להכין קוסקוס בקלי קלות,

פורסם: 23/07/2007 |תגובות: 12 | צפיות: 263,098 | Share

קוסקוס, זהו מאכל הנחשב לצפון אפריקאי בעיקרו. הטריפוליטאים, הטוניסאים והמרוקאים מכינים אותו בהזדמנויות רבות. יחד עם זאת, נחשב הקוסקוס למאכל שקשה מאוד להכינו והוא דורש מיומנויות ביצוע מיוחדות.
ראשית, קצת פרטים על הקוסקוס. כל החברות והתרבויות האפריקאיות עושות שימוש בסולת חיטה כחלק בלתי נפרד מהתפריט היומי. כפי שתרבויות המזרח באסיה עושים שימוש באורז ובמוצריו השונים בחיי היום יום שלהם. כך, גם האפריקאים עושים שימוש בסולת.
למעשה, הסולת הינו המצאה עתיקה וימיה כימי הקמח עצמו. הסולת עשויה מלב חיטה גרוסה ולא טחונה כמו למשל החיטה. כבר בספרי התורה, ישנו אזכור מיוחד לסולת עוד מימי אברהם אבינו. למשל, שרה מכינה למלאכים סולת בלולה בשמן. בהמשך, הגשת מנחה של סולת לבית המקדש מוכרת כמנחה רשמית בספר ויקרא וכן בתקופות מאוחרות יותר מופיע המאכל סולת בלולה בשמן כמאכל תנכי.
בעוד שבארצות מרכז אפריקה עושים מהסולת דייסה המשמשת כתחליף ללחם. הרי שבצפון אפריקה, בארצות לוב, טוניסיה, אלג'יריה ומרוקו עושים שימוש בדייסה המכונה קוסקוס במקום שימוש בלחם.

לעומת זאת, במצרים, אין למעשה קוסקוס ואו כל שימוש בסולת אלא אופים לחם קמח. עובדה זו מצביעה באורח כמעט ודאי על מקורותיהם השונים של תושבי לוב, תוניסיה ומרוקו לעומת תושבי מצרים. בעוד שתושבי מצרים הינם אסייתים. יותר נכון מקורם ממערב אסיה, הרי תושביהם של ארצות המגרב (כך מכונים הארצות מרוקו, טוניסיה ואלג'יריה בערבית שפירושו ארצות המערב), העושים שימוש מהותי בסולת כלחם הינם אפריקאים במקורם.
הערבים המצרים הינם כאמור אנשי אסיה שפלשו לאפריקה והשתלטו עליה במאה ה-10 לספירה הביאו איתם את מנהגי האכילה האסייתים. לעומת זאת, ארצות המגרב שאומנם היו מוסלמים ההשתלטות התרבותית עליהם הייתה רק בתקופה העותומאנית במאה ה-13 לספירה, לפיכך, נשארו במקורם אפריקאים. מה שמכונה ברברים, כפי שכונו בזמנו ע"י הרומאים שהשתלטו על האזור.
בתקופה העותומאנית, קיבלו עליהם הברברים של צפון אפריקה, מאכלים יותר טורקיים מאשר ייצאו מאכלים ברברים לתורכיה. כך, נמצא במטבח הצפון אפריקאי מאכלי שעועית, מאכלי חומוס, עדשים ושאר קטניות שמקור גידולם הטבעי ברמת אנטוליה ולא בערבות צפון אפריקה.

התרבויות הצפון אפריקאיות היו נוודים בעיקרם וקוסקוס הוא למעשה מאכל של נוודים ולא של יושבי קבע או פלאחים כמו הלחם.
אומנם, הבדואים מכינים "פטיר" זהו לחם-מצה המבושלת על מחבת מתכת ללא שמרים ואו ללא טפיחה של שמרים. למעשה, השם ארוחת בוקר בערבית, הוא נגזרת של המילה "פטיר" לחם-מצה. לחם-מצה זה, הוא המקור הוותיק של הפיתה כפי שאנו מכירים.
נחזור לקוסקוס. ישנם למעשה שתי גרסאות עיקריות למקור הקוסקוס בצפון אפריקה. גרסה אחת טוענת כי הקוסקוס מקורו בכל שירי הלחם שנותרו במהלך השבוע בבית. לכן, לקראת סוף השבוע (יום שישי), היו לוקחים את הלחם שנשאר (היבש) מגרדים אותו ומכינים ממנו דייסה על אדי הבישול של המרק שהיה המאכל המרכזי.
עוד טוענת גרסה זו, כי הקוסקוס למעשה הינו מאכל "צעיר" באופן יחסי ומקורותיו מגיעים מהתרבות היהודית שבה נמנעו לבשל ביום שבת. כך, הקוסקוס שהוכן ביום שישי, יחד עם החמין (המכונה "תפינה" שפירושו המוטמנת בערבית ברברית או "השכינה" קרי, המחוממת בערבית יהודית של מרוקו), מהווים את הבסיס למאכל החם של יום השבת.
גרסה זו אולי מסבירה מדוע יהודי טוניסיה אוכלים קוסקוס ביום שישי, ומסבירה אולי מדוע רק יהודי לוב אוכלים קוסקוס. אך אינה מסבירה מדוע יהודי מרוקו אינם אוכלים קוסקוס ביום שבת. מכאן, גרסה זו קצת חלשה ויתכן ויש לה בסיס שאינו יציב דיו.
למעשה, הגרסה שלי, מסבירה גם כיצד מכינים קוסקוס בקלי קלות. בלי כל מאמץ כמעט בזמן קצר יחסי כיאה לחבורת נוודים החיה במרחבים המשתנים. ולא בשיטה שהגרסה הקודמת מסבירה דרכה את מקורות הקוסקוס.
אם נחזור לכתבי התורה, נראה כי גם בתקופת התנ"ך הכינו קוסקוס. יתרה מזו, אף נמצאו כלי חרס המשמשים לדעתי, כ"קוסקוסייר". זהו שמו הצרפתי של הכלי שבו מכינים את הקוסקוס. כלי זה מורכב מסיר ("בורמה" בערבית) ומסננת ("קישקש" בערבית), אשר יחד עם הנפה ("רלבל" בערבית) משלימים את מלאכת הקוסקוס.
לפיכך, יש לנו כלי חרס המשמש כמסננת, יש לנו כלי חרס המשמש כסיר ונפה הייתה ידועה מתקופות קדומות יותר, מה שנשאר זה להסביר כיצד הוכן הקוסקוס.
נחזור כאן ל"סולת בלולה בשמן" כמקור להכנת הקוסקוס. למעשה, מאז המחקר שעשיתי בנושא, ערכתי ניסויים בכלים הנ"ל כדי לראות האם ניתן לקחת את ההוראות של התורה ולהכין ממנו קוסקוס. והתשובה המפתיעה היא בעזרת השיטה הזו, התנכית, ניתן להכין קוסקוס טעים בחצי מהזמן ובטעם שעולה על כל טעמו של קוסקוס אחר.
המתכון פשוט: קילוגרם סולת, כוס שמן.
לוקחים קילוגרם סולת חיטה כל שהוא, מכניסים לכלי גדול. לוקחים כוס שמן מסוג שהוא (המהדרים משתמשים בשמן זית) ובוללים את השמן עם הסולת עד להרטבת הסולת כולה. מעבירים את הסולת הרטובה למסננת הקוסקוס ומבשלים על סיר התחתית שבו מבשלים את הירקות והבשר לפי הטעם. עכשיו ניתן לעשות שתי פעולות שונות בהתאם לרצון המבשל.
ניתן לאחר רבע שעה של בישול לפחות, להוסיף מים לתוך המסננת עם הסולת ולפורר את הסולת בעזרת מזלג . זאת ניתן לעשות עד לבישול הסופי של הסולת.
אפשרות שנייה, היא לאחר רבע שעה לפחות, להוריד את הקוסקוס לתוך כלי גדול, לשפוך עליו מים ולפורר בעזרת מזלג. לאחר הפירור להחזיר את הסולת למסננת ולבשל לעוד רבע שעה לפחות. לבסוף, להוריד את הקוסקוס לכלי, להוסיף שוב מים ולפורר בעזרת מזלג.
זהו, יש לכם קוסקוס אדיר וטעים ביותר. ישנם כאלו המבקשים להפוך את הקוסקוס לקצת יותר "יפה" עבורם ניתן לאחר הבישול הסופי והתקררות הקוסקוס, להעביר את הקוסקוס המוכן דרך נפה.
זמן ההכנה של קוסקוס כזה אינו צריך לעלות על שעה והוא תלוי בעיקר בהתפתחות הבישול של המרק והבשר המתבשל בסיר מתחת למסננת הקוסקוס.
יתרונות השיטה ברורים בהחלט. אין למעשה כאן כל עבודה כלל. מלבד הרטבת הקוסקוס בתחילה עם שמן ואחר כך עם מים. אין למעשה כל צורך להשגיח על הקוסקוס. הוא מתבשל לבד ואם שכחתם האדים הרבים שעולים מהסיר יוסיפו בעצמם את המים לקוסקוס שמעליהם. רק צריך לזכור כי בסופו של דבר המים בסיר נגמרים ואז כל המרק שלכם מתייבש ואולי גם הסיר עשוי להישרף. היתרון הגדול בשיטה זו, הוא שזוהי שיטה של נוודים שאין להם זמן ומרחב לשבת ולנפות את הסולת, להוסיף להם מים לאט עד אשר ירטיבו את הסולת, ולהוריד בפעם הראשונה כדי להוסיף מים, להוריד בפעם השנייה כדי להוסיף מים להרטיב את הסולת וחוזר חלילה.
אגב, וידוי אישי אני בכל יום שישי מכין קוסקוס עבור בני משפחתי. אני משתמש בשיטה זו שלי שמקורה במחקר וכן, אני מצליח בכל פעם מחדש.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 68 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/3386/להכין-קוסקוס-בקלי-קלות

  השאר תגובה למאמר זה

  קוסקוס המאכל הפופולארי מצפון אפריקה, נעשה מאוד פופולארי במסעדות רבות בעולם, בייחוד באירופה, כתוצאה מההגירה הגדולה שהתרחשה במאה ה-20.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell אוכל ומתכונים> מתכוני פסטהl 14/10/2009 lצפיות: 3,751
  פורטל החינה הישראלי

  מנהג טקס החינה בקרב יהדות צפון אפריקה נחשב לשיא החגיגות שלפני החתונה, היכנסו לקרוא הכל על חינה מרוקאית.

  על ידי: פורטל החינה הישראליl בידור ופנאיl 11/01/2009 lצפיות: 10,714

  אחד הדברים האהובים ביותר עלינו הוא לאכול אוכל טוב, ליהנות מהאוכל שלנו ולהעריך כמובן את האוכל שלנו, אבל מה שאנחנו צריכים לדעת שאנחנו צריכים להעריך גם את מי שמכין את האוכל הזה ואיך הוא משתמש באותם מתכונים נהדרים שגורמים לנו להבין את האוכל וגורמים לנו להעריך כמובן את האוכל.

  על ידי: מתכוניםl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 20/01/2011 lצפיות: 18,826

  עגבניות תמר קלופות המיובאות מדרום איטליה מתאימות לכל תבשיל עגבניות-החל מרטבים לפסטה, מרקים,תבשילים ועוד!

  על ידי: אימפורטl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 21/12/2010 lצפיות: 370

  מתכון להכנת לביבות זוקיני גבינת פטה ונענע מאת קייטרינג דולציניאה

  על ידי: דני גלעדl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 29/08/2010 lצפיות: 1,532

  מתכון להכנת כרובית מטוגנת מאת קייטרינג דולצינאה

  על ידי: דני גלעדl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 29/08/2010 lצפיות: 12,527

  מתכון להכנת ירקות אפויים מאת קייטרינג דולצינאה

  על ידי: דני גלעדl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 29/08/2010 lצפיות: 1,324
  קורה שורץ

  תוספת נחמדה לכל מנה עיקרית –עוף, דגים, בשר. היא זולה, קלה מאד להכנה, ללא סיכוי להיכשל , נראית טוב, טעימה, אפשר לגוון אותה בהמון צורות, בריאה מאד, בכל גיוון המנה נראית אחרת, גם הילד המשועמם יכול להכין אותה – בקיצור, רק יתרונות.

  על ידי: קורה שורץl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 08/08/2010 lצפיות: 12,398

  הוראות הכנה לאורז ככלל ולאורז מטוגן סיני כפרט - קיימת חשיבות רבה לשלבי ההכנה השונים, ליחס הכמותי בין גרגרי האורז למים ולסיר בו מתבשל האורז.את האורז המטוגן אנו מכינים משאריות אורז מבושל שישבו במקרר מספר ימים ולכאורה כבר לא היו אטרקטיביות יותר.

  על ידי: ורד ערמוניl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 18/02/2010 lצפיות: 7,681

  תפוח אדמה אפוי.

  על ידי: נעמהl אוכל ומתכונים> מתכוני תוספותl 16/12/2009 lצפיות: 15,212

  במקביל הופכת התנועה האסלאמית לאלטרנטיבה הטובה ביותר הקיימת כנגד אותו עושק וניצול של התאגידים הרב לאומיים, של הכלכלות המקומיות והפיכתם של שאר תושבי העולם לעבדים תרתי משמע של קומץ תאגידים השולט בכל העולם דרך סדר עולמי לכאורה חדש! מכאן, כדי ל"הלחם" באסלאם חייבים להלחם קודם כל בהפרטה הפושעת ולהחזיר את הכלכלה למסלולה הרציונלי, כאשר כל נכסי העם חוזרים לעם,והממשל הופך להיות רגולטור הוגן שכל מטרתו לפעול לרווחת העם הריבון היחיד של הטריטוריה והתרבות. (אפשר לעשות זאת רק באמצעות שינוי שיטה הכלכלית לכלכלה.

  על ידי: דוד סונינוl חברה וסביבה> פוליטיקהl 26/10/2013 lצפיות: 44

  שינוי ארגוני הינו תהליך בו ארגון נתון מתאים תהליכים שיטות ביצוע וארגון כדי להתאימו לדרגות רצויות של משתנים המכתיבים את סדר היום של הארגון. כאשר, בארגון מסוים סדר היום מתייחס אל היעילות בביצוע. ארגון אחר אל אפקטיביות בניהול. אחר משתדל לחסוך בהוצאות ואילו ארגון שני מתייחס אל הישרדות כלכלית.

  על ידי: דוד סונינוl מדעי החברה> מדעי החברה - כלליl 14/10/2010 lצפיות: 5,918

  בחלק הראשון הוצע הקשר הקיים בין הארגון, המנהל והעובד. כאשר קשר זה הופך להיות פועל יוצא של המשתנה הפרימטי הראשוני, גיוס העובד. שיטת גיוס העובדים. בחלק השני דיברנו על שלושת ה"אלף" הפועלים באדם בכל מצב חיים שהוא וכל אדם עשוי להיות בעל פרופיל של שלושת המשתנים – אמונה ; אינרציה ; אתגר. כמו כן טענו כי כל ארגון חייב להגדיר לעצמו, מלבד הגדרות הבסיסיות המחויבות את המציאות, גם הגדרות ביחס לשלושת ה"אלף" שלו. קרי, איזה "אמונה" הוא מבקש, לאיזה "אינרציה" הוא שואף וכמובן מהו "האתגר" אותו הוא מעמיד לעובדיו

  על ידי: דוד סונינוl עבודה וקריירה> עובד-מעבידl 29/10/2009 lצפיות: 358

  ישנם כאמור, משתנים רבים המשפיעים על המוטיבציה של העובד בעבודתו השוטפת. חלק מהמשתנים נדונו בעבר ונבנו עליהם מספר גישות בסיס המשפיעות עד היום. למשל, גישת קיום שייכות, גדילה (ERG גישה המשויכת לסולם הצרכים של מאסלו) מצביעה על הצרכים של הארגון מכול צרכי הפרט והשילוב ביניהם (או ההסכמה) מהווה את טריגר הדרבון של העובד). ..

  על ידי: דוד סונינוl עבודה וקריירה> עובד-מעבידl 25/08/2009 lצפיות: 7,518 lתגובות: 2

  ריקוטה היא סוג של גבינה רכה אשר הכנתה מאד פשוטה וקלה. בעיקרון, גבינת ריקוטה (מאיטלקית בישול מחדש) היא גבינה שמייצרים בעיקר מהמים שנשארו מהכנה של גבינה אחרת. לפיכך הריקוטה היא גבינה דלת שומן אך במקביל הריקוטה עשירה מאוד בסידן.

  על ידי: דוד סונינוl אוכל ומתכוניםl 03/06/2009 lצפיות: 5,366 lתגובות: 2

  אימון אישי כמונח בכותרות, משמש כיום מונח שהחליף את נושא היועץ המלווה. בדיוק כפי שדסיפלינות שונות מתפצלות עם השנים לכדי תת-דסיפלינות מתמחות, כך התפצל האימון האישי מתוך גישות ניהוליות ומהווה כיום כ"מקצוע" בפני עצמו. במקרים מסומים מכנים את התהליך "חונכות" כאשר המאמן הוא "חונך" ל"חניך". במקרים אחרים מכנים את התהליך "ליווי" כאשר המאמן הוא "מלווה" את החניך נשוא הליווי.

  על ידי: דוד סונינוl אימון אישי - Coachingl 18/05/2009 lצפיות: 266 lתגובות: 2

  מוטיבציה בעבודה מהווה את אחת הבעיות העיקריות שיש לארגון. כאשר מתוך הדברים הללו נגזרת לנו מערכת שלמה של יחסים הקיימים בתוך כל ארגון. בעיקרון, לא נעסוק בתיאוריות של המוטיבציה בעבודה וכן לא ננסה להביא יישומים של התיאוריה כפי שמתבטא בכל ארגון וארגון. נותיר זאת לתיאורטיקנים אשר מציבים לא אחת בפנינו מודלים מעניינים. מטרת הרשימה היא להציע מבנה קצת שונה ביחס ליישום מערכת של מוטיבציה לכלל המשתתפים בארגון.

  על ידי: דוד סונינוl עבודה וקריירה> עובד-מעבידl 14/05/2009 lצפיות: 19,379

  מדוע אנשי שרות מחמיצים פנים ללקוחותיהם? האם זה משום שנותני השרות לא אוהבים את עבודתם? או האם זה בגלל שהיה או יש להם "יום רע"? או אפילו האם זה משום שאני כלקוח משדר להם משהוא הגורם להם להחמיץ פנים? או אפילו האם משום הניסיון שלהם בעבודה מול קהל הציע להם להזעיף פנים כמאפיין משתלם יותר? יתכן כי הם מרגישים שלהיות נחמד ללקוח זהו מעשה "צבוע"? אפילו יש לשער כי יתכן שהם מאמינים שלהיות קשוח זה נחשב בחברה לדבר מה שהוא COOL ? ישנם כאלו המאמינים שהאמרה "עבד כי ימלוך" פועלת לגביהם? ברור שלא, אנשי שרות מחמיצים פנים ללקוח מהרבה סיבות אבל הסיבה העיקרית היא דווקא העדר תודעת שרות אצל נותני השרות.

  על ידי: דוד סונינוl אימון אישי - Coachingl 17/12/2008 lצפיות: 13,124

  תגובות על מאמר זה

  0
  אדיר 01/09/2010
  אכן שמו של הקוסקוס נובע משם הכלי קישקש שפירושו מסננת - הקשוקשו שזהו שמו הברברי של הקוסקוס מצביע על הקישקש
  2
  גלית 03/06/2009
  אין טוב יותר ממראה עיניים. למה אתם לא מראים בווידאו את כל המהלך ???????
  1
  דור 14/03/2009
  וואי, עשיתם אותי רעב. מה הטלפון של בא לי קוסקוס??????????
  -1
  אלה 03/03/2009
  לפי המתכון הקוסקוס יוצא יבש ולא מבושל
  בשלב הראשון מערבבים את הסולת עם מים
  מעבירים במססננת ואז מוסיפים מלח ושמן מבשלים על אשים שעה
  שלב שני מורידים לקערה מוסיפים שתי כוסות מים ומערבבים שמים בסיר לעוד שעה מרגע יציאת האשים מורידים לכערה מוסיפים שתי כוסות מים ומערבבים (אפשר במזלג)
  מערבבים כל כמה דקות שלא יווצרו גושים
  בתאבון
  0
  סוניני דוד 01/06/2008
  הי,
  גם לזוגתי שתחיה יש ציליאק ואני מכין קוסקוס בדיוק אותו דבר עם תירס
  אני רוכש קמח תירס שמתאים לממליגה ולפולנטה ועושה אותו דבר.
  יש רק לציין כי לתירס לוקח פחות זמן להיות מוכן מאשר לסולת זאת מאחר והתירס מתייבש מהר יותר ראוי להוסיף מים לפי הצורך כדי שלא יהיה שדוף
  בהצלחה
  2
  רותי 27/05/2008
  המאמר מקסים אך האם ידוע לך אפשרות הכנה לדמוי קוסקוס ללא גלוטן ,כלומר לא מסולת? ילדי שמאוד אוהבים קוסקוס אינם יכולים לאכול מזה כמה שנים-הם חולי צליאק. ניסיתי מתכונים שונים בסיס אורז,תירס
  לא הצליח. תודה מראש
  2
  זיוה הרמתי 26/07/2007
  יפה, מוצלח קצר ונכון
  עשיתי ועכשיו כבר לא אקנה מוכן
  3
  יפה פינטו 26/07/2007
  יפה מאוד ניסיתי והצלחתי תודה
  1
  שלי שחם 25/07/2007
  כאיש עדות המערב למדתי איך עושים קוסקוס נכון
  עשיתי והצלחתי
  כל הכבוד למחבר
  1
  יפה בן הרוש 25/07/2007
  לא ידעתי כל כך עמוק תודה רבה המאמר לימד אותי סוד אמיתי.
  עכשיו אני יודעת שהקוסקוס הוא מאכל תנכי
  2
  יצחק לוי 25/07/2007
  יפה ניסיתי והצלחתי גם שאני לא טבח מאומן כלל כל הכבוד
  1
  אבנר 25/07/2007
  אחלה מאמר כל הכבוד נהנתי
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast