ג'ורג' ברנרד שו המחזאי השנון

פורסם: 29/04/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 28,203 | Share

ג'ורג' ברנרד שו (26 ביולי 1856 - 2 בנובמבר 1950) (George Bernard Shaw) נולד באירלנד וידוע בעיקר כמחזאי בשפה האנגלית. אחד מאנשי התרבות הבולטים של המאה העשרים, ובמחזותיו ופועלו הצליח להיות גם אחד האנשים המשפיעים של המאה. לפני שהתמקד במחזאות עסק גם בביקורת מוסיקה ותיאטרון.

מחזהו הנודע ביותר הוא פיגמליון, שבו ביקורת נוקבת על ההתיחסות למעמדות החברתיים באנגליה. במחזה מתערב מורה לשפות, פרופ' היגינס, עם חברו שיצליח לקחת מוכרת פרחים ממעמד פשוט ולהופכה לאשה מהמעמד העליון. המחזה, שמבוסס על מלך קפריסין, פיגמליון, שהתאהב בפסל שיצר (וכך גם במחזה, המורה בסופו של דבר מתאהב בליזה דוליטל שאת שפתה עיצב) הפך למחזמר מצליח בשם "גבירתי הנאווה".

שו כתב קרוב לחמשים מחזות, הדנים בבעיות חברתיות ומוסריות. והודות לכתיבתו השנונה והמבריקה, תוצר של אדם שופע אינטלקטואליות והתמצאות בתחומים רבים, היתה למחזותיו תהודה משמעותית.


שו ניסה לתקן את החברה גם בדרך של פעילות ב"שטח". הוא היה בין פעילי תנועת הפאביאנים, תנועה שניסתה לעשות תיקונים חברתיים בצורה הדרגתית (התנועה נקראה על שם פאביוס מאקסימוס "קונקטטור" "פאביוס המתמהמה", מצביא רומי בשם Fabius Cunctator אשר ניסה להתיש את חניבעל באמצעות קרבות נסיגה).

שו נבחר לחתן פרס נובל לספרות לשנת 1925, אך סירב לקבלו מטעמים פוליטיים.

שו היה אדם רחב אופקים והבנה בתחומים שונים, והתבטא בשנינות ובחריפות. בברכה שנשא לכבוד אלברט איינשטיין אמר: "תלמי יצר יקום שהחזיק מעמד במשך 1,400 שנה, ניוטון יצר יקום שהחזיק מעמד רק 300 שנה, והיקום שיצר איינשטיין איני יכול לשער כמה זמן יחזיק מעמד".(קטע מופיע בסרט טלויזיה שהופק על אלברט אינשטיין , על-ידי חברת "נובה" משנת 1979).

אנקדוטות ידועה אודותיו, המספרת על הרקדנית הידועה איזדורה דנקן, שפגשה בו במסיבה, והציעה לו ללדת ילד משותף. "הוא יהיה בודאי הילד המוצלח ביותר שיכול להיות ", אמרה בלהט, "תהיה לו החוכמה שלך והיופי שלי, ממש כליל השלמות!". שו הוציא את הרוח ממפרשיה כשענה לה בשאלה רטורית: "ומה אם יקרה אסון, ויהיה לו את היופי שלי ואת השכל שלך?"

שו גם ידוע באמרותיו השנונות , מהידועות שבהן:

חירות פירושה אחריות , זו הסיבה שרבים מנסים לברוח ממנה.
אין קל מאשר להפסיק לעשן , עשיתי זאת הרבה פעמים.
בין המחזות הנוספים שכתב:

"יוהנה הקדושה" (על ז'אן דארק)
"רופא על פרשת דרכים"
"דון ז'ואן בגיהנום"
"קיסר וקליאופטרה"

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/2386/גורג-ברנרד-שו-המחזאי-השנון

  השאר תגובה למאמר זה

  בשנת 2000 התחלתי לכתוב סיפורים קצרים, אני רוצה לספר לכם על התהליך שעברתי בעת הכתיבה ולפניו. המאמר נועד להסביר על כתיבת סיפורים קצרים

  על ידי: לירון תמםl אומנות> ספרותl 16/09/2014 lצפיות: 76

  מה יש לנו בעצם נגד מאיר ויזלטיר? משורר לא רע, שבאקדמיה מאמינים בו רבות. אולי זו השורה האומללה: "דור שנות השישים בשירה העברית הדור של ויזלטיר, וולך, והורוביץ"?

  על ידי: מוטי ריקליןl אומנות> ספרותl 28/05/2014 lצפיות: 47

  התרבות וההיסטוריה הפולנית עשירה בסופרים אשר השפיעו על התרבות האנושית וכמה מהם גם זכו בפרס נובל לספרות. אנסה לסקור כמה מן הסופרים המשפיעים והמפורסמים ביותר ואת יצירותיהם.

  על ידי: אווהl אומנות> ספרותl 31/07/2013 lצפיות: 203

  כיום, בעולם הרווי בכל כך הרבה קדמה, טכנולוגיה, וחדשנות, קשה לספרים להיות פופולריים כמו פעם ובכך חנות ספרים נתקלת בבעיות לא מעטות מול המחשב, האינטרנט ופיתויי הטכנולוגיה. למרות זאת, הספרים נותנים מאבק עיקש על מנת למשוך את תשומת לב הקוראים.

  על ידי: אסף ברנרl אומנות> ספרותl 11/12/2012 lצפיות: 67
  100tzevet

  הרבה זמן לקרוא, אין לי מאז שאני אמא. ובכל זאת זוהי הפינה שבה אני מתייחדת עם עצמי ומחשבותי, ואני לא מוותרת. והנה הגיע לו בדיוק הספר שאליו פיללתי. (גילוי נאות: אנוכי עיצבתי את העטיפה לספר, וכך הגיע אלי ספר הביכורים המצויין הזה). אברהם בידה, הוא שם הסופר, מים נשברים הוא שם הספר.

  על ידי: 100tzevetl אומנות> ספרותl 11/10/2012 lצפיות: 140
  מאירה וייס

  תערוכת "אותות" של נגה עציוני היא טקסט מרתק . אני מציעה לפענח אותו באמצעות פניה לטקסטים אחרים שעימם היא מתכתבת, באופן מודע או לא, כשכל זאת מבטא תהליכים שמתרחשים בחברה הישראלית היהודית החילונית

  על ידי: מאירה וייסl אומנות> ספרותl 07/08/2012 lצפיות: 884

  את מדרש לילית לא כתבה לילית וגם לא סמאל. שדים – כך ניתן לפחות לקוות – לא היו מעורבים בכתיבתו אבל זהו ניסיון לתאר עולם שבו סיפור הבריאה קרה באמת, אבל לא כמו שהוא מתואר בספר בראשית. זהו עולם שונה מאוד מהעולם שאנחנו מכירים או מאמינים בקיומו, ועם זאת עולם דומה ומוכר.

  על ידי: שמואל דאבהl אומנות> ספרותl 19/11/2011 lצפיות: 1,101
  'הוצאה לאור חברתית'

  מחפשים ספרים אלקטרונים בעברית? המאמר הבא יעניק לכם הסבר מקיף על ספרים אלקטרונים בעברית.

  על ידי: 'הוצאה לאור חברתית'l אומנות> ספרותl 07/11/2011 lצפיות: 1,108
  רפאל לירז

  משלב הינו מושג בתחום הלשון אשר מציין רמות לשון שונות שבהם משתמשים סקטורים שונים באוכלוסיה או דובר יחיד, אשר לעתים יכול לעבור ממשלב למשלב בהתאם לצורך, שנובע מהמסגרת בה הוא נמצא או כורח הנסיבות.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> שפותl 15/08/2009 lצפיות: 281
  רפאל לירז

  הנטייה לכתיבה הייתה קיימת אצל צדוק אשל מילדות, אך הבחירה בעיתונות כמקצוע באה בעקבות תפקידו כקצין תרבות במלחמת העצמאות, בגדוד 21 בחטיבת "כרמלי". במסגרת זו פרסם כתבות ב"במחנה", וכתב והוציא לאור את עלוני הקרב של החטיבה שהעתקים מהם נהג להעביר לעיתון "מעריב". החומר הגיע לידיו של עורך מעריב הד"ר עזריאל קרליבך, שמצא אותו ראוי לפרסום ואף הזמין את צדוק להשתתף בכתיבת טור קבוע בעיתון.

  על ידי: רפאל לירזl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 14/07/2009 lצפיות: 9,512
  רפאל לירז

  גם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור. היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 28/05/2009 lצפיות: 114
  רפאל לירז

  בחירתו של נתניהו למנהיג האומה היא אסון חברגם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור.היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 26/05/2009 lצפיות: 47
  רפאל לירז

  סופרים מקבלים לעתים את השראתם לכותרת ספרם משירים של משוררים שהם מעריצים

  על ידי: רפאל לירזl אומנות> ספרותl 03/05/2009 lצפיות: 238
  רפאל לירז

  כבר במקורות מצאנו דיון בדילמות מוסריות בפרט אלה הדנים בקביעת הקדימות להצלת חיי אדם. מדובר במצב בו ניתן להציל רק אדם אחד, ללא אפשרות להציל את כולם והצלת אדם יחיד באה על חשבון חייבני-אדם אחרים.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/05/2009 lצפיות: 3,668
  רפאל לירז

  בקלחת הרותחת של העלאת שמות מועמדים לנשיאות אחרי סיום הקדנציה של משה קצב,נעדר למרבה הצער ולא כדבר מובן מאליו מועמד ערבי כמייצג את בני המיעוטים באוכלוסיה.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 03/05/2009 lצפיות: 80
  רפאל לירז

  פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר שמעניקה מדינת ישראל. הענקת הפרס נערכת מדי שנה במוצאי יום העצמאות בירושלים, בטקס ממלכתי. בהענקת הפרס הוחל בשנת 1953, ביוזמתו של שר החינוך דאז, בן-ציון דינור

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 03/05/2009 lצפיות: 4,038
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast