כל מה שרצית לדעת על המחזור והווסת החודשי

פורסם: 22/07/2007 |תגובות: 1 | צפיות: 677,531 | Share

מחזור האישה מתחילה בתקופת הפוריות ומלווה את האישה עד תקופת המנפאוזה (בערך מגיל 12 עד 50). התהליך מתרחש במחזורים חודשיים (אלא אם כן האישה הרה). היום הראשון של הדימום נחשב לתחילתו של כל מחזור וסת ומסתיים בדיוק לפני תחילת הדימום הבא.
אורכו של מחזור נורמאלי נע בין 21 יום ל- 40 יום.

מחזור הווסת מתחלק לשלושה חלקים:
שלב הזקיק: נמשך מהיום הראשון של הדימום ועד ליום הביוץ. בשלב זה מתפתחים הזקיקים בשחלות (הזקיקים מכילים את הביציות). שלב זה נוטה להיות קצר יותר בסוף שנות הפוריות (סמוך להפסקת הווסת). בתקופת הדימום חלק מרירית הרחם נושר (תגובה הורמונאלית) השכבה העליונה ושכבת הביניים של רפידת הרחם נושרות בשלב זה, ושכבת הבסיס התחתונה נשארת במקומה ומייצרת תאים חדשים לבניית השכבות שנשרו. שלב הדימום נמשך 5 ימים בממוצע.

שלב הביוץ: השלב בו משתחררת הביצית. ישנם נשים שיחושו כאב עמום בצד אחד של הבטן התחתונה (אזור השחלות). שחרור הביצית מתרחש תמיד בשחלה אחת בלבד (מתרחש באופן אקראי).

שלב לוטאלי: מופיע בעקבות הביוץ ונמשך עד שבועיים (אלא אם האישה התעברה) ומסתיים לפני שמתחיל מחזור ווסת חדש. בשלב זה הזקיק הבקוע נסגר ויוצר גופיף צהוב. הגופיף הצהוב מתנוון כעבור שבועיים ואז מתחיל מחזור ווסת חדש.

במקרה של הפריה הגופיף מייצר הורמון HCG . הורמון זה שומר על קיום הגופיף הצהוב (המייצר פרוגסטרון), עד שהעובר גדל ומסוגל לייצר את ההורמונים בעצמו. (בדיקת הריון מתבססת על הורמון זה בשתן האישה.

נתוני מחזור ווסת תקין לפי הרפואה הסינית:
גיל קבלת ווסת ראשונה – 10 עד 13
גיל הפסקת ווסת – מעל 50
זמן מחזור ממוצע 28 ימים
זמן דימום ממוצע 5 ימים
צבע הדם ורוד / אדום, ללא קרישי דם
מלבד ימי הדימום (בשלב הזקיק), לא מופיע דימום נוסף
לפני, במהלך ובסוף הווסת לא מופיעים כאבים (בטן, גב, רגליים...)
לפני, במהלך ובסוף הווסת לא מופיעים מצבי רוח (כעס, עצבנות, דיכאון...)

חוסר איזון במחזור ובווסת:
מעטות הנשים שהמחזור או הווסת עובר עליהם בשלום, ללא כאבים, מצבי רוח ותופעות נוספות. מסיבה זו מקובל היום לחשוב שמחזור ווסת "נורמאלי" כרוך בסבל רב. כמובן שזוהי טעות חמורה בתפיסה הגורמת לשנים רבות של סבל לנערות צעירות ונשים רבות.

הפתרון כמעט היחידי המקובל לטיפול בבעיות המחזור כיום הוא גלולות. הגלולות "מאזנות" את חוסר האיזון ההורמונאלי לתקופת לקיחתן, אך לאורך זמן לא פותרות אותו ואף מחמירות אותו. עדות לכך היא העובדה שבעת הפסקתן כל התופעות חוזרות ואף מחמירות.
מחקרים רבים מעידים על נזק רב של ההורמונים (דרך לקיחת הגלולות), הגורם לסרטנים ומחלות שונות. רוב הנשים מפסיקות את הגלולות כשהן רוצות להרות. לאחר שנים רבות של נטילת גלולות, המערכת ההורמונאלית עלולה להשתבש והדבר גורם פעמים רבות לקשים רבים בניסיון להרות ולבעיות פריון שונות.

התופעות המוצגות בדף זה הן שכיחות ביותר במרפאתי. בכל אלה ניתן לטפל בעזרתם של צמחי מרפא, דיקור סיני ותזונה רפואית בקלות וללא נזק כלל.
הפרעות וסת:
תסמונת טרום וסתית (PMS): מצב שבו מופעים מגוון תסמינים במשך שבוע עד שבועיים לפני ראשיתו של מחזור וסת חדש. התסמינים כוללים עצבנות, רגזנות, חוסר סבלנות, דיכאון קל, כאבי ראש, רגישות בשדיים, נפיחות בשדיים, כאבי גב, חוסר תאבון או רעב, נפיחות הבטן, חולשה, סחרחורות, גלי חום, בחילות והקאות, בלבול וקשיי ריכוז.

וסת מכאיבה: כאב בטן הנובע מהתכווצויות יתר של הרחם בזמן הווסת. זוהי תופעה נפוצה ביותר ממחצית הנשים. עלולה להופיע כבר במחזור הראשון ועד המחזור האחרון בחיי האישה.
ברוב במקרים זוהי וסת מכאיבה ראשונית, כלומר ללא ממצע רפואי, אך יש לשלול תופעות של וסת מכאיבה שניונית הכוללות רחם אחורי, אנדומטריוזיס, פיברואידים, אנדומיוזיס והידבקויות. התסמינים כוללים כאב בטן שעלול להתפשט לגב ולרגליים.
לעיתים רבות סובלת האישה מבחילות, כאבי ראש, השתנה מוגברת ושלשולים ועצירות לסירוגין.

אל וסת: היעדר מוחלט של הווסת החודשית, בין שהווסת אינה מתחילה כלל (אל וסת ראשונית) ובין שהיא נפסקת לפתע (אל וסת שניונית). כמובן שהיעדר ווסת הוא מצב נורמאלי בזמן הריון, הנקה, לפני ההתבגרות המינית ולאחר חדלון הווסת. הסיבות למצב זה הן רבות וביניהם- חוסר איזון בבלוטת המוח, בבלוטת התריס וביותרת הכליה, תפקוד לקוי של השחלות או אחד מאברי המין, עודף פעילות גופנית, ופגם מולד באברי המין.

חדלון וסת מוקדם: זהו מצב שבו השחלות אינן מתפקדות והווסת מפסיקה להופיע לפני גיל 40 (לפי הרפואה הסינית לפני גיל 45 ואפילו 50). הגורמים לכך הם הפרעות תורשתיות (נוגדנים הורסים את השחלות) ועישון, אך לרוב לא נמצאים ממצאים ברורים לגורם התופעה, רק רמות נמוכות של אסטרוגן. אצל נשים הסובלות מחדלון וסת מוקדם מתגלים גם תסמינים כגון גלי חום, הפרעות במצב הרוח, הזעות לילה ובעיות שינה.

מחזור מאחר / ארוך ( (oligomenorrhoea: זהו מצב שבו כל ימי המחזור מתעכבים ומתארכים מעל 35 או 40 יום. כמובן שיש לשלול במקרה זה הריון וחדלון ווסת נורמאלי.

מחזור מקדים / קצר (polymenorrhoea): זהו מצב שבו המחזור קצר ביותר והווסת מגיעה כל פחות מ 20 יום.

דימום מועט (hypomenorrhea ): זהו בעצם מצב של חוסר איזון שנשים לא סובלות ממנו ולרוב אפילו מרוצות ממצבן. מצב שבו ימי הדימום הווסתי קצרים והדימום מועט. מצב זה לא גורם לסבל ולירידה באיכות החיים אך הוא מעיד בהחלט על חוסר איזון שעלול להתבטא בעתיד בדרכים אחרות. לכן תופעה זו מצריכה טיפול לא פחות מהאחרות.

דימום ארוך (menorrhagia (: זהו מצב שבו ימי הדימום הווסתי מתמשכים למעלה מ 5 ימים, או שכמות הדם מאוד גדולה. במצב זה יש לשלול שרירנים (מיומה) או ציסטות באברי המין.

דימום בין ווסתי (metrorrhagia): מצב שבו יש דימומים ספונטניים שלא בזמן הווסת, אלה בתקופת המחזור עצמו. למצב זה אינן מתלוות תופעות נוספות, אך הדימום עלול להיות רב, להתמשך כמעט כל המחזור בהפסקות קלות, דבר שעלול להוביל לעייפות,חוסר דם ואנמיה. הדימומים יכולים להיות קלים בלבד או כבדים ומתמשכים.

Menometorrhagia: שילוב של מספר תסמינים ותופעות חוסר איזון- מחזור לא סדיר+ דימום כבד+ דימום בין ווסתי וכו'. במצב זה חשוב לשלול המצאות מיומה (שרירנים), טרומבוציטופניה ובעיה בהיפופיזה.

Post menopausal bleeding : כאשר מתחיל לפתע דימום בשלב בו האישה כבר נכנסה לשלב המנפאוזה (חדלון ווסת). בחלק מהמקרים זהו מצב של חוסר איזון הורמונאלי חולף ופתיר בקלות, אך לעיתים רבות התופעה מתחילה בעקבות מיומה (שרירנים), או סרטן הרחם.

כל אישה שמגיעה לטיפול עוברת תשאול ואבחון המשלב בתוכו את הבדיקות המקובלות (הורמונים, דם, רנטגן...) ואת האבחון הסיני הכולל אבחנת דופק ולשון.
לאחר האבחון נעשה טיפול ממוקד וספציפי לכל אחת ונרשמות המלצות לשיפור התסמינים בבית.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 33 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/3374/כל-מה-שרצית-לדעת-על-המחזור-והווסת-החודשי

  השאר תגובה למאמר זה

  אלעד שלו

  מאז ומתמיד בני אדם השתמשו בצמחים בצורה טרייה, בבישול או בחליטה וכתוצאה מכך למדו את האיכויות המיוחדות שלהן ואיך ניתן להשתמש בהם לריפוי.

  על ידי: אלעד שלוl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 04/06/2007 lצפיות: 22,248
  מיכל שלזינגר

  כבר מספר חודשים של ניסיונות כניסה להריון חלפו ועדיין לא מופיעים 2 קווים בערכת הבדיקה. חודש אחר חודש אתם מתאכזבים. הסביבה הקרובה מתחילה להציק, כולם שואלים מה קורה... אתם לא רוצים ילדים ? הסבתות לוחצות הן כבר מחכות לנכדים. נראה כי מסביבכם כולן בהריון, השכנה, החברה הטובה ואפילו האחות הצעירה. רק אצלכם לא קורה כלום. איך ממשיכים מכאן

  על ידי: מיכל שלזינגרl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 02/09/2008 lצפיות: 4,083
  דרור וייסר

  גיל המעבר בא לתאר את פרק הזמן שבו האשה מפסיקה להיות פוריה.לרוב הדבר מתרחש בסביבות גיל 50 ומלווה בתופעות לא נעימות כגון : גלי חום, הזעות, הפרעות שינה וכולי. לרפואה הסינית יש הסבר קצת שונה לתופעה.

  על ידי: דרור וייסרl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 08/09/2009 lצפיות: 2,165
  מיכל שלזינגר

  אמינוריאה – אל ווסת – טיפול בכלים של הרפואה הסינית אמינוריאה / אל וסת / מחזור תקוע /blocked menstruation Bi Jing = מחזור סגור (כמובן, בסינית...). אישה ללא ירח:  הקיסר הצהוב קושר בין המחזור הירחי לבין מחזור האישה. יש להבחין בין 2 סוגים עיקריים של תופעת האמינוריאה:  אמנוריאה ראשונית- קונסטיטוציה - מעולם לא היה מחזור. Pre Heaven.- קשה יותר לטיפול, נטוע ב- Jing.  אמנוריאה משנית – פתולוגית, Post Heaven  אי הופעת הווסת נחשבת ללא פתולוגית בשלושה מקרים:

  על ידי: מיכל שלזינגרl בריאות ורפואהl 12/11/2008 lצפיות: 16,909
  צביקה מרגונינסקי Eden's Touch

  המערכת הגניטאלית היא אחת מהיצירות המפוארות והמורכבות ביותר שנוצרו. אך טבעי הוא שהרפואה הסינית תעסוק במשך אלפי שנים בלימוד ומחקר של מנגנון הבאת החיים לעולם, ובטיפול בהפרעות ובמחלות השונות האופייניות למערכת מורכבת זו, אשר משתנה מיום ליום ובשלבי החיים השונים.

  על ידי: צביקה מרגונינסקי Eden's Touchl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 09/12/2010 lצפיות: 97

  דיכאון אחרי לידה הוא תופעה מוכרת ומדוברת אולם נשים רבות סובלות מתופעות אחרות לאחר הלידה - חרדה, מחשבות טורדניות, פוסט טראומה. התקופה שלאחר הלידה היא תקופה רגישה עם שינויים פיזיולוגיים, פסיכולוגים וסביבתיים רבים ובתקופה זו יש נטייה להחמרה של מצבים נפשיים קודמים ולהתעוררות של מצבים חדשים. התופעות המוכרות פחות לאחר הלידה הן תופעות של חרדה. חשוב שתופעות אלו יהיו מוכרות כיוון שהן נוגעות ל10-15% מהנשים לאחר הלידה.

  על ידי: שרוןl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 28/01/2015
  רפי רזניק

  בשנים האחרונות חלה התקדמות מסחררת בטיפולי הפוריות המוצעים לזוג שאינו מצליח להיכנס להריון טבעי וספונטני.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/01/2015 lצפיות: 16

  השרירים הטבעתיים פועלים יחד מעצם טבעם, עקב שיבושים שונים סובלות נשים רבות מהחלשות רצפת האגן. חלקן אינן מודעות להחלשות ההדרגתית של רצפת האגן. המאמר מציע תרגילים שחלקם מתאימים לביצוע תוך כדי פעולות אחרות, תרגילים אחרים במאמר דורשים שכיבה. בין התרגילים יש כאלו המסייעים לכאבי גב ולרצפת האגן במשולב. יתרונותיהם של תרגילים בשיטה שהם מסייעים בכמה תחומים במקביל: אורטופדים, גניקולוגים, ראומטים, נשימתיים ובמערכת העיכול. תרגיל כגון" כיווץ הפה כלפי פנים" מיועד להשפיע על חיזוק רצפת האגן, הפה, השלד והגב.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/12/2014 lצפיות: 26
  רפי רזניק

  אם אתם מנסים כבר זמן רב להביא ילדים לעולם ללא הצלחה, כנראה שישנה בעיית פוריות או בעיה רפואית מסוימת אחרת.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 30/11/2014
  רפי רזניק

  לפרוסקופיה הינו ניתוח המתבצע על-ידי החדרת מצלמה וכלי ניתוח דרך צינורות המוחדרים לחתכים קטנים הנעשים בחלל הבטן, וזאת בכדי לאפשר לרופא המנתח ולצוות המסייע לבצע הליכים כירורגיים בתוך חלל הגוף מבלי לבצע חיתוך רוחבי של הרקמות.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 23/11/2014 lצפיות: 37
  טיפולי טווינה משה

  המאמר מסביר מהן שחלות פוליציסטיות , תסמינים וגורמים למחלה . כיצד הרפואה הסינית רואה זאת ומטפלת במחלה .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 25/09/2014 lצפיות: 76
  דולב גילמור

  פיברומיאלגיה היא מחלה קשה הפוגעת באיכות החיים. תוספי תזונה שונים במינונים הנכונים עשויים לעזור, וכמו כן ניתן להקל על הכאבים והתסמינים האחרים באמצעות הטיפול בשדות מגנטיים פועמים.

  על ידי: דולב גילמורl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 19/08/2014 lצפיות: 38
  טיפולי טווינה משה

  המאמר סוקר את שלושת השלבים בגיל המעבר , סימפטומים , פתרונות ברפואה סינית בשילוב דיקור , צמחי מרפא , ותזונה תומכת . בנוסף המאמר נותן לדוגמא מספר צמחי מרפא סינים שניתנים כחלק מפורמולה בגיל המעבר .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 17/07/2014 lצפיות: 89

  לא מעט מטופלים ואפילו רובם שואלים אותי את שאלת השאלות - אז איך בעצם הדיקור עובד? או איך בדיוק רפואה סינית פועלת?

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 30/10/2011 lצפיות: 53

  דלקות אוזניים, דלקות גרון וסינוסיטיס הן מחלות / תופעות שכיחות מאוד במרפאות הילדים והמבוגרים ובקליניקות לרפואה משלימה. הן מגיעים בשכיחות גבוהה בעיקר בחורף, אך עלולות להתפתח לתופעה שכיחה ומעיקה המשלבת משככי כאבים, נוגדי דלקת ואנטיביוטיקה. הרפואה הסינית מטפלת ביעילות בתופעות אלה ומונעת הופעתן באופן כרוני.

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 06/01/2008 lצפיות: 9,915

  תופעת אי שליטה בשתן יכולה להופיע בכל גיל והסיבות לכך שונות ומגוונות. לאחד מתוך שלושה מבוגרים ישנה איזושהי בעיה בשליטה על השתן. בחלק גדול מהמקרים ניתן לטפל, להקל וולשפר את איכות החיים ע'י הרפואה הסינית המשלבת דיקור סיני וצמחי מרפא.

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/10/2007 lצפיות: 24,485

  סיבת המוות מספר אחת בארצות הברית ובישראל היא מוות כתוצאה מהתקף לב. גורמי הסיכון להתקף לב כוללים: עישון, דלקות כלי הדם, מתח, חוסר פעילות גופנית ותזונה. בסין תופעה זו כמעט ולא קיימת! תפקידה של הרפואה הסינית היא מניעת התקף הלב ותעוקת החזה. הדרך היעילה ביותר לעשות זאת היא ע"י שינוי אורח החיים המתמקד כמובן בתזונה, פעילות אירובית, מניעת עישון, הרגעה ותוספי תזונה וכמובן הטיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא.

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 09/09/2007 lצפיות: 37,883

  כאב ראש הנו אחד מסוגי הכאב, מקור הסבל וירידה באיכות החיים הנפוץ ביותר.למעלה מ 30% מהאנשים סובלים מכאבי ראש כתופעה כרונית המופיעה בתדירות משתנה.בדיקת רופא הכוללת בדיקה גופנית, בדיקות דם ובמקרים מסוימים צילום מערות האף או CT, מספקת אבחנה כללית ומוודא שהמקרה אינו חמור ומסוכן. בעזרת הכלים השונים של הרפואה הסינית, הכוללים דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ושיאצו, ניתן להפחית את הכאב בצורה משמעותית ולהעלימו לחלוטין במקרים רבים.

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 31/08/2007 lצפיות: 19,282

  בכיף גדול השארנו את החורף מאחור ונכנסנו לקיץ המהנה, לכיף שבבריכות ובים, ארטיקים, רחצות ליליות, נופשים, חופש גדול וימים ארוכים שמסתיימים בחיוך גדול. הקיץ הגיע וכפי שזה מסתמן עכשיו האויבים לא נותנים לנו לנוח ולהתחמש מחדש. הווירוסים תוקפים אותנו בחוזקה ובחוכמה, הם תוקפים כל אזור רגיש ומגיעים לעומק המערכת. ומה יהיה בחורף הבא...? מה הפתרון? איך מתקדמים ומשפרים את המצב? חיזוק מערכת החיסון! ילדים רבים מגיעים למרפאתי ונמצאים בחולשה גדולה של מערכת החיסון. בעזרת הטיפול ניתן לחזק ולשקם את מערכת החיסון, למ

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 04/08/2007 lצפיות: 15,828

  זיהומים בשלפוחית השתן נפוצים ביותר בקרב נשים וילדות. נשים רבות מפתחות זיהומים חוזרים ונשנים בשלפוחית השתן, ומגיעות לטיפול לאחר סבל ארוך וסידרה ארוכה ביותר של נטילת אנטיביוטיקה טיפולית ומניעתית כושלת. דלקת בשלפוחית השתן ניתנת לטיפול בקלות רבה ע"י טיפול בדיקור , צמחי מרפא ותזונה רפואית ממוקדת.

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 22/07/2007 lצפיות: 31,814

  נוזלים באוזן הוא מצב שכיח ביותר במרפאות אף אוזן גרון ובמרפאתי. כמעט כל ילד עד גיל חמש יחווה אירוע כזה או אחר של דלקת אוזניים או נוזלים באוזניים. ברוב המקרים התופעה זמנית בלבד ולא דורשת טיפול מיוחד, רק סבלנות ושימוש בקול רם בזמן הדיבור עם הילד. בחלק גדול מהמקרים ההורים מגלים את התופעה כשהילד/ה לאורך תקופה ארוכה מתעלם מדיבורם וחוזר פעמים רבות על המילה- מה?

  על ידי: זיו אלקלעיl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 15/07/2007 lצפיות: 92,129 lתגובות: 1

  תגובות על מאמר זה

  4
  גאוריה ברהון 28/09/2010
  אני בחורה בת 38 ללא ילדים, מעולם לא עברתי הפלה.

  וסת בדר"כ תקינה בשנה האחרונה הופיעה לי וסת בתאריכים שונים , בתחילה ב/ 4 לחודש מחזור סדיר.
  נמשך בזמן הנכון.

  ועכשיו אני מקבלת וסת בתאריך ה/ 28 לחודש בהקדמה של שבוע.
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast