עיצוב פנים - מספר נקודות צבע על צבעים

פורסם: 11/02/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 7,254 | Share

בחירת צבעים נראית משימה קלה, בייחוד כאשר בוחרים בגוונים אופנתיים מקובלים. במציאות גם אצל מעצבי פנים אדריכלים ומעצבים גרפיים הכישרונות האמיתיים שבורכו ביכולת לבחור ולהתאים צבעים הוא קטן. מוכשר/ת אמיתיים יכולים להציע מספר חלופות מוצלחות, להתחשב בדעת הלקוחות, לשנות צבעים, ולהציע את הצבעים שימצאו חן בעיני הלקוח ויהיו מוצלחים וייחודים.

תהליך רציני של בחירת גוונים דורש עבודת הכנה רבה וביצוע דוגמאות בשטח מכיוון שצבע בשטח לא נראה כמו צבע בלוח צבעים. עוצמת האור, וסוג התאורה בשטח גורמים לצבעים להראות שונה.

בחירת צבעים תמיד תתחיל עם הכללים והתכונות הבסיסיות של הצבעים.

מאמר זה יתמצת ויציג אותם.

נוהגים לחלק את הצבעים לשתי קבוצות: צבעים קרים וצבעים חמים. כל צבע משפיע בצורה שונה על החושים שלנו ולכן כאשר מעצבים משרד, מעבדה, חנות, מחסן או דירה יש להתחשב בהשפעת הצבע על האנשים שמתפקדים בשטח.

בדקו ומצאו כי ניתן להבחין במיליון גוונים ותתי גוונים וצבע, אך צבעי היסוד הם רק שלושה: אדום, צהוב, כחול. ישנם כללים שעוזרים לבחור צבעים ולצבוע בהם במקום הנכון אבל בסופו של דבר בחירת צבע הוא עניין אישי. אם אנחנו אוהבים צבע הוא תמיד יהיה אופנתי ומתאים.

לבן – יוצר תחושה של חלל גדול אווריריות ורגיעה, בשימוש לא נכון הוא יכול להיות משעמם ומנוכר.

שחור – השחור יוצר תחושה של חלל קטן לוחץ ומחניק. כדאי להשתמש בו להדגשת צבעים אחרים- אך בזהירות.

אדום – צבע חם מתבלט ומורגש, הוא מודגש ומושך תשומת לב . הוא מבטא כוח תנועה, התלהבות ולהט של עשייה. כדי לקבל חדר דרמטי כדאי להשתמש בהרבה אדום כהה.

כתום – ממריץ חם ומעורר שמחה התלהבות ועניין. כתומים בהירים משרים אוירה נוחה וחמימה בחדר. כתום עז מושך תשומת לב ומסנוור. בכתומים כהים משתמשים במסעדות ובחדרי אוכל כי הוא מעורר תאבון.

צהוב – צבע המשרה אוירה עליזה וזוהרת הוא צבע הקיץ האור והשמש. צבע מעורר ומדרבן. גווניו השונים משפיעים לטובה על יצירתיות והתחדשות, זיכרון ומחשבה צלולה. צבע צהוב בהיר על תקרה בחדר ייתן הרגשה של אור וזוהר של השמש.

ירוק מקומו של הירוק בקשת הצבעים הוא המרכז והוא אכן מאזן, מיצב ונעים לעין. צבע ירוק מרגיע ומשחרר ועוזר ליצירתיות ולריכוז בעבודה. הירוקים מתאימים לחדרי מנוחה ולחדרים בהם זקוקים לשקט ואווירת עבודה טובה.

כחול – שייך לצבעים הקרים, כחול מזכיר לנו את הים והשמים ולכן הוא משדר שלווה, חוסר דאגה, מתינות נוחות ונועם. הוא נותן הרגשת הקלה ורצון לתקשר. צבע כחול שמים על תקרת החדר יגרום לתקרה להראות גבוהה יותר.

סגול  אדום + כחול = סגול, ולכן הסגול משלב את התכונות של שני הצבעים הללו. הלהט שבאדום והשלווה של הכחול. יש בסגול מסתוריות ואצילות הוא מסמל חוכמה, כבוד עצמי ומסירות.

 ורוד – צבע רך, עדין ומתוק מזכיר לנו ילדותיות הוא צבע אוורירי וקל ומשרה אוירה נעימה, נוחה ואדיבה.

בתורת הפאנג שוואי הצבעים מבטאים אנרגיות שונות.

אנרגיה של אש מתבטאת בצבעים כתומים, אדומים, סגולים, ורודים וצבעים זרחניים.

אנרגיה של אדמה מתבטאת בצבעים חומים וצהובים. אנרגיה של מתכת מתבטאת בצבעים זהב, כסף, נחושת לבן, אפור וכן שאר צבעי המתכות.

אנרגיה של מים מתבטאת בצבעים הכחולים למיניהם, שחור וטורקיז.

אנרגיה של עץ מתבטאת בצבעים הירוקים והסגלגלים.

קיימת תאוריה כי ניתן לסווג את בני האדם לשלושה טיפוסים בסיסיים בהתאם לצבע האופייני לכל טיפוס: הטיפוס האדום – טיפוס של מנהיג, אוהב להיות במרכז, מניע אותו כוח והשפעה, רצון למצוינות.

הטיפוס הכחול – ידידותי, מסייע, גמיש, מבורך ביכולת להקשבה, אמפטי, אינטגרטור.

הטיפוס הירוק – החושב הלוגי, בעל הצורך בהישג במימוש עצמי, מקבל החלטות, לא פועל על סמך העבר, שואל קודם ומברר את הנתונים, הבוגר.

לשמונה וחצי אחוז מכלל אוכלוסיית הגברים וחצי אחוז מכלל אוכלוסיית הנשים יש לקות ראית צבע עד חוסר מלא של ראית צבע (נקרא דלתוניזם). הצבעים השכיחים שדלתוניסט לא רואה הם: אדום, כחול, ירוק.

כאשר צובעים בצבעים אדום, כחול וירוק רצוי לא להצמיד אותם כי אז הדלתוניסט יראה משטח אחד. בתכנון הצבעים צריך לקחת בחשבון את אוכלוסיית כבדי הראיה ולהשתמש בצבעים קונטרסטים למשל: בין קיר לרצפה, בין ידית לדלת, בין משקוף ודלת ובין אזורים שונים בשטח.

הניגוד הבולט ביותר לכבדי ראיה הוא בין לבן לשחור כמו במעבר חציה. כבד הראיה נעזר בכף ידו בהליכה בשטח בנוי, רצוי לבחור צבעים בטקסטורה עדינה ולא גסה וחדה כדי שכבד הראיה לא יפגע.

בחירת צבעים נכונים ושימוש בטקסטורה מתאימה תתרום לאווירה של המקום ולסגנון, תקל ותעזור לתפקוד טוב יותר בבניין גם לכבדי הראיה וגם לרואים.

המאמר נכתב ע"י חנה בכור ז"ל אדריכלית פנים שהקימה את מינימקס מהנדסים בע"מ. ניתן לראות  תמונות מפרויקטים  שתכננה במאמר:

עיצוב פנים מקורי עם צוות תכנון משולב

http://minimax52.blogspot.co.il/2013/03/blog-post_6713.html

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 7 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/28129/עיצוב-פנים-מספר-נקודות-צבע-על-צבעים

  השאר תגובה למאמר זה

  רינת פלג

  מה הולך עם מה? מה להדגיש - עיניים או שפתיים? איזה איפור יתאים לצבע העיניים / הבגד שלי?

  על ידי: רינת פלגl יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 05/05/2008 lצפיות: 7,289 lתגובות: 1

  פעם, כל הקירות היו צבועים בלבן, גם בבתים וגם בבתי העסק, ההתמקדות בעיצוב הבית הייתה הרבה יותר חשובה מהצבעים בקירות, כיום הדבר שונה..

  על ידי: zismanmichall בית וצרכנות> עיצוב פניםl 01/01/2013 lצפיות: 73
  שני - אומנות האיפור

  הבנה נכונה של הצבעים והאפקט של ערבובי גוונים מביאים לתוצאות טובות יותר והולמות יותר את פנייך. המטרה ליצור הרמוניה בפנים -התאמה מסוימת בין הצבעים, הקווים והמידות יוצר מראה נעים והורמוני.

  על ידי: שני - אומנות האיפורl יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 02/06/2009 lצפיות: 6,835

  בשנים האחרונות הצבע הלבן השתלט על המגזינים לעיצוב הפנים. כולם רוצים בתים לבנים, נקיים, מינימליסטיים, "לא עמוסים". הסגנון המודרני שהיה גולת הכותרת של שנות ה- 40 של המאה הקודמת, עושה קאמבק ובגדול. דירה לבנה מעוצבת היטב מצטלמת מצוין, על כך אין ויכוח. היא משדרת תחושה של מרחב, אור, ניקיון ושקט, אבל השאלה החשובה היא האם הייתם רוצים לחיות בחלל כזה? האם תרגישו בנוח? אז לבן או צבעוני ואם צבעוני, איזה צבע ואיך משלבים בין צבעים בעיצוב פנים ? כל זאת במאמר שלפניכם.

  על ידי: ענבל קרקוl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 22/02/2011 lצפיות: 2,005

  ובכן החלטתם להדביק טפטים. הקצבתם סכום מסוים, באתם לחנות ו... נעצרתם. מדוע? כי אבא רוצה צבע ורוד עם עיגולים הירוקים, אימא - צהוב עם קופים הקטנים, וסבא רוצה רק עם ציורים של דגל ישראל. מה לעשות?

  על ידי: גרגוריl בית וצרכנותl 10/12/2009 lצפיות: 1,313
  גוני בכור

  במאמר הקודם הצבענו על משמעות הצבעים בתהליך עיצוב הפנים ובחלל המעוצב. מאמר זה יציג את הקשר בין בחירת צבעים לתכונות אופי. כל אחד מאתנו אוהב במיוחד צבע מסויים, יש קשר בין אישיות לגוון מועדף.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 20/07/2009 lצפיות: 1,919

  אנו מוקפים לאורך כל חיינו בצבעים ואיננו מסוגלים להישאר אדישים להם. צבע הינו תופעה פיסיקלית אך הוא גם תופעה פסיכולוגית (הפירוש שהמוח שלנו נותן לאור באורך גל מסוים שהעין שלנו קולטת), עוד מילדותנו המוקדמת אנו לומדים לפתח רגשות כלפי הצבעים ומבצעים פעולות והחלטות יומיומיות בהסתמך עליהם. הלוגו הינו חלק בלתי נפרד מהזהות של החברה שלך וממה שאתה מעוניין לשדר לקהל לקוחותיך. לאחר שלב עיצוב הלוגו, בדרך כלל בונים זהות עיצובית (Identity) מתבססת על ערכת צבעים נבחרת אשר על בסיסה נשענים כל האלמנטים התדמיתיים

  על ידי: דרור זורעl פרסום ושיווק> מיתוגl 07/03/2011 lצפיות: 1,866

  עיצוב רהיטים חדשני וייחודי יש ביכולתו להעביר מסרים ללקוחותיכם ולעובדים במשרדכם. תרבויות רבות מנסות להסביר את הקשר בין ריהוט לצבעו. אחת התרבויות הינה תרבות הוליסטית עתיקה בשם "הפנג שואי". תרבות זו מנסה להסביר מדוע רהיטים וצבעם הינם בעלי משמעות רבה בעיצוב הבית והמשרד. לשם כך נעשתה חלוקה לשתי קבוצות צבעים: האחת מייצגת רהיטים הנכללים בתוך קבוצת "הצבעים החמים" לעומת הקבוצה השנייה של "רהיטים בצבעים קרים".

  על ידי: ניר דותןl בית וצרכנות> ריהוטl 23/08/2008 lצפיות: 485

  מה צריך לדעת לפני שניגשים לצביעת קיר בבית? מה כדאי לברר לפני העבודה? ועוד מבחר של טיפים שלא כדאי לפספס לפני שצובעים ומשפצים

  על ידי: אלון גויאלl בית וצרכנות> שיפוציםl 30/10/2011 lצפיות: 78
  שגית שטרייזנט

  העסק שלך מלא בפוטנציאל, אבל אתה לא יודע איך לממש אותו. מה לעשות כדי למנף את הפוטנציאל הזה? איך לקחת אותו צעד קדימה? ומהן השאלות הראשונות שעליך לשאול כשהעסק במבוי סתום?

  על ידי: שגית שטרייזנטl עסקים> ניהולl 26/03/2015

  איך אני גורם לאנשי המכירות שלי לא רק לעמוד ביעדים שלהם, אלא להסתער עליהם עם סכין בין השיניים ?

  על ידי: ירון כרםl עסקים> ניהולl 08/02/2015 lצפיות: 12

  האם לא הגיעה העת לעבור לכלים פשוטים וידידותיים יותר לניהול שטח, ציוד והקצאת מקומות הישיבה? כמה זמן נמשיך לנהל את תנועת העובדים הבלתי פוסקת על גבי שרטוטים וסקיצות ונשחית זמן יקר בעבודה סיזיפית וכמעט לא אפשרית? האם מנהל/ת משאבי אנוש, תשתיות, בינוי אמור להתעסק יום ביומו בסימולציות ותרחישים למיקום עובדים ומה בעצם הכלים שעומדים לרשותו? במסמך זה אסקור כמה מהנקודות הנוגעות לאתגר של סידור מקומות ישיבה בחברות מההיבט הטכני.

  על ידי: אופירl עסקים> ניהולl 23/01/2015 lצפיות: 24

  כאשר אתם מחזיקים מוצר מסוים בידכם, אתם כמובן מבינים שהוא עצמו, מורכב מחלקים שונים. כל זה קל יחסית ושפוט להבנה, ואולי אף לא כ"כ חשוב כל עוד זה מוצר שאתם פשוט צורכים. אולם, אם אתם מהווים חלק משרשרת הייצור ו/או המכירה של אותו המוצר, אז התמונה נראית אחרת לגמרי. במצבים הללו - אתם חייבים לקחת בחשבון את הדרך לנהל את תהליך הייצור כולו, והדרך לכך, עוברת כמובן בעולם המרתק של המלאי והלוגיסטיקה. אז איך מבדילים בין השלבים השונים?

  על ידי: בני דואניl עסקים> ניהולl 14/01/2015 lצפיות: 16
  בני סלוטקי

  הדרכות בטיחות הן חלק משמעותי וחשוב בניהול הבטיחות. ארגונים משקיעים משאבים רבים בהדרכות הבטיחות, ולכן חשוב לקבל ערך מוסף אמיתי מההדרכה. מה הופך את הדרכת הבטיחות לאפקטיבית?

  על ידי: בני סלוטקיl עסקים> ניהולl 07/01/2015 lצפיות: 13
  בני סלוטקי

  אחת המסקנות החוזרות בתחקירי בטיחות, היא התעלמות מהוראות הבטיחות. ההוראות קיימות, יש נהלים, יש הדרכות, יש מבדקים שבוחנים את העמידה בהוראות. למרות כל אלו, בסוף היום, מתרחש אירוע בטיחותי, ושוב, המסקנה העיקרית היא התעלמות מהוראות בטיחות. למה זה קורה?

  על ידי: בני סלוטקיl עסקים> ניהולl 06/01/2015
  מישר הדרכה ויעוץ

  הערכת עובדים הינה כלי מרכזי לבחינת ביצועי הארגון ושיפורם. עם זאת, פעמים רבות תהליך ההערכה רווי כשלים וקשיים שונים המקשים על ביצועו באופן אפקטיבי התורם לארגון. גישה חדשנית מציעה להעריך את ביצועי הארגון ועובדיו באופן המתאים לדרך בה ארגונים מתנהלים כיום.

  על ידי: מישר הדרכה ויעוץl עסקים> ניהולl 22/12/2014 lצפיות: 17

  מחפשים דרך טובה להגן על העסק שלכם ? אולי מצלמות אבטחה לעסק יעניקו לכם פתרון מושלם! כנסו למאמר וקראו עוד על מצלמות אבטחה לעסק

  על ידי: ליא לאפl עסקים> ניהולl 11/09/2014 lצפיות: 26
  גוני בכור

  כדי שמסעדה ובית קפה יצליחו חשוב להציע מנות טעימות, קפה מוצלח, מיקום מתאים, צוות איכותי, קניינות וניהול יעילים וכמובן שיווק ויחצנות. במאמר זה אתייחס למספר גורמים חשובים שקשורים בתכנון ויעילות התפעול המשתפרים בעזרת תכנון המקום.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 12/01/2010 lצפיות: 5,538
  גוני בכור

  מחסן יעיל ממוקם במבנה שבו עלות ההשכרה נמוכה, עם תקרה גבוה, בקומת קרקע עם גישה למשאיות ורכב ובמבנה. מה עושים כאשר המחסן צריך להיות משולב בשטחי המשרדים והייצור של החברה וממוקם בשטח שאינו מתאים למחסן?

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 31/12/2009 lצפיות: 3,284
  גוני בכור

  ביצוע שינויים במפעל יצרני כרוך בהשקעות כספיות גבוהות בגלל שינוי תשתיות והזזת מכונות ואמצעי ייצור. יותר זול לבצע את השינויים באופן אקראי בהתאם לשטח הפנוי הקיים. זאת הסיבה שמפעלים רבים נראים מרושלים ומאולתרים ותפוקתם אינה אופטימלית.

  על ידי: גוני בכורl עסקיםl 31/12/2009 lצפיות: 3,605
  גוני בכור

  במאמר הקודם הצבענו על משמעות הצבעים בתהליך עיצוב הפנים ובחלל המעוצב. מאמר זה יציג את הקשר בין בחירת צבעים לתכונות אופי. כל אחד מאתנו אוהב במיוחד צבע מסויים, יש קשר בין אישיות לגוון מועדף.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 20/07/2009 lצפיות: 1,919
  גוני בכור

  מדד היעילות של מחסן הוא זמן איתור והוצאת פריט מינימלי במקביל לאחסון בשטח מינימלי. ניתוח מדוייק של הפריטים המאוחסנים יאפשר שימוש במדפים בגודל המתאים ואחסון בכל שטח ונפח המדפים . ניתוח מדוייק של תהליך העבודה במחסן יאפשר קליטה ואחסון מהיר של הפריטים המגיעים, שמירה על רמות מלאי מינימליות ללא יצירת מצב של חוסר בפריטים מסויימים ואיתור, שליפה והוצאה מהירה של הפריטים המאוחסנים. חשוב להגיע לניתוח מדוייק של רמות המלאי, חלוקה לפי סוגי פריטים, ובחירת המדפים הנכונה. לאחר שנעשה זאת ההמשך יהיה קל יותר

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 30/06/2009 lצפיות: 5,915
  גוני בכור

  מפעל יצרני ומערך יצור הם מקום שבו מעבדים חומר גלם, מרכיבים, בודקים ומוציאים החוצה כמוצר מוגמר או כחלק מוגמר שעובר למפעל אחר או לצרכן הסופי. כל זה ביעילות ללא צווארי בקבוק המעכבים את הייצור. בתכנון מערך ייצור הגורם הקובע את השטח הנדרש הוא גודל המכונות, הציוד והאחסון. הדיוק הכרחי, חייבים למדוד מכונות ולהגדיר מרווחי עבודה נדרשים מכיוון שככל שנדרשות יותר אספקות כך חשוב עימוד הציוד בדיוק במקום הנכון. האספקות כוללות חשמל, מים מטופלים, אוויר דחוס, חנקן, תקשורת, ניקוזים וכד'.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 25/04/2009 lצפיות: 21,339
  גוני בכור

  תכנון מוצלח של חנות יתרום לחווית קניה מהנה ובכך להגדלת היקף המכירות. מיקום וארגון הקופות, צורת הצגת הסחורה ותכנון מסלול התנועה הם הגורמים הבסיסיים לתכנון נכון.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 20/04/2009 lצפיות: 1,598
  גוני בכור

  מאמר זה מציע שיטה פשוטה יחסית למדידת השטח נטו ולהשוואה ותמחור של נכסים. זאת כדי להקל על הקונה או השוכר הממוצע להשוות ולקבל החלטה על הנכס שהוא שוכר או קונה ככל שערך הנכס וכך גם גודלו גבוה יותר כך גדלה הכדאיות בשכירת שירותים של איש מקצוע לביצוע הבדיקה. בנכסים בשטח קטן בהחלט אין צורך בהכשרה מקצועית כדי לבצע את הבדיקה.

  על ידי: גוני בכורl עסקים> ניהולl 19/02/2009 lצפיות: 1,807
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast