מבחן טובה - איבחון T.ov.a לאיבחון הפרעת קשב וריכוז

פורסם: 24/12/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 10,752 | Share

אבחון T.O.V.A

זהו אבחון ממוחשב המיועד לבדוק סימנים של הפרעת קשב וריכוז. באבחון זה על הנבדק להגיב להופעתו של גירוי מסוים ולהתעלם מהופעתו של גירוי אחר. המבחן בודק את תפקודו של הנבדק במדדים הבאים:

א. אימפולסיביות- תגובות שגויות, מיותרות, לגירוי שאיננו גירוי המטרה. (טעויות מסוג תוספות יתר,commissions).
ב. קשב תקין לעומת ליקוי בהפניית הקשב- טעויות של "פספוס" גירוי התגובה (טעויות מסוג omissions).
ג. זמן תגובה- כמה זמן לקח לנבדק להגיב. (response time).
ד. שינויים בזמן תגובה- עיקביות של ביצוע המטלה. (Variability).

כמו כן מתקבל ציון A.D.H.D (ציון הפרעת קשב וריכוז) המעיד על אופן תפקודו של הנבדק.

לנוכח תפקודו של הנבדק בארבעת המדדים והשוואתם לנורמת הגיל נקבע האם התפקוד מאפיין את הלוקים בהפרעת קשב וריכוז.

לעיתים מבצעים את האבחון פעמיים. ללא טיפול תרופתי ולאחר לקיחת הטיפול התרופתי וזאת עלל מנת לבדוק האם הטיפול התרופתי משפר את ביצועי הנבדק.

בשנים האחרונות עלתה המודעות למשמעותה של הפרעת קשב וריכוז אך לצד זאת, קיימת מגמה לתייג ילדים כבעלי הפרעת קשב וריכוז בצורה גורפת יתר על המידה וללא אבחון מעמיק. אבחון זה, משמעותי מאוד על מנת להבין האם הילד אכן סובל מהפרעה זו, ולפיכך לתת מענה נכון לו ולסביבתו.

יש לציין שבדיקת T.O.V.A הינה חלק מאבחון מקיף, ואינה מהווה מדד יחיד לקביעת הפרעת קשב וריכוז מרכיבי אבחון נוספים:

 הערכה התנהגותית - הערכה התנהגותית נעשית על פי סקאלות שונות (שאלון קונורס הניתן לגורם החינוכי ולהורים) אך ידוע שהערכה התנהגותית לא מספיקה לאבחון ADHD.

ראיון קליני - כוונתו לוודא אם סימני ADHD אינם ביטוי של מחלה אחרת, מהי האינטראקציה בין הילד לבין הוריו, מהו מצב התורשה לגבי ADHD והפרעות פסיכיאטריות אצל קרובי המשפחה בדרגה ראשונה, שימוש בתרופות או בסמים במשפחה.

בדיקה נוירולוגית- מטרתה לבדוק אם קיימות מחלות כרוניות, הפרעות בשמיעה, טיקים, אטקסייה, יתר לחץ דם, הפרעות בתפקודי בלוטת התריס או מומים מולדים שעלולים לגרום להפרעות בהתנהגות או ליקוי למידה.

אבחון פסיכולוגי- מתבצע לצורך הערכת רמת אינטליגנציה כללית  ולפרישת התמונה הרגשית של הילד (כוחות התמודדות, חולשות באופניות למידה ועוד).

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/22879/מבחן-טובה-איבחון-tova-לאיבחון-הפרעת-קשב-וריכוז

  השאר תגובה למאמר זה

  אילן סלומון

  לילד יש הפרעת קשב. לפני שניקח אותו לאיבחון או לנוירולוג בואו נבדוק 4 גורמים אפשריים לבעייה, ונראה גם איך אפשר לטפל בכל אחד מהם. למידה והתנהגות הופכים להיות קלים בהרבה אם מבינים היטב את הכתוב במאמר ומתייעצים עם הכותב לגבי אדם בסביבה שיכול לעזור לכך כמקצוען.

  על ידי: אילן סלומוןl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 31/05/2007 lצפיות: 39,810 lתגובות: 9
  מדף ליוגה - הוצאת ספרים

  תנוחת עץ הדקל הנלמדת ביוגה מהווה דוגמה לשימוש בגוף כאמצעי עזר להתפתחות פסיכולוגית ולהעצמה אישית

  על ידי: מדף ליוגה - הוצאת ספריםl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 28/03/2015
  אלעד דהן

  על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ניתן להפחית מצוקה נפשית בצורה יעילה ומהירה. טיפול זה קיבל תמיכה רבה במחקרים ונמצא יעיל ביותר. נמצא כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT הוכיח הצלחה בבעיות שונות כגון: טיפול בחרדות טיפול בדיכאון טיפול בבעיות התנהגות ועוד. העיקרון עליו מבוסס טיפול התנהגותי קוגניטיבי הוא הפחתה בדפוסי ההתנהגות ובדפוסים מחשבתיים (מחשבות, תפיסות, אמונות והחלטות) שאינם מטיבים עם האדם.

  על ידי: אלעד דהןl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 15/03/2015
  נאוה סלור

  רבים טועים לחשוב, כי טראומות שנחוו במהלך החיים יכולות סתם כך להישכח. אבל בפועל, גם אם הזיכרון מחק את החוויה לחלוטין בהליך פסיכולוגי של הדחקה, הגוף שלנו זוכר את הכל. כמה מילים על האופן שבו טראומות נחקקות בגוף הפיזי שלנו, ועל ההשלכות שיכולות להיות לכך במאמר שלפניכם.

  על ידי: נאוה סלורl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 26/01/2015 lצפיות: 17
  אורלי שעיה

  נשיMנדלה - יוגה היא שפת-עבודה פנימית, המעמיקה את הנוכחות בתהליכי הנשימה, כאמצעי להשתרשות וצמיחה, יחד עם הבנת מהותן של הצורות המגולמות בתנוחות-גוף-תודעה.

  על ידי: אורלי שעיהl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 26/12/2014 lצפיות: 20
  נאוה סלור

  המודעות לקשר הקיים בין גוף ונפש היא עתיקת יומין. כבר הרמב"ם דיבר על הקשר שבין השניים, וטען כי: "... כל חולה ליבו צר, וכל בריא רחב הנפש". למעשה, הרמב"ם היה מחלוצי גישת הגוף-נפש, שהתעוררה לחיים בשנים האחרונות, ושקונה לה עוד ועוד תומכים. מהי גישת הגוף-נפש? כיצד מצבנו הנפשי יכול להשפיע על בריאותינו הפיזית, ואיך טיפולי גוף-נפש יכולים לאפשר לנו ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר? תשובות לכל השאלות החשובות במאמר שלפניכם.

  על ידי: נאוה סלורl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 08/12/2014 lצפיות: 15

  מאמר זה מסביר במילים פשוטות את המהות של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT ובנוסף לכך נתן מספר טכניקות לטיפול כזה. המאמר מתייחס לכל ההפרעות שמטופלות על ידי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

  על ידי: נטלי עינבl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 08/12/2014 lצפיות: 22
  נאוה סלור

  חרדה היא תופעה שהמימדים שלה הולכים ומתעצמים בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט. מדו"ח שפורסם על-ידי משרד הבריאות במרץ 2012 עולה, כי אחד מכל 6 בוגרים סבל במהלך חייו מהפרעת חרדה או דיכאון. כלומר קרוב ל-17 אחוזים מכלל הבוגרים שהשתתפו במחקר. נתונים אחרים מראים, כי בעולם המערבי אחד מכל 4 אנשים סובל מחרדה. על אף שמדובר בהפרעה נפוצה, נדמה כי היא עדיין אינה מספיק מדוברת, ועל כן רבים החווים את התסמינים הפיזיים והנפשיים הנלווים אל החרדה לא רק שלא יודעים לתת להם שם, אלא גם לא מגיעים לטיפול.

  על ידי: נאוה סלורl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 30/11/2014 lצפיות: 17
  אסתי פישר-היים

  מצוקה היא הרגשה מעיקה של לחץ שלילי יחד עם מעט כוחות, והיא מתאפיינת במתח ואי שקט, לחצים שליליים, הרגשה לא טובה או תחושה של חוסר אונים, ויכולה להיות מלווה בעצב או מצב רוח ירוד. שיטת ©פסיכותרפיה מעשית המשלבת שיחות עם משימות יכולה לחולל שינוי חיובי נפלא בזמן ממש קצר.

  על ידי: אסתי פישר-הייםl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 30/11/2014 lצפיות: 88
  יורם ראובני

  קורסי הדרכה למנהלות גנים, מתקיימים במספר מקומות. ברצוני לדווח לכם מרשמי מתצפית בקורסים ייחודיים בהם מועברים תכנים מקצועיים שונים הנוגעים לניהול הגן: שיווק, ניהול צוות, עבודה מול הורים ועוד. המפגשים מאורגנים כך שבחלקם הראשון המנחה מנהלת דיון פתוח בנוגע לדילמה/ קושי שמעלה אחת ממשתתפות הקורס, או סביב מונח מקצועי שהיא מציגה בפני המנהלות. בחלק השני של המפגש בקורס ניהול גן, מגיע מרצה מן החוץ שמעביר למנהלות ידע ותכנים רלוונטיים.

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 16/01/2012 lצפיות: 233
  יורם ראובני

  איך בוחרים צוות לגן? בחירת האדם הנכון היא קריטית להצלחת הגן. יש מאמר מפורסם בתחום הייעוץ הארגוני שמתאר מאוד יפה את חשיבות הצוות הנבחר לעלות לגן: "העלו את האנשים הנכונים על האוטובוס, הורידו את האנשים הלא נכונים, והושיבו את האנשים הנכונים בכיסאות הנכונים" גיים קולינס .

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 18/08/2011 lצפיות: 2,058
  יורם ראובני

  איך לנהל צוות נאמן? איך לגרום לסייעת להיות אחראית? כיצד לגרום לגננת להגיע עם אנרגיות מתחדשות בכל יום? ניהול צוות הפעוטון, מורכב ומצריך מיומנויות ניהול. צוות מנוהל טוב משפיע על כל תחום בגן, החל בפעוטות , דרך ההורים ועד לשיווק הגן. במאמר הבא אנסה לצייר מפה לניהול נבון של הצוות.

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 07/08/2011 lצפיות: 919
  יורם ראובני

  רועי מתקשה בלימודים, וסובל מבעית ארגון. השנה החל ללמוד בחטיבת הביניים. ישנו חשש כי מצבו הלימוודי ילך ויחמיר, האם אבחון פסיכודידקטי יכול לעזור?

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 11/09/2008 lצפיות: 8,076 lתגובות: 1
  יורם ראובני

  פסיכודרמה היא שיטה פסיכותרפיסטית, בה המטופל מציג חוויות משמעותיות בחייו במקום לדבר עליהן.המאמר עוסק תחילה בשיטה הפסיכו-דרמטית ובסופו מציג יישום בקבוצה להדרכת הורים.

  על ידי: יורם ראובניl משפחה וזוגיות> הורותl 03/09/2008 lצפיות: 1,531
  יורם ראובני

  המושג של הזדהות השלכתית, תואר בשנת - 1946, על ידי מלאני קליין, במאמרה "Notes on some schizoid mechanisms" שהיה הניסיון הראשון והעיקרי שלה לתאר רעיונית את העמדה הסכיזואידית פרנואידית. בעמדה זאת ישנם מערך של חרדות, הגנות ויחסי אובייקט האופייניים לינקות המוקדמת ולשכבות העמוקות והקדומות יותר של הנפש.

  על ידי: יורם ראובניl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 03/09/2008 lצפיות: 14,799 lתגובות: 1
  יורם ראובני

  מאמר זה עוסק בטיפול פסיכולוגי על פי הגישה הדינמית קצרת המועד. אתאר את הרעיונות המרכזיים עליהם מושתתת הגישה תוך התמקדות בעקרונות הפילוסופיים העומדים מאחוריה, האופן בו נעשית האבחנה, הטכניקות הטיפוליות האופייניות לגישה, התהליך הטיפולי, מקומו של המטפל בתהליך, אלמנט הזמן בטיפול, תמיכתה של הגישה בייחודיות ואותנטיות של המטופל לעומת הסתגלות וכן יתרונותיה וחסרונותיה כפי שהם באים לידי ביטוי בתהליך הטיפולי. קריאה מהנה.

  על ידי: יורם ראובניl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 29/08/2008 lצפיות: 16,293
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast