סוף מעשה במחשבה תחילה

פורסם: 14/06/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 11,087 | Share

"סוף מעשה במחשבה תחילה"

"הייה אופטימי! חשוב חיובי! אל תיקח הכול ללב!"

כמה פעמים שמענו את הביטויים הללו והרגשנו שקל יותר לומר אותם מאשר לבצע אותם, במיוחד כשהם נאמרו ברגעים שהיו הכי פחות מתאימים לנו - ברגעים של כעס, ייאוש, עצב, חוסר אונים.

מסתבר שאם נשנה את דפוסי החשיבה הבסיסיים שלנו
בזמן נייטראלי, ולא בזמן שאנחנו בסערת רגשות נשנה את המחשבה.

דפוסי החשיבה הבסיסיים הם שיוצרים את תחושותינו, רגשותינו התנהגויותינו והתקשורת שלנו עם הסביבה.

הפסיכולוג אלברט אליס טוען שלכל אדם יש מערכת של מחשבות לא רציונליות ולא מועילות שמנהלת את חייו וגורמת לעיוותי חשיבה.
מחשבות אלו נוצרות במהלך הילדות ומתקבעות בהמשך החיים.
מחשבות אלו משבשות את יכולתו של האדם להצליח בחייו, ולכן על פי גישתו, יש להחליף את המחשבות האלו במחשבות רציונליות בדיוק כמו שמחליפים דיסקים במחשב. ואולם, מסתבר שהדבר אינו פשוט כי חלק ממחשבות אלו נמצאות ב"דיסק הקשיח" (התת מודע) ומהן קשה יותר להיפטר.

ד"ר הנדריקס טוען שבמהלך ילדותו, כל אחד חווה קשיים ומשברים שגורמים לו לחשוב ולהתנהג בהתאם לחוויה. ככל שהחוויה נחוותה בגיל צעיר יותר, כך היא נחרטה עמוק יותר ב"דיסק הקשיח" שלו ועל פיה עוצבה תפיסת עולמו הלא רציונלית של האדם.
אותה תפיסת עולם גורמת לנו לראות את המציאות כקרה, כמנוכרת וכעוינת ואת האנשים שסביבנו כלא ראויים לאמון ולכאלה שמתכוונים להרע לנו. ולכן אנו צריכים להתגונן: "לחפש אנשים בפינה"..."לבנות חומות של כעס" וגם להיפגע ולהיעלב וליחס כוונות שליליות לאירועים ולאנשים סביבנו.

כששואלים אנשים מה קודם למה: ההרגשה למחשבה? או המחשבה להרגשה? רובם עונים כי ההרגשה קודמת למחשבה ומביאה אותה.. נדמה לנו כי ברגע האירוע לא חשבנו.. היינו נרגשים כך שלא היינו יכולים לחשוב.. אלא שאין זה כך. בפועל מה שקורה הוא ש"הדיסק הקשיח" (התת מודע) מופעל אוטומטית וכך גם כל ה"דיסקים הנוספים" (אמונות,ערכים ודעות) שקלטנו בימי ילדותנו... והם אלה שמפעילים את דפוסי החשיבה הבסיסיים שלנו (שליליים וחיוביים כאחד) בלי שאפילו שמנו לב לכך..

מסקנה:אם נלמד כיצד לשנות את דפוסי החשיבה שלנו ונחליף חשיבה שלילית בחשיבה חיובית, הרגשתנו תשתפר וכך גם התנהגותנו והתקשורת עם הסביבה.

התובנה הגדולה שלנו היא שהמחשבות הן שיוצרות את המציאות שלנו.
למעשה מה שקובע את תחושותינו והרגשותינו אינו האירוע או ההתנהגות של הזולת, אלא הפרשנות שלנו לאירוע, הפרשנות שנעשתה על-פי דפוסי החשיבה הבסיסיים שלנו.
ההכרה בכך היא הצעד הראשון בכיוון של יצירת השינוי המחשבתי וההתנהגותי בחיינו.

היגדים חיוביים
לואיז הי אומרת שאנו אחראים לכל מה שקורה לנו בחיינו. אנו יוצרים את החוויות שלנו ע"י דפוסי האמונות והרגשות שלנו.
לדוגמה: אם אני מאמינה שכדי להתפרנס יש לעבוד הרבה שעות וקשה, אלו החיים שאני אחווה.
חוק היקום אומר שמה שאנו מאמינים בו - תמיד ישאף להצדיק את עצמו.
המשפטים שאנו אומרים לעצמנו או שומעים סביבנו משפיעים על האמונות שלנו.
כשאנו רוצים לעשות שינוי בחיינו מיד "קופצות" מחשבות ודפוסי אמונה ישנים שאומרים: "אי אפשר". זהו האגו שמתנגד לשינוי ויוצר את הקונפליקט (הקול הפנימי).

כדי להחליף מחשבה ואמונה שלא משרתות אותנו, עלינו לשתול במקומן מחשבה שתחליף את תבנית החשיבה הישנה. אלו הן המחשבות החיוביות (מחייבות).

המחייבות הן היגדים חיוביים, הצהרות על דרך החיוב(והחיוך...) של דבר שאנו שואפים אליו או רוצים שיתקיים. דוגמה: יש לי עבודה טובה, אני גרה בבית גדול (למרות שזה לא קיים במציאות העכשווית).

תרגול היגדים חיוביים מאפשר לנו להחליף חלק "מההקלטות" הישנות הטבועות במוחנו. זוהי שיטה עוצמתית ביותר אם מקדישים לה 10 דקות ביום תוך מתן תשומת לב למה שאנו אומרים לעצמנו. ככל שנקפיד לבחור ולהתנסח במילים ובמושגים חיוביים יותר, כך ניצור מציאות חיובית יותר.

כללים לאמירת היגדים
1. נסחו את ההיגדים קצר וממוקד ותמיד בזמן הווה. חשוב לנסח אותם כאילו הם כבר קיימים. זה לא "שקר" או "עבודה בעיניים", אלא זו הכרה בחוק הקוסמי ש: הכול בחיים נוצר קודם במישור המנטאלי לפני שהוא מתממש במציאות האובייקטיבית. (מחשבה יוצרת מציאות)
2. ההיגד צריך להיות מתאים לכם באופן אישי – לתת תחושת שחרור או תמיכה. ייתכן שתרגישו התנגדות רגשית בשימוש הראשון, במיוחד כאשר מדובר בהיגד בעל עוצמה רבה לחייכם, ובכל זאת יש להמשיך ולומר אותו.
3. ההיגדים לא נועדו לסתור את רגשותיכם (גם את השליליים שבהם) - אך הם עוזרים לכם לפתח נקודת מבט חדשה לחיים.
4. אפשר להצהיר את ההיגדים בלב ללא קול, לומר אותם בקול רם או לכתוב אותם על נייר. מומלץ להקליט את ההיגדים על גבי קלטת ולשמוע לפני השינה (הם עובדים נהדר על התת-מודע דווקא בזמן השינה).
5. היגדים "מגרשים" פחד וחשיבה שלילית. זהו תהליך בו אתה משקיע את עצמך ברעיונות מסוימים חיוביים, לשם שינוי.דוגמה למחייבות

• שפע הוא מצב הוויה טבעי בשבילי.
• אני חי/ה בהרמוניה עם אנשים סביבי.
• הכול מסתדר לטובתי בקלילות ובהנאה.
• אני גר/ה בבית גדול עם גינה.


כאשר יש לנו מחשבות שליליות, הן מביאות תוצאות שליליות.
כאשר אנו יוצרים במודע, אנו שמים במקום הראשון את המטרות והשאיפות שלנו בחיים.
כשיש לנו מחשבות חיוביות, הן מביאות תוצאות חיוביות. אנו האחראים על התוצאות בחיינו. כל מה שקיים היום בחיינו, הוא תוצאה של מחשבות שלנו בעבר.

לסיכום:
כל מה שקורה בחיינו הוא תולדה של החשיבה שלנו.
יש לנו תמיד את הבחירה להתמקד במה שאנו רוצים בחיינו ולבחור את המחשבות שיובילו אותנו לכך.
איכות המחשבה שלנו קובעת את איכות החיים שלנו, ולכן יש להימנע מניסוחים שליליים.
תנו לעצמכם את האישור והזכות ליצור את החיים שלכם כפי שאתם רוצים שבאמת יהיו, יש לכם את היכולת. כל מסע מתחיל בצעד אחד.

אתם מוזמנים לעשות את הצעד הראשון.

המחייבה שאני בוחר/ת היא.............................................

בהצלחה

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 15 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/2866/סוף-מעשה-במחשבה-תחילה

  השאר תגובה למאמר זה

  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  בהרצאה הזאת נדבר על מצוקת חוסר הזמן הפנוי הנפוצה אצל אנשים. כולנו כל הזמן מחפשים זמן פנוי. לרוב האנשים אין זמן פנוי. כמה פעמים אנחנו לא אוכלים כי אין לנו זמן, אין לנו זמן לילדים ולמשפחה, אין לנו זמן להנות מהשמש שבחוץ ומהטבע, בקיצור אין לנו זמן. בנוסף, מהו המשאב היקר ביותר של האדם, המשאב הוא כמובן הזמן, זמן הוא המצרך היקר ביותר, כי הזמן הוא בעצם מהות החיים שלנו. זמן שווה כסף וזמן הוא בעצם מה שמהווה את החיים שלנו. רגע שעבר לא ישוב יותר והחיים חולפים בכל מקרה גם אם נרצה וגם אם לא. כמה פעמים אנחנ

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl אימון אישי - Coachingl 17/12/2007 lצפיות: 5,531
  נאוה בר

  כשהחיים זורמים בכוון אחר משהתכוונת , אולי זה הזמן לשנות את מה שמתסכל אותך, כמה כלים לחשיבה אחרת , שיצרו התנהגות אחרת,שיצרו תוצאות אחרות..........

  על ידי: נאוה ברl אימון אישי - Coaching> אימון משפחתיl 05/03/2010 lצפיות: 257
  אריאלה גלבינסקי

  "אם תרוקן את כיסך לתוך מוחך, אף אחד לא יוכל לגנוב ממך." אמר בנג'מין פרנקלין, אחת הדמויות היותר מוערכות בהיסטוריה של ארה"ב (זה שהתמונה שלו נמצאת על כל שטר של 100$). ועוד אמר "השקעה בידע תמיד משלמת את הריבית הגבוהה ביותר." החלטתי לשתף אותך מניסיוני בחודשים האחרונים בכל הקשור להצלחה, מהי הצלחה? ולמה לא כולם מצליחים? מה המצליחנים יודעים שאתה עדיין לא? יש משהו שהם יודעים שהוא אחר ממה שיודעים כולם, אחרת הם לא היו מצליחים. בוא נבדוק מה בכל זאת תוכל ללמוד מאלו שכבר עשו והצליחו

  על ידי: אריאלה גלבינסקיl אימון אישי - Coachingl 06/04/2009 lצפיות: 6,269
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  איך לא להתייאש משום דבר ולהמשיך לרצות את הטוב ביותר בכל מצב ?כוח הרצון הוא הכוח הגדול ביותר שיש לאדם. הרצון הוא זה שמניע את הכל. הרצון גם הוא הדבר היחיד שתלוי אך ורק באדם עצמו ולא בשום גורם אחר, כי אף אחד בעולם הרי לא יכול למנוע מהאדם לרצות דבר כלשהו. ולכן אם ברצונך להצליח ולהשיג את הטוב ביותר עבורך, עליך לדעת להיאחז בעקשנות ובהתמדה גדולה בכוח הרצון בלבד, דהיינו לעולם לא להפסיק לרצות את הטוב

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl אימון אישי - Coachingl 21/06/2008 lצפיות: 8,395
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  מהו הגורם העיקרי לכישלון של אנשים בחיים ? מה גורם לאנשים להתייאש ? מה גורם לאנשים להיות אופטימיים ? כיצד תתמלא בשמחה ובתקווה גם כשהמצב ממש גרוע ? כיצד תתגבר על כל ייאוש ? כיצד תצא מדיכאון ? כיצד תתגבר על כל החסרונות שלך ? מהו קואצינג טוב שיכול לעזור לך להצליח ? כיצד תוכל לעשות קואצינג ואימון אישי לעצמך ?

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl רוחניות> רוחניות - כלליl 18/12/2007 lצפיות: 283
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  כידוע למטבע שני צדדים ובכל דבר בחיים ניתן למצוא גם רע וגם טוב. הדבר הזה כמובן רלוונטי גם למודעות אישית, גם במודעות אישית יש חסרון ויתרון אפשרי, סיכוי וסיכון. החכם כמובן לוקח את הצד החיובי, אך מי שפחות חכם המודעות האישית ושיפור המיומנויות האישיות שלו עוד עלולים להרע לו. כיצד ?

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl אימון אישי - Coachingl 17/12/2007 lצפיות: 2,447

  כולנו מכירים את הבקרים שאנו מתעוררים אליהם והכל מסתדר לנו, מתחבר היטב, זורם לכיוונים הרצויים. אנו גם מכירים את הבקרים ההפוכים.... מאמר קצר זה מגיע כדי לטעון שיש לנו שליטה על זה, על מה שאנו מזמנים, מה שאנו "ממגנטים" ומגיע אלינו. אין כאן ראיה רוחנית גבוהה, עטופה בבגדים לבנים, זה פשוט עובד. גם אם המנגנון לא ברור לנו עד הסוף, על השורה התחתונה אין ויכוח. מהלכים מסוימים מובילים לתוצאות מסויימות ואם בחרנו במהלכים שהם "ממגנטי הצלחה" זה מה שייקרה. הרבה חוכמה יש בפשטות. למגנט חיוניות, אנרגיה..

  על ידי: רוני שרףl אימון אישי - Coaching> אימון משפחתיl 15/05/2009 lצפיות: 114
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  הרצאה: כוח הרצון ! איך הוא עובד ? מה אנחנו באמת רוצים ולמה ? למה רע לאנשים ? ועודכוח הרצון. במאמר זה נעסוק בהמון היבטים של הרצון של האדם, נתבונן פנימה על מה יוצר רצונות שונים אצל האדם ברמת המודע ותת המודע, מה גורם לאכזבות ומה גורם לאושר, מה יכול לעזור לאדם לקבל החלטות, כיצד להתמודד עם קשיים, כיצד לפתור בעיות ועוד. והכל מההיבט של הבנה טובה יותר של הרצון.

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl אימון אישי - Coachingl 21/06/2008 lצפיות: 724
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  איך לקבל החלטות נכונות ? כיצד תדע להחליט מה טוב יותר, מה חשוב יותר, מה יקדם אותך למטרה מהר יותר וטוב יותר; כיצד תהפוך את ההחלטות שלך מטובות, לטובות ביותר עבורך

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 28/01/2008 lצפיות: 11,696
  לנה קנטור

  כולנו נולדים עם ההרגשה הכי אינטואיטיבית שישנה משמעות לחיים. אנחנו רואים כי העולם הפנימי ואופן החשיבה שלנו יכולים להשפיע בצורה ניכרת על העולם החיצוני (בריאות, זוגיות, עסקים...) וליצור שינויים שלכאורה אינם תלויים ישירות בנו. אך מה המנגנון? האם יש איזו חוקיות מסתורית וקסומה או אוסף כללים, שיעזרו להגשים ולעצב את המציאות הרצויה?

  על ידי: לנה קנטורl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 27/05/2013 lצפיות: 55
  ספריית ההצלחה

  רוב האנשים, עסוקים כל כך בשגרה היומיומית כך, שאין להם רגע פנוי אחד להבין מה הם באמת רוצים. כמעט בכל יום אנשים נתקלים בקול פנימי משונה שאומר להם באופן ברור מאוד: "אתה מסוגל ליותר!". מה האנשים עושים עם הקול הזה?

  על ידי: ספריית ההצלחהl אימון אישי - Coachingl 23/03/2015
  ספריית ההצלחה

  לדמיון ולמחשבות שלנו יש תפקיד קריטי וחשוב מאוד בשיקוף של הדרך בה נרגיש ובצורה בה נפעל.

  על ידי: ספריית ההצלחהl אימון אישי - Coachingl 09/03/2015
  ספריית ההצלחה

  לכולנו יש רעיונות שברצוננו להוציא לפועל אבל, עצם עשיית הפעולה מקפיאה אותנו, מפחידה אותנו. פעולות שאנחנו רק חושבים עליהם אנחנו ישר חשים פחד ועושים כל דבר אפשרי העיקר לא ללכת ראש בראש מול אותו אתגר. אנחנו נלך בהיקפים ונדחה בכל תירוץ אפשרי את ביצוע הפעולה. אבל דבר אחד ברור: לא נוכל להתעלם ולהעלים את החשש והפחד שלנו ויותר מזה אלו פעולות שבתוך תוכנו אנחנו יודעים תקדם אותנו, אנחנו יודעים שאם לא נסתכל לאתגר בעיניים ונפעל- נישאר במקום. המחיר של הישארות במקום כל הזמן צף לנו בראש ובכל זאת- לא מבצעים את ה

  על ידי: ספריית ההצלחהl אימון אישי - Coachingl 17/02/2015

  האם המציאות היא באמת כפי שאנו מפרשים אותה, או שהדרך בה אנו מפרשים את הדברים שקורים מגדירה את מציאות חיינו?

  על ידי: ערן כץl אימון אישי - Coachingl 26/01/2015 lצפיות: 17

  שיטת הNLP NLP - ניתוב לשוני פיזיולוגי - חוקר כיצד הדברים שאנו אומרים ומשדרים משקף את העולם הפנימי של האדם, את המחשבות והתחושות של., כיצד אחרים קולטים את מה שנאמר ה-NLP מבוסס על העיקרון שבני אדם .חווים את המציאות האובייקטיבית שלהם על פי המפות הסובייקטיביות שלהם, דהיינו, לכל אדם יש את תפיסת המציאות שלו, המורכבת מניסיונו האינדיוידואלי, ממכלול האמונות והערכים שרכש בחייו, על פי מפות אלו הוא חווה ומפרש את המציאות האובייקטיבית שלו, אשר לרוב אינה אובייקטיבית ביחס לסביבה. בקורס במכללת ברק לומדים כיצד להר

  על ידי: ד"ר זיו מאירl אימון אישי - Coachingl 13/12/2014 lצפיות: 17
  שי איל

  מאמן כושר הוליסטי ?יש דבר כזה בכלל ? כולם מכירים את מאמן הכושר שמסתובב בחדר כושר בגופייה גוף גדול חטוב ושרירי .שבשעות הפנאי שלו מטפח את שרירי החזה ,הירכיים והישבן שלו וכל פיסת גוף שיש לו מכוסה ברקמת שריר .כולם מכירות את מאמן הכושר שאומר לכן בנות ומדרבן אותכן לעשות עוד כפיפות בטן עוד פשיטת מרפק(בשביל שרירי המלח פלפל ) כדי שתראי יפה בביקיני . האם אתם באמת אוהבות את האימון שאתן מבצעות או שאתם עושות את זה כי אתם מוכרחות ?

  על ידי: שי אילl אימון אישי - Coachingl 01/12/2014

  פעמים רבות בחיינו אנו מרגישים חלשים מנטלית, ימים רבים אין לנו אפילו את הכח לקום מהמיטה, אנו מרגישים מתוסכלים. ימים אלו קורים לכולם, ובכדי להתגבר עליהם ולהתחיל את היום עם מצב רוח טוב הבאנו לכם כמה משפטי חוכמה שיעזרו לכם בכך, בכל פעם שאתם מרגישים רע, עצובים וחסרי מוטיבציה, הסתכלו על המשפטים האלו שנאמרו מפי גדולי ההיסטוריה ובשנייה אלו יחדירו בכם מוטיבציה, תתעודדו ותוכלו להתחיל את היום על הצד הטוב ביותר.

  על ידי: shmolikl אימון אישי - Coachingl 19/10/2014 lצפיות: 35
  לירון לסר

  מאכל זה הוא מחוץ לתחום בשבילי! איך לשלוט בדחפים על ידי הצבת גבולות ברורים

  על ידי: לירון לסרl אימון אישי - Coachingl 01/10/2014 lצפיות: 26
  ורדית גולד מוזס

  למה אנחנו עסוקים כל כך? לאן אנחנו רצים? מה אנחנו מנסים להשיג? כולם רוצים לחיות חיים אידיאליים, חיים מושלמים. מה זה אומר? נסו להגדיר לעצמכם מהם חיים אידיאלים עבורכם ותופתעו לגלות שאתם לא רחוקים מהחיים שאתם רוצים בהם,ואולי אתם כבר שם.

  על ידי: ורדית גולד מוזסl רוחניותl 30/05/2007 lצפיות: 13,373
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast