקים ומחלות כלי דם ולב. החוקרים השתמשו במיץ חמוציות דל קלוריות, הניתן לרכישה בכל מרכול. המחקר פורסם בכתב העת המדעי הבריטי לתזונה, British Journal of Nutrition.

לסיכום, עם התקדמות המחקר המדעי בעולם, הולכות ומצטברות עדויות רבות, המצביעות על כך, שמיץ חמוציות יכול לשמש כגורם מגן גם באזורים רבים בגוף. בזכות השפעתו נוגדת החמצון, המגנה על הלב, מונעת סרטן ומאיטה הזדקנות תאים, על כן מומלץ לנשים, גברים וילדים לשקול לשלבו בתפריט היומי, על מנת ליהנות מתכונותיו הבריאותיות.

הכותבת היא תזונאית קלינית, המתמחה בטיפול בחולים ובמניעת מחלות באמצעות תזונה נכונה

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 9 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/21721/מיץ-חמוציות-ומניעת-מחלות

  השאר תגובה למאמר זה

  ד"ר דקלה אורן

  צריכת שמן המפ באופן יומי משפרת את בריאות הגוף ותפקודו. שמן זה מכיל חומצות שומן חיוניות שהגוף אינו יכול ליצר בעצמו ולכן צריך לקבלן מן המזון. שימוש בשמן עוזר למנוע מחלות לב, סוכרת, לחץ דם, ועוד. מעניק לך עור יפה וזוהר, עוזר להורדת השומנים המזיקים בדם. במחיר של כריך במסעדה תוכלי לצרוך שמן המפ במשך חודש ימים. מומלץ לכולם: ילדים, נשים, גברים

  על ידי: ד"ר דקלה אורןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 07/03/2015 lצפיות: 37
  אסף דורי

  דיאטה ים תיכונית ישראל אמנם שוכנת לחופי הים התיכון, אך לא כולם יודעים מהי דיאטה ים תיכונית ומהם יתרונותיה. מדובר במידע חשוב לבריאותכם שכן מחקרים מצאו כי דיאטה ים תיכונית ניחנת בסגולות בלתי מבוטלות. מהי בעצם דיאטה ים תיכונית ?

  על ידי: אסף דוריl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 23/02/2015 lצפיות: 38
  Shay Kuby

  המודעות למזון בריא והטרנד החדש "האנטי גלוטני" מוצאים את דרכם למטבח של כולנו. אם בעבר כאשר לא הייתה מודעות כה גבוהה לכל מה שקשור אל מאכלים ללא גלוטן, אז היום, לא רק חולי צליאק נמנעים מאכילת גלוטן. ניתן למצוא היום מגוון של מוצרים ללא גלוטן, אך יש כאלה שאינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש את המאפים המיוחדים שהם יקרים מאוד, כמו מאפים ללא גלוטן, לחמים וכל מה שקשור אל מזון נטול גלוטן.

  על ידי: Shay Kubyl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/01/2015 lצפיות: 69

  אם עד היום חשבתם כי מושגים כמו דיאטה מהירה הם בלתי אפשריים, תגלו כי אפשר לרדת במשקל במהרה וגם לשמור על הבריאות.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/11/2014 lצפיות: 178

  דיאטן ספורט- לא משנה מהו סוג הספורט בו אתם עוסקים, בין אם מדובר בריצה, שחיה, כדורסל, כדורגל, הרמת משקולות, קראטה, ג'ודו או כל סוג ספורט כלשהו . הגנטיקה שלכם הינה הבסיס להצלחה אך גנטיקה מהווה רק את התשתית עליה יש לבנות על ידי אימונים ותזונה אופטימאלית, את הדרך להצלחה. כל ספורטאי ששואף להגיע ליכולות ספורטיביות טובותן, חייב להקפיד על עקרונות תזונת ספורט ועל תזונה שמתאימה לספורטאים. בהרבה מקרים אני רואה שהחוליה החסרה לקפיצת מדרגה ביכולות של ספורטאים היא הקפדה על עקרונות חשובים בתזונת ספורט

  על ידי: elipop1l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 30/10/2014 lצפיות: 46
  יואב ברנזון

  דרך נוספת להוריד במשקל היא לבחון את הכבדות הנפשית שלכן - הכיצד? מה הקשר בין הדברים?

  על ידי: יואב ברנזוןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 24/10/2014 lצפיות: 109
  מותר לי

  יתר לחץ דם מוגדר כלחץ דם השווה או מעל ל140/90 מ"מ כספית. כיום מדברים גם על מצב הנקרא "טרום יתר לחץ דם" שבו ערכי לחץ הדם הינם מעל 130/80 מ"מ כספית. ככל שערכי לחץ דם עולים כך עולה הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם מחלות אלו קרויות מחלות קרדיווסקולריות כגון : אי ספיקת לב, מחלת כלי דם היקפית, אי ספיקת כליות.

  על ידי: מותר ליl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/10/2014 lצפיות: 99
  לירון לסר

  האם אותה תזונה מתאימה לכולם, או שכל אחד צריך להרכיב לעצמו תפריט על פי נטיותיו הגנטיות ופרמטרים נוספים?

  על ידי: לירון לסרl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/10/2014 lצפיות: 29
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast