שטח נטו – שטח ברוטו

פורסם: 01/02/2009 |תגובות: 3 | צפיות: 7,970 | Share

כאשר מתיחסים לשטח מבנה מכל סוג בקניה ובהשכרה ההתיחסות היא לשטח ברוטו. השטח הכולל שעליו מקבלים זכויות בניה, משלמים דמי השכרה, מיסים ודמי ניהול. כדי שניתן יהיה להשוות בין מבנים שונים מאותו סוג ולדעת את יעילות השימוש בהם חשוב מאוד לדעת מהו השטח נטו. במאמר זה אלבן את הנושא.

קיימות פרשנויות רבות למושג שטח נטו שטח ברוטו בכל סוגי המבנים .

בדירות מגורים, בעקבות פסיקות בתי משפט, אומץ המושג שטח נומינלי שכולל את החלקים היחסיים בשטחים ציבוריים ובלבד שהמוכר מספק תוכניות מדוייקות והסברים לשטחים המתווספים לשטח הפנימי של הדירה. בכל מקרה רוכש הדירה צריך לנתח את המידע שקיבל ולהגיע בכוחות עצמו לתשובה החשובה מכל – מהו השטח נטו.

שטח נטו הוא שטח החדרים והאולמות השימושיים ללא חדרי מדרגות, פירי מעליות, לובי כניסה, עובי קירות, פרוזדורים ושטחים ציבוריים. 

מה יותר חשוב מהמידע על  השטח המדוייק שישמש אותנו בדירה, במשרד ובמקום העבודה כדי לדעת כמה אטרקטיבי המבנה המוצע לנו. וכדי שנוכל להשוות את ההיצע בשוק לפי נתון כספי מדויק של עלות/תועלת. מה יותר חשוב מהמידע הבסיסי האם ניתן למקם את כל צרכי המשפחה בבית בנוחות ולשפר את המצב הקיים. וכמה עובדים ואמצעי ייצור יכנסו למבנים ולמשרדים החדשים והאם נוכל לספק להם את התנאים האופטימלים לעבודה יעילה ומהנה.

השטח ברוטו, או השטח הנומינלי, כולל שטחים נוספים, מחוץ לנכס, שלא תמיד ברור מהיכן הם נובעים והיקפו תמיד גדול יותר ובלתי משקף את הניצולת האמיתית של הנכס. בכל המקרים בחוזה מכירה או שכירות יכתב שטח זה שכאמור אינו משקף את השטח השימושי האמיתי של הנכס.

בדירות מגורים היו פסקי דין לטובת דיירים שטענו כי קנו דירה בשטח מסויים שנראה להם כשטח הדירה, ובפועל התברר כי  השטח קטן יותר בלפחות עשרים אחוז. כיום יודע כל קונה דירה חדשה כי קיים הבדל בין שטח ברוטו/נומינלי לשטח נטו. וכל מוכר דירה יודע כי הוא חייב להבהיר בחוזה את ההבדל בין ברוטו לנטו ולציין כי השטח ברוטו/נומינלי כולל שטחים נוספים לשטח הדירה. מאידך הקבלן לא חייב לציין את השטח נטו המדוייק והנטל נופל על הקונה שצריך למדוד את שרטוט הדירה. בכל סוגי המבנים אין עניין וחובה על המוכר לציין את השטח נטו והמדידה וההערכה מתבצעת תמיד ע"י הקונה או השוכר שצריך להעזר באנשי מקצוע.

המדידה בדירת מגורים היא פשוטה יחסית. ההבדלים בין ברוטו ונטו אינם כל כך גדולים כמו במבנים לחברות שבהם ההבדלים דרמטיים ושונים באופן משמעותי בין מבנה למבנה. חשיבות מבנה מתוכנן היטב עולה ככל שהשטח גדול יותר וככל ששטח הפרוזדורים ושטחי העזר גדול יותר. זאת כמובן מעבר למבנים שמתוכננים בפרופורציות לא טובות עם מיקום גרעינים ומדרגות באופן כזה שגם בתכנון פנימי טוב לא ניתן להגיע בהם לשטח נטו גבוה.

הסיבה העיקרית לאי הבהירות היא הקושי למדוד את השטח נטו והמקצועיות הרבה הנדרשת לכך. בייחוד כאשר מדובר במדידה במבנה שעדיין לא תוכנן  בהתאם לצרכים האמיתיים של החברה שלנו. תמיד יותר קל להסתמך על שטח הקומה ברוטו כפי שהיא מוגדרת בהיתר הבניה  ולהסיק ממנו מסקנות בהתאם לנקודת המבט של הבודק. בפועל צורת מדידה כזאת אינה מדוייקת.

בדירות מגורים ההטיה קטנה בהרבה מכיוון שכמעט כל השטח הפנימי של הדירה הוא שטח נטו וכמעט ואין פרוזדורים ושטחים בלתי מנוצלים  בתוך דירת מגורים. השטחים הציבוריים המתווספים לשטח הדירה הם קטנים יחסית וכוללים לובי כניסה, מעלית ומדרגות, כך שבסיכומו של דבר מרבית השטח המוגדר שטח ברוטו/נומינלי של דירה הוא שטח נטו. יתכן שהמקובל בדירות מגורים מבלבל אותנו בהתיחסנו למבנים מסוג אחר: משרדים תעשיה וציבוריים.

יועצי ומומחי נדל"ן לא תמיד מודעים להיקף ההטיה ואין להם עניין להתעמק בבדיקה מכיוון שהתוצאה האמיתית תהפוך את המבנה שהם מציעים לפחות אטרקטיבי באופן משמעותי.

מנסיוני בתכנון ובדיקת שטח נטו של מאות מבנים, אין מצב שבו השטח נטו גדול מ- 75% מהשטח ברוטו . יתרה מזאת במרבית המבנים החדשים מדד הנצילות הזה עומד על 50%-60% בלבד. כלומר במבנה בשטח ברוטו של 1000 מ"ר הנטו יהיה במרבית המבנים 500-600 מ"ר בלבד!

ככל שהמבנה חדש יותר כך קטן השטח נטו מכיוון  שתקני הבטיחות דורשים מרחקי מילוט של 25 מטר מפתח החדר אל המדרגות  עובדה הגורמת להוספת יציאת חירום עם גרמי מדרגות נוספים.

כיום מתאימים את מרחקי המילוט לתקנים בינלאומיים שבהם המרחק גדול יותר כך שיקטן היקף הפרוזדורים והשטחים הציבוריים ויגדל השטח נטו.

ההבדלים בשיטות ההגדרה של שטח ברוטו וההבדל בין מבנה עם ניצולת שטח טובה למבנה עם ניצול נמוכה מעוותים לחלוטין את העלות האמיתית של השכרת השטח .

להלן דוגמה הממחישה את חשיבות השטח נטו במדידה אמיתית של מחיר ההשכרה. ואת ההבדל בין מבנה בניצולת שטח לא טובה למבנה בניצולת שטח טובה מאוד. 

מחיר השכרה של 10$ למ"ר במבנה בשטח 1,000 מ"ר ברוטו הוא 120,000$ לשנה. כאשר הנטו מהווה 50% מהברוטו המבנה מספק 500 מ"ר נטו  והמחיר האמיתי למ"ר נטו הוא 240$ לשנה.

מחיר השכרה של 15$ למ"ר במבנה בשטח זהה 1,000 מ"ר ברוטו הוא 180,000$ לשנה. כאשר הנטו מהווה 75% מהברוטו המבנה מספק 750 מ"ר נטו והמחיר האמיתי למ"ר נטו הוא 240$ לשנה.  מחיר זהה לחלוטין למבנה הראשון!!! .  ה"זול" בעלות השכרה 10$ למ"ר לחודש אינו זול יותר מהמבנה ה"יקר" שעלות ההשכרה למ"ר ברוטו 15$ לחודש – כך שאין כל משמעות למחיר של השטח ברוטו.   

נשמע לא הגיוני ואבסורדי, אך כפי שאנו יודעים אנו חיים במציאות שאינה מתנהגת תמיד לפי כללי ההגיון הפשוט.

העלויות במבנה לא יעיל גדלות מכיוון שהגדלת מרחקים בין עובדים גורמת לבזבוז זמן ומקטינה את יעילות העבודה.  לשטח עלויות נלוות נוספות, ארנונה, דמי ניהול, עלויות חשמל ומיזוג אוויר וגם הם גדלות עם הגדלת השטח.

בסופו של  דבר הושבת העובדים בצורה נכונה בהתאם לתהליך העבודה בעיצוב פנים נאה המתאים לדימוי החברה והתחום שבו היא עוסקת הוא דרישה בסיסית חשובה שיש לעמוד בה. הייתי מוסיף לדרישה הבסיסית גם מבנה פונקציונלי עם ניצולת נטו גבוה כדי להגדיל את כדאיות שכירת השטח, להוזיל באופן משמעותי את עלויות אחזקת המבנה ולהגדיל יעילות העבודה.

הכניסה למבנה חדש היא נקודת ההתחלה בבדיקה ובתכנון. תמיד ניתן לשפר את המצב כאשר החברה ניצבת בפני שינויים משמעותיים של גידול/צמצום כח אדם וייצור.  ולהעזר באנשי מקצוע מנוסים שיכולים לשפר את המצב בצורה משמעותית.

חברה העוברת שינויים ארגוניים כבדים הכוללים פיטורים ושינויים בצוותים ומחלקות נכנסת לתוואי של חסכון והקטנת עלויות. זאת ההזדמנות לערוך בדיקה יסודית ולארגן מחדש את השטח באופן מקצועי תוך הגדלת ניצולת המבנה ע"י הגדלת השטח נטו. חסכון כל כך משמעותי והגדלת יעילות העבודה יהוו בסיס איתן להמשך קיום החברה.

 ג'וני בכור

מינימקס מהנדסים בע"מ

minimaxeng@gmail.com  

    054-4312166    

    אתר האינטרנט שלנו

  http://www.wix.com/minimax52/minimax

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 17 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/27664/שטח-נטו-–-שטח-ברוטו

  השאר תגובה למאמר זה

  גוני בכור

  מאמר זה מציע שיטה פשוטה יחסית למדידת השטח נטו ולהשוואה ותמחור של נכסים. זאת כדי להקל על הקונה או השוכר הממוצע להשוות ולקבל החלטה על הנכס שהוא שוכר או קונה ככל שערך הנכס וכך גם גודלו גבוה יותר כך גדלה הכדאיות בשכירת שירותים של איש מקצוע לביצוע הבדיקה. בנכסים בשטח קטן בהחלט אין צורך בהכשרה מקצועית כדי לבצע את הבדיקה.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 19/02/2009 lצפיות: 1,805
  שגית שטרייזנט

  העסק שלך מלא בפוטנציאל, אבל אתה לא יודע איך לממש אותו. מה לעשות כדי למנף את הפוטנציאל הזה? איך לקחת אותו צעד קדימה? ומהן השאלות הראשונות שעליך לשאול כשהעסק במבוי סתום?

  על ידי: שגית שטרייזנטl עסקים> ניהולl 26/03/2015

  איך אני גורם לאנשי המכירות שלי לא רק לעמוד ביעדים שלהם, אלא להסתער עליהם עם סכין בין השיניים ?

  על ידי: ירון כרםl עסקים> ניהולl 08/02/2015

  האם לא הגיעה העת לעבור לכלים פשוטים וידידותיים יותר לניהול שטח, ציוד והקצאת מקומות הישיבה? כמה זמן נמשיך לנהל את תנועת העובדים הבלתי פוסקת על גבי שרטוטים וסקיצות ונשחית זמן יקר בעבודה סיזיפית וכמעט לא אפשרית? האם מנהל/ת משאבי אנוש, תשתיות, בינוי אמור להתעסק יום ביומו בסימולציות ותרחישים למיקום עובדים ומה בעצם הכלים שעומדים לרשותו? במסמך זה אסקור כמה מהנקודות הנוגעות לאתגר של סידור מקומות ישיבה בחברות מההיבט הטכני.

  על ידי: אופירl עסקים> ניהולl 23/01/2015 lצפיות: 24

  כאשר אתם מחזיקים מוצר מסוים בידכם, אתם כמובן מבינים שהוא עצמו, מורכב מחלקים שונים. כל זה קל יחסית ושפוט להבנה, ואולי אף לא כ"כ חשוב כל עוד זה מוצר שאתם פשוט צורכים. אולם, אם אתם מהווים חלק משרשרת הייצור ו/או המכירה של אותו המוצר, אז התמונה נראית אחרת לגמרי. במצבים הללו - אתם חייבים לקחת בחשבון את הדרך לנהל את תהליך הייצור כולו, והדרך לכך, עוברת כמובן בעולם המרתק של המלאי והלוגיסטיקה. אז איך מבדילים בין השלבים השונים?

  על ידי: בני דואניl עסקים> ניהולl 14/01/2015 lצפיות: 14
  בני סלוטקי

  הדרכות בטיחות הן חלק משמעותי וחשוב בניהול הבטיחות. ארגונים משקיעים משאבים רבים בהדרכות הבטיחות, ולכן חשוב לקבל ערך מוסף אמיתי מההדרכה. מה הופך את הדרכת הבטיחות לאפקטיבית?

  על ידי: בני סלוטקיl עסקים> ניהולl 07/01/2015 lצפיות: 11
  בני סלוטקי

  אחת המסקנות החוזרות בתחקירי בטיחות, היא התעלמות מהוראות הבטיחות. ההוראות קיימות, יש נהלים, יש הדרכות, יש מבדקים שבוחנים את העמידה בהוראות. למרות כל אלו, בסוף היום, מתרחש אירוע בטיחותי, ושוב, המסקנה העיקרית היא התעלמות מהוראות בטיחות. למה זה קורה?

  על ידי: בני סלוטקיl עסקים> ניהולl 06/01/2015
  מישר הדרכה ויעוץ

  הערכת עובדים הינה כלי מרכזי לבחינת ביצועי הארגון ושיפורם. עם זאת, פעמים רבות תהליך ההערכה רווי כשלים וקשיים שונים המקשים על ביצועו באופן אפקטיבי התורם לארגון. גישה חדשנית מציעה להעריך את ביצועי הארגון ועובדיו באופן המתאים לדרך בה ארגונים מתנהלים כיום.

  על ידי: מישר הדרכה ויעוץl עסקים> ניהולl 22/12/2014 lצפיות: 15

  מחפשים דרך טובה להגן על העסק שלכם ? אולי מצלמות אבטחה לעסק יעניקו לכם פתרון מושלם! כנסו למאמר וקראו עוד על מצלמות אבטחה לעסק

  על ידי: ליא לאפl עסקים> ניהולl 11/09/2014 lצפיות: 22
  גוני בכור

  כדי שמסעדה ובית קפה יצליחו חשוב להציע מנות טעימות, קפה מוצלח, מיקום מתאים, צוות איכותי, קניינות וניהול יעילים וכמובן שיווק ויחצנות. במאמר זה אתייחס למספר גורמים חשובים שקשורים בתכנון ויעילות התפעול המשתפרים בעזרת תכנון המקום.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 12/01/2010 lצפיות: 5,536
  גוני בכור

  מחסן יעיל ממוקם במבנה שבו עלות ההשכרה נמוכה, עם תקרה גבוה, בקומת קרקע עם גישה למשאיות ורכב ובמבנה. מה עושים כאשר המחסן צריך להיות משולב בשטחי המשרדים והייצור של החברה וממוקם בשטח שאינו מתאים למחסן?

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 31/12/2009 lצפיות: 3,280
  גוני בכור

  ביצוע שינויים במפעל יצרני כרוך בהשקעות כספיות גבוהות בגלל שינוי תשתיות והזזת מכונות ואמצעי ייצור. יותר זול לבצע את השינויים באופן אקראי בהתאם לשטח הפנוי הקיים. זאת הסיבה שמפעלים רבים נראים מרושלים ומאולתרים ותפוקתם אינה אופטימלית.

  על ידי: גוני בכורl עסקיםl 31/12/2009 lצפיות: 3,605
  גוני בכור

  במאמר הקודם הצבענו על משמעות הצבעים בתהליך עיצוב הפנים ובחלל המעוצב. מאמר זה יציג את הקשר בין בחירת צבעים לתכונות אופי. כל אחד מאתנו אוהב במיוחד צבע מסויים, יש קשר בין אישיות לגוון מועדף.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 20/07/2009 lצפיות: 1,916
  גוני בכור

  מדד היעילות של מחסן הוא זמן איתור והוצאת פריט מינימלי במקביל לאחסון בשטח מינימלי. ניתוח מדוייק של הפריטים המאוחסנים יאפשר שימוש במדפים בגודל המתאים ואחסון בכל שטח ונפח המדפים . ניתוח מדוייק של תהליך העבודה במחסן יאפשר קליטה ואחסון מהיר של הפריטים המגיעים, שמירה על רמות מלאי מינימליות ללא יצירת מצב של חוסר בפריטים מסויימים ואיתור, שליפה והוצאה מהירה של הפריטים המאוחסנים. חשוב להגיע לניתוח מדוייק של רמות המלאי, חלוקה לפי סוגי פריטים, ובחירת המדפים הנכונה. לאחר שנעשה זאת ההמשך יהיה קל יותר

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 30/06/2009 lצפיות: 5,912
  גוני בכור

  מפעל יצרני ומערך יצור הם מקום שבו מעבדים חומר גלם, מרכיבים, בודקים ומוציאים החוצה כמוצר מוגמר או כחלק מוגמר שעובר למפעל אחר או לצרכן הסופי. כל זה ביעילות ללא צווארי בקבוק המעכבים את הייצור. בתכנון מערך ייצור הגורם הקובע את השטח הנדרש הוא גודל המכונות, הציוד והאחסון. הדיוק הכרחי, חייבים למדוד מכונות ולהגדיר מרווחי עבודה נדרשים מכיוון שככל שנדרשות יותר אספקות כך חשוב עימוד הציוד בדיוק במקום הנכון. האספקות כוללות חשמל, מים מטופלים, אוויר דחוס, חנקן, תקשורת, ניקוזים וכד'.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 25/04/2009 lצפיות: 21,335
  גוני בכור

  תכנון מוצלח של חנות יתרום לחווית קניה מהנה ובכך להגדלת היקף המכירות. מיקום וארגון הקופות, צורת הצגת הסחורה ותכנון מסלול התנועה הם הגורמים הבסיסיים לתכנון נכון.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 20/04/2009 lצפיות: 1,596
  גוני בכור

  מאמר זה מציע שיטה פשוטה יחסית למדידת השטח נטו ולהשוואה ותמחור של נכסים. זאת כדי להקל על הקונה או השוכר הממוצע להשוות ולקבל החלטה על הנכס שהוא שוכר או קונה ככל שערך הנכס וכך גם גודלו גבוה יותר כך גדלה הכדאיות בשכירת שירותים של איש מקצוע לביצוע הבדיקה. בנכסים בשטח קטן בהחלט אין צורך בהכשרה מקצועית כדי לבצע את הבדיקה.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 19/02/2009 lצפיות: 1,805

  תגובות על מאמר זה

  1
  רנה פרידמן 04/03/2009
  מאמר מענין ביותר.
  מרחיב את הידע על נושא שלא הרבה מכירים ומודעים
  להשפעתו.
  0
  אבי נעים 11/02/2009
  מאמר מקצועי ומעניין
  למדתי המון על הפער בין שטח ברוטו לנטו
  מדהימה ההשפעה של מידת הניצול של השטח
  על העלויות
  0
  ג'וני בכור 09/02/2009
  אני לא מצליח לראות את התגובות
  spzr
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast