אנטי-מחיקון אפיזודה חולפת

פורסם: 25/04/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 9,242 | Share

אנטי מחיקון הוא אבזר שנועד להחזיר את הצבע לשידורי טלוויזיה שהומרו לשחור-לבן.

מושג זה הוא חלק מההיסטוריה של הטלויזיה בישראל.

עם סוף שנות ה-70 החלו אזרחי ישראל לקנות מקלטי טלוויזיה המאפשרים קליטת שידורים בצבע, שהיו יקרים ביחס למקלטים שאיפשרו רק הצגת תמונות בשחור-לבן. אף שעיקר שידורי הטלוויזיה בישראל היו בשחור-לבן, שודרו גם תוכניות טלוויזיה שנקנו בחו"ל והיו צבעוניות, ואלה הוצגו בצבע במקלטים המאפשרים זאת. משיקולים חברתיים שהמסר שלהם היה, ששידור בצבע מדגיש את הפער בין עשירים לעניים, החליטה רשות השידור להמיר את תוכניות בצבע כך שגם הן יוצגו בשחור-לבן, כלומר למחוק מהן את הצבע.


מהנדס אלקטרוניקה בעל "ראש טוב" מצא דרך להכניס למקלטים שנמכרו לאזרחים התקן ש"ביטל את הביטול" בצבע, כך שבאמת אפשר היה לצפות במקלט צבעוני בשידורים צבעוניים. התקן זה נקרא אנטי מחיקון.

ההתקן ייקר את המכשיר, ואף פגם במידה מסויימת באיכות הקליטה, אבל השורה התחתונה היא ששידורי הצבע היו לעובדה מוגמרת.

ואז בא שר האוצר יורם ארידור (לקראת הבחירות לכנסת של 1981), הוריד את המס על הטלוויזיות הצבעוניות , ביטל את "הביטול" וכלל האזרחים זכו סוף סוף לשידורים צבעוניים כדת וכדין.

מכשיר האנטימחיקון הפך להיות אביזר מיותר , אך נשאר כמיתוס ומושג לשוני ואפילו המשורר נתן זך השתמש בו ככותרת לאחת מספרי שיריו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 2 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/2314/אנטי-מחיקון-אפיזודה-חולפת

  השאר תגובה למאמר זה

  ערוץ 2 הינו הערוץ המוביל בישראל ובעל הרייטינג הגבוה בישראל. הערוץ ניתן לצפייה במספר פלטפורמות ומהווה כיום כערוץ המשפיע ביותר בישראל.

  על ידי: לוריl בידור ופנאי> טלויזיהl 01/02/2015 lצפיות: 27
  Ben Bitran

  בעונה הראשונה של הסדרה "זגורי אימפריה" הסדרה נפתחת עם שיבתו של הקצין מבאר שבע "אביאל זגורי" שאותו מגלם השחקן "עוז זהבי". הבן שמגיע הביתה לאחר שהתרחק ממקום היוולדו לתקופה ארוכה כאשר "גורש" על ידי אבא שלו "אלברט זגורי" לפנימייה כבר שהיה נער מתבגר.

  על ידי: Ben Bitranl בידור ופנאי> טלויזיהl 08/01/2015 lצפיות: 59

  ממיר דיגיטלי עידן פלוס הנו המוצר הנמכר ביותר בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית, הסיבה נעוצה ביכולתו לקלוט את שידורי עידן פלוס הנקלטים בחינם ברחבי הארץ ולמעשה מהווה תחליף ראוי לחבילות בתשלום של חברות הלוין והכבלים.

  על ידי: לוריl בידור ופנאי> טלויזיהl 21/11/2013 lצפיות: 242

  בשנים האחרונות תחום כתוביות HD עבור סרטים צמח בצורה יוצאת דופן ויחד איתו גם הטכנולגיה המאפשרת לנו להזרים ולהציג תוכן HD איכותי לשדרוג חויית הצפייה של כולנו.

  על ידי: Subberl בידור ופנאי> טלויזיהl 12/11/2013 lצפיות: 239

  אתר MYVOD הוא אחד האתרים עם מגוון עצום של סדרות וסרטים שונים אותם אתם יכולים לראות בעזרת צפייה ישירה. אבל האתר MYVODלא מכיל רק סדרות וסרטים אלא יש בו גם טלנובלות נוסטלגיות ושידורי ספורט אותם ניתן לראות בחינם ללא תשלום לכל ערוצי הספורט השונים. יש באתר את הליגה האנגלית שהיא הליגה הכי טובה באירופה המספקת לנו מפגשים מעניינים בכל מחזור. במזור הראשון של העונה MYVODהעביר לכם את משחקה של ליברפול הקבוצה האנגלית הכי אהודה בארץ. אומנם היא לא לקחה אליפות כבר יותר מעשרים שנה אבל ליברפול תמיד תהייה אחת הקבוצו

  על ידי: Limorgreenl בידור ופנאי> טלויזיהl 25/08/2013 lצפיות: 2,834

  מה זה אודישן?איך ניגשים לאודישן?מה המשמעות של המילה?מה רוצים ממני בתעשייה? זו שאלה שדוגמן או דוגמנית מתחילים שואלים את עצמם-אז קריאה מהנה ויותר מהכול כדאי להפנים. בהצלחה

  על ידי: T4YOU MODELSl בידור ופנאי> טלויזיהl 20/06/2013 lצפיות: 152

  אתם זוכרים את הימים האלו שאת מרבית הזמן אחרי הבית ספר בילנו במשחקי כדור או נסיעה באופנים ב"שכונה", תקופה שבה היו קוראים לנו מהחלון שהאוכל מוכן שמייד נכנס הביתה אחרת אבא כבר יראה לנו "מה זה"? באותה התקופה הרבנו לשחק בחוץ, היות ובין היתר פשוט לא היה הרבה מה לראות בטלויזה או בכלל לעשות בבית, אך בין המבחר הדל של סדרות שכן הציגו באותה התקופה בלטה סדרה שהיתה ועודנה אחת הסדרות הטובות ואם לא הטובה ביותר - הרובוטריקים.

  על ידי: Primusl בידור ופנאי> טלויזיהl 03/06/2013 lצפיות: 68

  מטבחי הגיהנום סיימה השנה עונה עשירית ופתחה את ה-11, ואנו סוקרים את ריאליטי הבישול המצליח בשבילכם.

  על ידי: שי זלדיסl בידור ופנאי> טלויזיהl 23/05/2013 lצפיות: 70
  רפאל לירז

  משלב הינו מושג בתחום הלשון אשר מציין רמות לשון שונות שבהם משתמשים סקטורים שונים באוכלוסיה או דובר יחיד, אשר לעתים יכול לעבור ממשלב למשלב בהתאם לצורך, שנובע מהמסגרת בה הוא נמצא או כורח הנסיבות.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> שפותl 15/08/2009 lצפיות: 278
  רפאל לירז

  הנטייה לכתיבה הייתה קיימת אצל צדוק אשל מילדות, אך הבחירה בעיתונות כמקצוע באה בעקבות תפקידו כקצין תרבות במלחמת העצמאות, בגדוד 21 בחטיבת "כרמלי". במסגרת זו פרסם כתבות ב"במחנה", וכתב והוציא לאור את עלוני הקרב של החטיבה שהעתקים מהם נהג להעביר לעיתון "מעריב". החומר הגיע לידיו של עורך מעריב הד"ר עזריאל קרליבך, שמצא אותו ראוי לפרסום ואף הזמין את צדוק להשתתף בכתיבת טור קבוע בעיתון.

  על ידי: רפאל לירזl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 14/07/2009 lצפיות: 9,511
  רפאל לירז

  גם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור. היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 28/05/2009 lצפיות: 112
  רפאל לירז

  בחירתו של נתניהו למנהיג האומה היא אסון חברגם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור.היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 26/05/2009 lצפיות: 47
  רפאל לירז

  סופרים מקבלים לעתים את השראתם לכותרת ספרם משירים של משוררים שהם מעריצים

  על ידי: רפאל לירזl אומנות> ספרותl 03/05/2009 lצפיות: 236
  רפאל לירז

  כבר במקורות מצאנו דיון בדילמות מוסריות בפרט אלה הדנים בקביעת הקדימות להצלת חיי אדם. מדובר במצב בו ניתן להציל רק אדם אחד, ללא אפשרות להציל את כולם והצלת אדם יחיד באה על חשבון חייבני-אדם אחרים.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/05/2009 lצפיות: 3,666
  רפאל לירז

  בקלחת הרותחת של העלאת שמות מועמדים לנשיאות אחרי סיום הקדנציה של משה קצב,נעדר למרבה הצער ולא כדבר מובן מאליו מועמד ערבי כמייצג את בני המיעוטים באוכלוסיה.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 03/05/2009 lצפיות: 80
  רפאל לירז

  פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר שמעניקה מדינת ישראל. הענקת הפרס נערכת מדי שנה במוצאי יום העצמאות בירושלים, בטקס ממלכתי. בהענקת הפרס הוחל בשנת 1953, ביוזמתו של שר החינוך דאז, בן-ציון דינור

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 03/05/2009 lצפיות: 4,038
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast