דג'מבה / ג'מבה / ג'מביי / גמבה - התוף האפריקאי

פורסם: 08/03/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 8,872 | Share

דג'מבה / ג'מבה / ג'מביי /  גמבה - התוף האפריקאי

הדג'מבה הינו אחד מכלי ההקשה הידניים הפופולאריים ביותר כיום.
מסופר כי במקור נוצר בקרב אנשי במבנה שבמאלי, מערב אפריקה, ובמקור זכה לכינוי "גה'בה בארה"- תוף האחדות.
אולי כאן טמונה הסיבה לפופולאריות הרבה לו זכה בעולם כולו.
אף על פי שתופי דג'מבה שונים במידת מה בצורתם ומידותיהם בהתאם למדינה בה נוצרו, כולם חולקים יחד את אותם מאפיינים.
תופי הדג'מבה מגולפים מיחידה אחת של גזע עץ, וצורתם דמוית גביע. חלקם העליון נראה כקערה רחבה, והחלק התחתון ארוך יותר ומתרחב כלפי מטה.
ע"י מערכת מורכבת של טבעות ברזל שזורות בחבלים נצמד עור של עז אל חלקה העליון של קערת התוף.
עם מתיחה ראויה, תופים אילו יפיקו שלושה צלילים בסיסיים: באס, טון, וסלאפ.
אף על פי שתיפוף על דג'מבה מצוי בכל איזור מערב אפריקה, כשמדובר בייבוא תופי דג'מבה אפריקה מתופפים בוחרת להתרכז בראש ובראשונה במדינות גינאה, מאלי, וסנגל.
אילו הן אותן המדינות אשר גם בתקופתינו עדיין נשתמרה בהן המסורת, ובהן יושבים טובי יצרני הדג'מבה, איתם בוחרת אפריקה מתופפים לעבוד.

התופים שלנו הינם תופי דג'מבה מהאיכות הגבוהה ביותר אשר ניתן למצוא במערב אפריקה, והם מיוצרים מהעצים בעלי דרגת הקשיחות הגבוהה ביותר (hardwoods) כגון: לנקה, גווני (באלה) המוכר גם בשם פוליסנדר, דוגורה, ג'אלה.
העצים שאנו בוחרים נחשבים ע"י המאסטרים לתיפוף אפריקאי כעצים הטובים ביותר.
העץ הינו מוצק במיוחד והפרופורציות ועובי דופן הקערה של כל תוף ותוף שואפים לשלמות.
אנו בוחרים ובוחנים בקפידה את התופים שלנו, ודואגים להקפיד על שימור איכות זו בכל משלוח ומשלוח.

דג'מבה מגינאה

מתאפיין בצורתו הישרה.
הדג'מבה הגינאי הינו תוף הדג'מבה אשר לצורתו מאפיינים חזקים של מסורת המלינקה.
כאשר במדינות אחרות בוחרים לייצר דג'מבה עם סאונד של טון עמוק, גינאה בחרה דווקא בטון ה"הדוק" יותר.
עם שילוב של קערה "מרובעת" יותר בצורתה ופתח צוואר קטן יותר באופן יחסי, תופים אלה מפיקים בקלות 'סלאפ' עוצמתי במיוחד תוך שמירה על תווך רחב של טון ובאס.
בנוסף לסאונד הנדיר שלהם, התופים הגינאיים תפסו להם מוניטין בשל הדקורציות יוצאות הדופן שעליהם.

דג'מבה ממאלי

אף על פי שתופי דג'מבה מסוימים ממאלי עשויים להיות דומים מאד לאילה של גינאה, תופי מאלי רבים יתאפיינו בשל צורתם העגולה יותר, הן בקערה והן ברגל.
למרות זאת, הבדלים אילו אינם סימן ההיכר המובהק של תוף דג'מבה ממאלי.
אם היה עלינו לבחור גורם שיבדיל בין התופים הללו לבין תופי דג'מבה המיוצרים בארצות אחרות שבמערב אפריקה, היה זה הצוואר הרחב יותר שלהם.
הקערה העגולה והפתח הרחב יחסית שלהם מגביר את תנודת הבאס והטון, יוצר ווליום עוצמתי במיוחד וסאונד "יבש".

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 8 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/37447/דגמבה-גמבה-גמביי-גמבה-התוף-האפריקאי

  השאר תגובה למאמר זה

  דודי בר יוסף

  דג'מבה חלק א כתבה מעמיקה ב 2 חלקים ובא תמצאו את הפרוש לדג'מבה, שימוש הדג'מבה במקורותיו טקסים הקשורים לדג'מבה כפי שהם מתקיימים עד היום במערב אפריקה, בואו לגלות את התוף שהצית לבבות רבים ברחבי בעולם וגם בארצנו, המאמר מבוסס על ידע שעובר מפה לאוזן וממסטר לתלמיד, תיהנו.

  על ידי: דודי בר יוסףl אומנותl 14/06/2009 lצפיות: 586

  האם אתם חושבים שאי שמקצוע שתזמינו אותו לבדוק מכשיר שלכם, יוכל להכיר את המכשיר עוד בטרם פתח אותו? נשמע כמו בדיה, אבל האמת היא, שאם מדובר על מכוון פסנתרים

  על ידי: נדיה אזימובl אומנות> מוסיקהl 30/06/2014 lצפיות: 12

  אליל הגיטרה המפורסם יבגני ברגר חזר לענף כדי להביא כיף גדול ובידור למעריצים שלו. עם חזרתו לעולם המוסיקה, הוא הביא משהו שמעריציו בוודאי יאהבו. הוא רוצה להציג את התכנית האקוסטית החדשה שלו.

  על ידי: יוליה סלוויןl אומנות> מוסיקהl 30/05/2014 lצפיות: 17

  אתם מכירים את הרגע בו אתם נכנסים לחנות שמוכרת גיטרות, אתם מביטים על הקירות שמלאים בגיטרות מכל הסוגים, הצבעים, הגדלים, ולכם אין מושג מאיפה להתחיל? בואו נתחיל מכאן.

  על ידי: שיאון יששכרl אומנות> מוסיקהl 11/05/2014 lצפיות: 32

  כל אחד ואחד שמפיק אירוע נתקל בבעיות רבות בתהליך הפקת האירוע , אם זה באוכל, בעיצוב, לבוש,צלם וכמובן מוסיקה טובה ואחת השאלות שנשאלות זה "איך ואיזה מוסיקה תתאים לאירוע שלי?" איזה מוסיקה תתאים לו לאירוע או לקהל המוזמנים שלו במטרה שכולם ייהנו.

  על ידי: elil אומנות> מוסיקהl 30/04/2014 lצפיות: 35

  הרבה אנשים רוצים לדעת מה ההבדל בין גיטרה אקוסטית לקלאסית, מה יותר יפה, מה יותר קל, ואיך יודעים מתי לעשות שינוי ולקנות גיטרה אקוסטית? לא תמיד הם יודעים לענות על השאלות האלו. אז מה ההבדל, אחת ולתמיד, בין גיטרה אקוסטית לבין גיטרה קלאסית?

  על ידי: צפנתl אומנות> מוסיקהl 16/03/2014 lצפיות: 50
  ענת שרון

  סרנדה אינה רק שיר חיזור של האוהב לאהובתו מתחת לחלונה, אלא גם צורה של מוסיקה אינסטרומנטלית שהיתה מקובלת במאה ה-18 באיטליה, באוסטריה, בגרמניה ובבוהמיה. זוהי מין ברכה מוסיקלית, המנוגנת כמוסיקת רקע לכבוד אישיות רמת מעלה או לכבוד אירוע חברתי (אירוח בחצר האציל, חתונה, יום הולדת, מסיבה ביתית, טקס הענקת תארים באוניברסיטה וכדומה). קונצרט בסדרת "צלילים" האוניברסיטה הפתוחה, 13 במרס 2014

  על ידי: ענת שרוןl אומנות> מוסיקהl 13/03/2014 lצפיות: 19

  קארל אורף, יליד מינכן, הוא דמות אניגמטית בהיסטוריה המוזיקלית של גרמניה הנאצית. הוא אחד המלחינים המוערכים בהיסטוריה הגרמנית, אולם כניסתו לתודעה חלה בד בבד עם עליית הנאצים לשלטון. בתודעה הציבורית הוא 'חסה בצילו' של ריכארד ווגנר. גם כיום, שנים לאחר מותו, מתייסר הממסד המוזיקלי עם יצירתו ובשאלה האם אדם רשע יכול לייצר יצירת אמנות מעולה.

  על ידי: תומר שפיראl אומנות> מוסיקהl 18/02/2014 lצפיות: 26

  מוזיקה היא הדרך הטובה ביותר להעביר את אישיותכם, כמו גם את קשת הרגשות אותם הנכם מרגישים ממש עכשיו. זו גם הדרך הבטוחה לחבר את האורחים לרגע, ולמצות ממנו את המירב. החל מרפרטואר עשיר לקבלת פנים נינוחה ועד לביצוע סנסציוני של ריקוד החתונה. ב-BeatBand צברנו שנים של ניסיון ביצירת איזון מחוכם בין מסורת, לטוויסט בלתי צפוי. כך שנדע לייצר את מצב הרוח הנכון, בכל אחד משלבי האירוע שבו אתם עומדים במרכזו. אנו מציעים שילוב בין הרכב רב משתתפים לבין DJ יחיד, שמירה על קו מוזיקלי אחיד או התפרעות שופעת סגנונות – כל זאת

  על ידי: noal אומנות> מוסיקהl 18/02/2014 lצפיות: 31
  עמיחי חדד

  חוגגים בר מצווה בכותל? רוצים שיהיה שמח אך לא יודעים מה בדיוק לעשות? קשה לכם לתכנן את המסלול ואת סדר היום? אפריקה מתופפים כבר 7 שנים מוציאה צוותי מתופפים לכותל המערבי, ויש לנו ניסיון מאד רחב בכל מה שקשור לחגיגות בר מצווה במתחם. לכן נשמח לעזור לכם ולתת לכם הכוונה בכל הנוגע ליום החגיגי והחשוב הזה.

  על ידי: עמיחי חדדl אומנות> מוסיקהl 08/03/2009 lצפיות: 833
  עמיחי חדד

  חתונה, בר מצווה, או אפילו יום הולדת הינם אירועים בעלי משמעות גדולה עבורנו. אנו מוכנים להוציא את מיטב כספינו על תקליטן טוב, בר אקטיבי, ואטרקציות רבות ומגוונות. אולם, כשמדובר במתופפים, לפני שאתם ממהרים לסגור, אנא קראו בעיון רב את המאמר הבא ותגלו שלא תמיד משתלם לקחת את הלהקה הזולה ביותר..

  על ידי: עמיחי חדדl אומנות> מוסיקהl 29/11/2008 lצפיות: 128
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast