שלמה המלך סמל החכמה

פורסם: 01/06/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 32,868 | Share

שלמה המלך נחשב בתנ"ך לסמל החכמה.הוא גם היה בעל כשרון להבין את שפת החיות , ומסופר שמלכת שבא באה לנסותו בחידות, לבחון אם שמע חכמתו יש לה בסיס. אך שיאה של חכמת שלמה היתה במשפט , בו היה נאלץ להכריע בין שתי נשים אשר גרו יחד , ובאו עם תינוק שכל אחת מהם טענה שהוא שלה. באין עדות מסייעת , כשכל אחת אומרת כולו שלי, ובאין קצה חוט מתאר המקרא דרך מהממת כיצד פתר שלמה את הדילמה. הוא ציווה מאחד המשרתים להביא חרב וציווה עליו לגזור את הילד לשניים. ה"נימוק" כביכול היה , מאחר ואין דרך להגיע להכרעת דין ה"הצודק" יהיה ששתי הנשים יחלוקו ביניהן את הרך הנולד! מכאן הפך הביטוי "משפט שלמה" למטבע לשון של חלוקה שווה במחלוקת שאי אפשר להכריע בה!אבל שלמה שניחן בשפע חכמה תיאר כבר את המהלך הבא:ואכן הדברים התגלגלו כפי שציפה. אשה אחת צעקה ,"גיזרוהו! לא לי לא לך יהיה", בעוד השנייה התחננה שיתנו אותו לשנייה ובלבד שיחיה. ברור שבשלב זה הבין מייד שלמה מי האם האמיתית. זו בעלת היצר האמהי לבנה רצתה שיחיה גם אם תפסיד אותו בעוד השנייה לבה לא חסך פעימה כשהסכימה שיגזרוהו. אכן סיפור מהמם ומרתק שקשה להאמין שבימינו יקרה , כי לו שופט בתקופתנו היה כך מכריע משפט היו מגדירים זאת "שחכמה אלוהית שלא מן העולם הזה ניתנה לו!". אך כמו מוטיבים רבים בתנ"ך יש להניח שסיפור זה לא היה אמיתי אלא יוחס לשלמה כ"יחסי ציבור" להעלות את קרנו כחכם באדם. תופעה של סיפורים מקבלילים בתנ"ך ואצל עמים אחרים ניתן למצוא גם במקבילה של סיפור המבול , כ"ספורי גלגמש", או את חוקי חמורבי כמקבילה של תורת משה . והנה סיפור שמזכיר את משפט שלמה שמהלך בין הבדווים:


משפט שלמה הבדווי
מעשה בשיח בדווי , אשר נודע בחכמתו הרבה.יום אחד התייצבו לפניו שניים מבני שבטו ועימם סייח רך , וכל אחד מהם טען כי סוסתו ילדה את הסייח. מאחר ולא היתה לו אפשרות לחרוץ משפט , החליט לפתור סוגיה זו בדרך מיוחדת! הוא ציווה לשם את הסייח על אי בודד בתוך אגם מים סמוך ולהביא אל שפת האגם את שתי הסוסות. ואכן כך נעשה! משראו הסוסות את הסייח מרחוק התקרבו אליו , אך בשלב מסויים בדרך , כשהמים נעשו עמוקים יותר החלה סוסה אחת לסגת חזרה אל שפת האגם , בעוד הסוסה השנייה ניסתה לקרב לאי עליו ניצב הסייח בכל כוחה , אפילו במחיר של טביעה! זוהי הסוסה , אמו של הסייח! , פסק השייח החכם לתדהמת כל הרואים את המחזה ! האם מעשייה זו לא מזכירה לכם את משפט שלמה?

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 18 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/2713/שלמה-המלך-סמל-החכמה

  השאר תגובה למאמר זה

  חגי הופר2

  השוואה בין הפילוסופיה של אפלטון לבין האמור בתנ"ך, המגלה קשרים מפתיעים בין השניים. לכבוד צאת ספרי "פילוסופיה והתנ"ך; התנ"ך בראי הפסיכולוגיה". מאמר זה הוא תקצירי ומסכם של החלק הראשון בספר.

  על ידי: חגי הופר2l רוחניות> יהדותl 15/05/2013 lצפיות: 103
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  א אָמַרְתִּי אֲנִי בְּלִבִּי, לְכָה - נָּא אֲנַסְּכָה בְשִׂמְחָה וּרְאֵה בְטוֹב; וְהִנֵּה גַם - הוּא, הָבֶל. התכלית והאושר לא יגיעו לאדם מאכילה שתייה והוללות ב לִשְׂחוֹק, אָמַרְתִּי מְהוֹלָל; וּלְשִׂמְחָה, מַה - זֹּה עֹשָׂה. ג תַּרְתִּי בְלִבִּי, לִמְשׁוֹךְ בַּיַּיִן אֶת - בְּשָׂרִי; וְלִבִּי נֹהֵג בַּחָכְמָה, וְלֶאֱחֹז בְּסִכְלוּת - עַד אֲשֶׁר - אֶרְאֶה אֵי - זֶה טוֹב לִבְנֵי הָאָדָם אֲשֶׁר יַעֲשׂוּ תַּחַת הַשָּׁמַיִם, מִסְפַּר יְמֵי חַיֵּיהֶם.

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl רוחניותl 27/10/2007 lצפיות: 9,468

  מי אחראי לשלומם של תלמידים בבית הספר,מי אראי לפגישות הרגשיות של המורות בתלמידים....מי לוקח אחריות מעשית על עיצוב דמותם האישית והחברתית,שאלה מורכבת ותשובה אין לה..."לאף אחד באמת בליבו פנימה לא היה אכפת מהבת שלי שספגה עלבונות מהמורה בכיתה ואף לא חסכה את שבחיה מהוריה המתערבים ובמיוחד מאמא של בתי המעיזה לא להסכים עם המורה על דרכי הטיפול המשפילות בבתה ".......והממשך בגוף המאמר

  על ידי: סתיו בסרl חינוך ולימודיםl 11/08/2007 lצפיות: 15,712 lתגובות: 1

  המאמר מציע לכותבי סיפורי חיים ולמספרים דרכי שיתוף פעולה. המאמר כולל תאום ציפיות בדרכים הקשורות לכתיבת סיפור חיים, תאום ציפיות בתחומי היקף העבודה של הכותב, הבנת מערכת היחסים הצפויה למספר, (בהנחה שהכותב מקצועי דיו ומבין את מערכת היחסים הצפויה). כמו כן עוסק המאמר בהתאמה שמוטב למספר לברר בתחילת הבחירה בכותב הסיפור . המידע שנאסף בסדרת ראיונות עם האדם שסיפור חייו נכתב הוא הבסיס לעיבוד סיפור החיים ולכתיבתו. הבנה זו צריכה להשפיע הן על המראיין שכותב את סיפור החיים והן על המרואיין שסיפורו נכתב.

  על ידי: סמדר נבוl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 20/04/2014 lצפיות: 81

  המכבסה של האביר דה לה מהבולה ושל "דון פרננדו דה בלנקו". המכונה "בלנקו" לאו דווקא רק בשל שיערו המלבין .יוצאת לאור מסיבת הבריכה מסתיימת במפח נפש . יאנו הספר מסתבך עם עודף בלונד ומגלה כי בלונד זה לא רק צבע אלא דרך חיים .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 22/09/2012 lצפיות: 126

  היא קמה לה בבוקר בתשע או אחרי. קוראת ספרות יפה :קצת "ברנדס" קצת "קאמי" .חמושה במשקפיים יוצאת לספרייה . נראית אינטליגנטית אפילו יבשה .מעבר לדלפק: מקטורן על שמלה. מילים גבוהות חולקת עם גבר ואישה . קנסות היא שוב שולחת לכל המאחרים , שלא קוראים מהר ומחזירים את הספרים.קטע מעבר : אבל עם רדת חשיכה, נופלת מסיכה. ואל גופה נצמדת שמלה שחורה קצרה.עפות המשקפיים . עטות העפעפיים. חזה זקור קורא לכל אביר סורר. בלילה היא יוצאת לשטח כמו יונה אך זית אין בפיה ואין גם ספרייה .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 22/09/2012 lצפיות: 74

  פרק מותח במיוחד . מפגש מפתיע בין "נערת הכריך והאביר " לרשויות מוביל את "נערת הכריך" למעצר וגורם לאביר התקף אסתמה חמור . "נערות כריך" נפגשות ובמסגרת ההכנות לארוחת החג מתחרות ביניהן על הכיבושים הכוללים אנשי צבא וביטחון . האגדה מתקרבת לסיומה המפתיע ובקרוב הקהל יוכל לבחור בין שלושה סופים אפשריים של האגדה .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 22/09/2012 lצפיות: 141

  פעם נוכל תמיד נוכל ! מי שהנוכלות טבועה באופיו לא יכול להיפרד ממנה גם לא על סף מוות . סיפור אמיתי מהחיים

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 18/05/2012 lצפיות: 229

  המאמרים שלי פותחים בסיפור מעניין שלרוב אינו מוכר דיו לציבור מידי פעם אני מוסיף סיפור עלילה משלי משם עוברים אל המסר [על החיים ויחסי החברה] שבאופן עצמאי אני מקשר אותו אל פתיח הפרשה שבכל שבוע [בנקודה הזו: אין לכך תקדים] ולסיום מובאים ציטוטים מאנשים מפורסמים אני לא מטיף לרוחניות או חזרה בתשובה. המאמרים הם ליבראליים ובראש טוב אין להם מטרה רוחנית אלא רעיונית בלבד כדי לרתק את הקורא ולאתגר אותו.

  על ידי: יונתן דדוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 28/07/2011 lצפיות: 291

  "ברבי" החוקר המדופלם חובב הצצות והאזנות סתר מתייצב בביתה של "נערת הכריך" המתכננת נקמה ב"נערת הכריך המקפיצה" המאיימת על מעמדה הבלתי מעורער .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 09/06/2011 lצפיות: 29

  "נערת הכריך" יוצאת למפגש תרבותי ...על רקע מוסיקה לטינית מגיעה אל שולחן הקפה מתחרה לא צפויה "נערת הכריך המקפיצה". אחת שהתאמנה רבות על מכונות כביסה לפני שיצאה מהארון . האיגוד המקצועי של נערות הכריך לדורותיהן יוצא לדרך . כי כל נערת כריך ראויה לאגדה .

  על ידי: מלכת הגביעיםl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 09/06/2011 lצפיות: 49
  רפאל לירז

  משלב הינו מושג בתחום הלשון אשר מציין רמות לשון שונות שבהם משתמשים סקטורים שונים באוכלוסיה או דובר יחיד, אשר לעתים יכול לעבור ממשלב למשלב בהתאם לצורך, שנובע מהמסגרת בה הוא נמצא או כורח הנסיבות.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> שפותl 15/08/2009 lצפיות: 275
  רפאל לירז

  הנטייה לכתיבה הייתה קיימת אצל צדוק אשל מילדות, אך הבחירה בעיתונות כמקצוע באה בעקבות תפקידו כקצין תרבות במלחמת העצמאות, בגדוד 21 בחטיבת "כרמלי". במסגרת זו פרסם כתבות ב"במחנה", וכתב והוציא לאור את עלוני הקרב של החטיבה שהעתקים מהם נהג להעביר לעיתון "מעריב". החומר הגיע לידיו של עורך מעריב הד"ר עזריאל קרליבך, שמצא אותו ראוי לפרסום ואף הזמין את צדוק להשתתף בכתיבת טור קבוע בעיתון.

  על ידי: רפאל לירזl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 14/07/2009 lצפיות: 9,505
  רפאל לירז

  גם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור. היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 28/05/2009 lצפיות: 108
  רפאל לירז

  בחירתו של נתניהו למנהיג האומה היא אסון חברגם אם האיש נבחר בבחירות דמוקרטיות זה לא הופך את השרץ לטהור.היו כבר דוגמאות בהיסטוריה לאנשים שנבחרו בבחירות דמוקטיות וניצלו אותם להיהפך או לנהוג כדיקטטורים.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 26/05/2009 lצפיות: 47
  רפאל לירז

  סופרים מקבלים לעתים את השראתם לכותרת ספרם משירים של משוררים שהם מעריצים

  על ידי: רפאל לירזl אומנות> ספרותl 03/05/2009 lצפיות: 234
  רפאל לירז

  כבר במקורות מצאנו דיון בדילמות מוסריות בפרט אלה הדנים בקביעת הקדימות להצלת חיי אדם. מדובר במצב בו ניתן להציל רק אדם אחד, ללא אפשרות להציל את כולם והצלת אדם יחיד באה על חשבון חייבני-אדם אחרים.

  על ידי: רפאל לירזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/05/2009 lצפיות: 3,660
  רפאל לירז

  בקלחת הרותחת של העלאת שמות מועמדים לנשיאות אחרי סיום הקדנציה של משה קצב,נעדר למרבה הצער ולא כדבר מובן מאליו מועמד ערבי כמייצג את בני המיעוטים באוכלוסיה.

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> פוליטיקהl 03/05/2009 lצפיות: 78
  רפאל לירז

  פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר שמעניקה מדינת ישראל. הענקת הפרס נערכת מדי שנה במוצאי יום העצמאות בירושלים, בטקס ממלכתי. בהענקת הפרס הוחל בשנת 1953, ביוזמתו של שר החינוך דאז, בן-ציון דינור

  על ידי: רפאל לירזl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 03/05/2009 lצפיות: 4,035
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast