מבחן טובה - איבחון T.ov.a לאיבחון הפרעת קשב וריכוז

פורסם: 24/12/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 10,733 | Share

אבחון T.O.V.A

זהו אבחון ממוחשב המיועד לבדוק סימנים של הפרעת קשב וריכוז. באבחון זה על הנבדק להגיב להופעתו של גירוי מסוים ולהתעלם מהופעתו של גירוי אחר. המבחן בודק את תפקודו של הנבדק במדדים הבאים:

א. אימפולסיביות- תגובות שגויות, מיותרות, לגירוי שאיננו גירוי המטרה. (טעויות מסוג תוספות יתר,commissions).
ב. קשב תקין לעומת ליקוי בהפניית הקשב- טעויות של "פספוס" גירוי התגובה (טעויות מסוג omissions).
ג. זמן תגובה- כמה זמן לקח לנבדק להגיב. (response time).
ד. שינויים בזמן תגובה- עיקביות של ביצוע המטלה. (Variability).

כמו כן מתקבל ציון A.D.H.D (ציון הפרעת קשב וריכוז) המעיד על אופן תפקודו של הנבדק.

לנוכח תפקודו של הנבדק בארבעת המדדים והשוואתם לנורמת הגיל נקבע האם התפקוד מאפיין את הלוקים בהפרעת קשב וריכוז.

לעיתים מבצעים את האבחון פעמיים. ללא טיפול תרופתי ולאחר לקיחת הטיפול התרופתי וזאת עלל מנת לבדוק האם הטיפול התרופתי משפר את ביצועי הנבדק.

בשנים האחרונות עלתה המודעות למשמעותה של הפרעת קשב וריכוז אך לצד זאת, קיימת מגמה לתייג ילדים כבעלי הפרעת קשב וריכוז בצורה גורפת יתר על המידה וללא אבחון מעמיק. אבחון זה, משמעותי מאוד על מנת להבין האם הילד אכן סובל מהפרעה זו, ולפיכך לתת מענה נכון לו ולסביבתו.

יש לציין שבדיקת T.O.V.A הינה חלק מאבחון מקיף, ואינה מהווה מדד יחיד לקביעת הפרעת קשב וריכוז מרכיבי אבחון נוספים:

 הערכה התנהגותית - הערכה התנהגותית נעשית על פי סקאלות שונות (שאלון קונורס הניתן לגורם החינוכי ולהורים) אך ידוע שהערכה התנהגותית לא מספיקה לאבחון ADHD.

ראיון קליני - כוונתו לוודא אם סימני ADHD אינם ביטוי של מחלה אחרת, מהי האינטראקציה בין הילד לבין הוריו, מהו מצב התורשה לגבי ADHD והפרעות פסיכיאטריות אצל קרובי המשפחה בדרגה ראשונה, שימוש בתרופות או בסמים במשפחה.

בדיקה נוירולוגית- מטרתה לבדוק אם קיימות מחלות כרוניות, הפרעות בשמיעה, טיקים, אטקסייה, יתר לחץ דם, הפרעות בתפקודי בלוטת התריס או מומים מולדים שעלולים לגרום להפרעות בהתנהגות או ליקוי למידה.

אבחון פסיכולוגי- מתבצע לצורך הערכת רמת אינטליגנציה כללית  ולפרישת התמונה הרגשית של הילד (כוחות התמודדות, חולשות באופניות למידה ועוד).

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/22879/מבחן-טובה-איבחון-tova-לאיבחון-הפרעת-קשב-וריכוז

  השאר תגובה למאמר זה

  אילן סלומון

  לילד יש הפרעת קשב. לפני שניקח אותו לאיבחון או לנוירולוג בואו נבדוק 4 גורמים אפשריים לבעייה, ונראה גם איך אפשר לטפל בכל אחד מהם. למידה והתנהגות הופכים להיות קלים בהרבה אם מבינים היטב את הכתוב במאמר ומתייעצים עם הכותב לגבי אדם בסביבה שיכול לעזור לכך כמקצוען.

  על ידי: אילן סלומוןl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 31/05/2007 lצפיות: 39,780 lתגובות: 9
  יואב ברנזון

  כיצד מזהים חרדה סמויה ומה עושים כדי להתמודד איתה? האם יש דרך לפתור אותה ומהי בעצם אותה דרך?

  על ידי: יואב ברנזוןl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 26/10/2014 lצפיות: 12
  ד"ר ירון זפרן

  מהו טיפול פסיכולוגי? למי הוא מתאים? מה ההבדל בין ללכת לפסיכולוג ועיצה מחבר טוב? האם סדנאות מודעות יכולות להחליף עזרה פסיכולוגית? האם הטיפול יהפוך אותי לאדם אחר? דר' ירון זפרן נותן תשובות לשאלות נפוצות מתוך נסיונו האישי כמטפל.

  על ידי: ד"ר ירון זפרןl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 10/09/2014 lצפיות: 15

  נשים שחוו תקיפה מינית מתמודדות עם מציאות קשה של פחד, הסתרה בושה ושתיקה רועמת מרביתן מדחיקות את האירוע ורק לאחר שנים רבות מתחילות לעכל את מה שקרה. חשוב מאוד לטפל בעצמך במידה וחווית טראומה מינית במידה ולא מטפלים בבעיה...המצב יכול רק להחמיר חשוב שתקבלי עזרה....אל תשארי עם זה לבד! מותר וחשוב לדבר עם איש מקצוע ולהתחיל בריפוי לעבר ההחלמה שלך וחיים איכותיים וטובים!

  על ידי: חגית לביאl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 28/08/2014 lצפיות: 20

  התקשורת היא חלק חשוב בחיי היומיום של האדם. קשיים והפרעות בתקשורת מפריעים לאדם בכל תחומי החיים, ולכן אם מתפתחות הפרעות כאלה, חשוב לטפל בהן בהקדם

  על ידי: מאיהl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 18/08/2014 lצפיות: 21

  תחושת ריחוף, טישטוש, שיכחה, תפקוד אוטומטי, עייפות, סחרחורת, חוויה מוזרה של 'עצמי', בהייה, קושי בריכוז, ניתוק במחשבה, אבדן תחושה פיזית, תחושת מרחק ביני לבין העולם, ניתוק מהיכולת להרגיש, כל אלו הם ביטויים של ניתוק נפשי ומלווים בתחושת חוסר אונים ואימה. תסמיני ניתוק עשויים להופיע גם בהפרעות שינה, שיינויים במצב רוח, התקפי פאניקה, פוביות, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, הפרעות אכילה וכו . מה הוא ניתוק נפשי?

  על ידי: נעמי ברl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 22/07/2014 lצפיות: 111

  מה קורה בדיאלוג הפנימי שבתוכנו? האם אנו מפחידים את עצמנו? האם אנו רודים בעצמנו? האם אנו רואים שחורות? האם אנו מבקרים את עצמנו ,ללא הרף ,עד כי אנו מוצאים את עצמנו עצובים ומפוחדים ואח"כ תוהים מדוע אנו מרגישים כך? בני אדם הם היחידים בעלי מודעות עצמית והם היחידים המסוגלים לחולל שינוי בהכרה.

  על ידי: נעמי ברl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 08/07/2014 lצפיות: 26

  לפעמים אתם מרגישים לא במיטבכם... זה יכול להיות אחרי אירוע מכונן כמו פרידה כואבת, פיטורין או ריב עם אדם אהוב, או שזה יכול להיות סתם כשהימים שלכם נעשים שגרתיים ודומים האחד לשני.

  על ידי: נועםl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 05/06/2014 lצפיות: 28

  אנשים רבים הסובלים מיאוש, חוסר מוטיבציה ועניין, סימפטומים גופניים כגון דפיקות לב, כאבי בטן, כאבי ראש ובכלל מרגשות שליליים שונים, מתלבטים לעיתים קרובות האם המצוקה ממנה סובלים היא נפשית- רגשית או שמדובר בבעיה גופנית- בריאותית? האם עליהם לפנות לטיפול פסיכולוגי והאם בכלל טיפול פסיכולוגי או כל טיפול רגשי אחר יוכל לעזור במצבם. הורים לעיתים מתלבטים בשאלות אלה לגבי ילדיהם.

  על ידי: אלעד דהןl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 15/05/2014 lצפיות: 46
  יורם ראובני

  קורסי הדרכה למנהלות גנים, מתקיימים במספר מקומות. ברצוני לדווח לכם מרשמי מתצפית בקורסים ייחודיים בהם מועברים תכנים מקצועיים שונים הנוגעים לניהול הגן: שיווק, ניהול צוות, עבודה מול הורים ועוד. המפגשים מאורגנים כך שבחלקם הראשון המנחה מנהלת דיון פתוח בנוגע לדילמה/ קושי שמעלה אחת ממשתתפות הקורס, או סביב מונח מקצועי שהיא מציגה בפני המנהלות. בחלק השני של המפגש בקורס ניהול גן, מגיע מרצה מן החוץ שמעביר למנהלות ידע ותכנים רלוונטיים.

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 16/01/2012 lצפיות: 221
  יורם ראובני

  איך בוחרים צוות לגן? בחירת האדם הנכון היא קריטית להצלחת הגן. יש מאמר מפורסם בתחום הייעוץ הארגוני שמתאר מאוד יפה את חשיבות הצוות הנבחר לעלות לגן: "העלו את האנשים הנכונים על האוטובוס, הורידו את האנשים הלא נכונים, והושיבו את האנשים הנכונים בכיסאות הנכונים" גיים קולינס .

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 18/08/2011 lצפיות: 2,029
  יורם ראובני

  איך לנהל צוות נאמן? איך לגרום לסייעת להיות אחראית? כיצד לגרום לגננת להגיע עם אנרגיות מתחדשות בכל יום? ניהול צוות הפעוטון, מורכב ומצריך מיומנויות ניהול. צוות מנוהל טוב משפיע על כל תחום בגן, החל בפעוטות , דרך ההורים ועד לשיווק הגן. במאמר הבא אנסה לצייר מפה לניהול נבון של הצוות.

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 07/08/2011 lצפיות: 895
  יורם ראובני

  רועי מתקשה בלימודים, וסובל מבעית ארגון. השנה החל ללמוד בחטיבת הביניים. ישנו חשש כי מצבו הלימוודי ילך ויחמיר, האם אבחון פסיכודידקטי יכול לעזור?

  על ידי: יורם ראובניl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 11/09/2008 lצפיות: 8,057 lתגובות: 1
  יורם ראובני

  פסיכודרמה היא שיטה פסיכותרפיסטית, בה המטופל מציג חוויות משמעותיות בחייו במקום לדבר עליהן.המאמר עוסק תחילה בשיטה הפסיכו-דרמטית ובסופו מציג יישום בקבוצה להדרכת הורים.

  על ידי: יורם ראובניl משפחה וזוגיות> הורותl 03/09/2008 lצפיות: 1,521
  יורם ראובני

  המושג של הזדהות השלכתית, תואר בשנת - 1946, על ידי מלאני קליין, במאמרה "Notes on some schizoid mechanisms" שהיה הניסיון הראשון והעיקרי שלה לתאר רעיונית את העמדה הסכיזואידית פרנואידית. בעמדה זאת ישנם מערך של חרדות, הגנות ויחסי אובייקט האופייניים לינקות המוקדמת ולשכבות העמוקות והקדומות יותר של הנפש.

  על ידי: יורם ראובניl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 03/09/2008 lצפיות: 14,761 lתגובות: 1
  יורם ראובני

  מאמר זה עוסק בטיפול פסיכולוגי על פי הגישה הדינמית קצרת המועד. אתאר את הרעיונות המרכזיים עליהם מושתתת הגישה תוך התמקדות בעקרונות הפילוסופיים העומדים מאחוריה, האופן בו נעשית האבחנה, הטכניקות הטיפוליות האופייניות לגישה, התהליך הטיפולי, מקומו של המטפל בתהליך, אלמנט הזמן בטיפול, תמיכתה של הגישה בייחודיות ואותנטיות של המטופל לעומת הסתגלות וכן יתרונותיה וחסרונותיה כפי שהם באים לידי ביטוי בתהליך הטיפולי. קריאה מהנה.

  על ידי: יורם ראובניl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 29/08/2008 lצפיות: 16,257
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast