דג'מבה / ג'מבה / ג'מביי / גמבה - התוף האפריקאי

פורסם: 08/03/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 8,914 | Share

דג'מבה / ג'מבה / ג'מביי /  גמבה - התוף האפריקאי

הדג'מבה הינו אחד מכלי ההקשה הידניים הפופולאריים ביותר כיום.
מסופר כי במקור נוצר בקרב אנשי במבנה שבמאלי, מערב אפריקה, ובמקור זכה לכינוי "גה'בה בארה"- תוף האחדות.
אולי כאן טמונה הסיבה לפופולאריות הרבה לו זכה בעולם כולו.
אף על פי שתופי דג'מבה שונים במידת מה בצורתם ומידותיהם בהתאם למדינה בה נוצרו, כולם חולקים יחד את אותם מאפיינים.
תופי הדג'מבה מגולפים מיחידה אחת של גזע עץ, וצורתם דמוית גביע. חלקם העליון נראה כקערה רחבה, והחלק התחתון ארוך יותר ומתרחב כלפי מטה.
ע"י מערכת מורכבת של טבעות ברזל שזורות בחבלים נצמד עור של עז אל חלקה העליון של קערת התוף.
עם מתיחה ראויה, תופים אילו יפיקו שלושה צלילים בסיסיים: באס, טון, וסלאפ.
אף על פי שתיפוף על דג'מבה מצוי בכל איזור מערב אפריקה, כשמדובר בייבוא תופי דג'מבה אפריקה מתופפים בוחרת להתרכז בראש ובראשונה במדינות גינאה, מאלי, וסנגל.
אילו הן אותן המדינות אשר גם בתקופתינו עדיין נשתמרה בהן המסורת, ובהן יושבים טובי יצרני הדג'מבה, איתם בוחרת אפריקה מתופפים לעבוד.

התופים שלנו הינם תופי דג'מבה מהאיכות הגבוהה ביותר אשר ניתן למצוא במערב אפריקה, והם מיוצרים מהעצים בעלי דרגת הקשיחות הגבוהה ביותר (hardwoods) כגון: לנקה, גווני (באלה) המוכר גם בשם פוליסנדר, דוגורה, ג'אלה.
העצים שאנו בוחרים נחשבים ע"י המאסטרים לתיפוף אפריקאי כעצים הטובים ביותר.
העץ הינו מוצק במיוחד והפרופורציות ועובי דופן הקערה של כל תוף ותוף שואפים לשלמות.
אנו בוחרים ובוחנים בקפידה את התופים שלנו, ודואגים להקפיד על שימור איכות זו בכל משלוח ומשלוח.

דג'מבה מגינאה

מתאפיין בצורתו הישרה.
הדג'מבה הגינאי הינו תוף הדג'מבה אשר לצורתו מאפיינים חזקים של מסורת המלינקה.
כאשר במדינות אחרות בוחרים לייצר דג'מבה עם סאונד של טון עמוק, גינאה בחרה דווקא בטון ה"הדוק" יותר.
עם שילוב של קערה "מרובעת" יותר בצורתה ופתח צוואר קטן יותר באופן יחסי, תופים אלה מפיקים בקלות 'סלאפ' עוצמתי במיוחד תוך שמירה על תווך רחב של טון ובאס.
בנוסף לסאונד הנדיר שלהם, התופים הגינאיים תפסו להם מוניטין בשל הדקורציות יוצאות הדופן שעליהם.

דג'מבה ממאלי

אף על פי שתופי דג'מבה מסוימים ממאלי עשויים להיות דומים מאד לאילה של גינאה, תופי מאלי רבים יתאפיינו בשל צורתם העגולה יותר, הן בקערה והן ברגל.
למרות זאת, הבדלים אילו אינם סימן ההיכר המובהק של תוף דג'מבה ממאלי.
אם היה עלינו לבחור גורם שיבדיל בין התופים הללו לבין תופי דג'מבה המיוצרים בארצות אחרות שבמערב אפריקה, היה זה הצוואר הרחב יותר שלהם.
הקערה העגולה והפתח הרחב יחסית שלהם מגביר את תנודת הבאס והטון, יוצר ווליום עוצמתי במיוחד וסאונד "יבש".

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 8 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/37447/דגמבה-גמבה-גמביי-גמבה-התוף-האפריקאי

  השאר תגובה למאמר זה

  דודי בר יוסף

  דג'מבה חלק א כתבה מעמיקה ב 2 חלקים ובא תמצאו את הפרוש לדג'מבה, שימוש הדג'מבה במקורותיו טקסים הקשורים לדג'מבה כפי שהם מתקיימים עד היום במערב אפריקה, בואו לגלות את התוף שהצית לבבות רבים ברחבי בעולם וגם בארצנו, המאמר מבוסס על ידע שעובר מפה לאוזן וממסטר לתלמיד, תיהנו.

  על ידי: דודי בר יוסףl אומנותl 14/06/2009 lצפיות: 630
  באסתופ

  במאמר הבא אני מסביר למה אתם בתור אמנים צריכים לשלוח שירים לרדיו. מהן הסיבות שבזכותן הרדיו הוא המקום שאתם צריכים בשביל הקריירה המוסיקאלית שלכם.

  על ידי: באסתופl אומנות> מוסיקהl 12/04/2015
  באסתופ

  סופסוף הגיע הרגע שחיכיתם לו ושלחתם סינגל לרדיו, אתם מקשיבים לתכניות רדיו וצמודים לטלפון בזמן שאתם מחכים לשיחה מתחנת הרדיו שתאשר את קבלת הסינגל שלכם או לכל דבר שיוכיח לכם שאתם מתחילים להיות הצלחה ברדיו ואז *בום* הבועה מתפוצצת ולא קורה כלום, מה עושים?

  על ידי: באסתופl אומנות> מוסיקהl 06/04/2015 lצפיות: 30
  באסתופ

  בתור אמנים אתם צריכים לדעת שלא כל סינגל שתשלחו יתקבל בברכה ברדיו אפילו אם הו אמוקלט בצורה איכותית. אני גאה להציג בפניכם את השיקולים שאתם צריכים לעשות בשביל לשלוח סינגל לרדיו, או במילים אחרות מה אתם צריכים לעשותבשביל לשלוח סינגל לרדיו :)

  על ידי: באסתופl אומנות> מוסיקהl 29/03/2015 lצפיות: 47
  באסתופ

  1. לשלש - תדאגו לשלוח שירים שהם באזור ה3:00 דקות, לא יותר מ 4:30 דקות. אם יש צורך תקצרו שיר קיים בשביל שיהיה 3:00 דקות, יש לא מעט להקות שעושות לשיר אחד גרסת אלבום, גרסת רדיו וגרסת הופעה. 2. ישר ולעניין - תדאגו שהבית הראשון יתחיל עד חצי דקה, צריך לעניין מאזינים כבר על ההתחלה אם הם משתעממים כולם יוצאים מזה מופסדים. 3. עושים כי צריך - מבנה של שיר כמו שהוא בנוי ברדיו, קיים בגלל שזה מה שמעניין מאזינים בדר"כ שזה מה שהרדיו רוצה, תעשו לרדיו ולעצמכם טובה ותקלו על קבלת השירים שלכם. 4. לשמור על טאקט

  על ידי: באסתופl אומנות> מוסיקהl 16/03/2015 lצפיות: 17
  באסתופ

  השאלה "איך להיכנס לרדיו ??" צצה לא מעט כשעובדים עם זמרים (אחרי הכל, כל אחד מהם רוצה להיות ברדיו ושישמעו את השירים שלו כמו כל כוכב אחר בפלנטה שלנו). המנוסים מביניהם כבר ניסו מספיק פעמים בשביל להיות סקפטים היום, והאופטימים בטוחים שהם צריכים את להשקיע הון עצמי בגובה של גורד שחקים כדי להיות הדבר הבא שהרדיו ירצה להשמיע. כשמוכיחים להם שגם שירים פשוטים מגיעים לרדיו וגם שירים שאיכות ההקלטה שלהם סבירה ומטה נמצאים ברדיו, הם לפתע נמצאים בעוד צומת דרכים בדרכם אל ביצת הכוכבים.

  על ידי: באסתופl אומנות> מוסיקהl 28/02/2015 lצפיות: 26

  במאמר זה אדבר על רעיונות נוספים ומענינים כיצד ניתן לשלב את הידע שלך במוזיקה עם תחומים נוספים. עליך לזכור- אם יש לך ידע ואהבה למוזיקה אינך חייב להיות יוצר, מלחין , או מורה לנגינה. פתח את הדמיון שלך לכיוונים נוספים ומגוונים.

  על ידי: מיכל רוטנברגl אומנות> מוסיקהl 23/02/2015 lצפיות: 16

  שיטה המאפשרת לכל אחד להבין ולנגן, ע"י שימוש בשפה פשוטה וקלה להבנה, ללא מושגים מוזיקליים מורכבים וקשים. כך שגם מי שאין לו רקע מוזיקלי, יכול להבין ובסופו של דבר גם יוכל לשיר וללוות את עצמו בגיטרה בקלות ובמהירות.

  על ידי: מיכל רוטנברגl אומנות> מוסיקהl 15/02/2015 lצפיות: 14
  שגיא איתן

  בחירת מגבר היא עניין די מורכב, מה בעצם יש בצליל האותנטי הזה של אותם מגברים שיוצרו בשנות ה 50 וה-60 ומאז אין להם כמעט תחליף? במאמר זה ננסה לבחון את הקריטריונים לבחירת מגבר מנורות. רובנו מתרכזים בגיטרה ושוכחים שלמגבר יש השפעה של 50% על הצליל המופק. בואו ננסה להבין ביחד מה כדאי ולמה.

  על ידי: שגיא איתןl אומנות> מוסיקהl 09/01/2015 lצפיות: 43
  עמיחי חדד

  חוגגים בר מצווה בכותל? רוצים שיהיה שמח אך לא יודעים מה בדיוק לעשות? קשה לכם לתכנן את המסלול ואת סדר היום? אפריקה מתופפים כבר 7 שנים מוציאה צוותי מתופפים לכותל המערבי, ויש לנו ניסיון מאד רחב בכל מה שקשור לחגיגות בר מצווה במתחם. לכן נשמח לעזור לכם ולתת לכם הכוונה בכל הנוגע ליום החגיגי והחשוב הזה.

  על ידי: עמיחי חדדl אומנות> מוסיקהl 08/03/2009 lצפיות: 863
  עמיחי חדד

  חתונה, בר מצווה, או אפילו יום הולדת הינם אירועים בעלי משמעות גדולה עבורנו. אנו מוכנים להוציא את מיטב כספינו על תקליטן טוב, בר אקטיבי, ואטרקציות רבות ומגוונות. אולם, כשמדובר במתופפים, לפני שאתם ממהרים לסגור, אנא קראו בעיון רב את המאמר הבא ותגלו שלא תמיד משתלם לקחת את הלהקה הזולה ביותר..

  על ידי: עמיחי חדדl אומנות> מוסיקהl 29/11/2008 lצפיות: 144
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast