בעיות התנהגות בילדים

פורסם: 13/01/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 6,299 | Share

תלונות רבות על בעיות משמעת בגן או בביה"ס, ריבים יומיומיים עם ילדים אחרים והתפרצויות זעם או תוקפנות של ילדים במסגרות חינוכיות יכולות להעיד על בעיית התנהגות בילדים. לא כל אגרסיביות של הילד היא סימן לבעיה. לפי כצנלסון, ע. (1980), הילד שרוצה עצמאות מסרב לקבל מרות של מבוגר שאינו מכבד את זכויותיו ומכריח אותו לעשות דבר כנגד רצונו, מורד בצורה טבעית ואנושית אולם, אם אתם מקבלים תלונות חוזרות ונשנות לגבי תוקפנות או התנהגות בלתי נאותה של הילד עם חברים, והתוקפנות מסכנת את הסובבים ו/או הילד, חייבים לטפל במצב שכן ילד שלא קיבל סיוע בזמן זה עלול לגדול להיות מבוגר בעל קשיים חברתיים בחייו הבוגרים. ביטוי בעיות התנהגות בילדים יכול להיות בצורות שונות, כגון: אלימות פיזית או מילולית כלפי הסובבים (הצקות, מכות, דחיפות, צעקות, נשיכות, קללות) או כלפי חפצים (הטחה כנגד קיר, שבירה) לפעמים התנהגות זו מופנית כלפי פנים ומתבטאת בפגיעה עצמית. ביטויים נוספים יכולים להיות: קושי במעברים מפעילות אחת לשניה, בעיות שינה, רמות כעס מופרזות, חוסר יכולת לשבת בשקט ובריכוז, התקפות זעם קבועות, רגישויות קיצוניות, חוסר גבולות, קשיים חברתיים, קושי בלימודים, ועוד.

טיפול: שילוב של טיפול הומאופתי בעבודה החינוכית יכול לזרז את השיפור, והטיפול יהיה עמוק ויסודי יותר, כיון שהטיפול ההומאופתי הקלאסי מטפל באיזון הכולל של הילד ולא רק בהתנהגותו. על פי הגישה ההומאופתית, בעיית התנהגות יכולה להעיד על בעיה פנימית עמוקה יותר של הילד. הטיפול ההומאופתי מתחשב במכלול החיים ולא מתמקד באספקט אחד שלהם, לכן מתייחסים בו לזמן בו התחילו להבחין בהתנהגות זו, ומתייחסים להלך חייו ואופיו. בטיפול הומאופתי מבוצע תשאול מקיף המביא את כל הגורמים הרלוונטיים ומאפשרים להתאים לו את התרופה הנכונה שתביא לאיזון כללי של מצבו של הילד. בעיות נוספות מהן אולי סובל הילד, גם אם אינן קשורות עשויות לעבור, ויחול שיפור בתחושות הפיזיות, הנפשיות והכלליות. (בעיות נוספות יכולות להיות- בעיות עיכול, כאבי ראש, קשיי הרדמות בלילה, תיאבון שאינו מאוזן ועוד). הטיפול חשוב מאד, שכן ללא הטיפול, למרות שמרבית מהילדים האלה בעלי אינטליגנציה גבוהה, יכולים להיווצר קושי בלימודים, קושי חברתי והיבטים רגשיים-התנהגותיים נוספים כתוצאה מכך. הטיפול מתאים לכל גיל- מפעוטות ועד מבוגרים.

לדוגמה, טיפלתי בילד בן 7, שלא יכול היה לשבת בכתה, היו לו התפרצויות, צעקות וטריקת דלתות, והוא הציק פעמים  רבות ליושבים סביבו. בתשאול המעמיק התברר שקשיי לימודים (הוא סבל מקשיי ריכוז) גרמו לו להרגיש "טיפש" ולוותר מראש על המאמץ שהיה יותר מדי עבורו. מבחינתו זו היתה ההתמודדות עם ההכרח לשבת בכתה. הותאמה לו רמדי הומאופתית בעלת זיקה גם לקשיי ריכוז, גם להתפרצויות וחוסר שקט, וגם לדימוי עצמי.

חודשיים לאחר הרמדי ההומאופתית הוא השתפר מאד בלימודיו, היה יכול לשבת בשקט ולהקשיב בכיתה, ויחסיו עם חבריו ללימודים השתפרו.

דוגמה נוספת היא ילד כבן 10, רגיש מאד, שכל חוויה של עלבון מבחינתו הביאה לזריקת כסאות והעפת השולחנות בכתה. "תיקון התנהגותי" בלבד יכול היה לדכא את רגישותו ולא לטפל בה, הוא היה יודע איך להגיב יותר בריסון במצבים כאלה (שגם זה חשוב מאד) אך בעצם לא בטוח שהיה מטפל לעומק ברגישותו הגבוהה לעלבון.

לאחר 3 חודשים של טיפול הומאופתי הילד סיפר שהוא כבר לא כל כך כועס בביה"ס. לפני כן לא יכול היה להתגבר על הכעס ועכשיו הוא מרגיש שלוקח לו יותר זמן להגיע לכעס, וגם אם כן אז זה עובר מהר יותר. גם כשזה כבר מגיע, הוא לא מרגיש יותר צורך לזרוק חפצים ולטרוק דלתות. גם כאבי הבטן שהיה סובל מהם לעתים תכופות עברו.

טיפלתי בילדה יפה ושובבה, חסרת שקט ותמיד אינה שבעת רצון. היא היתה זזה הרבה, צעקה, הרעישה, בעטה, נשכה, כשכעסה היתה מקשיתה את גבה והיתה מרביצה להוריה ולילדים- קטנים וגדולים ממנה. היא היתה מרדנית נהנתה בעיקר "לעשות דווקא" ומאד התלהבה מלעשות דברים מסוכנים.

לאחר מספר מנות הומאופתיות נראה היה שהתבגרה מאד ולא חיפשה יותר "לעשות דווקא". תדירות ההתפרצויות האלימות הלכה וירדה.

. לסיכום, בעזרת הטיפול ההומאופתי, ניתן להרגיע את ההתפרצויות, לחזק את הריכוז ולמתן התקפי כעס. זהו טיפול עדין, אין בו שימוש בכימיקלים ואין בו סכנת התמכרות. הטיפול ההומאופתי עשוי להקל על תפקודו של הילד במסגרות מבלי לשנות את מי שהוא ומה שהוא. ניתן לטפל בהומאופתיה גם בילדים ומבוגרים הנוטלים ריטלין או תרופות אחרות. הטיפול ההומאופתי אינו מפריע לטיפול התרופתי ועם השיפור במצב ניתן להוריד פעמים רבות במינון התרופות (תחת פיקוח הרופא המטפל). מתוך: http://www.gilrach.co.il/article.asp?id=524 http://www.sensory-processing-disorder.com http://nahariya.edu.haifa.ac.il/CD.htm http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=550

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 4 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/24782/בעיות-התנהגות-בילדים

  השאר תגובה למאמר זה

  שרה מעוז מזרחי

  ידוע כי דיקור סיני עוזר לדברים רבים ולמבוגרים בתחומי הבריאות השונים, אך מה עם ילדנו? איך הדיקור הסיני יכול לעזור בבעיות שונות לתינוקות ולילדים? מה שיטת הטיפול? במה אפשר לטפל? איך הדיקור פועל ובאילו דרכים?

  על ידי: שרה מעוז מזרחיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/12/2014 lצפיות: 21

  רוצים מקצוע שייתן לכם כלים מעשיים הן לעבודה והן לחיים האישיים שלכם? קורס הדרכת הורים הוא אפשרות נהדרת ללמוד איך לעזור להורים במגוון בעיות עם הילדים ובמקביל ללמוד איך להתמודד עם סיטואציות דומות בחיים האישיים.

  על ידי: עידן שלומןl אימון אישי - Coaching> הכשרת מאמניםl 24/08/2014 lצפיות: 19
  מירה כהן שטרקמן

  השמנת יתר, הפרעות קשה וריכוז והיפראקטיביות הן מחלות הילדות של המאה ה 21. המאמר בוחן את השפעת הג'אנק פוד והממתקים על הילדים.

  על ידי: מירה כהן שטרקמןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/06/2008 lצפיות: 11,450 lתגובות: 2

  המאמר עוסק בהצבת גבולות בגיל הרך ודן בסוגיות כגון: איך נוצר גבול? מה קורה כשאין גבולות או כאשר הגבולות רופפים ומבלבלים? איך נצליח להציב לילדים שלנו גבולות באופן נכון ומיטיב? וגם.. עשה ואל תעשה בהצבת גבולות.

  על ידי: דנה ברl משפחה וזוגיות> הורותl 28/06/2007 lצפיות: 82,603

  הפרעת קשב וריכוז הינה תופעה נפוצה ומורכבת, המלווה בדרך כלל בסימפטומים כגון: דלקות גרון חוזרות ונשנות, סרבול בתנועה, קשיים בוויסות תחושתי, קשיים מוטוריים ועוד. אצל רבים קיימים קשיים נוספים, דוגמת קושי בהתארגנות ובניהול הזמן, סדר ומשמעת עצמית.

  על ידי: amirdadon90l חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 29/09/2014 lצפיות: 52

  אחד הדברים החשובים ביותר להתפתחות של הילדים היא תנועה. זו יכולה להיות תנועה במפגשים ספורטיביים, זו יכולה להיות תנועה בשעות פעילות בחצר בגן וזו יכולה להיות תנועה מודרכת במהלך סדנה. הדבר החשוב ביותר הוא השורה התחתונה, כלומר שהילדים יזוזו ויפעילו את עצמם ולא יישארו בלי ניע.

  על ידי: רוני מיכאלl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 25/08/2014 lצפיות: 30
  חיים גולדברג

  מערכת החינוך בנויה היום לפי תפיסות עבודה שאינם כל כך רלוונטיות. שינון חומר המכיל מידע, עובדות, ומסרים סגורים. בעידן בו המידע נגיש לכל, ובמיוחד ליליד הקשב והריכוז, צריך להתמקד במשהו קצת שונה...

  על ידי: חיים גולדברגl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 09/07/2014 lצפיות: 30
  חיים גולדברג

  כידוע התלמידים לא תמיד מגיעים לבית ספר כאשר הראש פנויי ללמידה. במיוחד כאשר יש קושי בקשב וריכוז... האם יש דרך למנף את המכשירים השונים עם המסכים המהפנטים ללמידה? ראו דרך מקורית....

  על ידי: חיים גולדברגl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 29/05/2014 lצפיות: 58

  לאחרונה מתאפשר לבחון את ההתנהגות הפיסית של המוח בזמן קריאה. למרות שרכישת הקריאה מערבת הרבה קשרים במוח,לכל מוח יש קשרים האופייניים לו. שיטת רביב התבססה על פיתוחים תיאורטיים בחקר מדעים קוגניטיביים.

  על ידי: נטיl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 04/05/2014 lצפיות: 83

  הפרעות קשה וריכוז צריכות להיות מאובחנות כראוי על מנת שאפשר יהיה לתת את הטיפול הדרוש. כאשר מדובר בילדים, חשוב לאבחן אותם בהקדם, כדי למזער את הצלקות הנפשיות שעלולות להיווצר בעקבות יחס מצד חברים לכיתה.

  על ידי: idanmprl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 10/03/2014 lצפיות: 69

  אנשים עם הפרעת קשב זקוקים לבחון את הצורך ללקיחת רטלין. פעמים רבות קיימות אמונות מוטעות ומיתוסים שגויים אשר משפיעים על קבלת ההחלטה באם לקחת את התרופה ואם לא. . מטרת המאמר הינה להציג את המיתוסים הנפוצים (חלקם) ולהתייחס לכל מיתוס על מנת להקל על מי שזקוק לקבל החלטה לקבל החלטה מהימנה.

  על ידי: יעלl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 15/01/2014 lצפיות: 98

  תחרותיות מוגדרת: "תכונת אופי נרכשת שמקורה בחינוך ו/או השפעת הסביבה, המהווה סוג של מוטיבציה הפועלת באדם ומניעה אותו קדימה להתאמץ יותר, לגייס את כל הכוחות והכישרונות שלו, להתגבר על מכשולים וקשיים‭."‬ ואכן, תחרותיות היא אלמנט חיובי באדם , מניע בעל עוצמה שאין כמותו, אך במקביל להצלחה ולהישגים היא גם גובה לא פעם מחיר כבד בדמות אכזבות, תסכולים, כעסים, כישלונות ואלימות. ‬‬‬‬‬

  על ידי: הילה וייסl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 08/12/2013 lצפיות: 101
  עדי ברומר

  המשפט הזה מוכר לך? הוא מוכר להורים רבים. מצבים של נזלת כרונית, ליחה, שיעול, דלקות אזניים, חום, או מצבים של סטרידו או דלקת ריאות או אסטמה, והמצב יכול לחזור על עצמו בהפרש של ימים עד חודשים.

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 04/12/2008 lצפיות: 4,068
  עדי ברומר

  אצל הרוב, זה מתחיל באביב, הפריחה היפה הופכת לסוג של סיוט שכרוך באף דולף, התעטשויות מרובות וגירוי בריריות. לחלקה האחר של האוכלוסיה כל חתול חולף או טיפת אבק תשיג את אותה תופעה ללא תלות בעונת השנה. לא נחמד להסתובב כל היום עם אף סתום וחבילת טישו ב"שלוף". למרות שלרוב נראה כאילו אין שום דרך להתמודד איתה, ניתן לטפל באלרגיה- ללא צורך בתרופות מונעות על בסיס קבוע.

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 10/08/2008 lצפיות: 5,005
  עדי ברומר

  בעזרת הטיפול ההומאופתי ניתן להרגיע את ההתפרצויות, לחזק את הריכוז, למתן את התקפי הכעס ועוד- ללא שימוש בכימיכלים, ללא תופעות לוואי, ללא סכנת התמכרות וללא שינוי אופי הילד. מטרת הטיפול היא לטפל במקור לבעיה ולא בתסמינים שלה.

  על ידי: עדי ברומרl חינוך ולימודים> לקויי למידהl 12/06/2008 lצפיות: 339 lתגובות: 2
  עדי ברומר

  ישנם טיפולים רבים כגון: תרופות הרגעה, משתנים, תוספות מזון שונות או פעילות גופנית. נשים רבות נוטלות מספר רב של כדורים כגון: אקמול ואופטלגין- אשר פוגעים בצורה קשה בכבד ואינם פותרים את בעיית הכאבים, אלא מקלים עליו זמנית בלבד. ישנן נשים שכאבן הוא כה עצום עד שהן משותקות מכאב ופורשות מפעילות למספר ימים בכל חודש. המצב לא חייב להיות כך. טיפול הומאופתי יכול לפתור את הבעיה אחת ולתמיד (ולא רק להקל זמנית על הכאבים). והווסת תתקיים ללא כאבים

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 21/04/2008 lצפיות: 1,138
  עדי ברומר

  בעקבות האדנואיד יכולה להיווצר "סתימה" באף, שעלולה לגרום להפרעות נשימה בשינה, נחירות, נזלת כרונית, מחלות אוזניים, ליקוי בהתפתחות שלד הפנים ועוד. ברפואה הקונבנציונלית יש פיתרון אחד לשקד שלישי: ניתוח. בטיפול הומאופתי ניתנת תרופה הומאופתית אחת שהכי מתאימה לו מתוך אלפי תרופות הומאופתיות שמרפאות שקד מוגדל, והיא תביא לא רק לריפוי האדנואיד, אלא לאיזון כללי של מצבו הבריאותי של הילד, כך שבעיות נוספות מהן סובל הילד, גם אם אינן קשורות לאדנואיד, יעברו, ויחול שיפור בתחושות הפיזיות, הנפשיות והכלליות

  על ידי: עדי ברומרl משפחה וזוגיות> הורותl 21/04/2008 lצפיות: 2,359
  עדי ברומר

  פעמים רבות הטריגר להפרעת החרדה מצוי בטראומה שהאדם עבר ולעיתים ללא כל קשר מובן מאליו - תאונה, נטישה, לחץ, התעללות או דיכאון. באבחון ההומאופתי אין הפרדה בין חוסר איזון כימי במוח לסיבה רגשית שעלולה להוות טריגר לבעיה. הכל נלקח בחשבון בצורה שווה שכן המטרה היא להגיע לשורש הבעיה, ולטפל בצורה ממוקדת ולא סימפטומטית בלבד.

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 01/03/2008 lצפיות: 1,500
  עדי ברומר

  טיפול אנטיביוטי מונע מעלה את הסיכון לעמידות בפני אנטיביוטיקה, ומחליש את מערכת החיסון. כפתורים הינו טיפול פולשני. אז איך מטפלים בדלקות אזניים חוזרות? בעזרת טיפול הומאופתי, ניתן למנוע סבל רב, להימנע ממתן אנטיביוטיקה שוב ושוב- ולטפל בדלקת אחת ולתמיד

  על ידי: עדי ברומרl משפחה וזוגיות> הורותl 01/03/2008 lצפיות: 425
  עדי ברומר

  מספר דברים שחשוב לדעת על הסינוסיטיס, הנפוץ בעיקר עכשיו, בעונות המעבר והחורף

  על ידי: עדי ברומרl בריאות ורפואהl 08/01/2008 lצפיות: 2,781
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast