מבחן טובה - איבחון T.ov.a לאיבחון הפרעת קשב וריכוז

24/12/2008 • על ידי • 10,761 צפיות

אבחון T.O.V.A

זהו אבחון ממוחשב המיועד לבדוק סימנים של הפרעת קשב וריכוז. באבחון זה על הנבדק להגיב להופעתו של גירוי מסוים ולהתעלם מהופעתו של גירוי אחר. המבחן בודק את תפקודו של הנבדק במדדים הבאים:

א. אימפולסיביות- תגובות שגויות, מיותרות, לגירוי שאיננו גירוי המטרה. (טעויות מסוג תוספות יתר,commissions).
ב. קשב תקין לעומת ליקוי בהפניית הקשב- טעויות של "פספוס" גירוי התגובה (טעויות מסוג omissions).
ג. זמן תגובה- כמה זמן לקח לנבדק להגיב. (response time).
ד. שינויים בזמן תגובה- עיקביות של ביצוע המטלה. (Variability).

כמו כן מתקבל ציון A.D.H.D (ציון הפרעת קשב וריכוז) המעיד על אופן תפקודו של הנבדק.

לנוכח תפקודו של הנבדק בארבעת המדדים והשוואתם לנורמת הגיל נקבע האם התפקוד מאפיין את הלוקים בהפרעת קשב וריכוז.

לעיתים מבצעים את האבחון פעמיים. ללא טיפול תרופתי ולאחר לקיחת הטיפול התרופתי וזאת עלל מנת לבדוק האם הטיפול התרופתי משפר את ביצועי הנבדק.

בשנים האחרונות עלתה המודעות למשמעותה של הפרעת קשב וריכוז אך לצד זאת, קיימת מגמה לתייג ילדים כבעלי הפרעת קשב וריכוז בצורה גורפת יתר על המידה וללא אבחון מעמיק. אבחון זה, משמעותי מאוד על מנת להבין האם הילד אכן סובל מהפרעה זו, ולפיכך לתת מענה נכון לו ולסביבתו.

יש לציין שבדיקת T.O.V.A הינה חלק מאבחון מקיף, ואינה מהווה מדד יחיד לקביעת הפרעת קשב וריכוז מרכיבי אבחון נוספים:

 הערכה התנהגותית - הערכה התנהגותית נעשית על פי סקאלות שונות (שאלון קונורס הניתן לגורם החינוכי ולהורים) אך ידוע שהערכה התנהגותית לא מספיקה לאבחון ADHD.

ראיון קליני - כוונתו לוודא אם סימני ADHD אינם ביטוי של מחלה אחרת, מהי האינטראקציה בין הילד לבין הוריו, מהו מצב התורשה לגבי ADHD והפרעות פסיכיאטריות אצל קרובי המשפחה בדרגה ראשונה, שימוש בתרופות או בסמים במשפחה.

בדיקה נוירולוגית- מטרתה לבדוק אם קיימות מחלות כרוניות, הפרעות בשמיעה, טיקים, אטקסייה, יתר לחץ דם, הפרעות בתפקודי בלוטת התריס או מומים מולדים שעלולים לגרום להפרעות בהתנהגות או ליקוי למידה.

אבחון פסיכולוגי- מתבצע לצורך הערכת רמת אינטליגנציה כללית  ולפרישת התמונה הרגשית של הילד (כוחות התמודדות, חולשות באופניות למידה ועוד).

אודות כותב המאמר

יורם ראובני

יורם ראובני m.s.w מנהל מרכז אתרוג - קידום סביבה רגשית של הילד. 077-4006006 , שירות בפריסה ארצית. תוכניות למסגרות חינוכיות, הדרכת הורים, יעוץ זוגי, טיפול פסיכולוגי, טיפול באומנות, ריפוי בעיסוק, אבחון פסיכולוגי, אבחון פסיכודידקטי. - http://www.etrrog.co.il