הקשר בין מכפיל רווח לתשואה וצמיחה

פורסם: 09/02/2009 | צפיות: 4,057 | Share

הקשר בין מכפיל רווח לתשואה וצמיחה

מהו מכפיל רווח, מה ניתן ללמוד ממכפיל רווח לגבי התשואה הצפויה מהשקעה במניות ואיזה קשר מתקיים בין מכפיל רווח לצמיחה הצפויה במניה או בשוק מניות.

בהגדרתו מכפיל רווח הנו יחס פיננסי המחושב ע"י שווי השוק של חברה בבורסה כשהוא מחולק ברווח הנקי של החברה בארבעת הרבעונים האחרונים. ניתן לחשב מכפיל רווח ממוצע לשוק מניות באופן דומה, אם לוקחים את השווי הכולל של המניות ומחלקים ברווח הכולל של כל החברות. בבורסה לני"ע בת"א למשל, מכפיל הרווח הממוצע של מניות המרכיבות את מדד ת"א 100 עומד על 15.5 לרווחי ארבעת הרבעונים האחרונים.

משקיעים נוטים לחשוב שהמספר המתקבל בחישוב המכפיל הנו מספר השנים "להחזר ההשקעה" במניות של חברה. כך למשל אם המכפיל עומד על 15 אז יחלפו 15 שנה עד להחזר ההשקעה. ומכאן מסיקים מרבית המשקיעים שחברה עם מכפיל גבוה יותר פחות כדאית שכן יחלפו יותר שנים עד להחזר ההשקעה. האם סברה זאת נכונה או שגויה ?

במאמר שלפנינו נסביר מדוע סברה זאת אינה נכונה במרבית המקרים ורוב המשקיעים טועים בבחירת כדאיות ההשקעה בחברה על פי מכפיל רווח נמוך.

לפי המכפיל ניתן להעריך בקירוב את התשואה הממוצעת שתניב השקעה במניה בודדת או למשל בכל מניות ת"א 100 בשנים הבאות. אולם לשם ביצוע ההערכה נדרשת הנחה לגבי הצמיחה הצפויה ברווחי החברות בשנים הבאות. אם נניח באופן שמרני כי החברות לא ישפרו את רווחיהן בשנים הבאות הרי שהתשואה הממוצעת שצפויה להתקבל מהשקעה במדד ת"א 100 תהיה בסביבות 6.5% לשנה בכל אחת מ- 15 השנים הקרובות. לפי הנחה שמרנית זאת מדובר בתשואה נמוכה משמעותית בהשוואה לתשואה שהניבה ההשקעה במדד ת"א 100 ב- 15 השנים שחלפו. לא די שמדובר בתשואה נמוכה אלה מדובר בתשואה שאינה הולמת את הסיכון הכרוך בהשקעה במניות לעומת אלטרנטיבות השקעה אחרות.

מדוע בכל זאת משקיעים מסתכנים ומשקיעים במניות ברמות מחירים אלה בהיקפי השקעה עצומים של מיליארדי ₪ ?

התשובה נמצאת בהערכות המשקיעים לגבי הצמיחה הצפויה ברווחי החברות. שכן קיים קשר הדוק בין מכפיל רווח בו נסחרת חברה לבין שיעורי הצמיחה הצפויים ברווח הנקי שלה ומכאן הקשר לתשואה הצפויה להתקבל למשקיע בשנים הבאות. לחילופין ניתן לומר שמספר השנים להחזר ההשקעה מתקצר ככל שרווחי החברה גדלים. לפיכך, ככל שהרווחים צפויים לצמוח בקצבים מהירים יותר כך מוכנים לשלם על מניות מחיר המגלם מכפיל רווח גבוה יותר. יתר על כן, במקרים רבים השקעה במניות עם מכפילי רווח גבוהים יותר עדיפה על השקעה במניות "הזולות" עם מכפילי הרווח הנמוכים.

להלן שתי דוגמאות:

1.      מניה של חברה הנסחרת במכפיל רווח של 20 וצפויה לצמוח ב- 10% לשנה עדיפה על השקעה במניה הנסחרת במכפיל רווח של 12 ללא צמיחה.

2.      מניה של חברה הנסחרת במכפיל רווח של 30 וצפויה לצמוח ב- 20% לשנה עדיפה על השקעה במניה הנסחרת במכפיל רווח של 15 עם צמיחה שנתית של 3%.

 PEG

הקשר בין מכפיל רווח (PE) לצמיחה (G) מקבל חיזוק נוסף במודל המחשב את היחס בין המכפיל לצמיחה צפויה. מודל זה מתאים לחברות מוטות צמיחה ונעשה בו שימוש נרחב בחברות טכנולוגיה.

לפי מודל PEG:

·         אם היחס המתקבל בין מכפיל לצמיחה שווה 1, אזי החברה מתומחרת במחיר סביר.

·         אם היחס גדול מ- 1 אזי החברה יקרה

·         אם היחס קטן מ- 1 אזי החברה נחשבת אטרקטיבית וצפויה להניב תשואה עודפת.

מידע נוסף, תוכלו למצוא כאן.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/27993/הקשר-בין-מכפיל-רווח-לתשואה-וצמיחה

  השאר תגובה למאמר זה

  תטא 1 בית השקעות

  ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות נפוצות בשוק ההון

  על ידי: תטא 1 בית השקעותl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 05/09/2010 lצפיות: 533

  בעולם כיום כל אחד כמעט יכול להרוויח כסף , אך השאלה היא מה לעשות עם הכסף הזה בשביל להרוויח ממנו עוד כסף. המאמר הבא מסביר ומפרט שיטות להשקעה נכונה בכמה תחומים. מאמר זה מתאים בעיקר לתחום של השקעות למתחילים .

  על ידי: shmolikl פיננסים וכספים> השקעותl 10/02/2015

  פתיחת תיק השקעות מאפשרת לכם להשקיע את כספכם באמצעות מגוון כלים פיננסיים כגון מניות בבורסה, קרנות נאמנות, מטבח חוץ, אגרות חוב ממשלתיות או קונצרניות, חוזים עתידיים ועוד.

  על ידי: שאולl פיננסים וכספים> השקעותl 30/11/2014

  אחת הדרכים החשובות והיעילות ביותר לשמירה על הכסף ולהשאת ערכו היא להשקיע אותו בתבונה. מכיוון שמרבית האנשים חסרים את היכולת לנהל באופן מתמשך ועקבי את השקעותיהם, אפילו כאשר מדובר על אנשים עם ראש על הכתפיים, אין פלא שקיימת עדיפות לעשות זאת באמצעות בית השקעות מבוסס ואיכותי.

  על ידי: מיכאל רומנסקיl פיננסים וכספים> השקעותl 27/04/2014 lצפיות: 48

  כיום, כאשר רכישה של ניירות ערך כדוגמת מניות, אגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות וכיוצא באלה, הפכה לדרך מרכזית ליצירת חיסכון ורווחים, חשוב מאוד לבחור בדרך הנכונה כדי להצליח יותר. בזמן שהאפשרות לחסוך בבנק איננה מניבה כמעט רווחים (למעשה, לרוב מדובר על לא יותר משברי אחוזים של ריבית), חשוב מאוד להכיר את היתרונות של ניהול תיקים בבית השקעות רציני ומבוסס.

  על ידי: מיכאל רומנסקיl פיננסים וכספים> השקעותl 27/04/2014 lצפיות: 46
  אסף להב

  נכון לסוף שנת 2013 נשבר שיא שלח נוטלי המשכנתאות במדינה ישראל,51 מיליארד שקל וזה מצביע על זינוק של 11%. חצי מסכום זה הלך בעבור דירות להשקעה ברחבי המדינה, השיא הקודם נרשם ב–2010, אז היקף המשכנתאות החדשות/מיחזור מבנק לבנק הסתכם בכ-45 מיליארד שקלים חדשים. ואולם לאחר שיא זה הגיעה המחאה החברתית בסוף בקיץ 2011, שהובילה לירידה בפעילות בענף הנדל"ן. נראה כי מאמצע 2012 הקונים חזרו לשוק הדירות, ומאז הפעילות בו עולה בהתמדה והשיפור הורגש.

  על ידי: אסף להבl פיננסים וכספים> השקעותl 02/02/2014 lצפיות: 66
  אלי גולדמן

  שוק ההון בישראל נחשב לזירה תחרותית ביותר כאשר ישנן תקופות ארוכות של גאות שבפרק זמן קצר הופכות לשפל. על כן ראוי וחשוב ללמוד את שוק ההון לפני שניכנסים להשקעה בו.

  על ידי: אלי גולדמןl פיננסים וכספים> השקעותl 14/01/2014 lצפיות: 41
  יוסי קוניין

  הצלחתם. אחרי חודשים של מרדפים הזמינו אתכם להציג בפני משקיע (או קבוצת משקיעים). מזל טוב. הגעתם. הצגתם. ואז התחילו השאלות. ופתאום אתם מוצאים את עצמכם מול אנשים שמדברים שפה שונה לגמרי ממה שהכרתם. זה נשמע כמו עברית/אנגלית אבל מעורבב עם כל מיני מושגים שלא אומרים לכם כלום, או נשמעים מוכרים בצורה לא ברורה. הכירו את שפת "משקיעית".

  על ידי: יוסי קונייןl פיננסים וכספים> השקעותl 14/01/2014 lצפיות: 135

  ניהול תיק השקעות הוא משימה תובענית מאוד למשקיע הממוצע. ישנם הרבה סיכונים בתהליך בניית תיק השקעות. ניכוס לא נכון של כספים וחוסר גיוון בתיק שלך עלול לגרום לתוצאות הרסניות. חשוב לבדוק מספר פרטים לפני שמפקידים את התיק שלך בידי חברת צד שלישי.

  על ידי: ליטל אמירl פיננסים וכספים> השקעותl 12/01/2014 lצפיות: 143
  בי-ברוקר שוקי הון

  בין אם אתם סוחרים במניות ארה"ב, מתעניינים בתחום או רק מקשיבים לחדשות כלכליות, אתם מבינים את חשיבותו של שוק ההון האמריקני, ועומק השפעתו על שווקים בינלאומיים. למעשה המדובר בשווקים רבים ולא באחד. בכתבה הבאה נסקור ממעוף הציפור את שוקי ההון העיקריים.

  על ידי: בי-ברוקר שוקי הוןl פיננסים וכספים> השקעותl 17/06/2009 lצפיות: 105
  בי-ברוקר שוקי הון

  שנת 2008 נפתחה ברגל הכי שמאלית שרק יכלה. קבלו שתי סקירות לשנת 2009, אחת פסימית ואחת אופטימית

  על ידי: בי-ברוקר שוקי הוןl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 17/02/2009 lצפיות: 108
  בי-ברוקר שוקי הון

  כיצד מבצעים שורט באופציות ומהם הסיכונים בכרוכים בפעולה?

  על ידי: בי-ברוקר שוקי הוןl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 17/02/2009 lצפיות: 2,256
  בי-ברוקר שוקי הון

  מה זה איגרת חוב, היכן היא נסחרת ומה הסיכון? כל מה שצריך לדעת על אגרות חוב במאמר זה.

  על ידי: בי-ברוקר שוקי הוןl פיננסים וכספים> השקעותl 17/02/2009 lצפיות: 16,622
  בי-ברוקר שוקי הון

  מבחינה טכנית - ביצוע של שורט (מכירה בחסר) נעשה בדיוק כפי שנעשה מימוש רווחים – על ידי פקודת מכירה רגילה. מערכות המסחר יודעות לזהות כי אנו מוכרים, נכס שאינו בבעלותנו ויתריעו על כך.

  על ידי: בי-ברוקר שוקי הוןl פיננסים וכספים> השקעותl 09/02/2009 lצפיות: 1,613
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast