תשבץ על כל סוגיו

פורסם: 08/05/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 420,640 | Share

תשבץ הוא חידת מלים אשר משתלבות זו בזו, במאוזן ובמאונך, בתוך תבנית משורטטת של משבצות ריקות, לפי רמזים הניתנים לצד השירטוט. בין המילים מפרידה משבצת שחורה אחת לפחות.בדרך כלל המשבצות המושחרות בתבנית הן סימטריות , אך מקובלות חריגות בענין זה. לפנים קראו לתשבץ "חידת שתי וערב", ומי שנתן לו את השם המקובל בימינו היה קדיש סילמן, לשונאי ומשורר, אביו של הלשונאי ראובן סיון.

התשבץ הראשון חובר על-ידי ארתור ויין, ופורסם ב-21 בדצמבר 1913 בכתב העת New York World.

בתשבץ המקובל ההגדרה של כל מלה מנוסחת בצורה מדוייקת וחד-משמעית, ולפיה ניתן למצוא את המלה המבוקשת, אלא אם הפותר אינו מכיר את המלה או המושג ואז הוא יכול להיעזר בכלים שונים כגון מילונים ואנציקלופדיות. יצאו אפילו ספרים בשם "שיבוץ מהיר", אשר לפי הגדרה יכול הפותר למצוא את המלה המבוקשת.


יש ולפעמים (בעיקר בתשבצים המופיעים בבטאונים מקצועיים) נושא התשבץ הוא ספציפי, ורוב ההגדרות הן בתחום מסויים.בדרך התשבצים האלה מופיעים בבטאונים מקצועיים.

יש גם תשבצים שמבחינת התבנית שונים מהתשבץ המלבני, והם נוסחים שונים השאובים ממנו כמו: "תשבץ לבן" אשר התבנית שניתנת לצד ההגדרות ריקה ועל הפותר להחליט בעצמו איך לשבץ את המלים, "תשבץ פירמידה" שבו יש להוסיף כל פעם אות נוספת למלה בהתאם להגדרה, ולא חסרות ואריאציות וחופש ההמצאה של מחברי התשבצים אינו מוגבל מבחינה זו.

תשבץ היגיון הוא תשבץ שמבחינה טכנית דומה לתשבץ הרגיל, וההבדל הוא באופי ההגדרות. בעוד שבתשבץ רגיל ההגדרה תהיה, למשל, "שם מדינה באסיה", הרי שבהגדרה של "תשבץ היגיון" היא תהיה: "היו מנומסים בתת-היבשת" (כשהפתרון הוא: הודו).


מרכיב מרכזי בתשבצי ההיגיון הוא ענין ה"תרתי-משמע", כלומר הגדרה המורכבת משני חלקים, כך שהפתרון מתאים למשמעות של כל אחד מחלקי ההגדרה. דוגמה: "הקרקס יסתדר בלי החיה, די להם בקוסם" התשובה: הארי פוטר (הסבר: הארי פוּטר, כלומר הקרקס יסתדר בלי החיה, והארי פוטר הוא הקוסם). דוגמה נוספת: "סרט של היצ'קוק על שלמה המלך", והתשובה: "האיש שידע יותר מדי" (הסבר: זה סרט בלשי של היצ'קוק בכיכוב דוריס דיי, ו"האיש שידע יותר מדי" הוא שלמה המלך שניחן בשפע חוכמה וגם ידע (במשמעות המקראית של מלה זו) את נשותיו הרבות (ויש כאן אפילו תלתי-משמע).

יש עוד סוגי הגדרות בתשבצי היגיון שאין בהן בדיוק את מרכיב התרתי-משמע, אך הן הגדרות מתחכמות, שמצפינות את הפתרון (כפי שמתבקש מהשם האנגלי לחידה זו, cryptic crossword).

דוגמה: "מה עושה קוף בשרותים?" תשובה: סקס. הסבר שרותים הם 00, והספרה 0 רומזת לאות ס' ובעל-החיים קוף רומז לאות ק' שנמצאת בין שתי האותיות ס'.

טכניקה נוספת להצפנת הפתרון היא האנגרם - ערבוב סדר האותיות. דוגמה: ההגדרה "מכנסי בתוכה" (של דודו זוארץ), שפתרונה "מכונת כביסה" - זהו סידור מחדש של אותיות ההגדרה, ובמשמעות השנייה - המכנסיים אכן נמצאים לעתים בתוך מכונת הכביסה.

לעתים יש לציין בהגדרה את עניין השמיעה, במקרה שהפתרון נכתב אחרת מהכתיב המקובל, כגון: "מה שהחתן הטרי עושה לשם כושר לאחר לילה של התפייסות?(ש)", הסימן (ש) מציין 'שמיעה'. התשובה:"ריצה קלה", שנשמעת גם כמו "ריצה כלה".

בעוד שבתשבץ רגיל מרכיב הידע מכריע לשם פתרון (או המיומנות לחפש נתונים), בתשבץ הגיון צריך להיכנס לראש של מחבר ההגדרות ולא מספיק גם הידע הכללי גם אם בלעדיו לא ניתן לפתור את תשבצי ההגיון.

האתגר בפתירתם של "תשבצי היגיון" גדול לאין ערוך מזה שבפתרון תשבצים רגילים.

בישראל מתקיימת פעילות ערה בתחום התשבצים ותשבצי ההיגיון:

בכל אחד מעיתוני סוף השבוע מתפרסמים תשבצים (תשבץ רגיל ותשבץ היגיון),
מתפרסמים ירחוני תשבצים, שהבולט בהם הוא "ניקוי ראש ענק",
ישנו מפעל מנויים שבו נשלח אל המנוי תשבץ בדואר מדי שבוע,
באינטרנט מתקיימים פורומים אחדים העוסקים בנושא זה.
.

בין המחברים הידועים של תשבצי היגיון בישראל:

יורם הרועה, נחשב לבכיר התשבצאים. תשבציו מתפרסמים ב"הארץ", בשבועון "הקיבוץ", והירחון "ניקוי ראש ענק".
אמנון בירמן, שתשבציו מתפרסמים ברשת מקומוני שוקן ("העיר", "כל העיר", "כל בו"), בשבועון "לאשה", ובנוסף הוא שולח תשבץ שבועי למנויים.
נדיב אבידן, שתשבציו מתפרסמים ב"ידיעות אחרונות".
דקל בנו, כוכב עולה בשמי תשבצי-ההיגיון, שתשבציו מתפרסמים בשבועונים "פנאי פלוס", "מקור ראשון" ו"במחנה".
עמוס ארליך מפרסם ב"ניקוי ראש ענק" מבחר תשבצים במגוון נושאים:תשבצי הגיון ,תשבצי מספרים תשבצים המוקדשים לזמר העברי (הוא היה חתן הזמר העברי) ואלוף מקבילית המוחות כשאחד מנושאיו היה ,זמר עברי" וכן חידושי לשון בשם "מקולמוס עמוס".

צפורה שפירא, חיברה את שיבוץ מהיר - המילון לפותרי תשבצים, הוצאת שוקן .בספר זה ניתן למצוא את המלה המבוקשת ע"פ ההגדרה.ספר שזכה להצלחה בעיקר אצל "מחפשי חיים קלים" בקרב פותרי התשבצים.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 8 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/2518/תשבץ-על-כל-סוגיו

  השאר תגובה למאמר זה

  פוטושופ אונליין הינה תוכנה נחמד לעריכה ועיצוב של תמונות אונליין, ללא צורך בהורדה.

  על ידי: shmolikl בידור ופנאי> תחביביםl 20/11/2014 lצפיות: 18

  מבט אנתרופולוגי על שוק הפשפשים ביפו הצצה לתת תרבות מרתקת . מדינה בתוך מדינה עם חוקים ,הומור ושפה יחודיים.

  על ידי: עפרה מדיסקרl בידור ופנאי> תחביביםl 27/10/2014 lצפיות: 15

  לאחר תקופה מרגשת של זוגיות שנבנתה, אתה מחליט שהגיע הזמן להציע לחברה שלך נישואין. זו לא החלטה קלה או פשוטה, אבל ברגע שיודעים שהנה הגיע הזמן, פשוט עושים זאת וזהו. טוב, לא בדיוק זהו – אתה צריך גם לבחור טבעת אירוסין למעמד ההצעה. איך בדיוק אתה יכול לעשות את זה ולשמור על השפיות? למרות הזוגיות הטובה, לא תמיד אתה יודע מה הטעם שלה בטבעות או בתכשיטים ולא בהכרח תוכל לרכוש את הטבעת שהיא רצתה לגמרי,

  על ידי: אביעד בונהl בידור ופנאי> תחביביםl 02/10/2014 lצפיות: 16

  לאורך השנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בבתי האב שמכניסים אליהם הביתה חיות מחמד ובאופן ממוקד כלבים. כלב לא סתם נתפס כחברו הטוב ביותר של האדם וזאת משום הנאמנות הגדולה שהוא מביא למערכת היחסים הזו. המרוויחות הגדולות ביותר ממערכת היחסים המעניינת הן הילדות, שגדלות ומתפתחות בבית שבו יש חיה מקסימה, עם אופי משלה ורצון להיות חלק מאותה משפחה בדיוק. למרות הכל, כדי שהחיים עם הכלב יהיו נעימים יותר, רגועים ובעלי שגרה חיובית, יש לאלף את הכלב באשר הוא.

  על ידי: אביעד בונהl בידור ופנאי> תחביביםl 02/10/2014 lצפיות: 13

  חוות סוסים מכורה מתוך מחשבה של שילוב האדם, הסוס והטבע בחר אלי בראון בעל החווה למקם את חוות הסוסים על הרי הכרמל העשירים בשמורות טבע ופארקים לאומיים, בתוך נוף של יערות ירוקים , מפרצים וים. היום, חוות סוסים מכורה מציעה מגוון רחב של שירותים בתחום טיולי רכיבה על סוסים בארץ ובחו"ל, לימוד רכיבה, אילוף ופנסיון, יעוץ בקניית סוסים, אירועים קבוצתיים ופרטיים.

  על ידי: אלי בראוןl בידור ופנאי> תחביביםl 07/09/2014

  אחד הדברים שכל גבר צריך לדעת ברגע שהוא נכנס למערכת יחסים זוגית הוא שלא מעט מהכסף שנמצא כרגע בארנק שלו ילך למען רכישת מתנות לזוגתו. בכל חג ובכל יום אפשרי תמיד היא תצפה למתנה, בין אם מדובר ביום האהבה הלועזי, יום האהבה העברי, יום נישואים או יום השנה להיכרותכם.

  על ידי: רוני מיכאלl בידור ופנאי> תחביביםl 26/08/2014 lצפיות: 17
  אלי רוזנבלט

  אנו המבוגרים זוכרים כיצד היינו קטנים ואהבנו להכין יצירות משל עצמנו. לצד ציור, פיסול והלגו, אהבנו גם להכין צמידים ושאר תכשיטים אחרים, בעיקר הבנות שבינינו. בסופו של דבר לא מדובר בפעילות רק לילדים קטנים, אלא אנו רואים בתחום התכשיטים את יצירת הצמידים פרי ידינו, ולא פעם קנינו תכשיט שכזה.

  על ידי: אלי רוזנבלטl בידור ופנאי> תחביביםl 27/07/2014 lצפיות: 25
  גל אלפא

  במאמר הקרוב נעבור על כמה חוגים פופולריים בתחומים שונים וכיצד למצוא את החוג המתאים לילדכם.

  על ידי: גל אלפאl בידור ופנאי> תחביביםl 16/07/2014 lצפיות: 22
  רפאל לירז

  משלב הינו מושג בתחום הלשון אשר מציין רמות לשון שונות שבהם משתמשים סקטורים שונים באוכלוסיה או דובר יחיד, אשר לעתים יכול לעבור ממשלב למשלב בהתאם לצורך, שנובע מהמסגרת בה הוא נמצא או כורח הנסיבות.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> שפותl 15/08/2009 lצפיות: 267
  רפאל לירז

  הנטייה לכתיבה הייתה קיימת אצל צדוק אשל מילדות, אך הבחירה בעיתונות כמקצוע באה בעקבות תפקידו כקצין תרבות במלחמת העצמאות, בגדוד 21 בחטיבת "כרמלי". במסגרת זו פרסם כתבות ב"במחנה", וכתב והוציא לאור את עלוני הקרב של החטיבה שהעתקים מהם נהג להעביר לעיתון "מעריב". החומר הגיע לידיו של עורך מעריב הד"ר עזריאל קרליבך, שמצא אותו ראוי לפרסום ואף הזמין את צדוק להשתתף בכתיבת טור קבוע בעיתון.

  על ידי: רפאל לירזl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 14/07/2009 lצפיות: 9,495
  רפאל לירז

  גם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור. היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 28/05/2009 lצפיות: 103
  רפאל לירז

  בחירתו של נתניהו למנהיג האומה היא אסון חברגם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור.היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 26/05/2009 lצפיות: 42
  רפאל לירז

  סופרים מקבלים לעתים את השראתם לכותרת ספרם משירים של משוררים שהם מעריצים

  על ידי: רפאל לירזl אומנות> ספרותl 03/05/2009 lצפיות: 226
  רפאל לירז

  כבר במקורות מצאנו דיון בדילמות מוסריות בפרט אלה הדנים בקביעת הקדימות להצלת חיי אדם. מדובר במצב בו ניתן להציל רק אדם אחד, ללא אפשרות להציל את כולם והצלת אדם יחיד באה על חשבון חייבני-אדם אחרים.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/05/2009 lצפיות: 3,642
  רפאל לירז

  בקלחת הרותחת של העלאת שמות מועמדים לנשיאות אחרי סיום הקדנציה של משה קצב,נעדר למרבה הצער ולא כדבר מובן מאליו מועמד ערבי כמייצג את בני המיעוטים באוכלוסיה.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 03/05/2009 lצפיות: 73
  רפאל לירז

  פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר שמעניקה מדינת ישראל. הענקת הפרס נערכת מדי שנה במוצאי יום העצמאות בירושלים, בטקס ממלכתי. בהענקת הפרס הוחל בשנת 1953, ביוזמתו של שר החינוך דאז, בן-ציון דינור

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 03/05/2009 lצפיות: 4,030
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast