תשבץ על כל סוגיו

פורסם: 08/05/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 420,907 | Share

תשבץ הוא חידת מלים אשר משתלבות זו בזו, במאוזן ובמאונך, בתוך תבנית משורטטת של משבצות ריקות, לפי רמזים הניתנים לצד השירטוט. בין המילים מפרידה משבצת שחורה אחת לפחות.בדרך כלל המשבצות המושחרות בתבנית הן סימטריות , אך מקובלות חריגות בענין זה. לפנים קראו לתשבץ "חידת שתי וערב", ומי שנתן לו את השם המקובל בימינו היה קדיש סילמן, לשונאי ומשורר, אביו של הלשונאי ראובן סיון.

התשבץ הראשון חובר על-ידי ארתור ויין, ופורסם ב-21 בדצמבר 1913 בכתב העת New York World.

בתשבץ המקובל ההגדרה של כל מלה מנוסחת בצורה מדוייקת וחד-משמעית, ולפיה ניתן למצוא את המלה המבוקשת, אלא אם הפותר אינו מכיר את המלה או המושג ואז הוא יכול להיעזר בכלים שונים כגון מילונים ואנציקלופדיות. יצאו אפילו ספרים בשם "שיבוץ מהיר", אשר לפי הגדרה יכול הפותר למצוא את המלה המבוקשת.


יש ולפעמים (בעיקר בתשבצים המופיעים בבטאונים מקצועיים) נושא התשבץ הוא ספציפי, ורוב ההגדרות הן בתחום מסויים.בדרך התשבצים האלה מופיעים בבטאונים מקצועיים.

יש גם תשבצים שמבחינת התבנית שונים מהתשבץ המלבני, והם נוסחים שונים השאובים ממנו כמו: "תשבץ לבן" אשר התבנית שניתנת לצד ההגדרות ריקה ועל הפותר להחליט בעצמו איך לשבץ את המלים, "תשבץ פירמידה" שבו יש להוסיף כל פעם אות נוספת למלה בהתאם להגדרה, ולא חסרות ואריאציות וחופש ההמצאה של מחברי התשבצים אינו מוגבל מבחינה זו.

תשבץ היגיון הוא תשבץ שמבחינה טכנית דומה לתשבץ הרגיל, וההבדל הוא באופי ההגדרות. בעוד שבתשבץ רגיל ההגדרה תהיה, למשל, "שם מדינה באסיה", הרי שבהגדרה של "תשבץ היגיון" היא תהיה: "היו מנומסים בתת-היבשת" (כשהפתרון הוא: הודו).


מרכיב מרכזי בתשבצי ההיגיון הוא ענין ה"תרתי-משמע", כלומר הגדרה המורכבת משני חלקים, כך שהפתרון מתאים למשמעות של כל אחד מחלקי ההגדרה. דוגמה: "הקרקס יסתדר בלי החיה, די להם בקוסם" התשובה: הארי פוטר (הסבר: הארי פוּטר, כלומר הקרקס יסתדר בלי החיה, והארי פוטר הוא הקוסם). דוגמה נוספת: "סרט של היצ'קוק על שלמה המלך", והתשובה: "האיש שידע יותר מדי" (הסבר: זה סרט בלשי של היצ'קוק בכיכוב דוריס דיי, ו"האיש שידע יותר מדי" הוא שלמה המלך שניחן בשפע חוכמה וגם ידע (במשמעות המקראית של מלה זו) את נשותיו הרבות (ויש כאן אפילו תלתי-משמע).

יש עוד סוגי הגדרות בתשבצי היגיון שאין בהן בדיוק את מרכיב התרתי-משמע, אך הן הגדרות מתחכמות, שמצפינות את הפתרון (כפי שמתבקש מהשם האנגלי לחידה זו, cryptic crossword).

דוגמה: "מה עושה קוף בשרותים?" תשובה: סקס. הסבר שרותים הם 00, והספרה 0 רומזת לאות ס' ובעל-החיים קוף רומז לאות ק' שנמצאת בין שתי האותיות ס'.

טכניקה נוספת להצפנת הפתרון היא האנגרם - ערבוב סדר האותיות. דוגמה: ההגדרה "מכנסי בתוכה" (של דודו זוארץ), שפתרונה "מכונת כביסה" - זהו סידור מחדש של אותיות ההגדרה, ובמשמעות השנייה - המכנסיים אכן נמצאים לעתים בתוך מכונת הכביסה.

לעתים יש לציין בהגדרה את עניין השמיעה, במקרה שהפתרון נכתב אחרת מהכתיב המקובל, כגון: "מה שהחתן הטרי עושה לשם כושר לאחר לילה של התפייסות?(ש)", הסימן (ש) מציין 'שמיעה'. התשובה:"ריצה קלה", שנשמעת גם כמו "ריצה כלה".

בעוד שבתשבץ רגיל מרכיב הידע מכריע לשם פתרון (או המיומנות לחפש נתונים), בתשבץ הגיון צריך להיכנס לראש של מחבר ההגדרות ולא מספיק גם הידע הכללי גם אם בלעדיו לא ניתן לפתור את תשבצי ההגיון.

האתגר בפתירתם של "תשבצי היגיון" גדול לאין ערוך מזה שבפתרון תשבצים רגילים.

בישראל מתקיימת פעילות ערה בתחום התשבצים ותשבצי ההיגיון:

בכל אחד מעיתוני סוף השבוע מתפרסמים תשבצים (תשבץ רגיל ותשבץ היגיון),
מתפרסמים ירחוני תשבצים, שהבולט בהם הוא "ניקוי ראש ענק",
ישנו מפעל מנויים שבו נשלח אל המנוי תשבץ בדואר מדי שבוע,
באינטרנט מתקיימים פורומים אחדים העוסקים בנושא זה.
.

בין המחברים הידועים של תשבצי היגיון בישראל:

יורם הרועה, נחשב לבכיר התשבצאים. תשבציו מתפרסמים ב"הארץ", בשבועון "הקיבוץ", והירחון "ניקוי ראש ענק".
אמנון בירמן, שתשבציו מתפרסמים ברשת מקומוני שוקן ("העיר", "כל העיר", "כל בו"), בשבועון "לאשה", ובנוסף הוא שולח תשבץ שבועי למנויים.
נדיב אבידן, שתשבציו מתפרסמים ב"ידיעות אחרונות".
דקל בנו, כוכב עולה בשמי תשבצי-ההיגיון, שתשבציו מתפרסמים בשבועונים "פנאי פלוס", "מקור ראשון" ו"במחנה".
עמוס ארליך מפרסם ב"ניקוי ראש ענק" מבחר תשבצים במגוון נושאים:תשבצי הגיון ,תשבצי מספרים תשבצים המוקדשים לזמר העברי (הוא היה חתן הזמר העברי) ואלוף מקבילית המוחות כשאחד מנושאיו היה ,זמר עברי" וכן חידושי לשון בשם "מקולמוס עמוס".

צפורה שפירא, חיברה את שיבוץ מהיר - המילון לפותרי תשבצים, הוצאת שוקן .בספר זה ניתן למצוא את המלה המבוקשת ע"פ ההגדרה.ספר שזכה להצלחה בעיקר אצל "מחפשי חיים קלים" בקרב פותרי התשבצים.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 8 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/2518/תשבץ-על-כל-סוגיו

  השאר תגובה למאמר זה

  גיל - קרקס בגיל

  הטיול הגדול שאחרי הצבא הוא הזדמנות לפתח תחביב ותעסוקה לכל הזמן שיש בשפע בטיול - ממליץ לנצל את הזמן הזה ללימוד ג'אגלינג כתחביב.

  על ידי: גיל - קרקס בגילl בידור ופנאי> תחביביםl 13/02/2015

  המאמר מציע מידע שימושי ורשימת שאלות נחוצות לקראת קנייה של פסנתר חדש לבית או פסנתר יד שנייה.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בידור ופנאי> תחביביםl 04/02/2015

  טיסני המסוק, בשונה מטיסנים רגילים הבנויים כמטוס, כשמם כן הם, בנויים בצורת מסוק עם מדחף ולהבים. השימוש בטיסנים אלו יכול להיות מהנה מאוד אם יודעים כיצד לעשות זאת. טיסני המסוק, בזכות גודלם הקטן יחסית, יכולים לתמרן מצוין במרחב. המסוק יכול לרחף מעל לנקודה מסוימת ולשהות באוויר לזמן ממושך. כמו כן, טיסן המסוק יכול לטוס לאחור ולצדדים וכך לתמרן במהירויות נמוכות מאוד. טיסה במהירויות נמוכות מאפשרת לטיסן יכולת טיסה בין עצמים, נחיתה והמראה משטחים קשים ולא מסודרים.

  על ידי: DANl בידור ופנאי> תחביביםl 03/02/2015

  מחלת הדקומפרסיה היא פגיעת לחץ הפוגעת בצוללים עקב עליה לא מבוקרת לפני המים או חריגה מזמני תחתית.

  על ידי: איציק זילברמןl בידור ופנאי> תחביביםl 18/01/2015

  הגזים המשפיעים על הצולל הם: פחמן דו חמצני, פחמן חד חמצני, חנקן, וחמצן. לכל גז תכונות משלו ומשמעות לצולל.

  על ידי: איציק זילברמןl בידור ופנאי> תחביביםl 18/01/2015

  עקרונות פיזיקליים של צלילה הצולל בעיקר מוטרד מעקרונות הפיזיקה המשפיעים על הגז במכל הצלילה ועל השפעת נשימת הגז והלחץ המשפיע עליו בביצוע הצלילה.

  על ידי: איציק זילברמןl בידור ופנאי> תחביביםl 18/01/2015

  במסגרת חוק הגזים בצלילה, להלן ריכוז החוקים הפיזיקליים הקשורים בצלילה: חוק ארכימדס, חוק בויל מריוט, חוק צ'ארלס, חוק דלתון, חוק הנרי. חוק ארכימדס – הוא חוק הציפה: לחץ – P נפח - V טמפרטורה – T

  על ידי: איציק זילברמןl בידור ופנאי> תחביביםl 18/01/2015
  גיל - קרקס בגיל

  אתאר במאמר זה איך אפשר ליהנות מפעילות ספורטיבית המשלבת סבולת לב ריאה, קורדינציה, שיווי משקל והנאה ביחד כמשפחה. מה היתרונות של קפיצה בחבל, שלבי הלמידה, איזה חבל הכי טוב לקנות ואיפה. כל המידע במאמר

  על ידי: גיל - קרקס בגילl בידור ופנאי> תחביביםl 06/01/2015
  רפאל לירז

  משלב הינו מושג בתחום הלשון אשר מציין רמות לשון שונות שבהם משתמשים סקטורים שונים באוכלוסיה או דובר יחיד, אשר לעתים יכול לעבור ממשלב למשלב בהתאם לצורך, שנובע מהמסגרת בה הוא נמצא או כורח הנסיבות.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> שפותl 15/08/2009 lצפיות: 278
  רפאל לירז

  הנטייה לכתיבה הייתה קיימת אצל צדוק אשל מילדות, אך הבחירה בעיתונות כמקצוע באה בעקבות תפקידו כקצין תרבות במלחמת העצמאות, בגדוד 21 בחטיבת "כרמלי". במסגרת זו פרסם כתבות ב"במחנה", וכתב והוציא לאור את עלוני הקרב של החטיבה שהעתקים מהם נהג להעביר לעיתון "מעריב". החומר הגיע לידיו של עורך מעריב הד"ר עזריאל קרליבך, שמצא אותו ראוי לפרסום ואף הזמין את צדוק להשתתף בכתיבת טור קבוע בעיתון.

  על ידי: רפאל לירזl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 14/07/2009 lצפיות: 9,511
  רפאל לירז

  גם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור. היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 28/05/2009 lצפיות: 112
  רפאל לירז

  בחירתו של נתניהו למנהיג האומה היא אסון חברגם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור.היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 26/05/2009 lצפיות: 47
  רפאל לירז

  סופרים מקבלים לעתים את השראתם לכותרת ספרם משירים של משוררים שהם מעריצים

  על ידי: רפאל לירזl אומנות> ספרותl 03/05/2009 lצפיות: 236
  רפאל לירז

  כבר במקורות מצאנו דיון בדילמות מוסריות בפרט אלה הדנים בקביעת הקדימות להצלת חיי אדם. מדובר במצב בו ניתן להציל רק אדם אחד, ללא אפשרות להציל את כולם והצלת אדם יחיד באה על חשבון חייבני-אדם אחרים.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/05/2009 lצפיות: 3,666
  רפאל לירז

  בקלחת הרותחת של העלאת שמות מועמדים לנשיאות אחרי סיום הקדנציה של משה קצב,נעדר למרבה הצער ולא כדבר מובן מאליו מועמד ערבי כמייצג את בני המיעוטים באוכלוסיה.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 03/05/2009 lצפיות: 80
  רפאל לירז

  פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר שמעניקה מדינת ישראל. הענקת הפרס נערכת מדי שנה במוצאי יום העצמאות בירושלים, בטקס ממלכתי. בהענקת הפרס הוחל בשנת 1953, ביוזמתו של שר החינוך דאז, בן-ציון דינור

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 03/05/2009 lצפיות: 4,038
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast